BURGERLIJKE STAND. weest en zal blijvon bestendigdredenen waarom ze hebben opgericht oene »Eerste Nederlandsche Bond van oud-onderofficieren van land-, zoemacht en koloniën." Den 5 is tot hoofd-ingeland van den polder Zijpe, in plaats van wijlen den heer C. Gntker, gekozen de heer S. de Wit te Ondeslnis, met 19 van de 29 uitgebrachte stemmen. Bij kon. besluit van den 6 is o.a. benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Nijkerk de heer P. Roodzant, thans in gelijke betrekking te Texel. Te 's-Graveuhage is den 7 een kwart-guldens- vereeniging ten bate van den Oranje-bond van Orde opgericht. Bij de harddraverij, te Dordrecht den 7 gehouden, voor aan nederlanders toebehoorende nederl. paarden die geen prijs van f 300 op de korte baan hadden ge wonnen, ingespannen voor tweewielige rijtuigen of onder den man gereden, ter keuze van den eigenaar, is de prijs van f 300, gewonnen door princes Olga van den heer E. B. Bindervoet te Zuidhorn de eerste premie van f 75 door Catean van den heer A. Bos te Zevenhuizen en de tweede premie van f 25 door Nobel van den heer J. G. Matze te Mijdrecht. Veertien paarden namen aan de harddraverij deel. Den 7 is op anderhalf uur afstands van den Ketel in de Zuiderzee gezonken een met straatmest geladen tjalk van Schipper Gortworst, van Hoorn komende de opvarenden redden zich in een roeiboot en werden, na eenigen tijd rond gezworven te hebben, opgenomen door de van Amsterdam komende raderboot Prins van Oranje, en te Kampen aangebracht. Ned. steenfabrikanten. In een talrijk bezochte vergadering van leden der Vereeniging van nederlandsche steenfabrikanten, op den 7, te Arnhem werd medegedeelddat in 1894 wegens het aanhoudend natte weder ongeveer 31 pet. minder steenen zijn vervaardigd dan in 1893 en 41 pet. minder dan in 1892, terwijl van den voorraad gebakken steenen reeds eene groote hoeveelheid is verkocht. Algemeen was men van gevoelen, dat de reeds ingetreden rijzing van prijzen zon doorgaanniet slechts wegens de mindere productie, maar ook wegens de rijzing der prijzen zoowel van de bnitenlandsche steenen als van de brandstoffen. De vergadering was eindelijk van meening, dat de prijzen der steenen opvolgend zonden moeten zijn, voor miskleu rige klinkers f 12, miskleurige hardgranw f 11, miskleu rige boerengrauw f 10, rood f 9, alles per duizend stuks scheepsboord, welke prijzen noodzakelijk moeten worden bedongenwil de industrie niet langer met verlies wor den gedreven. Amsterdam. Bij den gerechtelijken verkoop van een inboedel wegens huurschuld in een perceel aan de eerste Jan van der Heijdenstraatbracht de geheele inboedel slecht 29 centen op. De politie, die vrij sterk aanwezig was, behoefde niet op te treden. Tegen den uitgever van het strooibiljet, den 7 verspreid, waarbij de aanhangers van Reens opgeroepen waren tot de bijwoning van de behandeling zijner strafzaak is door den officier van justitie eene vervolging ingesteld omdat die behandeling daarin voorgesteld was als »een tooneelvertooning in den nieuwen schouwburg op de Prinsengracht", waarin de hoofdrollen zouden worden vervuld door eenige ezels in toga'shet geheel onder leiding van Reens Den 7 deden zich alhier drie gevallen van cholera voor, o. a. een bij eene dienstbode in het Binnen-gasthuis; den 8 kwamen weder drie gevallen voorterwjjl één lijder bezweek. Aan de Rijksnormaalschool voor teekenonderwijzers alhier, directeur de heer W. B. G. Molkenboer, is op de tentoonstelling te Antwerpen het eere-diploma ten deel gevallen voor hare inzonding van teekenwerk. Genoemde