Het Onrei Gewroken No. 108. Zes en Negentigste Jaargang. 1894. V ft IJ 1) A Gr 7 SEPTEMBER. Vrijwillige oefening in den Wapenhandel. Gevonden "Voorwerpen, Duinwaterleiding. FEUILLETON. LOMBOK, ft u i t e n 1 a n d. 23) ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Telefoonnummer3 Prijs der gewone Advertentlën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgavers HERMs. COS- TER ZOON. De BURGEMEESTER der gemeente Alkmaar brengt ter algemeene kennis van belanghebbenden, dat er gele genheid zal worden gegeven tot vrijwillige oefening In den wapenhandel aan personen van 17 jaren tot aan den militieplichtigen leeftijd. Aanvragen daarvoor moeten eer gemeente-secretarie ge daan worden vóór 15 September a.s. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 4 Septr. 1894. A. MACLAINE PONT. gedurende de maand Augustus 1894. Eenige paraplnies; eenige sleutels; eenige portemonnaies, inh. respectievelijk f 0,10, f 0,37, f 0,04, f 0,06, f 0,50, f 0,33, f 0,07; 2 */2 aandeelen in de le en 2e klasse der Staatsloterij; eenige oorbelletjes; een bruine rozenkrans; een koperen knop van een sportwagen; eenige handschoe nen; een kaart met zwarte garneersel; een fantaisiebroche; eenige ceinturen; een opstap van eene vélocipède; een hooivork; een witte kinderzak, inh. zakdoek; een witte rozenkrans; een knot zwarte sajet; een potlood; een zil veren oorbelletje; een koperen moer van een rijtuig; een snoeimes; een knipmes; een defect gouden knoopje; een gedeelte van een naaimachineeen staande boord (ge merkt I. v. L.); een gouden medaljon; een tuilen mutsje; een witte kinderzak; een wit boezelaar; 4 gedenkpen ningen; een knipmes; een paar zwarte kousen; een wit boezelaar; een manchet; een engelsch boek (the Ocean of Theosophy); een meerschuimen sigarenpijp in étui; een witte doek; een kilogram; een witte kinderzak, inh. zak doek enz.; een spoorstok; een mesje; een papieren zakje, inh. f 4,39; een bankbiljet van f ÏOO; twee zijbor den van een handwagen; een bankbiljet van f 25; een gouden charivari van een horlogeketting. Alkmaar, De Commissaris van Politie voorn., 4 Sept. 1894. F. G. C. J. FUNDTER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis der ingezetenen dat van af 1 Sep tember a.s. voor onvermogenden, niet aangesloten aan de duinwaterleiding, tot nadere aankondiging de gelegenheid is opengesteldom op de volgende plaatsen en uren kosteloos drinkwater te verkrijgen Laat bjj de Bloemstraat van 10 tot 11 uur, Koningsweg bij de Lombardsteeg van 11 tot 12 uur, Lindelaan van 2 tot 3 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. Alkmaar, De Secretaris, 6 Sept. 1894. NUHOUT VAN DER VEEN. VAN EDNA LYALL. Vertaald door Guillette. TIENDE HOOFDSTUK. Laat Vrijheid, het verkregen recht van 't volk, Eens door de vaad'ren met hun bloed veroverd Mijne troepen stalen Blake. Dagen van wachten en voorbereiding vallen altijd lang voor Joscelyn schenen die zomerdagen te Northampton geen einde te zullen nemen. Het ergste was de onzeker heid en de groote hittedie officieren en manschappen beiden zenuwachtig en prikkelbaar maakten. Zij verlangden hun krachten te beproevenvan aangezicht tot aangezicht tegenover den vijand gebracht te worden een goeden slag te slaan voor de zaak waaraan zij zooveel ten offer brachten. Joscelyn begon zelfs te vreezen dat men hen berooven zou van een aandeel in den strijden in den steek laten op een plaatsdie nooit zou worden aangevallen. Als meest iedereen in Engeland, verbeeldde hij zich, dat één groote veldslag den oorlog zon beslissen en hij kon het niet verdragen alles aan de zaak te hebben opgeofferd en er ten slotte geen deel in te mogen hebben. Het nieuwtje van het militaire leven was er weldra afde militaire loopbaan zou wel zijn laatste keus geweest zijn werkelijken diensteen handelend optreden hiernaar verlangde hjj met zijn ganscho ziel, ja, hij werd verteerd van onrust als hij nachten achtereen in de tent door bracht welke hij met twee andere officieren op de markt te Northampton deelde. Natuurlijk hadden zij reeds be- Een regeeringstelegram van den Gouverneur-Generaal van den 4 luidt Ik acht na overleg met de commandanten der zeemacht, den legercommandant en den raad van Indië versterking der marine en het zenden van mariniers onnoodig, doch waardeer de zending van een detachement koloniale reserve en van 500 man suppletie-troepen. De daarvoor aangewezen troepen zijn thans alle op Lombok het materieel gedeeltelijk de rest volgt spoedig. De Staatscourant van den 5 bericht Ten vervolge op de lijst der op Lombok gesneuvelde en vermiste militairen (zie Staatscourant van 4 dezer) wordt medegedeeld, dat, blijkens nader bericht van den gouverneur-generaal van Nederl.