inSectit Gewrolen. No. 125. Zes en Negentigste Jaargang. 1894. V R IJ D A Gr 19 OCTOBER. Duinwaterleiding. "Verkiezing FEUILLETON. Buitenland. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat de toevoer van duin water wegens het verrichten van dringende werkzaamheden te Ber gen gesloten zal zijn van den 19 Oc tober 1894's avonds TIEN uren tot uiterlijk den 20 October 1894 des voormiddags ZES uren. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Bret Harte. ALkMAAltSCHE <01 HUT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar O,® O; franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers /"0,00. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prjjs der gewone Advertentlën: Per regel j ©,1&. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. MAOLAINE PONT. AlkmaarDe Secretaris, 16 Oct. 1894. NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen, naar aanleiding van art. 11 van het reglement betreffende de Kamers van Koophandel en Fabrieken vastgesteld bij Koninklijk Besluit van 9 November 1851 (Staatsbl. Nr. 142), gewijzigd bij dat van 11 Augustus 1859 (Staatsbl. Nr. 80) en 12 Juli 1873 (Staatsbl. Nr. 108) ter kennis van belanghebbenden dat op Donderdag 32 November 1894 des morgens van tien tot 's namiddags één uur, in het Stads huis, de verkiezing zal plaats hebben van vier leden van de Hamer van Koophandel en Fabrieken in vervanging van de heeren J. F. J. H. SCHILLING, A. PRINS Azn., S. DE LANGE P.Bz. en wijlen den heer T. L. KOORN, waarvan de drie eerstgenoemden met het einde dezes jaars periodiek moeten aftreden, terwijl laatstgenoemde, overleden 4 Augustus 1894, eveneens op dat tijdstip moest aftreden, zijnde de op 16 October vast gestelde lijst van kiesgerechtigden van af 18 October ter gemeente-secretarie, van 's morgens 9 tot 's namiddags 2 uren, voor do belanghebbenden ter lezing nedergelegd. Bezwaren tegen die lijst kunnen gedurende 8 dagen na 18 October bij het gemeentebestuur worden ingeleverd. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLA1NE PONT. 17 Oct. 1894. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. Bedrij fsbelasting. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad no. 22), bij deze ter kennis van de inge zetenen der gemeente, dat het tweede voljaarsch kohier op de bedrijfsbelasting, dienstjaar 1894/5 op 16 October 1894 door den Directeur der directe belas tingen in Noordholland executoir verklaard heden aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voornoemd, 17 October 1894. A. MAOLAINE PONT. 39) VAN EDNA I.VAI,!/. Vertaald door Geillette. ACHTTIENDE HOOFDSTUK. Luister voetgetrappel hoor ik Krijgsvolk naakt in dichten drom Zieeen land zendt uit zijn legers Op d' alarmslag van de trom „Burgers, kom", Roept de trom „Eer uw erfgoed gaat verloren", roept de roffel van de trom. Niet weinig bemoedigd door des dokters vertroostende woorden omtrent Rosamond en door de onverwachte vriendelijkheid van zijn vader keerde Joscelyn in den grijzen wintermorgen naar het kasteel Farnham terng. Juist toen hij het stadje naderdeging de zon opdo gedachte aan de laatste maaltoen hij de West-straat doorreeddeed hem alle vermoeidheid vergetenvergeten dat hij kond was en honger had dat hij behoefte had aan slaap na al de doorgestane angsten en aandoeningen gelijk zijn verstijfde leden zich koesterden in de zon ondervond hij ook geestelijk een gevoel van verlichting Op het kasteel hoorde hij dat er weinig kans was op rust. Er waren zooeven versche troepen nit Londen ge komen dienzelfden avond nog dacht Sir William Waller naar Winchester op te rukken. BEHSIE. Den 10 werden in verband met de ver kiezingen nit Brussel naar buiten verzonden 199.700 den 11 121.175 en den 12 103.400 couranten. Op die dagen werden ruim 500.000 verkieziugsbrieven afge zonden. In den nacht van den 11 op den 12 heeft op de Schelde te Antwerpen een aanvaring plaats gehad, die aan zes menschen het leven heeft gekost. Een schip Alice bevracht met eene lading lood naar Frankrijk wilde in de haven zwaaien toen een zweedsche stoom boot Balder, waarop men door den zwaren mist de kleine binnenschepen niet zag, de haven binnenstoomde en met haren ijzeren boeg de Alice middondoor sneed. Aan boord van dat schip waren 11 menschen de schipper met vrouw en broer, eene meid, een loods en zes kinderen. De loods en de vrouw van den schipper konden zich een oogenblik boven houden en werden gered. Twee