Kantongerecht te Alkmaar. Bij kon. besluit van den 5 no. 24 is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de bronzen medalje en een loffelijk getuigschrift, ingesteld bij kon. besluit van 22 September 1855 no. 64, toegekend aan den matroos P. Ledoux en den sergeant Porgennel, beiden behoorende tot de bemanning van het fransche oorlogschip La Mouettewegens de door hentijdens het verblijf van dien bodem te Rotterdam, met levensge vaar verrichte redding van twee drenkelingen uit de Westerhaven aldaar, op 19 Juli 1894 B. Mijnlieff, te Vianen, wegens de met levensgevaar volbrachte redding van een knaap uit de rivier de Lek aldaar, op 26 Juli 1894; J. van der Kamp, besteller te Arnhem, wegens het met gevaar voor eigen leven redden van een kind uit de Rijn aldaar, op 20 Juni 1894. In den avond van den 5, te ongeveer elf urenis te Zaandam brand ontstaan in de stoomhoutzagerij de wed. Stadlander en Middelhoven, genaamd, »De Veld- vlieger'', staande aan het Oostzijderveld, polder Oostzaan, met het gevolg, dat de geheele van hout opgetrokken fabriek verbrand is. Alles was te Amsterdam op beurs- polis verzekerd. Van het buiten de fabriek liggende hout is niets verbrand. Den 5 zrjn te Maastricht drie gevallen van cholera voorgokomen bij kinderen van 91 '/2 jaar, uit één gezin. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken van den 5 zijn benoemd in de commissie, belast in Noord holland met het afnemen van het examen als onderwijzer en onderwijzeres, tot lid en voorzitter de schoolopziener in het district Amsterdam, tot leden de schoolopzieners in de arr. Hilversum, Alkmaar, Hoorn en Zaandam; tot leden-plaatsvervangers de schoolopzieners in het district Haarlem, en de arr. Amsterdam III, Amsterdam IV, den Helder, Texel en Medemblik. Bij kon. besluit van den 5 is tot voorzitter van de Eerste Kamer gedurende de zittingdie zal aanvan gen op den derden Dinsdag in September 1894be noemd de heer mr. A. van Naamen van Eemneslid dier Kamer. Bij kon. besluit van den 5 is bepaald, dat de tegen woordige zitting van de Tweede Kamer gesloten zal worden op Zaterdag 15 Sept., des namiddags te 3 uren, door den minister van binnen, zaken. Den 5 des morgens had bij den ingang van de Dordsche spoorwegbrug over de Oude Maas eene aanva ring plaats tusschen het van Newcastle komende stoom schip Berrington en het aakschip Maria, bestemd naar Goes. Laatstgenoemd schip werd midscheeps getroffen en was binnen 20 minuten in de diepte verdwenen. De opvarenden werden gered door het personeel van een baggermolen die in de nabijheid lag. Te Arnhem heeft een 12jarige jongen in de woning zijner ouders een geladen revolver weten te bemachtigen, waarmede hij buiten een schot gelost heeft op zijn 6jarig zusje. Het schot trof in het onderlijfde toestand van het meisje is hopeloos. De Nederlaudsche Bond van Spoor- en Tramweg personeel vSteeds Voorwaarts" heeft in eene in Augustus te Utrecht gehouden meeting in de open lucht de volgende onderwerpen uitvoerig besproken en toegelicht fondsen in eigen beheer; instelling van scheidsgerecht door en voor het personeel; invoering normale arbeidsdag van 8 uur; overwerk dubbele betaling; afschaffing premie- en divi dendstelsel met evenredige loonsverhooging; eens per week een onafgebroken rusttijd van 36 urenafschaffing hierar- chieken wegbepaling minimum loonvaststelling bij reglement van de periodieke verhooging van bezoldiging, enz. enz. Er werd eene motie aangenomen, strekkende om die eischen