Stadsberichten. Amsterdam. De gemeenteraad heeft den 17 o. a. besloten, de commissie van bijstand voor de statistiek uitsluitend uit raadsleden te doen bestaan en het aantal leden dier commissie bepaald op vijf, en de houten barak van het Oude Buiten-Gasthuis op te vijzelen en in ver binding te brengen met de centrale verwarming in het Wilhelmina-Gasthuis. Den 20 heeft dr. P. L. Rutgers het rectoraat der «Vrije Universiteit" alhier overgedragen aan zijnen op volger mr. D. P. D. Fabius met eene redevoering over »Het kerkrecht in zoover het de kerk met het recht in verband brengt". Den 20 werd hot detachement aanvullingstroepen, ter sterkte van 12 onder-officiereu en 220 minderen onder bevel van den van verlof terugkeerenden kapitein der infanterie van het oost-indische leger W. L. Kimmijser dat per stoomschip Koningin-Regentos naar Indië ver trok, weder hartelijk uitgeleide gedaan. Kolonel Lutz van het 7e reg. infanterie sprak de troepen namens het nederlandsche leger toeterwijl de kapel van het 7e regiment en de uit Njjmegen met den trein mede ge komen muziek de vaderlandsche liederen deden hooren. Do heer Bergsma, minister van koloniën, die zijne dochter, welke ook naar Indië vertrekt, uitgeleide deed, maakte de reis naar IJmuiden mede. Aan do Hembrug had het stoomschip weder oponthoud daar het ongeveer op de zelfde plaats als de vorige maal vast raakte. Bij de commissie voor het Nationaal Fonds alhier was tot den 19 's namiddags 5 uren ingekomen f 63.051.97. De kamer van koophandel en fabrieken alhier heeft bij schrijven van den 20 aan den minister van waterstaat inlichtingen gevraagd omtrent den sluisbouw te IJmuiden, op de bespoediging van weikon bouw zij reeds herhaal delijk heolt aangedrongen. Zij vraagt tbansle. Of de oplevering van het metselwerk, waarvoor de termijn van Februari tot October verlengd was, thans inderdaad is geschied 2e. Of reeds een beslissing is genomen omtrent de voor de beweging der deuren te bezigen kracht en de vervaardiging en aanbrouging der voor die beweging noodige werktuigen thans met spoed zal geschieden 3e. Tegen welk tijdstip de algeheele voltooiing en ingebruik stelling der nieuwe groote zeeschutsluis kan worden te ge moet gezien De 22 heeft voor het Hof alhier in hooger beroep ge diend de zaak der valsche bankbiljetten. Het Openbaar Ministerie eisohte vernietiging van het vonnis der recht bank op grond van schending van art. 222 van het Wetb. van Strafvordering en veroordeeling van Krausse tot 6', S. Toebaerts 4, Thnmm 3, v. Liemt 3, Frey 3, Sinnige 2, Arnzt 2, Rempt 3 en Keose 2 jaar en 6 maan den gevangenisstraf, terwijl voor Lötchke vrijspraak word gevraagd. Den 22 zijn vau de vijf voor onderwijzeres geëxami- neerden drie geslaagd, n.l. de dames Chr. de Meijer en A. A. Nolting alhier en J. Kossel van Be v e r w ij k. Becmsler. De najaarsveemarkt wordt den 29 gehouden. Beverwijk. De gemeenteraad heeft den 16 be noemd tot hoofd der Fröbelschool mej. A. I. M. Stein- metz te 's-Gravenhage, no. 2 der voordracht, met 7 van de 11 stemmen. De begrooting voor 1895, welke aangeboden werd, sluit in ontvangsten en uitgavon op 58.646.42sdaarbij wordt voorgesteld verhooging der opcenten op hot per soneel van 60 op 75, terwijl de hoofdelijke omslag, tot nu toe geheven tot 120 pet. van den bruto-aanslag, go- bracht zal worden op 130 a 135 pet. Kdam. Voor het wijzigen en maken van aard werken voor het fort bij Edam begroot op f 25600 was den 18 van 20 inschrijvers de heer A. Bos te Helder voor f 22.127 de laagste. Haarlem. Den 22 zijn in de vrije- en orde oefeningen der gymnastiek vijf van de zes goëxamineer- den geslaagd nl. J. D. van Ramhorst, C. B. van Schra- vendijk, J. Tolsma en E. J. Visser alhier en B. H. van Rhijn te Naardeu. Heerliugowaard. Du