Ïilaats gehad voor 152 leden vau de Kamer en 72 leden eden van den Senaatmet inachtneming van de bepa lingen der nieuwe kieswet. Hoewel de samenstelling der nienwe Kamer nog niet opgegeven kan worden door de vele herstemmingen, welke moeten plaats hebben, zoo heeft toch de gematigd liberale partij eene besliste neder laag geleden. Reeds verloor zij 31 zetels, vele ten voordeele van de socialisten. O. a. werd de heer Frère Orban, de president van het liberale ministerie niet herkozen. Daarentegen werden verscheidene bekende socialisten dadelijk gekozen, zooals Anseele, de stichter der socialis tenclub te GentDefuisseauxde bekende opruier die nog gevangen zitDemblou een onlangs te Luik ont slagen onderwijzer, Callewaert, het hoofd van de Ridders van den Arbeid te Charleroi en van de Velde te Brussel. De katholieke partij zal in de Kamer niet achteruitgaan; alleen werd de heer Nothomb, minister van staat, ver vangen door een liberaal. Te Brussel was de uitslag nog twijfelachtig. Te Verviers moet herstemd tusschen socia listen en katholieken. In Vlaanderen hebben de katho lieken de meerderheid behoudeD. FUAXKAIJK. In strijd met de meening der re geering heeft de begrootingscommissie besloten de raming der douane-ontvangsten voor 1895 met f 4.000.000 te verminderen. De regeering heeft den burgemeester van Dax ont slagen, omdat hij, na het verbod van den prefect tot het houden van stierengevechten op spaansche wijze, toch voor zulk eene vertooning vergunning had gegeven. De be volking heeft daarop den ontslagene eene serenade ge bracht met het stedeljjk muziekkorps. De ontslagene hield eene toespraak, die beantwoord werd met de kreten leve de burgemeester weg met de dictators De afgevaar digde Denis heeft den minister-president reeds kennis gegeven, dat hij, zoodra de Kamer weder bijeen isaan de regeering hierover inlichtingen zal vragen. Bij de Kamer is een wetsvoorstel aanhangig om van de brandverzekering een Staatsmonopolie te maken, met onteigening van alle bijzondere maatschappijen. Daartoe is eene som van 600.000.000 francs uoodig, die, tegen 3 pet. geleend, jaarlijks 18.000.000 francs zal kosten. Volgens een statistiek der bestaande maatschappijen ont vangen deze jaarlijks 100.000.000 francs aan premiën, betalen zij 55.000.000 francs aan schadevergoeding en 30.000.000 francs aan kosten. A'OOlt WEU KW. Bij de verkiezingen voor den Storthing in de stad Christiauia heeft de partij der ra dicalen met 8339 stemmen overwonnen tegen 7989 stem men op de candidaten der rechterzijde. Dientengevolge zal het Storthing waarschijnlijk bestaan uit 58 leden der linker- en 56 leden der rechterzijde. Het bekend worden van den uitslag der verkiezing te Christiania, waardoor vier leden der rechterzijde door vier der linkerzijden vervangen worden, gaf aanleiding tot een grooten optocht van het volk waarbij de oud-minister Steen eene rede hield op Noorwegen's toekomst. gen ochtend vroeg eens zien. Maar zooals ik zooeven zeide Ik heb alle hoop alle hoop." Hun stemmen stierven weg op het portaal. Daarna traden zijne moeder en Isabella binnendoor Sir Thomas gevolgddie voorzichtig de deur van Rosamond's kamer dicht deed. Joscelyn stond op ging naar zijn moeder en zei op smeekenden toon Moeder, wilt u mij geen enkel woord tot afscheid toespreken Zij deinsde terugbracht haar zakdoek voor het gelaat en barstte in tranen uit. »Hoe kan ik vaarwel" zeggen tegen een rebel? Ik kan mijn koning en mijn kerk niet ontrouw zijn 1" Sir Thomas wien niets ontging zag de smartelijke uitdrukking