voor strikt rechtvaardig en volkomen uitvoerbaar te verklarende houding der maatschappijen die aan sterk als dat van hun tegenstanders. De slag was echter door het Parlement gewonnen de boeren gingen de vluchtenden met knuppels en stokken te lijf, en hielpen de troepen van Hampden en Brooke met levensmiddelen en al wat zij noodig hadden. Eenige dagen later keerden zij naar Northampton terug. De stad ontving hen met open armen, niet alleen om de overwinning bij Southam, men was gedurende hun afwe zigheid ernstig bezorgd geweest voor een aanvalhet verzoek van Wittiers, den burgemeester, om troepen uit Londen te doen aanrukken en Northampton te bezetten, was door het Parlement geweigerd, doch de inwoners hadden, nu men hen zelf zorgen liet, den tijd goed ge bruikt, en dag en nacht, mannen en vrouwen, gewerkt aan het opwerpen van wallen en versterkingen. Het heugelijk bericht dat Portsmouth met Sir William Waller gecapituleerd had, en bijna heel het zuiden van Engeland, Cornwall uitgezonderd, zich nu voor het Par lement verklaarde, was voor Northampton een reden te meer om victorie te roepen; doch omstreeks half Septem ber Lord Essex had het commando overgenomen moest Joscelyn wederom met zjjn regiment oprukken, en wel naar Aylesbury, waar Hampden het opperbevel had ter bewaking der magazijnen in Buckinghamshire, en van den weg naar Londen, door den graaf van Northampton bedreigd. Te Aylesbury had wederom een schermutseling plaats Hampden's goed gedisciplineerd regiment behaaldemet dat van Holles, andermaal eene overwinning op de ko ninklijken velen werden gevangen genomenvelen ge dood. Joscelyn zag nu de keerzijde van den oorlog. Bij de woeste vervolging der vluchtende Royalisten naar Oxford hadden er tooneelen plaats die hij nooit vergat die hem levendig voor den geest stónden telkens als hij zich die universiteitsstad herinnerdein haar indruk wekkende schoonheid onverschillig neerziend op de arme, uitgeputte soldatendoor Hampden als een wrekende engel achtervolgd. Aylesbury was intusschen door een detachement van het Parlementsleger versterkten Hampden rukte met zijn dappere groenrokken naar Worcester om zich met Essex troepen te vereenigen. Thans volgde een vervelende drie weken van werkeloos heid het werd een ieder bang om het hartwant er was groote behoefte aan geld en wapenen. Veel vreugde was er echter over een schip bij Yarmouth voor het Parlement buit gemaakt, geladen met wapenen, door de koningin, in Holland, aangekocht, en de stemming tegen Z. M. verbeterde er niet op, toen het uitlekte, dat hij deze reeds zoo lang gestelde eischen geen gehoor hebben gegeven, te veroordeelen; de arbeiderspartij in Nederland aan te raden, zich in alle deelen met de »S. V." solidair te betoonen; bij het spoorwegpersoneel er op aan te drin gen, zich flink te organiseeren en zich te scharen onder de banieren der »S. V.", ten einde des te spoediger door alle ten dienste staande middelen de gestelde eischen te doen inwilligen, en een afschrift van deze motie te zenden aan de verschillende direction van de in Nederland ge vestigde spoorwegmaatschappijenaan de regeering en aan de tweede kamer der Staten-Generaal. Ingetrokken is de beschikking van den minister van binnenl. zaken van 31 Juli waarbij veevervoer ver boden werd uit een kring in de gemeente Uitgeest. De Suikerfabriek der firma Laane, Rogieren Da ver veld te Bergen op Zoom is gekocht door den heer Da- verveld te Wouw voor f 161.000. Den 7 is te 's-Gravenhage