Koninklijk bezoek. i fm m mi Schaakprobleem No. (>0. €?m m pBp §81 Stadsberichten. FAIïCY-PAia 346e STAATSLOTER IJ. Ns. 7522, 17209, 18017 1000; 2318, 8968, 19398, 20017 f 400; Ns. 2876, 12480, 16349 en 20100 f200; Ns. 3026, 3802, 4400, 5019, 8336, 12023, 13295, 13739, 17151 en 20200 f 100. WmM WMÜ delg Wij vernemen nit goede bron, dat bij II.II. M M. de KONINGINNEN het voornemen bestaat, donderdag, den 27, een bezoek te brengen aan de Cadettenschool alhier en aan deze gemeente zelve. Van feestelijkheden van eenigen omvang kan, onder deze omstandigheden, natuurlijk geen sprake zijn: de beschikbare tijd is daarvoor veel te kort Dat de Koninginnen hier echter eene sympathieke ontvangst zul len vinden, daarvan lioude men zich over tuigd. Reeds bij voorbaat roepen wij IIII. M.M. een hartelijk welkom toe. Zij zullen hier de overtuiging erlangen, dat (ie hoofd stad van Kennemerland meeleeft met het lief en leed van het Oranjehuis en Alk- maar's ingezetenen zicli hartelijk verheugen, H.H. M.M. in hun midden te zien. Bergen. Deze gemeente ontving don 15 bezoek van den commissaris der koningin in Noordholland. Enkele ingezetenen maakten hunne opwachting. Uit vele woningen wapperde de vaderlandsche driekleur. 5e klasse, 5e lijst, 18 Sept. Van den heer M. Zuurbier, Oterleek. Zwart. W/Zm v///////////. <y,7. V//7//A bed e f g h (Wit) F. H. H. SCHUITE. Bovenstaand eindspel bieden wij onzen oplossers ter nasporing aan het kwam voor in eene partij vóór korton tijd gespeeld op de Schaakclub «Excelsior", te 's Hage. W i t beslist het spel in weinige zetten in zijn voor deel welke zijn deze zetten stadje in, toen Jo3celyn eensklaps zijn paard inhield, bij het zien van het regiment paardenvolk van zijn vader en van Jervisdie gelaarsd en gespoordin de deur van de herberg stond. Was het Dick Joscelyn had geen kwaad gevreesd maar van den vijandelijk gezinden Jervis was niet veel goeds te verwachten. Hij maakte rechtsomkeert, en gaf het commando het bosch in te rijden de manschappen ziende dat de vijand veel sterker was dan zij, gaven hun uitgeputte paarden de sporen en draafden in volle vaart de stille straten doortot ontsteltenis van de bewoners, die zich naar deuren en vensters spoedden om te zien wat er gaande was. De kerkklokken luidden voor de kerkJoscelyn keek even om en zag met schrikdat zij achtervolgd werden. Hij riep zijn mannen toe dat het om hun leven te doen was. Voort! voort! De lange Westerstraat door, voorbij huizen met roode daken, door statige olmenlanen langs bouwvallige hutten steeds met het wanhopig gevoel dat de Royalisten hen op de hielen zaten. Een paar malen werd er gevuurd de kogels snorden hen voorbijzoo zij het slechts tot het open veld brachten dóAr hadden zij kans te ontkomen. Doch bij de Ploeg een herberg aan het eind der stad werd Joscelyn's paard door een kogel getroffen; het dfer steigerde, en viel met een erbarinelijken schreouw dood neer. Thans kwam het ware karakter uit van Erfzonde Smith. Hij keek van zijn kapitein naar de cavaliersgaf zijn paard de sporen en rende er van door. Toen Joscelyn zich met moeite van zijn paard losge werkt had en overeind gekomen was zag hij de vier andere ruiters beschermend voor hem staan. Al zijn moed verzamelend gaf hij het commando te vuren. Zijn stem klonk heesch ongewoon. Had hij die depêches niet bij zich die hijwat het ook kosten moge gezworen had met zijn leven te beschermen geen macht ter wereld had hem de woorden over de lippen doen komen. De mannen vuurden een oogenblik later evenwel was men handgemeen en riep Sir Thomas hen toe zich over te geven. Oplossing van probleem No. 58. 1. R e3. K: e4. 2. P f 6 f K e5. 3. R e4 f K c6. 2. P e7 f K d6. 