Het Onrecht Gewroken ALIOIAARSCHE COURANT Kantoor Gemeente-Ontvanger. op Woensdag 31 October a.s. GESLOTEN zal zijn. Buitenland. FEUILLETON. van Woensdag 24 October 1894. l n b n k. No. 127. Zes en negentigste Jaargang. 1894. Tweede bind. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat met ingang van 1 November a.s. het KANTOOR van den Gemeent e- Ontvanger gevestigd zal zijn op het Stadshuis en dat als gevolg van deze verplaatsing dit KANTOOR Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 23 Oct. 1894. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. BEUGIE. Hoewel de juiste opgaven nog ontbreken, zoo is de uitslag der herstemmingen, dat de'clericalen eene groote overwinning behaald hebben. O.a. behaalden zij te Brussel met 10000 stemmen de overwinning. Vol gens het Handelsblad van Antwerpen zou de nieuwe Kamer bestaan uit 104 katholieken. 14 liberalen en 33 socialisten de Senaat uit 51 katholieken en 25 liberalen. DUITSCHLAND. De Keizer heeft den 16 te Wies- baden bijgewoond de onthulling van het standbeeld zijns vaders en des avonds de inwijding van het nieuwe «Koninklijke Theater''. De gemeenteraad van Berlijn is ten aanzien van een voorstel der socialistische leden, strekkende tot het in voeren van den achturigen werkdag bij alle stedelijke wer ken, overgegaan tot de orde van den dag. De sociaal-democratische partijdag is den 21 des avonds in de zaal Lilie te Frankfort a. Main geopend. Ongeveer 250 afgevaardigden uit Duitschland en uit den vreemde waren aanwezig. Bijna alle leden van den Rijks- en den Landdag waren opgekomen. ENGELAND. Den 18 is de oudste zoon van den markies van Queonsberryburggraaf Drumlanrig27 jaren oud bij Bridgewater op jachtvermoedelijk door het toevallig afgaan van zijn eigen geweer doodgeschoten. Hij was juist verloofd met mej. Ellis. Zijn groot vader en de hem opgevolgde bezitter van het hertogdom Queensberry kwamen mede tijdens de jacht om het leven. FRANKRIJK. Do president van de kamer van koophandel te Lyon heeft den 20 eene redevoering ge bonden, waarin hij het vrijbandelstelsel verdedigde. In antwoord daarop verklaarde de minister van koophandel, dat de waardevermindering van den invoer niet veroor zaakt is door het stelsel van beschermende rechten De proefneming met het thans van kracht zijnde stelsel moet eerlijk worden voortgezet en er zonden al bijzonder gewichtige redenen noodig zijn om er wijzigingen in aan te brengen. De jury der Seine heeft een winkelbediende die in een aanval van woede zijne vriendin had geworgd, vrij gesproken. EDXA LYALL. Vertaald door Guillette. 41) Matigheidverheugd en vereerd over het in hem ge stelde vertrouwen, beloofde te doen zooals hem opgedragen wasen Joscelyn ging met een vroolijk hart bij zijn gene raal aan den arbeid. Clemency's liefdevolle woorden, Dick's gelukwenschen klonken hem steeds in de ooren. Eerst kort voor het avondeten vond hij een oogenblikje om haastig een regeltje aan zijn zieke zuster te schrijven. «Mijn lieve, kleine Rosamond", schreef hij, «wees guedsmoeds en doe je best gauw beter te worden. Wees niet bezorgd over mijwezenlijk ik heb het goed ik gevoel mij tevreden en gelukkigvooral als ik zokerheid heb dat mijn kleine Rosamond boter is en iederen dag aansterkt. Als je iets noodig hebtof in moeielijkheden verkeertzend dan Cymro, en ik zal komen, hoe moeielijk de weg ook zij. Sir William Waller is zoo vriendelijk geweest, een brief te schrijven, dien ik aan Barnaby ge zonden hebwaardoor