benoeming van den heer J. J. Wiegman als hoofd der openbare lagere school aldaar, op grond dat blijkens een ingesteld rechterlijk onderzoek bij het nemen van dat besluit vier raadsleden hunne stem uitbrachten op den heer de Keijzer (hoofd der openb. school te lilmmcn) en drie raadsleden hunne stem op den heer J. J. Wieg man dat dus laatstgenoemde de minderheid der stemmen op zich vereenigde dat art. 50 der gemeentewet voor schrijft dat alle raadsbesluiten bij volstrekte meerder heid der stemmende leden worden opgemaakt en dus genoemd raadsbesluit is genomen in strijd met de wet. Den 4 werd in den gemeenteraad van Weststelling werf medegedeeld het koninklijk besluit tot niet goed keuring der gemeente-begrooting van 1894 de post »buitengewone Rijkssubsidie", uitgetrokken op f 51500, moet teruggebracht worden tot f 31500. Burg. en weth. deelden mededat zij niet wisten hoe de zoo noodige f 20000 te vindenaan verhooging van den hoofdelijken omslag tot 13 14 pet. viel niet te denken. Hot lid v. d. Zwaag stelde voor dat de Raad zijn man daat zon stellen in handen der kiezers, welk voorstel door alle leden ondersteund werd. De voorzitter meende, dat nog eene laatste poging moest worden gewaagd en stelde vooreene commissie af te vaardigen naar den minister van binnenl. zaken om dezen te bewegen hooger subsidie toe te staan. Met algemeene stemmen werd dit voorstel aangenomen. Tot leden dier commissie werden benoemd de voorzitterde raadsleden Eisma en van der Zwaag en de secretaris. Mocht deze commissie niet slagen, dan zou het voorstel-v. d. Zwaag dadelijk be handeld worden. De ring Edam, heeft op zijn verzoek om inlich ting omtrent de vraag of het inkomen van ringpredi- kanten ter zake van de waarneming van den dienst in eene vacature al dan niet behoort tot de inkomsten we gens tijdelijke werkzaamheden bedoeld bij art. 4 2 der wet van 2 Oct. 1893 (Staatsblad 149), van den mi nister van financiën bericht ontvangen, dat die werk zaamheden volgens de reglementen van het Nederl. Her vormde Kerkgenootschap behooren tot de ambtsverrich tingen van een predikanten dat derhalve de daaruit verkregen inkomsten niet zijn te beschouwen als inkom sten wegens tijdelijke werkzaamheden. Den 6 des avonds is in het Kinder-Ziekenhuis te Rotterdam een 5jarig kind gebracht, dat lijdende was aan diphtheritis met verschijnselen van Stenose (membraan- vorming in de luchtpijp). Na een onmiddolijke inspuiting van serum den 7 des avonds door een tweede gevolgd, was het den 8 zoo goed als hersteld. De kosten der beide inspuitingen bedroegen 7,20. De jachtopziener H. Vink van Oegstgeost is aan de gevolgen zijner verwonding overleden. Akersloot. Dat het mond- en klauwzeer onder het vee nog al met onkosten gepaard gaat, blijkt o.a. hieruit, dat het in deze gemeente reeds meer dan f 1200 gekost heeft. De reis- en verblijfkosten van den veearts zjjn hieronder niet begrepen. Aieuwe Aiedorp. Betreffende den grooten nationaleu kolfwedstrijd alhier, in de maand October te houden in het lokaal van P. Haringhuizenkan nog het volgende gemeld worden. In het geheel hebben zich 74 mededingers allen uit Noordholland aangegeven zoodat de le prijs, 74 met verguld zilveren medalje, zal bedragen. De uitreiking der prijzen zal op 14 Nov. plaats hebben, op welken dag tevens een gewone kolf wedstrijd, om fraaie voorwerpen, en een biljard wedstrijd zal plaats hebben. Den kolvers is de officiëele lijst van deelnemers reeds gezonden. Den 8 zijn de eerste seriën geslagen door kolvers van Barsingerhorn. Aan belang stellende toeschouwers zal het dezen wedstrijd niet ontbreken. Sioordscliermcr. De heer C. J. A. Bosch, pre dikant te Hoogkarspel, heeft het