LOMBOK. Nederland. Ter bevordering van schoolbezoek. Wij ontvangen onderstaand artikel van een met indische zaken zeer bekend persoon. Wij voor ons blijven intnssc'nen van meening, dat thans de gegevens nog onvoldoende zijn om het gebeurde in zijn vollen omgang te beoordeelen: Bekomen van den schrikdie het eersteaanvankelijk verloren geraakte telegram teweegbrachtbestaat thans neiging om de beteekenis van den nederlaag in Lombok te verkleinen. Sommige berichten noemt men bemoedigend." Toch blijft de onachtzaamheid, het gemis aan krachtig handelen do onnoozele wijze waarop wij ten slotte be drogen en verraden zijn bijna even bedroevend als het verlies dat geleden werd. Is er verslapping in alles Heeft niemand gewaar schuwd niemand aan gevaar gedacht Heeft de leger commandant telkens en telkens den bevelhebber tot waakzaamheid aangespoord? En de Gouverneur-Generaal? Toen hij bericht ontvingdat alle tegenstand afwezig bleef, heeft hij daarop doen antwoorden, dat die toestand hoogst gevaarlijk wasals men zich veroorloofde de veiligheidsvoorschriften niet toe te passen? Werd geantwoord aan den commandantGedraag u alsof ge meentdat allen de Balineezen die met u onderhandelen verraders zijn Heeft niemand in de archieven te Batavia het verslag der krijgsverrichtingen op Bali opgedolven Hoe jammerdat de expeditiën in 1846 naar Bali aanvoerder luitenant-kolonel G. Bakkerin 1848aan voerder generaal jhr. van der Wijck in 1849aanvoer der generaal Michiels niet meer gediend hebben tot waarschuwing De laatste expeditie was vooral zeer leerzaam. Toen hebben de Balineesche Vorsten dezelfde onderworpenheid met verraderlijke oogmerken vertoond als nu. Maar Michiels liet zich niet verschalkenMichiels, die een culte voor Napoleon I had en dezen zich als model voorhield, zeide «onderhandelen goed, maar ik ga onge acht voortuw landen te onderwerpenslecht uwe bentings en anders neem ik ze met geweld." De militaire kunst is bij de legeraanvoering in Indië niet meer in eere. Dat is hetdat is de dieper liggendede verborgen oorzaak ook van deze ongekende nederlaagongekend stukken geschut laat men in 's vijands handen achter. Die verwaarloozing dagteekent van den tijd der suppres sie van de zoogenaamde generale stafdie door den Minister E. de Waal, in het jaar 1870, is bewerkstelligd. Sedert zijn wij ongelukkig in onze krijgsondernemingen. De politiek hield krachtig optreden op 't goede oogen- blik tegen. Zoowel in Atjeh als in Lombok. Het ondoordacht staken van de 1ste Atjeh-expeditis heeft thans blijkbaar in de vergadering van den Baad van Indië met de kommandanten van zee- en landmacht, het denkbeeld om aanvankelijk terug te trekken op grooten afstand gehouden misschien terechtmaar de omstandigheden verschillen toch. Toen liet men terugkomen een gezonden opgewekten legermachtvol vertrouwen als een goede aanvoering optrad. Verspijck stond daarvoor gereed. Maar thans blijft het beleid in dezelfde handen bij de troepen heerscht ontmoediging, althans niet die geest drift, die een overwinning gemakkelijk maakt; colonnes zijn volgens de dagbladberichten omsingeld 50 gevan genen houdt de vijand als gijzelaars. Of heeft men inderdaad op een tweeden Verspijck de hand gelegd In het Nieuws van den Dag staat de adjudant van den G. G. is belast met het overbrengen van een geheim- schrijven van den Gouverneur-Generaal. Wat kan dit geheim schrijven bevatten Een nitnoodiging aan Generaal Vetter om ziek te worden en heen te gaan Doch wat zal men thans doen in Lombok Tegen den vijand optrekken en met bebloeden kop te Ampenan terugkomen Daarna onder het geschut van de Marine een benting bouwenen een volgend jaar opnieuw een expeditie beginnen Het is te hopen dat deze voorspellingen faleu Doch het geheele plan van de inmenging in Lombok de po litiek door ons gevoerdschijnt niet overdachtniet beleidvol op touw gezet. 