Hei Onreciit Gewroken. No. 112. Eerste Wad Zes en Wegentigste «laargang, 1894. ZONDAG 19 SEPTEMBER. Mond- en Klauwzeer* W aarschuwing. Nederland. FEUILLETON. Stadsbericiiten. ALklIAARSCHË COUBANT. Deze Courant wordt Dlasd*g-, Donderdag, en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door bet geheele rjjk l, De 3 nummers f 0,06. FrJJs der gewone Advertentlën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. BURGEMEESTER eo WETHOUDERS vau Alkmaar; Gelet op bet voortdurend uitbreiden der besmettelijke veeziekte «mond- en klauwzeer" in deze gemeente, WAARSCHUWE A tegen het gebruik van ongekookte melk. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT, 15 Sept. 1894. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. De commissaris van politie te Middelburg heeft van H. M. de Koningin ten geschenke gekregen een keurigen gouden dasspeld mot kroon on W., bezet met diamanten als blijk van waardeering voor de vele ge wichtige diensten, door hem tijdens het verblijf der Ko ninginnen aldaar bewezen. De arr rechtbank te Arnhem heeft de tegen den heer mr. G. W. baron van Dedem, kantonrechter te Wageningen, op grond van artikel 365 Wetboek van Strafrecht gevraagde rechtsingang geweigerd. Amsterdam. Den 13 des namiddags tegen vier uren is uit den Parktuin alhier opgestegen de luchtballon l'Intrepide van kapitein de Nijs, met een engelsch inge nieur Smith als medereiziger. De ballon zweefde op een aanzienlijke hoogte over Amsterdam heen in zuidoostelijke richting en is te Nes aan den Amstel neergekomen. Haarlem. Den 14 was voor hot bouwen van een Brongebouw in het Frederikspark van 28 inschrijvers de heer M. van Ommeren voor f 102.692 de laagste. Scliagen. In den morgen van den 22 ontstond een binnenbrand in een woonhuis van don heer F. Keet, bewoond door zekeren P. B. Eer de spuiten op het ter rein waren, was de brand, die bij den schoorsteen was uitgebroken, reeds gebluscht. Alles was verzekerd. Schermecr In do don 14 gehouden vergadering der afdeeling Schermeer van den Hollandsche Maat schappij van Landbouw, werden tot bestuursleden geko zen de heeren J. Glijnis en N. Klerk in plaats van de heeren C. de Goede en G. Klomp, die als zoodanig peri odiek moesten aftreden. Als secretaris pennigmeester der afd. werd de heer V. Schoen herkozen. SI. Pankras. Door do veehondersin deze gemeente is, in navolging van hnnne vakgeuooten te Oudorp, een request gericht, aan den minister van biniienlandsche zaken om zijne beschikking van 29 Augustus, betreffende maat regelen tegen mond- en klauwzeer, in te trekken eu het vervoer van rnndvoe van onbesmetto stallen eu landerijen vrij te laten naar- eu van alle markten door Nederland, onder nader door hem te verordenen voorschriften. Hoogwoud. C S koetsier bij den heer Broers- mate Schagen, viel den 12 van een volgeladen hooi wagen en had het ongeluk daardoor een rib te breken. Met moeite werd hij naar hier, naar zijne familie, vervoerd. - Men schrijft ons uit Sclioorl De 22 Augustus eu 12 September waren voor de schoolkinderen uit deze gemeente oen paar prettige dagen. Op den eerstgenoemdon dag hebben zij, die met April de hoogste klasse hadden verlaten, een reisje gomaakt met den Alkmaar Packet naar Amsterdam. Was de tocht met de boot reeds een waar genot voor de kinderen, vooral langs de nijvere Zaanstreek, veel meer genoegon maakten zij nog in Artis en het Aquarium en hoogst voldaan keerde allen huiswaarts. Den 12 September hadden de kinderen der openbare scholen van Groet en Schoorl een schoolfeest