i Zes en Negentigste Jaargang. 1894 WOENSDAG 19 SEPTEMBER. Kon. Nederl. Marine-Reserve. Buitenlan d. Nederland. W T HO U D E R. NO. 11'5. Tweede blad. Deze Courant wordt Dinsdag-, Dc nderdai - od Zaterdagavond uitgegeven. Abonne aentsprijs poi maanden voor Alkmaar ƒ0,80; f) anco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Frijs der gewone Advertentie» Por rogol 0,15. Qroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEKMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alk? aar; Gezien de daartoe ontvangen uitnoodiging van der. heer Commissaris der Koningin in deze provincie Brengen ter algemeene kennis, dat volgens de bil kon. besluit van 25 Juli j.l. No. 42 vastgestelde, op 1 Octo ber a.s. in werking tredende voorloopige Regelingen van het personeel der Koninklijke Nederlandsche Marine- Reserve daarbij kunnen worden benoemd officieren terwijl er verder bij kunnen worden aangenomen n atro zen, torpedisten, machinisten en vuurstokers. Zij die van die regelingen kennis willen nemen melden zich aan ter gemeente-secretarie waar op alle werkdagen een exemplaar daarvan voor belanghebbmden ter inzage ligt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, 15 Sept. 1894. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. Fersoneele Belasting. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALK IV' AAR brengt, op grond van artikel 1 der wet van 2Mei 1845 (Staatsblad no. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der gemeentedat het kohier der personeele belasting, dienstjaar 1894/5 op 14 September 1894 door don Directeur der directe belas tingen in Noordholland executoir verklaard heden aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Alkmaar, Hot Hoofd van hot Bestuur voornoemd, 17 September 1894. A MACLAINE PONT UEMUE!NT£ BBCiROOTim BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat de gcmeentc-he- grootlng, dienst 1895, door hou aan den Gemeenteraad aangeboden, gedurende 14 dagen, aanvangende 19 Sep tember, op de gemeente-secretarie ter inzage nedergalo d entegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbair is. Burgemeester en Wethouders voorn >emd Alkmaar, A. MACLAINE PONT, 18 Sept. 1894. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat de Gemeenteraad in zijne vergadering van 13 September 1894 benoemd heeft tot Wethouder, in de plaats van wjlen den heer H. J. BRUINVIS, den heer J. M. BK IONHAT1LLH, die deze betrekking bereids aanvaard heeft. Burgemeester on Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. Alkmaar De Secretai is, 18 Sept. 1894. NUHOUT VAN DER VEEN. BK Li» IK. Te Luik en omstreken komen voortdu rend nog gevallen van cholera voor. Den 12 te Luik zelfs 15 nieuwe gevallen. DUITSCMIiASlD. In de week van 3 tot 10 Sep tember zijn in het Rijk 36 ziekte- en 15 sterfgevallen aan cholera voorgekomen tegen 53 en 31 in de daar aan voorafgaande week. Prins Bismarck dankte den 16 te Varzin in een toe spraak voor de komst der bezoekers uit Posen hij zag in dat bezoek de erkenning van zijn medearbeid aan den tegenwoordigen toestand vau Dnitschland. Elzas-Lotha- ringen was de beschuttiug van Zuid-Duitschland en Posen die van de oostelijke grenzen. Hij herinnerde aan do vijandschap van Polen tegenover Dnitschland in het tijd perk 18311848. Die vijandschap ging uit van den Poolschen adel en de geestelijkheid. Toch was, naar zijn inzieneeno vreedzame samenleving tusschen duitschors en polen mogelijk. Dit was het geval in Sileziëmaar daar ontbreekt ook de Poolsche adel. Deze laatste be hoort niet gesteund te worden. Van Polen kunnen de duitschers intusschen leeren, hoe zij vereenigd moeten blijven. Het