il 1894. ZONDAG 7 OCTOBER. Stedelijk Museum te Alkmaar. Stadsberichten. No. 120. Eerste Mad. Zes en egentigste Jaargang. lil alkmaarsche COIKAVT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het „mheele rjjk j 1, De 3 nummers f O,O®. Afzonderlijko nnmmers 3 ets. CU li iR?A~An Telefoonnummer: 3. Pr|)g der gewone Advertentlën: Per regel j 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM». COS- TER ZOON. Bezichtiging tegen IO ets. de persoon op Zondag 7 Oct., 's namiddags van 1—3 uren. Kostelooze bezichtiging op Zondag 14 Oct., 's namiddags van 13 uren, waarvoor toegangskaarten te verkrijgen zijn ter vergadering der Commissie op Don derdag 11 Oct. 1894, 's namiddags van 23 uren, ten stadshuize. Aan en voor kinderen beneden 13 jaren worden geene toegangskaarten afgegeven. Verder is het museum te bezichtigen tegen betaling van 25 ets. de persoon op Maandag en Vrijdag van iedere week, van des namiddags 1-3 uren. Hcdrijfsbelas ting. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad no. 22), bij deze ter konnis van de inge zetenen der gemeente, dat een voljaarsch kohier op de bedrijfsbelasting, dienstjaar 1894/5 op 2 October 1894 door den Directeur der directe belas tingen in Noordbolland executoir verklaard beden aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voornoemd, 5 October 1894.A MACLAINE PONT. Tweede Kamer. Zitting van den 5. Na voorlezing van het antwoord der Koningin-Regen tes op het adres van antwoord op de troonrede, benoemt de voorzitter tot leden dor commissie voor de verzoek schriften de beeren Smeenge, de Ras, Meesters, van Lim burg Stirum en van Borsele. Tegen den 10 te half twee zjjn eenige kleine wets ontwerpen aan de orde gesteld. Tot rapporteurs zijn gekozen hoofdstuk buiten 1. zaken, de heeren de Ram, Lieftinck, Rooyaards, F. van Bijlandt en Micbiels hoofdstuk j ustitie, de beeren Williuge, Harte, Kolk man, Pijnappel en de Kanter en hoofdstuk binne nl. zaken, de heeren Mees, van Gijn, Hartogb, Mutsaers en Schaafsma. In voldoen ing aan de deswege gedane toezegging heeft de minister van oorlog ter kennisneming voor de leden doen toekomen de ontwerpen voor den aanleg van zoet- watervjjvers in de stolling van Amsterdam, be staande uitle. eene algomeene beschrijving 2o. acht teekeningen 3e. twee begrootingen van kosten en 4e. eene motie betreffende de distributie van het water en de exploitatie der vijvers. Den 1 heeft Willem Jan Pieter van Beek, ond 12 jaren, te 's-Gravenbage de ouderlijke woning verlaten om naar school te gaan waar hij niet verschonen is. Sedert is hij vermistbet laatst is bij gezieD en ge- Bproken op dien dag in de Delistraat. Hij had plannen in het hoofd om te gaan zwerven in de duinen. Hij had veel gelezen in de boeken van Aimard en van Jules Yerne. Benningfbrock. De heer C. Stins is door stem gerechtigde ingelanden der banne alhier herkozen tot hoofdingeland voor het waterschap »do vier Noorder koggen." Edam. De gemeenteraad heeft den 4 aan den heer H. J. van Dijk eervol ontslag verleend als leeraar aan de gemeentelijke teekenschool en tot zijn opvolger aan gewezen de heer S. Franco te Tilbnrg, behoudens goed keuring van den minister van binnenl. zaken. Melder. De schont-bij-nacht, directeur en com mandant der marine en stelling-commandant alhier, heeft, onder overlegging van een begeleidend verslag van het hoofd van het marinehospitaal, de aandacht gevestigd op het wen- schelijke, dat deinde politieverordening aangebrachte wijzi gingen met betrekking tot de bordeelen en de aldaar wonende vronwen welke slechte uitkomsten hebben opge leverd, worden veranderd en in overweging gegeven, de ver ordening