Shortell geen gevaar loopt van een aanval van het Parlementsleger het beste is dat hij dien in het portiershuis bewaartingeval men ze thuis overvallen mocht. Van avond marcheeren wij naar Winchester. Ik hoor van Matigheid Turner dat Dick in het leger vau Sir R. Hopton is, soms ben ik zoo bang, dat wij in een gevecht tegenover elkaar zullen staan. Bidt voor ons. Nooit vergeet ik de smart van een onzer manschappen die te Edgehill op het slagveld stierf omdat hij vertelde hij mij zelf gewond was door zijn broeder die in het koninklijke leger diende van wien hij altijd zoo innig veel gehouden en nooit anders dan goedheid en liefe ontvangen had. God geve, dat wij daarvoor gespaard worden Vaarwel nuzusje lief. Ik kan niet langer. Uw innig liefhebbende broeder Joscelyn Heyworth." De gebochelde deed wat hij beloofd had. Toen zij dien avond de afgesproken plaats naderden klonk boven het paardengetrappel van Waller's leger het welkome getjing- tjang van den vedel en de honderdste psalm zooals al leen Matigheid dien spelen kon. De soldaten hoorden de welbekende wijsen in den donkerenkouden nacht klonk het met heldere stem door de lucht OOSTENRIJK —HONGARIJE. Den 19 stelde de heer Pernerstoffer in het oostenrijksche Huis van afge vaardigden eene motie voor, waarin de kieswethervorming dringend word verklaard. Hij trok heftig te velde tegen de politie wegens de wijze, waarop zij was opgetreden bij een straatrumoer op den 18. De minister-president kwam op tegen het verwijt, dat de bevelen, door de politie beambten ontvangen bij gelegenheid van de betooging op den 18, waren gegeven met een bijbedoeling. Hij ver klaarde, dat do overheid de wanordelijkheden krachtig onderdrukken en de burgers beschermen zou. De drin gend-verklaring van het voorstel van den heer Per nerstoffer word met 120 tegen 43 stemmen verworpen. Het hongaarsche Huis van afgevaardigden heeft met groote meerderheid het voorstel van Wokorlo aangenomen, om het wetsontwerp op de vrije uitoefening der godsdien sten in zijn oorspronkelijken vorm terug te zenden naar de Magnatentafel, ten einde opnieuw in behandeling te worden genomen. In de steenkolenmiju van Anina bij Budapest heeft eene ontploffing plaats gehad. Men beweert, dat ongeveer 200 werklieden op dat oogenblik in de gangen waren. Reeds 38 lijkeu zijn gevocdon. RUSLAND. Volgens de berichten van deu 21 was de toestand des Keizers veel vorbeterd. Hij had iets geslapen en was op den gewoDeu tijd opgestaan. Ook was de eetlust toegenomen. Den 22 was de eetlust minder en waren de krachten niet toegenomen. SPANJE, De heer Montero Rios heeft het voor zitterschap van den Senaathem door den minister president Sagasta aangeboden aangenomen. Te Bilbao zijn bij het lossen van kolen uit eene stoom boot twintig vrouwen, die daarmede bezig waren, in het water gevallen. Zestien verdronken en vier werden bewusteloos opgehaald. JAPAN. Do regeering heeft bij den Landdag een voorstel ingediend betreffende eene leeningvan f 140.000.000. Ook zjjn nog andere maatregelen ter bestrijding der oorlogskosten genomen. De voorzitters van den Landdag stelden een adres van antwoord op do troonrede voor welk adres sluit met de verklaring, dat de Keizer terecht China als een vijand der beschaving beschouwt en dat de Landdag hem wil steunen in het breken van China's barbaarsche hardnekkigheid. In den Senaat verdedigde graaf Ito krachtig de re- geeringsmaatregelen om de uitgaven van den oorlog te kunnen bestrijden. Hij kwam op tegen