Mond- en Klauwzeer. Stadsberichten. SCHOUW. WAARSCHUWING. Telegrafische Berichten, geelachtig bruin van kleur en geplaatst op een hard- steenen voet. Drie ewart marmeren platen, op het ge steente aangebrachtprijken met gulden letters met de namen geboorte- en sterfdagen der vrouwen. De onderste plaat draagt tot opschrift»Do beide vrouwen vielen als slachtoffers eener misdaad". Op het bovenvlak van den gedenksteen is eene weenende vrouwen-figuur in zittende houding geplaatst, zeer fraai uit wit marmer gehouwen. Het geheele graf is door een net ijzeren hek omgeven waar binnen de vijf kranzen in doozen zijn opgehangen. De gedenksteen is geleverd door den heer P. Messe- laar te Alkmaar, hot ijzeren hek door den heer C. Bak ker, smid alhier. Eigenaardig is het, na te gaan, hoe elk duister punt in den moord nog altijd druk wordt besproken, als daar maar een enkele al of niet juiste aanwijzing over wordt gegeven. Zoo hoorde men voor eenige dagen druk spreken over zekere lamp uit de woning der vrouwen die daar niet thuis behoordenaar men meende. Werksters zeide men herinnerden zich niet, bedoelde lamp ooit gezien te hebben en zie daar stof tot het opperen van ein- delooze vermoedens, tot het fluisteren van meer dan dwaze veronderstellingen tot het zoeken naar medeplichtigen die wel niet gevonden zullen worden, omdat zij er ge lukkig niet zijn. Het vinden van eenige lampeglazen in de woning der weduwe gaf den heer Al, executeur-testamentair, aan leiding die naar Alkmaar mede te nemen, om te zien of ze ook op de lamp mochten passen. Den 10 verna men wij, dat de 2 gevonden glazen zeer goed op de lamp pasten. Daar lamp en glazen van eene bijzondere constructie zijn, lijdt het geen twijfel of de lamp behoorde in eigen dom aan de weduwo Bute. Omdat zij in de gemeente geen passende glazen voor de lamp heeft kunnen krijgen, had zij er een paar >voor de breek" uit eene andere plaats meögenomen. Gelukkigdat ook deze zaak zoo goed tot klaarheid is gekomen. Den 8 is te Bemmel tijdens de kermispreteen koffiehuis met den inboedel verbrand: het vee werd gered. Voor het kantongerecht te Wageningen heeft den 8 terecht gestaan de schoolopziener in het arrondisse ment Wageningen wonende te Oostorbeek wegens het verzenden van een particulieren hriefinhoudende een gelukwensch aan jhr. A W. van Borsele burgemeester van Ede met zijne benoeming tot lid van de Tweede Kamer als dienstbrief. Daar overtreding vermoed was, werd de brief in tegenwoordigheid van den postdirecteur van Ede geopend. Het openbaar ministerie eischte tegen hem 15 boete, subs. 4 dagen hecht. De Prov. Staten van Gelderland hebben den 9 be noemd tot lid van Gedop. Staten den heer Ch. baron van Hugeupoth tot Aerdt. Den 10 des nachts is te Utrecht een agent 4 kl. in de Vecht verdronken waarschijnlijk is hij bij het overgaan van de spoorbrug van den Centraal Spoorweg in de rivier gevallen. Voor een paar jaar is zijn broeder op dezelfde plaats verdronken. De rechtbank te Roermond heeft P. Emonts uit Venraai, schuldig verklaard aan mishandeling en doodslag, gepleegd te Heppeneert, in Belgie, op een 14jarigen knaap en veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf; de eisch was 17 jaar geweest. Aan 's Rijks kantoren van ontvang is eene uitnoo- digiug gericht, om de oude muntbiljetten van tien gulden niet meer uit te geven doch ze te storten bij de be taalmeesters, ten einde ze aan den omloop te onttrekken. De te Uithuizen (Groningen) gehouden groote land bouw- en nijverheidstentoonstelling heeft op eene ont vangst van 11184.89 een batig slot van f 1246.38s opgeleverd. Tot lid dor Provinciale Staten van Zeeland is in het district Sluis gekozen de heer J. van Houte, burge meester van