heer Molkenboer is door de fransche regeering benoemd tot officier d'Instruction Publiquewegens zijne be moeiingen om aan die regeering inlichtingen enz. te verstrekken betreffende die school. Den 9, des middags te half twee, is op de spoorbaan der Holl. IJz. Spoorwegmaatschappij bij de Handelskade, een locomotief met vijf petroleumtauken ontspoord. De locomotief en drie tanken lagen over den weg. Den 8 waren duizenden belangstellenden op en bij de Handelskade bijeengekomen om tegenwoordig te zijn bij het vertrek van het stoomschip Prinses Wilhelmina, waar mede de compagnie dar Koloniale Reserve onder bevel van kapitein Drijber, naar Batavia zou vertrekken. Even vóór half tien kwam de trein uit Nijmegen met de militairen aan de Handelskade, vlak voor de boot, aan. Toen allen op de boot in een vierkant opgesteld waren, sprak de luitenant-kolonel van de Koloniale Reserve, de heer Bruinsmade vertrekkende troepen warm toe. Daarna sprak de gonerual-majoor Eland. Kapitein Drijber bedankte voor de belangstelling en stelde voor, met den- zelfden geestdrift waarmede zoo even de kreet »Love de Koninginnen" geuit was, den kieet te uiten: »Leve het Vaderlaud De muziek der dienstdoende schutterij van Amsterdam liet zich verscheidene malen hooren. Ten slotte, terwijl de muziek het »Lang zullen ze loven" deed hooienword ouder een oorverdoovend gejuich af scheid genomen. Even tien uren vertrok de bootdio te twee uren te IJmuidon aankwam. Onderweg was hot volgende telegram ontvangen en voorgelezen Kapitein Drijbor, detachements-commandant aan boord der Prinses Wilhelmina. »Hare Majesteit de Koningin en de Koningin-Regentes vergezellen met Hoogstderzelvor besto wenschen u en het detachement onder uwe bevelen op do reis naar Indië en bij de ernstige plichten, die ginds in het belang van het vaderland van u allen zullen worden gevraagd." De Secretaris der Koningin, De Ranitz. Het volgonde telegram werd ten antwoord verzouden »Majesteiten Koninginnen", Soestdijk. »Diep getroffen door de gouite wenschen Uwer Majes teitenbrongt het detachement Uwen Majesteiten den eerbiodigen hnldjgroet en geeft eenparig de verzekering, dat hot steeds onder alle omstandigheden zijn plicht zal doen. De detachements-commandant aan boord van de Prinses Wilhelmina, Kapitein Drijber. Aangenomen het beroep naar de ned. herv. gemeente te Obdnm door J. W. E. van Loon te Leeuwarden. De Koningin-Regentes heeft prof. dr. C. M. Kun te Amsterdam belast met het geven van onderwijs aan Koningin Wilhelmina in aardrijkskunde en prof. dr. P. J. Blok, te Leiden, in de vaderlandsche geschiedenis. Te Kuilenburg is een geval van cholera met doode- lijken afloop voorgekomen. Te Callantsoog is aangespoeld het lijk van den voor eenigen tijd verongelukten texelschen visscher Wil lem Boon. Benoemd tot onderwijzeres aan de kath. school te Purmerend mej. P. B. J. Snyck. G. van Deth is door de arr. rechtbank te Breda overeenkomstig den eisch van het Openbaar Ministerie veroordeeld tot een maand gevangenisstraf wegens be- leediging van den officier van justitie te Arnhem. Heverwijk. De gemeente-rekening is den 4 vast gesteld in ontvangsten op f 175.677,82s, in uitgaven op 176,159.08s, met een nadeelig slot van f 461.26. Kdnm. De gemeente-begrooting voor 1895 is den 3 vastgesteld in ontvangsten en uitgaven op ƒ85581.80, nadat daarop nog oen memoriepost was uitgetrokken voor kosten tot demping der sloot bij de kaasmarkt, begroot op ongeveer 1000. Bij de vaststelliug der begrooting van de gemeente-gasfabriek werd de prijs van