3 R c5 f enz. Dit probleem is, jammer genoeg, mislukt, de bedoeling is goed doch het heeft een oplossing in 2 zetten n.l. met P e7 f en een neven-oplossing in 3 zetten met len zet d3. Goede oplossingen ontvangen van C. Kramer en G. van Nieuwkuijk, Alkmaar Schaak club «Excelsior 's Hage; terwijl de heeren L., Alkmaar, en S. J. A., Woudsend, ons de neven-oplossingen zonden. l%lt. Wi t: K c2. T e2. R e6. R h2. Zwart: K al. R h8. f2. W i t begint en geeft in 2 zetten mat. Goede oplossingen binnen 8 dagen aan het bureau van dit blad. Eindspel Ufo 1. A. VAN DONGEN. (Z w a r t.) In de week van 9 tot 15 September zijn in het badhuis van het Witte Kruis genomen 42 kuip baden 92 regen baden le kl. en 88 regen baden 2e kl., samen 222 baden. Hoewel fancy eene engelsche verbastering is van het woord fantasie, verbeelding, mag geen rechtgeaard Alk maarder, met de hand op zijn beurs, hedenavond tot zijn wederhelft zeggen: «vrouwlief, ik kan mij wel voor stellen hoe die fancy-fair er uitziet en ik kan mij best verbeelden wat daar te zien te hooren en te koop is." In geenen deele hij en zijne 2e ik zouden er later evenveel berouw van hebbenals haren op 't hoofd want al zou men, met rijke verbeelding begaafd, misschien zich eene voorstelling kunnen maken van de sierlijke étalages en de talloozo voorwerpendie voor geringen prijs worden aangebodenhetzelfde geldt niet van de vriendolijke verschijningen in keurig toiletdie het koopen van souvenirs of nuttige voorwerpen tot een nog grooter genoegen maken dau het reeds is. Zoo ooit, dan draagt hedenavond het lokaal «Har monie" zijn naam met eere, nu harmonische tonen door de lucht zweven, de kale wanden verborgen zijn door op prieelen gelijkende kramenen lieflijke steramen de binnenkomenden begroeten. Rechts de zaal ingaande, trekt eene zeldzame verza meling galanteriën de aandacht. Daar naast bekoort een fraaie collectie schilderijen het oog. Iets verder zijn keurige handwerken tentoongesteld en kan men mooier speelgoed zich aanschaffen dan ergens in een fransche bazar gekocht kan worden. Links staat het weegtoestel, waarop men slechts behoeft te gaan staan, iedere vijf minuten, om te weten, hoeveel de beurs lichter werd. Iedere bezoeker en bezoekster zal echter aanstonds opmerken, dat hij of zij slechts enkele milligrammen per uur in gewicht vermindert. Dat beteekent voor gewich tige menschen toch niet veelGinds staat een draaibord, waarop ieder zijn geluk kan beproeven. Artistieke vazen, vruchten, comestibles, manufacturen, prachtige bloemen, in één woord, voor ieders gading wordt gezorgd. Het poppenhuis, onder leiding van de presidente kun stig uitgevoerd, het pièce de résistance van al dit schoons, dat eenmaal eene plaats zal krijgen in het Rijksmuseum te Amsterdam (in de 21ste eeuw), kan ieder ten deel vallen, die een gulden voor een lot besteedt. Het spreekt wel van zelf, dat het (in alles voorzienend bestuur) niet minder goed heeft gezorgd voor hetgeen men noemt: don inwendigen mensch. De dochters van den Mikado bieden de geurigste chineesche thee aan tenzij gij mocht verkiezen de bruischende drank uit champagne of gij u reeds gelaafd hebt met fransche cognac, hollandsche chocolade of alkmaarsch gebak met Dort- munder lagerbier. Ook zij, die een schelvischje willen uitwerpen om een kabeljauw te vangen hebben daartoe alle gelegenheid. Op welke wijze en waar, zeggen wij niet. Toch staan deze profane genoegens nog ten achter bij het kunstgenotdat de volgende avonden de talrijke bezoekers wacht. Mejuffrouw Lohman, verbonden bij het beroemde a-ca- pella-koorzal zeker de schoonste melodiën ten gehoore brengen en niet minder verwachten wij van de eerste pianiste onzer stad, mejuffrouw Oort, die evenals mevrouw van den Bergh (in de muziekwereld bekend als Elise Berghuis), mejuffrouw Weber en de heer Brasser hunne medewerking hebben toegezegd. Wij noemen den heer Westenberg niet het laatst, omdat hij de minste van deze artisten zal zijn integendeel, in korten tijd maakte hij zich op dit gebied te Alkmaar onmisbaar. Doch meer dan genoeg reeds, om een goede zaak aan te bevelen, voor degenendie niet ter wille van het hoofddoel, de oprichting eenor nuttige instelling van onderwijs, de fancy fair willen bezoeken. Ieder die nog mocht twijfelen of de vier duizend gulden, noodig voor de Alkniaarache huishoud- en industrieschool wor den bijeengegaard, zal weldra worden bekeerd, wanneer hij aanschouwt, wat dameshanden in korten tijd in staat zijn te volbrengen. Wij hopen dan ook van harte, dat ook financieel met goeden uitslag zooveel moeite, voor een goed doel ton koste gelegd, bekroond worde. Naar een schoon doel wordt gestreefd immers, ieder zal toegeven, welk voor deel het voor meisjes nit alle standen in deze gemeente oplevertindien zij ork op lateren leeftijd goed onder richt kunnen verkrijgen niet slechts in het huishouden, koken, wasschen, strijken, maar ook in het