beroep bij de hor- vormde gemeente alhier aangenomen. Oontgraftdijk. In de vorige week had alhier eene harddraverij plaats waaraan door 9 paarden werd deelgenomen. De prijs werd gewonnen door het paard van den heer J. Stil, Spijkerboor, de le premie door den heer A. Stuijt, in de Starnmeer en de 2e premie door G. Hop, Spijkerboor. Oudorp. De heer H. L. Kniphuizen heeft eon be roep ontvangen naar de gemeente Lekkerkerb. Vlieland. Aan het noorderstrand zal een red dingboothuis worden gebouwd, ter vervanging van de thans in de kom van het dorp staande schuur, waardoor de reddingmiddelen een half uur dichter bij de plaats zullen zijn waar zij het meest noodig zijn. De bouw is opgedragen aan den aannemer M. Daalder te Ter schelling voor J 3340. die niet begrepen waar deze jonge man, die hun kleeren droeg, vandaan kwam. Bij den haard stond een flink gebouwd officier met donkere oogen en een zeer innemend uiterlijk, dat Josce- lyn terstond deed denken aan Sir Robert Neal. Het was Sir William Waller. Wel was hij veel jonger dan Sir Robert, ongeveer vijf en veertig jaar oud doch de gelij kenis op Clemency's grootvader was niet te miskennen ze nam Joscelyn onmiddellijk voor hem in en hij ver heugde zich reeds in het vooruitzicht onder hem te dienen. »WelMr. Heyworth," begroette hem Sir John, »de kansen zijn gekeerd zooals gij zietnu ben ik uw ge vangene. Zoo brengt >de wisseling der tijden vergelding meê". Dit, Sir William, is mijn gevangene, tien dagen geleden midden op den weg overvallen en buitgemaakt, toen hij met depêches voor u belast was." Over Sir William's vriendelijk gelaat kwam een donkere wolk hij groette Joscelyn met in het oog vallende koel heid. Arthur Denham, die dicht bij hem stond, zag dit met verbazing; wat Joscelyn betreft, hij kleurde tot over de ooren. Waller nam hem eenige seconden zwijgond op, en begon toen »Ik heb van u gehoord, Mr. Heyworth, en van de depêches die mij door u gebracht zouden worden, depêches dieuit handen van Mr. Pym zelf ontvangen, van het grootste gewicht waren. Ik heb vernomen dat gij in de buurt van uw ouderlijk huis quasi in banden vau uw vaders troepen gevallen zijt, dat de stem des bloeds zege vierde over de stem van den plicht en gij zo aan den vijand hebt afgegeven. Gy zult n dus over eene beschul diging van den ergsten vorm van verraad te verantwoor den hebben." Wordt vervolgd. Amsterdam. Den 6 des avonds heeft op de Prinsengracht bij de Lauriergracht de vrouw van een aldaar woonachtigen agent van binnen- en buitenlandsche huizon in een staat van opgewondenheid haren man met een mes ernstige sneden over hals en pols toege bracht. Hij strompelde, hevig bloedende, de trap af, waarop voorbijgangers een geneesheer haalden die hem verbond en in het Binnengasthuis liet opnemen. De vrouw werd naar het politiebureau op de Lauriergracht gebracht. In het geheel ziin sedert het ontstaan der cholera tot den 6 alhier 100 personen aangetast, van wie 35 be zweken. Vijftig zijn hersteld en 15 waren den 6 nog in behandeling. De katholieke kiesvereenigiug hoeft don heer mr. L. H. Povel candidaat gesteld voor lid der Prov. Staten bij de aanstaande verkiezing van een lid. Driehuizen. De eenigo sollicitant, die zich voor de betrekking van onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier had aangemeld, heeft later hare sollicitatie weder ingetrokken. De jaarwedde, aan die betrekking verbonden, bedraagt f 600. Enkhulzen. Van de drie plannen tot verbouw van scholen kon slechts één het bouwen eener nieuwe school, waarvan de kosten op 20246 geraamd zijn, de goedkeuring van den districts schoolopziener verwerven. Dit plan werd door den Raad verworpen met 7 tegen 6 