Nederland. Scherpe geweerpatronen 1,867,000 stuks a J BULGARIJE. den 27. De Kamers zijn bijeengeroepen tegen CHINA. Te Peking is een keizerlijk besluit ver schenen, waarbij de regeering ten volle de verantwoor delijkheid voor de bescherming der vreemdelingen op zich neemt. JAPAN. De Landdag is den 15 in buitengewone zitting te Hiroshima bijeen gekomen. Tot voorzitter werd gekozen Kosumoto en tot onder-voorzitter Shimada. Te Tokio is een groot aantal krijgsgevangenen aan gekomen. Tweede Hamer. Bewapening Zeemacht. De minister van marine heeft eene aanvullingsbegroo- ting voor zijn departement ingediend tot een bedrag van f 244500, strekkende om in verband met do aanvraag van oorlog, ook voor de zeemacht het klein-kalibergeweer van 6,5 m.M. aan te schaffen en wel van volkomen gelijk model als dat hetwelk voor het leger is aangevraagd. De kosten zijn aldus verdeeld Benoodigde geweren van 6,5 m.M. tot bewapening der schepen en ten dienste van het korps mariniers, met inbegrip van 408 stuks als reserve, 6850 stuks a 37,50 per stukf 256,876,— Verwisselstukken tot geweren 6,000, 7000 stel patroontasschen en geweerriemen a 6 per Btel42,000, f 65,25 per duizend 121,820, Losse geweerpatronen 255,000 stuks 52,75 per duizend13,450, Samenstellende deeleu en werktuigen tot aan maak van patronen onder eigen beheer 46,854, Kosten van keuring en beproeving 2.000, Totaal f 489,000, De helft dezer som wordt gebracht ten laste van de begrooting van marine voor 1895, te welken einde eene snppletoire begrooting is ingediend terwjjl de andere helft ten laste zal komen van de begrooting voor 1896. Militaire pensioenwet. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot wijziging der wetregelende de bevorderinghet ontslag en het op pensioen stellen der militaire officieren bij de landmacht. Om verschillende redenen is het een nadoel voor het leger, wanneer officieren in speciale betrekkiugen geplaatst daarin gedurende het grootste gedeelte van bun militaire loopbaan verblijven en tot hoogere rangen opklimmen zonder weder werkolijken dienst bij het leger te hebben verricht en gedurende dien dienst van hunne geschikt heid voor hoogeren rang te hebben doen blijken. Dit nadeel weegt te zwaarder, omdat veelal de officieren, die tot speciale betrekkingen worden goroopen, tot de meest bekwamen hooren, en dus tot ben, van wie in hoogeren rang later het meest partij moet kunnon worden getrokkon. Geheel in den geest der bepaling voor do zeomacht be staande wordt thans voorgestold dat een officier, in speciale betrekking geplaatstniet bevorderd wordt tenzij hij vooraf gedurende eenigen tijd werkelijken dienst bij het leger heeft verricht en wel ten minste 1 jaar voor officieren in den kapiteinsrang; 1 jaar in de raugen van majoor en luit.-kolonel afzonderlijk of te zamen en 2 jaren voor luitenants. Deze termijnen zijn slechts minima; in den regel zal die dienst langer duren. Verkoop van Staatsgroiul. Een wetsontwerp is ingediend tot goedkeuring van den onderhandschen verkoop aan de gemeente Nijmegen van stukken Staatsgrond aldaardie genoemde gemeente in eigendom wenscht te krijgen voor de uitbreiding van de stad. Rekening van Suriname 1889. Het heeft de aandacht van den minister van koloniën getrokken, dat over het voorstel betreffende de verande ringen in de vaststelling van de koloniale huishoudelijke begrootingen niet het advies der Gouverneurs is inge wonnen. De minister heeft