1894. ZONDAG 30 SEPTEMBER. CALLANTSOOG. Nederland. No. 117. Kerste wad. Zes en Xtfegentigste Jaargang, ALKIAARSCHE COUR A AT. Doze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f O,O®. Afzonderlijke nummers 3 ets. Fr{)s der gewone Advertentie»} Per regel j 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. Dit nummer bestaat uit drie bladen. ii. In het voorgaand artikel werd opgemerkt hoe van regeeringswege erkend wordt de slechte toestand van de duinreeks 1600 Meter benoorden Callantsoog. Bij de gewisselde stukken over de Staatsbegrooting voor het jaar 1893 werd echter inlichting gevraagd omtrent een ander zwak puntdat bij de behandeling der begrooting voor 1894 aan de aandacht blijkbaar ontsnapt is. Dit punt ligt ter hoogte van de Groote Keeten. Het is gemakkelijk op de kaart te vinden, wanneer men van den Helmdijk een loodlijn op het strand trekt. Het kan ook zijndat men niet gedacht heeft aan dit gedeelte van do zeewering, omdat de Voordijk achler de duinrij ligt. De Voordijk bestaat echter uit zand met graszoden bedekt en heeft weinig weerstandsvermogen. Dit blijkt uit de memorie van antwoord voor de be grooting 1893. Hier wordt gezegd Bij doorbraak van den duinregel, die thans nog den Voordijk tegen de zee beveiligt, wordt deze dijk geschikt geacht den eersten aanloop der golven te kunnen doorstaan.'' Of nu de bewoners van deu polder Callantsoog bij stormweer zich veilig ter ruste kunnen begeven is dus een geheel andere vraag. Gesteld toch dat de zee op dien eersten aanloop eenB een tweeden aanloop onmiddelijk laat volgengesteld dat eenigo ongunstige omstandigheden samenloopen dat hooge vloed en een hevige storm eenige dagen uit den zelfden hoek aanhoudt, dan is de schade niet te overzien. En niet alleen voor de inwoners van dezen polder maar ook voor die van het Koegras. ImmerB gelijk reeds gezegd is, zijn er gapingen in den Helmdijk zij zijn ruim genoeg om bij opstuwend water, een deel van het Koegras te doen onderloopen. Wij erkennen dat zeer ongunstige omstandigheden zich moeten voordoen, voor en aleer het goheele Koegras blank staaten ook dat bij tijdige sluiting van de Zij perschutsluis, de Zijpe voor onheil bewaard kan blijven. Indien een dergelijk groot ongeval, als een doorbraak isniet voorkomen kon worden dan zou men in dezen onvoldoenden toestand kunnen berusten. Het eigenaardige van het geval is dat noch uit een technisch, noch uit een financieol oogpunt de herstelling bezwaar oplevert en dat men desniettegenstaande een gevaar, dat geenszins hersenschimmig isbestendigt. Men is thans nog even ver als in 1891. Reeds in 1891 heeft de heer Conrad in de 2e Kamer (toen men voorstelde de post voor duinbeplanting met f 5000 te verhoogen zoodat deze thans 20000 bedraagt) het volgende gezegd .Alleen de zeereep wordt op Rijkskosten tegen ver stuiving zooveel mogelijk gevrijwaard; voor het zeewerend vermogen van den duinregel moet gezorgd worden, want anders treffen de uitgaven tot verzwaring van den Zand dijk te Callantsoog geen doel." Wanneer men niet tot in bijzonderheden afdaalt zijn de oorzaken van administratieve geschillen ter wille waarvan geen maatregelen genomen worden wel te gissen, ofschoon de daarop betrekking hebbende stukken niet zijn openbaar gemaakt. Een polder moet voor zijne bedijking zorgen. De polder Callantoog doet ditwel is waar met ondersteuning van de provincie doch waar de gelden vandaan komen kan men thans in 't midden laten. .Evenwel", zegt het Polderbestuur, .wensch ik niet te zorgen voor hetgeen buiten mijn dijk ligt; de Voordijk aan de binnenzijde der duinen is mijn grens. Verder ga ik niet; gesteld toch dat ik met het daar buiten liggeude iets had uit te staandan zou ik evenwel in geen geval de eenige zijnook mijn buren het Koegras en de Zijpzijn belanghebbendenergo doe ik ook om die reden niets tot versterking van den duinregel." De Staat der Nederlanden denkt er anders over en zou wel wenschen, dat het Provinciaal bestuur de grenzen van den polder zoo wijzigde en uitbreidde, dat de duinen geannexeerd werden door Callantsoog met alle lusten en lasten. Hierbij komt, dat het Rijk ongaarne de zaak ter hand neemt; immers blijven de duinen afbrokkelen dan kon wel eens mettertijd oene tweede Hondsbossche zeewering noodig zijn. Voorts herroept het Rijk zich op art. 190 vau de Grondwet in verband met de Provinciale Wetartikel 137waarin staatdat de Staten toezicht houden op alle wateren bruggen wegen