Het Onreclit Gewroken. No. 110. KerMe t,Iad- Zes en Itfegentigste Jaargang, 1894. WOENSDAG NATIONALE MILITIE. Iluinwaterleiding. Buitenland. Nederland. FEUILLETON. 12 SEPTEMBER. Burgemeester en Wethouders vau Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat tengevolge van eene dringende noodzakelijke herstelling aan de duinwaterleiding in deze gemeente, de toevoer van duinwater in den nacht van Donderdag 13 op Vrijdag 14 September 1894, van 's nachts twaalf nren, hoogstwaarschijn lijk gedurende ongeveer één uur geheel afge sloten zal zijn. con A M. Frf|§ der gewone Ad verten tlën: Per regel J O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. ILKMAARSCHE Dezo Courant, wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnemontsprjjs per maanden voor Alkmaar O,SO; franco door ket geheele rjjk 1, Du 3 nummers f 0,0ö. Telefoon n u ie nier BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeeno kennis, dat het register der in 1894 voor de Natonale Militie ingeschrevenen en de alpha- betische naamlijst ter gemeente-secretarie ter inzage znllen liggen van 12 tot 26 September e.k., van des voormid dags 9 tot des namiddags 2 nren binnen welken tijd daartegen bezwaren kennen ingeleverd worden bij den heer Commissaris der Koningin in deze provincie door middel van een door de uoodige bewijsstukken gestaafd verzoekschriftop ongezegeld papier onderteekend door hem die ze inbrengt. Deze brengt het verzoekschrift in tegen bewijs van ontvang bij den Burgemeester zijner woonplaatsdie het terstond opzendt. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT, 11 Sept. 1894. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT, 11 Sept. 1894. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. FRANHRIJH. Den 9 is de sneltrein van Parijs naar Keulen die te 12 unr 40 minuten Parijs verliet bij aankomst te 2 nnr 25 minuten aan het station Apilly tusschon Noyon en Channy ontspoord, doordat een loco motief, die op het stationsterrein aan het rangeeren was, dwars togen den trein inreed. Vijf personen zijn daarbij gedood en negentien gekwetst. Volgens do lijsten der dagbladen is er geen nederlander bij. Volgens het eene bericht heeft de stationschef den trein op het oogenblik van de ramp ziende aankomen zich geheel verbijsterd op de rails geworpen waar hij door den trein gegrepen en gedood werd. Volgens een ander bericht zon hij met de roode vlag over de rails gesneld zijn om de ramp te voorkomen en verpletterd zijn. De drie eerste wagens van den trein waren geheel verbrijzeldhet achterste heeft niets geleden. ITATjIE. Den 7 des avonds is te Turijn door den anarchist Solera een bom in het koffiehuis San Carlo geworpen, welke niemand trof, doch groote schade ver oorzaakte. De dader werd kort daarna in hechtenis genomen CHINA. De chinoezen zouden in hot noorden van Korea door de japanners zijn ingesloten. Zij zijn zonder levensmiddelen en dooden hunne paarden voor voedsel Men verzekert, dat de Mikado met zijne ministers naar Hirosjima gaat, de plaats waar de soldaten die uaar het oorlogs- tooneel gezonden worden, ingescheept worden. KllID-AHIiKIKA. De cbileeusche regeering heeft tegengesproken het in omloop zijnde gerucht, dat Chili voornemens zou zijn de helft zijner vloot aan de chineesche regeeriug te vorkoopen. LOIIBUH. Door het departement van koloniën is het volgende openbaar gemaakt. Ten vervolge op het bericht van 7 dezer moet nog worden medegedeeld, dat de op 30 Augustus als vermist vermelde le luitenant der infanterie E. de Graaf ge sneuveld is, en dat aan de gevolgon van bekomen wonden is overleden de sergeant der infanterie Theodoor Boumann. Verder kan nog worden vermeld dat door den Gou verneur-Generaal is bericht, dat de Vorst van Lombok (blijkbaar reeds vóór de bekende overrompeliug onzer troepen) eene som van 450.000 ter vergoeding van oorlogskosten betaald heeft. Het «Handelsblad" ontijing het volgende telegram Mataram en Tjakra Negara heide plat geschoten door de batterijen. De Sasaks van Batoo Klian bevochten de Baliërs be noorden Narmada. Eenige duizenden Sasaks bezetten de streek zuidelijk van Mataram en Tjakra tot aan de zee. Goesti Djilantik ontkwam naar Karang Asem (op Bali). Narmada in dit telegram genoemd is de naam van een rivier, die bezuiden Tjakra Negara en Mataram naar zee loopt, maar ook van een, aan den noordelijk loopen den bocht dier rivier, gelegen plaatsje, een der verblijf plaatsen van den Vorstdieper landwaarts. Ongeveer 20 kilometer meer landwaarts in ligt Batoe Klian aan den grooten wegdie van Ampenan dwars door het eiland, langs Mataram, Tjakra en Narmada, naar Laboean Hadji op de Oostkust loopt. Vermoedelijk is dus met Narmade niet de rivier, maar de kampong bedoelden bestoken de Sasaks uit het binnenland de Baliërs dus van de noordzijde. Tevens hebben de Sasaks de streek ten zuiden van Tjakra en Mataram bezet tot aan de zee. Van de zeezijde worden de Baliërs door de batterijen beschoten. Zij zijn dus ongeveer van alle zijden ingesloten. De moeder van den zwaar gewonden luitenant bij de VAN EDNA LVALL. Vertaald door Guillette. 