No. 123. Eerste blad. Zes en Negentigste Jaargang. 1894. ZONDAG 14 OCTOBER. Onbestelbare Hrieven, ALKMAARSCIIE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het gebeelo rjjk 1, De 3 nummers fO,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentlën: Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. gedurende de 2e helft van September 1894 C. G. PotvlietAlkmaar; G. Knoppers Amsterdam ZeivaartHaarlem H. G. Reiziger, idem H. Visser, Nijmegen; H. Verhoeve Briefkaarten: W. de Jong, Amsterdam. L, O M U O K. Aan een particulier schrijven van den veldprediker Rogge ontleent Het N. v, d. D. het volgende Wat is alles veranderdDat schandelijk verraad in den nacht van 25 op 26 Aug. bracht mijn leven plot seling in het allergrootste gevaar. Ik huiver nog bij de herinnering aan de verschrikkelijke tooneelen waarvan ik getuige was. Onder het vuur van den vijand heb ik mijn vriend Van Ham, die doodelijk getroffen was, nog mede helpen trachten te verbinden en in een tandoe nedergelegd Het was of de hel was losgebroken een Bartholo- meusnachteen slachtingwaartegen niets te doen viel. Ik ging met oen sectie van 53 man waarvan met mij slechts 8 man levend in een tempeltje over het bivak van Mataram terecht kwamen. Daar brachten we op gepakt met gekwetsten en dooden en wat er over was van het 6e en 7e bataljon een vreeselijken nacht door. Gedurende twee dagen waren wij zonder eten of drinken, elk oogenblik een overval duchtende. Den vijand viel alles in handen wat we achter hadden moeten laten. Ik had niets meer dan ik aanhad en mijn zakdoek gaf ik nog weg om een gekwetste te verbinden. De wegen waren bezaaid met dooden en gewonden. Het was ver schrikkelijk. Ik ben boven verwachting gespaard. Van Mataram naar Ampenan gingen we langzaamover sawahs en door ravijnen en rivieren met steile oeversouder het vuur van Mataram. Ik zakte soms tot aan het midden in de modder en werd door tweo soldaten er uit ge trokken en eindelijk ondersteund, want ik kon niet meer gaan daar ik mijn voet verstuikt had. In Sakarbela vonden we een bevriendo Sasaksche kampongdie ons een handje rijst en wat klapperwater gaf. De resident noodigde mij daarna nit met een vlet naar de »Maet- suyeker" te gaan. Vandaar vroeg ik verlof aan den ge neraal om met de gekwetsten naar Soerabaja te mogen vertrekken. Het schip was spoedig overdekt met een groot aantal dier ongelukkigen die ik geholpen door den zendelinggedurende de reis met ijs water en wijn laafde. Aan den boom te Soerabaja was het stampvol be langstellenden. Daar trof ik o. a. ook den heer S., die mij in zijn huis opnam. Ik zag er uit als een land- looper doch dank zij der hartelijkheid dier familie weldra werd ik van alle noodige kleederen voorzien. Met de aanvullingstroepen ging ik dadelijk terng. Nn zit ik weer hier in een verschrikkelijkon rommel, Ampenan is rondom versterkt. De marine laat nu en dan met don derend geweld groote granaten in Mataram vallen. Spoe dig -en krachtig optreden kan ons misschien redden en het échec horstellen. God geve onzen troepen met weinig verliezen een glansrijk succes De bedienden van wijlen den overste van Lawick van Pabst en den luitenant Kalff verhalen dat zijtoen zij hun heeren hadden zien sneuvelenzich ieder meester maakte van de lange kris van een gevallen Baliër en daarmede gewapend een goed heenkomen zochten over de sawah. Een eindje weegs afgelegd hebbende zonder echter te weten waarheen troffen zij in het open veld een ongewapend Baliër aandezen dreigden zij met hunne krissen overhoop te zullen stekenals hij hun den weg niet wees