de teleurgestelde hoop op Joscelyn's gezicht, en het werd ook hem schemerig voor de oogen, toen de zoon niettegenstaande deze koele woorden zich bukte en een kus drukte op de hand zijner moeder. »Ik hoor, dat je eerstdaags gaat trouwen", richtte Jos celyn zich thans tot Isabella. »Ik hoop dat je gelukkig zijn zultIsa." Hij wilde ook van haar afscheid nemen. Isabella draaide hem met een gebaar van minachting den rug toe en riep »Ik zou even graag Judas een kus geven 1" Een donkere blos overtoog Joscelyn's gelaat; hij gespte zijn wapenrusting vast en opende de kamerdeur om heen te gaan. Doch Cymro begrijpende dat de baas wilde vertrekken sprong jankend tegen hem op als om hem terug te houden. Hij drukte den hond tegen zich aan liet zich door hom likkenklopte hem op den rngen fluisterde naar de ziekenkamer wijzend »Goed op het vrouwtje passen Cymro daar F' Eu als verstond het trouwe dier ieder woord hij gehoorzaamde dadelijk en legde zich voor Rosamond's kamer op de mat neer. Toen ging Joscelyn zonder een enkelen blik op zijn vaderde deur uit. Doch het hoogmoedige hart van den baron was over wonnen. Hij dacht aan het zieke kind aan het sacra ment dat zij hen gedwongen had met hem te deelen. Hij was getroffen door de ruwe hartelooze behandeling van moeder en zuster zijn rechtsgevoel kwam op tegen die vergelijking met Judas. Was het te verwonderen dat Joscelyn tot hem geen woord van afscheid durfde richten En toch dit zwijgen sneed hem door de ziel. Hij hinkte hem na, het portaal op, en riep hem terug. »Je hebt de anderen goeden dag gezegd. Heb je geen woord voor mij Joscelyn Zeker was nooit een verwijt zoo onbillijk als dit van den vader die den zoon verstooten had en vervloekt Maar Joscelyn was er dankbaar voorhij herkende er het prikkelbare doch liefhebbende hart uit van den vader dien hij heel zijn leven zoo innig had liefgehad. Hij had zich diep gebogen om zijn moeder de hand te kussen maar het was büna op de knieën dat hij het bij zijn vader deed. »Vaarwel vader »God zij met je mijn zoon", stamelde Sir Thomas Geen woord werd verder tusschen de beide mannen gewisseldalleen toen de oude man de heete tranen op zijn hand voeldelegde hij de andere op het gebogen hoofd van zijn zoon. En Joscelyn wistdat de vloek was herroepen. Wordt vervolgd. OOSTEVRIJK-HOW6ARIJË. In Galicië en de Bukowina is de cholera thans zoo goed als geweken sedert het ontstaan der ziekte zjjn in Galicië 9804 ziekte en 5350 sterfgevallen en in de Bukowina 834 ziekte - en 472 sterfgevallen voorgekomen. SPAVJE. Ten gevolge van een onderzoek door den minister van financiën ingesteld naar verduisteringen ontdekt bij de inning der bolastingen zijn verscheidene hooge ambtenaren en vijftien beambten bij het geldelijk beheer te Cuemja in hechtenis genomen. Tevens is bevel gegeven tot inhechtenisneming van eenige andere ambte naren in verschillende plaatsen des Rijks. VEREE1VIUBE STATES. De regeering heeft geweigerd zich aan te sluiten bij europeesche mogend heden tot bemiddelend optreden in Korea. De weigering is gegrond op de staatkunde der Ver. Staten om geene verbonden aan te gaan, welke tot verwikkelingen kun nen leiden. Huldeblijk Tak v. Poortvliet. Den 14 is te 's-Gravenhage in het gebouw der s-Gravenhaagsche Ambachtsvereeniging in eene druk be zochte vergadering van afgevaardigden der verschillende werklieden-vereenigingen den oud-minister Tak van Poortvliet, het voor hem bestemde huldeblijk aan geboden. Het werd hem aangeboden door den heer De Clerc voorzitter van de