gelegenheid om kosteloos boakeu uit de volksbibliotheek, ter lezing te ontvangen is voor ingezetenen der gemeente iederdu Vrijdag van 4 tot 5 uur opengesteld bij don bibliothecaris den heer D. Pijper. Met opoflering wordt deze nuttige instelling in goeden staat onderhouden en steeds uitgebreid, waar tegenovor het bestuur niets anders wenscht, dan dat er een zeer druk gebruik van gemaakt wordt. Helder. De liberale kiesvereeniging Burgerplicht heeft den 19 den heer J. J. Stooker, gepens. kapiteiu- luitenant ter zeevoorzitter der Commissie tot het examiueeren van machinisten ter koopvaardij thans wonende te Hilversum candidaat gestold voor lid der Tweede Kamer. Hij hoeft verklaard voorstander te zijn eener ruime uitbreiding van het kiesrechtzoover de grondwot deze toelaat. De Vrijzinnige Vereoniging «Vooruitgang" heeft den 20 candidaat gesteld den heer dr. P. C. F. Frowein, leeraar aan het Kon. Instituut voor de marine en lid van den Raad alhier. De Vrijzinnige Kiesvereeniging te Zijpe heeft den heer H. van Calcar candidaat gesteld. Hoed ijk. Den 19 is tot onderwijzeres alhier be noemd mej. W. D. Mesman, onderwijzeres te A1 k maa r. Venhuizen. Tot lid van den Raad is in plaats van wijlen den heer J. Sluis gekozen do heer Dirk Boot te Hem met 61 van do 109 stemmen. Tot hoofd-ingelanden in het bestuur van den polder Wegfzann zijn gekozen de heeron JanCrok te Koog aan de Zaan, Simon Bakker Rz. en Chr. Grootes Mz. te Westzaan, resp. met 89, 92 en 77 van de 102 stemmen. Wesfgraftdijk. De heer J. Keulen, proponent te Sneek, heeft voor hot beroep naar de doopsgezinde ge meenten van West- en Oostgraftdijk bedankt. liolliorn. Het veelvuldig uit- en inspuien in 1893 schijnt werkelijk den havenmond op voldoende diepte te hebben gehouden; de schipperij is echter blijkens een adres van de vereeniging «Schuttevaer" nog geen zins tevreden. Voor oene dorpshaven, waar schepen in- en uitgaan van boven do 100 tonnen, (het vorig jaar nog van 139 tonnon) stelt, volgens sommiger meening, de schipperij wel wat hooge eischen Die vaartuigon toch zijn hier in de eerste plaats zeer zeldzaam en bovendien kunnen zij tot aan de los- en ladingplaats zonder moeie- lijkhedeu komen. Wat, vragen eenigon, wordt dan toch wel verlangd Het buitengewone hooigewin dit jaar moge in het algemeen voordeelig zijnniet voor huurdertjes van dijken en wegen, die wel dubbel zooveel hooi hebben als andersmaar nu geen koeien gestald kunnen krijgen (zoogenaamd om de melk), doordat de veehouders, ook in evenredigheid van het gewonnen hooi, zelf te weinig vee hebben. Zelf koeien koopen kunnen de meeste dezer lieden niethet hooi verkoopen gaat door den te lagen prijs evenmin. Spanbroek. De gemeente-rekening van 1893 sluit met een batig saldo van 1226.35. Do ontvangsten be droegon f 13470,615 en de uitgaven f 12344,26s. Het laatst verschenen nummer van 20 October van de Wereldkroniek, geïllustreerd nieuwsblad voor iedereen, waarvan een abonnement tevens eene verzeke- keriug tegen de geldelijke gevolgen van ongelukken bij eene soliede Maatschappij met zich brengt, bevat o.a. Hoe de Baliërs op het eiland Bali zijn gekomen Ons Civiel Bestuur op Bali en Lombokmet portretten Goesti Djilantik van Karamgasem op Bali Een moedig prediker (da. Rogge); S. T. Land (met portret); De nieuwe Nederlandsche Opera (met portretten) Internationale Atletische wedstrjjden De ziekte van den Keizer van Rusland (met portret); De nieuwe verkiezingen in Belgie, enz. Ook zijn ad 10 ets. afzonderlijke nummers verkrijgbaar. Voor de betrekkingen van In Indle gevallenen De commissie voor het groot militair assaut op zaterdag, den 27, deelt ons mede, dat dank zij het groot aantal inteekenaren en met het oog op de ruimte in de zaal, zij zich verplicht heeft geacht het rondgaan met, de lijsten te staken. Ten einde echter zooveel mogelijk het goede doel te bevorderen en een iuder in de gelegen heid te stellen daarvoor iets bij te dragon, zal zondag, den 28, nog een tweede uitvoering worden gegeven in het lokaal Harmon ie, des avonds ten 7x/2 uur. De toegangsprijs is dan voor een heer bepaald op 0,50 voor een dame op 0,25. De kaarten zijn voor dien avond te verkrijgen aan het bureau der zaal van 103 uur. Kaarten voor den eersten avond zijn niet meer beschikbaar. 