30 Juli j.L, dus een maand voor den aanval, werd aan de Javabode geseind «Kapt. Willemsteijn en de controleur Liefrinck zijn teruggekeerd. De Sasaksche Hoofden waren onwillig om te Tjakranegara te komen. Er is weinig vooruitgang in de onderhandelingen." De Nieuwe Rotterdamsche Courant teekent hierbij aan: «Dit bericht omtrent den onwil van de Sasaksche Hoof den om met de Prins Hendrik der Nederlanden mee te gaanklopt met hetgeen wij daarover reeds vroeger meedeelden. Volgens officieeele tijdingen beweerden de aanzienlijkste Sasaksche Hoofdendat zij niet over zee durfden gaan Zie Rott. Courant 31 Aug., 2e blad. en zouden zij door den controleur Liefrink over land worden afgehaald om te Takranegara te confereeren terwijl die mindere hoofden de reis met het schip mee maakten." Dat die Sasaksche hoofden zoo bang voor zeeziekte zijnvindt zijn verklaring in onze onzekere politiek. Immers het is duidelijk, dat zij zich niet wilden com- promitteeren; evenmin als de burgemeesters 't laatst van den Franschen tijd in 1813 die op de hand van het gezag des geweldenaars bleven, zoolang zij vreesden dat het keizerrijk zich zou staande houden. Het is onze halfslachtigheiddie de aanzienlijkste hoofden doet beweren niet tegen zeeziekte bestand te zijn. Die ooiijkers De mindere Hoofden zijn onvoorzichtig genoeg en zien niet tegen de zeereis op. We willen twee zaken, die niet te rijmen zijn, die niet samen kunnen gaan. De onderdrukten te hulp komen, en toch de bestaande organisatie onaangetast laten. Dat kan niet en dat zulks niet vooruit is ingezien De overheerschers van Lombok, de vreemdelingen, de aristocraten verfoeien onze inmenging. De Sasaksche Hoofden, zeer goed begrijpende dat de druk na onze verwijdering zwaarder zal worden, sluiten zich niet bij ons aan. De natuurlijke loop der gebeurtenissen hebben wij niet gevolgd. Onze inmenging met de Lomboksche zaken moest uit- loopen op annexatie. Men had de keus zich er voorloopig buiten te houden, of onderwerping aan het Nederlandsch gezag te eischen, dan kon ieder Sasaksch hoofd weten wat hem te doen stond. Is het politiek beleid gering, de krijgskunst blijkt dit maal ook te zijn van dillettanten. Men ontscheept zijn macht, zonder slag of stoot, zonder verzet wordt men toegelaten. En toch verzuimt men nauwkeurige topographische opmetingen te doen. Bij een gewone toepassing van de oorlogskunst, zou van den eeisten dag der landing af, voor plaatsopneming gezorgd zijn Dit een telegram aan 't Departement van Koloniën (zie Nieuwe Rott. Crt. 30 Aug. 1894) blijkt, dat de granaten ten Z. O. van Mataram neerkomen Had eene opname plaats gehad gelijk de beginselen van het vak voorschrijven dan zonden de granaten precies op de kwetsbare punten neervallen. Volgen particuliere berichten is de toestand van den zwaar gekwetsten eersten luitenant der infanterie J. F. ter Bruggen Hugenholtz zoodanig, dat hij als gered kan worden beschouwd. De 2e luitenant der artillerie J. E. Timmer, die licht gekwetst was, zal een been moeten missen. Aan de oproeping van den heer L. den Beer Portu- gael, om vrijwilligers voor Lombok, gaven reeds 150 jon gelingen gehoor. Per Telegraaf. Aan «De Telegraaf" wordt geseind: Gisteren keerden te Ampenan terug kapitein I.lml- green, officier van gezondheid Ujlakl, luitenant van der Plank en 60 soldaten onder vrijgeleide van den Radja. De vijand is uit Aroen door de artillerie ver dreven. De Kroonprins is gewond. De Radja wil ons aanvallen. Uit een bij «Het Nieuws van den Dag ontvangen te legram blijkt verder o. a., dat de vrijgelaten mannen door de Balineezen goed behandeld zijn zij vertelden dat de lijken ongeschonden werden begraven. De Bali neezen keeren naar de bergen torug. Het tweede bataljon bezette een verlaten borstwering westelijk Mataram het negendedat Kaleh bezet hadvuurde. De vijand is teruggeslagen en liet repeteergeweren en lansen achter. Onzerzijds geen