daarom gemeend blijkens de nota tot beantwoording van het verslag, alsnog het gevoelen van de Gouverneurs aangaande dit punt te moe ten vragen. De Staatscourant van den 17 bevat de statuten der verzekeringmaatschappij »de Veiligheid", te 's-Gra- venhage met een kapitaal van f 50000, in 100 aandeelen van f 500, waarvan 61 zijn genomen; de overige moeten geplaatst zijn vóór 1 Jan. 1990. Het doel is verzeke ring tegen geldelijk nadeel veroorzaakt door besmettelijke ziekten alsa. aziatische cholera; b. typhus of febris typhoïdea; c. pokken, variolae en varioloïdes; d. roodvonk; e. diphtheritis dyssenterie. De vennootschap is aan gegaan voor een tijdvak van ongeveer 99 jaren, eindigende 31 Dec. 1992. Tot directeur is benoemd de heer A. van Leeuwen, majoor van het Ned. Oostind. leger. Het referendum van den Bond van Nederlandsche onderwijzers heeft met overgroote meerderheid beslist dat dit jaar geen algemeene vergadering zal worden gehouden. Te Weesp zijn weder twee gevallen van cholera voorgekomen; tot nu toe kwamen alle gevallen voor bij bewoners van de Heerensingelwaar de toestand der slooteri zeer slecht moet zijn. Bljjkens telegram uit Nederl. Indie van den 17 wordt de gouvernements-koffieoogst voor dit jaar thans geraamd op 365.220 pikols. De eerste lijst van giften, ontvangen bij den secre taris-penningmeester van het Centraal Comité voor het bijeenbrengen van een Nationaal Fonds ter ondersteuning van de nagelaten betrekkingen van militairen van leger en vloot, in of door den strijd in Indie gesneuveld of overleden loopende tot den 16, wijst een gezamenlijk bedrag aan vau f 27544.83'/a, waaronder f 10000 van H. M. de Koningin f 5000 van H. M. de Koningin- Regentes, f 1000 van H. K. H. de prinses von Wied en nog twee giften elk van f 1000. Het hoofdbestuur der postergen heeft in de kleur der nederlandsche postzegels eenige verandering gebracht, waarvan de bedoeling is het poststempel tot vernietiging dier zegels duidelijker te doen uitkomen. De teekening der zegels is onveranderd gebleven. De kleur van hot lichtgele 3 cents-postzegel is olijfkleurig geworden, die van het lichtblauwe 5cents-zegel korenblauw, die van het rose lOcents-zegel paarsachtig rood die van het grauwe zegel van 12'/2cent lichter, ongeveer de kleur van eene vetvlek. Ook het blauw der verschillende postzegels is meer intensief geworden. Do nieuwe zegels zullen uit gegeven worden, zoodra de oude zegels zijn uitverkocht. Do kunstschilder Jan van Essen heeft het zieken huis te Utrecht geheel hersteld verlaten. Bij kon besluit van den 12 is benoemd tot com missaris van politie te Nieuwer-Amstel de heer H. J. Versteegthans inspecteur van politie der eerste klasse te Leeuwarden. De Tweede Kamer zal tot hervatting barer werk zaamheden tegen den 13 November worden bjjeengeroepon. Den 13 is te Enschede, nadat de werklieden de fabriek verlaten hadden, bij de firma Gerh. Jannink en Zonen een hevige brand uitgebroken welke zich eerst ernstig liet aanzien, doch met behulp der waterleiding bedwongen kon wordenalleen de bovenverdiepingen van het ketelhuis en de machinekamer zijn verbrand. De ketels en de stoommachiue hebben alleen waterschade. Burgemeester en wethouders van Gouda hebben den 12 aan den Raad medegedeeld, dat zij bereid zijn te onderzoeken, of eene belasting op velocipèdes wel in overeenstemming is met de gemeentewet. De Rijksmiddelen hebben in September opgebracht 10,605,768 