het herstellen en verbe teren van Rijks-telegraaflijnen in Noordholland en Utrecht aanbesteed: laagste inschrijver de heer D. Brugman Dzn. te Winkel voor f 818. Amsterdam. De kiesvereeniging Amsterdam en Nederland en Oranje hebben tot candidaten voor lid van den gemeenteraad gesteld de heeren J. P. M. Sterck, mr. J. C. Boas en K. Kater, de kiesvereeniging de Grondwet de heeren J. F. M. Sterck, J. D. Hooglandt Azn. en A. W. de Flines Amstel's burgerij de heeren Boas de Flines en Hooglandt en Amstel's middenstand de heeren J. F. M. Sterck, J. A. Schönthaler en J. Boelen. Den 7 is voor de arr. rechtbank door het Openbaar Ministerie twee maanden gevangenisstraf geëischt tegen A. M. Reens wegens het belemmeren van een verkoop bij executie in de Kerkstraat op 31 Mei 1.1. (iralt. Aan den heer R. Smitgemeente-ontvan ger, is op zijn verzoek, eervol ontslag uit zijne betrekking verleend. ('urinerend. De ingediende gemeente-begroo- voor 1895 sluit in ontvangsten en uitgaven op f 101,415,75. Den 6 is te Dordrecht eene lijderes aan cholera wier man en kind den 2 aan die ziekte reeds overleden waren na van een dood kind bevallen te zijn mede overleden. Den 6 is tegen mr. G. Wijckerheld Bisdom door het openbaar ministerie bij de arr. rechtbank te Gronin gen bij verstek 2 jaar gevangenisstraf geëischt wegens afdreiging. De Koningin-Regentes heeft den 6 een bezoek ge bracht aan de tentoonstelling van oude schilderkunst en aan het nieuwe gesticht voor ooglijders in de Blijenburg- straat te Utrecht. De Maatschappij tot exploitatie van waterleidingen in Nederland te Amsterdam heeft zich bereid verklaard de concessie der Harderwijker waterleiding te aanvaarden met 1 April 1895 hoopt men haar te kunnen exploiteeren. De minister van binnenl. zaken heeft het houden van marktenverkoopingen tentoonstellingen en andere vereonigingen van herkauwende dieren en varkens in de gemeenten Spanbroek en Hilversum verboden. Gedurende Augustus zijn bij het Koloniaal werf- depót voor den militairen dienst in Indië aangenomen 155 en van de korpsen van het leger hier te lande over genomen 26 man samen 181 aan wie aan handgelden is uitbetaald de som van 47310. De werkzaamheden aan de lijn Purmerend Alkmaar der Noordhollandsche Tramwegmaatschappij zijn plotseling gestaakt, vermoedelijk wegens een verschil met het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid over de uitvoering. Zonder twijfel is dat echter slechts van tijdelijken aard. Zooals bekend is, verleent het Rijk aan deze lijn eene belangrijke subsidie. boden naar den koning van Denemarken gezonden had met verzoek om wapenen voor twaalf duizend manvier en twintig kanonnengeldten bedrage van 100,000 een paar oorlogschepen drie duizend man infanterie en duizend ruiters. De gedachte aan vreemde hulp bracht het volk bijna tot razernij en de bevelen des konings dat ook Katholieken in het leger werden aangenomen deed zijn zaak veel kwaad. Het denkbeeld won veld dat hij een werktuig was in handen van den Paus en er een katholieke samenzwering op het touw was gezet door de koningin een vermoedenniet ongegrond waar de vaderen verteld hadden van de ellende en mar telingen te Smithfield. Het werd er niet beter op na een publicatiowaarin de koning Essex en zijn volge lingen verraders Brownisten Anabaptisten en atheïsten noemde. Tegen half October gelukte het Z. M., die zich eon goed soldaat had getoond in de manoeuvres om Wor cester zijn troepen met die van Lord Northampton te