in de gemeente zelf. Op een voor dergelijke gelegenheden uitstekend geschikt terrein van den heer Timmerman werden zij onthaald, nadat eon wande ling gemaakt was door de gemeente, begeleid door Koe- dijk's fanfarekorps. Een poppenkast droeg niet weinig bij om het pleizier der kleinen (en der grooten) te ver- hoogen, ^terwijl eenige spelen, als zakloopen, ezelstaart- prikkeu, hontjosrapen, enz. mede veel genoegen verschaften. Had men zoo, onder het genot van heerlijk September weer, den dag in de vroolijkste stemming doorgebracht, het einde kroonde het werk aan alle deelnemers, 190 in getal, werd een fraaie prijs uitgereikt, waarna ook deze kinderen, ten volle bevredigd, huiswaarts keerden. Een woord vau hartolijkeu dank aan allen, die dit schoolfeest zoo uitstekend hebben doen slagen. Aan hot gemeentebestuur voor zijn milde bijdragenaan allen, die op de aangeboden lijsten hebben geteekend, aan den heer Bosman, voor hot toestaan van verlaagd tarief, aan de commissie voor de verleende diensten, aan den lieer Timmorman, voor het welwillend afstaan van het terrein. VAN EDAA LÏALL. Vertaald door Gdillette. 27) - Clemency was reeds verdwenen om den bedienden de noodige bevelen te geven, ook hoopte zij in de huiska mer een oogenblikje alleen te zijn. Zij had er behoefte aan. De nuchtere bijzonderheden over vechten en bloed vergieten beletten niet dat hare oogen schitterden van een vreemden, nieuwen glans, en er eep glimlach om de lippen speelde toen zij, door de vestibule loopend, in 't voor bijgaan een blik sloeg op den stalen helm aan den muur In de huiskamer vond zij haar grootvader alleen, zijn best doende Hampden's in der haast geschreven brief te ontcijferen. «Het gaat niet," zuchtte hij. «Mijn oogen willen niet meer lees jij hem voor, kind. Ik kan er onmogelijk uit wijs worden." Clemency knielde op den grond, bij de eikenhouten tafel, zoodat hot lamplicht op het papier viel, en las: «Waarde en Hooggeschatte Vriend, «Ik heb onzen jongen vriend, Joscelyn Heyworth. over gehaald, een bezoek te brengen aan Katterham Court en u de laatste berichten van don oorlog te brengen. Zeer tot mijn leedwezen heb ik hem mijn regiment zien ver laten, doch zijn gezondheid maakt hot noodzakelijk. Heden heeft hij vernomen dathij niet, zooals hij dacht, een broode loos avonturier ia wij spraken toevallig een oud academie vriend, die hem vertelde, dat zijn peetvader, wijlen Mr. Gainsborough, hem zijn landgoed vermaakt heeft. Hij kan het nn 6nancieel goed stellen in de wereld zooals Salomo zeide«noch rijkdom, noch armoede." Gij zult Vrijdag, den 14, des middags omstreeks 4'/2 uur, had aan hot station alhier, eeu treurig ongeluk plaats. Toen de trein uit de richting Amsterdam aan het tweedo perron alhier was aangekomen, werden de portieren nog een oogeublik gesloten gehouden, omdat de trein nit den Helder reeds in hot gezicht was en aau het eerste perron zou stilhouden. Een juffrouw M. S weduwe van S. P., wonende te O. gem. M., kelende nit do wachtkamer 3de klasse, begaf zich over de ails voor hot lo perron, vermoedelijk mot het doel om op het 2do perron te komon en zag niet dat do trein uit den Heldor reeds dicht bij haar was. Op het geroep van de reizigers en het perso neel bleef zij verbijsterd staan en werd terzelfder tijd door den locomotief gegrepen en 15 a 20 ollen rnodege- sleurd. Dadelijk werden de waggons afgekoppeld, de vrouw van onder den trein gehaald en in de wachtkamer le klasse gebracht, alwaar, na spoedig geneeskundige hulp te hebben ingeroepen, bleek