Koninklijk bezoek. Telegrafische Berichten. Stadsberichten. 346e STAATSLOT ER IJ. Nos. 10432, 10700, 14873, 15871 en 20816 f 1000; Ns. 5066 11736, 14971, 18260 en 20996 f 400; Ns. 3618, 7101, 10605 en 19039 f 400; Ns. 2924, 3429, 3467, 3875, 11560, 12379 13350, 14803, 16067, 16167, 16488, 16568 en 20419 f 100. Een warmoezier te Leiden, die den 16 des avonds om elf nren beschonken thuis kwam viel van de trap, kwam met het hoofd tegen den muur terecht en bleef op de plaats dood. Bij kon. besluit van den 10 is de heer mr. E. N. Rahusen lid der Eerste Kamer en advocaat te Amster dam, herbenoemd als lid der commissie belast met het afnemen der consulaire examens. Bij kon. besluit van den 18 is de heer C. A. Beu kenkamp, burgemeester van Helder, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Wijlen de heer mr. F. K. Bosch, overleden te Utrecht, heeft aan het klooster der paters Dominicanen te Huissen eene som van 20,000 vermaakt. Benoemd tot onderwijzer te Dwingelo J. H. Steg- gerda te Hchelllnkhout. Benoemd tot kapelaan te Hoorn de heer P. J. Schravenmade en tot assistent te Wervershoof de heer P. M. de Vetten. Vanwege de afdeeling Noordholland der Vereeniging het JVederlandscli Paarden Stamboek zullen maan dag den 24 en dinsdag, den 25, keuringen plaats heb ben te Texel en Wieringeu ter inschrijving van paarden in het Stamboek en ter toekenning van premiën aan merriën, gedekt door ingeschreven hengsten. De Koningin-Regentes heeft den 20 een bezoek aan de Sophia-stichting te Scheveningen gebracht. Bij de verkiezing van een lid der Prov. Staten van Gelderland in het district Eist is gekozen de heer S. M. van Wijck, kath., te Renkummet 693 van de 1183 geldige stemmen de heer Pauwen bekwam 426 stemmen. De gemeenteraad van Breda heelt met algemeene stemmen het besluit genomen f 10000 uit te trekken tot versiering der stad en der openbare gebouwen bij gelegen heid van de komst der Koninginnen. Bij kon. besluit van den 13 is benoemd tot lid der permanente militaire spoorwegcommissie de kolonel van den generalen staf W. G. F. Snijders. Bij kon. besluit van den 20 is de heer mr. J. G. Gleichman benoemd tot voorzitter der Tweede Kamer voor het tijdperk der tegenwoordige zitting. Amsterdam. De van den moord op den slager Schut in de Ceintuurbaan verdachte personen Drager en van den Berg zijn weder op vrije voeten gesteld. De kiesvereeniging Burgerplicht heeft den 19 met 25 tegen 24 stemmen besloten bij do herstemming tusschen de heeren F. T. Bensdorp, kath., en K. Kater, anti-rev., een candidaat te stemmen en met 40 stemmen eerst genoemde candidaat gesteld tegen 1 stem op den heer Kater. Helder. Verscheidene ingezetenen gaven van hunne ingenomenheid met de aan den burgemeester te beurt gevallen onderscheiding blijk door het uitsteken der vlag gen. Den 19 des avonds werd den burgemeester eene serenade met fakkellicht gebracht. Hecrhugowaard. De bijna alom heerschende besmettelijke veeziekte mond- en klauwzeer heeft zich ook in deze gemeente geopenbaard. Als bijzonderheid diene dat de ziekte zich eerst vertoonde in het meest noordelijk deel der gemeentebij den veehouder A. Volkers en een paar dagen later bij den zuidelijksten veehouder C. Visser terwijl het centrum tot dusver verschoond blijft. Purmerend. Den 18 is in de Doelen eene groote openbare vergadering gehouden op voorstel van een comité, bestaande uit de heeren C. de Goede Hz. van Purmerend. J. Koopman D. Hoogetoorn en H. de Goede Az. uit do Beemster, en C. Groot te Wijde-Wormerallen grond eigenaars en landbouwers om do middelen te bespreken, welke thans aangewend worden ter bestrijding van het