-Indië, op Lombok nog zijn gesneuveld van het 7e bataljon infanterie H. J. F. Jacobs, sergeant, en R. Nagelmakers, fuselier. Tevens worden de volgende namen van gesneuvelden en vermisten herplaatst wegens misstelling Gesneuveld H. W. Biekart sergeant, J. A. Engbertsfnselier J. van Thiel, fnselier, J. E. G. W. Bruchhans, fnselier, en IJ. van der Wonde, fnselier. Vermist L. J. J. van Lith sergeantW. F. Buchterkanon nier en H. H. H. Loontjens, hospitaalbediende. De >T e 1 egraaf" ontving den 5 het volgende tele gram Het 9o bataljon met eene sectie bergartillerie is naar Kela vertrokken, ten zuidwesten van Mataram, met bevel deze stad te bombardeeren. De oorlogschepen schieten op het oogenblik het paleis te Mataram plat. Generaal Vetter heeft meer oorlogschepen aangevraagd voor de blokkade. Van een ingezetene van Nedorland die onbekend wil blijven, is bij het departement van koloniën, ten behoeve van de militairen op Lombok of de daé,r gewonden ontvangen eene som van f 1000. Dit bedrag wordt, overeenkomstig de bedoeling van den geverter be schikking gesteld van het centraal-comité van Het Roode Kruis te Batavia. Door de heeren A. L. Schmidt Jr., Pieter Botbstraat 35, J. M. Pijnaeker Hordijk, Nassauplein 30, jhr. mr. W. Th. C. van Doorn, Laan van Meerdervoort 23, J. A. van der Looff, J. P. Coenstraat 8, D. A. Hooijer, Bezuiden- straat 63m, is de volgende circulaire verspreid »De berichten uit Lombok, in de laatste dagen tot ons gekomen hebben het Nederlandsche volk met weemoed vervuld. Bij een onverwachten overval sneuvelden zooveel dap pere mannen die daar in die verre gewesten strijden voor de eer van de Nederlandsche vlag. richt van hetgeen de koningin te Nottingham uitvoerde, maar eerst in September vernamen zij van een ooggetuige wat er gebeurd was. Op zekeren avond toen Joscelyn op zijn verzoek als Hampden's geheim-secretaris optradkwam een knecht Mr. John Hntchinson aandienen. De kolonel beval on middellijk hem binnen te laten. Hntchinson is de zoon van den afgevaardigde voor Nottingham", zei hij. >Ik denk dat hij zich bij ons wil aansluiten.'' Joscelyn zag een goedgekleed man van omstreeks zes en twintig jaar binnenkomen, niet groot van stuk, blank met lang lichtbruin haargrijze oogende lippen vast opeengeklemd. Hij groette beleefden informeerde of Lord Essex reeds gekomen was. »Wij verwachten hem over een paar dagen", zeide de kolonel. »Maar laat mij u aan een nieuwen aanhanger van de goede zaak voorstellen Mr. Heyworth die voel heeft opgeofferd om ons te volgen." Hij is wel gelukkig dat er eene duidelijke roepstem tot hem gekomen is", zei John Hntchinson, die onmid dellijk met Joscelyn ingenomen scheen. »Wat mij aan gaat, ofschoon vóór het Parlement, weet ik nog niet of ik mij bij het leger aansluit." »Wij hebben mannen als gij juist hoog noodig", zei Hampden. »Uw gematigdheid uw beschaving zonden in het leger van veel nut zijn. Is het gerucht waar dat gij, van de zijde der koningsgezinden, aan gevaren hebt blootgestaan »Zekor, dat is zoo", antwoordde John Hntchinson. »Er is een vonnis beteekend om mij gevangen te nemen, om dat ik den kapitein-kwartiermeester uit mijns vaders huis te Nottingham heb verdreventoen hij dit in bezit won nemen ten behoeve van Lord Linsey. Zoodra mylord kwamwas hij de beleefdheid zelf, gebruikte slechts éen kamer en gedroeg zich jegens ieder zooals het behoort doch hij was beleedigd en wilde zich op mij wreken. In tijds door een vriend gewaarschuwd ben ik naar Lei cestershire gevlucht. Daar ontving de sheriff bevelmij te vatten ik ontsnapte met behulp van een bediende en logeer nn bij een braven kerel te Kelmarsh." En weduwen en weezen staan als verslagen nn hun echtgenoot en verzorger hun zoo plotseling werd ontrukt. Het uit te keeren pensioen is in de meeste gevallen onvoldoende om aan de kinderen eene behoorlijke opvoe ding te