Het Onrecht Gewroken Zes en Negentigste Jaargang. 1894. ZONDAG 9 SEPTEMBER. duinwaterleiding. Vrijwillige oefening in den Wapenhandel. Gemeenteraad van Alkmaar. FEUILLETON. Buitenland. Nederland. Vergadering Woensdag 12 Sept. 1894, NO. 109. Tweede Mad. Al.kHAtllSCIIIi CIM BAYT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f O,SOfranco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Telefoonnummer3 Prijs der gewone Advertentlën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgavers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis der ingezetenen dat van af 1 Sep tember a.s. voor onveimogenden, niet aangesloten aan de duinwaterleiding, tot nadere aankondiging de gelegenheid iB opengesteldom op de volgende plaatsen en uren kosteloos drinkwater te verkrijgen Laat bij de Bloemstraat van 10 tot 11 uur, Koningsweg bij de Lombardsteeg van 11 tot 12 nnr, Lindelaan van 2 tot 3 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. Alkmaar, De Secretaris, 6 Sept. 1894. NUHOUT VAN DER VEEN. De BURGEMEESTER der gemeente Alkmaar brengt ter algemeens kennis van belanghebbenden, dat er gele genheid zal worden gegeven tot vrijwillige oefening In den wapenhandel aan personen van 17 jaren tot aan den militieplichtigen leeftijd. Aanvragen daarvoor moeten ter gemeente-secretarie go daan worden vóór 15 September a.s. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 4 Septr. 1894. A. MACLAINE PONT, des namiddags 183/4 nnr. Punten van behandeling: Beëediging van de heeren Mr. F. F. Karseboom en C. Bosman als leden van den Raad. Onderzoek geloofsbrieven van den heer G. T. M. van den Bosch. Voorstel van burgemeester en wethouders tot het doen eener at- en overschrijving in de gemeente-begrooting voor 1894 ter vereffening van het aandeel dor gemeente Alk maar in de kwade posten der grond- en personeele be lasting. Rapport der speciale commissie omtrent het voorstel van burg. en weth. in zake den afvoer van vuil- en wasch- water uit de strafgevangenis. Van de.vorige vergadering. Rapport van burg. en weth. betrekkelijk een winter- cnrsus voor het onderwijs in de beginselen der landbouw kunde. Benoeming wethouder. ambtenaar van den burgerlijken stand. lid der vaste commissie voor de gasfabriek gedurende 1894, in de plaats van den heer mr. A. P.. de Lange. tijdelijken adsistent-leeraar in het lijntee- kenen aan de burgeravondschool voor den cursus 1894 5. Namens den Voorzitter van den Raad, Alkmaar, De Secretaris, 8 Sept. 1894. NUHOUT VAN DER VEEN. VAN EDVA LÏjILL. Vertaald door Guillette. 24) Eenige minuten later haastte Joscelyn zich vol vreugde over het marktplein met bevelen van zijn chef. Weldra klonk het sein om zich te wapenen. Heel de bevolking van Northampton kwam nitloopen om de troepen van het Parlement in slagorde te zien stellen, en hen met al de kracht hunner longen het beste toe te wenschen, toen zij in den koelen zomeravond opmarcheerden. Met een aanvoerder dien hij liefhad ja, aanbad,met het bezielende motto op het vaandelomringd door moedige mannen, uitstekend gedisciplineerd, zelfs in het begin van den oorloghad Joscelyn geen betere plaatsing kunnen verlangenhet verwonderde hem niet dat John Hutchinson bij het afscheidnemen een benjj- denden blik op hem wierp. In later jaren heeft onze held aan dit begin van zijn militaire loopbaan dikwijls als aan een Paradijs gedacht. Toch was het een flinke marsch, den heelen nacht door, plus den volgenden dag, met slechts een korte periode van rnsthjj was dan ook doodmoe, toen zij zich den volgenden avond met Lord Brooke vereenigden, die met drie duizend man te Southam zijn kwartier had opgesla gen, De manschappen van Northampton meegerekend, waren er bjjna zes duizend man infanterie en driehon derd cavalerievoor de stad geen kleinigheid hen allen te voeden en te huisvesten. BEEEIE. Overeenkomstig den eisch van den ad vocaat-generaal heeft de Kamer van verwijzing mevrouw Joniaux van Antwerpen naar het hof van assises verwe- zen wegens het vermoorden van Léonie Ablay Jacques van den Kerchove en Alfred Ablay. BlJITSCIIIiAND. De eerste boekhouder der ka toenspinnerij te Leipzig heeft op het kantoor den direc teur Peger doodgeschoten omdat deze hem den dienst had opgezegd en daarna zich zeiven een kogel door het hoofd gejaagd. De Staatscourant bevat een ofiiciëel verslag van de proeven door de technische commissies van het depar tement van oorlog met Dowe's kogelvrij pantser genomen, waarvan de uitslag is geweest, dat de kogels het