Oostburg, lib., met 786 van de 964 geldige stemmen. De directeur der Weesinrichting te Neerbosch heeft over het tweede kwartaal van dit jaar, met inbegrip van twee legaten elk groot J 1000 en een van 2000, voor de inrichting 56068 ontvangon aan druk- en bindwerk werd nog 14125 ontvangen. Met ingang van den 10 is de invoer in Belgie van schapen herkomstig uit Nederland uitgezonderd de pro vinciën Noord- en Zuidholland en Utrechtverbonden met de slachtplaatsen te Brussel en te Oureghem-Ander- lechttoegestaan onder verschillende voorwaarden. Amsterdam. Mevrouw Beersmansdie den 7 in den grooten schouwburg te Rotterdam in den titelrol van Madame Sans-Gêne optrad, is, door een aanval van beroerte getroffen, in hot laatste bedrijf neergezegen. Zij zal geruimen tijd volslagen rust moeten nemen. Den 8 is tot directeur der Amsterdamsche Hypotheek bank, in plaats van wijlen den heer mr. Th. Schiff, be noemd de heer J. J. Luden met 367 der 573 uitge brachte stemmen. Do heer mr. H. Pouw had 98 en mr. H. Sillem 108 stemmen. Het gerechtshof alhier heeft den 10 in hooger beroep bevestigd hot vonnis der arr. rechtbank alhier waarbij P. A. van der Linde veroordoeld is tot 15 jaren gevan genisstraf, wegens poging tot vergiftiging van zijne moe der en zijnen oom. De tegen den 10 bijeengeroepen raadsvergadering kon geen voortgang hebben daar te drie minuten over half twee bij de opening slechts 14 van de 39 leden tegen woordig waren. Den 10 zijn van de zes voor onderwijzer geëxamineer- den twee geslaagd, nl. J. C. Ceton en P. Pieters van Haarlem. Castrlcum. De heer A. Franse is benoemd tot onderwijzer te Heemstede. Kgmondhlnuen. Aan de alhier gehouden hard draverij werd deelgenomen door 10 paarden, waarvan de prijs is behaald door het paard van Jan Apeldoorn Gz., de le premie door dat van J. Mooij Jz., de 2e premie door dat van den heer G. Hitchcock. Bij de ringrijderij waaraan door 21 liefhebbers werd deelgenomen, is de prijs behaald door G. Kramer en de premie door J. Liefting Pz. Ugrnond aan Zee. Van het nienwe gebouw der Prins Hendrik-Stichting wapperde den 10 de vlag, ten teeken dat de bekapping van het groote gebonw is aan gevangen. Haarlem. Den 9 des nachts is door middel van inklimming diefstal gepleegd in twee villa's in het Flora park, bewoond door de heeren jhr. P. Qnarles van Uf- ford en S. J. graaf van Limburg Stirum. Verscheidene zilveren voorwerpen zijn bij beide heeren ontvreemd. Het openschuiven der ramen was mogelijk doordat de harpjes niet vastgezet waren. Bij den heer van Limburg Stirum was wel iets gehoord maar men had geen kwaad vermoeden omdat een der dienstboden ongesteld was. Helder. Den 6 is alhier het Visschers Zieken-, Weduwen- en Weezenfonds tot de oprichting waarvan sedert eenigen tijd pogingen werden aangewend, gesticht. Acht en zeventig aanwezige visschers traden als lid toe en vijftien reeders, vischhandelaren en schippers meldden zich als donateur aan. Hensbroek. De heer E. Botjes heeft uit zijn ambt als predikant dezer gemeente, ontslag aangevraagd tegen 1 Nov. e k., om zijne studiën verder voort te zetten. De besmettelijke ziekte onder het vee, mond- en klauw zeer, neemt in deze gemeente ook verbazend toe. Ook heerscht er rotkreupel onder sommige schapen. Texel. De heer C. Leffef, predikant bij de neder- landsche hervormde gemeente te Den Hoorn, is als zoo danig beroepen te Est, nabij Geldormalsen. Westerblokker. Den 7 is aan 't Unjerpad tus- schen Zwaag en de Bangerd de woning van do wed. D. Koorn afgebrand. Een zoon die alleen te huis was kon met moeite zijn bed ontvlnchten. Zand voort. In September zijn in de duinen ten zuiden van het dorp 880 patrijzen geschoten. Zijpe. Tot dijkgraaf van den Zijpe- en Hazepolder is door