Buitenland. Nederland. hebber te veel aan banden gelegd P Was het te ver gedreven humaniteitdie bij de onderhandelingen eene flinke houding belet heeft of moet men denken aan onwetendheid en onbedachtzaamheid. Jan Pieterszoon Coen heeft eens aan de Heeren XVIIde bewindslieden der Compagnie voor de voeten geworpen »Ik sweer U bij den Allerhoochsten, dat de Generale Compagnie geen vijanden heeft, die haar meer hinder en schade doen, dan de onwetendheid en onbedachtzaamheid (houdt 't mij ten besten), die onder U regneert en de verstandigen overstempt". Wat men te weten moet komen is of in dit geval inderdaad de verstandigen »overstempt" zijn en zoo dit blijken mocht hoe dit voortaan te verhelpen is. Indien de noodlottige expeditie naar Lombok het gevolg heeft, dat gebreken ingezien en verbeterd worden, dan zou dit de droefheid van velen temperen. DENEMARKEN. In het Folkething verklaarde de minister-president den 11 bij de beraadslaging over de ontwerp-begrooting, dat het ministerie bij het aanvaarden van het bewind de geldelijke aangelegenheden in orde had gevonden, en dat zij ook voorstellen had gevon den tot regeling van onregelmatige toestanden die sinds jaren hadden bestaan. Het ministerie heeft deze regeling goedgekeurd en het zijne taak geacht een samen werking van de beide takken der wetgevende macht te bevorderen, ten einde tot regelmatige toestanden te komen. Het ministerie heeft niet over het hoofd gezien, dat vele bedrijven onder de ongunstige tijdsomstandig heden te lijden hebben men kon niet verlangen, dat de regeering reeds nu de desbetreffende wetsontwerpen zou indienen. ENttELAND. Bij Chartham, niet ver van Canter bury, reed den 8 ochtends vroeg een wagen met hop- plukkers en pluksters, meest vrouwen en kinderen, bij zwaren mist de spoorbaan over, juist toen een goederen trein aankwam, die den wagen overreed. Zeven personen bleven op de plaats dood, een of twee anderen (de be richten verschillen) zijn sedert overleden. FBAKHKIJK. Den 8 kwam te Parijs zekere Kaufl- mann thuis na den ganschon dag werk gezocht''of liever gebedeld te hebben, om zijn huur te kunnen betalen hij vond zjjno vrouw en vijf kinderen dood de moeder had dezen en zichzelve met kolendamp verstikt. Hij zou de hand aan zich zeiven hebben geslagen, had de politie hem niet in verzekerde bewaring genomen. Later be daarde hij en beloofde het niet meer te zullen beproeven. De deelneming in dit geval is niet onvormengd, daar volgens de politie en de door de Temps ingewonnen inlichtingen, man en vrouw beiden luiaards en aan den drank verslaafd waren en de laatste bovendien door haar kijfziek en onaangenaam karakter hare woning tot een hel maakte. Vermoedelijk heeft zij deze daad in dronken schap bedreven. De Débats ontkent de beweorde dronkenschap, maar schrijft de daad der vrouw aan jaloerschheid en verbit tering toe en zegt, dat het echtpaar voortdurend kra keelde en de man de vrouw herhaaldelijk mishandelde en haar eindelijk verlaten had. Van de kinderen was het oudste tien, het jongste één jaar oud. De kamer, waarin het gezin woonde, was een waar hol en afzichtelijk vuil. De minister van oorlog heeft in de begrootingscom- missie medegedeeld dat het leger thans 540.000 man teltbijna 100000 meer dan in 1875. Een voorstel om de sterkte van het leger reeds in 1895 te brengen op die, voor 1896 ontworpen, vond in de commissie geen bijval. OOSTENRIJK-KOND ARI JE. De regeering is voornemens de Kamer na