Hel Onrecht Gewroken. No. 110. rweede bia,i. Zes en KTegentigste ^Jaargang. 1804. WOENSDAG 20 SEPTEMBER. PARIJSCHE BRIEVE?). FEUILLETON. Buitenland. T Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- od Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs pei maanden voor Alkmaar f O,SO; fianco door kot geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer «•rijs der gewone Ad vereenden .- Por regol 0,15. Groote lotters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitg^vors UERMs. COS- TER k ZOON. XXVII. Parijs16 September 1894. Figaro. Wie kent niet het dagblad Ln Figaro Nog vóór men-naar Parijs komt en al kent men ook goou woord fransch, toch weet ieder, dat Figaro het typo is van eene echt parijsche courant, ja men zou gerust kun nen zoggon dat de parijsche courant van den tegen woor- digen tijd Figaro heet Geen wonder alzoo dat wij ons al van te voren verheugden in het vooruitzicht heden naar Eughien te gaan en daar de (hosten bij te wonen ter gelegenheid der onthulling van een borstbeeld vau H. de Villemessantden oprichter van Figaro en don schepper van de hedendaagsche parijsche journalistiek. Het was ons plan, na afloop dier feestelijkheid, daaraan onze parijsche kroniek te wijden, doch ziet, gisteren ver scheen in alle ochtendbladen een kort borichtdat do commissie besloten had de onthulling van die »busto'' uit te stellen tot hot volgende jaar. Wat do reden van dit uitstel is, wordt, er niet bij verinold, doch daar wij voor deze gelegenheid reeds onze herinneringen en nau- teekeningen raadpleegden zoo zullen wij het voorbeeld dezer commissie niet volgen doch oven bij de bepaald typische figuur van de Villemessant stilstaan. H de Villemessant dan was de natuurlijke zoon van Augustine de Villemessant en van den kolonel Cartier. In zjjne jeugd dacht hij voorzeker niet dat hij eenmaal fortuin zou maken als journalist, want hij begon te Blois een winkel in zijden stoffen en linten hij was echter ongelukkig in zaken, want vier jaar later ging hij failliet. Natuurlijk kroeg hij toen genoeg van winkelzaken en beproefde hij zjjn geluk op een andere manior. In 1840 gaf hij eene courant uit, La Sylphide goheeten, oen blad gowijd aan de mode, de letterkunde en schoone kunston. Doch ook deze proef mislukte en vier jaar later werd Cartier zooals hij zich toen nog noemde opnieuw in staat van faillissement verklaard. Zoo ooitdan kan hier getuigd wordondat alle begin moeilijk is. Het v.ervolg zal echter doen zien dat men te Parijs nooit behoeft te wanhopen het is trouwens een karaktertrek in den franschman dat onder zijn vroolijk omhulsel steeds een moedig hart woont; de echte franschman ver liest onder allen tegenspoed zijn vroolijkheid niet en hoe dikwijls hij ook valt en achteruitgaatsteeds begint hij weer van voren aan en werkt hard om er weder boven op te komen. Bovendien is hij een zoeker naar het nieuwe wil het geluk dus dat dit nieuwe op zijn tijd komtdus niet te vroeg en ook niet te laat en in den smaak valt van het levende geslacht, dan is het fortuin van den vinder gemaakt. Zoo ging het ook met de Villemessant. Na tweemaal failliet te zijn geweestna veroordeeld te zijn geworden om in plaats van den naam zijns vaders, Cartier, dien zijner moeder te moeten dra gen Delannay de Villemessantna het stichten van nog eenige bladen als l'Abonué een gratismaandblad hetwelk weldra in andere handen overging, en la Ohro- nique de Paris hetwelk na den staatsgreep van Napo leon III verboden werd kwam hij op het uitstekende VAN EDM LÏALL. Vertaald door Guillette. 