tegen f 11,403,583 in September 1893 en in de eerste 9 maanden van dit jaar f 82,398,160 tegen 81,325,247 in geiijk tijdvak van 1893. Het 9/n der raming is f 86,788,710. Zeventien wielrijders hebben zich aangemeld om in 1895 deel te nemen aan den cursus tot opleiding tot militair- wielrijder. Bij kon. besluit van den 15 is de heer jhr. J. D. Six, referendaris bij het departement van koloniën, be noemd tot lid der commissie tot de zaken van de pro- testantsche kerken in Nedeil. Oost- en West-Indie. Den 16 is te 's-Gravenhage, in plaats van mr. Sprenger van Eyktot minister van financiën benoemd, tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer J. Krap, ingenieur, caudidaat der anti-lib., met 1702 stemmen. De heer H. P. N. Halbertsma, lib., candidaat dor kies- vereeniging 's-Gravenhage, had 969, de heer jhr. mr. W. A. R. Engelen, lib., candidaat der kiesvereenigiug Grond wet, 251 stemmen. Te Koudekerk a/d Rijn zijn vier gevallen van aziatische cholera voorgekomen, waarvan drie met doo- delijken afloop. Den 15 is door de Holl. Spoorwegmaatschappij aanbesteed het over 50 el verlengen van den loswal en het uitvoeren van grondwerken en klinkerbestratingen op het stations-emplacement Hovenkarspel -Groote broek geraamd op f 3800. Laagste inschrijver was de heer J. Botman te Bovenkarspel voor f 3043. Te Kampen is eene Kamer van arbeid en nijver heid opgerichtwelke zich ten doel stelteene goede verstandhouding tusschen werkgevers en werknemers te bevorderen en geschillen tusschen beiden te voorkomen of inderminne te beslechten. Men moet 23 jaren oud zijn om daarvan lid te worden. Te Roermondwaar groote behoefte bestaat aan goede arbeiderswoningen, zal in 1895 een begin gemaakt worden met den bouw van nieuwe waarvan ten minste 50 in 1895 gereed zullen moeten zijn. Bij het koloniaal-werfdepöt te Harderwijk werden voor den militairen dienst in Indië in September 570 personen aangenomenaan wie aan handgeld en gratifi catiën werd uitbetaald eene som van f 163 510; van die 570 waren 358 nederlanders, 30 vreemdelingen en 182 overgenomen van de verschillende korpsen hier te lande. Amsterdam. Den 16 is op de Elandsgracht een kuaapjo uit een raam der tweede verdieping op straat gevallen. Het was onmiddellijk dood. Den 15 is één persoon alhier aau de aziatische cholera overleden en den 16 wederom één. Den 15 is van de drie voor ouderwijzer geëxamineer- den niemand geslaagd den 16 één van de vijf, J. Emons alhier; den 17 één van de zes voor onderwijzeres geëxa- mineerden, mej. G. Olthuis, alhier. Voor lid van de provinciale staten moet her stemd worden tusschen de heeren A. Roelvink, lib., met 1075 en mr. L. H. Povel, r. k., met 899 stemmen op den heer prof. mr. D. P. D. Fabius, a.-r., waren 552 stemmen uitgebracht. Slechts 2547 van de 23112 kiezers waren den 16 opgekomen. Den 17 brandde in de raadszaal voor het eerst het electrische lichtdat zeer goed voldeed. Heemskerk. Den 16, 's nachts tusschen 1 en 2 uren, is het buis van J. Spanjaard aan den Alkmaarschen straatweg met den inboedel verbrand. Een gebrek aan het petroleumtoestel was oorzaak van het ontstaan van den brand. Monnikendam. In 1808 maakte een rijk ingezeten van Edam Jan van Wallendal, een testament waarbij hij, na aftrek van enkele legaten, bepaalde, dat het overblijvend kapitaal zou worden overgebracht naar de weeskamor te Edam om daar ten eeuwigen dage te worden bewaard on gecustodieerd. Van de