verzekeren. Hoe kan men de nagedachtenis dier dapperen beter eeren dan door te zorgen voor hun nagelaten betrekkingen. Engeland en Duitschland gaven ons nog onlangs een voorbeeld van algemeene deelneming bij nationale rampen. Indien men een fonds bijeenbracht ter tegemoetkoming in de opvoeding van de wettig erkende kinderen van officie ren en onderofficieren van het Indische Leger wier vader voor den vijand is gesneuveld of ten gevolge van bekomen wonden is overledendan zon het Nederlandsche Volk daarmede een plicht der dankbaarheid vervullen en een blijk geven van de waardeering, die in de laatste dagen zoo dikwijls is uitgesproken. Ondergeteekenden hebben zich tot een voorloopige Com missie vereenigd en znllen gelden, tot dat doel bestemd, gaarne in ontvangst nemen. Landgenooten offert ieder naar uw kracht en ver mogen, opdat het Indisch Leger een blijk ontvange, dat zijn toewijding, zijn zelfopoffering door het Nederlandsche Volk met dankbaarheid wordt erkend. Elk der onderteekenaars is bereid bijdragen in ont- vangsj te nemen die in de bladen zullen worden ver antwoord." De voorloopige Commissie stelt zich voor ook andere belangstellenden uit te noodigenzich bij baar aan te sluiten en daarna over te gaan tot de benoeming van een permanente Commissie. Per Telegraaf. Do gonvernenr-generaal seinde den 6 aan do regeering Gisteren werd de kampong Kale aan den zuidelijken oever der Antjar-rivier bezet met twee compagniën infan terie en eene sectie veld-artillerie tot steun der operatie. Heden trekt men op tegen Aroen op 1400 meter van Mataram pUITSOHIiAHD. Den 29 des avonds hebben de Keizer en de Keizerin ongeveer twintig gasten ontvan gen in de vertrekken van Frederik den Groote op Sans- Sonciwelke sedert jaren ongebruikt waren. In de mu ziekzaal werd een klein concert gegeven door kunstenaars in de kleederdracht van dien tijd o. a. werden voorge dragen compositiën voor fluit van Frederik den Groote zeiven. »En hoe luiden de berichten omtrent het koninklijk vaandel vroeg Hampden. »Ik hoor allerlei tegenstrij dige geruchten." »Ziehier hoe de zaken nu staan", hernam John Hnt chinson: »Den 23sten Augustus, des avonds om zes uur, heeft Zijn Majesteitvergezeld van achthonderd ruiters op den heuvel van Nottingham zijn proclamaiie laten voorlezen. Maar nauwelijks was de heraut begonnen of met zijn gewone veranderlijkheid viel de koning hem in de rede, nam het papier terug, legde het op de knie en krabbelde eenige veranderingen. De herautdie er niets van lezen konvervolgde de loctuureen onverstaanbaar gerammel. Er werd op de horens geblazenen het vaan del ontrold met het motto Geef den Koning wat des Konings is", geen welgekozen wachtwoord in dit gevalzou men zeggen. Niemand scheen te weten wat er mee te doen of waar er mee te blijven de wind stak opzware wolken pakten zich samen. Eindelijk besloot men de vlag op een der torens van het kasteel te zetten maar den volgenden morgen had do wind ze er af gerukt. Toen beproefden zijhet vaandel in het park te planten hier bleek de grond te rotsachtig hoe de herauten zich ook inspanden om met hun dolk een diep gat te boren. Eindelijk moesten ze 't opgeven." »Een slecht begin", zei Hampden, die in gedachten verzonken scheen. »Maar wat gebeurt er beneden, Hey worth Ik hoor zoo'n ramoer." Joscelyn keek door het open raam naar het marktplein. De avond begon te vallenhier en daar waren de lichten reeds aan. »De menschen verdringen zich om een ruiter, die den weg niet schijnt te weten zei Joscelyn. »Zijn paard is met schuim bedekthijzelf vuurrood van de hitte. Aha, hij komt hierheen hij heeft depêches." Een seconde later trad de uitgeputte renbode de kamer binnen. »Kom je van Londen vroeg Mr. Hampden. »Neen, van Lord Brooke, nit Warwick", zeide de bode de hem toevertrouwde documenten overreikend. Joscelyn volgde iu gespannen aandacht het gelaat van zijn beschermheer. Zijn hart klopte van vreugde toen hem eindelijk, in Hampden's heldere, opwekkende stem, de woorden tegenklonken *Lord Brooke, bericht u bij dezen: In Warwick is de tijding gekomen dat de Royalisten onder den graaf van Northampton op marsch zijn naar Northamptonshire. Hij verzoekt u ten spoedigste tot steun op te rukken." Wordt vervoigd.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1