Smidsgezellenvereeniging St. Eloij" van Rotterdamterwijl de heer C. M. Coe- land, voorzitter van de werkliedenvereeniging »Ontwik- keling", in de bijeenkomst als voorzitter optrad. De heer Tak van Poortvliet bracht in zijne toespraak dank voor dit geschenk en vervolgde toen aldus Na de gebeurtenissen van het afgeloopen voorjaar had een gevoel van teleurstelling wel allermeest de boveuhaud onder hen aan wie de kiesbevoegdheid bij voortduring word onthouden. En met reden. Niet slechts bleef aan den Nederland- schen werkman ontzegd wat buiten onze grenzen thans overal aan zijns gelijke is verzekerd het recht om door middel van een stembiljet mede te spreken bij de behar tiging van belangen en bij de beslissing omtrent maat regelen die hem evenzeer raken als zijne tot dusverre meer bevoorrechte landgenooten. Maar bovenal moest het hem treffen dat zoo veelvuldig was gebleken van gemis aan vertrouwen in zijne ontwikkelingin zijne, bezadigdheid in zijne gehechtheid aan onze instellingen en aan ons Vorstenhuis, een vertrouwen waartoe hij wel allerminst de aanleiding had gegeven. De nederiandsche werklieden hebben dat op waardige wijze beantwoord. Door hunne kalme en bezadigde houding gedurende zoowel als na afloop van den strijdook onder den druk der teleurstelling deden zij opnieuw blijken van den or delijken en vaderlandslievenden geestdie hen bezielt. Zij leverden daardoor tevens het afdoend bewijsdat de uitoefening van het kiesrecht veilig aan hen kan worden toevertrouwd. Dat zulks spoedig moge geschieden is uw aller wenseh. Ook buiten uwen kring wordt door zeer velen in dien wensch gedeeld. Want de rechtvaardigheid eischt eene uitbreiding van het kiesrecht, waardoor ook de werkman zijne belangen kan doen wegen bij het vaststellen der wetten en bij het bepalen der algemeene richting van het landsbestuur. En tevens is steeds duidelijker gebleken dat de uit sluiting van meerdere honderdduizenden geschikte mede burgers van eiken invloed op de behartiging der volks belangen schade toebrengt aan de algemeene zaak, terwijl de medewerking van alle aanwezige krachten hier te lande uoodig is tot instandhouding en bevestiging van ons volksbestaan. Dat deze overtuiging veld heeft gewonnenis ook ge bleken toen de sedert ontbonden Tweede Kamerzij het wellicht ten deele onbewust van het gewicht harer uit spraak met groote meeiderheid van stemmen het begin sel heeft gehuldigddat het kiesrecht hier te lande moet en bij inachtneming van de bepalingen der grondwet kan worden uitgebreid tot allen die voorzien in eigen onder houd en dat van hun gezin. Sedert is geen houdbaar beginsel daartegenover ge plaatst. In zoover is dan ook bij de jongste verkiezingen de overwinning roods behaald door hen die de overeen komstig de grondwet ruimst mogelijke uitbreiding van het kiesrecht voorstaan al vormen zij nog niet de meer derheid in de Tweede Kamer. Wordt dat beginsel eerlijk en volledig toegepast dan zal ook aan de werklieden het kiesrecht zijn verzekerd. Wij allen hebben daaromtrent een vast vertrouwen in de toekomst. Maar inmiddels tracht men langs verschillende wegen op die toepassing af te dingen of uitstel te verkrijgen. Daarin ligt thans het gevaar tot afwering waarvan de krachtsinspanning van alle gelijkgezinden niet te veel zal blijken. Aan vertegenwoordigers van vakveroenigiugen die het nut on de kracht verstaan van samensmelting tot verdediging en behartiging van gemeenschappelijke be langen behoeft de noodzakelijkheid van aaneensluiting niet te worden herinnerd. Ook waar het do