verlies. De marine belet niet de vlucht van 's Vorsten minister Djilantik naar Bali. Een officieel regeeringstelegram van den 7 meldt Gisteren werd na het vuur uit het zware geschut Aroeng met borstweringen zonder tegenstand genomen. Vele geweren en andere wapens werden buit gemaakt. Vier schoten uit Mataramuit onze achtergelaten veld kanonnen kwamen in zee terecht. Het Dewahuis (de Hindoetempel) te Aroeng werd door overste Swart bezot met twee compagniën en twee veldkanonnen. Kapitein Lindgreen, luitenant van der Plank, officier van gezondheid Ujlakisergeant-majoor v. d. Wijst sergeants v. Lith en Wentzler, fourier Sablerolles, kor poraals Michiels en Frentzelziekenoppasser Loverink benevens 49 mindere militairen, allen als vermist opge geven keerden te Ampenan terug. Kapitein Lindgreen capituleerde wegens de vele gewonden en wegens gebrek, onder beding echter van vrijen aftochtmits overgave van wapens aan Anak Agoeng K'toet. Niettemin werden zij daarna gevangen genomen en eerst thans weder vrijge laten. Zij werden naar Kale gebracht. Hij liet daar achter sergeant Schar en 15 inlandsche minderen die allen gewond waren. Lindgreen bracht een brief van den Vorst meê, waarin de vrjjlating werd voorgesteld als een bewijs van vriend schap. De brief is niet beantwoord. De flotille vaartuigen Bali en Borneo versterken onze scheepsmacht. Aan de Telegraaf wordt geseind De Barisanste Bangkallanop Madoera zijn gemo biliseerd en ter beschikkiug gesteld van den opper bevelhebber. Officieel. 8 Sept. De den 30 Aug. als vermist vermelde le luitenant infanterie E. de Graaf is gesneuveld; aan de gevolgen van bekomen wonden is overleden de sergeant der infanterie Thoodor Baumann. De vorst van Lombok heeft (blijkbaar reeds vóór de bekende over rompeling onzer troepen) f 450.000 ter vergoeding van oorlogskosten betaald. Iiangedijken. De maan speelt bij vele landbou wers in deze streek een belangrijke rol. Nietdat zij onvoorwaardelijk aan den zegenenden invloed van dit hemellichaam gelooven maar van ouder tot ouder heb ben velen al bij het planten en zaaien op wassende of afnemende maan gelet. Zweedsch raapzaad zaaien som migen nieteer de laatste maan van de maand Maart »af" is. Men beweert, dat de rapen dan minder «stokkig" zijn. Aardappelen poot men om groote te krijgen bij wassende maan bloemkool en ook andere soorten van kool wassen minder bij afnemende dan bij wassende maan. Bij broeiend weer en volle maan bloeit de bloem kool bijzonder snel. Bij afgaande maan zaaien velen ook liever geen tarweomdat er dan meer «brand" in het gewas opgemerkt wordt. Zou het niet de moeite loonen, eens degelijk acht te slaan op de beweringen van die ouderwetsche bouwers Furmerend. In den gemeenteraad heeft de heer Schoen voorgesteldhet marktgeld op de veemarkt te verhoogen en wel dat van een rund te stellen op 20 centenvan een mestkalf op 10 centen, van een nuchter kalf op 5 centen, van een los schaap op 4 centen en van een hok met schapen op 40 centen. Dit door de heeren Simon en Brantjes ondersteunde voorstel is tot eene vol gende vergadering aangehouden. Scliagen. Op initiatief van den heer S. Berman burgemeester dezer gemeentewerd den 7 eene verga dering belegd tot het oprichten eener afdeeling van Met Witte Kruis. Ruim twintig belangstellenden traden als leden toe. Het bestuur bestaat uit de heeren S. Ber man ds. A. W. van Kluijvedr. MelchiorPh. de Heer en G. v. d. Wal. Texel. De oogst is op dit eiland vooral in den polder Eierlandverre van voordeelig. Ofschoon de wei landen overvloedig booi opleverden dank zij den aan zienlijken regenvalis de hoedanigheid niet te prijzen doordien het weder in den hooitijd hoogst ongunstig was. Over het geheel zijn de landbouwproducten als mislukt te beschouwende graanoogst is niet naar wensch de erwten kunnen bijna als verloren beschouwd wordende vroege aardappelen zijn voor het meerendeel