Het Stedelijk Museum Koninklijk bezoek. No. 115. Eerste blad. Zes en HTegentigste Jaargang 1894. ZONDAG Koninklijk bezoek is de volgende week GESLOTE IV. 23 SEPTEMBER. Stadsbericliten. ALOIAAHSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden vooi" Alkmaar 0,8»; franco door het geheele rjjk 1* De 3 nummers ©fO®» Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentiën: Per regel j 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennisdat den 27 Septem ber 1894, in verband met het bezoek van H.H. M.M. de Koninginnen zoowel de gemeente-secretarie als het kantoor van den gemeente-ontvanger GKSlillTEI ZULLEN ZIJN. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLA1NE PONT. 22 Sept. 1894. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BEVOLKING. De volgende personen worden verzocht, zich ten spoe digste ter gemeente-secretarie aan te melden Willem Kraakman, laatste woonplaats Wijdowormer; Klaas Koster, 1. w. Arnin Theodoras Johannes Marie Ooijevaar, 1. w. BoskoopHenri van Nouhnis, 1. w. Ede; Amalia Gezina Mathilda Wempe, 1. w. Landsmeer; Jo hanna Maria Elisabeth Bakker, 1. w. Amsterdam; Sijtje Boekei,!, w. Haringcarspel; Jacob Coenraad Pesser, 1. w. UitgeestP. G. van der Spek, 1. w. Sliedrecht. Telefoonnummer: 3. Te Nijmegen is den 18 de vader van hot christ. geref. weeshuis te Scheveningende 56jarige Joh. Konst, die naar Nijmegen was vertrokken met eoa weesjongen die bij de koloniale reserve in dienst wenschte te treden en door hem in de Waalkazerne achtergelaten wasver moord gevonden in een klein huisje aan het beneden gedeelte der slecht befaamde Rozeraarijnsgasdat tot woonplaats dient van twee vrouwen oud 24 en 21 jaren, bii wie inwoonde de 24jarige Theodoor Stelbrink bijge naamd de Snepdie van dien moord verdacht wordt en dan ook aangehouden is. Hoogwoud. Don 19 is door de vereeniging »Volksmin" aan 85 kinderen een getuigschrift uitgereikt voor getrouw sehoolbezoekvlijt en goed gedrag. De vereeniging mag ook nu weder met voldoening op het afgeloopen jaar terugzien. Egmond aan Zee. De werkzaamheden aan het nieuwe gebouw der Prins Hendrik-stichting worden met bekwamen spoed voortgezet. Men is thans reeds gevor derd tot de tweede verdiepingzoodat er alle kans bestaat, dat dit kolossale gebouw nog vóór den winter onder do kap zal zijn. INGEZONDEN STUKKEN. LOMBOK. Te Utrecht bracht de collecte voor Lombok J 2572.815 op te Delft f 500. Voor liet fonds ter tegemoetkoming in de opvoeding van de wettig erkende kinderen van officieren en onder officieren \an het indische leger, wier vader voor den vijand is gesneuveld of tengevolge van bekomen wonden overleden, is bij de voorloopige Haagsclie commissie ont vangen f 3443,1 '3 J/j. Bij het departement van koloniën is van den kapitein- directeur der Pupillenschool te Nienwersluis ontvangen eene som van f 60Ü, als opbrengst eener voorstelling in de gymnastiek en het schermen, gebonden door eene uit jonge lingen dier school gevormde vereeniging, ten behoeve van de gewonde militairen der Lombok-expeditie en van de nagelaten betrekkingen der gesneuvelden op Lombok. De helft van dit bedrag zal, ten behoeve van de ge wonde militairen, aan het centraal-comité van het »Roode Kruis" te Batavia worden verzonden terwijl de andere helft voorloopig bij het departement van koloniën