lichtgas bepaald op 8 centen en die van kookgas bij een verbruik van 5000 kub. el op 5 centen per knb. el. Hoorn. De gemeenteraad heeft den 5 beslo ten den heer G. A. Lniting te ontslaan als leeraar aan de hoogere burgerschool en vak-onderwijzer aan de eerste burgerschool voor jongens. Uit de toelichting tot dat voorstel bleek o.a., dat dezen leeraar tot herstel van gezond heid een verlof van zes maanden was verleend en dat hij thans alle brieven, die tot hem gericht waren geworden over hetgeen hij van plan was te doen, onbeantwoord liet. Inmiddels was gebleken dat hij te Loenen het, be roep van kastelein en stalhouder uitoefende. De directie der Spaarbank heeft bekend gemaakt, dat van 1 Januari 1895 de uit te keeren rente van 4 pet terug gebracht zal worden op 3.6 pet Oterleek. Onder het vee in de weide van den heer K. Spaan aan den Molenwegin den polder de Schermeer, is mond- en klauwzeer geconstateerd. Scliagcn. Wegens het minder gunstige weêr gaf onze Harmoniekapel den 9 het tweede zomerconcert niet in den tuin van den heer Broersma maar in het lokaal van den heer Blauw. De zaal was vrij goed bezet en de gegeven nummers vielen blijkbaar in den smaak van bet publiek. Twee van de acht nummers: »a toi tonjours", gavotte van L. Gobbaerts en »0, der Wildsang", wals van O. Teicn, met »La reine de danse" van J. van Leeuwen, werden voor het eerst ten uitvoer gebracht op zeer verdienstelijke wijze. Na afloop van het concert sprak de burgemeester de Kapel met eenige zeer waur- deerende woorden toewaarna nog een galop werd gespeeld. Een geïmproviseerd bal besloot den genotvollen avond. Spierdijk. Door den heer H. Rij ken berg hoofd der schoolis tegen 1 Januari 1895 eervol ontslag ge vraagd uit zijne betrekking, met aanspraak op pensioen, dat door de gemeente met f 200 zal worden verhoogd. K^mond binnen. Getrouwd: 13 Aug. Johannes Stet, wednr. van Heintje Twisk, en Neeltje Lans, wed. Hendrik Anthonius Bakkum. Geboren: 2 Aug. Catharina, d. van Johannes Hollander en Antje van Beek. 7 Adriana, d. van Cornells van den Berg en Trijntje Bakker. 20 Jakoba, d. van Jan van der Velden en Geer- truida Kramer. jCornelis, z. van Coruelis Lute on Anna Liefting. 27 Klaziena, d. van Johannes Swart en Adriana Brakenhoff. Pieter Groen en Antje Meijne. Overleden: 3 Aug. Johannes, z. van Adelbertus Dirkson en Catha rina Hof, 3 m. Hgniond aan Zee. 10 Aug. Tennis, z. van Cornelis Schol en Gerritje Broek. 28 Cornelis, z. van Hendrik Dekker en Trijntje Blok. Overleden: 30 Aug. Klaas, z. van Klaas de Groot en Aaltje van Pel, 14 j. Levenloos aangegeven kind van Klaas Gouda en Anua van Pel. Ichuorl. Geboren: 2 Aug. Antje, dochter van Dirk Snip en Trijutjo de Jager. 5 Elisabet, d. van Gerrit Jongerling en Meinu Best. 13 Nicolaas, z. vau Jan Louter en Elisabet Praat. 22 Agatha Maria, d. van Johannes Nuijens en Mar- garetha Stoop. Overleden: 27 Aug. Aaltje, d. van Jacob Bouwen en Maartje De nijs, 8'/2 m. 31 Pieter de Groot, echtgen. van Maartje Jon ker, 54 j. Warinenhulzen. Geboren: 2 Aug. Anna, d. van J. Kamper en A. van den Dam. 4 Bartholomeus, z. van P. J. Muileboom on J. Duin. 9 Nona Cornelia, d van W. Kunis en A. Burger. 16 Trijntje, d. van J. de Vet en T. Zweed. Wieringerwaard. Getro uwd: 2 Aug. Pieter Visserwednr. van Geertje Snel en Trijntje Mosk, wed. van Klaas Tromp. Geboren: 27 Aug. Pieter, z. van Cornelis Hakof en Neeltje Breed. Overleden: 11 Aug. Johanna Catharina Perk, echtgen. van J. H. Kranevoet, 72 j. Winkel. Getrouwd: 11 Aug. D. Kleen en M. Koorn. Geboren: 4 Aug. Dirkje, d. van Pieter Loijen en Geertje van Soelen. 