spoedige en bevredigende oplossing van het kiesrecht geldtkan zij niet worden gemist. Daarom zijt waakzaam en verzekert uwe eendrachtige samenwerking. Spreekt op gepaste wijze en beslist uwe wonschen uit, opdat niemand onwetendheid kunne voorwendon. Doet daarbijgelijk tot dusverresteeds blijken dat het u als rustige burgers gekant tegen eiken gewel- dadigen ommekeer, te doen is om verbetering der maatschappelijke toestanden en versterking van het volks leven langs ordelijken weg. En bereidt u alzoo voor om van de kiesbevoegdheid zoodra gij die zult hebben verkregen, oen waardig en nuttig gebruik te maken. Volgaarne neem ik het Album aan dat mij door de werkliedenvereeniging is toegedacht. Wilt Mijne Heeren aan hen die gij hier vertegen woordigtmet mijnen daDk de verzekering overbrengen, dat dit kostelijk aandenken mij niet slechts tot eene aan gename en blijvende herinnering zal strekken aan den in 's lauds belang stellig niet nutteloos verrichten arbeid, maar dat bovenal de instemming en het vertrouwen welke daaruit spreken injj een spoorslag te meer zullen wezen omnaar mijn beste weten en overtuiging de belangen van ons volk te blijven dienen en voor te staaj met al mijne krachten. Deze rede werd daverend toegejuicht. LOMBOK. Bij het departement van koloniën is den 14 het vol gend telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederl. Indië ontvangen Het slechten van Mataramook van het noordelijk deel, wordt vervolgd daarbij zijn geen vijandelijkheden ondervonden. Tweehonderd Baliërs, waaronder vrouwen en kinderen, hebben met een twaalftal hoofden zich onder worpen zijn ontwapend en gezonden naar Lembar aan de baai van Laboean Tring. De toestand der gewonden is algemeen gunstig. De Hooge Raad heeft den 15 den heer mr. P. J, Swaving, kantonrechter te Woerden, op grond van art. 12 der wet op de rechterlijke organisatie, wegens ziels ziekte ontslagen. Den 15 is te Gouda de 80jarige heer Nelisse bij het oversteken der rails door de aankomende stoomtram overreden het eene been was geheel verbrijzeld. Zijn toestand is hopeloos. Tot secretaris van den Anna Paulownapolder is, in plaats van den heer jhr. mr. D. van Poreest, gekozen de heer J. K. Kaan met 9 stemmen tegen 7, op den heer J. Jelles uitgebracht. Amsterdam. Alhier is in den ouderdom van 63 jaren overleden de heer C. ten Brummeler, redacteur van het Amst. Effectenblad sedert 1880 lid van den Raad. Hij was sedert eenigen tijd lijdende aan eene sleepende ziekte, maar was den 12 nog op zijn kantoor geweest. Haarlem. Sedert den 12 des namiddags wordt alhier vermist de heer W. G. Wolbers, boekhouder bjj de firma Gebroeders Figée, fabrikanten aan de Leidsche vaart. Zijne administratie is volkomen in orde bevonden waarom men vermoedt, dat hem een ongeluk is over komen. Zijn signalement isoud 54 jaren, iets kleiner dan middelmatig lang tamelijk gezetblozend gelaat kaalhoofdigalleen op het achterhoofd een weinig krul lend haar, donkerbruine snor, gekleed met donker pak, fantasiehoed, gewoon rond model. De commissaris van politie te Haarlem verzoekt zijne opsporing en bij moge lijke ontdekking, hetzij levend of dood, onmiddellijk bericht, Vleuwe Niedorp. Tot heden is het hoogst aan tal punten in den nationalen wedstrijd alhier geslagen door den heer Westerman, Barsingerhorn, nl. 420. De heer Wilken, Nieuwe Niedorp, sloeg den 12 in 10 seriën 470 punten gelukkig voor de deelnemers buiten wed strijd. De 7 kolvers van Spanbroek, die aan den wedstrjjd' deenamen, sloegen den 13 achtereenvolgens 416, 410, 378, 