stemmen. De meerderheid meende dat de verbouw der burgerjongensschool, op 2550 geraamd, aan de eischen der wet voldeed. Met 7 tegen 6 stemmen werd dit plan aangenomen. Daar de schoolopziener dit plan af keurt zal de Raad vermoedelijk de tusschenkomst des ministers inroepen. Haarlem. Het bestuur van den Veenpolder heeft den 4 aanbesteed het bouwen van een stoomgemaal met woning voor den machinist en bergplaats voor steenkolen aan de Leidsche vaart, ter vervanging van den water molen. Laagste inschrijver was J. van don Boogaard voor f 8460. Holhorn. In den polder Waard en Groet worden de uijen vorstvrij opgezetthans is dit product zoo goed als onverkoopbaar. Meermalen komt er in het voorjaar vraag naar uijenen wil de markt dan nog wel eens vrij hoog zijn. Hierop is ook nu de hoop gevestigd een voordeelige bouwerij kan het echter dit jaar al niet zijn. Vooreerst toch is de opbrengst niet best en bovendien is het te voorzien, dat het natte jaar oorzaak aal zijn dat in den loop van den winter veel van deze veld vrucht zal wegrotten. Eenige jaren geleden ondervond men dit in hooge mate. Er wordt weder veel stroo opgekocht voor verschil lende strookarton- en papierfabrieken, het meeste voor de fabriek te Kampen. De prijzen verschillen van f 8 tot 12 per 100 ned. pdn., al naar 't tarwe-, haver- of gerstestroo is, alsook naar de grootte der partijen. Het stroo wordt vóór de verzending machinaal geperst; menig een heeft hiermede nog den geheelen winter werk. Schaden. De 10 in beslag genomen dierendie op bevel van den heer Heugeveld werden gedood, hebben den 8 bij verkoop bijna 700 opgebracht, d. i. ongeveer 40 cent per ned. pond. Oplichterij 1 Een paar dagen geleden verkocht de veehouder J. D. te Obdamaan den handelaar W. te Hoogwoud 13 schapen a 13. Na de levering kon echter de kooper niet betalen, naar hij zeide, en het gevolg is dat hoogst waarschijnlijk D. niets van zijn f 169 ziet. Naar het schijnt is er tegen dergelijke practijken niets te doen. Obdain. Voor de vacante betrekking van onder wijzer aan de openbare lagere school hebben zich 5 sollicitanten aangemeld. Het salaris bedraagt 600. Purinerendc Alkmaar. Den 8 is aan het Tolhuis, gem Buiksloot, publiek aanbesteedhet maken der stationsgebouwen te Rijp en Schermerhorn en de bruggen van af Rijp naar Alkmaar, ten dienste der Tweede Noordhollandsche Tramweg- Maatschappij. Laagste inschrijvers zijn de heeren voor de stations, Schieve, van Friesland voor 8625; voor de bruggen, Gijzeloor, Enkhuizen, voor f 20950. Grootebroek. De nieuw opgerichte kolfvereeui- giug Vriendschap" is in den korten tijd van haar bestaan tot ruim een honderdtwintigtal leden geklommen. Wlerlngerwnard. In de den 8 gehouden ver gadering van den raad waren alle leden tegenwoordig. Na opening, lezing en goedkeuring der notulen werd door den voorzitter aan de orde gesteld de herziening van de verordening op de belasting van de honden. Voor sommige minvermogende ingezetenen is het moeilijk de belasting, zooals die thans is bepaald, te voldoen, zoodat b. en w. voorstellen lit. a van art. 1 der verordening te lezen als volgt van honden uitsluitend gehouden wordende voor brood winning voor één hond f 0,50; voor twee honden f 1,50; voor drie honden f 3 voor eiken hond meer dan drie f 2. De heer Groneman, de wijziging toejuichende, stelt voor de vaststelling te verdagen tot eene volgende ver gadering het kon zijn dat de redactie van dit artikel niet duidelijk weergaf wat bedoeld werd aldus werd besloten. Op voorstel van b. en w. werd met algemeene stem men besloten, behoudens goedkeuring van gedeputeerde staten, de jaarwedde van den secretaris te verhoogen met f 50 en alzoo te bepalen