kinderen, die in het voorste deel van het schip sliepen, werden gered, doch toen de vader ten tweedenmale naar beneden wilde gaan, om ook de andere twee te redden, zonk het schip en verdronk hij met zijne kinderen. Even eens zijn de beide kinderen, die in het achterste deel van het schip sliepen, verdronken, zoodat bij deze ramp zes menschen omkwamen, want ook de moeder overleed des nachts in het hospitaal. De uitslag der verkiezingen voor de Kamer wordt officieel als volgt opgegevengekozen 77 katholieken 7 liberalen en radicalen 12 socialisten, waaronder 3 van een meer liberaal-radicale kleur; 56 herstemmingen. Bij de herstemming znllen grootendeels socialisten geko zen worden. Ingevolge een bijzondere bijeenkomst tusschen afgevaar digden der liberalen en der socialisten over de herstem mingen op a.s. Zondagheeft de algemeene raad der werkliedenpartij het volgende besluit genomen De algemeene raad der werkliedenpartij noodigt alle kiezers uitbij de herstemmingen hunne s'emmen nit te brengen op de candidaten die zich tegenover de werkliedenpartij schriftelijk zullen verbinden te stemmen vóór het algemeen stemrecht pur et simple voor de ver kiezingen der gemeenteraden en der provinciale staten, en tegen de beschermende rechten. DUITSCHLAND. Den 15 is de Keizer naar Darm stadt gegaan om een tegenbezoek te brengen aan den groothertog van Hessen, die kort na zijne troonsbestijging te Berlijn is geweeest. Den 16 ging hij naar Wiesbaden FRAKKllIJli. Den 12 is in de Parijsche Opera opge voerd deOtello van Verdi, die den 10 den leeftijd van 81 ja ren had bereikt. Alle plaatsen waren bezet en te tien minuten vóór achten verscheen president Casimir Perier, die na zijne verheffing tot president nog nimmer tegenwoor dig was geweest. Ook waren verschillende ministers met hunne dames en o. a. de italiaansche gezant tegenwoordig. Na het eerste bedrijf werd Verdi uitgenoodigd door den minister van schoone kunsten genoemden gezant en kolonel Chamoin zich te vervoegen bij den president die hem de versierselen van het grootkruis van het Legioen van Eer ter hand stelde. Frankrijk zelf kent »Ik heb nog slechts twee nachtmarschen meegemaakt", zei Joscelyn aan het middagmaal tot zijn buurman, toen het plan besproken werd «de eene was de ellendigste dien gij u denken knntin de lange lanen van War wickshire was het zoo modderig, we konden destukken nauwelijks voortkrijgen." »Zoo; ben je bij dien merkwaardigen marsch naar Edgehill geweest!" riep Sir William, die iets van het gesprek opving. »'t Is waar, nu herinner ik mij je naam te hebben hooren noemen. Weinigenbehalve kolonel Hampden zouden zoovele moeielijkheden het hoofd ge boden hebben en was hij niet juist op het critieko oogenblik gekomenwe hadden bij Edgehill de nederlaag geleden. Maar wees gernstvan den winter maken we samen menigen nachtelijken marsch de hemel geve dat de vorst voortduurtdan is 't zoo erg niet. Hoo was van nacht de weg naar Shortell »Zoo hard als steen, Sir", antwoordde Joscelyn. »We konden flink doorrijden." En om te voldoen aan de vragen, van alle kanten tot hem gerichtomtrent de vreemde verschijning van den hond en zijn angstige voorgevoelens, gaf hij een kort verslag van wat er op het kasteel zijns vaders had plaats gehad. Naar aanleiding hiervan vertelden ook Sir William en een paar andere officieren een en ander van vreemde voor teekenen of van droomen die uitgekomen waren. Allemaal bijgeloof! hoorde men de stem van Erfzonde Smith «overblijfselen van vroeger waar men hier aan blijft hangen." »Wat!" zei Sir William met zijn droog, laconiek glim lachje, »wou je ontkennen dat de aartsvaders menigmaal door droomen gewaarschuwd werden? Zijn de Wijzen nit het Oosten niet gewaarschuwdniet tot Herodes te gaan? Werd Jozef niet aangezegd, naar Egypte te reizen, en Petrus en Paulas, het Evangelie te prediken Je stemt mij toch toe dat dit vroeger gebenrd is »In de tjjden waarvan de bijbel spreekt was alles n deze orde toe, zeide de president. Slechts één minister was bevoegd om het besluit daartoe te onderteekeuen maar alle ministors hadden het gaarne gedaan. Onder daverende toejuichingen hoorde Verdi naast den presi dent gezeten, het tweede bedrijf aan. Na het einde der opera werd Verdi ten tooneele geroepen. Verdi heeft door voor de eerste 15 voorstellingen af stand te doen van zijn auteursrecht 15000 francs aan de armen en verder nog 5000 francs aan de onderstandskas der opera