370, 355, 349 en 301 p. Dlrkshorn. Dezer dagen schrok het paard van don heer K. alhier en geraakte dientengevolge met rijtuig en inzittende personen van een hoogen walkant. Niets werd aan tuig of rijtuig beschadigd, terwijl de in bet rijtuig gezeton personen met een nat pak vrij kwamen, Spanbroek. Mej. J. J. Camphuis, onderwijzeres, staat nr. 1 op de voordracht voor dergelijke betrekking te Sneek. Texel. In de laatstgehouden vergadering van den raad, waarin het nieuwgekozen lid, de heer C. Zijm Tz, Oudeschild, werd beëedigd en toegelaten, deelde de voor zitter mede, dat een schrijven was ingekomen van den heer H. W. Houwen, onderwijzer te Zuidbroek, behelzende de aanneming der benoeming tot hoofd der school te Zuid-Eierland, terwijl mej. C. M. Vermeer te Rotterdam bericht had, dat zij hare benoeming tot onderwijzeres aan diezelfde school aannam. Op eene kennisgeving van mevrouw Land betreffende het overlijden haars echtge- noots, was door den voorzitter geantwoord met een brief van rouwbeklag en betuiging van deelneming. Door dezen werd daarna ter kennis der ledeu gebracht, dat den 26 September j.l. een antwoord was ingekomen op het door den raad ingediende verzoek om aanleg van een rijkshaven te Oosterend, waaruit bleek, dat de kosten hiervan 175000 zouden bedragen, waarvoor, ingeval de provincie 25000 en de gemeente J 15000 bjjdroeg, van het rijk eene te groote opoffering werd geëischt, ofschoon de minister niet ongenegen was tot het verleenen van hulp, indien gunstiger voorstellen mochten worden ge daan. Op voorstel van den voorzitter werden do plannen tot het verkrijgen van een rijkshaven in handen gesteld van het dagelijksch bestuur. De eenige sollicitant voor de betrekking van onderwijzer te Oudeschild, de heel Haremaker, hoofd der school te Oost op Texel, had zich teruggetrokkendientengevolge zal in dè volgende ver gadering een voorstel ingediend worden tot verhooging van de aan die betrekking verbonden jaarwedde. Met 9 stemmen tegen 3 wordt daarna besloten tot het herhaliugsonderwijs, dat dezen winter te Den Burg, Oudeschild en Den Hoorn zal worden gegeven ook per sonen van 17 en 18jarigeu leeftijd toe te laten, voor zoover de plaatsruimte gedoogt en met toestemming van het dagelijksch bestuur in overleg met het betrokken hoofd der school. Het verzoek van mej K. Boelig-Hesse, vroedvrouw te De Cocksdorp, om eene toelage werd met algemeene stemmen afgewezen. Aan den heer M. Stam werd, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als gemeente-geneesheer met dankbetui ging voor de vele diensten dor gemeente bewezen Ten slotte werden op voorstel van don voorzitter, burge meester en wethouders gemachtigd, eene oproeping te doen van sollicitanten naar de betrekking van gemeente geneesheer op eene jaarwedde van 500 en indien deze betrekking vóór 1 November niet vervuld werd, met tijdelijke waarneming der praktijk te belasten den heel A. Wagemaker, die zich bereids als arts te Den Burg vestigde. Voorkoming van tong blaar. Ouder alle voorbehoud deelen wij mede Door den heer J. Visser, gediplomeerd veearts te Oud- karspel, wordt ter voorkoming van tongblaar een allee» hem bekend voorbehoedmiddel aan het vee toegediend dat tot heden zeer gunstige uitkomsten heeft opgeleverd Van de bijna 400 koeien, door den heer Visser behan deld, kregen sleehts enkelen tongblaar en dan nog lichten graad. Koeien, die reeds door de ziekte wareï aangetast, vonden bij aanwending van het middel veel verlichting.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 2