waterwerken en water schappen. Volgens 's Rijks meening moet de Provincie tegen de kosten op tornen. Tegenover deze bewering zou de Provincie zich gaarne beroepen op het Koninklijk besluit van 27 Mei 1876, Stb. 109. Hierin komt voor een staatomschrijvende de werken, welke met 1 Augustus 1876 weder in het beheer en het onderhoud van het Rijk komen, en die vroeger ten laste der Provincie waren. Men leest daar»Te rekenen van 1 Augustus 1876 komen weder in onderhoud eu beheer bij het Rijk in Noord Holland .de zeewering van Callantsoog en de duinbeplantingen langs de kusten der Noord Zee." Diensvoigens rust de onderhoudsplicht sedert '76 op den Staat. .Met dit zwakke argument", antwoordt de Regeering, kunt GijO Provincie den last niet van U afwentelen. Bezie eens in 't licht der geschiedenis de woorden »de zeewering van Callantsoog." Zij stonden reeds in het besluit van 17 December 1819 No. 1, en toen waren de duinen nog in zeer goeden staat. Derhalve had men in 1819 en ook in 1876 buiten twijfel op 't oog don zanddijk voor het dorp. Den Rijks zanddijk verzorg ik derhalve maar verder wil ik niet gaan." De aard van 't rechtsgeleerd debat, hebben wij met bovenstaande getracht eenigszins begrijpelijk te maken. Het debatteeren op zich zelf is geenszins een kwaad en wij wenschten te doen uitkomendat er voor ver schil van meening alle reden bestaat. Dat men echter debatteerende blijft en geen beslissing neemt, is hetgeen afkeurenswaardig geacht wordt. Tot overmaat van verwarring komt hierbij nog dit: de duinen zijn particulier eigendom, zoodat wanneer het Rijks-, provinciaal- of polderbestuur aan 't graven wil gaande particulier wiens eigendomsrecht hierdoor aangetast zou worden wellicht op dien grond eene procedure wenschelijk zou achten. Met den dichterwiens poëzie in de kerk te Callantsoog hangt, kan men zeggen Gaat nu en leert uit mijdat niets hier zeker staat. De onzekerheid omtrent de onderhoudsplicht, heeft echter naar onze meening thans lang genoeg geduurd. Het wisselen van lange schrifturen over ingewikkelde zaken is slechts zoolang onschuldig als geen ernstige belangen er bij betrokken zijn. Volgens het verslag, den 24 uitgebracht omtrent de Nederlandsche Heide-Maatschappij verloor zij 251 leden en kwamen er 227 leden en 35 begunstigers bij. Over het afgeloopen jaar werd slechts 1418 P. dennen zaad geleverd. De gemiddelde kiemkracht was 70 75 pet. en de prijs J 4.05 per P., alzoo buitengewoon hoog. Van andere boomzaden werden 500 P. aan de leden verstrekt. Voor de werken onder eigen beheer werden 3.150.000 1-jarige grove dennen, ongeveer 200.000 stuks Noordsche dennen en 100.000 ander naaldhout geplantbenevens 36000 stuks loofhout. Ook werden gelever I 2100 stekken van de Canadasche populier. Te Rotterdam werd de schoorsteenveger D. van der der Bijl in hechtenis genomen, verdacht van vergiftiging door loodsuiker van zijnen 21jarigen zoon, die bij het regiment grenadiers en jagers diende en met verlof thuis was en met wien hij voortdurend oneenigheden had. Na zijn verhoor werd hij weder op vrije voeten gesteld. Te Haarlemmermeer is C Juffermans, arbeider bij den landbouwer R. J. Visser, met de paarden naar huis gaande van het land door het op hol gaan der paarden zoodanig gekwetst geraakt, dat hij dood thuis werd gebracht. De Koningin-Regentes heeft aan den gouverneur der Kon. Militaire Academie het portret van de Koningin in lijst geschonken, als herinnering aan het jongste be zoek en tevens aan het cadettencorps toegezegd een vergroot portret van de Koningin. Bij kon. besluit van den 28 is benoemd tot dijk graaf van het waterschap de Wijde Wormer de hoer K. Couwenhoven Jz. en van den Terschellingerpolder de heer C. C. Bos. Amsterdam. Het gerechtshof alhier heeft den 14-jarigen Bartholdus Louman, die zich tegen een schild wacht verzet had, toen deze hem wilde beletten over de kleine steentjes voor het paleis op den Dam te loopen en door de arr. rechtbank van alle rechtsvervolging ont slagen was in hooger beroep, met vernietiging van dat vonnis, wegens weerspannigheid veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. De veroordeelde is in cassatie gekomen. Bij kon. besluit van den 28 is benoemd tot onder voorzitter der arr. rechtbank alhier do heer rur. H. Meinesz thans rechter in dat college. Helder. De binnenloods Jb. Drijver die tijdens het vorblijf der Koninginnen op de Valk in dienst was, heeft van de Koninginnen een fraaie