weder te horzien in dien zin, dat tot den vroegeren toestand teruggekeerd worde en het houden van bordeelen met verplicht geneeskundig onderzoek weder toegestaan worde. Van de 165 in hot hospitaal verpleegde personen zijn 91 lijdende aan ziekten, ontstaan door het gebrek aan dat geneeskundig toezicht. Koedijk. Men schrijft ons Bij de den 2 gehouden verkiezing voor lid van den gemeen teraad in plaats van den heer H. Lammerschaag die naar Alkmaar vertrektbekwam de heer L. van der Oord 31 en de heer P. Gens Oz. 34 van de 77 stommen, terwijl do overige verspreid waren. Met recht mocht deze stemming een vrije" heeten, daar zelfs de kiesver- eeniging die bij de voiige verkiezingen nog een candi- daat had gesteld zich nu van alle inmenging onthield janiet eens had vergaderd. De kiezers zijn al reeds benieuwd of zij ook met de aanstaande herkiezing tns- schen de heeren van dor Oord en Geus onzijdig zal blijven. Nu de toekomst zal het leeren. Schoorl. Te Aagtdorp is mond- en klauwzeer uitgebroken onder het vee van den heer J. Dapper. Tot nog toe was geen enkel geval van deze besmettelijke ziekte binnen de grenzen dezer gemeente voorgekomen. Stellagen. De liberale kiesvereeniging alhier zal op voorstel van het bostuur den naam van democratisch- vrijzinnige kiesvereeniging dragen. Het volgende ontwerp- program is aan de leden verzonden: 1. Uitbreiding der kiesbevoegdheid, zoover als de ruimst mogelijke opvatting der grondwettelijke voorschriften toelaat 2. Sociaal-politieke wetgeving; a. Krachtige bevordering van het volksonderwijs, alsmede van vakonderwijs voor nijverheid en landbouw b. Invoering van wettelijko leerplicht c. Uitbreiding van het onteigeuingsrecht d. Herziening van de huwelijkswetgeving en der wetge ving op het erfrecht en der successiebelasting e. Herziening der armenwet; Instelling van kamers van arbeidmits met gelijke vertegenwoordiging van werkgevers en werklieden; Wettelijke regeling van het arbeidscontract; h. Wettelijke voorzorg voor de veiligheid en de gezond heid van werklieden bij den arbeid Uitbreiding van de wetgeving op den arbeid van jeug dige personen en vronwen, ook op dien van volwassen mannen j. Wettelijko regeling der verzekering tegen ongelukken bij den arbeid, tegen ziekte en invaliditeit van werk lieden k. Wettelijke voorschriften tegen misbruiken bij do uit betaling van de loonen 3. Invoering van den persoonlijken dieustplicht met be sparing van uitgavon voor leger en vloot, voor zoover vereenigbaar mot de eisehen der weerbaarheid 4. Hervorming der belastingen. a. Uitbreiding der progressie bij de belasting op het inkomen b. Treffing der goederen in de doode hand c. Opheffing of verbetering der personeelo belasting 5. Vereenvoudiging der rechtspraak. 6. Handhaving van het vrijhandelstelsel Den 4 werd door de drijver J. Slikker van Ondeslnis (Zijpe), in strijd met de wettelijke bepalingen een kndde rundvoe naar de markt alhier gedreven, lijdende voor een deel aan tongblaar. Van de 9 pinken der kndde, toebehoorende aan P. Outveehandelaar te Zaandam leden 4 in hevige mate aan genoemde ziekte, de eene koe der drift vee behoorde aan J. Jimmink te Ondeslnis. Het vee van P. Out was gedurende eene week op het land van J. Jimmink in de kost geweest. Door een be voegd keurmeester werd de geheele kndde bij aankomst te Schagen buiten den kom der gemeente in beslag ge nomen en opgostald in een schuur, toebehoorende aan G. de Jong op het Noord. Per telegraat werd daarop de districtsveearts, de heer M. J. Hengeveld te Haarlem ontboden die reeds te 12 uur ter plaatse was en een nader onderzoek instelde. Door genoemden veearts werd