dat de levensgeesten nog niet geweken waren, doch dat zij een diepe wonde aan het linker voorhoofd had bekomen en haar linkerbeen boven den onkel was gebroken. Na eerst door dr. Simon Thomas te zijn verbonden, is zij per brancard naar het Gasthuis overgebracht, alwaar nog denzelfden avond het been is af gezet geworden. De vader en 3 broers van de verwonde zijn, na dadelijk van het ongeval te zijn verwittigd, des nachts alhier aangekomen. Tentoonstelling van bloemen en planten. De samenwerking der bloemisten heeft het ruime lokaal der Harmonie met de daaraangrenzende warande in een fraaion lusthof herschapen die oog en neus bekoort. De daar bijeengebrachte verzameling bloomen eu planten geeft een hoogon dunk van hetgeen de tuinen hier ook op het gebied van bouquetten verschaffen kuunen. Toen eenige jaren geleden de Floralia-vereeniging kwijnde, een moeielijk bestaan had en eindelijk niets meer van zich hooren lietbesloten de bloemisten de onmid- delijk belanghebbenden zeiven bij het ontwikkelen van deu zin voor bloemen en planten, het werk dier veroeniging voorttezetten. Ook zij gaven stekjes nit en stelden de kweekers daarvan in de gelegenheid de vruchten hunner trouwe zorgen intezenden en mede te dingen naar de voor iedere soort uitgeloofde prijzen. Hoe de uitslag ditmaal was van dezen vreedzamen wedstrijd vindt mou onderstaand opgegeven. De deelne ming was niet zeer grootin eenige rubrieken zelfs te gering, om do prijzen te kunnen toekennen. Ten einde voor het publiek de tentoonstelling der uit de verstrekte stekken gekweekte planten te meer aan trekkelijk te maken, brachten de bloemisten uit luin en kas het beste bijeen en schikten dat tot een harmonisch geheel. Donderdag, den 13, werd een en ander voor het publiek toegankelijk gestold. Ook thans is dezo schoone tentoon stelling nog geopend: den geheelen zondag na 12 uur, des middags, voor slechts tien centsdes avonds wan neer j)r muziek is, voor vijf en twintig cents. Wij kuunen ouzon lezers zeer aanbevelen eens een kijkje te gaan nemen. Zij zullen met ons van meening zijn dat den bloemisten een eomplementjo over hun wel geslaagden arbeid eerlijk tookomt. Bladbegonia's P. de Jong, le, P. de Boer. 2e, Wed. Amorsbeek, 3e: bolbegonia's C. Kes, le, P. Hartog, 2e, K. van de Pol, 3e; grasplanten: P. de Boor, le J: Kes, 2e, jnffr. Molenaar, 3esonalen-geraniums N. Marre, lo, G. Boot, 2e, J. vau den Dam, 3e; heliotro- piums H. Jansen, le, Molenaar, 2e, Koot, 3e coleus W. van do Pol, le, P. du Boer, 2e, J. Hoekmeijer, 3e begonia-welthoniensis P. de Boer, le, J. Kemps, 2e, J. Jonkers, 3e; begonia-semperflorns J. van Gijzen, le, P. de Boer, 2e, H. van de Pol, 3e fuchsia's G. van der Burch, lo, Jb. Kes, 2e, G. van Gijzen, 3e; impothiens J. Jonkers, lo, C. Visser, 2e, J. Smorenberg, 3e cufea's J. Kes, le, J. Koeman, 2e, juffr. Bezaan, 3e pr. In 12 rubrieken werden de prijzen niet toegekend, we gens onvoldoende inzending. Zondag, don 16, zal iu eene plechtige bijeenkomst, in het gebouw «Waakt en bidt", onder leiding van don heer dr. J. Cramer, de Clir. Jongcdochters-Ver- ecnlglns «Dient den Heere met blijdschap" haar vijf en twintig jarig nuttig bestaan feestelijk herdenken. Hond- en klauwzeer. Op eene vergadering, den 15 gehouden ten hnize van mej. de wed. Koetsveld, alhier, is door een aantal belang stellende veehouders de volgende motie aangeuomen De vergadering gezieu en ondervonden de hoogst nadeelige het hem evenals ik, van harte gunnen hoe flink heeft hij eene goede positie en een aangenaam