op f 350. Vervolgens werden behandeld de begrooting van het burgerlijk armbestuur, zoomede die der gemeente. Eerst genoemde bedraagt in ontvangst en uitgaaf eene som van f 2800, de tweede in ontvangst en uitgaaf f 12541,79. Beide begrootingen werden na artikelsgewijze behandeling onveranderd vastgesteld, zooals ze door b. en w. waren aangeboden. Besloten werd voor 1895 te heffen een hoofdelijken omslag van f 2800, tegen f 3300 in een vorig jaar, aan het armbestuur een subsidie te verleenen van f 2800 en te beschikken over de uitkeering van het rijk, overeenkomstig de wet van 26 Juli 1891 (Stbl. uo. 169.) Nog werd medegedeeld, dat bij een onlaugs gehouden verificatie, was gebleken dat bij den ontvanger in kas was een som van f 761,845; boekeu en bescheiden werden in orde bevonden. Bij de rondvraag vestigde de heer Kaan de aaudacht op het afsteken van bengaalsch vuur des avonds en op het schijnen van lichten over den weg; de voorzitter be loofde hierop te zullen laten toezien. De vergadering werd hierna gesloten. Het laatst verschenen nummer van 6 October van dr Wereldkroniek, geïllustreerd nieuwsblad voo iedereen, waarvan een abonnement tevens eene verzeke" kering tegen de geldelijke gevolgen van ongelukken bij eene soliede Maatschappij met zich brengt, bevat o.a. De revanche op Lombok; BredaAlkmaar; De eerste marine-reservevlagmr. E. J. AsserEen 106jarige Nieuwe Kamerleden; Japans zegepraal. Onder de illustra- tiën zjjn portretten van gevallen officieren; van de Cadet tenschool te Alkmaar enz.Ook zijn ad 10 cents afzon derlijke nummers verkrijgbaar. Holland-Lombok. Het Geïllustreerd Gedenkblad, ten voor- deele van de nagelaten betrekkingen der gesneuvelden in Lombok uit te geven door den hoer F. B. van Ditmar, te Rotterdam, is, wat de bewerking betreft, reeds zoo ver gevorderd dat de verschijning van deze belangwek- kendo uitgave in den loop van deze maand kan worden tegemoet gezien. H. M. de Koningin-Regentes vereerde het werk met eene bijdrage als bewijs van H. D. sympathie terwijl de hoogste militaire en civiele autoriteiten in verbin ding met Nederland's voornaamste letterkundigen en schilders niet achterwege bleven. Hot financiöel resultaat belooft evenredig te zijn aau de algemeene belangstelling die het werk ondervindt terwijl der vermelding waard is dat de heeren Blooker, cacao-fabrikanten te Amsterdam het doel van deze uit gave willende bevorderen een bedrag van duizend gul den beschikbaar stelden voor ééne enkele aankondiging hnnuer firma op de achterzijde van den omslag. L O n B O H. Groote bladen kunnen in hunne kolommen alles over- drukkon wat in de indische bladen voorkomt om trent het verraad in Lombokkleinere bladen moeten zich uit den aard der zaak beperken. Alleen kan als indruk van al die berichten gemeld worden, dat het voor een kalm, onpartijdig nederlandsch beoordeelaar (onpar tijdig omdat de betrokken personen niet algemeen bekend zijn), verschrikkelijk is om te lezen de gevolgen van goed vertrouwen in mededeelingen, welke anders opgevat hadden moeten worden. Aan waarschuwingen tegen de Baliërs schijnt het niet ontbroken te hebben; alleen werd door de nederl. bevelhebbers daaraan geen waarde ge hecht omdat zij vertrouwen stelden in den verrader Djilantik. In den Locomotief leest men omtrent het voorgevallene het volgende uitvoerige berichtdat in andere bladen in hoofdzaak bevestigd wordt. Het hoofdkwartier te Tjakra Negara had reeds eenige dagen vóór 25 Augustus geruchten vernomen omtrent vijandige voornemens der Baliërs. Djilantik, de tusschen- persoon voor vele besprekingen tusschen het hoofdkwar tier en den vorst van Lombok, bleef door zijn onbevangen houding