is te hopen, dat ook de duitschers, zoodra het nationaal aanzien op het spel staatzullen toonen tot de geheele natie en niet tot deze of gene partij te behooren. In de verwachting dat ook de vrouwen voor deze zaak zouden zijn te winnen bracht do prins oen >Hoch" uit op de duitsche vrouwen vau Posen. KÜCJKIiAJVR. De regeering zal een kapitein der artillerie en een officier van gezondheid naar het japanscho en een kapitein der infanteriemede met een genees kundige naar het chineesche hoofdkwartier zenden Den 12, na afloop der begrafenis te Weybridge van den hertog van Orleansheeft de ondste zoon in het Grosvenorhötel te Londen, in tegenwoordigheid van meer dan duizend fransche koniugsgezinden waaronder hot Senaatslid Buffet, de hertog d'Audiffret-Pasquier enz. de volgende verklaring voorgelezen »Met smartelijke ontroering ontvang ik de hulde uwer aanhankelijkheid en ik zeg er u dank voor; uwe tegen woorduheid te dezer plaatse geeft niet alleon blijk van u.ven eerbied en uwe gehechtheid jegens hem dien wij v ulo 'en hebben, zij is ook het bewijs uwer getrouwheid a m het beginsel der nationale, traditioneels monarchie, dit ik vertegenwoordig en dat hij mij heeft nagolaten. Ik ki a de rechten welke mij deze nalatenschap ver- sihaft, en de plichten, welke zij mij jegens Frankrijk oplegt. Gelei 1 door de schitterende voorbeelden, mij bij zijn loven dcor mijnen vader gegeven en bezegeld door 7jnen dood, zoo moedig tegemoetgezien en waarin hij zuo christelijk berustte; versterkt door uwe medewerking o i die der afwezige vrienden die mij uit alle oorden an Fi ankrijk reeds de betuiging hunner aanhankelijk heid hebbi n doen toekomen, en mij beroepende op allen man van goeden wille zal ik onbezweken de mij opge legde roeping vervullen. Ofschoon nog jong, heb ik besef van mijne plichten; met mijn groote liefde voor Frankrijk zal ik alles wat ik aan kracht en doortastendheid bezitaan de ver vulling er van wijden en met Gods hulp zal ik ze vervullen." Na deze redewelke bij sommigen de tranen in de oo ;en had doen komenwerd eenstemmig de kreet aan geheven: leve de Koning! De beer Arthur Meyer, te Parijs, die bij de begrafenis vau dn'i hermg van Orleans tegenwoordig is geweest, deolt in de Gaul fis den indrnk mede, door hem van den legenw jrdigen hertog van Orleans verkregen. De slot som dui.van i3 dat hij met een man als de jonge hertog hot hoi stel der monarchie mogelijk acht. Nog nooit heeft h j zooveel manlijkheid gezien, zooveel vertrouwen in zijn gesternte zooveel vastberadenheid, zooveel stout- m ledigheid, gepaard aan meer plichtgevoel en meer wijs heid. De lieer J. S. Speijerhandelaar in diamanten te Amsterlam bevond zich voor eenige dagen te Londen met ee ïije diamanten, waarvan de waarde door hem op f 3600) geschat wordt en met een bedrag van ongeveer 40000 aan andere waarden. Deze heor heeft de ge woonte, op vaste tijden te Londen te komen om handel in edel'eiteenten te drijven en zijne zaken te doen, zonder tusschei komst van een makelaar. Den 8 gebruikte hij het middagmaal in een veel door diamant-handelaars bezoo.ht hotel in Hatton Garden. Naast hem zat een heer m it wien hij een gesprok aanknoopte. Onder het rooken van een sigaar deelde deze heer hem mede dat hij oeni 'e diamanten van het eerste water wenschte te koopen. De heer Speijer gaf te kennen dat hij van Amstirdim gekomen was, om eenige steenen van buiten gewoon fraaie hoedanigheid van do hand te zetten. Hij liet hem een diamant zien; de vreemde heer bekeek hem met het oog van eon vakmaD en verklaarde zich over het onderzoek voldaan. Hij verzocht den heer Speijer den 13, des namiddags te 4 uren, op