31) Mij dunkt", hernam de Gonvernour, den gevangene met een spottenden glimlach aanziende »dat gij in plaats van aan eigen eer, liever aan het woord van den Bijbel denken moest »Eert uwen Koning", en ons den sleutel geven." Verontwaardigd zag Joscelyn den spreker aan en op een toon die diep in Dick's broederhart doordrong, aut- woordde hij »Ik zal trachten, mijnheer, »alle meusehen te eeren", maar het is moeilijk tegenover mannen, die iemand, wien iets opgedragen is,overreden zijnen meesters ontrouw te zijn." Sir John aarzelde doch na even te hebben nagedacht, vervolgde hij Gij vergeetkapitein Heyworth dat wij in een tijd van oorlog leven. In andere landen zou iemand op de pijnbank gebracht worden wanneor hij weigerde deze depêche te lezenzelfs nu zouden velen voor do pijubans stemmen." »Zeker", zei Jervis, eenige jaren geleden hebben de braafste monschen die nog gebruikt. Men wint er tjjd meêhoort wat men weten wilde gevangene lijdt enkele minuteu in plaats van weken of maanden in de gevangenis door te brengen.' ».ïa ik zon u raden: denk aan do gevangenis", hernam de Gouverneur. »Want ofschoon ik mijn bost voor u zal doen niet altijd zult gij mijn collega's zoo welwillend viuden een jarenlange gevangenschap op uw leeftijd is geen lichte straf." Hier vloog Dick eensklaps naar voren en riepmet tranen in de oogen «Joscelynom 's hemels wilzeg ja I Je ziet immers denkbeeld den Figaro opuieuw nit te geven. Wij zoggen opnieuw want hoewel de oigenlijko Figaro van 1854 dagteekont en de Villemessant gerust raag worden be schouwd als de oprichterzoo had vroeger een blad onder deu'.ebden titel reeds oen zoer moeilijke loopbaan gehad velen, waarondor bekende letterkundigen, haddon toen getracht deze conrant levensvatbaar te m iken, doch in 1844 was Figaro den courantoud >od gestorven. De geestige kroniekschrijver Aréliou Scholl wijdt beden o)k in Le Journal een l.tug artikel aan do Villemessant, wij zien daaruit dat deze laatste do ware man was op do ware plaats dag en nacht dacht hij slechts aan ziju blad nadat hij zich verzekerd had van eeu zeker getal lezers en koopors zocht hij door allerlei lokmiddelou door voordeeiige preiniën die koopers te verandorou in vaste abouné's; zoo loofde hij eenmaal als premie uit een doosje met kleine sinaasappelen, mauderijueu geheeten, de abound voor zes maanden kroeg een half doziju man darijntjes, die voor oen vol jaar kreeg het geheele doziju. Voorzeker was deze premie zoer goedkoopdoch het publiek scheon het denkbeeld aardig te vinden want er volgde een buitengewoon succes op. De groote bladen van dien tijd waren zoer ernstighot hoofdartikel was steeds gewijd aan de politiek Figaro bracht daarin verandering de courant was moer nieuwmodisch meer wereldsch, en zocht zijn succes in allerlei sensatieberich- ten in boulovard-schandaL-n in wereldsche on letter kundige kronieken. Ieder schrijver die origiueel was die eeno persoonlijke manier had van schrijven weid gastvrij ontvangen door de redactie van Figarovoor die allen opende het blad zeer gastvrij zijne kolommen; do Villemessant zelf schreef niet, maar hij wist de pen vau anderen te leiden geen geschrift hoe gewaagd of hoe gevaatlijk dau ook, vooral in die dagen, sebrikto hem af, zoo het maar de oplaag van zijn blad kon ten goede komen. Hei haaldelijk kwam hij in botsing met censuur en rechtbank, doch Figaro word steeds grooter van maand- en weekblad werd het in 1866 eindelijk' dagbladen ondanks do concurrentie van alle latere couranten, van Gaulois, Matin, Echo de Paris enz. enz. handhaaft Figaro nog steeds ziju standpunt, en daalden velen in prijs tot 5 centimes per nummer Figaro blijft nog altijd 15 centimes kosten. Hadden in het eerst