No. 111. Be"'« Zes en XVegentigste Jaargang. 1894. V II IJ 1) A O 14 SEPTEMBER* Het bezoek der Koninginnen aan den Helder. tie blad. an. 3U. an. ALKMAARSCHË COURANT. Deze Uourant wordt IMnsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprja per 3 maanden voor Alkmaar O,SOfranco door het gebeele rjk 1, De 3 nummers 0,06. Telefoonnummer: 3. Pr(|s der gewone Ad verten tlën: Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. 1 Van onzen specialen berichtgever De amsteidamsche briefschrijver van dit biad heeft meermalen gelegenheid gehad om er zijne lezers op te wijzen, wat er al niet van de veelzijdigheid van een journalist wordt gevergd. Hij is dat gewoon en vindt 't niets meer dan natuurlijk. Maar er zijn ook sprongen, waarvan zelfs een gerou tineerd journalist een oogenblik bedremmeld staat. Stel n b.v. schrijver dezer regelen voor. Daar zit hij op zijn amsterdamach redactiobnreau scherpzinnige bespie gelingen te honden over de kansen van den strijd, welke dien middag gestreden wordt aan de stembus, waaruit een drietal gelukkige gemeenteraadsleden moet te voorschijn komen. Daar komen eenige telegrammen. Het eerste dat hij openbreekt is een verminkte depêche uit Batavia over Lombok, waarin gesproken wordt over barisans van Bangkalan, die een redactioneele toelichting alleszins noodig maken. Goed, hij geeft die toelichting en wil daarna een tweede telegram openmaken. Als verwachtte hij iets bijzouders, sorteert hij het zestal en ziet daaronder bevindt er zich ook een aan zijn per soonlijk adres. Dat breekt hij natuurlijk het eerst open en leest dan »Wij bestelden twee plaatsen op de »Zniderzee". Hebt »U lust morgen vlootrevue op de Zuiderzee mee te maken »en ods verslag te zenden. Coster." Dat verzoek was zoo onverwacht mogelijk Een oogen blik stond schrijver dezer regelen als verbluft. Hij, de landrot, naar de Noordzee op eeu schommelende boot varen tnsschen bulderende oorlogsschepen, een beschrij ving geven van manoenvreerende oorlogsbodems, terwijl zijn naatische konnis niet voel verder gaat dan het maken van onderscheid tnsschen mast en ra En toch het aanbod had ook zulk een verlokkelijke zijde. Twee plaatsen waren ter beschikking gesield als nn de vrouw eens meeging en gezamenlijk do frissche noordzeelucht werd ingeademd in rail voor de met zoo veel ongezonde bestanddeeleu bezwangerde Amsterdamsche. En dan al is men een landrot, men behoeft dat niet steeds te blijven en een dagje op zee heeft toch ook nog in menig ander opzicht zooveel bekoorlijks. Kortom, na eenige deliberatie werd het spoorweg boekje geraadpleegd de vronw werd telegraphisch ont boden en met den laatsten trein stoomde Dinsdag avond een echtpaar naar den Helder, druk pratende over de genoegens, die do vloot-revne zon aanbieden. 't Middernachtelijk nar had reeds geslagen, toen wij aan het noordelijkste pnut van Noord-Holland s continent aankwamen. Met een eonigszins beklemd hart had ik reeds bij eeu condncteur geïnformeerd, of er nachtlogies zon te krijgen zijn, maar op dit punt werd ik voldoende gerust gesteld. In het eerste hot beste logement, waar wij aanklopten, konden wij dan ook reeds opgenomen worden, zij het dan ook in een vertrek, dat de hotel houder als »de bindorkamer" karakteriseerde. Ziezoo, geachte lezersnu heb ik verteldhoe uw schrijver der Amsterdamsche brieven plotseling verzeild is geraakt op »de ongestuime baren." Eonigszius uit voerig is dit gedaan ter verklaring van mogelijke omis sies of onnauwkeurigheden de noodige voorbereiding had ontbroken en zonder deze is eon getrouw verslag zeer lastig. Intusschen, ik heb al mijn best gedaan om die moeiel jkheden zooveel mogelijk te overwinnon. Toen eenige maaudon geleden in de pers het gerncht