2Les en Negentigste Jaargang 1894. WOENSDAG 24 OCTOBER. De Tentoonstelling in 1895. Nederland. NO. 127. Kerste blad. ALK1HAARSCIIE COURANT Dozo Courant wordt iMnsdag-, Moaderdag- on Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs por 3 maanden voor Alkmaar Ö,ëOfranco door het goheele rijk l, Do 3 nummers/"O,OO. Afzonderlijke nummers 3 ets. rr|)s der gewone Advertentiëm Per regel J 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. Roewei de laatste jaren te Alkmaar veel gedaan werd, om jongelieden een betere opleiding te gevou voor ver schillende ambachten, volgt daaruit niet, dat andore mid delen tot bevordering en verheffing van de handwerks- njj verheid in onze omgeving mogen nagelaten worden. Het plan om een wedstrijd te doen houden, tusschen ambachtslieden uit Alkmaar en omstrekon, mot de daar aan verbonden tentoonstelling en verloting, verdient dan ook hartelijke toejuiching. Het is een krachtig middel, waardoor bij den hand werksman, de begeerte om zijn vak ten volle meester te lijn, wordt levendig gehouden. Iu onzen tijd vau machines, van stoom en electriciteit, dreigt toch de kunstvaardigheid op den achtergrond te geraken. De groote waarde van handarbeid wordt minder ge voeld, minder erkend dan vroeger. Men let er meer op, tegenwoordig, of een voorwerp zoogenaamd practisch is, dan wel sierlijk van vorm of deugdelijk van inhoud en bewerking. Vroeger was iedere stad trotsch op de industrie, dio bin nen hare muien beoefend word; doch thans, aan hoevelen is het bekend, dat in onze naaste omgeving 35 vakken of ambachten bestaan Welk werk door onzo stadgenooten verricht zon kunnen worden, vraagt men dikwijls niet; het is alsof wij over tuigd zijn, dat een voorworp fraaier ondoelmatiger wordt, in dezelfde evenredigheid, als de afstand van de plaats, waar het vandaan komt. Om in dezen toestand verbetering te brengen, om deze werkeijjk niet hersenschimmige nadeelen te verminderen, bestaat geen beter middel dan eene tentoonstelling. In April 1895 wordt onzen ambachtslieden eene schoone gelegenheid aangeboden, om proeven te geven van be kwaamheid in hun vak. Niet slechts is het doel, dat werkgevers hierdoor in staat zijn, to beoordeelen over welke krachten zij kunnen beschikken, indien zij die behoeven, maar ook om de bezoekers van eene dergelijke tentoonstelling op de hoogte te stellen van hetgeen geproduceerd kan worden. Het nut van tentoonstellingen te bepleiten, blijft o. i. zoolang noodig, als het feit bestaat, dat tal van voor worpen, elders vervaardigd, door ons gekocht en betaald worden, terwijl menig bekwaam handwerkman ten onzent zonder werk blijft. De groot-indnstrie gevoelde reeds lang, de voordeelen van tentoonstellingenzij spande alle krachten inzij offerde belangrijke geldsommen opom hare machines en producten bekend te maken. Geen jaar gaat voorbij, of men slaat in verschillende steden van Europa grooto gebouwen op, om reusachtige machines te vertoonen. De electriciteits-tentooustelling te Frankfort had geen ander doeldan om de nadeelen van de laatste Parijsche expositie, waar Dnitschland niet ver tegenwoordigd was, te ontgaan. Stolwerck bonwt tempels van chocolade, als hij daartoe ia de gelegenheid is Krnpp en Grüson zenden hun grootste kauonaen overal heen Van Houten zond naar Chicago een gehoel huis en Blooker een windmolen. Het zou slechts kortzichtigheid zijn te denkeu, dat zij dit alles enkol en alleen voor hot genoegen van de be zoekers doen, of omdat zij zich deze opofferingen gemak kelijk kunnen getroosten. Neen, zij zien in, dat zonder deze reclame, zonder vertooning van hetgeen zij leveren kunnen, bun industrie te gronde zon gaan bij gebrek aan bekendheid. Het gaat in het klein, als in het groot. En daarom herinneren wij dan deze overbekende feiten, opdat de werklieden uit Alkmaar en omstreken hunner zijds zooveel mogelijk trachten zullen, de tentoonstelling in April 1895 schitterend te doen slagen Des te meer wenschen wij dit, omdat, blijkens bet programma van den wedstrijd, alles goed wordt voorbereid en o.i. beter, dan bij vroegere tentoonstellingen. Men heeft thans een leiddraad, die vroeger ontbrak. Teekeningen wordeu verstrekt voor den »gebonden'' wedstrijd, opdat men in de gelegenheid zij, om te lateu zien, dat volgens eene opgegeven feekening eenig werk nauwkeurig kan uitgevoerd worden. Eu wij betwijfelen niet, of de commissie zal zorg dragen, dat de voorbeelden, die zij geeft, eenige kunstwaarde bezitten. Door kunstvaardigheid