de groote bladen met minachting neergezien op dezen nieuwen concurrentweldra moesten zij zijn voorbeeld volgen en thans is er geen enkele couranthoe ernstig ook of ze hoeft hare reporters, hare dagolijksche kroniekers, inter- vieuwers wereldsche en theatrale kroniek. Het go olg was dan ook dat de ijverige directeur rijk werd, dat hij al zijne vroegere schuldeischers kou af Ubtalen en weder in zijn goeden naam werd hersteld, hij behield daardoor zijne vroolijkheidkon zien op zijne villa te Eughien terugtrokken, en talrijk zijn de anekdoten over zijne geestige gezegden en antwoorden. Zoo zat hij altijd eenen con current het dagblad La Patrie in bet vaarwater hij wees steeds zijne lezers op de flaters welke Patrie maakte, en eens schreef hij Patrie is toch een bijzonder wel ingelicht blad, getuige wat het gisteren schreef: »Wij ontvingen zoo juist eenige nieuwstijdingen van het hoogste dat je machteloos bentdat men alles met je doen kan VVatDick! jij ook?" zei Joscelyn verwijtend. Hij werd nog bleekerzijn lippen trilden. »Kom, wij verliezen slechts tijd," viel Jervis hier on geduldig op in. »'t Is hard voor mannen, die hun plicht doen voor koning en vaderland, zoo lang op hun middagmaal te moeten wachten. Zoudt u het vleesch niet laten komen uit de keuken, en de duimschoeven uit de wapenkamer Hij lachte om zijn aardigheid, waar echter niemand mee instemde. Doch Sir Thomas sprong van zijn stoel, en sprak, Joscelyn met zijn blauwe oogen scherp aan ziende E'ijniging is door de wet verboden, maar een vader mag wel zijnen zoon vervloeken. Moge de Almachtige u op den Oordeelsdag verlatenzooals gij uwen koning ontrouw geworden zijt, moge Hij zich van u keeren, zooals gij u van mij afgewend hebt, moge mijn vloek Hij voltooide den volzin niet. »Zegt gij dat pijniging door de wet verboden is kreet Joscelyn, »meent gij dat dit alles niet even groote marte ling is De stilte, die op dezen angstkroet volgde, werd ver broken door een snik, die, als de doodssnik van het op gejaagde hert, ontsnapte aan den mond van den gevan gene; hij viol met een doffen smak op den grond en bleef voor dood liggen. De baron ging met een onverschillig gezicht weer bij het vuur zitten, alsof hij de handeu warmde. Zyn gedach ten echter waren bij Joscelyn aanhoudend volgden zijn oogen de soldaten die hem opnamen en de zaal uit droe gen. Hij zag het hangende hoofd, het doodsbleeke gelaat; hij zag en knaiste op do tanden van toorn de oranjesjerp, het zinnebeeld van de scheiding tusschen hen, over den steenen vloer slepen, toen de mannen zich met hem verwijderden. Arthur Denham volgde. Dick scheen hut ook van zins, maar dit was te veel voor Sir Thomas. Hij was zelf gaarne medegegaaudat Dick zich zou ver oorloven wat hij niet dorst, was ondragelijk.'Hij riep hem terug eu de arme jongen gehoorzaamde met een uitdruk- belang. Wij zullen die morgen openbaar mak m.' Het publiek werd er dus op gewezen, dat Patrio ge woonlijk den volgendon dag koos om hot belangrijke nienws mede te doelen hetwelk Figaro don dag zelf openbaar maakte. Herhaaldelijk vervolgd, antwoordde eenmaal de Villemessant aan den rechter op diens vraag of hij niets moer t)t zijne verdediging had te zeggen: »Jawel, mijnheer de presidentik wilde alleen maar de rechtbank mijn dank betuigen dat zij mij gratis laat wonen in de 6e kamer, waarvan ik de eenige huurder ben." Hoewel wat laat, zal Villomessant toch zijn borst beeld krjjgeu te Eughien, zijn geliefkoosde campagne, want veel heeft hij bijgedragen, om dit pltalsje tot een welvarend zomerverblijf te maken van vele rijke Pa- rijzenaars. J- M. T. DUITSCI1L.AND. Te Berlijn zjn