Buitenland. Nederland. MJIVSCMliAWD. De Staatscourant bevat het volgende De door de bladen aangeheven klacht, dat de militaire overheid het publiek niet snel en niet uitvoerig genoog heeft ingelicht omtrent het gebeurde aan de pyrotech- nische schoolis noch gerechtvaardigd noch gegrond. Tot 30 September had men nog niet alle gegevens bijeen over het ontstaanden omvang en de daders van de gepleegde buitensporigheden, en het was dus niet mogelijk meer mede te deelen dan hetgeen de Staatscourant van 1 October bevatte. Het legerbestuur denkt er niet aan, de belangstelling der bevolking voor hetgeen er in het leger gebeurtte minachten door opzettelijke geheim houding. Als liet publiek pijnlijk getroffen en verontrust wordt door avontuurlijke geruchten en onware berichten van hoogverraad en anarchistische en sociaal-democra tische manifestaties in het leger dan ligt de schuld daarvan bjj hen, die deze berichten in de wereld brengen. De juistheid der berichten van den Staatscourant en van Wolff s Telegram-Bureau kon eerst onlangs bevestigd worden en men mag met roden verwachten dat door de getroflen maatregelen de aanstokers van de gepleegde buitensporigheden spoedig ontdekt zullen wordon. ËN6EL4KD. In den ministerraadwelke den 4 van twaalf uur tot half twee gehouden werd, moet men na beraadslaging tot volkomen overeenstemming geraakt zijn ten aanzien van een plan tot bescherming van de engelsche onderdanen in China. De sneltrein van Edinbnrg naar Londen is den 3 nabij Northallerton in botsing gekomen met een goederentrein. Zes personen werden gewond; een huuuer is reeds over leden. De materiëele schade is vrij aanzienlijk. Met dezen trein reden de beide ministers de heoren Tweed- mouth on A. Morleydie op weg waren naar den mi nisterraad. Zij kwamen met den schrik vrij. FKAIVHH1JH. Den 4 werd ministerraad gehouden. De president teekende het besluitwaarbij baron de Courcel benoemd wordt tot gezant te Londen ter ver vanging van Decrais, die ter beschikking blijft van het ministerie van buitenlandsche zaken. De minister van buitenlandsche zaken heeft het bericht van de blokkade van Madagascar laten tegenspreken. OOSTKHVKIJK-HOJVUAKIJU. De Magnaten- kamer beeft met 113 tegen 112 stemmen het wetsontwerp betreffende de vrije uitoefening van godsdienst voor de israëlieten aangenomen. HIJ91jA1V1>. Het keizerljjk gezin is den 3 des na middags te Jalta aangekomen. CHINA. De gehuwde vreemdelingen, bij de douane te Peking in dienstvertrokken met hunne gezinnen wegens den onrustigen toestand en de algemeene den vreemdelingen vijandige stemming, welke reeds herhaal delijk aanvallen op europeanon tengevolge heeft gehad. JAPAN. De regeoring heeft besloten, in het buiten land eene leening te sluiten. L O n B O K. Aan een particulieren brief uit Indië welwillend aan de Oprechte Haarlemsche Courant afgestaan wordt liet volgende ontleend omtrent den verraderlijken aanval op onze troepen te Tjakra Negara Van den nacht gebruik makende had de vijand ons verraderlijk overvallen. Langs den grond voortslnipende hadden ze plotseling alle schildwachten tegelijk over-, rompeld en gedood, waarna ze zelf alarm sloegen, waarop de soldaten in woeste vaart naar buiten vlogen om te zien wat er gebeurd was. Helaas! tot zien was geen tjjd zoodra ze zich vertoondenwerden ze door de duivelsche Baliërs afgemaakt. Van krijgstucht was geen sprake meer. De generaal op de reis bestemdmaar nu heb je er niets aan." »We zullen ze hier te zamen opeten sprak Joscelyn vroolijk. »Wie heeft er ooit van gehoord, een gevangene die in een park zit te picnicken Rosamond's tranen waren nu spoedig opgedroogd, toen het drietal druk pratende onder den statigen beuk zat te lunchen. »Ik zal niet dan aangename souvenirs aan Parnham Park hebben zei Joscelyn lachend. »In een ander ge deelte heb ik dien zondagavond in Augustus, toen wij in den tuin afscheid namen, voor het eerst een nacht onder den blooten hemol doorgebracht. Wie had toen gedacht dat wij vier maanden later hier samen zouden zijn 1" »Wat zouden ze thuis opkijken als ze ons zagen," riep Rosamond. Ze zijn vandaag allen naar Mylady Blount ter eere van Isabella's aanstaand huwelijk. Papa moest met Sir Toby nog iets bespreken." «Dus gaat het hnweljjk