pantser doorboorden. Aan den uitvinder is dan ook kennis gegeven, dat zijn pantser waardeloos was. Den 4 is te Koningsbergen in tegenwoordigheid van den Keizer en de Keizerinhet monument van Keizer Wilhelm I onthuld. Aan het feestmaal dat den 6 des avonds aldaar plaats bad, dronk keizer Wilhelm aller eerst op den koning van Wnrtemberg, die daarvoor zijn dank uitsprak. Daarna heette hij de gasten als ver tegenwoordigers der provincie welkom dankte voor de hartelijke ontvangst en zeidedat het zijn voortdurend streven zon zijn, voor het welzijn en den maatschappelij- ken vooruitgang van Oost-Pruisen ijverig te zorgen. Het scheen hem toe dat onder de zwarigheden waarmede de landbouw te kampen heeft, twijfel was gerezen aan de voor vier jaren door hem gegeven beloftehij had moeten ontdekkendat zijne beate bedoelingen misverstaan ten deele zelfs bestreden werdenja zelfs was het woord oppositie gehoord. In Pruisen is eene adellijke oppositie, die tegen den koning gekeerd is een ondingzulk een oppositiepartij zou alleen kunnen bestaan, als zij wist, dat de koning aan haar hoofd staat. »Evenals mijn grootvader, zeide hij, vertegenwoordig ook ik het koningschap van Gods genade; ik weet zeer goed dat wij moeielijke tijdon beloven dageljjks peins ik er over, boe u te helpen. Gij moet mij daarbij onder steunen niet door rumoer niet met de middelen der oppositie-partijen van beroep. Neen I door vertrouwen willig verleen ik ieder gehoor. »Om u in staat te stellen, u te vergewissen of ik mijne beloften ben nagekomen liet ik opschrijvenwat voor deze provincie onder 'mijne regeering tot dusver is ge daan. In de laatste 4 jaren zijn voor spoorwegen tot het aflossen van leeningenaan dijkbesturen voor de verbetering van het stroombed van den Weichsel en het zeekanaal, voor Oost-Pruisen 85,600,000, voor West-Prui sen 24,250,000 mark uit de algemeene Staatskas besteed. Ik heb mijn woord gehouden maar nog verder zal ik voortgaan steeds voor dit land te zorgen. De moeieljjke tijden moeten als een door God opgelegde beproeving worden beschouwd. De plechtigheid van den 5 herinnert aan den eersten strijd tegen pogingen om den grondslag van ons maatschappelijk en staatsleven aan te tasten. Op, ten strijde voor godsdienstzeden orde tegen de partijen der omverwerping Moge de adel een lichtend voorbeeld voor het nog weifelende deel des volks wor den! In de hoop, dat Oost-Pruisen als eerste provincie Na bij een der stadsbewoners een goeden maaltijd genoten te hebben, nam hij vol vreugde een kermisbed in de huiskamer zijns gastheers aanen, dank zij den velen uren in de open lucht, en de vermoeidheid na de wandeling, sliep hij binnen vijf minuten, ondanks het licht en het drukke praten. Drie uur sliep hij onafgebroken voort, toen maakte het rumoer in het vertrek hem onrnstighij droomde dat hij en Dick weer jongens warenzij stonden met Barnaby op den hoek der Casele-straat, op de paarden markt van Farnham naar het kenren van paarden te kijkenaan den overkant, dicht bij de markt, stond een kwakzalver op een kar zijn medicijnen aan te prijzen, onder het slaan op een trom en het blazen op een hoorn. »Kijk, kijk," riep Dick, »hoe die kerel staat te blazen, straks barst hij." Joscelyn richtte zich eensklaps op zijn elleboog over eind; het visioen van Farnham verdween op straat klonk het trappelen van paarden, tromgeroffel en trom petgeschal dat allen te wapen riep. Joscelyn voelde zich hot bloed in de aderen stollen. Hg sprong van zijn leger, en had zicb enkele seconden later bij de kameraden ge voegd, nadat zijn gastheer, met een verschrikt gezicht de hnisdeur voor hem ontsloten had, hem een goeden uitslag toewenschend. De straat was vol menschen, sommigen met fakkels, en overal klonk de kreet: »Wat is er aan dehaud?"Wag- staffe, de luitenant-kolonel van Hampden's regiment, naast wien Joscelyn zich voorwaarts spoedde, antwoordde »De vijand nadertTe wapen 1 De graaf van Northampton is met een sterk leger op twee mjjlen genaderd." Zoo verlangend waren de soldaten om in het vuur te gaan, zoo vol geestdrift voor de goede zaak, dat de stad Weerklonk van hun vreugdekretenhoeden en mutsen werden in de lucht geworpen, wapenen kletterden op de steenen, en het kleine leger, onder kolonel Hampden en vooraan in dat gevecht zal staan drink ik op het wel zijn van Oost-Prnisen's inwoners 1" i'RMHRlJH. De belasting op rijwielen heeft in 1893 950.000 francs opgebracht. VEREENIIiDE STATEN. De machinist Root zal van zijne brandwonden