de ronde deed, dat H. M. de Kouingin-Regentes bij haar streven om hare dochter bekend te maken met het go- bied, waarover zij eenmaal zal hebben te regeeren, ook dacht over een bezoek aan den Helder en Het Nienwediep, teen ging als het ware een schok door de gemoederen der bevolking dier steden een zoo groote weelde kon men zich moeilijk voorstellen. Het gerucht hield aan en eindelijk kwam de officieele bevestiging. Het is waar, deze voldeed niet geheel aan hetgeen men zich in zijn stoutste verwachtingen reeds had gedroomd; men had gehoopt, dat het bezoek enkele dagen zon dnren en men aan HH. MM. alles zon kannen toonen, waarop men zelf zoo trotsch is. Daarom was het ontegenzeglijk een teleurstelling, dat een revue van do vloot het hoofddoel van het bezoek zon zijn, maar men zette zich daarover spoedig heen. Immers de Koninginnen zouden toch ook een rijtoer door de gemeente maken. Terstond vormden zich verschillende commissies om aan de stad een waardig aanzien te verleenen. Oud en jong werkte daartoe samen en dagen achtereen was men drnk in de weer om een goed geheel te verkrijgen. Wij kunnen verzekeren, dat men hierin volkomen is geslaagd Woensdagmorgen maakten wij een wandeling door de stad; vele versierde straten hebben wij bij Koninginne- hezoekou aan verschillende steden gezien maar nimmer zagen wij znlk een algemeen streven om, ieder naar zijn vermogen, iets aan to brengen tot hnlde der Koninginnen De groote magazijnen hadden het grootscheeps aange^ legd, maar daarnaast zag men eenvoudige stulpjes, waar het lage deurkozijn nog lager versiering van groen en oranje omlijste portret van de Koningin geven voor het eenige raam der onaanzienlijk, of toeh hingen er wel niet zoo mooi en zoo talrijk maar ze waren er toch eu de minder schitterend dan in meer begunstigde wijken. was geworden door een eu waar aan hot fraaie oen eereplaats was ge- woning. Geen bnurt zoo veelkleurige lampions als in de hoofdstraten, kaarsjes brandden niet mot aardsehe goederen Eene dichte menigte stond 's morgens reeds uren voordat de koninklijke trein zon binnenrijden aan het station opeengepakt. Practischdat dio Nienwediepers toch zijn over een cordon van tien rijen heen te kijkon was natuurlijk onmogelijk en daarom wareu enkelo inge zetenon» die best wat extra-verdienste konden gebruiken, op het schrandere denkbeeld gekomen voor die gelegen heid trappen te verhuren. Het idee heeft succes gehad, want tientallen van trappen passeerden wij allen op de boveusto treden kijkgrage menschen dragende. Plotseling dreunt het kanongebulder: do Koninginnon zijn aangekomen! Aan het station werden H. H. M. M. door de stedelijke «n militaire autoriteiten verwelkomd en werden haar door een tweetal jonge dames bouqnettou aangeboden. Geëscorteerd door schutterij on garnizoeu begaven de vorstinnen zich in de gereedstaande rijtuigen, wier blauw en tood do Helderseho goe-gemoente,niet genoeg kon bewonderen. Langs don Stationsweg de Hoofdgracht en hot Havenpleinwaar laugs een geest driftige en eerbiedige menigte stond gesch tarilwerd het bekende pantserscbip Koningin Wilhelmina" bereikt. Dat aan dit schip we sprekon in deze dagen van feestvreugdeniet over treurige herinneringen aan dezen bodem verbonden het eerst bezocht werd had een goede reden. Het zon ook deelnemen aan do revue en moest wegens bet getij tegen twaalf nar zee kiezen. Nn volgt een journalisten-avoutaar. Do „Zuiderzee", een der bootendie naaf de revue vertrekken zonzon om half twaalf de touwen loswerpen, waarmede hot aan den vasten wal verbonden was. Nn meende ik en mijn heel secure vronw was 't daarmee eens dat het vroeg genoeg was, als wij om 11 nnr kwamen aan de marine-haven, waar de boot lag. We waren er