wordt aaugehoudon, om, te zijner tijd, ter beschikking te wor den gesteld van een waarschijnlijk op te richten fonds voor °de nagelaten betrekkingen van gesneuvelde mili tairen. Een telegram vdn den 20 luidt Wij veroverden met geringe verliezen de stellingen Pegasangan en Sekarbela, waar de vijand zich verschanste. De Balië.s verdedigden zich manhaftig en lieten vele doodeu, gevangenen en wapenen achter. De oorlogsschepen vernielden pakhuizen aan Kombal-baai. De Sasaks brachten vier afgesneden hoofdenwaaronder dat van een aanvoerder der Baliërs. De gezondheidstoestand wordt slechter. Geachte Redactie Gelieve s.v.p. onderstaand in Uw veel gelezen blad te willeu plaatsen. Met innig leedwezen vernamen wij(bewoners der Zaadmarkt) uit het bulletindat Uwe Redactie gis teren verspreidde, dat de Koninklijke Stoet, welke a.s. Donderdag onze gemeente bezoektonze gracht niet zal passeeren. Wij vragenwat zou wel hiervan de reden zijn Met aandrang vragen wij dit, om lat deze gracht toch niet de minste is in onze schooue gemeente Wij mogen toch niet veronderstellen dat het abusie velijk vergeten i3 Wij vermeeneudat dit tot de onmogelijkheden behoorton indien dit toch het geval geweest is vragen wij beleedzou er nog niet eene wijziging in den weg der Koninklijke Stoet gebracht kunnen worden UEd. dankzeggendo voor de verleende rnimtever blijven wij, UEd. Dienaren, Vele bewoners der Zaadmarkt. In onderzoek Kolhorn. Met een onderzoek in zake de krank- zinnigverblaring van een ingezetene dezer gemeente is reeds aangevangen. Zonder dit vooruit te loopen kan toch worden medegedeeld, dat de persoon reeds van zaterdag vóór kermisverder af en aan de geheele kermis door das 5 dagen, onder den invloed van sterken drank was, iets wat men ter plaatse waar de krankzinnigverklaring geschieddeniot wist. Hoe de uitkomst ook zij meu is hier met het onderzoek zeer tevredenop een klein plaatsje leeft men als het ware met en voor elkander en ieder heeft diep medelijden met den persoon, die in korten tijd bijna alles verloor. Uitgeest. Den 20 's avonds, ongeveer 6 uur, werd de brandklok geluid. In de boerderij van -'.en landbouw or P. Mul, tegenover het stations-koffiehuis, was in het hooi brand ontstaan, welke zich eerst zeer dreigend liet aan zien. Hoewel een groot deel van het hooi verloren is ge gaan zijn door het tijdig optreden van de brandweer- ernstiger gevolgen voorkomen. In de berv. Kerk is vrijdag den 21 des avonds een orgelconcert gegeven door den heer J. Wageman, organist in de Eijlandskork, Amsterdam, bijgestaan door 4 dames en 6 heeren die 12 verschillende liederen ten gehoore brachten, begeleid door het orgel. Het orgelspel was zeer verdienstelijk maar de zang liet nu en dan wel iets te wenschen over. tt In de vergadering van »Nut en Genoegen alhier zal den 25 als spreker optreden de zoo gunstig bekende too- neelist, de heer P. H. Lamberts, van Amsterdam. Noordschermer. Bij de herv. gemeente alhier is beroepen als predikant de heer C. J. A. Bosch Hoogkarspel. Naar wij vernemen hebben burg. en weth. de hoofden der openbare scholen gemachtigd den 27 Sep tember bij gelegenheid van het bezoek van H.H. M.M. de Koninginnen geen school te honden en de besturen der bijzondere scholen iu overweging gegeven dit voor beeld te volgen. Bij de op den 20 gehouden