afdoening der kerkelijke wet ten te ontbinden daar hare meerderheid kleiner is ge worden. Ook de hond was ingedommeld, zoowel als zijn baas; beiden schenen echter door bange droomen gekweld, hnn slaap was onrustig. Joscelyn droomde dat hij zich op het kasteel bevond in Rosamond's kamer om het bed stonden zijn moeder en Izabella, de kapelaan in zijn wit ambtsgewaad, en de knorrige kindermeid die hen, toen zij klein waren, met een ijzeren roede regeerde Er was iets dat hem tegen hield doch met wanhopige krachtsinspanning wist hij zich los te rnkken, de menschen in de kamer voorbij te dringen en het bed van de zieke te naderen. Zij lag te kreunen en om hem te roepen hij zag aan de kleur van haar gelaat dat zij stervende was, hij stak de armen uit en trachtte haar te omvatten, maar hij kon niot. Op eens verdween alles het tooneel veranderde hij was in een donkere kamer, maar het klagmde roepen: Jos celyn Joscelyn O God, laat Joscelyn bij mij komen klonk hem nog in de ooron. Toch was het alsof de duis ternis hem tegenhield, en een onoverkomelijke scheidsmuur opdoemde tusscheu hem en het zieke kind, terwijl een paar sterke armen hem omklemden en er een stem tot hem kwam: »Sta op en ga naar huis! Ga naar huis!" Wederom sprong hij het bed uit, ditmaal klaar wakker. Hij hoorde Cymro's staart tegen den grond slaan, het dier begon zacht te keffen van vreugde en zijn meester te likken. Thans aarzelde Joscelyn niet langer hij was overtuigd dat hij geen oogenblik mocht verloren laten gaan. Hij stak een licht op, schoot oenige kleeren aan, nam zijn groote rijlaarzen in de hand en begaf zich naar een dor aangrenzende kamers waar Sir William Waller sliep. Het deed hem goed te zien dat do generaal nog wakker was een lamp brandde bij zijn bed en Sir Wil liam, gewoon van den nacht een dag te maken, lag op zjjn gemak in Plato te lezen. Het belangstelling luisterde hij naar hetgeen Joscelyn vertelde. »Zeker, je kunt onmiddellijk gaan," zei hij. »Ik eisch slechts drie dingen, datje goed gewapend gaat, je knecht meeneemt en in den morgen terugkeert." Joscelyn bedankte voor deze vriendelijke zorg en haastte zich naar zijn kamer terug om zijn helm en wapenrus- RUMENIE. Prinses Harie, gemalin van den troon opvolger, is bevallen van eene dochter. RUSLAND. Voor zoover tot dusver bepaald iszal de russische troonopvolger den keizer naar Corfu bege leiden. Daarna begeeft hij zich naar Darmstadt en zal dan in gezelschap van den grootvorst Sergei Alexan- drowitch broeder des keizerszijne gemalinprinses Alice van Hessen naar Rusland begeleiden. De bruiloft heeft waarschijnlijk plaats in het begin van November. Tijdens de afwezigheid van den keizer wordt wellicht een regentschap ingesteld met zuiver uitvoerend gezag en bestaande uit de grootvorsten Michael Nikolajewitch als voorzitter Wladimir Alexandrowitch en den troonsop- volger. Het besluit dat hierop betrekking heeft, zal binnenkort verschijnen. Het olficieele blad meldtdat het keizerlijk echtpaar den 11 een bezoek bracht aan Massandra en daar ander half uur vertoefde. Bij den terugkeer naar Livadia reed het keizerlijk paar door Yaltawaar de straten vol menschen waren. Het weder is triestig, maar stil en warm. CHINA. Uit Wijtl wordt van den 10 gemeld dat de japanners Wijti op den 8 aanvielen en innamen. Het chineesche garnizoen van 2000 man vluchttena zwakken tegenstand. Een honderdtal porsonen werden gedood en gewond. Een groote chineescho troepenmacht heeft