herstellen. Een andere hel dendaad wordt medegedeeld van een jong telegrafist te Hinckley Thomas Dnnn geheeten. Deze bleef bij zijn instrument, hoewel de vlammen hem omringden, om eene boodschap over te seinen waarin verzocht werd een trein naar Hinckley te zenden ten einde 300 menschen in veiligheid te kunnen brengen. De boodschap werd over geseind waardoor de menschen gered werden doch hij zelf kwam in de vlammen om. Te Nieuw-York hebben 15000 kleermakers het werk gestaakt. CHINA. Een aanzienlijke japansche troepenmacht zon een eiland in de Society-baai, 40 eng. mijlen ten Noordwesten van Port Arthurbezet hebben om van daar de krijgsbewegingen tegen den vijand te doen uit gaan. De ontschepen ondervond geen verzet. De japan ners maken ijverig toebereidselen om aan een lang beleg te knnnen weerstaand bieden. Een deel der japansche vloot -keert naar Japan terug om nieuwe troepen te halen. Het heet, dat de chineezen nog altijd een menigte soldaten door Mantsjoerye naar Korea zenden. JAPAN. Maarschalk Yamagata is naar Korea ver trokken om het bevel op zich te nemen van het ja pansche leger aldaar, dat weldra 100000 man zal tellen. Men denkt, dat toebereidselen worden gemaakt om Peking aan te vallen. ZlTID-A51EItII£A. Uit Lima Pern's hoofdstad, wordt aan de engelscbe Times gemeld, dat de regeering groote moeite beeft om genoeg geld te krijgen, ten einde hot leger te betalon. De politie te Lima beklaagde er zieb over dat zij in geen twee maanden uitbetaling harer jaarwedde hadden ontvangen. De minister van oorlog heeft aan de korpsen infan terie een schrijven medegedeeld van den minister van koloniëninhoudende dat deze gaarne in de gelegen heid zou worden gesteld om boven de gewone aanvul ling van het Nederl.-Indische leger, zoodra mogelijk naar Indië te knnnen uitzenden 35 luitenants der infanterie. Deze nit te zenden luitenants moeten geschikt en gene gen zijn onder genot van eene gratificatie van 1000, voor 5 jaar bij het indische leger te worden gedetacheerd. Zij moeten voorts bij voorkeur ongehuwd zijn en niet in de termen vallen om binnen die vijf jaren tot kapitein te worden bevorderd. Aan den heer J. C. Jansen, eervol ontslagen mi nister van marine, is bij kon. besluit van den 30 een pensioen verleend van f 4000 's jaars, ingaande 9 Mei jl. In den nacht van den 4 op den 5 is te Bergen op Zoom in 3 verschillende, ver van elkander liggende huizen ingebroken en zijn tal van zilveren en andere voorwerpen van waarde gestolen. Lord Brooke, trok de stad uit, waar zjj zich tot het aan breken van den dag slagvaardig hielden. In het eerste gelid stond op een kleine hoogte, Hampden's brigade, met het geschut in het tweede Lord Brookede cava lerie, door den heuvel beschermd, bleef in reserve. Jos celyn stond al dien tijd met de vlag bij zich, tot het dag werd, en de vijand, die, gehoord hebbende dat de troe pen van het Parlement op hnn qui vive waren, in den nacht bontham niet had durven aanvallen, zich aan de kanten van Duusmore vertoonde, en zich eveneens in slagorde stelde. Drie nnr lang stonden de legers in doode- lijke stilte tegenover elkander. Eindelijk, tegen acht nnr, liet Lord Brooke zijn cavalerie nit de rechterflank oprukken, het geschut der Parlementstroepen opende het vuur, en Hampden deed met zijn infanterie een aanval, zoodra in 's konings artillerie beweging kwam. De strijd, die nn volgde, is niet te beschrijven. Joscelyn wist alleen dat hij met de vlag steeds voorwaarts rukte hij voelde het aanstekelijke der algemeene geestdrift, waardoor het regiment als één man was hij hoorde het donderen van het geschat, gevolgd door een verward, wanhopig gevecht, man tegen manhet kletteren der zwaarden, het gekerm dor stervenden, het angstgeschrei der gewonde paarden. Het koninklijke leger was ontegen- zeooe^i)lf grooter, doch door onmiddellijk met vuren te beginnen, waren de Parlementstroepen in het voordeel. Steeds drongen zij op tegen den levenden maar tegen over zich Hampden, een ideaal aanvoerder, hen voor waarts drijvend, hjjzelf altjjd in het front. Zoo volkomen was de mélée dat Joscelyn met gemak een kapitein, Legge genaamd, gevangen nam, die Hampden's groen rokken voor zijn partjjgenooten had aangezien. Eindelijk bliezen de koninklijke troepen den aftocht, door Brooke's cavalerie tot by de rivier nagezet. Verder was vervolging onmogelijk, want de Royalisten verzamel den zich weder en vertoonden een leger, viermaal zoo

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 5