mond- en klauwzeer. Ongeveer 500 landbouwers en be langstellenden waren tegenwoordig, waaronder het kamer lid C. V.Gerritsen. De heer Hengeveld districts-veearts, die tot bijwoning was nitgenoodigd was niet aanwezig. Eenparig werden de maatregelen afgekeurd en werd er uitdrukkelijk op gewezen welke groote nadeelen thans aan de landbouwers toegebracht werden. Mot algemeene zoon Hij knielde neder vóór den stoel hem door Dick gewezen het was hem een verlichting het gozicht met de handen te bedekken. Toen hoorde men welk eene tegenstelling met het geen zooeven binnen deze mnren geklonken had de stem van den Rector van Farnham Bij God, den Heer, is vergeving van onze zonden en overtredingen wanneer wij zijn afgedwaald van het rechte pad ons door Hem voorgeschreven. Veelgeliefde broeders en zusters Joscelyn hoorde niets meer. Steeds geknield, het gelaat in de handen verborgenwas hij met zijn gedachten ver van alle aardsche scheiding en smarten gevoelde hij de nabijheid van een Vaderbij wien van haatnijd en toorn geen sprake is. Sir Thomas en velen van de gemeente zagen met ver bazing hoe de gevangene die van don aanvang van den dienst op de knieën had gelegen te zeer gebroken naar lichaam en geest om hetgeen de prediker sprak in zich op te nemen opstondzoodra het Venite was opgegeven, en meezong alsof hij werkelijk zich verheugde over onze verlossing". Zij begrepen er niets van. Alleen Dick was niet verbaasd hij herkende er zijn broeder uit. Het is te vreezen dat de gemeente dien morgen weinig naar de preek luisterde. Ieder had het druk met naar den gevangene te kijken. De oude Sir Thomas was ver vuld van zijn jongen hij begreep niet hoe een zoon van hem zich kon laten verleiden om te vechten voor dat dwaallichtje Vrijheid geheeten waar de kerk, zijn vader, het eigenbelangalleshem het goddelijk recht der koningen moest doen gevoelen. Met een hart vol bit terheid keek hij naar het vastberaden gelaat zich afvra gend wat hij gedaan had om zooveel te moeten lijden in zijn kind. »Ik ben geen Eli geweestik heb de jongens niet be- dorveu", dacht hij. »Ik ben tronw geweest aan mijn God en aan mijn koning toch heeft hot sieraad van de kudde mij verlaten." Jervis echter hield zich enkel bezig met de vraag hoe zijn broeder nog dieper te vernederen; Dick, hoe hij, als zij op het kasteel waren gelegenheid zou vinden met hem te praten Joscelyn zelf zat met gesloten oogeu, onbewe gelijk hy hoorde geen woord van hetgeen de prediker zeide maar doorleefde allerlei tooneeltjes van vroegere jaren. Woidt vervolgd. stemmen werd de volgende motie aangenomen »De openbare vergadering van belanghebbenden bij en belangstellenden in den landbouwsamen gekomen den 18 September 1894 in de Doelen te Purmerendgehoord de discussies en de medegedeelde feiten is" van oordeel dat de maatregelen genomen bij het thans heerschend mond- en klauwzeer, noodeloos aan tal van landbouwers groote schade veroorzaken zonder dat hun vee aan de besmettelijke ziekte lijdt en verzoekt daarom Z.Ex. den minister van binnenlandsche zaken nu de beide provin ciën Noord- en Zuidholland toch besmet zijn verklaard de maatregelen voor die provinciën zoodanig te willen wij zigen dat de belemmerde bepalingen alleen zullen gelden voor het aan mond- en klauwzeer lijdend vee." De heer Gerritsen zou aan het comité den raad willen gevenaan de in te dienen motie bij den minister eene memorie van toelichting te voegen. Hij belooft zijnen krachtigen steun, waar het de belangen van den landbouw betreft, en is er zeker van, dat ook de heeren Ferf en Zijp in dezelfde gevoelens deelen. Sriierinerhorn. Ook ondor het vee