een ver sterkte stelling ingenomen met 8 batterijen aan den noordelijken oever der Yalurivier. Een slag is op die plaats onvermijdelijk. De japanners rekenen er op Mukden te bezetten in de eerste week van November. Belangrijke overeenkomsten zijn gesloten met agenten van Krupp en andere dnitsche agenten voor de levering van kanonnen gelijk aan dievoor den winter te Tientsin geleverd. JAPAN. Graaf Otoride japansche gezant te Korea, is teruggeroepen, omdat hij niot geslaagd is hervormingen in te voeren. Graaf Inauye gaat binnenkort naar Korea Tweede Kamer. De afdeelingen hebben benoemd tot verslaggevers over de oorlogs- en de vestingbegrooting de heeren Schepel, Lieftinck, Rutgers, Seret en de Boer. Wijziging Harinc-begrootlng voor 1893. Het wetsontwerp tot wijziging dezer begrooting maakte, blijkens het afdeelingsverslag, op vele leden geen aange- namen indruk, voor zoover er opnieuw uit blijkt, hoe onuauwkeurig vaak de ramingen bij het dep. van marine plaats hebben. Gevraagd werd hoeveel de totaal-kosten van het ramschip Reinier Claeszen bedragen hebben. Uit verschillende opgaven daaromtrent kon men dit moeielijk nagaan. Volgens de opgaven in de mem. van beantwoording betreffende de marine-begrooting voor 1893, en eenige latere gegevens, zouden de totaalkosfen voor den bouw van genoemd schip bedragen f 2,298,495.72, terwijl de gegevens in het regeeringsantwoord omtrent de begrooting voor 1894 een totaal aangeven van f 1,804,671,12'/2. Tevens merkte men op dat, ook indien het laatste der beide cijfers juist bleek, de Reinier Claeszen, die oorspron kelijk op f 1,600,000 werd geraamd, tenslotte f 204.671.12*/a meer gekost zou hebben. Vereeniging van gemeenten. Vrij algemeen stelde men zich bij het afdeelingsonder- zook van de wetsontwerpen tot vereeniging van de ge meenten Rotterdam, Kralingen en Charlois, tot verandering der grens tusschen Rotterdam en Overschie en tusschen Rotterdam en IJselmoude, op het standpunt, dat nu de drie betrokken gemeenten met de vereeniging van Rot terdam, Kralingen en Charlois genoegen hebben genomen, het voor de Kamer moeielijk is daartegen bezwaar te maken. Niettemin waren er vele leden, die zich de na doelen van het voorgestelde geenszins ontveinsden, vooral met het oog op de geldelijke gevolgen, die het onmogelijk maken om de landelijke gedeelten der gemeenten Charlois en Kralingen te laten voortbestaan. ting, waarna hij Morrison wilde roepen. De gedachte te moeten wachten tot zijn knecht wakker en gekleed was, ontstemde hem, doch de trap afgaande, kwam hij tot zijn vreugde en verbazing Morrison tegen, geheel gekleed. »Wat," riep hij, »ben je al op? Hoe is dat zoo?" »Dat weet de hemel, Sir," Morrison wreef zich de oogen uit, als sliep hij nog half »ik ben wakker ge worden met een gevoel dat ik niet van mij afzetten koD, als moest ik mij aankleeden en bij u komen, maar ik ga met pleizier weer naar bed als er niets aan de hand is, want 't is danig koud." »Ik kwam je juist roepen, Morrison. Ik heb verlof van den generaal naar Shortell Manor te rijden. Zadel je paard zoo gauw mogelijk, ik zorg voor het mijne om tijd te winnen." Na het wachtwoord aan de wacht gegeven te hebben, werd de hoofdpoort voor hen geopend zij zadelden de paarden en reden weg. Tot zijn verwondering hoorde Joscelyn van den portier dat het slechts even over twaalf was; hij had dus heel kort geslapen ofschoon het hem, als hij aan zijn benauwde droomen dacht, lang toescheen. Het