tongblaar geconstateerd en bevolen het onschadelijk maken der 10 dieren door afma king. Van een en ander werd proces-verbaal opgemaakt. De beesten werden vervolgens onteigend en afgemaakt, waarna het vleesch publiek werd verkocht. De getaxeerde waarde van de negen runderen, behoorende aan P. Ont te Zaandam, bedraagt f 1085, met welke taxatie door den eigenaar genoegen is genomen; de koe van J. Jimmink, te Zijpe, die niet tot do kndde behoorde, maar tegelijk met de anderen was gedreven, is getaxeerd op 145. Bij koninklijk besluit van 24 September is aan de vereeniging tot het houden van jaarlijksche paaschten- toonstelliugen van vee te Schagen voor 1895 het hou den van eene loterij in de maand April toegestaan. Den 5 vergadordo de hier gevestigde afdeeling van »het Witte Kruis". 16 Leden waren tegenwoordig. Het bestuur is als volgt samengesteld S. Berman, voorzitter, W. van Klnive, penningmeester, W. v. d. Wall en P. Melchior, magazijnmeestersJ. P. Ressing, secretaris Het reglement werd gelezen en vastgesteld. Contribntiëu zullen ƒ1,en voor mingegoeden ƒ0,50 bedragen Het getal leden is thans 33. Zoo spoedig mogelijk zullen eenige materialen worden aangeschaft als windknssens, ziekestoelen enz. Hoorn. Bij de in deze week gehouden verkiezing voor een lid van den raad waren nog 93 stemmen uit gebracht op den heer L. Hooft en 30 op den heer K. Jut. Spanbroek. Door de voor eenige dagen over leden wethouder der gemeente, den heor J. Koning, is de som van 500,vermaakt aan de algemeene armen dier plaats. Het mond- en klauwzeer breidt zich hoe lan ger hoe meer over Hollands Noorderkwartier uit. Van vele zijden krijgen wij desbetreffende berichten te veel vuldig, dan dat wij ze alle afzonderlijk kunnen vermelden. Aartswoud. De heer D. Rempt is te Leiden ge slaagd als candidaat-arts. Kolliorn. In den polder Waard en Groet is eerst thans eene aanvang gemaakt met suikerbieten delven. Het is wol een halve maand later dan andere jaren het droge weder was nog voor andere werkzaamheden zoo goed, dat er tijd voor de bieten ontbrak, ook kwam het weder dit gewas zeer ten goedo. De herhalingslessen zijn den 15 aangevangen met 14 leerlingen De LijDzaadkoeken-vereeniging te Heerhngowaard en omstreken heeft «anbesteed de levering van 78000 lijnkoeken. De levering is, op een gewaarborgd ge halte van 32°/0 eiwit en 12°/0 vet, voor 8,93 per 104 stnks, gegund aan de heeren 0. L. Schepp en Zoon, te Rotterdam Bij de den 3 gehouden jaarlijkschen schietwed strijd van de Alkmaarsche Scherpschuttersvereeniging" in de duinen to Bergen, worden de prijzen behaald, in de eerste categorie, door de heeren P. Bosman, le prijs, met 94 punten B. Dekker, 2e, met 93 p. H. Essen, 3e, mot 93 p. en P. J. v. d. Kamp, 4e, met 92 p.in de 2e categorie, door de heeren J. Bijloos, le prijs, met 85 p L. Lansdorp, 2e, met 77 p. en J. J. Boogh, 3e, mot 73 p. De overvalling onzer troepen op Loinhok deed alterwege in ons land oen kroet van verontwaardiging opgaan over dien sluipmoord op groote schaal, doch ook tevens een uitroep van medelijden voor hen die er het slachtoffer van werden. De openbare liefdadigheid doet rijkelijk golden vloeien stoflelijko bewijzen van medege voel worden sinds dien gudonkwaardigen 31 Augustus afgezonderd voor hen die daar strijden en lijden in de verre gewesten, niet om nieuwen roem en oer te behalen, doch, om verdrukten te helpen en een lafhartigen moord te bestraffen. Doch hoeveel reeds werd geschonken daar blijft nog veel te doennog menige vrouwnog menig kind nog menige verminkte strijder ziet met bekommering in de toekomstwant het pensioen is niet groot en de behoeften zijn velen. Ook