25) Langzamerhand kwam er scheiding in de wolken, de zon ging op, en met het aanbreken van dien helderen, konden morgen voelde hij zich weer sterker, de kille ge druktheid van den nacht verdween. Juist hield men bij een dorpje een oogenblik halt om een haastig ontbijt te nuttigen, toen een ruiter kwam aanrennen met een bood schap van Essex. Binnen enkele minuten verspreidde zijn bericht zich als een loopend vunrtje door de gelederen. Het bleek dat een voornaam deel van het Parlements- leger den vorigen middag Kineton bezet, en met het aanbreken van den dag den koning aan het hoofd zijner troepen op een hoogte tegenover zich gevonden had. Uit de achterhoede ging een gejuich opalle ver moeienis was vegeten, en met vernieuwden ijver marcheerde men verder. Van Zondagsrust geen sprake al luidden de klokken van iedere dorpskerk, al spoedde het boerenvolk zich in zondagsgewaad naar het kerkgebouw. Omstreeks half drie in den middag deed het eerste doffe kanonge bulder den grond beven onder hunnen voetwederom die vreugdekreetde slag was begonnen Men versnelde den pas, door Hampden's bezielende woorden aangevuurd om zicb tot het uiterste in te spannen. Op eens ijlde hen een ruiter in vollen draf te gemoet Joscelyn herkende in hem terstond een deserteur nit het leger van Essexhij schrikte van zijn angstigen, ver wilderden blik. Maar Hampden rende op hem aan, greep het paard bij den tengel en dwong den ongelukkige bericht te geven ^an den slag. «Verloren! verloren!'' riep de man, door ontsteltenis overmand. «Door verraad verloren «Spreek de waarheid, kerel,'' gebood Hampden. «Bij God, het is de waarheid," kermde de ander. »'t Was bij de eerste charge. Ons regiment maakte den linker vleugel nit, achter Sir Faithful Fortescue wij vielen 's ko- nings rechterzijde aan, toen plotseling Sir Faithful kom mandeerde op den grond te vuren, en in galop voorwaarts rukkend, zich en zijn troep aan Prins Rnprecht overgaf, deserteerde en ons aanviel. Onder onze manschappen ont stond schrik en verwarring, de meesten zijn achterhaald en neergesabeld." Hampden fronste de wenkbrauwen en zei: «Omgekeerd, mijn brave, en red je reputatie. Opgerukt, jongens. Haastig tot redding voortgemarcheerd. Me dunkt, Sir Faithful1) Fortescue moet herdoopt worden." Meteen luid vrengdegejnich drongen de soldaten verder, hetdoffe dreunen der kanonschoten, het kletteren der wapenen, werd gaandeweg duidelijker, en men kwam telkens nieuwe deserteurs tegen. Eindelijk kreeg men Kineton in het gezicht. Onge veer een mijl ten noordoosten van het stadje verzamelde Prins Rnprecht, die wel een unr had verloren met het plunderen der bagagewagens door de Parlementairen in den steek gelaten, zijn cavalerie voor een nieuwen aanval. Hampden's groenrokken kwamen dus gelukkig in tijda. Na zich ijlings geformeerd te hebben, wierpen zij zicb in de opening tusschen den Prins en de in wanorde vluch tende troepen van Edge Hill, terwijl de kanonnen, met onbeschrijfelijke moeite daarheen gesleept, een doodelijk vuur openden. Joscelyn zag bij de eerste charge een twaalf tal van Prins Rnprecht's mannen vallen. Hij keek juist naar een paard, dat in zijn doodsstrijd wild om zich heen sloeg, toen een hevige schok zijn arm eensklaps als ver lamde een kogel had den stok van het vaandel door midden geschoten, ternauwernood was hij aan den dood ontsnapt. Hij raapte de vlag opde verwarring in prins Ruprecht's troepen nam toe, telkens vielen er meer «Faithful" beteekent «getrouw". V. Lombok-expeditie G. J. Yelds heeft bericht ontvangen dat zijn toestand gunstig is. Bij kon. besluit van den 6 is benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Purnierend de heer mr. L. B lekhondteervol ontslagen substituut-griffier bij de rechtbank te Winschoten wonende te Dieren. Bij kon. besluit van den 8 is benoemd tot lid van den Raad vau State de heer mr. U. H. Huber, oud-lid van