Nederland. Stadsberichten. IEREAAI). In de baai van Morecambe is den 3 een pleiziervaaftuig met 27 personen omgeslagen. De opvarenden waren mannenvrouwen en kinderen. Er werden slechts zeven personen gered. ITAEIE. De minister van buitenl. zaken heeft zijnen ambtgenoot van justitie verzocht, eene vervolging in te stellen tegen een te Rome verschijnend blad wegens beleediging van den gezant van Spanje bij bet Vaticaan. Wegens ernstig verzet tegen de openbare macht- zijn te Castiglione de sociëteit Orsini en de werklieden-ver- eeniging ontbonden. In het vergaderlokaal der socialis tische werklieden is eene huiszoeking gedaan. VRBEKAIWME STATEHT. In Minnesota en Wis consin hebben in de laatste dagen boschbranden van zeer ernstigen aard gewoedwaardoor ongeveer 27 steden verbrand en meer dan duizend menschen omgekomen zijn. Door de droogte, die in de laatste negen weken geheerscht hadkregen deze branden zulk eene uitbreiding in de uitgestrekte pijnboombosschen. Men spreekt van het ver branden van 150.000.000 pijnboomen. In Minnesota zijn de districten PineKennebec en Carlton geheel kaalgebrand. In Wisconsin schat men dat 400 gezinnen van kolonisten enz. zonder dak en 300 menschen in de vlammen omgekomen of gestikt zijn. Naar de stad Hinckley, eene stad van 1700 zielen, ten noorden van St. Paulsloeg den 2 des morgens de brand over, terwijl de inwoners nog te bed lagen, waar aan in verband met het plotseling veranderen van den wind het groote verlies aan menschenlevens (300)dat die stad geleden heeftis toe te schrijven. Reeds vond men daar 250 verkoolde lijkenmeest van vrouwen en kinderen. Te Pokegama verbrandden 28 menschen levend, te Mission Creek 10, te Sandstone Junction 62, te Sandstone Town 50, enz. De bosschen in Wisconsin staan nog steeds in lichter laaie, waardoor men nog meer onheil vreest. De overlevenden, die op bootjes enz. op de meren gevlucht warendeelen hartverscheurende bijzonderheden mede. Vele mannen schreiden als kinderen, sprekende van de vreeselijke too- neelen, die ze aanschouwd hadden. De toestand van de overlevenden is deerniswaardig. De meesten kampeeren op de kaalgebrande vlakte. Er zijn bijzondere treiaen gezonden met voedsel en kleederen, daar vele geredden niets dan een hemd aan het lijf hadden. Twee treinen brachten bovendien reeds 1800 menschen naar Duluth over. Zoodra de brand de stad Cadott in Wisconsin bereikt hadbegonnen de inwoners het vuur te blusschen en na uren van wanhopige'.pogingen gelukte het hun, het voornaamste gedeelte te behouden. Toch brandden nog 300 huizen geheel' af. Ten noorden van Hickley reed een trein met vele reizi gers letterlijk met den brand om het hardst. Ten slotte haalden de vlammen den spoortrein in en vatten de klee deren van den machinist, Root genaamd, en den stoker vuur. Deze laatste sprong in den waterhouder en wierp ook water over den machinist heen, die, ofschoon deer lijk gebrand en bijna verblind, op zijn post bleef. Onder de reizigers ontstond groote schrik, toen de trein vuur vattetwaalf hunner sprongen uit de waggonsom nog spoediger den dood in de vlammen te vinden. De vrouwen hielden zich flink en brachten de kinderen tot bedaren. Weer begon de wedrit van den trein met den brand en eindelijk kwam de trein den vlammen voor. Eenige oogenblikken later konden nog 125 vluchte lingen opgenomen worden. De trein reed toen naar het Skuukmeer, waar allen uitstapten en in een moeras de wijk namen, daar verder voortgaan onmogelijk was. Ten laatste werden zij door een