tehuis opgeofferd Ik heb hem nu eenige maanden nauwkeurig geobserveerd, en geloof dat er weinig zoo beminnelijke, eerlijke karakters zijn. Hij heeft echtor behoefte aau liefde, aau iemand die aan hem denkt, en tot wien hij zich in vreugde en leed wenden kan Gij begrijpt reeds waar ik heen wil; gij, met uw helderen blik, zult reeds hebben opge merkt, hoewel Joscelyn inij verzekert dat het niet mogelijk is dat eene innigo liefde voor uw klein dochter Hier zweeg Clemencyzij werd vuurrood. Sir Robert legde haar vriendelijk de hand op het hoofd en zeide «Wol meisjelief, wat moet ik hooren? En wat be- teekent die blos? Kom, wij zijn alleen, vertel mij, heeft Vlr. Heyworth iets gezegd? «Nooit, grootvader, geen woord." «Hij is oen braaf, een edel jongmensch," hernam Sir Robert. «Maar hoe moeilijk het je ook valt, kindlief, je moet dien brief uitlezen, 't Is beter dat jij het doet dan een ander, en mijn oogen worden slecht." »'t Is bijna nit," zei Clemency, en vervolgde: «Ik zelf heb het geluk gehad jong te trouwen, en hoop vurig dat Mistress Clemency dezen pretendent gun stig gezind moge zijn. God, die Zijn tijd kent, en Zelf Zijne nre kiest, heeft Joscelyn Heyworth zoo ik hoop voor Zijnen dienst bestemd, en, hetzij hij gelukkig is in zijn liefde of niet, ik weet zeker dat hij Hem, bij wien het ware gelnk is, vinden zal. Wat de groote zaak betreft, daaromtrent zal Heyworth n de noodige inlichtingen geven, ik heb geen tijd. Groet uwe kinderen van mij en geloof mij, waarde vriend uw gehoorzame dienaar en vriend John Hampden." Westminster, 14 Nov. 1642. «Nu, Heyworth zal er je morgen zeker over spreken kindliefik zal er van avond zelf maar over beginnen,'' zei Sir Robert. «Maar denk nog eens ernstig over de zaak na." Hij kuste haar op hot voorhoofd Clemency was blijde dat Hester en Prue op dat oogenblik binnentraden en zij geen antwoord behoefde te geven. Den volgenden dag werd Joscelyn's geduld op een harde proef gesteld. Sir Robert had er in toegestemd dat hij met Clemency sprak, maar alles scheen samen te spannen om hen to verhinderen een vijf minuten onge stoord bijeen te zijn. Mrs. Arbella bracht een lang be zoek, bedienden kwamen ieder oogonblik orders vragen, eu ten slotte kwam Erfzonde hen telkens storenJos celyn had den man wel een schop kunnen goven. Maar na afloop van het middagmaal hielp Sir Robert hen, door tot Clemency te zeggen «Me dunkt, je moest den ouden Noach Snelling dat middel tegeu de rheumatiek eens brengen, wie weet of Heyworth geen lust heeft meé te gaanhet is zulk mooi weer." Zoo gingen zij dns met hun tweetjes op weg, wel wat verlegen nn het zoo lang verbeide uur eindelijk daar was al kon niemand hen nu storen, zij praatten over alle andere onderwerpen behalve dat hetwelk hen het meest vervulde. Noach's leemen hut stond niet ver van het park, in een wildernis van gras en struiken. De oude man was zoo stijf en liep zoo moelijk, dat hij op zijn stoel bij het vuur zitten bleef, met schitterende oogen luisterend naar Joscelyn's verslag van den oorlog. «Nu jonker, 't is een mooi laud waar je voor vecht," zoi hij, bij het afscheid nemen, «en moge de Almachtige je eenmaal een goede vrouw geven die zorgt dat je hart zacht blijft in den strijd." Zijn oogen rustten onder het spreken op Clemency, die een vnurroode klour kreeg, en blijde was toen zij weer buiten kwamon. «Wat is het hier mooi 1" riep zij, op een hoog punt stilstaande. «Kijkginds het boschje en het Pelgrims WCgjeWordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1