aanbesteding van het bonwen van twee hoerenhuizen aan de Wilhelmina- laan alhier, voor rekening van den heer J. P. Backx te Wieringerwaardonder beheer van den architect K. Bakker Dz., is ingeschreven als volgt: Maarten Lak, Alkmaar, 13690; M. Dentekom, Amsterdam, 11500; W. Vasbinder Alkmaar 9449 C. de Wijs idem 8963; J. Elleman, idem, f 8920; J. Levendig, DirKs- horn, 8883; G. J. C. de Klein, Arkel, 8765; C. van 't Huilenaar en J. Schrender, Alkmaar, f 8350; J. Schor- nier, Ondorp, f 8190. Het werk is aan J. Schermer geguud. Door het Stedelijk Muziekkorps zullen den 23, 's namidd. te 2 uren iu den Stadshoutde volgende stukken worden uitgevoerd 1. Kriegsmarsch der Priester ans »Athalia" van F. Mendelssohn Bartholdy; 2. Onveiture zur Oper »Titus" v. W. A. Mozart; 3. »De Heem'len verhalen de macht des Heeren", uit »du Schepping" van J. Haydn; 4. Fan- taisie snr l'opéra >Le fils dn brigadier" v. Victor Massé, 5. Avec thème original poor clarinette, euphonium et petite fltite v. Clément; 6. »Die Wachtparade kommt 1" Cha- racterstiick v. R. Eilenberg; 7. »Handre au lion onvorture v. F. A. Govaert8. Grande fantaisie sar motifs de »Cinq Mars", opéra v. Ch. Gonnod; 9. »Myosotis Valse" v. Caroline Lowthian 10. a. »Mnsikalische Blu- menlese", Potpourri v. H. Thümer, b. »Margaretha" Maracb. steld zullen worden, zoodanig, dat H.H. M.M. hen rustig en uitstekend kannen zien on omgekeerd alle kinderen H.H. M.M. kannen zien, terwijl alles gehoord kan worden van den openbaren weg. Vervolgens hebben eenige oefeningen der Cadetten plaats tot ongeveer drie uren waarna do rijtoer door de ge meente Alkmaar aanvangtwaarvan de bijzonderheden reeds den 21 in een afzonderlijk bulletin vermeld zijn. De volgende weg wordt gereden Van de Cadettenschool door Kennemerpark. Waagplein. Zilverstraat. Mient. Ondegracht N.Z. Langestraat. Koorstraat. Honttilstraat. Laat. Paardensteeg. Hofstraat. Korte Nieuwesloot. Oudegracht N.Z. Lange Groot Nieuwland. Doelestraat. Kapelsteeg. Korte Koningsweg. Platte Stoenenbrug. Paardenmarkt. Verdronkenoord N.Z. Paterjiosterstraat. Bierkade. Noorderkerkplein. Rootorensbrug. Koorstraat. Victoriepark. Ondegracht z. zijde.. Heerenstraat. Ridderstraat. Dijk. Payglop. Voordam. Langestraat naar het Stadshuis. Gebouwen enz., waarop in verband met dezen rijtoer, bijzonderde aandacht van H. H. M. M. zal gevestigd worden S. Dominicaskerk. Waaggebouw. Israëlitische kerk. Diaconie onde mannen en Ev. Luth. kerk. vrouwenhuis. Christ. Geref. kerk. Provenhuis v. Nordingen. Kapelkerk. Post- en hypotheek-kantoor. S. Laurentinskerk. Ambachtsschool. Piusstichting Rijks-hoogere burgerschool. I R. K. Weeshuis. Burgerweeshuis. AcoijnsgebouwGroote kerk. Monument iu het Victorie- O. L. V. Stichting, park. In dien tijd wordt stil gehouden voor een bezoek aan de Ambachtsschool en aan de Groote Kerk. Bij het Victoriebeeld zal het bestuur der Ontzetvereeniging zich met de banier opstellen en de zangvereeniging »Harpe Davids" een vaderlandsch lied aanheffen. In de Groote Kerk zullen niemand anders aanwozig zijn dan de pre dikanten en de kerkvoogden. H.H. M.M. zullen door ilen hoofdingang tegenover de kosterswoning de kerk binnentreden. Te ongeveer half vijf komen H.H. M.M. ten stadshnize waar de leden van den gemeenteraad aan H H. M.M zullen worden voorgesteld, terwijl