anderen trein uit hun hachelijken toestand bevrijd. Onderweg nam men 100 lijken langs de spoorstaven op. Op een andere plaats vluchtten veertig menschen in een poel, maar de vlammen sloegen er over heen en wie niet levend verbrandde, verdronk. Ten westen van Hinckley liepen geene treinen. De bruggen enz. waren verbrand. Eene vrouw te Hinckley, die hare vijf kinderen trachtte te redden werd door de vlammen ingesloten en ver brandde met hare kleinen. Een andere vrouw snolde met haren echtgenoot in een brandend huis om hare kinderen te reddende muren vielen echter in en allen werden onder het puin bedolven. Het snel toenemen van den brand wordt toegeschreven aan de groote hoeveelheden spaanderskrullen, enz welke na den haastigen aanleg van sommige spoorwegen waren blijven liggen en aan de groote hoeveelheden af val, welken de houthakkers bij de bosschen achtergelaten hebben. Daarentegen hebben buitengewone zware regens in Texas hevige overstroomingen veroorzaakt. De Interparlementaire Conferentie te 's-Gravenhage is den 4 door den minister van Houten met eene toe passelijke rede geopend. Bij kon. besluit van den 4 is met ingang van den 16 benoemd tot burgemeester van Koog aan de Zaan de heer F. Th. Roeters van Lennep en van Westzaan de heer W. F. W. Steenberg. Den 5 is de Hoogere Burgerschool met 3jarigen cursus te Nieuwer-Amstel geopend met 50 leerlingen. Den 5 is aan boord van het ramschip Guinea, ter wijl dit ter hoogte van Kijkduin aan de vlootoefoningen deel nam door de onvoorzichtigheid van een milicien een schot ontijdig afgegaan toen het stuk waarmede zou worden gevuurdnog niet behoorlijk gericht was. Een licht matroos, N. Dekker genaamd, is waarschijnlijk over boord geschoten; althans van hem is niets gevonden dan een bundeltje waschgoed dat hij vóór het ongeluk in den arm had. De eerste officier, de luitennnt ter zee Eybergen werd ernstig aan den linkervoet, de zeemilicien Sap aan hoofd, rechterzijde en rechtervoet en de bootsman Dekker in het gelaat verwond. Op het schip was alleen de commandantsbrug beschadigd. De Staatscourant van den 6 bevat een koninklijk besluit van 28 Februari 1894 tot oprichting en instand houding eener vrijwillige marine-reserve. Zij draagt den naam van Koninklijk Nederlandsche Marine-reserve maakt deel van de zeemacht uit en draagt een bij kon. besluit voorgeschreven uniformkleeding. Te Burgerveen aan de ringvaart van den Haar lemmermeer tusschen Aalsmeer en Leimuiden is een 12jarig meisje door cholera aangetast en overleden. De ontslagen weesvader uit het weeshuis te Schie dam is aangehouden, verdacht van onzedelijke handelingen met minderjarige meisjes. De ingediende gemeente-begrooting voor 1895 te Rotterdam sluit in ontvangsten en uitgaven op f 6.198.034.82s. In 1869 toen in Nederland het zegel op de dag en weekbladen werd afgeschaft, verschenen er 160 bladen in 1894 760 waarvan de meeste in Noordholland, 204 en de minste in Drente, 17. Van de 760 bladen worden dagelijks 62 uitgegeven. De eerste serie groot f 199,000, der 3'/2 pets. geldleening der gomeento Delftgroot 273,000is gegund aan de heeren wed. Joh. F. v. Rijckevorsel Zonen te 's-Hertogenbosch voor 10 obligatiën van J 1000 tegen 101 pet., aan den heer J. H. van der Dussen te Kampen voor 50 stuks tegen 101 pet, aan den heer F. van Lan- schot te 's-Hertogenbosch voor 50 stuks tegen 100s/8 pet., den heer J. Oppenheim te Groningen voor 50 stuks en A. Oppenheim te 's-Gravenhage voor 50 stuks tegen 10°51/iooo pet. Tot penningmeester van den