hoofdingelanden benoemd de heer K. Francis, ter vervanging van den heer K. Biersteker, die wegens ouder- doms gebreken had bedankt. Tot heemraad werd ter vervanging van den heer Francis, benoemd de heer C. Groenveld, thans hoofdingeland. Beroepen te Oostzaan ds. C. Korvezee te Wjjnal- dum. Bij kon. besluit van den 5is aan het hoofd bestuur der vereeniging »Trouw aan Koning en Vader land" gevestigd te Utrechttot ondersteuning van be- hoeftigengerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis of de Citadel-Medalje, machtiging verleend tot het houden eener collecte door het geheele rijk in de maan- don October en November van dit jaar. Te Renkum hebben de slagers tengevolge van de lage veeprijzeu, het vleesch 10 centen per pond afgeslagen. Hoogearspel. Benoemd tot hoofd der bewaar school mejuffronw A. M. de Haan Zwolle. Coöperatie. Hoorn. In eene zaterdag gehouden vergadering is besloten eene vereeniging op te richten tot publieken verkoop van aardappelen, fruit en groenten alhier Staande de vergadering traden 98 leden toe. West woud. P. J. Oud, rev. alhier, is benoemd tot professor in de philosophie aan het r. c. college te Rozendaal. Anna Faulowna. Op de voordracht voor secre taris van den polder zijn geplaatst de heeren J. K. Kaan, J. Jelles en Nik. Kaan allen alhier. Spanbroek. Den 10 werd van wege de ned. kerv. gem. de gewone zesjaarlijksche verhuring gehouden van de aan do kerk en diaconie behoorende landerijen en boerenplaatsen. De totale opbrengst was ƒ4424 tegen f 4810 in 1888. Alzoo eene vermindering van f 386, wat luttel is, indien men bedenkt dat de tijden in 1888 vrij wat gunstiger waren dan thans. Een perceel bleef onverhuurd. llrsem. De veehouders in deze gemeente mochten zich tot vóór enkele dagen nogverhengen dat hun veestapel van het zoo gevreesde mond- en klauwzeer verschoond bleef thans doen zich echter bij enkelen ziektegevallen voor. Bij den op den 10 te Bergon gehouden schiet wedstrijd door het kader der d.d. schutterij alhier, le categorie op 150 ned. el, met 10 schoten, zijn de prijzen behaaldle door den sergeant P. J. van der Kamp met 98 punten; 2e door den sergeant J. Chrispijn met 90 p. 3e door den sergeant F. Rike met 86 p., allen met 10 treffers 2e categorie, op 75 ned. el, met 10 schoten, le door den korporaal G. W. de Munk met 93 p.2e door den sergeant C. J. W. Maas met 86 p. en de 3e door den korporaal M. Basie mot 85 p., mede met 10 treffers. De rozouprijs, aangeboden door den majoor-commandantwerd mot kampschieten, door 4, die elk één hadden, mede behaald door den sergeant P. J. van der Kamp. De sergeanten P. J. van der KampJ. Chrispijn G. S. Groenewoud en A. A. de Groot verwierven bij denzelfden wedstrijd het onderecheidingsteeken van scherp schutter. De Aederlandschc Borstelmakers Hond afdeeling Alkmaar, verzond onderstaand verzoekschrift aan den minister van justitie Excellentie. De afdeeling spreekt haar oordeel uit over hel gevan- geniswerk, en is overtuigd, zoo daar geen verandering in komt, zij daar hun ondergang als vrije arbeiders spoedig te gemoet gaan. Daar nu reeds die onhoudbare concurrentie in geduchte mate gevoeld wordt en in de toekomst veel grooter zal worden, daar de tijdsomstandigheden er toe zullen bijdra gen, dat er meer werkgevers van den goedkoopen arbeids krachten dor gevangenen zullen gebruik maken, waardoor de woikgevers der vrije arbeiders ook de loonen znllen drukken en do ontslagen veroordeelden ook de arbei- dersmarkt komen overvoeren, daar zij met de opgedane vakkennis al spoedig kunnen volstaan, daar de vraag naar borstelwerk vervaardigd van plantenhaar steeds grooter wordt. Deze zoo gemotiveerde reden wenseht zij onder uw aandacht te brengen hopende meer succes