1 Uur vóór den aanvang van beide uit voeringen is de zaal geopend. Giften worden tot 1 November e.k. gaarne ingewacht bij den penningmeester, den heer C. J. T. de Graaf, len luitenant, Cadettenschool. Ged. Staten hebben aan de Provinciale Staten voor gesteld de subsidie aan de Ambachtsschool alhier to verhoogeu van f 2000 op f 2500 In den nacht van den 21 op don 22 hebben kwaad willigen op de Bierkade, Sint Annastraat, Luttik-Oudorp, Oudegracht en Zeglis, allerlei baldadigheden gepleegd, o.a. bij verschillende bewoners de belknop afgerukt en zelfs bij één een ruit verbrijzeld. De politie, den vol genden morgen hiorvan verwittigd, heeft onmiddellijk een onderzoek ingesteld en is de daders, waarvan er twee 's morgens vroeg met hun schip naar Amsterdam wa ren vertrokken, op het spoor. Bond van nederlandselie onderwijzers. Zondag, den 21, werd in het lokaal H a r m o n i e de gecombineerde vergadering gehouden der afdeelingen van den Bond van nederlandsche onderwijzers, benoorden het IJ. In weerwil van het zeer ongunstige wéér was de bijeenkomst vrij druk bezocht en de belangstelling bleek verder nog duidelijk uit het werkzaam aaudeel dat velen namen aan bet juist uiteenzetten van de pun ten van behandeling en het daaruit volgende veelal nut tige debat, waarvoor somtijds bleek tijd te kort te zijn. Ongeveer half één werd de vergadering geopend met een woord van welkom door den heer A H. Bijleveld. Bij deze opening moest hij den aanwezigen de teleur stellende medodeeling doen dat de heer A. Kerdijk, lid van de 2e Kamer der Staton-generaal, wegens ongesteld heid verhinderd was heden ter vergadering te komen. Genoemde heer had dit per brief bericht, maar nog steeds hopende op herstel, eerst zaterdag officieële mededeeling per telegram kunnen doen toekomen. Bij eene volgende ge legenheid hoopte de heer K. doze teleurstelling te vergoeden. Verder deeldo hij mede, dat eene weerstandskas aan den Bond was toegevoegd, tot welker ondersteuning hij hoopte, dat de geldelijke offers der aanwezigen ruimschoots zouden vloeien. Hij besloot verder met den wensch, dat de bijeenkomst mocht beantwoorden aan het doel waar mede zij op touw was gezet, n.l. het verhelderen der iduën omtrent verschillende verhoudingen op het gebied van onderwijs en maatschappij versterking van den band tusschen de ouderwijzers, beter inzicht in de wegen, die tot ons doel kunnen leiden en last not leastverhooging van het aanzien van den Bond van nederlandsche onder wijzers, die door velen niet genoeg gewaardeerd wordt, waar van de reden van het beslaan door sommigen nog zelfs in twijfel wordt getrokken, en met de hoop dat het den twee aanwezigen sprekers zou gelukken goed te maken, wat eigenlijk voor drie was berekend. Hij gaf daarop het woord aan den hoer J. G. v. d. Vijver, onderwijzer te 's-Gravenhage, om in te leiden punt 2 van de agenda. „De salarieering van den onderwijzer." Inleider begon met de opmerking, dat hij over deze zaak zeker niets nieuws zou kunnen vertellen dat hij alleen zou kunnen herhalen, wat reeds meer gezegd was, ja misschien wel nog eens zou moeten zeggen wat reeds meermalen herhaald was. Mag men de onderwijzers in het algemeen of mij in het bijzonder daarvan een verwijt maken? vraagt spr. In geen geval. Of is het onze