was een heldere nacht; het vroor een weinig, zoodat zij op den harden weg flink konden voortrijden. En toch hoe lang duurde de ritWas er dan nooit een einde aan het bosch. O hoe vurig verlangde hij het torenspitsje te zien. Eindelijk kwam het te voorschijn, ook de witte grafzuilen, de donkore olmlaan hij dacht aan dien Zondagavond, foen hij geluisterd had naar den psalm, waarin gesproken wordt van de duisternis en de wolken welke voor korten tijd Gods aangezicht bedekt houden. Iets van die duisternis kwam over hem toen hij zich Rosamond voorstelde in gevaar, in nood, toen hij, het kasteel naderend, een licht zag branden in Baruaby's huis. Tot zijn vreugde werd de deur reeds geopend en hoorde hij de stem van den ouden man Jonker! U daar! Ik dacht dat hot de dokter was." »Wat scheelt haar? Wat is er?" riep Joscelyn met heesche stem, den dienaar smeekend in het gerimpelde gelaat ziende. Den 6 Augustus werden te St. Anna Parochie, na de aldaar gehouden anarchistische meeting, zes personen aangehoudenwaaronder de ontslagen onderwijzer A. Dijkstra omdat zjj, in strijd met de gemeente-verorde ning in de bebouwde kom van het dorp hadden gezon gen. Deze zaak diende den 8 voor het kantongerecht te Berlikum. Alleen Dijkstra was verschenen, die eene zeer onbetamelijke houding tegenover den rechter aannam door bijv. niet zijne vragen te beantwoorden en hem zoo nu en dan den rug toe te keeren. Ofschoon de geëischte straf slechts j 1 boete of één dag hechtenis was, scheen Dijkstra er niet mede tevreden. Zijne verdediging betrof echter minder de zaak dan wel een kritiek op de bestaande toestandenzoodat de kantonrechter hem het zwijgen oplegde. Hij eindigde daarna met de woorden»leve de anarchieleve de sociale revolutie 1" Op dezen kreetdoor een paar geestverwanten herhaald, hoorde men (doch niet van den kantonrechter)»pak den man 1" waarop 12 politie-agenten hem trachtten te grijpen. Er ontstond eene algemeene worsteling waaraan ook het aanwezige publiek deelnam waarvan het einde was, dat o. a. een der maréchaussées en Dijkstra bij de trap neer- rolden de laatste met gehavende kleeren. Daarmede was de beweging die vrij wat ontroering verwekte afge- loopon. Den 7 des morgens was in de gevangenis te 's-Her- togenbosch een bejaard man ernstig ziek zoo zelfs dat hem de laatste Sacramenten waren toegediend. Onder meer was hem wijn voorgeschreven. Het schijnt daar de gewoonte dat de zieken worden opgepast door een mede gevangene. Een oppasser ontving van den bewaarder zoo hij meendeeen kommetje wijn. Hij bracht zulks naar den zieke. Deze vond de hoeveelheid wat groot en noodigde den oppasser een teug te nemen die zulks deed. Ofschoon hij onmiddellijk gewaar werd geen wijn te hebben gebruikt en het vocht ook niet gaf aan den zieken gevangene, omdat de smaak »leelijk" was, zoo ver moedde hij niet een zwaar vergif te hebben ingenomen. Kort daarop deden zich onaangename gevolgen voor. De geneesheer werd geroependie zoodra bemerkt was dat in plaats van wijn carbol was toegediend, braakmiddelen ingafechter te laat. Spoedig daarop is de oppasser overleden. Den 10 is in de machinefabriek Breda te Breda een jongen van 14 jaar door een rad gegrepen en geheel vermorzeld. Den 11 is ds. Baehler door de arr. rechtbank te Groningen wegens beltediging van ds. Gildemeester ver oordeeld tot eene boete van 200, subsidiair 60 dagen hechtenis. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben het besluit van den gemeenteraad van Nieuwer-Amstel tot het aangaan eener geldleening van/ 11000 voor het door trekken der waterleiding tot Amstelveen goedgekeurd. Te Weesp is een tweede cholerageval voorgekomen en te Ankeveen een geval met doodelijken afloop. !)e min. van binnenl. zaken heeft ingetrokken zijne beschikkingenwaarbij het vervoer van herkauwende diereu en varkens verboden is 1°. uit een kring, omvat tende a. het eiland »de Hoeksche Waard"; b. het eiland Rozenburgen c. de eilanden IJselmondeVoorne en Putten2°. uit een kringomvattende de provinciën Noordholland (met uitzondering van de daartoe behoo- rende eilanden), Zuidholland en Utrechtalsmede het gedeelte der provincie Gelderlandten noorden en ten westen van de Maas, de oostelijke grenzen der gemeen ten AppelternHorsen en Drnten de Waal en de oos telijke grenzen der gemeenten IJzendoorn Kesteren en Lienden tot aan den Rijn. Dr. A. Kuyper is uit Brussel naar Pan vertrokken, waar hij vermoedelijk den winter zal doorbrengen. Do kantonrechter te 's-Gravenhage heeft den 11 de 14 personen beklaagd van het deelnemen aan een ver boden optocht op 9 Augustus 1.1. bij de begrafenis van den sociaal-democraat van Veelen, van alle rechtsvervol ging ontslagen. Begrafenissen kunnen niet onder optochten gerangschikt worden en voor het houden eener begrafenis en voor het deelnemen aan eene begrafenis, hetzij met, hetzij zonder vlaggen en banieren, al of niet omfloerst, is geene voorafgaande vergunning van den burgemeester noodig. Precies kan ik het niet zeggen," zei Barnaby, »of het de treurigheid is dan wel of de freule kou gevat heeft, ik weet het niet. Toen wij dien dag van Farnham kwamen, wou het ongeluk dat mylady ons zag, en hoowel ik met pleizier vijftig leugens gezegd zou hebben om de arme Miss Rosamond te helpen, ze wilde er niet van hooren en kwam er rond voor uit wat zij gedaan had. Ik hoor dat het arme kind drie dagen is opgesloten, op water en brood, en dat de oude Kezia haar een flink pak slaag moest geven wie weet of ze niet bovendien kou heeft gevat in het park van Farnham toen ze op u wachtte." Met een uitroep van droefheid en verontwaardiging zette hij zijn paard weer in galop. Barnaby's woorden maak ten hem bijna krankzinnigde gedachte dat dit lieve, teere schepseltje zooveel geleden had om zijnentwil ge slagen was, geen eten gekregen had, misschien sterven zou door haar liefdevolle poging om hem te helpen het sneed hem door de ziel. Vlak voor de deur van het huis sprong hij van het paard, wierp, zonder een woord te spreken, Morrison den teugel toe on ijlde de stoep op. Ook hier meende men dat hij de dokter was, twee knechts schoten dadelijk toe; achter in de ruime vostibnle stond Sir Thomas, op een stokje leunendzijn gelaat had een uitdrukking van angstige zorg en verslagenheid, niemand zou zeggen dat dit dezelfde man was, die zijn zoon op het kasteel Farn ham vervloekt had. Joscelyn dacht hier niet aan enkel vervuld van zijn zieke zuster riep hij «Vader, hoe is zij Kom ik nog bij tyds Meteen zette hij den stalen helm af en ging de vesti bule door. Sir Thomas deinsde achteruit als zag hij een spookdoch eensklaps drong de demon van den hoogmoed alle gedachten aan Rosamond alle teedere aandoeningen op zijde, hij dacht enkel aan de stoutmoe- heid van den verstootene dus ongenoodigd in zijn huis terug te komen, zijn gelaat werd vuurrood van toorn terwijl hij den zoon toeriep

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 6