M önreciit Gewroken. No. 118. Eerste blad- Zes en ÏVTegentigste Jaargang, 1894. WOENSDAG 19 SEPTEMBER. Nederland. FEUILLETON. Telegrafische Berichten. »Dat is zoo. En toch je lief te hebben, en te moe ten verlaten AL KM A A It SC HE COURANT. Deze Courant wordt Ulnsd»g-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door bet geheele rijk 1, De 3 nummers f tt,Ott. Telefoonnummer: 3. Pr|)s der gewone Ad verten tien: Per regel j 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Het honden van tentoonstellingen van herkauwende dieren en varkens te Noordwijk is verboden. De heer mr. H. Ph. de Kanter, secretaris-penning meester der commissiedie zich belast heeft mot het inzamelen van gelden voor de fondsen van den Politie bond, beeft medegedeeld, dat bij hem ingekomen is een bedrag van 3555.75, dat aan het nieuwe hoofdbestuur van den Politiebond zal worden overgedragen. Amsterdam. Den 16 des avonds te half negen is door het vallen van een petroleumlamp, brand uitge broken op de tweede verdieping van een perceel aan de St. Anthoniebreestraatwaarbij de voorkamer op die verdieping met den inboedel uitbrandde en de gevel van de derde verdieping zwaar beschadigd werd. Een knaapje van vier jaren dat op de derde verdieping was werd door do brandweer bewusteloos naar buiten on toen naar hot israëlitisch gasthuis gebracht. Het onderzoek in zake den moord in de Ceintuurbaan op den slager Schut is heropend. Voor een paar maan- deu vond de vrouw van J van den Borg, grondwerker, die dadelijk onder de verdachte personen behoord had een slagersmes in huis, waarvan zij mededeeling aan de familie van den vermoorde deed. Hoe hij aan dat mes gekomen was, kon hij niet ophelderen en allo door hem opgegeven verhalen bleken bij onderzoek onjuist te zijn. Den 17 is zoowel hij, als zekere Drayer mede grond werker en vroeger ook verdachtdoor den officier van justitie aangehouden. mond- en klauwzeer. Door den plaatsvervangenden districts-veeartsden heer G. Muijste Schagenis bij den heer J. V., te Heerhugowaard onder het melkvee mond- en klauwzeer Teconstateerdevenzoo bij eenige koeien van den heer C. K., Oterleek en bij 3 van den heer IJ. B., Koedijk. Te Schermerhorn constateerde hij bij 6 schapen van den heer J. K. schurft. De noodige maatregelen om ver spreiding der besmettelijke ziekten tegen te gaan zijn reeds genomen. Wierlngerwaard. Den 16 had hier eene hard draverij plaats van aangespannen paarden toebehooreude aan en gereden door inwoners dezer gemeente. De prijs, 25 werd behaald door »Tabor'' van G. Grin, de premie, f 15 door .Model" van P. D. Sehenk de 2e premie 10door »Trui" v n K. A. Kaaude 3e premie 5, door »'t Zwartje" van D. A. Kaan bereden door 1'. Visscher (de overige winnet s werden door de eigenaars bereden). Dertien paarden namen aan den wedstrijd, die door goed weder werd begunstigddeel. VAN ËBKA LÏALL. Vertaald door Güillette. 28) »Ja, maar ik zie voel liever naar u. O, Clemency, zoudt gij de vrouw willen zijn die Noach mij toewensehte, die mijn hart zacht houdt in den strijd »Dat behoeft niet," sprak zij, in de oogen ziende die haar niet los wilden laten, »het is reeds zacht." »Maar zonder uw hulp zal dit niet lang zoo blijven," zeide hij. »Je weet niet, Clemency, waarvoor ge mij niet reeds bewaard hebt, en hoe onwaardig ik mij gevoel om je mijn hart aan te bieden. Het is eigenlijk verwaand te durven hopen, waar zoovelen zijn afgewezen Spreek niet van die anderen riep Clemency, opeen toon van minachting dien men van haar niet verwachten zou. »Niet één was er bij die werkelijk van mij hield 1 De meesten was het om mijn erfenis te doen twee of drie misschien om mijn gezichtniet één had mij lief niet één »0, hoe zal ik je bewijzen dat mijn liefde waarachtig is," zei Joscelyn. »Bewijzen kun je het niet Zwijgend vervolgden zij hunnen weg. Joscelyn die haar laatste woorden niet begreep, was ernstig geworden. Hij had, na haar over een greppel geholpen te hebben, hare hand nog altij in de zijnethans liet hij ze los. Doch een oogenblik later stak zij met onbeschrijfelijke lieftal ligheid de hand weder uit en legde ze in de zijne. Bewijzen kun je het niet," herhaalde zij. »Maar ik heb geen bewijzen noodig Hij boog zich over de hand die zoo vertrouwend in de zijne gelegd werd en knste ze met een eerbied en liefde, welke geen woorden kunnen uitdrukken. Toen schonk Clemency heel haar hart aan dezen zwijgenden minnaar, en kwam tot rust Het was een heerlgke avond enkele bruine en gouden blaadjes hingen nog aan de boomen, door