tegenwoordig bij de politie vrouwen werkzaam om op te treden in ge vallen waarin het moeilijk is voor een man om zekere misdaden, waarbij vrouwen betrokken zijn, te ontdekken. In antwoord op eeuo toespraak vau den burgemeester zeide de Keizer ongeveer het volgende: »Ik verheug my, dujt te Thorn het duitsche element steeds bewaard is gebleven. Ongelukkig heb ik ervaren, dat de verhouding tot de poolsche laudgenooten niet van dien aard was als ik wonschte. Ik herinner aan mijne woorden »Op ten strijde tegen de omwentelingspartijen Van de koninklijke gunst kunnen alleen zij verzekerd zijn die zich geheel als pruisische onderdanen beschouwen. Wil len wij standhouden in ons vredelievend strevendau moeten al mijne onderdanen aangesloten achter mij staan. In de verwachting dat to Thorn deze herinnering zal blijven voortleven, zeg ik u vaarwel 1" ITALIË. De Koning heeft van zijn recht van gratie gebruik gemaakt teu opzichte van de meeste personen die wegens het deel nemen aan de ongeregeldheden op Sicilië en te Carrara door den krijgsraad veroordeeld zjjn. Alle gevangenisstraffen van niet hooger dan één jaar zijn kwijt gescholden, evenals alle geldboetenalle gevange nisstraffen van niet hooger dan drie jaar zyn mot een jaar verminderd. IHMIHKIJR. Den 23 is te Nogont^sur Seine, in plaats van Uasimir Perier, de heer Badimont, radicaal, tot lid der Kamer gekozen met 4986 stemmen tegen 4582 op den heer Robert, republikein, uitgebracht. OOMTENKlJit-HONUARlJE. Volgens het ver slag van don geueoskuudigen dienst is sinds 11 Sep tember in geen der negen districten van Galioië een cholera-geval voorgekomen zoodat de opidemie als ge weken wordt beschouwd. SPANJE. Het militair hospitaal te Saragossa is afgebrand. king vau zóó diepeverslagenheid, Sir John Denham had er medelijden mee. Wacht maar," fluisterde de goedhartige gouverneur hem toe. »Je zult later bij je broeder worden toegelaten. Hoe jammer dat zoo iemand tot de tegenpartij behoort I" lntusschen werd Joscelyn zich bewust dat hij een wen teltrap werd opgedragen, een lange gang over, en hoorde hij, boven het geluid der voetstappen van zijn dragers »Deze kamer leg hem op mjjn bed." Men scheen over een wacht te spreken, althans dezelfde stem hernam »Niet noodighij heeft parole d' honneur gegeven Jul lie kunnen gaan." Daarop werd de deur gesloten. Hjj meende dat hij alleen was, toen eeusklaps voorzichtig zijn wambuis eu kraag werden losgeknoopt. »Dick..." fluisterde hij, zonder do oogen op te slaan. »Straks komt Dick fluisterde dezelfde stem. Joscelyn keek op, eu zag een paar vriendelijke bruine oogen op hem gevestigd, en een schoon verstandig gelaat omkranst door biuine krullende lokkon. Een oogenblik sche n hij niet te weten waar hij zich bevond toen voet hom eeu rilling door de leden en hij prevelde »Nu herinner ik bet mjj. Dit is het kasteel van Farn- ham. Zij zeiden dat zij mij niet op de pijnbank konden leggen. Toch »Ja, dit is erger dan de duimschroeven," zei Arthur Denham. »Maar spieek er niet meer vau. Dit is nu voor bij velen van ons achten u om uw weigering, dooh het doet ons te meer wenschen u aan onze zijde te zien. Nu ga ik wat eten voor u halen, gij moet noodzakelijk iets gebruiken." »Ik kan onmogelijk eten; ik heb barstende hoofdpijn." Arthur Denham vordweeu in een andere kamer en haalde voor zijn gevangene een glas water. Toen beloolde hij Dick te zullen brengen, on ging naar de eetzaal terug, waar men hom met vragen bestormde. Van zijn hoofd draag ik de verantwoording," zei Jervis. Het zou wel zoo goed geweest zjjn als ik een beetje

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 5