boekhouden, in het maken van costuums, in het breien, verstellen mazen en stoppen enz. Moge do Alkmaarsche Huishoud- en Industrieschool voor velen onzer dochters worden, hetgeen de Ambachts school reeds thans voor vele jongelieden is, een weldaad voor hun later leven. De rekrutenziende dat tegenstand nutteloos was gaven zich gevaugen. Joscelyn te voetzijn rug tegen den muur, verdedigde zich tot het uiterste; Morrison stond zijn meester bij tot ook zijn paard onder hem gedood werd en hij voor de meorderheid bezwijken moest. «Geef u over", riep Sir Thomas. Maar Joscelyn had daar geen plan op. Misschien waren de Hampshiresche vrijwilligersdie hem allen kenden en liefhadden niet ver in het attaqueeren althans hij pareerde iederen stoottot Jervis mot een krachtigen vloek naar voren drong en hem een slag op het hoofd gaf. Met een doffen smak viel hij kreunend op den grond Dick sprong van zijn paardrende op den geliefden broeder toe en riep ontsteld «Jervis je hebt hem doodgeslagen I" Sir Thomas sprak geen woord hij vertrouwde zijn stem niet, hij beefde over al zjjn leden. Hij keek' alleen naar Dick als benijdde hij dezen toen hij Joscelyn's helm losgesptehet slappe hoofd op de knie legde en bukte over het bleeke strakke gelaat. «Hij is evenmin dood als de duivel", mompelde Jervis «hij zal bedwelmd zijn. Brengt de gevangenen voor. Waar moest jullie heen, zeg nog wel op zondagmorgen?" «Naar het leger van Sir William Waller", antwoordde een der rekruten. «Waar kom je vandaan «Van Westminster." Hm 'k wed dat ze depêches bij zich hebben", zei Jervis, blijkbaar in zijn nopjes. «Dit wordt een aardig dagje voor ons vader", wendde hij zich tot Sir Thomas. «Ik zie 't aan de gezichten van die kerelsOp zij Dick laat mij dien nieuwbakken kapitein eens onder zoeken." «Neen", riep Dick, «je zult hem niet aanraken, dat is niet eerlijk." «Loop naar de maan met je eerlijk! In den oorlog en in de liefde is alles geoorloofd. Terug Dick verroerde zich niet. «Hij komt bij. Wacht tot hij spreken kan. Heb je pijn Jos «Mijn hoofd" kermde Joscelyn «Waarvan schrikten do paarden toch Clemency zooeven was ze er. Waar is ze «Je denkt dat je op Katterham bent ouwe jongen", zei Dick «maar dat was voor die vervloekte oorlog begon. We zijn in Farnham midden op straat." Het bewustzijn scheen terug te komen. Joscelyn opende de oogen zag de ruiters zag Jervis mot nieuwsgierige blikkenin eon vijandige houding vooraan en zijn vader op eenigen afstand met afgewend gelaat. Toen hij Sir Thomas in het oog kreegkwam er een zoo pijnlijke trek op zijn gezichtdat zelfs Jervis niet ongevoelig bleef. «De slag is erger aangekomen dan ik dacht", mompelde hij nader tredend. «Kom Dick ga op zij hij is mijn gevangene, jij hebt niets met hem te maken", en, zonder acht te slaan op Joscelyn's half bewustelooze poging om tegenstand te bieden gespte Jervis zijn wapenrusting open knoopte zijn jas los, haalde in triumf een porte feuille uit en deed deze terstond open. «Depêches voor Sir William Waller; juist wat ik dacht!" riep hij. Maar in cijferschriftwaartoe echter kapitein Hey- worth den sleutel bezitten moet." Joscelyn met behulp van Dick overeind gekrabbeld zag smoekend op zijnen vader. «Allo", gebood Jervis, die ongeduldig werd, «we kun nen ons hier niet den ganschen dag ophoudeu. Wat be duidt dit Geof den sleutel tot hetgeen hier staat, en je knnt gaan." Deuk je dat ik een verrader worden zal vroeg Joscelyn verontwaardigd. Je bent het al!" klonk op eens de stem van Sir Tho mas. Hier heb je een gelegenheid om terug te keeren tot je plicht jegens den Koning." «O, Dick, waarom ben ik straks niet gestorven," kreet Joscelyn, «hot had ons allen dit vreeselijk toonoel bespaard." Dick trad op zijn vader toe en zei smeekend «Vader, laat het genoeg zijn. «Laat hem om 's Hemels wil gaan. U hebt immers de depêches." «Wat!" schreeuwde Sir Thomas, te luider, omdat Dick's woorden overeenstemden met hetgeen er in hem- zelven omging «je zoudt toch niet willen dat ik mijn zoon spaarde als hij ontrouw is aan den koning Neen, waarlijk nieteer zal ik het voorbeeld van Brutus volgen Jervis laat de gevangenen naar het kasteel brengen Sir John Denham zal wel weten wat aan te vangen met met den brenger van dit verraderlijk pak."

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 2