alleen slaagt do handenarbeid or in, den strijd tegen machinaal-werk vol te honden. Opdat die knnstvaardigheid biijke, zijn zoodauige werk - stukken in ieder vak opgenomen, waarbij eenigo moeie- lijkheden te overwinnen zijD. Bovendien verkrijgt men daardoor oen beteren maatstaf tot beoordeeling van ieders bekwaamheid. De zorg waarmee het programma bewerkt is, blijkt ook daaruit, dat, voor zoover wij kunnen nagaan, bijna geeu vak vergoten is; aan de vogelkooiindustrie te Uitgeest is gedacht, evouals aan het kuoopen van netten te Eg- mond aan Zee. Tevens zijn de vrouwelijke handwerken opgenomen kleermaaksters, kantwerksters, bloemenmaakst.ers, enz. kun nen mededingen. De rijke opsomming vau voorworpen, die ingeloverd kunnen worden, zoader dat de inzenders gebonden zijn aan die keuze, eindigt metsluimerrnllen. Wij kannen ons voorstellen, dat de commissie, die wij voor de samenstelling van hot uitvoerig program alle hulde 'brengen, onwillekeurig gedacht heeft: na den ar beid is het zoet rusten", en in dien gedachtengaug zelfs sluimerrollen niet vergat. Naar het ons voorkomt, zijn ook da voorwaarden van den wedstrijd wel overdacht. Billijk is bijv. de bepaling, dat de inzender een lid der jury aanwijst. Niet minder juist schijnt ons toe, om goede constructie, gepaste ver siering en uitvoering in verband met het materiaal, als toetssteen voor de beoordeeliug te stellen. Tal van voor werpen in onze woningen voor het grjjpen, zouden, in dien zij ingezonden mochten worden, aan dien eisch in het geheel niet voldoen. De aandacht op dit punt wordt derhalve niet zonder reden gevestigd. Door de uitsluiting van werkgevers, komen de vruchten van het werk aan den vervaardiger zelf ten goede en gaat niet, gelijk bij de groote tentoonstellingen het ge val is, de werkgever alleen strijken met de voordeelen en geheel inoogsten de eer, die hem slechts voor een deel toeko mt. De verloting eu de invullingsbiljetteu waarop ieder inzender den koopprijs van het voorwerp kan aangeven, zullen tengevolge hebbendat billijke vergoeding voor geleverden arbeid niet uitblijft. Dus ook daarvoor werd gezorgd. Met bescheidenheid wenschen wij echter der hoofdcom missie nog eene zaak in bedenk te geven, indien de geldmiddelen het toelaten, hetgeen wij niet kunnen be-, oordeelen. Zou het niet mogelijk zijn, om den aankoop van mate rialen gemakkelijk te maken Er zullen toch sommigen zijn die wel willen mede dingen maar niet de middelen bezitten om de grond stoffen aan te schaffen of misschien een kleiner voorwerp kiezen omdat de kosten van een grooter werkstuk hunne financieele krachten te boven gaan. Door een voorschot van de Hoofdcommissie, zon men misschien aan dit bezwaar tegemoet kunnen komen Naar wij verwachten, zal de hoofdcommissie niet slechts te Alkmaarmaar ook buiten de stad het programma verspreiden. Want het is wenschelijk, dat eene belangrijke zaak als deze niet alleen hier maar ook in de omliggende ge meenten de aandacht trekt. Ook op het platte land zijn werklieden, die wat goeds kunnen inleveren. Zeer te waardeeren is de steun, dien men roods onder vond. De gemeente Alkmaar ging voor, gaf de localiteit en 300 guarantie Hoogwoud, Bergen, Egmond aan Zee, Egmondbiunen, Oudorp, St. Pankras, Oudearspel Noord- Bcharwoude, f 60; hot departement Alkmaar vau Nijver heid f 100 door particulieren te Alkmaar werd bijeen gebracht f 570. De hoofdcommissie werd dus op weg geholpen, en gaf blijken veel moeite en tijd voor oene goede zaak over to hebben. Doch ten slotte hangt hot welslagen harer pogingen van do inzendingen af. Veler medewerking is derhalve onontbeerlijk. Kosteloos verkrijgbaar bij de uitgevers dezer courant. Beroepen 'bij de ned. herv. gemeente op Vlieland ds. Geertsema Beckering te Schoondijko. De gemeenteraad van Assen heeft met 7 tegen 6 stemmen iiet voorstel van den voorzitter verworpen om der feestcommissie tot regeling van de ontvangst van het bataljon infanterie een krediet van f 100 te verloenen. De minister van biunenl. zakeD heeft den 20 be paald, dat met wijziging van het bepaalde sub. 2 zijner beschikking van 29 Aug de daarin bedoelde afwijking van Let verbod van veevervoer, met inachtneming overi gens van het in die beschikkiug bepaalde kan worden toegestaan door den burgemeester van Rotterdam, wanneer die afwijking gevraagd wordt ten behoeve van vee, dat van de veemarkt te Rotterdam direct, uit den kring, om vattende Noord-, Zuid holland Utrecht en een deel van Gelderland, naar de