de kale takken zag men de roode daken vau het dorp. Vlak bij hen Opmeer. De benoemde onderwijzeres, mej. A. Stam, Enkhnizen, heeft voor die benoeming bedankt. Scherineer. Behalve de reeds vermelde gevallen is besmettelijke veeziekte, tongblaar geconstateerd bij het vee van J. Gelder Kz., gemeente Zuid- en Noordschermor, D. de Jong Gz., gemeente Oterleek, P. Conwenhoveu, gemeente Oudorp, N. Klerk, gem. Alkmaar en anderen. De gevallen vertoonen zich bij 4 en 6 dieren tegelijk, zonder dat men kan gissen waar de besmetting vandaan komt. Hot verloop en de aard der ziokte is to nu toe vrij gunstig. Herechtvaardlgd of niet t Uit Kolliorn schrijft men ons Een ingezetene dezer gemeente werd den 13 naar het krankzinnigengesticht Meerenberg overgebracht De vorigo dagen was het hier kermis en vierde deze persoon zeer gewoon dit feest meêgeen onkel hooft teekenen van verstandverbijstering aan hom bespeurd, zoodat ieder ver wonderd is over een zoo plotselinge krenking der geest vermogens. Dat de zaken niet voor den wind gingen en de man dientengevolge zoo nu en dan aan zwaarmoedig heid leed en alsdan nog al wns verlichting en opwek king zocht in den drauk is van algemeone bekendheid, maar om zooiets als krankzinnigheid te beschouwen, ge looft men dat zulks geheel on al ia misgezien. Dat drank gebruik bepaalde zich slechts tot enkele malen, geregeld gebruik werd volstrekt niet gemaakt. De publieke opinie is dan ook, dat men, de dagelijksche levenswijze niet ken nend, een beschonken persoon voor een krankzinnige heeft aangezien. Over het algemeen is men hier van oordeeldat niet met de noodige omzichtigheid in deze gewichtige zaïk gehandeld is en verlangt men zeer naar een ernstig on derzoek. Anna Faulowna. De hoer jhr. mr. D. van Foreest heeft den 15 zijn ontslag genomen als secretaris van d6n polder. Lange jaren werd deze betrekking door deu heer van Foreest met de meeste nauwgezetheid waargenomen. li O ffl II O k. Een officieel telegram uit Lombok heden ontvangen luidt Gisteren werden Pasingahan en Pegasangan geheel genomen na een heftigeu tegenstand van den vijand die zware verliezen leed eu groote voorraden voedsel achterliet. Wij hadden slechts vier gewonden. verhief zich een taxis; zijn stam tot boven aan met mos en klimop begroeid. »Laat ons hier even rustenzei Joscelyn die geen lust had dit heerlijke bosch zoo spoedig te verlaten waarom zouden we nu al naar huis gaan?" ♦Ja laat ons een oogenblik blijven zei Clemency. »Ik houd van dien boom gisteren heb ik er nog naar gekeken en eenige bloemen uit het gras geplukt, weinig denkend hoe licht mijn hart wezen zou als ik er weer voorbij kwam." Joscelyn sloeg een slip van zijn mantel om haar heen, terwijl zij hand aan hand op de bank zaten. »Wasjedan niet vroolijk gestemd, Hoveling vroeg hij zacht. Zij zag hem aan met een half treurigen half ondeu- genden blik, die duidelijk zeide: »Hoe zou dat anders kunnen, daar ik niets omtrent u wist »Ik dacht aan oorlog en dood, en deze boom was mij van beide het zinnebeeld. Voortaan echter is hij ons het symbool van liefde en geluk." »Maar tevens eene herinnering dat onze liefde en ons gelnk dagteekenen uit een treurigen tijd," hernam Joscelyn. Ach, liefste, is het wel wijs je hartje te geven aan iemand die gezworen heeft zijn leven aan zijn land te wijden »Zou ik je anders zoo innig liefhebben, Joscelyn Was het niet juist de goede zaak die ons het eerste elkaar deed kennen Hij zweeg eensklapser kwam een wolk over zijn gelaat. Toch deed hij zich geweld aan om zich goed te houden, en vervolgde, vastberaden Maar kom, wij zullen het tegenwoordig oogenblik van geluk niet bederven. Deze taxis doet aan kerkhoven den ken en aan de oude Brittendie hem plantten om er bogen van te maken. Maar wat geven wij om voor teekenen Neen," zei Clemency. »Laat hij ons een goed voor- teekeu zijn een teeken van iets dat langer duurt dan tijd en verandering: bet teekon der onsterfelijkheid." Hare woorden schenen Joscelyn te troosten en van hoop te vervuilen Voor hen was de liefde juist begonnen en zij was voor eeuwiggevaren en oorlogen, strijd en afwezigheid, konden slechts een voorbijgaande schaduw werpen over hun geluk. En terwijl boven hun hoofd de roodborstjes hun najaarslied zongen en de gouden blade ren stil, onmerkbaar nedervielen op den grond, gevoelden deze twee, in de verrukking hunner liefde-lentetijd, wat eigenlijk leven is. Opening der Hamers. De Koningin-Regentes opende de zitting der Kamers de Troonrede wijst allereerst op den