vereenigen. Hij stond nu aan het hoofd van ongeveer twintig duizend man, en had Essex den terugtocht naar Londen afgesneden. Een slag was gebiedend noodzakelijk, en den 18en October ontving eindelijk Hampden's regi ment bevel op te marcheeren. Wederom mochten zij handelend optreden. Na te Stratford-aan-de-Avon een nacht gerust te heb ben bemerkten zijdat zij juist bijtijds waren om de stad en de brug tegen een aanval van de Royalisten te beschermen. Toen men zeker was van de rivierbe groetten soldaten en stadsbewonersdie vol vuur geholpen hadden met vreugde een kortstondige rust, doch, helaas, deze word eindeloos gerekt. Eerst zaterdagavond den 22sten, konden Hampden's groenrokken Stratford verlaten Hampden was zeer ontstemd over de langdurige werke loosheid want al wisten de legers niets van elkander men had alle reden om spoedig treffen te verwachten. Zoodra dan ook de noodige paarden geleverd waren, rukte hij verwoed voorwaarts om zooveel mogelijk den verloren tijd in te halen. Het was een verschrikkelijke marschzware wolken bedekten de luchtde weg was modderig en slecht, de herfstwind doordringend koudsoms vielen er regenbuien, die de manschappen tot op het hemd toe nat maakten. Joscelyn kon haast niet voort van moeheid. Hij dacht aan Clemency, en trachtte zich haar stem te herinneren, toen zij den nacht van den aanval op het kasteel psalmen zongin de duisternis zag hij de vrien delijke bruine oogen, waarnaar hij zoo vurig verlangde. Wordt vervoegd. Het tweede nummer van den elfden jaargang van het maandblad tegen de vf rvalue hingen, onder redactie van dr. P. F. van Hamel Roos, te Amsterdam, bevateen nieuwe poging tot bestrijding der verval- schingen onderzoekingen van levensmiddelen en handels artikelen gedaan aan het Bureau voor chemisch en microscopisch onderzoek, Keizersgracht 291, Amsterdam, (directenren: dr. P. F. van Hamel Roos en A. HarmensWz controle-onder zoekingen: bruin brood, be schuit, boter, roode en witte portwijn, stout en gerste bier, cognac, advocaat, cacao, suikerwerken, water, ge ëmailleerde voorwerpen, melkonderzoekingen uittreksel van het verslag der werkzaamheden van de Gezondheids commissie te Maastricht over het jaar 1893 (slot); twee vervalschingen van handelswaren vervalsching van levens middelen de oorsprong van fijne vleeschwaren"; schei kundige en hygiënische congressen te Brussel en te Buda pest hygiëne en industrie :de waarde van riet suiker als voedsel (slot)een en ander over vleesch; licht verteerbare melk loodvergiftiging door haarmiddelen een nieuw ventilatie-systeem kleurstoffen voor gutta percha stempels; korte berichten; vraagbord; feuilletton: de padden en de kanker; de werking van zeewater op microben middel .tegen vergiftiging door champignon de totale verandering in den smaak door sommige tropische vruchtenaanwending van menschelijke beenderen. Bevordering van Ambachtskennls. De boekerij van het museum van Kunstnijver heid te Haarlem is sedert 1 September weder geopend. Wij herinneren er aan, dat uit genoemde boekerij boek en plaatwerken kunnen worden aangevraagd, welke gratis door het geheele land worden verzonden. Vooral de beoefenaars van de verschillende kunstam bachten, beeldhouwers, meubelmakers, kunstsmeden, goud en zilversmeden, graveurs en decoratieschilders en alle andere vakken vinden eene ruime keuze van goede mo dellen en leerzame lectuur. De catalogus wordt tegen toezending van 15 cents in postzegels franco toegezonden aan allen, die er de aanvrage