ziekterwijl ook de latere soorten aangetast zijnde zoogenaamde «Hallumer-gele" schijnen meer weerstandsvermogen te bezittendaar deze wenig of niets van de ziekte te lijden hebbsn. Beroepen bij de ned. herv. gemeente te Eierland de heer H. van den Brink predikant te Maarsen. Zaandam. Alhier heelt zich een geval van cholera met doodelijken afloop voorgedaan bij eene dienstbode. Zuldscharwoude. Door de kolfvereeniging «Op maat" zullen de leden A. KistS. Evers C. Zomer en N. Pronk als mededingers naar de korpsprrjzen afge vaardigd worden naar den bondswedstrijd dit jaar te Bolsward te houden. St. Pankras. Den 6 werd alhier een recht op gewekt kinderfeest gevierd. Daartoe in staat gesteld door de vrijgevigheid van het gemeentebestuur werd op een stuk gemeenteland, dat tot feestterrein was ingericht, verschillende kinderspelen uitgevoerd, zooals turfrapen, geblinddoekt zoeken, touwtje springen, hardloopen met hin dernissen, zakloopen, enz. enz., om aardige prijzen en premiëu. Van 's morgens half 1112 en 's namiddags van half 24 waren de schoolkinderen hiermede onaf gebroken bezig. In het middaguur werden zij in het schoollocaal getracteerd op chocolade, krentebrood, enz,, terwijl het gedurende de spelen niet ontbrak aan koek, noten en andere versnaperingen. Het geheele dorp was op de been om getuige van der kinderen feestvreugde te zijn. Na afloop der spelen werd een tombola gehouden voor hen, die geene prijzen hadden kunnen deelachtig worden, zoodat allen met een aardig souvenir aan dezen pretvollen dag huiswaarts keerden. De collecte voor de noodlijdenden tengevolge van hagel slag in de gemeente Aalsmeer, den 4 alhier gehouden, heeft zuiver opgebracht f 15.78. De revue te den Helder. De Schout bij nacht Uhlenbeek maakt bekend, dat op den 12 September, van den middag tot'suamiddagsd'/n uur, geen schepen of vaartuigen uitgezonderd oorlogschepen en de postboot van Texel in de marinehaven het Nieuwediep zullen mogen binnenkomen, die verlaten of zich daarin bewegen. Gedurende dien tijd zal de blauwe vlag op het Havenhoofd waaien. Verder blijkt uit eene andere aankondiging van dien commandant, dat omstreeks 20 oorlogsschepen dien dag ter reede van Texel en in het Marsdiep zullen verzameld zijn Met het oog daarop verzoekt hij, dat gedurende dien tijd geen schepen of vaartuigen zich in het Mars diep zullen bewegen, zuiderlijker dan de noordelijkste linie, door die vloot ingenomen en oosterlijker dan de lijn, gaande van de beide havenlichten van het Nieuwediep. De Heldersche en Nieuwedieper Courant bevat eene advertentie, waarbij deelnemers worden opgeroepen voor een des avonds te honden gondeltocht. Blijkens datzelfde blad znllen een dertiental vereeni- gingen met hare banieren H. H. M. M. aan het station opwachten. Kolhorn. Het tooneelgezelschapdirectie W. Hart zal den 10 en den 11 eene tooneelvoorstelling geven in de kolfbaan van den heer D. Kist. Het hooigewin in de omstreken dezer gemeente is dit jaar zeer overvloedighet nahooivoor het meerendeel al gewonnen, is van beter gehalte dan andere jaren. Het gras groeit nog zoo rijkelijkdat velen nog aan eene derde snede denken. Bij blijvend zonnig weder, als deze weekkan deze derde snede nog zoo goed zijn als andere jaren de tweede. Het hooi is hier dan ook zeer laag in prijswie echter berging heeftdenkt aan geen verkoop en rekent maar „hooi in de schuur is geld in de kast." Obdam. De heer B. Bouwhuis, onderwijzer, is als zoodanig benoemd te Haaksbergen. Opmeer. Onder vele blijken van belangstelling herdacht den 5 K. v. d. Zei den dag waarop hij vóór 25 jaren bij den heer Igesz in dienst trad. Spanbroek. Als verdacht van diefstal van een schaap werd alhier den 6 in hechtenis genomen J. W. Den 5 en 6 zijn te Wageniogen vijf van de acht voor de akte landbouwkunde 1. o. geëxamineerde candi- daten geslaagd.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 2