Nederland. 346e S TÏTT8 L0 TER IJ. Nr. 8921 f 100.000; Nr. 16822 f 50.000; Nr. 1165 f 1000; Ns. 3560, 7918 en 16491 f 400; Ns. 1815, 3336, 7867, 8647, 9123 en 10751 f 200; Ns. 3991,4855, 7255, 8975, 10538, 10599, 12870, 15907 en 17827 f 100. Nr. 12874 f 25.000; Nr. 7696 f 1500; Ns. 61-35, 6281, 6623 en 16417 f 1000: Ns. 931, 1623, 1955, 10576, 11677, 14172 en 18950; Ns. 5736, 6939, 7862, 11842, 12016 en 15140 f 200; Ns. 1024, 3834, 7197, 7451, 10817, 11169, 13448, 13595, 15388,16277 en 17167 f 100. De opbrengst der koloniën droeg er veel toe bij om de wanverhouding in den economischen toestand te ver minderen. De regeering zal dus wetsontwerpen indienen tot ontwikkeling der koloniën en tot effectieve bezetting van Loanda. De toestand van 's lands geldmiddelen is verbeterd en het aandeel, dat de houders van buitenlandsche schuld reeds ontvangen hebben van de meerdere opbrengst der douane, bewijst de goede trouw, waarmede de verbinte nissen nagekomen worden. De Kamer van Afgevaardigden zal eerst over eenige weken samengesteld worden. RUSUAAD. Den 30 des avonds zijn de Keizer en de Keizerin in gezelschap van den grootvorst-troonop volger, de grootvorsten George en Michael, grootvorstin Olga en prins Nicolaas van Griekenland, uit Spala naar de Krim vertrokken. CHIAA. Bij keizerlijk besluit is generaal Sung, die vroeger bevel voerde over Port Arthur benoemd tot opperbevelhebber van het Pei Yang legerkorps, dat zich op het oogenblik in Mantsjoerije bevindt. Li Hung Chang wordt door de Keizerin-moeder krachtig gesteund. Het gerucht looptdat de japansche vloot den 28 September gezien is op 10 mijlen afstand van Shanhaikwan, op 200 mijl afstand van Peking. Sedert eenige dagen worden groote troepen chineesche soldaten naar deze streek gezonden. Vijf duizend japanners zijn aangekomen in de buurt van de russische Possiet-baai ten noorden van Korea. Tweede Kamer. Tot rapporteurs over de indische begrooting voor 1895 zijn den 2 door de afdeelingen gekozeu de heeren Pijnacker Hordijk, Cremer, A. Mackay, Vegens en Hintzen. De minister van binnenl. zaken heeft ingetrokken zijne beschikkingen van 13, 18, 28 en 31 Aug., 7, 20 en 24 Sept., waarbij het vervoer van herkauwende dieren «n varkens verboden is uit een kriug, onderscheidenlijk in de gemeenten 1°. Helloo, Alkmaar en Aker sloot2°. Weesperkarspel en Weesp 3°. Akersloot, Alkmaar, Oudorp en Xuid- en Aoordscliermer 4°. Ouder-Amstel en Nieuwer-Amstel5°. Diemen 6°. Aalsmeer, Akersloot, O raftJlsp, Uitgeest en Woriner; en 7°. Beemster. De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft den 25 .zonder stemming aangenomen de volgende motie van den wethouder van onderwijs, den heer van Malsen»De Raad, met waardeering kennis nemende van het toezicht van den schoolopziener in zake het afkeurenswaardig optreden van den onderwijzer Boergaat over tot de orde van den dag." Den 28 is de nieuwe spoorbrug over de rivier de Dieze bij 's-Hertogenbosch na beproeving goedgekeurd. Den 30 is te Breda het lijk gevonden van een veld-artillerist, die aan het hoofd en den hals door mes steken vorwoud was. De aanleiding tot dezen moord en ook de dader zijn onbekend. Den 2 was te Rotterdam de heer A. de Neef al daar voor 184,439 van 23 inschrijvers de laagste voor het maken van machinegebouwen met daarbij behoorende aan- en afvoerkanalen ten behoeve van de uitbreiding der gemeente-drinkwaterloiding achter de Oude Plantage. De heer tut. G. W. baron van Dedem heeft bedankt voor lid van den Raad der gemeente Wageningen. Bij Marken is de botter van E. Tuijp, van Volen «lam, zwaar beschadigd door een stoomschip der Kon. Ned. Marine. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De heer mr. W. K. baron van Dedem, oud-minister van koloniën zal in deze week zijne voorgenomen reis naar Britsch-Iudië aanvaarden. De gemeenteraad van Sneek heeft afgewezen het verzoek van sociaal-democratische schutters om vergoe ding voor oefeningen en voor dienst bij brand, op grond dat de Rijkswet tot bet houden van gewone oefeningen en het verleenen van hulp bij brand eiken schutter verplicht. VIJFTIENDE HOOFDSTUK. De ware macht bestaat in het geven van hulp, de ware eerzucht in het brengen van redding. Ruskin. Achter de stallen van Shortell Manor, op een groot grasveld, dicht bij een vijver, stond een schuurtje, waarin het brandhout voor het kasteel bewaard werd. Barnaby, de oude portier verdreef zich hier den tijd met hout kloven, en Rosamond hield hem trouw gezelschap, zoodra zij ongemerkt ontsnappen kon. Zij hield veel van de geurige hontlucht, en zat graag te kijken naar de prettige, gladde blokjes die hij uit de boomstronken haalde ter wijl zij samen babbelden over alles en nog wat. Thans, op dezen Novemberdag kwam ze wat dikwijls gebeurde troost bij hem zoeken. De oude man begreep onmiddellijk waarom haar gezichtje zoo bleek en betraand was, waar om haar oogen telkens vol tranen schoten, terwijl zij, op een ouden boomstronk zittend, met Cymro's lange ooren speelde. »Een beetje bedroefddat jonker Dick niet langer gebleven ishè zei Barnaby. Hij liet zijn bijl een oogenblik op het blok rusten, en zag haar vragend aan. »Ja pruilde Rosamond, »ik wou dat alles niet zoo akelig was Ik hoopte dat, als hij thuis kwam, het weer prettig en vroolijk worden zou en nu heeft hij zulke nare berichten van Jos gebracht. O, Barnaby hoe lang zou het toch duren eer de menseheu weer zijn als vroe ger ik won dat ik één dag in mijn leven eens niets akeligs had om aan te denken en my heelemaal geluk kig gevoelde." »Ach kind, hier beneden is het ons niet gegeven ge heel vrij van zorgen te zijn," sprak Barnaby. »De stomme dieren jadie hebben geen verdrietgeloot ik en de engelen misschien, maar wij, die tusschen beiden in zijn, moeten de dingen gemengd aannemen.'' »'t Zou lang zoo akelig niet wozen als ik iets doen kon, zooals zij Iedereen gaat weg, behalve ik. Dick en Jervis in Bletchingley vader bij Sir Toby, om over het De regenmeter te Frederiksoord wees- aan een regenval in September van 32 streep tegen 148.5 in September 1893de gemiddelde regenval in de Sep tembermaanden 1872 1893 bedroeg 76. De predikanten uit den ring Edam hebben den minister van financiën inlichtingen gevraagd betreffende den aard der vacature-gelden met betrekking tot de wet op de bedrijfsbelasting. Daar vacaturediensten geheel van tijdelijken aard zijn hadden de leden van den ring ge meend de daaraan verbonden belooning te mogen beschou wen als inkomsten uit tijdelijke werkzaamheden op te geven naar die van het vorige jaar, maar waarvan voor de eerste maal geene aangifte behoeft gedaan te worden. De inspecteur der directe belastingen oordeelt daarover echter anders en heeft opgave gevraagd van het gemiddeld bedrag der vacature-gelden van de laatste drie jaren. Hieruit schjjnt te volgen, dat de inspecteur deze inkom sten besehouwt als veranderlijkeverkregen uit ambt waardigheid, bediening of betrekking. Bij kon. besluit van den 2 is de heer dr. J. van der Hoeven te Rotterdam benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De vooruitstrevend liberale leden der Tweede Kamer hebben den 2 de heeren Borgesius Veegens en Cremer tot leden van het bureau herbenoemd. Ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië kunnen worden gesteld eenige onderwijzers om te worden geplaatst als onderwijzer der 3è klasse bij het O. L. O. Voor uitzending kunnen in aanmerking komen zijdie in het bezit zijn der hoofdakte en van eene akte voor de fransche taal, dan wel van eene akte die bevoegdheid geeft tot het geven van M. O. De verdero bepalingen en voorwaarden zijn Ie vinden in de Staais-Cburant van den 3. Het hoofdbestuur van het Ned. Onderwijzersgenoot schap heeft zich van de opdracht der algemeene verga dering te Deventer gekweten door het zenden van een adres aan den minister van binnenl. zakenwaarin uit voerig de wensehelijkheid der verbetering van de onder- wijzers-tiaktementen wordt uiteengezet. Eerstdaags zal eene commissie uit het boofdbestunr dit adres mondeling bij den minister toelichten en daarbij tevens opnieuw onder de aandacht dar regeering brengen het verzoekschriftwaarin indertijd aangedrongen word op het opnemen der onderwijzers in het pensioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren. Onderwijs. Het vermoedelijk bedrag, door het Rijk krachtens