van den landbouwer D. Doetswonende in den polder Mijzen is de tongblaar uitgebroken. Zaandijk. Nadat den 15 des avonds te 7 uren het begin van het feest aangekondigd was door den Herautvoorafgegaan en gevolgd door fakkeldragers piekeniers en klaroenblazers, werd den 16 des morgens te half tien in het kerkgebouw door ds. C. G. Menzel een overzicht van Zaandijks geschiedenis gegeven dat ten zeerste aan de talrijke toehoorders voldeed. Na den middag traden op het stationsplein elf fanfare- en har- moniokorpsen aan om een tocht door de gemeente te maken en daarna in de Zwaan zich te laten hooren. De uitgeloofde prijs van 50 viel bij loting ten deel aan Edam's fanfarecorps directeur de heer K. Visser. Des avonds werd de illnminatie ontstoken welke vooral aan het Guispad zeer goed slaagde. In de goedverlichte»Zwaan" werd >de Bloem van Zaandijk" opgevoerd, welke opvoering zeer voldeed. Den 17 des namiddags had een kinderfeest plaats en des avonds een tweede opvoering van »de Bloem van Zaandijk." Den 18 werden volksspelen gebonden. Hoogwoud. De gewone jaarlijksche tentoonstel ling van de »Floralia-vereenigingwerd dit jaar van 14 tot 16 September wederom gehouden, 't Was den planten aan te zien met Itoeveel zorg zij gekweekt wa ren. In het geheel werden 17 inzendingen met een prijs bekroond. Vrijdag en maandag werden door het gezel schap O O.' twee tooneelstukjes opgevoerd»Een ge dwongen huwelijk" en »De dochter van den Barbier". Tevens werden er een paar stukken voor viool en piano ten beste gegeven. Een paar stukjes op flesscben, bege leid door piano, voldeden ook zeer goed. Haringbuizen. Het circus van Blanus geeft ge durende de kermis aldaar avondvoorstellingen. De kunst vaardigheid wordt door de bezoekers zeer geroemd Het bezoek is echter gering, vooral den 17 toch werden de opgekomenen niet teleurgesteld maar ging de voorstelling door en werd alles met gelijken ijver afgespeeld. St. Pankras. Ook in deze gemeente is besmet telijke veeziekte (tongblaar) geconstateerd bij het vee van Jb. Wagonaar in den polder Westbeverkoog. Schagen. Den 19 zijn in het lokaal van den heer W. Roggeveen de jaarlijksche lessen in het bouwkundig handtee- kenen, uitgaande van deVeroeniging tot bevorderiug van de bouwkunst voor Schagen en omstreken, weder aangevan gen onder leiding van den heer F. J. Gielen (handteeke- nen) en J. Roggeveen (bouwkundig teekenen). De tim merlieden en huisschilders in wijder kring hebben hunne teekenkundige opleiding aan deze inrichting die reeds jaren een wintercursus heeft gehad, te danken. Als ge woonlijk zullen dezen winter weder een dertigtal leer lingen waaronder eeuige kosteloosde lessen volgen. Wlerlngerwaard. Hoewel tot heden nog ver schoond van mond- en klauwzeer onder het vee, is de toestand van den landbouw ook in deze gemeente verre van rooskleurig. De weiden leveren wel is waar over vloedig voedsel opdoch de kaas- en boterprijzeu staan op verre na niet in verhouding tot de pachtsommen der boerderijen. Met de bouwerij die hier op groote schaal wordt uitgeoefend is het evenzeer treurig gesteld. De opbrengst van alle graansoorten valt tegen, de kwaliteit is voor het meerendeel slechtterwijl de prijzen lager zijn dan ooit. Waar moet het, bij zulk een toestand, met den landbouw heen. Lombok. Blijkens telegrafisch bericht van den gouverneur-gene raal van Ned. Indië zijn aan hunne op Lombok bekomen wonden overleden de fourier R. T. F. A. Göricke en de fuselier C. B. Walker. 