naar het bivak te Ampenan op deze wijze kwamen beide javanen heelhuids thuiszonder door hun onvrij willigen gids, dien zij tusscheu zich in hielden aan andero Baliërs verraden te zijn. De officioele Jav. Ct. bevat de volgende bijzonderheden omtrent de Lombok-zaken In zijn eigen telegram deelt generaal Vetter mede dat het bericht, aJs zoude de luitenant-kolonel van Lawick van Pabst na de overrompeling zijnerzijds onvolledig zijn ingelicht omtrent den stand van zaken onjuist is. Toen genoemden hoofdofficier last werd gegeventerng te trekkenwas van ontruiming van Tjakra Negara nog geen sprakede daarna aangewende pogingen om hem bericht te zendenmislukten alle. Ook het gerucht, hetwelk o.a. door eenigo ingezetenen van Semarang ter kennis van den Gouverneur Generaal is gebrachtdat den 18 Augustus twee Baliërs zouden zijn gearresteerd bij zich hebbende brieven met gegevens aangaande eene samenzwering tot het vermoorden onzer troepenwordt door generaal Vetter beslist onwaar genoemd. Ter versterking van de maritieme middelen in de wa teren van Lombok worden Hr. Ms. oorlogsschepen de Bali en de Borneo derwaarts gedirigeerd. Blijkens eene van den secretariswd. resident te Boeleleng ontvaugen mededeelinghad deze geen ongun- stigen indruk verkregen van de stemming der Balische vorstenhestaren na de jongste gebeurtenissen op Lombok. Tweede Hamer. Den 11 bij de behandeling van het wetsontwerp tot ondersteuning van het Weduwon- en weezenfonds voor de officieren der landmacht in Ned.-Indië betoogde de heer de Ras datal zijn er fouten begaan door de re geering ook al tengevolge van de lagere trap waarop vroeger de wetenschap stond de desolate toestand van het fonds op dit oogenblik grootendeels is tooteschrijven aan het feitdat aan het hoofd hebben gestaan personen, die zich öf de moeite niet hebben gegeven zich op de hoogte der zaak te stellen óf totaal onbekwaam waren, daar anders nooit zou zijn toegestaan de verlaging van de oorspronkelijke 6 pet. tot 4 en 3pet Ook ziet hij niet inwaarom niet vroeger een andere regeling is voorgedragen. Hij begrijpt niet, waarom niet met een solide levensverzekeringmaatschappij een regeling is ge troffen in plaats van dit fonds to handhaven. Tevens zon zoodoende een eerste stap worden gedaan om de levensverzekeringmaatschappijen onder toezicht van den Staat te brengen. Hij vraagt alsnog wat de regeoring omtrent dat sluiten van een verzekering by een solide levensverzekeringmaatschappij denkt en wijst er op dat er officieren zijn geweestdie nu driemaal zooveel be taald hebben voor weduwpensioen als zij bij eene maat schappij zouden behoeven te doen. De minister van koloniën erkent, dat de maatregelen vroeger door de regeering genomenverkeerd zijn ge weest. Het onderzoek naar den toestand van het fonds heeft lang geduurd vandaar dat niet vroeger een regeling is voorgesteld. De vrijheid voor de officieren om zich bij een particuliere maatschappij te verzekeren zou geen voldoenden waarborg opleveren dat dit geschieden zal. De algemeene beraadslaging werd gesloton. Op art. 1 komt in behandeling het amendt.