ten slotte nog vóór dien tijd maar stelt u voor daar stni- ten wij op oen corps militairen. Mijn vronw zegt dat we terugkeeren moeten maar daarvan wil ik niet weten. Ik dring vooruit en kom terstond in botsing met een politie-agent en een lid van de feestcommissie. Die wareu nog wel te bewegen om op zij te gaan, maar die onver biddelijke militairen Een officier aangeklampt. »Kaptein mag ik er doorr" »Neen, mijnheer, dat gaat niet". »Ja maarkaptein ik moet verslag maken voor een courant van de vloot-revne en ik beu een verloron man, als ik er niet bij kan komen.'' »Zoo, voor een krant". Ja kaptein 1" »Nou in Godsnaam dan!" En meteon gaf hij bevel, dat mij doortocht zon worden verleend. Do soldaten maakten een opening en de menschen daarachter maakton een opening dat alles voor de getrouwe lezers van de Alkmaarsche Courant. Wat wo blij waren, toen we aan boord kwamen. Maar haast nog bijder waren de menschendie reeds uren op de boot hadden doorgebracht, toen eindelijk de trossen werden losgemaakt. Een zucht van verlichting ontsnapte veler borst, toen we hot ruime sop doorkliefden. Het voorbeeld van do Zuiderzee" werd betrekkelijk spoedig gevolgd door de »Koningin Wilhelmina". Het pantserschip was vergezeld van de Hercules", de boot, die in de njpendste gevaren en bij de heftigste stormen steeds het zeegat kiest en reeds menig zeemansleven dat reddeloos verloren scheen, heeft behouden. Onze boot voer iutnsschen in allerlei richtingen over het watervlak tnsschen Texel en deD Helder. De zee was buitengewoon kalm, zoodat zelfs de meest zenuw achtige dame haar vrees voor zeeziekte aanstouds voelde verdwijnen, 't Was een levendig tooneelom en bij de boot voeren verschillende andere door stoom bewogen vaartuigen en sneden jachten met volle tuigage, waar onder vooral de »Girofla" zeer de aandacht trok, de zacht kabbelende golven. In de verte lagen do zeekasteelen van verschillonden vorm en grootte, alle keurig gepa- voiseerd, als vaste burchten op de door de zon veolklea rig getinte baren. Eindelijk was het oogenblik gekomen, dat de »Valk", waarop de Vorstinnen eerst een lunch haddon gebruikt, de marinehaven verliet. Aan alle kanten knalden de schoten, kort doch krachtig, weinig weerklinkend over de uitgestrekte vlakte. Aan boord van ons schip de grootste belangstelling; alles, wat zich beneden bevond, bogoeft zich naar het dek gewapend met binocles eu kijkers, allen gericht naar den nanwen zeeweg tnsschen het vasteland en de Harssens. Op do oorlogschepen zag men de bemanning in het want klimmen ak houten soldaatjes uit een speelgoed doos stonden de matrozen op de ra's. De Valk voer nu achtereenvolgens de verschillende schepen voorbij, waarna men de torpedobooten als vliegende monsters de golven zag doorklieven om zich in linie op te stellen. Zij, die verwacht hadden, dit ook de fregatten, kor vetten, schoeners, pantserschepen, stoomkanonneerbooten en monitors aan de manoeuvre zonden deelnemen, vonden zich teleurgesteld. Onbeweeglijk bleven zij liggen, aller wensch, dat er beweging in zon komen, ten spot. De »Valk", het keurig opgetuigde jachtwaarmede onze laatste koning omstreeks 12 jaar geleden de reis naar Engeland maakte, word op verren afstand door de stoombooteu met belangstellenden gevolgd. Inderdaad waren dat hoogst interessante tochten Er kwam evonwel een oogenblik, toen het ton eeuenmale uit was met het interessante. De »Valk" keerde naar de haven terng en de »Zniderzoe" kon op de Noordzee bijven. Zoo laug als dat blauwe vlaggetje daar staat, zei de kapitein, mo gen wj niet binnenvallen en hj wees naar de kast. Jahet blauwe vlaggetje stond er en het scheen waarlijk, of het er zon blijvon staan. Nn volgde een heen-en-weer varen, waaraan