5e klasse, 6e lijst, 19 Sept. 7e lijst5e klasse 20 September. No. 5139 f 2000; no. 14385 f 1500; nrs. 4568,5268, 12037, 13088 en 14090 f 1000; ns. 88, 6807, 8726, 13360, 19790 en 20233 f 400; ns. 834, 1386, 5117, 8210 en 17970 f 200; ns. 707, 2119, 4597, 6479,8052, 13183, 14793, 17294, 18046, 18394 en 20731 f 100. CHINA. Volgens ofiBciëel japansch bericht heeft het japansche leger Pingjan op 15 September bestormd. Na een hevig gevecht behaalde hot vóór het aanbreken van den dag op den 16 eene volkomen overwinning. Van het chinresche leger, dat meer dan 20000 man sterk was waren ongeveer 14500 krijgsgevangen gemaakto. a. vijf genoraals en bijna de geh-ele chineesche staf. De verliezen van japansche zijde bedroegen 300 dooden en gekwetsten. BHVOLH1N6. De volgende personen worden verzocht, zich ten spoe digste ter gemeente-secretarie aan te melden Willem Kraakman, laatste woonplaats Wijdewormer; Klaas Koster, 1. w. Arum Theodorus Johannes Marie Ooijevaar, 1. w. BoskoopLena Prins, 1. w. Egmond aan Zee; Hemi van Nouhuis, 1. w. Ede; Amalia Gezina Ma thilda Wempe, 1. w. Landsmeer; Anna Geertrnida Maria Witte, 1. w. Roosoudaal en Nispen Johanna Maria Elisabeth Bakker, 1. w. Amsterdam; Sijtje Boekei, 1. w. Haringcarspel; Jacob Coeuraad Pesser, 1. w. UitgeestLeo P. B. Bijloos, 1. w. Winschoten P. G. van der Spek, 1. w. Sliedrecht Maria Porck, huisvr. van J. J van Maas, 1. w. Amsterdam. TwapiIp li n mPr 's-GRAVENHAGE, 20 September 1894. De heer van der Schrieck droeg, met eene hulde aan zijn beleid het voorzitterschap aan den heer Gleichman over. Bij de aanvaarding uitte deze den wensch, dat liefde voor vaderland en vorstenhuis de gewichtige werkzaam heden zou kenmerken. De Kamer heeft in de afdeelingen het concept-adres van antwoord onderzocht. Heden te ë'/j nur aanbieding der Staatsbegrooting. Staatsbegrooting. De minister van financiën hoeft de Staatsbegrooting over 1895 ingediend Er is een tekort van 8 millioen waaronder 4 millioen voor spoorwegen en waterwegen. Rekenende op de gewone besparing van 3 millioen zal de gewone begrooting een tekort van 1 millioen ople veren. Eene betere bewapening van zee en landmacht zal echter 9'/2 milloen kosten, te verwerken ovor 4 jaar, maar te verdoelen over 15 jaar, en te vinden door eene leening in rente en aflossing groot f 640,000. Er zal daarin voorzien worden door een in te dienen ontwerp tot betere verzekering van de betaling van het invoerrecht naar de waarde. Mocht de bedrijfsbelasting nog meer tegenvallen, dan zonden andere maatregelen noodig zijn. De een en dertigste vergadering van de Alkmaarsehe Prcdlkanten-Aereeniglng, op maandag, den 17, ge houden, werd door 22 leden bijgewoond. Nadat de huis houdelijke werkzaamheden waren afgeloopen, waarbij de heer ds. Edling als lid van het bestuur werd herkozen, leidde de heer ds. H. de Boer, van Wieringerwaard, het vraagpunt inIs het ambt van evangeliedienaar ver- eenigbaar met het ijveren voor de eene of andere poli tieke richting Spreker stelde op den voorgrond, dat de evangelie-dienaar vorplicht is het koninkrijk Gods en zijne gerechtigheid met woord en daad aantebevelen, dat de po litiek daarentegen veeltijds een te bekrompen en zelf zuchtig karakter draagt, om niet met de prediking van het Godsrijk in botsing to komenzoodat de spreker onthouding in deze aanbeval. Hiertegen werd vooral in gebracht, dat de prodikant ook als staatsburger geroepen was belemmeringendie de verwezenlijking van zijne denkbeelden in den weg staante helpen wegnemen, en dat de beginselen van het Godsrijk toch verwezenlijkt moesten worden in de menschen wereld. De spreker, meende men, had de roeping van den staat te zeer tot het stof felijke beperkt, de politiek te veel als het rijk der duis ternis tegenover dat des lichts voorgesteld. Daarna