-Bool om de ondersteuning te bepalen, in plaats van op 3 ton, op minstens 1 */2 ton 'sjaars en voor 1894 die som van l'/2 ton op de begrooting te brengen. De heer Bool lichtte dit amendement toe overeenkomstig zijne schriftelijke toelichting. Den 12 werd dil amendement, na bestrijding door de heeren Goeman Borgesins, Farncombe Sanders, van Gen nep en don minister van koloniënverworpen mot 50 tegen 26 stemmen en het wetsontwerp aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Vervolgens werden met algemeene stemmen aangenomen het daarmede verband houdende wetsontwerp tot ver hooging der indische begrooting voor 1894; bekrachtiging tot onderhandschen verkoop van een stuk Staatsgrond te Apeldoorn aan H. Moner Tz. en A. Wesselink aldaar bekrachtiging van den verkoop van een strook gronds vau post- en telegraafkantoor te Haarlem, aan de ge meente Haarlem onteigening voor aanleg van een weg in de gemeente Kethel en Spaland. Na aanneming van eenige naturalisatie-ontwerpen en na verzending van het adres van den uitgever der Zie- rikzeesche Nieuwsbodezich beklagende over eene z. i. onrechtmatige verkorting zijner persoonlijke vrijheid, naar den minister van justitie om inlichtingen is de Kamer tot nadere bijeenroeping uiteengegaan. Aan den afgetreden minister van buitenlandsche zaken den heer mr. G. van Tienhoven, is een pensioen van f 2871 verleend. De meerderheid van den kerkeraad der ned. herv. gemeente te Groningen heeft besloten, den heer dr. Lonis B&hler beroepen predikant te Schiermonnikoog geene attestatie te verleenenwaardoor het den heer Bhhler onmogelijk is zijn ambt te aanvaarden. De verkiezing van een lid der Tweede Kamerin plaats van wijlen den heer S. T. Land in het hoofd kiesdistrict Helder is bepaald op 30 Octoberherstem ming zoo noodig op 13 November. Helder. De minister van binnenl. zaken heeft door tusschenkomst van Gedeputeerde Staten en burg. en weth. op het adres van 154 ingezetenen betreffende het oprichten eener Rijks hoogere burgerschool geantwoord, dat in het groot geldelijk bezwaar der meeste ingezetenen, om hunne kinderen naar plaatsen te zenden, waar behoorlijk middel baar onderwijs gegeven wordtgeen voldoenden grond ligt voor oprichting eener Rijksschool. Mocht de Raad echter besluiten tot het oprichten eener Hoogere Burger school voor gemeente-rekeningdan was hij bereid te bevorderen dat een subsidie van Rijkswege worde ver leend. De commissie voor deze zaak heeft naar aanleiding van dit antwoord eenparig besloten, de zaak nog niet op te geven. Het voornemen is door eene commissie van drie leden bij den minister vun binnenl. zaken nader op het verzoek terug te komen. De machineriën van Hr. Ms. Korvet »van Galen", lig gende aan 's Rijks werf alhier zjjn in het openbaar bij inschrijving verkocht aan J. N. Prins alhier voor 7193,80. H unst meststroolers. Anna Pnulowna. Voor den wedstrijd met kunst meststrooiers, van wege Hollands Noorderkwartier op den 17 alhier op de hoeve >Welgelegen" te houden, zijn elf machines aangegeven. De toegang is vrij. Amsterdam. Den 11 zijn twee van de zes voor onderwijzer geëxamineerden geslaagd n.l. W. Zegel van V eisen en J. Ravensteijn alhier. De kiesvereenigingen Burgerplicht, Grondwet en Am- stels Burgerij hebben tot candidaat voor de Prov. Staten gesteld den heer A. Roelvink. Enkliulzen. Den 10 heeft zich een geval van cholera voorgedaan iu het huisgezin van den slager G. Klouwers. De vrouw is aangetast. Scliagcn. Met ingang van 15 October is tot tweeden gemeente-veldwachter benoemd de gepasporteerde brigadier der maréchaussées de heer 0. Hoogland, van Zuidscharwonde. In den loop van dit jaar nog zal door de afdeoling Schagen van het Noderlandsch Onderwijzersgenootschap eene vergadering worden uitgeschreven van onderwijzers, kamerleden, burgemeesters, schoolautoriteiten en verdere belangstellenden in het arrondissement Helder tot bet bespreken van plannen om voor de onderwijzersweduwen een Rijkspensioenfonds te verkrijgen. Op die vergadering zal door den heer de Vries van 't Zand eene lezing daarover gehouden