banne Westerblokker is met ingang van 1 September, in plaats van den no taris Hermsen naar Weesp vertrokken, gekozen de heer P. Koeman Dz. te Westerblokker. De torpedobooten XVII en Foka zijn den 3 bij de uiterton van het Westgat met elkaar in aanvaring geko men waarbij de Foka dwars ingeloopen werd. Beide vaartuigen kwamen te Nieuwodiep met belangrijke schade binnen en werden voor de werf geschat. Bij kon. besluit van den 3 is benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Maastricht de heer Mr. J. A. Middelhof! thans griffier bij het kantongerecht te Veghel. De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft den 4 ingewilligd een verzoek van den arr. schoolopziener, om zijn voorstel tot het geven van ontslag aan den onder wijzer D. Boer nog niet aan de orde te stellen naar aanleiding van een bij hem ingekomen schrijven van dien onderwijzer, om te dezer zake nog eenige bespreking te mogen houden. Op do 3 pets. geldleening der gemeente Rotterdam, groot 1,000,000was ingeschreven voor f 6,394,000 tot verschillende koersen: den 4 heeft de Raad den koers van gunning bepaald op 98as8/1000 pet. Mr. G. W. Wijkerheld Bisdom advocaat en pro cureur te Groningen, die tegen den 6 wegens afpersing voor de rechtbank aldaar gedagvaard washeeft zich naar het buitenland begeven. De Arbeidsraad te 's-Gravenhage heeft een circu laire verzonden aan de architecten aldaar, waarin hij verklaart, zich voor de bouwvakken gerechtigd te achten om de architecten op de nadeelige gevolgen van ontsten tenis van de noodige détailteekeningen bij aanbestedingen te mogen wijzen, en hen dringend uittenoodigen, zooveel mogelijk te helpen bevorderen dat bij elke aanbesteding, die onder hun opzicht plaats heeftde gegadigden kun nen beschikken óf over voldoende détailswaaruit zij met kans op genoegzame zekerheid alle kosten van het werk kunnen begroot en óf over zóódanige beschrijvingen of prijsbepalingen waardoor de uitvoering van het werk geen grooter kosten zal vorderen, dan uit het bestek te voren was op te maken. Het verzoek van wege het departement van oorlog om vergunning tot het bouwen van een buskruit- en projoctielenmagaziju te Spaarnwoude bij Spaarndam heeft ernstige bezwaren ondervondenzoo bij particulieren als bij het hoogheemraadschap Rijnland. Amsterdam. Den 4 is o. a. tot hoofd der nieuw te openen school der le kl. in de Frederik Hendrikstraat (tweede school) benoemd de heer G. Wit, hoofd der eerste openb. school te Sluisvóór dien tijd onderwijzer aan de openbare burgerschool te Alkmaar. Den 6 zijn twee vrouwen, lijdende aan cholera, in het Wilhelminagasthuis opgenomen. Het maken van de gebouwen loodsen enz. ten dienste van de Nederlandsche Scheepsbou w-Maatschappij aan de Wittenburgergracht, is gegund aan de aannemers C. Al berts en Zoon alhier voor f 104,180. Broek op 1,aimed ijk. Bedankt voor het beroep naar de geref. kerk alhier door den heer J. F. van An ken op U r k. Heerhugowaard. Op de gehouden landbouw tentoonstelling te Helder is de heer Jb. Met, rijtuigfabri kant alhier, in de afdeeling land- en tuinbouw werktuigen, met den eersten prjjs bekroond voor de inzending van drie rijtuigen. Het nieuw gestichte gebouw van „'t Witte Kruis" is deze week door het bestuur aanvaard, onder betuiging van tevredenheid voor de soliede uitvoering van het werk, door den aannemer D. Poland. Zuldscharwoude. Mej. G. van der Stad alhier is benoemd tot onderwijzeres aan de school le soort Drom weg te Utrecht. Aoordscharwoudc. Aan den kolfwedstrijd, tan