de Cadettenschool wil trachten het hare bij te brengen en een geldelijke bijdrage te zenden aan het Centrale Comité te 's Hage. Met toestemming van haren directeur en het bestuur der gemeente zal door de cadetten en onderofficieren (denkelijk 27 October 's avonds ten 8 nur) een groot militair assaut worden gegeven iu de Harmonie", die, zijn we goed ingelicht, daartoe gratis wordt afgestaan. Zij die mot ons de gelegenheid haddon cadetten en onderofficieren te zien werken op het assaut bij gelegen heid van het bezoek onzer Koninginnen aan de school zullen het met ons eens zijndat zulk een taak voor hen niet te zwaar is krachtige goed geoefende en ge disciplineerde turners als zij zijn Wij voorspellen hnn een schitterend succes en durven daarbij de verzekering geven van de algeheele sympathie van Alkmaar's burgerij. De reeks der voordrachten, te houden in dit win* terseisoen, voor de leden der alkmaarsche afdeeling van den Afederlandsehen Protestantenbond werd don derdag, den 4, geopend door mejuffrouw E. C. Knap pert van Leiden, die in eenvondigo, doch tevens zeer bezielde taal een warm pleidooi hield voor de wijkver pleging, die de Protestantenbond hoopt in hot leven te roepen. Spreekster begint met een woord van Mrs. Humphrey Ward, nit haar jongste schepping: »Marcella", dat God onmogelijk kan bedoeld hebben, dat één zijner kinderen in dagen van ziekte omkomt door verwaar- loozing". In den tijd waarin wij leven, waarin het ver stand en de wetenschap alles behcerschen, ook de zaken van hart en gevoel, gaat men in philantropische quaesties hoe langer hoe meer vragen of men wel verstandig geeft. Vroeger stond men dadelijk klaar met zijn gift als een werkelijk arme, of een bedelaar van professie aan de deur klopte. Tegenwoordig vragen velen, en terecht, of hun gift wel nuttig besteed wordt en hij die vraagt wel hulp ver- diont. Een andure vorm van philantropie is hot bezoeken van arme gezinnen, om raad en hulp te verleenen doch fijn gevoelende menschen deinzen daar soms voor terug, omdat zij er voor huiveren om als het ware inbreuk te maken op de vrijheid van hun evenmensch. Toch zijn er velen die hulp noodig hebben, en is het zoo wenschelijk dat de armen in aanraking komen met de meer beschaafde standen. Nu is er in Engeland een vorm van philantropie ontstaan, die zeer zeker onschadelijk is, niet alleen, maar ook werkdadig en zegenrijk in de gevolgen. In de drie hoofdsteden van het Vereenigd Koningrijk Dublin, Edin burgh en Londen zijn tehnizen opgericht voor zieken verpleegsters, die de armenbnnrten der stad barer inwo ning in wijken verdoelen, en daar dagelijks door de directrice uitgezonden worden om de zieken te verplegen, en de gezonden in het gezin met raad en daad bij te staaD. Het nut van dit werk blijkt hoe langer hoe meer terwijl aanvankelijk de geestelijken aan het »Te Huis" do ziektegevallen opgaven, zijn het tegenwoordig de dok toren die hulp aanvragen, omdat zij bij huu arme patiënten zien, hoeveel beter zij het hebben, waar de liefdezuster een paar unr daags hulp komt verleenen. Het is een moeielijk en zwaar werk, dat der wijkverpleging, veel erger dan in een hospitaal, waarin deze liefdezusters al len een leerschool van een paar jaar doorloopen hebben. In het hospilaal toch zijn alle hnlpmiddeleu bijdehand, en is men in reine en frissche omgeving in do woning der armen moet de zuster zeer dikwijls zelve de hand uitsteken om verbetering aan te brengen in allerlei on reine toestanden, en heeft zjj te kampen met vooroordeelen in zake zindelijkheid en lnchtvervorsching. Ook heeft zij

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1