en 1000 francs voor het ondergeschikt personeel geschonken Den 14 is te Dax hot stierengevecht doorgegaan en de stier ondanks het verbod van den prefect op de gebrui kelijke wijze gedood. Het publiek, dat zeer opgewonden was, raakte ten slotte met de gendarmes handgemeen. Ook te Nïmes word dien dag een stierengevecht gehouden, dat bijgewoond werd door don burgemeester, de raadsleden en het kamerlid voor Nlrnes en zeer luisterijk was. Men verzekert, dat een pantserschip van het Middel- landsche Zee-eskader naar Corfu zal gaan om deu Keizer van Rusland bij zijne aankomst te begroeten. OOSTENRIJK HONGARIJE. In het Huis van afgevaardigden deed de minister van financiën bij de indiening der Staatsbegrooting voor 1895 uitkomen, dat het werkelijk overschot der ontvangsten in 1893 bedroeg 23,500,'800 Aan het einde van 1893 was 208 miljoen fl. in kas, tegen 177 miljoen op het einde van 1892. De minister wees er verder op, dat het door den Staat geëxploiteerde spoorwegnet voortdurend grooter wordt; hij kondigde de spoedige naasting aan van deWest-Bo- heomsche spoorwegen van den Centraal Sileziscben en Moravischen spoorweg en van een grenslijn. De naasting van den Zuidoostenrijkschen spoorweg geschiedt overeen komstig de wenschen van do stad Triëst. Hij wees op deu gunstigen toestand van de begrooting; de overschotten zijn werkelijk aanwezig en znllen dienen tot betaling van de rente der leening, die men zal moeten uitgeven tot aankoop van het rollend materieel en tot betaling van de rentebrieven in goud, die men zal moeten uitgeven om zich het gond te verschaffen, noodig ten behoeve der valuta. De toestand der schatkist maakt het mogelijk, voor een bedrag van 10 miljoen van de zoogenaamde saline- leening voor goed af te lossen. Het Huis verwierp do dringend-verklaring van het voor stel tot intrekking der uitzonderingsmaatregelen te Praag. Op een voorstel tot dringend-verklaring, werd de be handeling der kieswet op den 19 bepaald. Adalbert Hofmann, hoofdambtenaar aan het ministerie van koophandel te Weenen, heeft zich met een pistoolschot van het leven beroofd. RUSLAND. Een extra nummer van de Regeerings- bode behelst het volgende bulletin nit Petersburg on derteekend door prof. von Leyden prof. Sacharjin dr. Popow en dr. Beljamiuow, buitengewoon lijfarts Bij het heden gehouden consult over den toestand des keizers werd vastgesteld dat de nierziekte niet verbeterd is en de krachten afgenomen zijn. De geneesheeren hopen, dat het klimaat van de zuid kust der Krim een weldadigen invloed zal hebben op de gezondheid van den lijder. anders", zeide Erfzondeop deu hem eigen nurkschen toon. »In onzen tijd is zulk bijgeloof nit den duivel t;een godvreezend man moest zich door zulke dwaallicht jes laten leiden." »Uw opva ting van een godvreezend man schijnt te wezen iemand die zich door hetzelfde smalle lichtstreepje laat leiden als waarnaar gij uw schreden richt", sprak Joscelyn, ietwat uit de hoogte. «Komt het nooit in n op dat godvreezende menschen in opvatting verschillen kunnen «Er is slechts ééne waarheid, die van den Bijbel", her nam Erfzonde, zeer beslist. «Deze heb ik gegrepen; aan deze hond ik mij vastgeen verdorvene kan ze peilen geen vleeschelijk halfslachtig monsch bijgeloovig aan hanger van ijdele vormen en ceremoniën er iets van vatten. Ik leef er bij ik vecht er bijik «O zoo", viel Joscelyn hem ongeduldig in de rede «als je het monopolio hebt van de waarheid, behoud het gerust." «Je hadt moeten vragen of hij er op zekeren zondag meö weggeloopen isfluisterde Sir Arthur Hazlerigg. Sir Arthur was iemand die altijd ruzie zochtmaar Joscelynte beleefd van aard om zijn raad te volgen stond op en ging een luchtje scheppen op het terras. Terwijl hij daar heen en weer liep werd zijn aandacht getrokken door een troep soldaten rondom een man, die op een viool speelde; de bekende melodie: «Snmer is icumen in bracht hem den eersten avond op Court House voor den geesttoen Clemency met tranen in de oogen uit het raam keek naar de kinderendie achter den hooiwagen op diezelfde wijs het oogstlied zongen. Hij liep door tot dicht bij den muzikantin wien hij tot zijn verbazing een welbekenden boer van zijn oom's landgoed bij Bletchingley herkendedie met Kerstmis menigmaal geschenken bracht van de eene familie aan de andere en als er op het kasteel gedanst werd daar met eenige andoren kwam spelen. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1