zijn kantoor te komeu. F.eu adreskaart werd hem overhandigd. Later is geblekendat dit adres in No. 70op de eorste verdieping van een perceel in Hatton Garden eenige dagen vrorger gehuurd was door een welgekleed heer van om tneks 45 jaar, die zich Frank Morris noemde en op do dour aan de straat een koperen plaat had laten bevestigen met het opschrift: F. G. Morris first floor. Na diun tijd had hij herhaaldelijk bezoeken van net gokkede he iren gehad, die allen eon pakje in de hand droe/en. Tom de heer Speijer op het bepaalde uur zich aanmeldde, werd hij opgewacht door Morris, den hoer, naast wijn hij aan tafel had gezeten. Zoodra hij bet kantoor met hem binnen ging, werd de deur achter hen gesloten en gegrendeld en sprongen drie gemaskerde man .en van aohter een scherm te voorschijn; een hunner drukte hom n et een zwart voorworp mot iets bedwel mende op den nond. Hij worstelde wanhopig om los te komen maar de kracht scheen hem te ontzinkenhij viel uitgeput en bewusteloos op den grond. Hij vermoedt, door chloroform bedwelmd te zijn geworden want toen hij bijkwam, hal hij het gevoel van vreeselijke zwakte. Zoodra hij zich met moeite overeind had woten te krij gen, sloeg hij de ruiten van een glazen deur in en riep hij om hulp. Spiedig was de politie aauwezig, aan wie hij, wat de daders zeiven betreft, niet vele inlichtingen kon geven, daar alles zoo snel in zijn werk was gegaan. Alloeu wist hij zeker dat twee van de drie mannen die heri aanvielen, klein waren en de derde tamelijk groot. Binnen een uur was zoowel een beschrijving van de dieven als van het ontvreemde in Londen bekond ge maakt en kort daarop in het gehee'.e land doch tot helen zijn de d iders onbekond gebleven. FR.'IÏKRRrJR. Het laatste geschrift, nagelaten door den grai.f van Parijs en gedagteekend 31 Juli, luidt als voigt Op het oogenblik van mijn verschijnen voor God wil ik niet de g drags!ijn voorschrijven aan mijn zoon, die mijn gedachten kentmaar mij wenden tot mijne vrien den die te mijnen behoeve de overwinning van do taak der monarchie wenschen. Op het oogenblik van mijo heengaan is het een troost voor mij te denken dat zij zich mijner zullen horinneren, wanneer de nationale mo narchie, welke alléén do eenheid kan tot stand brongen, verzachting van kwalen geeft. Mijn doel was steeds de verlevering van miju huis met zorg te bewaren en ik draag die taak aan mijn zoon over. Ik verzoek mijnon vrienden zich om hem heen te scharen. Ik geloof niet, dat God de zaak van Frankrijk verlaten heeft en ik verwacht dat Frankrijk zich weder zal op- heften, als het zich weder tot den godsdienst wendt. Mijn laatste wensch is, dat alle rechtschapen lieden zich bij mijne vriendon zullen aansluiten om deze taak tot stand te brengen. Don 16 is te Villeneuve door minister Leygues het standbeeld van de republiek- onthuld. Hij zeide bij die plechtigheid, dat men moest letten op twee groote grond beginselen, die oogenschijnlijk tegen elkander schijnen in te druischen, namelijk van de eene zijde het recht van vereeniging, van de andere zijde eerbiediging der rechten van het individu. De moeilijkheid is groot, maar Frankrijk is onuitputtelijk in kracht. Het zal de vrijmakende kracht weten te vindenwelke het sociale vraagstuk kan op lossen. ITAliIK. Bij de gemeenteraadsverkiezingen te Li- vorno zijn achttien radicalen gekozen waaronder het gevangen zittend lid der Kamer de Felice en 4 clericalen. De verkiezing van de Felice is nietig verklaard. De anarchisten te Pianezza nabij Turijn hadden aan den burgemeester geschreven, dat zij van plan waren de stad in brand te steken om aan Italië een voorbeeld I0, geven. Werkelijk