dasspeld met de letters W en E ton geschenke ontvangen. De eerste trein die den 27 des morgens te half zes naar Amsterdam vertrok word geruimen tijd voor de Koegras-spoorbrug opgehoudendoordien de brug niet was dicht gedraaid. De conducteurs van den trein die met een bootje naar den overkant roeiden vonden den brugwachter nog slapende; hij had zich verslapen, maar sloot nu spoedig de brugzoodat de trein den weg kon vervolgen. Behagen. f)en 27 is aan een koloniaal, die in eenigs zins beschonken toestand in het station alhier was inge slapen, een zilveren horloge ontrold. De vormoedolijke dade* van den diefstal werd zeer spoedig gevonden en ook het horloge, dat bij een boom aan den weg werd gevonden. Van een en ander is proces-verbaal opge maakt. Door de zangvereeniging Euterpe" zijn een paar vier stemmige liederen in studio genomen, gecomponeerd door onzen plaatsgenoot, den heer J. Denijs Kz., een nog jeugdig doch veelbelovend mu-icus. De woorden der zangstukjes zijn ontleend aan een paar bekende versjes van den volksdichter Heije. Den 28 vergaderde ten zes ure 's avonds de raad onzer gemeente. Aanwezig waren alle leden. Na lozing en goedkeuring dor uitgebreide notulen werd overgegaan tot het voorlezen der ingekomen stukken 1ste goed keuring door gedeputeerde staten van het raadsbesluit omtrent eene nieuwe verordening op het lager onderwijs 2de schrijven van den heer officier van justitie van Alkmaar, waarin hij beleefdelijk zijn dank betuigt voor de waardeering, die zijne bemoeiingen in de zaak Bute vau wege het gemeentebestuur mocht ondervinden. Aan genaam was hem het schrijven van den raad geweest, omdat hij daardoor in do gelegenheid werd gesteld zijne erkentelijkheid te betuigen voor de krachtige medewer- king, die do justitie van de bestnurderen, ambtenaren en ingezetenen der gemeente Schagen heeft mogen onder vinden. Veel had die medewerking er toe bijgedragen dat in de treurige zaak zooveel licht is gekomen. Schrij ver drukt er vooral op, dat hij niet meer heeft gedaan dan zijn plicht hem voorschreef, eu spreekt den wensch uit, dat de justitie altijd zooveel steun mocht ondervinden, ook al mochten de ijverigste pogingen tot het ontdekken van een misdrijf niet het gewenschte gevolg hebben 3de schrijven van den heer rechter-commissaris, den heer Lagerweij te Alkmaar, waarin hij mede in korte woorden zijn erkentelijkheid betuigt voor het waardeerend schrijven, hem door den raad van Schagen toegezonden 4de ver- slag kasverificatie van burgomeester en wethouders op 24 September, waaruit bleek, dat er tot dien datum was ontvangen 47205.52), uitgegeven f 43202.56), derhalve in kas f 4002.96 5de adres van J. Oudshoorn, waarin Dij zijn dank betuigt voor het hem verleende pensioen als gemeente-veldwachter, doch zijn leedwezen betuigt over het intrekken van zijn half jaar vacantie met behoud van vol tractement. Gaarne zou adressant bij wijze van subsidie dat half jaar tractement willen genieten. Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt op het adres gunstig beschikt en adressant met algemeene stemmen de gevraagde toelage toegestaan. Na eene uitvoerige uiteenzetting van den onhondbaren toestand, waarin tegenwoordig de departementale be waarschool verkeert, word met op één na algemeene stemmen, die van den heer Vlaming, het voorstel van burgemeester en wethouders aangenomen om de subsidie voor genoemde school tot f 800 te verhoogen. Uit een ingekomen schrijven van hoofdingelanden van den polder Schagen bleek, dat zij genoegen namen met den verkoop van het raadhuis, behoorende aan den polder, voor de som van f 4000,op voorwaarden dat de raadzaal voor het houden der poldervergaderiugen beschikbaar moet blijven, dat het meubilair met de kast van het archief daarin alsdan aanwezig moet zijn en dat de gemeente de kosten van overschrijving zal dragen. Deze voor waarden werden door den raad aangenomen. De nu aangeboden begrooting voor het volgende jaar sluit met een ontvangst en uitgaaf van 32224,33. Tot leden van de commissie van onderzoek dier begrooting werden gekozen de heoren W. Roggeveen, J v. d. Maa- ten en C. Hoogschagen. De behandeling van het voorstel-Vlaming om de daarvoor in aanmerking komende vaste ambtenaren der gemeente in eene verzekering tegen ongelukken to laten inschrijven, word tot eene volgende vergadering verdaagd. Nadat hierop door de heeren van der Maaten en Bijpost

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1