schuld, dat wij altijd maar op hetzelfde aambeeld moeten hamereu Kunnen wij het helpen, dat wij elke krullen- jongslooi van j 25 per jaar moeten afpingelen? Hebben wij om periodieke verhoogingon gevraagd, die na 25 jaar (zegge 25) kunne.verleend worden, zooals men o.a. in de rijke residentie voor een deel van het personeel heeft vastgest- ld en die zelfs tegenstanders der openbare school te laag voorkwamen Niemand meer dan de onderwijzers zouden weuschen, dat er een einde kwam aan dat voort durend adresseeren en verzoeken om meer salaris of perio dieke verhoogingen. Onze schuld is 't niet: wij werken en doen onze plicht en worden daarvoor, met uitzonde ring van een klein getal in enkele groote steden karig beloond. Als men vraagt, hoe het toch komt, dat de onderwij zers in het algemeen zoo slecht bezoldigd worden, geeft men daarvoor gewoonlijk vijf redenen ople de lage minima door den wetgever vastgesteld 2o het groote aantal onderwijzers; 3e de slechte financieële toestand van vele gemeenten; 4e de onwil van vele autoriteiten; 5e de wijze waarop in verscheidene gemeenten de bevor dering is geregeld. Een 6e reden, vindt spr., wordt door hen, die zich niet bij den Bond hebben aangesloten over het hoofd gezien en die isde lauwheid van duizenden onderwijzers, die anderen de kastanjes uit. het vuur laten halen en zelf toezien, en die het zoo onmogelijk maken het „solliciteert-niet-stelsel" toe te passen op die gemeen ten, die te laag salarieeren en waar van geen periodieke verhoogingen sprake is. Eenige ophelderende woorden over die verschillende oorzaken waren zeker niet ongepast. Achtereenvolgend herinnerde hij hoe de minima van de wet van '57, voor onderwijzer f 250 en voor hoofd f 400 wel waren vermeer derd, maar zeer langzaam, wat mede zijne oorzaak hierin vond, dat het Nederlandsch Onderwijzers genootschap ver zuimde een algemeen petitionnement der onderwijzers op touw te zetten. Was f 400 in '78 nog goed, dan zou f 500 in 1890 een stap vooruit geweest zijn. Maar die stap is niet gedaan en van daar de oppositie tegen de huidige wet, thans niet van politieke zijde, maar van den kant der onderwijzers. Mocht het over enkele jaren tot eene herziening der schoolwet komen, al was het alleen maar van art. 26, dan verwachtte inleider dat van alle kanten op f 600 als minimum zal worden aange drongen. Tegenover de beworing, dat het aantal onder wijzers zoo groot is, stelde inleider het feit, dat er thans te weinig ziju op verschillende plaatsen zijn toch 60 of meor leerlingen aan do zorg van één onderwijzer toe vertrouwd; geen enkele vakman zal dit goedkeuren. De slechte financieële toestand der gemoentekas noemt spr. een argument, dat niet over het hoofd gezien mag worden Tal van gemeenten zijn werkelijk onmachtig, beter te salarieeren, maar daar is het dan de taak van den Staat, in dezen nood te voorzien. Als de kas ontred derd is, moet daar in de eerste plaats veelal de onder wijzer onder lijden. De nadeelen van de belasting-her vorming van minister Pierson drukten (dit werd reeds door velen aangetoond) in den vorm van bedrijfs- en inkomstenbelasting meer op den ouderwijzer, zoodra hij slechts f 650 salaris heeft, dan op winkeliers, en nering doenden. De onderwijzers betrekking is eene zeer gewone en vele gemeenteraadsleden zoeken zoo min mogelijk uit to geven voor het. onderwijs, veelal zeer ten genoegen van de [tegenstanders der openbare school. Somtijds be weert men, dat nog meerder onderwijs geven niet noo- dig is of, zooals bij enkelen, moet men het gebrek zoe ken in volslagen gemis aan kennis. Men denke b.v. aan het raadsliddat bij de aanvrage om een aardglobe meende, dat deze te duur was en men vooreerst wel met ten van Nederland zou kunnen beginnen. Spr. meende te mogen beweren, dat