rente van dat kapitaal moest een spinfabriek van wollen stoffen te Edam worden opgericht en indien die fabriek zoodanig mocht rendeeren, dat de overwinsten langzamerhand zoo groot zouden geworden zijn, dat er geld genoeg was om een tweede spinfabriek op te richten, dan zou de tweede fabriek te Monnikendam moeten verrijzeu. Het vastge zette kapitaaldat aanvankelijk f 70,000 bedroegis ten gevolge van de stijging der in portefeuille zijnde waarden en besparing van rente thans op meer dan f 200,000 geschat. Monnikendam meent nu dat het tijd werd om aldaar ook een spinfabriek op te richtenen wendde zich daarom tot directeuren der spinfabriekdie zich bereid verklaarden aan Monni kendam een som van f 50,000 uit te keeren. Toen kwam Edam beweren, dat de voorwaarde, waaronder Monnikendam zou mogen erven, niet vervuld was. Dat namelijk het grootere kapitaal niet was gevormd door overwinsten, maar alleen en uitsluitend door do vermeer dering der waarde sedert 1808 en door besparing van renten, zoodat het één, noch het ander onder overwinsten kon gerangschikt worden. Op die gronden verzette zij zich tegen de uitkeering der f 50,000. Dezer dagen heeft de advocaat-generaal bij het hof te Amsterdam in hooger beroep geconcludeerd tot toewijzing van den eisch van Monnikendam uit overweging dat het wel degelijk de bedoeling van den erflater is geweest, onder het begrip overwinsten ook de bespaarde rente te rekenen. Koedijk. OefDe verkiezingen zijn voorbij. Dat was me een drnkke tijd die laatste weken vóór de nu gehouden herstemmingWaar men kwam het gesprek liep over de kans der beide candidaten. Vriend schappelijke besprekingen hier vrij scherpe woorden wisselingen daar. Aanbevelingen in couranten minder vleiende opmerkingen per strooibiljetwie zou zooveel geestdrift bij onze dorpelingen hebben gezocht Als overtuigend bewijs van hunnen ijver en belangstelling diene daarenboven deze opgaveterwijl bij vorige stem mingen zelden meer dan 80 kiezers opdaagdenklom hun getal nu tot 101. En de uitslag Heb ik u dat nog niet gezegd Och ik ben ook nog iu eene zenuw achtige kiezerlijko stemming. Begrijp eens 't, Liep voortdurend weer gelijk Geus 40 van der Oord 40 48—48, 4949, één blanco, Geus nog twee achter elkaar. Wat weinig verschilnietwaar 1 De heer Geus gekozen niet 51 van de 101 stemmen Kunt ge nu met mij begrijpen, hoe van weerszijden geijverd en gestreden, gesidderd en gevreesd werd en hoe groot onze blijdschap is nu die dagen van spanning tot hel verleden behooren In den polder Waard en Groet, waar ook de jagers tegenwoordig dagelijks aan het doorkruisen der velden zijn en menig haasje, zelfs enkele patrijzen, be machtigen, zijn de koolprijzen laag. Waar voor een paar weken roode kool afgeleverd werd tegen f 2,50 per 112 stuks, kan men thans niet meer dan f 2 maken, onder beding nog wel dat de beste worden uitgezocht, en kolen beueden drie ned. pd. niet in aanmerking komen. Aan het uitsnijden, van het veld brengen en scheep rijden gaat het geld bijna weg, zeggen de landbouwers. Waar do pacht van ƒ100 4 ƒ120 per bunder dit jaar van daan moet komen! Wat op groote bouwerijen geheel mislukt kan heeten, als erwten en boonen, dit is zeer duur, ove rigens is alles van het jaar spot goedkoop. Burgerbrug. Den heer J. Merz, te Schagen, is opgedragen in deze gemeente (Zijpe) de benoodigde straat lantaarns te leveren. Egiuond aan Zee. Tot buitengewoon opzichter bij de zeewerken in