de Tweede Kamer. Den 9 heeft een zware hagelslag te Renen belang rijke schade aan de te veld staande tabak toegebracht. Den 9 gingen drie Hagenaars in den vroegen ochtend visschen in zee aan het Schevoniugsche strand voorbij het Waterververschingskauaal, door een net oen eind in zee voort te trokken, waarbij zij waarschijnlijk te ver gegaan zijn althans twee hunner verdronken en de derde wist zich te redden. Bij het tweede toelatiugs-examen voor de Rijks- landbouwschool te Wageningen is o. a. toegelaten H. B. S. Ill W. F. G. Derx van den Helder. De Standaard meldtdat dr. A. Knijper op zijne terugreis uit het zuiden te Brussel door eene ernstige verkoudheid aangetast is dit heeft eene sleepende borst- ziekte^veroorzaaktdie nu reeds 3 weken voortduurt en hem nog steeds bedlegerig hondt. De ingetreden beter schap gaat langzaam voortmaar uit den aard der zaak zalook na algeheele genezingherstel der krachten nog eenigen tijd vorderen. Oroolscliermer. In de gemeente Zuid-en Noord- schermer is eene collecte gehouden voor de slachtoffers van den hagelslag te Aalsmeer, welke 14,31 opbracht. Draft. Ook in den Eilandspolder hebben zich ge vallen van mond- en klauwzeer voorgedaan bij de run deren van W. Renooij Jr. en W. Velthnijs, Heerhugowaard. Onze beroepen predikant, de heer A. Weeder, is zondag, den 2 's morgens, in zijn dienstwerk bevestigd door den heer ds. Reinders, pre dikant te Wognummet een rede, naar aanleiding van 1 Cor. 14: 12. Des namiddags aanvaardde de heer A. Weeder zjjn leeraarsambt met eene rede naar aan leiding van Luk. 17 5. Beide diensten werden door een groote belangstellende schare bijgewoond. Scherinerliorn. Onder hot vee van do heeren J. Borsjes en A. Rol wonende in den polder Mijzen is de tongblaar uitgebroken. Kol horn. Den 10 ontstond brand in de op de kermis staande draaimolen. Voor eenige oogenblikken had de brand een zeer dreigend aanzien, met buitenge wone snelheid verbreidde het vuur zich over de geheele linnen kap. Aan bet ving en krachtdadig optreden van het personeel van het circus Cohen, welke mannen in een oogwenk op de molen waren, om zoo mogelijk te blusschen of Let brandende doek af te scheuren, is het te danken, dat de brand boperkt bleef tot de overkap ping. Als oorzaak wordt genoemd het door jongens wer pen met bengaalsche lucifers. Do palingvisscherij op de Zuiderzee, die het geheele manschappen en paarden onder het seherpe geweer- en kanonvuur, tot de royalisten rechtsomkeerd maakten en in verwarring het hazenpad kozen. Het was voor de in fanterie een onmogelijk werk hen te volgen, doch Hampden en Grantham zetten hen met hnn regimenten na, waar door de slag die hopeloos verloren scheen nog werd voortgezeten het voordeel nu bij bet Parlementsleger was, dat zich hersteld had en den stand van zaken totaal veranderde. Do beide kolonels werden door Essex geroepon om te beraadslagen hoe verder te handelen. Zij drongen er krachtig op aan den strijd vol te honden, te trachten de stelling van den koning te verbreken en den weg naar Londen vrij te maken, doch de voorzichtige Essex was hiertoe niet over te halen, hij beweerde dat het te laat in den avond werd en de soldaten nitgepnt waren. Joscelyn zag reeds aan het gezicht van zijn kolonel, toen deze de raadsvergadering verliet, dat den soldaten teleurstelling wachtte. Zij kregen bevel op het slagveld te blijven en toebereidselen te maken om er den nacht door te brengen. Voedsel was er niet. Uitgeput van ver moeidheid, niet langer gestaald door hoop op nieuwen strijd, wierp Joscelyn zich op de platgetreden grasvlakte, waar kort te voren de slag woedde. In het schemerlicht zag men het slagveld met honderden dooden bezaaid hier en daar bewogen zich mannen en vrouwen om de gekwetsten te vervoeren en hulp te bieden. Nu eens stelde Joscelyn zich voor dat zijn vader zich onder de versla genen bevond dan weer onderscheidde hij Dick's stem in de flauwe angstkreten die van alle kanten gehoord werden. Eindelijk werd de angst hem te machtighij strompelde zoo goed en zoo kwaad het ging, in het sche merlicht voort, te midden der ontzettendste tooneelen, doch nergens zag hij een bekend gezicht. Op eens echter hoorde hij een geluid dat hem doode lijk deed schrikken. «Help, help", Kermde een gewonde soldaat, die bijna stikte onder het gewicht van een dood paard. Joscelyn bnkte zich en riep, den jongsteu zoon van Barnaby, stal knecht op Shortell Manor, herkennend:

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1