door zei Joscelyn. »Juf zegt dat Lady Blount er op gesteld was dat hij met een Heyworth trouwde. Ik ben dol blij dat ik nog niet oud genoeg ben 1" Wilt u op mij wachten?" vroeg Arthur Denham, met een half lachenden half ernstigen blik naar het lieve gezichtje met zijn gouden haardos. Rosamond nam hem met kinderlijken ernst van het hoofd tot de voeten op en zei toen »U is niet zoo'n fat als Sir Toby; ik geloof wel dat ik veel van u zou kunnen houden, maar u is een vijand van Joscelyn. Neen, dan trouwen wij niet." »Ik ben alleen in zooverre zijn vijand dat wij in de politiek van opinie verschillenoverigens kunnen wij het opperbest samen vinden," lachte Arthur. »Ik reken er dus op dat u op mij wacht. En nu moet u mij iets ter herinnering geven." »Ik heb niets Rosamond keek verlegen om zich heen. »Dit kon je, dunkt me, missen," zei Joseelyn, terwijl hij een harer gouden krullen uit bet mutsje trok. »Ik zelf wil er ook wel een. Rom Denham voor den dag met je zwaardwees jij de beul. Stilstaan Rosamond beproefde op Mataram terug te trekken en zich te ver eenigen met den aldaar bivakkeerenden troep; hij vond het bivak echter verlaten en stond nu tusschen twee vijandelijke sterkten in. Zich verdedigen was onmogelijk; al vechtende trok men naar de havenplaats Ampenan waar menonder bescherming der oorlogsschepen en door vereeniging met eenige andere troepen stand kon houden. De troep die het bivak te Mataram bezet had was eveneens overvallen en had zich door de vlucht moeten redden. Een andere colonne onder overste Bijleveld was bij het overtrekken van een rivier met den vijand slaags geraakthad dezen echter teruggeworpen en was met betrekkelijk gering verlies te Ampenan aangekomen. Een vreeselijk lot trof echter de 4e colonneonder den luitenant Van Lawick van Pabst, een hoofdofficier, zoo gezien bij den troep zoo geëerd bij zijn chefsals maar weinigen zijn. Ook hij werd overvallen, wist zich echter op Tjakra Negara terug te trekken, denkende, dat de aanval kwam van den een of anderen vijandelijken stam, die met Tjakra Negara niets te maken had. Aan het hoofd van den troep reed hij Tjakra Negara binnen, geen enkel schot werd gelost, de overste vermoodde niets. Maar toen zij goed en wel binnen warenwerd aan alle kanten uit doorboorde kleimuren een moorddadig vuur geopend. Zij konden voor- noch achteruitdoch wisten zich tot den volgenden dag staande te houden waarbij echter tallooze dooden en gekwetsten vielen. Een der eerste gesneuvelden was Van Lawick van Pabst. Men kan zich de verbittering voorstellen van zijn solda ten, bij wie hij als een vader gezien was Den volgenden dag bereikte ook deze troep Ampenan. Onder de gesneuvelden bevindt zich ook generaal Van Ham de onderbevelhebber die volgens zeggen op zijn bed in stukken is gesneden. Den 4 is bjj het dopartement van koloniën een tele gram ontvangen van den Gouverneur-Generaal van Ne- derlandsch-Indië van den volgenden inhoud: «Bij verkenning, bedoeld in mijn telegram van 1 dezer gesneuveld C. Knoop (algemeen stamboek No. 21220) en, eerst heden bericht, vermist een sergeant en acht min dere militairen, allen Europeanen". Hierop is aanstonds aan den gouvornenr-generaal om opgave der namen geseind, die den 5 des ochtends bij het departement ontvangen en des avonds in de Staatscourant vermeld zijn nadat eerst de familiebe trekkingen, voor zooveel mogelijk, gewaarschuwd waren. Die namen zijn Sergeant P. Thill (algemeen stamboek no. 24466). Fuseliers: E. Dekker (algemeen stamboek no. 27539); J. G. Vos (id. no. 23373); A. Spin (id. no. 26791); N. A. Dumoulin (id. no. 35147)A. F. Knipper (id. no. 18821) F. Miggels (id. no. 35640) S. Brinks (id. no. 27488); T. Sippens (id. no. 25327). Tevens kan worden medegedeeld dat bij de boven bedoelde verkenning gesneuveld zijn de kapitein der in fanterie K. van Erperum en de eerste luitenant der infanterie W. van Oppen, en zwaar gewond werd de kapitein der infanterie C. J. van Griethuysen en dat aan de bekomen wonden overleden zijn de fuseliers A. Guldemont (algemeen stamboek no. 31877) en J. A. Egloff (id. no, 28684). Tweede Hamer. De afdeelingen hebben tot rapporteurs der algemeene beschouwingen over de Staatsbegruoting voor 1895 ge kozen de heeren Rink, de Beaufort (Wijk), Lohman, Ker- dijk en Tak. Den 28 zal te Utrecht eene groote vergadering van anti-sociaal-democratische werklieden plaats hebben. Bij kon. besluit van 1 September is eene tegemoet koming in de kosten der gemeentelijke huishouding over 1894 toegekend van f 24000 aan Opsterland 12500 aan Ooststellingwerf en 31500 aan Weststellingwerf. Den 2 des avouds reden drie jongeliedeu, waarvan twee uit Knijpo en een uit Langezwaag, van de Jooster kermis naar huis. Te Ondehasken kwam het rijtuig door het steigeren van het paard in aanraking met de tram, welke naar Joure stoomde. Twee hunner redden zich ik houd de twee einden vast, hij zal je niet onthoofden. Ziezoo De mijne leg ik bij Clemency's portret." »0 Jos laat dat eens zien Dick heeft er mij van verteld," riep Rosamond, die meer dacht aan haar broe ders huwelijk, dan aan haar eigen mogelijke toekomst. Arthur Denham verliet hen nu, zoodat do broeder en zuster vrij en ongedwongen konden praten over Clemencv en al wat Joscelyn in de laatste maanden doorleefd had. Toen hij terugkwam was Joscelyn bezig het kind te overreden heen te gaan. »Hoe lang moet je nog gevangen zijn vroeg zij aar zelend, toen het tweetal haar naar het hek van het park bracht. «Tot de wisselende kans van den oorlog mij bevrijdt," zei Joscelyn; »het kan weken duren, maanden,jaren Maar zoodra ik vrij kom, zie je mij verschijnen Rosa wees daar gerust op. Barnaby zal me wel in zijn huisje willen logeeren en een boodschap aan je overbrengen. Zoo waarljjk daar is hij! En Robin ook! Mag ik even een praatje met ze maken Arthur Denham knikte toestemmend en deed zijn best nog een vriendelijken blik van Rosamond op te vangen. Maar zij had enkel oor eu oog voor Joscelyn op hem alleen rustten hare blikken toen zij, op een aardig kin derzadel achter Robin gezeten, bij een bocht van den weg uit het oog verdween. Heyworth zei Arthur terwijl zij naar het kasteel terug drentelden «zoo waar als jjj en ik hier loopen ik heb mijn aanstaande vrouw gezien. Als de bevallige Rosamond mij ontgaattrouw ik van mijn leven niet." «Lieve hemel, hoe kun je zoo doorslaan zei Joscelyn, hartelijk lachende. «Ze is nog maar een kind ze" is pas dertien geworden 1" «Welnu, wat kan dat schelen? Ik kan wachten Re ken maar uit, als zij zeventien is, ben ik vijf en twintig. Op dien leeftijd is het verschil zoo groot niet, en zul je, hoop ik niets tegen de verbintenis- hebben." «Daar ben ik zeker vanIk kan haar geen beteren man toewecschen," antwoordde Joscelyn «ze hoeft het alles behalve pleizierig thuis, het zou wezenlijk een geluk door uit het rijtuig te springen, dat gedeeltelijk verbrij zeld werd, maar de derde bleef zitten. Bewusteloos werd hij opgenomen, in de tram gedragen en naar Joure vervoerd waar hem geneeskundige hulp werd verleend. Bij kon. besluit vau den 3 is benoemd tot griffier bjj de arr. rechtbank te Groningen de heer mr. C. Wit- holt, rechter te Heerenveen. Den 3 des nachts is te Rotterdam een hevige brand uitgebroken in het proeflokaal De Pauw" aan de Nieuwe haven de eigenaar zag geen anderen weg om zich te redden dan door uit het raam te springen waarbij hij zich zoodanig bezeerdedat hij per brancard naar het Ziekenhuis moest worden vervoerd. De gemeenteraad van Amersfoort, bij wien een mi- nisteriëel schrijven ingekomen isdat er geen termen bestaan tot verdere behandeling omtrent de kwestie der Eemverbetering, hoeft den 4 in beginsel besloten tot invoering eener inkomstenbelasting met eigen aangifte. Den 4 is de minister van binnenlandscke zaken voor eenige dagen naar Parijs vertrokken. Den 4 heeft voor de arr rechtbank te Groningen te recht gestaan dr. L. Bahler. Het Openbaar Ministerie eischte wegens eenvoudige beloediging van ds. van Gheel Gildemeester 200 boote, subsidiair 60 dagen hechtenis. Den 4 des avonds is van den rijks-veldwachter jachtopziener Vink, gestationneerd te Oestgeest, nabij het station Sassenheim een been afgereden door de stoomtram, doordat hij tegen de waarschuwing in wilde springen op de in gang zjjnde tram en viel. Te s-Gravenhage is een geval van aziatische cholera voorgekomen. Aan A. Hoefman, hoofd eener openbare lagere school te Monnikendam is f 867 pensioen verleend. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 4 met algemeene stemmen goedgekeurd den aankoop dor Rotter- damsche Suikerraffinaderij door burg. en weth. voor de gemeentedaardoor kan de gemeente thans beschikken over den geheelen rechter-Maasoever op rotterdamsch grondgebied. Amsterdam. De agent van politie Bosboom beschuldigd van het aannemen van fooien, hem gegeven om in strijd met zijn plicht iets te doen of na te laten, is door het Hofovereenkomstig den eisch van het Openbaar Ministerievrijgesproken. De directie der Amsterdamsche Omnibus-Maatschappij zal nabij elke standplaats van al hare tramlijnen wacht huisjes plaatsen waarin de conducteurs hun koffie en brood zullen kunnen gebruiken. De Doodige vergunning is reeds door de gemeentebesturen van Amsterdam en Nieuwer-Amstel verleend. Twee in aanbouw zijnde huizon in de 2e Parkstraat alhier zijn den 3 ingestort. De muren hadden slechts één steens dikte het ophijschen van een balk, welke zwaar tegen een pas opgetrokken muur drukte, was de aanlei ding tot het instorten. Een timmerman werd slechts licht gekwetstde instorting had juist in het schaftuur plaats. Egmond aan Zee. Met de werkzaamheden aan den bouw der Prins Hendrik-Stichting gaat het goed vooruit. Reeds is men bezig een gedeelte te bekappen, terwijl het geheel bjjna tot de tweede balklaag is opge trokken. Beemster. De gemeenteraad heeft besloten aan elk der zes openbare scholen twee dames te benoemen belast met het toezicht op het onderwijs in de nuttige handwerken. Kgiuondblnnen. Zondag, den 30, werd uit de woning van wed. S., terwijl de bewoners zich naar de kerk hadden begeven bij hunne tehuiskomst eenig geld vermist. Den volgenden dag verscheen de heer officier van justitie om een nader onderzoek in te stellen het welk thans ijverig wordt voortgezet. Als verdacht van den diefstal te hebben begaan, is een ingezetene voorloopig in arrest gesteld. Haarlem. Het provinciaal bestuur van Noord holland heeft den 4 bij enkele inschrijving aanbesteed 1°. het vernieuwen van een gedeelte van het remmings- werk van de draaibrug in den Rijksweg over het Noord zeekanaal te Felsengeraamd op f 13120. Laagste inschrijver de heer G. D. van Doorn te Amsterdam voor 10446 2°. het verrichten van baggerwerk tot verbe- voor haar zijn jong te trouwen. Maar ik hoop dat die reis naar Farnham haar geen nieuwe onaangenaamheden bezorgt; als mijn moeder het te weteu komt, wordt ze geducht gestraft." Er kwam een trek van medelijden op Arthur's gezicht terwijl bij zei 't Was ook wel een dwaas plan. Toch ben ik niet rouwig dat het in haar opgekomen is. Men kent er het meisje geheel uit. Bedenk hoeveel moed, en overleg, en affectie er wezen moet eer men zoo iets onderneemt. In jou heb ik oen gevaarlijken medeminnaar, vrees ik." «Och," zuchtte Joscelyn. «Wat praten we toch over liefde en trouwentien tegen een dat we, eer de oorlog ten einde is, dood en begraven zijn. Stel je dat slagveld voor bij Edgehill, met zjjn duizenden verslagenen. «Ik zie, je verwacht nog heel wat strijd," zei Arthur Denham. «Ik nietik ben overtuigd dat de toestand zooals hij nu is, niet lang zoo blijven kan de vrede, waarnaar een ieder reikhalzend verlangt, kan zich niet lang laten wachten. Lord Falkland is er zeer voor, even zoo al de besten van onze partij. Maar aan jou kant schijnen die juist, o.a. Mr Hampden, voor den oorlog te zijn. Ik begrijp niet waarom Joscelyn had een antwoord op de lippen, doch hield zich bij tijds in evenals wanneer hij met Dick was, vond hij het beter alle discussies te vermijden iedef was im mers overtuigd dat zijn partij het bij 't rechte eind had «Ik lees met pleizier dat nieuwe comediestok van je vader, dat hij mij gisteren avond ter leen gaf," zei hij, en gat hiermede een andere wending aan het gesprek. «Wat? «The Sophy?" Ja, daar zijn mooie passages in alleen vind ik die ruwe behandeling van den vader wat overdreven." «Dat kan ik niet zoggen," klonk het niet zonder bit terheid. «Bedenk hij is een Mahomedaan, een Turk uit den ouden tijd, toen de menschen zooveel wreeder waren dan nu. Er zijn wel christenvaders alles behalve teeder «Maar wat heeft je er dan zoo bijzonder in gefrap peerd vroeg Denham, die spijt had van zijn ondoor dachte opmerking.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 6