geen eind scheen te komen. Varen op zee is schoon o zoo schoon maar varen op zeeomdat ze je aan land niet willen hebben is Ik zal dat maar niet zeggen want 's middags op de boot werd het djor alle monden tot tien en twintig maal op den waren prjs geschat. Het nnr der vorlossiug naderde en toen eenmaal het blauwq vlaggetje was ingehaald, hadden wj spoedig weder don voet op den vasten wal. De Koninginnen waren nadat zj in het Nienwediep teruggekeerd waren, naar het Koninkljk Instituut voor d Marine gegaan, waar zj ontvangen werden door den commandant Tadema. De adelborsten, in gelid opgesteld, werden door H.H. M.M. geïnspecteerd. Het eerst werden de verschillende zalen bezichtigd. In do modelzaal trok vooral een sper-torpedo zeer de aan dacht der Vorstinnen. Niet minder belangstelling trok d j amnsemontzaal met de aanschonweljke voorstelling der hnlde van Koning Willem III aan de Citadel- manschappan. De doeken waarop eenige bekende zee slagen waren afgemaaldwerden vooral door Koningin Wilhelmina inet groote ingenomenheid bekeken. D ior de slaapzaal, het physisch kabinet met zjne zeld zame collectie natnnrknndige instrumenten, en de biblio theek kwam men in de receptie-zaal, waar ververschingen werden rondgediend en eenige officiereu aan de Koningin- neu werden voorgesteld. Hier prijkten ook do bustes van de Koningin, van Prins Hendrik eu van Tromp en de Rujter. Als een merkwaardigheid werd aan H.H. M.M. in een vitrine een stuk van den wapenrok van Van Speijk getoond. Over bet geziene gaven de Vorstinnen hare hooge tevredonheid te kennen en hare belangstelling bleek ook dnideljk nit verschillende vragendoor Haar tot de officieren gericht. Met de betniging der uiterste vol daanheid werd dan ook afscheid genomen waarna een vluchtig bezoek aan de werf werd gebrachtwaar door de adelborsten met de zeilen werd geëxerceerd. Hiermee was het eerste deel van Let programma vol bracht en kwam een bezoek aan de gemeente aan de beurt. Een schoone ovatie werd aan de Koninginnen gebracht op een terrein uabj het telegraaf kantoor, waar door eeu koor van 900 meisjes en jongens onder leiding van den heer M. P. Polak een kindercantate werd uit gevoerd. Met blijkbaar welgevallen luisterden de Vorstin nen naar de lieve kinderstemmetjes en het was het volk uit het hart gegrepen toen het uit den mond van een meisje klonk Moge God dat is thans onze bede beschermen met zjn Vaderhand Bijv' het steeds, zooals het is op heden 't Oranjehuis één met ons Nederland, en het koor inviel: Vorstinnen 1 wolkom duizendmaal Voor U rjst onze beê Dat mild U 's Hemels gnnst bestraal Uw Rjk zj liefde en vree. Woest beiden er van overtuigd Wanneer G j ons verlaat Dat niet alleen de mond hier juicht Maar 't hart ook voor U slaat. Verder reed de stoetmaar spoedig werd weder halt gehouden. Aan het Nieuwe Kerkplein deed zich een mannen-zangkoor hooren onder leiding van den heer A. Leewens. Sierljko afdrukken van het zangstuk werden aan HH. MM. door een tweetal jonge dames aangeboden. Over de spoorbrug ging nu de weg door de Biersteeg en do Spoorstraat, waar door de gemeente een eerepoort was opgericht, naar de Koningstraat. Aan het einde dier straat reed men andermaal door een eerepoortwaarb j de vertegenwoordigers der plaatseljke vereenigingen met hare banieren waren opgesteld. Zeer terecht werd ook de Synagoge aan den Kanaalweg niet vergeten want het plein voor dit bedehuis was in een waar lustoord her schapen. Ook hier weid HH. MM. een heilgroet en bede toegezongen. Aan do Kerkgracht werd door de vorstinnen een vrien- deljke groet toegewenkt aan de weezeu, die op het voor plein voor het algemeen weeshuis waren opgesteld. Vóór

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1