slachtbank moet worden vervoerd. Den 22 is te Blijham door 450 wijkgravers van den aannemer G. Bos het werk gestaakt, na weigering van de door hem gevraagde loonsverhooging. Zij trokken zingende door Winschoten. Aan de gemeente Yellen is boven en behalve de bijdrage, bedoeld bij art. 45 der wet op het lager onder wijs, een subsidie verloend van f 9596. De nachtboot van den heer Bosman, die den 20 des avonds van Zwolle vertrok, is even voorbij de spoor brug in de Willemsvaart in aanvaring gekomen met een aldaar gelegen scbip, toebehoorende aan schipper Dirk Heiisu^n geladen met 31000 steenen het vaartnig is dadelijk gezonken doch de opvarenden werden gered. Te Roelofarendsveen (gemeente Alkemade) is een tweede geval van aziatische cholera met doodelijken afloop voorgekomen. r Te Hilversum is een bedelaar, J. Vos genaamd ontdekt, die, toen hij iu de Schapenstraat uit zijne woning gezet werd wegens wanbetaling, bleek te bezitten, behalve verschillende zilveren en gouden voorwerpen groote hoeveelheden kleedingstnkkeneetwaren enz. en f 400 aan rijksdaalders en guldens, f 100 aan kwartjes, f 150 aan dubbeltjes, f 33 aan 2'/2centstukken en ruim f 300 aan centen. Te Hellevoetslnis is den 18 des avonds een marinier 3kl., iu beschonken toestand de kleine valreep oploopende bij het naar boord gaan, misgestapt, eerst op het naast het vvachtsohip liggendo vlot gevallen en daarna te water. Den 19 is zijn lijk gevonden: het hoofd was overal ingedrukt. De minister van koloniën heeft de dames A. M. van Santwijk, A. W. Montoban en S, C. van Loersam gesteld ter beschikking van den gonvorneur-genoraal van Ned. Indië, om te worden benoemd tot hulponderwijzeres bij het openbaar lager onderwijs voor europeanen en met dezen gelijk gestelden in Indië. Te Groningen is een gebouw van drie verdiepingen verrozen op een door mej. de Rauitz geschonken terrein ten dienste van geheel-onthouders, waar ook vergaderin gen gehouden kunnen worden en reizigers nachtverbljjf kunnen vinden. Het gemeontebestnnr van Rede heeft voor hot ge bruik van een stuk heidegrond onder Laag Soeren door hot le bat. van het 8e reg. infanterie uit Doesburg tijdens de ontsmetting van de Manritskazerne aldaar, van 12 Juni tot 7 Juli 1894 f 390 of f 15 per dag ontvan gen, nadat het gemeentebestuur geweigerd had de door den minister van oorlog aangeboden som van f 100 aan te nemen, daar hij f 15 per dag buitensporig hoog had gevonden. Blijkens het zesde bericht van ontvangen bijdragen voor het Roode Kruis in Ned. Indië ziju sedert de vorige opgaven bij den penningmeester, den heer mr. D. Polak Daniëls, ingekomen aan giften f 2127.405. Den 21 heeft voor de arr. rechtbank te Arnhem terecht gestaan Jacobns Theodorus Stelbrink, uit Nijme gen, thans in hechtenis, die in den nacht van den 18 op den 19 September j.l. in eene woning te Nijmegen den weesvader Johannes Konst uit Scheveningen, terwijl deze to bed lag zoodanig zon hebben mishandeld, door hem moedwillig in de keel te grijpen en een hevigen slag tegen het hoofd toe te brengen, dat daardoor bloeduitstorting tusschen hersenen en hersenvliezen plaats had on deze eenigo uren later is overledon. Vijf getuigen werden gehoord. De vrouwen Middegaal en Schelkons bevestigden, dat de weesvader bij hen oen doel van den avond doorbracht op 18 September. Te 12 uren ging bekl. met Middegaal naar oene bovenkamer en Konst bleef met Mina Schei- keus beneden. Na een half unr kregen ze woorden over oneerbare voorstellen. Beklaagde liep toen naar beneden, vond beiden worstelend, greep Konst bij den hals en gaf hem een slag op het hoofd met de hand. K. werd be wusteloos §n stierf den volgenden dag. De deskundigen achtten Konst overleden tengevolge van uitwendig ge weld. Een geweldige verbloeding was in de hersenen geconstateerd. Beklaagde bekende oen klap gegeven te hebben, alleen om vrouw Scholkens ter hulp te komen. Het O. M eischte 4 jaar gevangenisstraf. De toege voegde verdediger mr. F. N. L. Aberson achtte het niet vaststaande, dat de dood hot gevolg was geweest van mishandeling subsidiair vroeg hij een lichtere straf. Uitspraak den 30. Schagen. Door den hevigen wind van den 21 zijn een paar kamertjes van du badtent aan de Wiel geheel uit elkander geslagen; oen groot gedeelte van het dak werd van de tent gerokt en oen viertal kamertjes werden moei dan een voet verplaatst. Ook leed het hek werk om het afgezette stuk land aanmerkelijke schade.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1