hebben zij aan dit plan uitvoering gegeven en een geheele wijk in brand gestoken en toen zij bemerkten dat men door tijdige hulp hem meester zou worden sneden zij de buizen der waterleiding af om het blusschen onmogelijk te maken. Een groot deel der plaats is verbrand. UOSTKVRIJK-HONOVHIJK. Na het openen der hongaarsche delegatie te Budapestwerd de heer Tisza tot voorzitter gekozen. Hij hield eene rede, waarin hij verklaarde, dat het Drievoudig Verbond een machtige steun voor het behoud van den vrede was. De waarborgen, die het Verbond bood lagen in de militare kracht der Statenwaardoor het gevormd werd. De voornaamste voorwaarde voor het doeltreffende der verdedigingsmid delen in verschillende Staten was de binnenlandsche vrode, voor welks behoud Vorsten en volken alles op het spel zetten. De bij de delegatiën ingekomen gemeenschap pelijke begrooting voor 1895 raamt de uitgaven op 149.579.913 florijnen, 4.131 413 florijnen meer vergeleken bij 1894. Die vermeerdering is uitsluitend het gevolg van hoogere legeruitgaveu, doch wordt voor drie vierden opgewogen door oeno hoogere raming der inkomende rechten. Graaf Kaluoky heeft den 14 de delegatie geopend. Baron Chlumocky werd tot voorzitter der oostenrijksche delegatie gekozenin de toespraak waarmede hij dat voorzitterschap aanvaardde, zeide hij, dat het drievoudig verbond versterkt was door Kalnoky's staatkunde en dat de ontwikkeling dor handelsverdragen nieuwe waarborgen voor het behoud van deu vrede opleverde. Maar geheel Europa vermeerderde zijne strijdkrachten en de tijd van eene algemeene ontwapening was dus nog niet gekomen. Oostenrijk alleen kon dien weg niet opgaan en daarom moet dn delegatie de noodige fondsen voor het leger en de marine toestaan. Een bedrag van 3.582.000 florijnen wordt voor dat doel meer aangevraagd. In antwoord op de rede van den president der dele gatiën zeide de Keizer den 16, dat het hem een levendige voldoening verschafte, zijne hoop op handhaving van den vrede bevestigd te zien. Hij drukte zijne vreugde uit over de zeer vriendschappelijke betrekkingen met alle mogendheden. Daardoor werd de verwachting gerecht vaardigd, dat men in de toekomst onafgebrokon aan de ontwikkeling der volkeron zou kunnen arbeiden. Niettemin bleef het noodzakelijken zijn regeering oordeelde het plicht, naar het voorbeeld van alle andere mogeudheden te zorgen dat de ontwikkeling der mili taire krachten van de monarchie ongestoord haren gang ging. Hij had de bogrooting van oorlog doen blijven binnen de grenzen door de laatste delegaties gesteld. Deze begrooting hield nauwkeurig rekening met den geldelijkeu toestand. Hij wees er verder op, dat Bosnië en de Herzegowina in 1895 hunne uitgaven uit eigen middelen zouden bestrijden. CHI VA. Uit Seoul wordt melding gemaakt van een grooten veldslag bij Ping Yang op den 15 en waarbij de chineezeu geheel verslagen zouden zijn. Zestien duizend chinoezen zouden gedood, gekwetst of krijgsgevan gen gemaakt ziju. KOVPTK. De krijgsraad te Kaïro heeft uitspraak gedaan in het slavernij-geding, het koopen van slavinnen door hoog geplaatsto egyptenaren. De beide pacha's werden vrijgesproken en de vorkoopers veroordeeld tot dwangarbeid van 6 tot 18 maanden. Het hoofd van het egyptische leger aan wien het vonnis ter bekrachtiging voorgelegd werdheeft de veroordeelingen bevestigd maar geweigerd de vrijspraak te bevestigen. Tweede Hamer. Vereeniging van gemeenten. Bij de Tweede Kamer zijn op nieuw aanhangig ge maakt de wetsontwerpen tot vereeniging der gemeenten RotterdamKralingen en Charlois en verandering der

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 5