eenige ververschingen zullen aangeboden worden. Ten slotte wordt door de Koninginnen een uitstapje naar Heiloo gemaaktzoo mogelijk om de kerk en het Willebrordu8putje heen en keeren weder naar het station te Alkmaar terugvanwaar te ongeveer zes nnr de koninklijke trein vertrekt. Aan de beide weeshuizen znllen do kinderen, met toe stemming van de koninginnenaan H H. M.M. eene eenvoudige bouquet van levende bloemen mogen aan bieden. De koninklijke stoet zal door huzaren worden begeleid. Op ons verzoek zijn wij in staat gesteld aan onze lezers een overzicht te geven van de wijzewaarop H H M M. de Koninginnen alhier op 27 September ontvangen zullen worden. H.H. M.M. worden aan het station verwelkomd door het dagelijksch bestaar der gemeente terwijl buiten op het stationsplein opgesteld zijn de schutterij de leden der afdeeling Alkmaar van den Nederl. boud van onder-officieren en de leden der handboogsehutterij »St. Sebastiaan". Zoodra de eerewacht is geïnspecteerd, worden 11 H. M.M. langs den Stationswegden Geesterweg Geester- en Keunemersingel (langs het Gerechtsgebouw) naar de Cadettenschool geleid. In het gebouw der Cadettenschool wordt na de bezichtiging van dat gebouw door H.H. M.M. gedejeuneerd. Na den afloop van dat dejeuner worden eenige liederen gezongen door de kinderen van alle scholen, zoo bijzondere als openbare, die daartoe op het terrein der Cadettenschool volkomen veilig en vrij opge- Als vervolg op ons vorig bericht aangaande de door de Algemeene Feestcommissie voorgenomen versieringen, kunnen wij nog melden aangezien H.H M.M. zich van het spoorwegstation door den Geesterhout en langs den Singel naar de Cadettenschool bogeven en dus de stad niet over de Geester-, maar over de Kennemerbrug binnenkomen zal de voor de Geesterbrug beraamde eerepoort verplaatst worden naar Scharlo en zullen de voor de Kennemer- en Wagenaarsbrnggen gedachte ver sieringen onderling van plaats wisselen en de eerste daarvan do hoofd-eerepoort zich bevinden omstreeks het bnis Beüevue. Voorts znllen de hamei van de Roó- torensbrng met slingers van groen versierd en het over blijfsel van het onde Koningshuis aan de Pieterstraat door eenige versiering onderscheiden worden. Naar wij vernemen wordt van wege de gemeente eene decoratie aan den ingang van het stadshuis, van wege het bestuur der ambachtsschool aan die der burgeravondschool geplaatst.» terwijl ook aan de Hoogere Burgerschool eene keurige versiering belooft te wordeu aangebracht. Tal van bunrtcommissiën zijn verder bezig om voor passende versiering van verschillende straten te zorgen. De schilderachtige Mient met naaste omgeving, bene vens de Voordam en Zijdam znllen door de Feestcom missie des avonds worden verlicht. Het vuurwerk, dat des avonds te 9 nnr zal afgestoken worden, wordt geleverd door den heer A. Gall, van Rotterdam. Het daarvoor vastgestelde programma luidt als volgt 1. Aankondiging van het vuurwerk door bommen, knal- signaleu, moordaanslagen, lnchtfonteinen, serpenten, lnchtzwervers en vuurpijlen. 2. Décoratie als eene „Hulde aan onze Koninginnen in vurige karakters te voorschijn tredend, geflankeerd door twee batterijen vuurbrakende en gloeiende kogels werpendeeindigende met ontploffingen en zware kanonnades.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1