vertrouwen inboezemen. Dit vertrouwen bestond in dezelfde mate bij den tweeden als bij den eersten bevelhebber. Zoowel generaal van Ham als genoraal Votter liep hoog weg met hem. Zij beschouwden hem als den ons welgezinden en bekwamen tusschenpersoon om de zaken te Lombok tot een goed einde te brengen. Toch noopten de geruchten in den loop van den 25 Augustus tot het nemen van eenige voorzorgen. Vooreerst verhuisde het hoofdkwartier uit de poori naar het bivak. Het bivak was n.l. opgeslagen buiten de gebouwen der poeri en bestond uit twee gedeelten, één hooger gelegen, dat omgeven was door een muur, ongeveer een man hoog, en daarom de »benting" genoemd en een daaromheen liggend in halven cirkel uitgospreid kamp, dat tot dicht bij de muron van het paleis kwam. De generaals met hunne adjudanton en de staf logeerden echter in kamers van den poeri, generaal van Ham en generaal Vetter in kamers naast elkaar, majoor Hamorster en de adjudanten in een ander gebouw van de poeri. Tevens gebruikte het hoofdkwartier daar zijne maaltijden. Deze woon verblijven nu werden den 25 door bet hoofdkwartier verlaten dat verhuisde naar de bentiug van het kampe ment. Tevens werden, wijl het hier liggende 6e bataljon door het afzenden der colonne Bijleveldt stafofficier kapi tein Wiersma) met twee compagniën was verminderd, één compagnie van het te Mataram liggende zevende benevens twee stukken veldartillerie naar Tjakra Negara ontboden. Den 25 des avonds op den gewonen tijd gingen de hoofdofficieren als altijd in de poeri hunnen maaltijd gebruiken. De vraag ontstaat, moet deze houding na de loopende geruchten roekeloos geacht worden Iudien er van slechte plannen der Baliërs iets aan wasdan moestin afwachting van nader te nemen veiligheids maatregelen een kalme onverschrokken houding nog het meest bijbrengen om hen tydelijk in toom te houden. De generaals konden onmogelijk weten dat alles reeds zoo deugdelijk was voorbereid. Hadden zij dat geweten, dan ware zeker reeds zaterdag een terugtrekken door hen gelast op Mataram. Maar nu er slechts geruchten liepen en meesterlijke veinzerij van een schijnbaar ons voortreffelijk gezinden Baliër hen moest doen gelooven hier slechts te doen te hebben met praatjes zooals bij een verblijf te midden van een vijandig land altijd loopen, konden zij toen door een overhaasten aftochtzegge vlucht, alleen op grond van geruchten, zich in de oogen van vriend en vijand belachelijk maken. Men zou, indien dan eens een aanval was gevolgd, van de stuurlui aan wal, die thans de roekeloosheid der hoofdofficieren en die van den staf veroordeelen, eens iets gehoord hebben Wegwerpen van ons prestige, slechte politiek, wanbeleid, ja lafhartigheid zou men hun voor de voeten geworpen, Thans nu het verraad werkelijk heeft bestaanis het voor ons gemakkelijk te schreeuwen over roekeloosheid maar de generaals konden vóór bet drama die zekerheid niet hebben. Hoe verbaasd hebben niet wjj allen hier over de uitbarsting gestaan hoeveel te minder moesten zijdie van den juisten weg werden gebracht door een blijkbaar geslepen veinzaard welke nu eenmaal hun aller vertrouwen had weten te verwerven, hoeveel te minder moesten zij aan de waarschijnlijkheid van zulk een vreese- aanval gelooven Dat generaal van Ham zich nog ter plaatse bevond, was overigens een toeval. Beide generaals waren reeds een paar weken vroegor overeengekomen dat, bij den uit stekenden en vreedzamen loop der expeditie, een tweede bevelhebber niet meer noodig was. Generaal Vetter had dus naar Batavia het voorstel gedaan, gen. v. Ham den 22 met een deel der troepen naar Java te doen vertrek-

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 2