toe doen aan den heer E. von Saher, conservator van bovengenoemd Museum. Tweede Kamer. Aanvullingsbegrootlng marine 1893. Op den post voor aanbouw van schepen en vaartuigen is op het benoodigde voor den afbouw van de Reinier Claeszen een tekort ontstaanom daarin te voorzien, wordt eene verhooging van f 48.000 aangevraagd. Het benoodigde is f 114,805, maar het overige ontbrekende wordt gevonden door besparing op andere onderdeelen van het betrekkelijk artikel. Ook op den post voor kosten buitenslands is het toe gestaan bedrag door de werkelijke uitgaven overschreden met 55 449.92. Er wordt dientengevolge een verhooging aangevraagd van f 56000 terwijl het overige ook door besparing op andere onderdeelen wordt verkregen. Het tekort wordt veroorzaakt door het zeer belangrijk tegenvallen der herstelling van het pan terschip „Prins Hendrik der Nederlanden", zoo wat den omvang als den duur en de kosten daarvan bedroeg. De commandant der zeemacht in Indië heeft verklaard dat de raming voor de Prins Hendrik met te weinig zorg door de au toriteiten van het marine-etablissement te Soerabaja was opgemaakt. Eindelijk wordt ook de post voor pensioenen en onderstanden met f 41000 verhoogd. Tegenover deze verhoogingen staan verschillende ver minderingen ten gezamenlijken bedrage van f 145000. Tot goedkeuring van een en ander strekt de suppletoirs begrooting, door den minister van marine ingediend. Oterleek. Geboren: 5 Aug. Maria Catharina, d. van Petrus Roskam en Geer- truida Margaretha Zuurbier. 10 Maartjed. van Bartholomeus Klomp en Helena Glijnis. Overleden: 19 Aug. Trijntje de Boer, weduwe van Cornelis Kramer 65 jaar. Zitting van 7 September. E. de B., zonder vaste woonplaats, dronkenschap, bu rengerucht en opgeven van een valschen naam, 3 m., f 1 boete of 3 m. 1 dag hecht. W. P. Jz., Egmoud aan Zee, jachtwet-overtreding, f 3 boete of 2 dagen hecht. E. de G. Dz., J. J. Cz., J. V. Ez., A. S. Az., Egmond aan Zeeals boven, ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. J. P., W. K.. Alkmaar, S. K., Amsterdam, overtreding politie-verordening, ieder f 0,50 boete 1 dag hecht. J. R., Beverwijk, burengerucht, f 1 boete of 1 dag hecht. J. R., Zuidscharwoude J. B., W. B., Broek op Lan- gedijk, als boven, ieder f 3 boete of 2 dagen hecht. J. K., Kolhorn, overtreding reglement tot voorko ming van aanvaring of aandrijving enz., f 3 boete of 2 dagen hecht. G. P. Lz., Egmond aan Zee, strooperij, f 2 boete of 2 dagen hecht. T. Z. Kz., Egmond aan Zee, C. L., Alkmaar, als boven, ieder f 1 boete of 1 dag hecht. E. J. Pz., W. W. Ez., Egmond aan Zee, F. H., J. B., N. 0., O. C., Alkmaar, als boven, ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. A. W., Castricum J. B., Petten J. B., Alkmaar dronkenschap, ieder f 0.50 boete of 1 dag hecht. A. S., Alkmaar, als boven, f 1 boete of 1 dag hecht. J. B. B., Alkmaar, als boven, 3e herhaling, 2 maal gepleegd, 2 maal 3 dagen hecht. L. C., Limmen overtreding politie-verordening f 1 boete of 1 dag hecht. J. J., Limmen, P. S., Heiloo, overtreding reglement op de wegen in Noordhollandieder f 1 boete of 1 dag hecht. G. R., A. D., Alkmaar, loopen over grond die beplant is, ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. K. S., Alkmaar, in Mei loopen over hooiland, f 0,50 boete of 1 dag hecht. C. J., Alkmaar, L. Z. Jz., Egmond aan Zee, staatscben- derij, de Le f 0.50 boete of 1 dag hecht, de 2e f 3 boete of 2 dagen hecht.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 6