art. 54 bis der onderwijswet over 1894 uit te keeren aan de bijzondere lagere scholen, wordt geraamd voor Zuidhollandop 244,266,66 Noordholland 162,050, Noordbrabant146,600, Gelderland100,124,99 Utrecht66,850,— Friesland57,195,83 Limburg51,229,17^ Groningen34,683,31 Overijsel33,250, Zeeland 24,458,33 Drente7,550, Amsterdam. De heer mr. W. S. J. van Water schoot van der Gracht is door den Paus benoemd tot commandeur in de orde van den H. Gregorius den Groote. Den 3 des morgens is een heer by de Reestraat in de Keizersgracht gesprongen en een kwartier later levenloos opgehaald. Aan het den 3 in het Gebouw van den Werkenden Stand alhier gehouden schriftelijk gedeelte van het examen voor onderwijzer en onderwijzeres namen 59 adspiranten deel, n.l. 22 mannelijke en 37 vrouwelijke. BBIder. De feestcommissie van 12 September heeft hare rekening vastgesteld in ontvangsten op 805,28, en in uitgaven op 827,15; het tekort is door de leden gedekt. Koedijk. Voor de vacante betrekking van onder wijzeres aan de openbare lagere school alhier op eene jaarwedde van f 600, hebben zich slechts 2 sollicitanten aangemeld. trouwen van Isabella te spreken Mama en Isa met het rijtuig naar Lady Blount. Voor vrijdag komt er niemand torug 't is zoo dood doodstil en vervelend in huis «En morgen ga ik ook weg," zei Barnaby. »Ik moet naar Farnhamnaar de markt, om de roodbonte koe te verkoopen.'' »Naar Farnham!!" riep Rosamond. O, Barnaby, neem mij meé Toe, Barnaby, toe, laat mij alsjeblieft méégaan Ik kan achter op je paard zitten, toe, er is gelukkig nie mand die neen zeggen kan." «Maar je bent daarmeê niets dichter bij jonker Jos- celyn hoor Als 't je daarom te doen is hernam Barnaby. «Want je weet, hij is een gevangen man." »Neen, hij is niet erg gevangen; hij mag vrij rondloo- pen, heeft Dick gezegd. Wie weet of ik hem niet in het park van 't kasteel zie. O, Barnaby, als ik niet met je meé mag, dan ga ik doodheusch, je zult het zien Zij zag hem zoo smeekend aan, men zou een minder medelijdend hart moeten hebben dan Barnaby om te kun nen weigeren. «Wist ik maar wat je mama er van zeggen zoa," her nam hij, hoofdschuddend. »Een marktdag is niet geschikt voor een jonge dameen ik moet voor de koe zorgen ik heb het druk." «Laat Robin dan meerijden Rosamond's gezichtje helderde geheel op bij dezen g lukkigen inval. «Robin is nu weor beteren zou het zeker met pleizier doen om Joscelyn. Als jij op de veemarkt bent, wandelen Robin en ik wat in het park Wie weet of we Jos daar niet tegenkomen. Dus, het mag? Barnaby?" Na nog eenige tegenwerpingen van den een, en vleiende betoogingen van de ander, stemde Barnaby toe, en Rosa mond liep al dansende en springende weg om Robin te zoeken die ten dag of tien geleden op het landgoed teruggekeerd was. Zijn wond was genezen, alleen was hij bleek en vermagerd ten gevolge van al wat hij doorstaan had zijn vrouw die voor Barnaby's huishoudentje zorgde, beweerde dat zij blij was dat Robin er «pips" uitzag «anders had Master Jervis hem zeker weer meé naar den oorlog genomen. En nu zullen Mistress Rosamond Hoorn; Voor lid van den gemeenteraad moet her stemd worden tusschen de heeren F. J. Grasstek met 135 en A. Harmeus met 107 stemmen. Oostgra-ftdijk. Bij gelegenheid van de kermis- had den 30 een biljartwedstrijd plaats. De prijs werd gewonnen door W. Klop, de le premie door K. Heuvel en de 2e premie door K. Slooten. Zandveort. Voor het uitbreiden van het hotel d'Orange alhier voor rekening van do buffetmaatschappij E Pluribus Unum waren van 22 inschrijvers de heeren J. de Jong en H. van Nieren, voor f 62914, de laagste. West graft d ijk. Den 1 werd een biljartwedstrijd gehouden. Prijs en premie worden achtereenvolgens ge wonnen door de heeren J. Messebaert en P. Eckhart. Warmenliulzen. Tot voorzitter van het bestuur der banne is benoemd de heer P. Frans Pz., ter ver vanging van den heer J. de Geus Jï., die wegens hoogen leeftijd als zoodanig had bedankt. Van een akker onder deze gemeente zijn ongeveer 70 kolen ontvreemdtegen den vermoedelijken dader is proces-verbaal opgemaakt. Bergen. Men verzoekt ons medetedoelen, dat ter herdenking der veertigjarige ambtsbediening