hield de heer ds. A. J. Adriani, vau Warmen- huizen eene voordracht over de handhaving van het protestantsche beginsel in ons vaderland. Het wezen van het protestantisme, zoo betoogde spreker, was gelegen in zijn godsdienstig karakterdaarom was het ongeschikt tot partijleuze te dienen. In weerwil daarvan werd het dikwijls tot eene partijzaak verlaagd, gelijk uit een aantal vorochijnselen uit den laatsten tijd werd aangetoond. Eene uitvoerige discussie, waarbij de hoofdgedachte van het referaat onweersproken bleeflokte ook deze voor dracht uit, en de voorzitter kon de vergadering sluiten met een woord van dank aan de sprekers, die tot belang rijke samensprekingeu de gelegenheid hadden geopend. Onder de nieuwere uitvindingen der laatste jaren mag al eene zeer verrassende heeten die van den Polyphoon, den zoogenaamden muziek-automaat. Het geeft, en daarin onderscheidt het instrument zich in het bijzonder van een gewone speeldoos, gelegenheid, om er een oneindig aantal melodiën mede voorttebrengen. In plaats van de rol, die met tal van fijne pennetjes is opgewerkt, zooals o.a. bij de speeldoos, brengt men bij den polyphoon platte, ronde schijven, met eene menigte gaatjes voorzien en het uitge slagen metaal naar binnen gebogen, op gemakkelijke wijze met het in een keurig kastje geborgen mechaniek in verbinding. Iedere schijf geeft eene nienwe melodie. De fabrikanten leveren er reeds een 200 tal bij. Onze stadgenoot, de heer W. Ouborgis op het aardige denkbeeld gekomen, zich zulk een instrument aan te schaffen en stelt zich nu, tegen eene geringe ver goeding, beschikbaar, om den Polyphoon in familiën, op partijen van groot en klein, ten gehoore te brengen. In het instrument, dat wij van den heer Ouborg boorden, zit een fraaie, liefelijke klank, die met genoegen daarnaar luisteren doet. De heer H. H. Jung is benoemd tot hoofd der rijks school van het gesticht van opvoeding en verbetering voor jongens aan »De Kruisberg", onder Doetinchem. De bezwaren, waardoor de werkzaamheden aan de tramlijn AlkmaarPunnerende moesten worden ge staakt, zijn opgeheven, zoodat opnieuw de arbeid krachtig is aangevat. Jammer genoeg hebben de werklieden bij dit administratieve geschil het meeste geleden. Den 18, des avonds te acht uren, werd eene buitenge wone vergadering van den gemeenteraad gehouden naar aanleiding van de des morgens te ongeveer half elf bij den burgemeester ontvangen mededeeling, dat H.H. M.M. de Koninginnen Uonderdag den 2? een bezoek zou den brengen aan de Cadettenschool en aan de gemeente Alkmaar. Uit den aard der zaak was die vergadering met gesloten deuren. In eene daarna gehouden openbare vergadering werd aan burg. en weth., naar gelang van de omstandigheden, een krediet verleend en o. a. mede gedeeld, dat uit den Raad eene commissie van vijf leden, te weten de heeren mr. J. P. Kraakman, A. Goede Dz., J. de Wit Dz., C. J. Canters en C. W. Bruinvis be noemd was om eene commissie uit de burgerjj in het leven te roepen tot regeling der feestviering. Na afloop der raadsvergadering kvAm die commissie bijeen en werd besloten een 27tal heeren bij een te roepen tegen den 19, des namiddags te twee uren. Naar aanleiding van dat besluit kwamen dén 19 de volgende heeren op het Stadshuis bijeen Dr. J. D. Boeke, G. T. M. van den Bosch, mr. W. C. Bosman, G. Bossert Rz., mr. E. R. E. Brants, dr. J. Broers, N. A. Conijn, A. Siebort Coster, mr. B. van der Feen, G. de Groot, H. W. Holsmuller, P. H. M. Ibink Melonbrink, J. W. Keiser, mr. A. P. H. de Lange, J. vau Leeuwen, J. Masdorp, A. R. Mulder, D. Poll,

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 2