huize van K. Boodlogementhouder gehouden werd deelgenomen door 17 personen. De prijzen werden behaald door de heerenE. Evers prijs met 120 punten de eerste premie door P. Kraakman met 109 p.de tweede premie door J, Slotemaker met 108 p.; de serieprijs door C. Zomermet 47 p. Bij een den 5 bij D. Stam in diens nieuw gebouwde kegelbaan gehouden wedstrijd in het kegelen waaraan 28 liefhebbers deelnamenwerd de prijs behaald door den heer W. van Loo de eerste premie door den heer A. Prijsbeiden Oudcarspelen de tweede premie door den heer D. Blom alhier. Westwoud. Aan de den 4 gehouden harddraverij, uitgeschreven door de Westfriesche Harddraverijclnb namen 10 paarden deel. De prijs werd gewonnen door de zwarte merrie Augusta" van den heer D. de Jong, Nieuwersluisde eerste premie door de bruine ruin Apollo" van den heer O. Broers Benningbroek en de tweede premie door de zwarte merrie „de Kol" van den heer P. BestLambertschaag. Rolhorn. Er kwam hier een tweede cholerageval voor in een gezin naast het eerste. De man werd den 2 's avonds aangetast en overleed al den 3 's middags. Ook een kindje van 4 weken overleed in dit gezin hoe wel ook zeer kortstondig ziek, werd niet geconstateerd dat dit cholera was. De overledene was 23 jaren oud en arbeider, een sterk persoon. De woning werd van ge meentewege ontsmethet lijk werd 's avonds in het lijkenhuis op de begraafplaats gebracht. Benningbroek. jn jen namiddag van den 4 vond men een veertienjarig meisje levenloos in half zit tende houding met een touw om den hals. De oorzaak van dit ongeluk ligt vooralsnog in het duister. Zuid-Spierdijk. Onder den veestapel van een paar veehouders alhier hebben zich een paar gevallen van tongblaar voorgedaan. Den 4 is te Zwolle voor de hoofdakte geslaagd K. Westenhrink onderwijzer aan de 2e openbare tnsschenschool alhior. Den 5 werden 37 van de 919 op den 4 ingeleverde stembriefjes ter verkiezing van een lid vau den gemeen teraad in plaats van wijlen den heer T. L. Koorn van onwaarde verklaard omdat zij niet ingevuld waren. Van de 882 geldige stemmen waren 457 stemmen uit gebracht op den heer <4. T. ffl. van den Bosch, candidaat der kath. kiesvereeniging die alzoo verkozen is. Door den heer G. de Groot Jz., aannemer, candidaat der kiesvereeniging Politieke Vooruitgang en gesteund door de kiezersvereeniging Eensgezindheid waren 409 stemmen verkregen. Vijftien stemmen waren op ver schillende personen uitgebracht. De heer ds. A. D. Weinpepredikant bij de evang. luth. gemeente alhier, komt voor op het zestal voor predikant bij die gemeente te Groningen. De 31e vergadering van de Alkmaarsche Pre dikant cu-Vereenig Ing zal gehouden worden op den 17, des voormiddags te half twaalf uren, bij den heer G. Bouma, in het lokaal Harmonie alhier. Naafdoening van de huishoudelijke werkzaamheden zullen de volgende onderwerpen worden besproken1. Is het ambt van evangeliedienaar vereenigbaar met het ijveren voor de eene of andere politieke richting In te leiden door ds. J. A. de Boer van WIeringerwaard. 2. Op welke wijze behoort in ons vaderland het protestantsch beginsel te wor den gehandhaafd? In te leiden door ds. A.