worden. Ook in deze gemeente, die tot heden vrij van de ziekte was gebleven, is mond- en klauwzeer uitgebroken. Sclioorl. Voor de betrokking van onderwijzer aan de opehbare lagere school te Groet hebben zich drie sollicitanten aangemeld, waarvan de volgende alphabe- tische voordracht is opgemaaktJ. Ott. ond. Oudorp P. Plas, tijdelijk ond., Hillegom J. v. d. Wiele, ond., Anna Panlowna. Eerstgenoemdo werd daarna als zoodanig benoemd. Wierlngerwaard. Ook bier is mond- en klauw zeer geconstateerd. De aangetaste dieren waren onlangs op de Schagermarkt aangokocht van J. Ondt, denzelfden persoon, door wien donderdag, den 4, aldaar besmet vee werd aangevoerd. Draft. Tot heden is in deze gemeente reeds onder 687 runderen toebehoorende aan 51 veehoudershet mond- en klauwzeer geconstateerd. Hoedijk. Van wege dit polderdistrict is don 10 de heer IJ. Bruin gekozen tot hoofdingeland van het Ambacht van Westfriesland, genaamd Geestmer-Ambacht. RijP- Twee jaren geleden waren bij de ned. herv. gemeenten in dezen ring meer dan de helft der predi kantsplaatsen vacant, zoodat zelfs een naburige ring te hulp moest komen om in den dienst der vacante ge meenten te voorzien. Daar nn ook de vacaturen van Driehuizen en Noordschermer weldra vervuld zullen zijn, blijft er in dien ring slechts ééne vacature over. Ursem. Door de hier gevestigde afdeeling der Hollandsche Maatschappij van landbouw is tot afgevaar digde naar de in November e. k. te houden vergadering der Vereenigiug tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier, benoemd de heer J. Wonder en tot diens plaatsvervanger de heer J. Vet. De heer M. Koogeralhierhield voor de leden der Afdeeling eene voordracht over de verschillende soorten van kunst meststoffen. Warmenhulzen. Tengevolgo van de lage kool- prijzen wordt hier door een der grootste koolverbouwers een groot aantal witte kool tot zuurkool gemaakt. Het geeft eene nieuwe en aardige bedrijvigheid en werpt zeer waarschijnlijk een voordeel af, waarnaar nn bij den verkoop per Btnk te vergeefs wordt uitgezien. Sedert 19 Juli j.l. had in deze gemeente op eene be volking van ongeveer 1400 zielen geen enkel sterfgeval plaats. Het aantal geborenen bedraagt dit jaar echter reeds 43. Do tronwlnstigheid heeft zich tot heden ge openbaard in een getal van 17 inschrijvingen. Zaandijk. Bij den gemeenteraad is het plan in overwegingom na afloop van de overeenkomst met de gasfabriek te Wormerveer in Mei a.s. de verlichting van de gemeente door electriciteit te doen plaats hebben. Zutdseharwoude. Herkozen tot hoofdingeland voor het Ambacht van Westfriesland, genaamd Geestmer- Ambacht voor de banne Zuidscharwonde, de heer Jan Boon aldaar. Eene oude qnaestle. De heer J. Lansen Croin, notaris te Znidzande, heeft bij de firma F. Kleeuwens en Zoon te Goes, eene brochure in het licht gegeven, onder den titel Gemeen schap en scheiding bij tweede en verder huwelijk,'' met toelichting en vervolg. Het boekje tracht de juiste be- teekenis uiteen te zetten van artikel 236 B. W. Of de schrijver daarin geslaagd is, beoordeele de belangstel lende lezer. Reeds aan vele commentaren op dat artikel werd in den loop der jaren het levenslicht geschonken en wollicht zijn er nog volon te wachten, als de arbeid van de Staatscommissie niet spoedig wettelijke sanctie krijgt. Zooals men weet, werd die reeds den 28 februari 1880 ingesteld met de opdracht om het burgerlijk wet boek te herzien en om artikelen als 236, waarvan de geschiedenis opklimt tot het romeinsch recht, te verbe teren.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1