bovredigenden toe stand dos lands en op de bevredigende beëindiging der geschillen mot Venezuela on herinnerde voorts aan de zware offers van het indisch leger gevorderd. H.M. vertrouwt, dat de eer ouzer wapenen op Lombok krachtig zal gehandhaafd worden. De gezondheidstoestand is bevredigondaauhoudeude regens hebben veel geschaad aan den oogst, terwijl de toestand van handel en nijver heid niet onbevredigoud mag worden geacht. Belangrijke werkzaamheden worden aangekondigd kiesrechtregeling en herziening der personeele belasting zullen in dit zit tingjaar worden ingediend eene regeliug der gemeente- financiën wordt voorbereid militair strafrechtkrijgs tucht, handelsrecht en strafvordering zullen onderwerpen van behandeling en van voorstellen vormen Wotsvoor- drachteu betreffende land- en tuinbouwouderwijs en het subsidieeren van middelbare meisjesscholen zijn in be werking. Voo! stellen worden langekondigd tot vermeer dering van 's lau Is weerbaarheid door vernienwing van marine-materieel, betere bewapening van land en zeemacht en herhalingsoefeningen der zeen acht, voorts betreffende de bevordering der officieren, tot herziening der opbrengst dergebouwde oigendomtnon,tot instelling v. arbeidskamers, totroofding van fabriokstoezicht, tot verkrijging van door het rijk gowaarborgdo lijfrentetot verzokering van werklieden tegen ongelukken on eindelijk tot vorhooging van het toltarief in Nederlandsch Iudië en tot bevor dering der welvaart in Suriname. Do redo besluit mot een nienw beroep op de toewijding der volksvertegenwoordiging. Ëerste Hamer. De heer van Naamen hoeft het presidium aanvaard en er op gewezen, dat deze zitting belangrijk kan worden. Do heer Bergsma is beöedigd. Besloten werd, de Troou-" rede te beantwoorden. Tweede Hamer. De heer van der Schrieck het oudste lid opentte de vergadering met eene hulde aan de nagedachtenis der slachtoffers van het verraad op Lombok met al zijn gruweldaden die de regeoring zal weten te tuchtigen gesteund door de vertegenwoordiging. Overigens deed hij een beroep op samenwerking tot 's lands welzijn, wars van partijschappen. De candidatenlijst voor het voor zitterschap is saamgesteld uit de heeren Gleichman, van der Schrieck en de Beaufort (Amsterdam) en besloten de Troonrede met een adres te beantwoorden. De heer van Basten Batenburg is toegelaten. TWAALFDE HOOFDSTUK. Het is de glorie der Puriteinen, dat hun hoogste streven was het krachtig maken van den wil. S. R. Gardineb. Deu volgenden zondag zag men vroeg in den morgen een kleinen stoet ruitersuit het hoofdkwartier van Sir William Waller's leger, naar Londen optrekken. In het front reed Joscelyn, vergezeld door niemand anders dan Erfzonde Smith Jack Morrison en drie nieuwe rekruten, die zich te Westminster bij hen aangesloten hadden volgden. Smith had zeide hij een goddelijke roepstem ontvangen om in het Parlementsleger dienst te nemen en Joscelyn, wien het genoog was dat iemand op Katterham thuis hoordehad hem een uitrusting en de noodige introducties bezorgd en doed zjjn best om een vooroor deel jegens hem dat hij zichzelven niet verklaron kon te overwinnen. »De Almachtige heeft u zeer bevoorrecht", zeide Erf zonde op zijn zalvenden toon. >Niet alleen zijn u vele zegeningen deelachtig gewordon, maar mou heeft u opgedra gen, gewichtige tijdingen van het Geheim Comité aan Sir William Waller over te brengeneen groote eer voor iemand zoo jong nog eon teeken ook van het ver trouwen dat gij weet in te boezemen. Och", zei Joscelyn dio nimmer ongevoelig was voor lof waar hij ze verdiende doch van vleierij een innigen afkeer had, »ik was de eenige dien men bij de hand had. Jack Morrison zou ze even goed kunnen brengen." Men zou een gewoon soldaat den sleutel tot het cijferschrift niet geven en Erfzonde begon een gesprek over cijferschrifttelkens met een bedekte poging om achter het geheim te komen van het pakket voor Sir William. Doch Joscelyn was niet spraakzaam hij scheen meer lust te hebben in rondkijken dan in een gesprek over cijfers. De ex-gouverneur begon hem nu te plagen met zijn afgetrokkenheid. 't Is heel natuurlijk, dat iemand, die verliefd is, geen lust heeft in praten." Joscelyn glimlachte, ^'t Is waar, ik dacht aan den ouden tijd Zie je die olmen ginds op die heuvels? Dat is 't park vau Farnham we ziju vlak bij mijn ouderlijk huis. Me dunkt we moesten onze paarden in de herberg te Farnham wat laten rusten." Erfzonde vond dit een goed planzij reien dus het

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1