zulke raadsleden al heel slecht hun eed tot naleving en uitvoering der wet houden, daar toch art. 192 van de grondwet en art 16 voorschrijft In elke gemeente wordt voldoend lager ouderwijs gegeven. De vraag: hoo moeten wij bezoldigd worden, gaf spr. aanleiding (of een onderzoek van het minimum van f 500 en wat een onderwijzer, al was hij alleen, daar mede kon doen. Eene lijst van de noodzakelijkste uit gaven voor een ouderwijzer met een gezin, opgemaakt door het bestuur der afdeeling Amsterdam, nauwgezet berekend, had bewezen dat men kwam tot f 1786. En geen der raadsleden had op eene der uitgetrokken posten iets kunnen afdingen. In den Haag was men gekomen tot f 1761,50 en aan het gemeentebestuur opgezonden was t met deze lijst eveuzoo gegaan. Uit eene brochure „Fatsoenlijke armoede", bleek hetzelfdeeene derde lijst voor eene plattelandsgemeente kwam verder tot 1023 kortom uit alles bleek dat de inkomsten niet in overeenstemming zijn met wat we noodig hebben om fatsoenlijk te leven. Wanneer spr. de salarieering van andere betrekkingen nagingwas de onderwijzer steeds de minste en kon er geen sprake zijn van den billijken eisch dat bij gelijke bekwaamheid en verant woordelijkheid van arbeid gelijke salarieering behoort om te voorzien in gelijke behoefte. In den laatsten tijd streofden velen er naar, de onder wijzers onder de proletariërs te tellen. In salarieering mogen zij dit zijn in ontwikkeling en capaciteitvond hij, waren zij 't niet. Hij meende zich en den onderwijzersstand niet te hoog te schatten als bij een onderwijzer gelijk stelde mot een commies le klasse of een hoofd meteen adjunct commies maar dan was het salaris lang niet gelijk. Ook in het buitenland waren de traktementen hooger en beter geregeld. Voorbeelden uit Dusseldorf, Brnssel, Neufchatel en Berliju staafden deze bewering. Dat deze geringe bezoldiging nadeelig werkte en velen het onderwijs vaarwel hadden gezegd of dit in hun belang nog deden hieraan herinnerde spreker door de verzekering dat een zijner keunissen klerk was gewor ien in de Rekenkamer eene betrekkingwelke met j 2000 tot 2700 wordt betaald. Een ander die zich onge schikt gevoelde en eenvoudig postlooper was geworden had eon salaris van 750, f 75 voor kleeding en onge veer 100 aan andere emolumenten, terwijl nog een ander commies werd bij de rijksbelasting, eene betrekking met een eindsalaris van 1500. Spreker meende nog, dat van hem, die ƒ1600 1800, dus het hoogste salaiis heeft door autoriteiten wel ge- eischt mag worden, dat, bevoorrecht als hij is, hij b.v. deelneemt aan het herhalingsonderwijs. Maar hoe nu tot die hoogte te komen Dit acht inleider eene belangrijko kwestie. Gedwongen door den drang der omstandigheden, om voor het gezin er iets bij te verdionen zou z. i. voor velen het voort durend deelnemen aan vergelijkende examens een groot bezwaar, ja zelfs bepaald een beletsel zijn, om ooit het maximum te bereiken. Moge de voo:stander van verge lijkende examens deze al noemen «edele wedrennen om oudor zijne collega's de eerste te worden", velen zullen t met hem heeten «een wilde jacht naar het grootste aantal punten. De acte moest z. i. oen waarborg zijn voor de capaciteiten de verdere controle worden over gelaten aan de meest vertrouwbare beoordeelaars, n.l. de mannen van praktijk en ondervinding. In vele andere betrekkingen wordt het ancienniteits-stelse! gevolgd; ook de hoer Mr. \V. Stortenbeker, die zooveel jaren in Indië was, keurde dit steeds 't beste. De heer H., te Rotterdam, had mede in «de Bode" van 1 Jan. 1893 flink uiteen gezet waarom het vergelijkend examen dient afgekeurd te worden en waarom aan het ancienniteits-stelsel de voorkeur moet worden gegeven. Met het laatste geeft

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 2