7 Maria, d. van Willem Blauwboer en Guurtje de Jong. 9 Maartje, d. van Gerrit Leijen en Aafje Leijen. 11 Jan Cornelis, z. van Pieter Wit en JohannaOtsen. 12 Pieter, z. van Gerrit Bas en Anna Kuin. 18 Albert, z. van Barend Hart en Geertje Otter. 20 Dieuwertje, d. van Cornelis Zwakman en Aaltje Eriks. 24 Jacob, z. van Cornelis Weder en Neeltje Olij. 30 Aris, z. van Tennis Rol en Klaasje van Leijen. 31 Gezina Guurtruida, d. van Gerhard Hol werd en Grietje Kos. Spanbroek. Geboren: 18 Aug. Hendrik, z. van Eelke Postma en Wijpkje Veenstra. 27 Johannes, z. van Nikolaas Koomen en Agnes Nipshage. Overleden: 24 Aug. Jan, z. van Jacob Hinke en Grietje Bot, 11 w. Oudkarspel. Getrouwd; 2 Aug. Jb. de Groot, to Amsterdam, en Geertje Kroon, alhier. Geboren: 3 Aug. Hendricus, z. van Franciscus Bakker en Marijtje Bruin. 23 Rensje, d. van Barend Blom en Trijntje Gelder, Overleden: 14 Aug. Jacob de Lange, 5 weken. Zuldscharwoude. Ondertrouwd en Getrouwd: 3 en 18 Aug. Jan Witte en Dieuwertje Bet. 17 30 Cornelis Kok en Trijntje Nol. Getrou wd: 9 Aug. B. Heertjes en Trijntje Rutsen. Geboren: 6 Aug. Jan Francis, z. van Jan Francis van der Vliet en Alida Margaretha Dijkman. 9 Aug. Alida Wilhelmina, d. van Johannes Maximili an us Josephus Engeringh en Maria Roza Geer- truida Bierman. 12 Jan, z. van Arie Hartog Jr. en Aaltje Dekker. 14 Cornelia, d. van Dirk Swager en Grietje Oudes. 23 Jacob, z. van Arnout Kramer en Eefje Haak. Overleden: 6 Aug. Geertje Schouten, wed. Pieter Waijboer, 78 j. 13 Cornelis, z. van Sijbrand Rol en Trijntje Breg- man, bijna 1 jaar. 25 Johan, z van Jan Knijper en Alida Hochen- stein, 29 j. 28 Cornelis, z. van Gerrit Goudsblom en Maartje Poland, bijna 6 j. 29 Levenloos kind van Andries Winder en Maartje Brommer. Noordscharwoude. G e b o r e n 6 Aug. Aagtje, d. van J. Moeijes on T. IJfs. Akersloot. Ondertrouwd 17 en getrouwd 31 Aug.: Klaas de Boer en Guurtje Kalverboer. Geboren: 2 Aug. Johanna, d. van S. Mooij en A. Scheerman. 9 Froderikz. van Jn. Hollenberg en G. van Hanxleden. 11 Johanna Geertruidad. van J. H. Sander en Fr. Al. 17 Evertjed. van E. Besse en G. Schermer. 20 Trijntjed. van A. Winkel en Tr. Modder. 21 Joannes, z. van N. Verduin en G. Gijzen. 23 Cornelisz. van K. Nap en M. Blom. Hensbroek. Ondertrouwd: 30 Aug. Louis Anthonius Hartman en Jacoba Allen Amsterdam. Geboren: 20 Aug. Pieter, z. van Hedde de Vries en Aaltje Mienis. 23 Apolloniad. van Jan van Diepen en Impje Beerepoot. Overleden: 26 Aug. Cornelia Brink, 48 j. Cornelis Schreuder, 7 w. Heerhugo waard. Geboren: 3 Aug. Jacobz. van Pieter Dekker en Maartje de Beurs. 4 Petrus Corneliusz. van Jacob Zuurbier en Guurtje Trompetter. 5 Helena Elisabeth d. van Frans den Engelsen en Grietje de Ruiter. 9 Geertje, d. van Jacob Tromp en Bregje Stammis. 16 Wilhelmina, d. van Gerrit Bekker en Neeltje Smit. 29 Dirkz. van Cornelis Goed en Dieuwertje Pauw. Overleden: 3 Aug. Neeltje Kooiman, wed. van Cornelis Kooiman, 96j. 9 Jan z. van Jan Haringhuizen en Geertje Hoo- gendijk 2 j. Aaltje d. van Jan Koemeester en Trijntje Steur 8 m. Hendricus, z. van Adriaau Swinkels en Johanna Maria Klein 8 m. 22 29 Koedijk. Geboren: 3 Aug. Arie, z. van Pieter Visser en Trijntje Sikkink. 6 Annad. van Cornelis Hartog en Antje IJfs. Overleden: 3 Aug. Ariez. van Aldert Nol en Geertje Groen wonende te Sint Pancras28 j. 21 Trjjntje d. van Cornelis Koojj en Evertje Blom2 j. 29 Hendrik, z. van Jan Hart, en Elisabeth Blok, 5 j. Drukkerij v. Herms. Coster Zoon Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 6