Noordholland is herbenoemd de heer J. Koopman, alhier. Schagen. De voor weinige jaren nieuw gebouwde r. k. kerk alhier, die ruim f 100,000 heeft gekost, onder gaat eene hoogst noodzakelijke herstelling aan toren en bovenwerk. Ten bewijze, dat vooral de dekking bij den bouw slecht is uitgevoerd, kan dienen, dat thans daarvoor 40000 leien en 10000 ned. pd. lood meer verwerkt wor den. Den 15 is met ingang van 15 October de heer H. de Jong, kommies der belastingen alhier als zoodanig naar Lobith overgeplaatst. Den 16 heeft mej. A. de Waard te Amsterdam met goed gevolg examen afgelegd als ziekenverpleegster, voor eene commissie, door de afdeeling Amsterdam van het Witte Kruis in het leven geroepen. Hare theoretische en practische opleiding had zij ontvangen in het diaco- nessenhuis te Utrecht. De verkoop van het huisraad, den inboedel, kleeren, sieraden enz. der vermoorde vronwen heeft den 17 plaats gehad. Veel publiek was er tegenwoordig, waardoor de opbrengst ongeveer f 900 bedroeg. Onderscheidene per sonen hebben eene herinnering aan de ongelukkige vrouwen gekocht. Hoorn. Tot lid van den gemeenteraad is bij her stemming gekozen de heer van Grasstek rad., met 208 st.: de heer A. Harmeus lib bekwam 143 stemmen. Bij de heeren Molema en de Cop, Hoogezand, is de kiel gelogd voor een stalen stoomboot voor rekening van de heeren Horjus Co., bestemd voor den dienst tus schen Hoorn en de Zaanstreek. Oudcarspel. In de den 17 gehouden vergade ring van het dagolijksch bestuur en hoofdingelanden van den polder Geestmerambacht (Oosterdijk en Molen- geerseu) werd als molenmeester herbenoemd de heer A. Eecen alhier en in plaats van den heer C. Bos die als molenmeester bedankt had benoemd de heer T. Hoogeboom Warmen huizen. Avenhorn. In de vorige week stierf hier een rund, dat lijdende was aan mond- en klauwzeer, van den heer Thames Ruiter, te Grosthuizen. Naar men wil zou het dier niet verbrand doch in den nacht vervoerd en verder ter consumptie bereid zijn geworden. De ziekte neemt er in omvang toe. De gemeenteraad van Ridderkerk is met nadruk opgekomen tegen de voorgedragen opheffing van het kantongerecht aldaar. Wedstrijd niet kunstmeststrooiers. Aan dezen van wege Hollands Noorderkwartier op den 17 te Anna Paulowna gohouden wedstrijd namen 6 ma chines deel. De eerste prijs werd toegekend aan de heeren Landré en GlindermanAmsterdamde tweede aan den heer L. NagelArnhem de derde aan de heeren Boeke en Huidekoper, Groningen, G. H. Geerligs en J. C. van Wijk Anna Paulowna. Deze drie laatstgenoemde heeren hadden elk dezelfde machine ingezonden. L O H B O H. Aan de iTelegraaf" wordt onder dagteeke- ning van den 17 geseind uit Batavia Eene nieuwe benting verrees te Ivarangbedilten oosten van Mataram bewapend met 6 stukken geschut van 12 centimeter. Hevige regens bomoeilijken de ope- ratiën. Het werkvolk heeft de hulp van de Sasaks noodig. Krachtvoeder, vet of eiwit? In Amerika is sedert een paar jaren een geheele omkeer gekomen in het aanwenden van krachtvoedors bij het vee. Zoowel voor de zuivelproduktb als bij het mes ten, heeft men daar gebroken met het systeem, dat groot vetgehalte verkieslijk is een stelregel die hier nog al gemeen gehuldigd wordt. De ondervinding heeft in Amerika bewezen, dat ver meerdering van het vetgehalte in het voedsel, het vet in de melk voor de boterbereiding doet verminderendat kracht-

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 2