-J. Adriani, van Warmenhuizen. De Inrichting voor hooger onderwijs begon hare lessen voor den nieuwen cursus met het verblijdend getal van 20 leerlingen. Van deze zijn er 6, welke thans voor het eerst zijn ingeschreven. Van de overige 14' zijn ailen met uitzondering van één tot een hoogere afdeeling bevorderd. Hunne namen zijn: E. Besse, A. J. P. Boeke, P. C. Mensonides, L. M. van den Berg, W. Mansehot V. A. de Graaf, W. B. Onuekes, C. Met Gz., D. Boeke, A. A. Boonacker, G. H. Leopold, D. Kos, F. M. Th. Gouverne, A. Mooij, J. Nuhout van der Veen, C. L. de Fonw, G. W. Volgraff, J. G. de Vries, D. E. Boeke, M. P. E. E. Kosters. In de den 5 gehouden vergadering der Kamer van koophandel en fabrieken wijdde de waarne mende voorzitter, de heer A. Prins Az., eenige waardee- rende woorden aan de nagedachtenis van wijlen den heer T. L. Koorn die gedurende vele jaren lid en voorzitter was der Kamer. In diezelfde vergadering werd tot voor zitter gekozen do heor A. Prins Az. en tot vice-voorzitter de heer A. J. T. Conijn. Voorts werd besloten een adres der Kamer te Bergen op Zoom aan den minister van financiën, betreffende de geheimhouding in zake vermogens- en bedrijfsbelastingte ondersteunenen zich nogmaals te wenden tot het gemeentebestuur van Akerslootover de beharding van den weg aan de noordwestzijde van het Kanaal tusschen Akersloot en Alkmaar. Adressen der Kamers te Hoogezand en te Breda werden aange houden. De opmerking werd gemaakt dat de stremming van het verkeer over de Friesche draaibrugter zake van herstellingwerd gepubliceerd in de courant van 5 September, terwjjl die stremming zelve plaats had op 5 Sept., van 4 tot 7 uur in den vroegen morgen. Zooals bekend is, heeft woensdag van de volgende week, den 12, op de reede van Texel eene revue van schepen onzer marine plaats, die zeer belangwekkend belooft te worden. De tegenwoordigheid van H. H. M. M. de Koningin en de Koningin-Regentes zal ongetwijfeld voor de autoriteiten eene reden te meer zijn, om haar zoo indrukwekkend mogelijk te maken. Velen uit deze provincie zullen er dan ook getuigen van willen zijn, maar niet ieders beurs veroorlooftden tocht meê te maken met de eenige boot, die daarvoor tot heden pu bliek beschikbaar was gesteld, n.l. een der nachtbooten van de Zeeland". Uit het desbetreffonde prospectus blijkt, dat men den dag vóór de revue aan boord zou moeten komen en niet vóór den dag daarna weder aan wal zou worden gezet. Men zou dus twee nachten in ieder geval op het schip moeten doorbrengen. Het volledige logies aan boord gedurende die 3 dagen zou worden verschaft van IJmuiden o.a. uit voor de le en 2e klassen, achter eenvolgens voor f 50 en 35. Zij, wie het bezoek aan de revue op deze wijze te kost baar wordt, óf te veel tijd zou vorderen, zullen met ge noegen uit achterstaande advertentie vernemen, dat er nog eene andere, goedkoopere gelegenheid is opengesteld, die bovendien veel minder tijd vordert. Het rader- stoomschip „Zuiderzee" zal n.l. den dag van de revue, uit de haven van Nieuwediep naar de Texelsche reede stoomen en daar gedurende het zeldzame maritieme schouwspel, blijven vertoeven. Voor 2.50 zijn, tot en met 10 September, o.a. te dezer stede de kaarten ver krijgbaar ten kantore vau de directie der boot de firma D. Bosman en Zoon, aan de Keetkolk. De heeren gebr. Zurmuhlen zullen dien dag met de lokaalboot ,,Zijpe" een extra dienst tusschen Alkmaar en Helder inrichtenwaarvan men de bijzonderheden in achterstaande advententie vindt. Keuring voor de Cadettenschool. Van bevoegde en betrouwbare zijde schrijft men be treffende de keuring voor de cadettenschool het volgende aan het Handelsblad De Staatscourant behelsde onlangs eene bekendmaking van het ministerie van oorlog, inhoudende de namen dergenen, die tot cadet zullen worden benoemd. Dit geeft

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 2