van den heer ds. P. Immink de godsdienstoefening op 7 October i a.s., des namiddags te twee uur zal aanvangen. Het Ruseuin van kunstnijverheid te Haarlem werd gedurende de maand September door 1149 per sonen bezocht. Voor den catalogus der boekerij van het Museum waarvan het eerste vervolg 1894 in druk is verschenen, werden gedurende de maand September 119 aanvragen ontvangenterwijl aan 87 personen uit 30 verschillende plaatsen van ons land 125 boek- en plaat werken verzanden werden. De aan het Museum verbonden Sehool voor kunstnijverheid is primo September begonnen met 52 leerlingen van den dageursus, 32 leerlingen van den Woensdag- en Zaterdagcursus, 70 leerlingen van den avondcursus en 35 leerlingen der Rijks normaallessen totaal 1891 leerlingen. De werkstukken der leerlingen die op de wereldtentoonstelling te Antwerpen werden ingezonden zijn met de gouden medalje bekroond. 5e klasse, 14» lijst, 3 Oct. 5e klasse, 15e lijst, 4 Oct. Haringcarspel. Geboren: 12 Sept. Eva Maria, d. van Jan Poland en Marijtje Ruiter. zyn vader en ik, hem wel hier houden, den heelen win ter, denk zij den kogel bij Edgehill opgedaan en Master Joscelyn die hem van den dood gered heeft." «Robin," fluisterde Rosamondtoen zijn vrouw naar haar waschtobbe terugkeerde, nadat zij eerst een praatje gemaakt had met «de freule van 't Heerenhuis," «zou je, uit liefde voor mijn broeder Joscelyn, iets willen doen dat een klein beetje gevaarlijk is «Zeker, mistress, zeker,"' antwoordde Robin; «ik zou met plezier mijn rechterhand willen missen als 't hem helpen kon." «Luister dan naar mijn plan," vervolgde Rosamond. «Morgenochtend gaat je vader naar de markt van Farn ham hij heeft mij beloofd dat ik meé mag. Nu wou ik zoo graag dat jij ook meêreedtmijn zadel kan achier op je paard. Als Bainaby dan over de koe bezig is wandelen wij samen het park in, en binden het paard aan het hek vast Later ga ik wat op een bank zitten onder de boomen, en jij, een halve invalide, die kersversch van Edgehill komtzult wel een middeltje weten om goede maatjes te worden met de wacht van het kasteel, en öf mijn broer te spreken krijgen, óf hem een bood schap sturen dat hij onder den grooten beuk aan het hek van het park komen moet." Robin meende dat dit wel zou gaan. Maar Rosamond had nog iets op het hart. «Kun je een geheim bewaren, Robin Luister dan, 't is nog niet alles. Als het paard verdween, ik bedoel als dat gebeurde zou je het heel erg naar vinden als je er knorren om kreeg? Voor mij zou 't het ergste wezon begrijp je maar papa zou toch ook heel boos wezen op jou." «Neen, misstres," zei Robin, die er niets van begreep, «dat zou w#l losloopen. Maar hoe zou u thuiskomen 't Is geen tijd om paarden te stelen 't zou dadelijk uit komen." Rosamond had groote pret dat- hij niets van hare plannen vermoedde. Zij sliep dien nacht weinig; voor het eerst in haar leven voelde ze zich volmaakt gelukkig want was ze niet bezig middelen te beramen tot Joscelyn's redding En een zoo weloverlegd plan kon onmogelijk mislukken. Den volgenden morgenheel in de vroegtezat zij warmpjes ingepakt in haar blauwe pelisse en fluwcelen muts op haar keurig zadel achter Robin, aan wiens rood leeron riem zij zich vasthield. Nu en dan praatte en lachte zij met Barnaby die naast hen reedde koe volgde door den koeienjongen aan een touw geleid. Het was een zachte, heldere herfstdag de morgennevel was opgetrokken de blauwe lucht vormde een liefelijken ach tergrond tegen de fijne takken, die zich als vlechtwerk ineenstrengelden. Rosamond had zich in geen tijden zoo vroolijk zoo onbezorgd gelukkig gevoeld. Zelfs toen zij Farnham naderde en zich Dick's beschrijving herinnerde van den strijd die in de nabijheid der herberg had plaats gehad was zij te opgewonden om anders dan met nieuws gierigheid naar het antieke kasteel met zijn begroeide gevels en torentjes te zien en vol van het heerlijk gevoel dat ze zich in Joscelyn's nabijheid bevond, dacht pe in het geheel niet aan het verschrikkelijke teit, dat hij eenige dagen geleden dienzelfden weg langs gesleept was ge bonden aan de stijgbeugels der paarden. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 2