dan op de voorgaande adressen te mogen ondervinden daar hun levenskwestie er aan is verbonden. Reden waarom zij u beleefd maar dringend verzoekt in deze zoo spoedig mogelijk verandering te brengen. Hoogachtend Het Bestuur, W. F. C. RIKE. Alkmaar, 8 October 1894. P. EWALD. Zondag, den 14, zal, wegens vacature, de dienst in de kerk der evangellcich-luthcrsche gemeente niet worden vervuld. Bij kon. besluit van 3 Sept. Nr. 67 zijn goedge keurd de statuten der Vereeniging Be Alkinaarsche Huishoud- en Industrieschool te Alkmaar, welke statuten opgenomen zijn in de Staatscourant van den 11. Bij kon. besluit van den 8 is aan mevrouw L. S. W. van Leeuwen, weduwe van den heer mr. J. P. B. van der Mandere in leven griffier bij het kantonge recht alhier, een pensioen verleend van 570. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen onder herinnering aan de verplichtingen aan eigenaars of gebruikers van slooten opgelegd bij de algemeene politie-verordening van 3 April 1889ter algemeene kennis, dat door den opzichter over den hout en de plantsoenen op Woensdag 17 October 1894 zal worden gehouden de jaarlijksche schouw over de vaarten en slooten in die gemeente. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLA1NE PONT. 2 Oct. 1894. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ALKMAAR, Gelet op het voortdurend uitbreiden dor besmettelijke ziekte mond- en klauwzeer onder het vee in deze gemeente, en het in verband met die ziekte voorkomen van enkele ziekteverschijnselen bij menschen, WAARSCHUW HA met nadruk tegen het gebruik van onge kookte melk. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE FONT. AlkmaarDe Secretaris, 3 Oct. 1894. NUHOUT VAN DER VEEN. BURGERLIJKE STAND. G e b o r e n. 9 Oct. Petronella Jacobad. van Simon Root en Jan netje Koppedraijer. Overleden. 9 Oct. Gerrit Jan z. van Hendrik Jan Jansen en Jan netje Stoel22 j. Oudorp. Geboren: 21 Sept. Cornelis z. van Klaas Morsch on Neeltjo Butter. 28 Nicolaas z. van Cornelis de Boer en Martha Winder. Overleden: 1 Sept. Maartje Turkstra echtgen. van Cornelis Nap 32 j. Zuid- on Aoordschermcr. Getrouwd: 9 Sept. Maarten Moerbeek en Aaltje Kieft. 12 Tennis Schermerhorn en Trijntje Honig. Geboren: 1 Sept. Hermannsz. van Cornelis Kieft en Elisabeth Mienis. 4 Hendrik Gerardus, z. van Jan Poeser en Trijntje Temper. 16 Arie, z. van Dirk de Bood en Jaunetje Koeman. 20 Geortjed. van Wijbrand Schermerhorn en Grietje Smit. Ohdain. Getrou wd. 13 Sept. Cornelis Rood wednr. van Mat ia Dekkor, van Heerhugowaard en Cornelia Dekker. Geboren. 2 Sept. Marijtjed. van Jan Geusebroek en Geertje Schermer. 4 Adriaantje d. van Simon Hoedjes en Anna Lindeboom. 29 Albertad. van Pieter Harteuberg en Lijsbeth Pauw. Overleden: 6 Sept. Hillebrand z. van Jan Konijn en Antje Ruiter, 5 m. 19 Catbarina d. van Willem Dekker en Catharina Schipper, 1 m. G e t r 2 Sept. 13 20 G e b o 7 Sept. 28 Over 8 Sept. 18 2 Oct. 4 Castrlcuin. 0 u w d. Cornelis de Vries, wednr. van Antje Castricum, en Keetje Zonneveld. Hendrik van Keulen wednr. van Cornelia Pi- lanen en Mietje Visbeen wed. van Pieter Termes. Lourens Henneman en Antje Dekker, ren. Cornelia d. van Petras Blom en Maria Noord- strand. Franciscus z. van Johannes Brakenhoff en Cornelia IJpelaan. Jacoba d. van Cornelis Mooij en Guurtruida Zonneveld. 1 eden. Catharina Lnte, 14 w. Catharina Lute15 m. Johanna Turk 8 j. Pieter Zoontjes 8 w. 's-GRAVENHAGE, 11 October 1894. Tweede Kamer. Met 43 tegen 42 stemmon werd aangenomen het ontwerp tot teruggaaf van het waarborg-kapitaal voor de spoor- wegconcessie SamarangCheribon. Aangevangen is het debat tot ondersteuning van het weduwenfonds voor indische officieren.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 3