de beschuldiging dat Japan de vijandelijkheden te haastig was begonnen. Hij las do briefwisseling voormet China gevoerd vóór het afbreken der diplomatieke onderhandelingen. Deze rede maakte grooten indruk. De Kamer is algemeen gestemd voor het voortzetten van den oorlog. Zij nam deu 20 een wetsontworp aan, waarbij 150,000,000 yen voor buitengewone uitgaven werden toegestaanwaarvan 100,000.000 te verkrijgen door het sluiten eener leeniug. AEREEN1GDE STATEN. Den 18 is te Pittsburg in Pennsylvanië beproefd een trein te doen verongeluk ken door het leggen van dynamietpatronen op de rails. Bij die ontploffing werden alleen de wielen van verschei dene wagens vernield. ÏUIW-AFRIKA. De diroctie der Nederlandsche Zuidafrikaausche Spoorwegmaatschappij heoft uit Pretoria bericht ontvangen dat het hoofdspoor tot Pretoria op sa.;1jssaassesai; T" „Juich aarde juicht alom den Heer Dient God met blijdschap, geeft Hem eer. Komtnadert voor Zijn aangezicht Zingt Hem een vroolijk lofgedicht." Op dit oogenblik kreeg Matigheid zijnen meester in 't oogdoch de soldaten hadden den vedel niet langer noodig en zongen lustig door terwijl zij den heuvel beklommen. Joscelyu praatte intnsschen met den bode, die zich aan den stijgbeugel vasthield. «Is zij wel «Ja, heel wel", zei Matigheid. «Zij wordt alleen wak ker om te eten of te drinken en slaapt dan weer in zoo gerust als een pasgeboren kind. De dokter zegtze heeft geen koorts meer." «Goddank juichte alles in Joscelyn. «Kijk, Matigheid, breng haar dezen briefgeef hem aan Barnaby, hij weet best hoe hem te bezorgon. En vergeet niet, vandaag over acht dagen iD Winchester bij mij te komen. Vaarwel." Matigheid borg den brief, en den strijkstok weer ter hand nemend zette hij met krachtige stem het laatste couplet van den psalm in waarmeö Joscelyn instemde „Want goedertieren is de Heer! Zijn goedheid eindigt nimmermeer Zijn trouw en waarheid houdt haar kracht Tot in het laatste nageslacht." Toen de psalm uit wasreed Joscelyn eenigen tijd zwijgend verder, luisterend naar den vedel, die steeds flauwer klonk. Eindelijk hoorde men niets meerniets dan het zware rollen der kanonnen den afgemeten pas der infanterie het gekletter der paardenhoeven op den hard bevroren weg. Op eensbij een paar oude eikenboo- menvloogmet een luid gekraseen witte uil omhoog. «Ik zon dat dier zijn vermogen om te zien kunnen be nijden", zei Waller«maar al ontbreekt ons de scherpe blik van vleêrmuizen en katten en nilenwij daarentegen hebben een oog voor de geestelijke dingen. Dikwijls heeft in een donkeren nacht die gedachte mij getroost." «En toch", zei Joscelyn, wien de eenvoud en oprecht heid van dezen man ontzaggelijk aantrok «in tijden van beroering is het moeielijk op die wijze te zien. Wij vechten omdat het geweten en de plicht ons roept, wat de uitslag zijn zal weten wij nietwij zien slechts één stap voor ons." »'t Is waar", hernam Waller «maar doe één stap met den wil om God en den naaste te dienenen je kunt zeker zijn dat het, hoe dan ook, bevorderlijk zal wezen aan de komst vau het koninkrijk der hemelen. Ook diegenen onder onze vijandendie ter goeder trouw zijn, die rechtvaardig handelen, ook zij bevorderen de goede den 19 is voltooid en de hoofdstad der Republiek dus per spoorweg verbonden is met de haven van Lorenzo Marquez (Delagoabaai). Op 1 Januari 1895 wordt de lijn voor het publiek opengesteld. Met hot oog op de grooto moeielijkheden welke de haven van Amponan bij het in- en ontschepen zou opleveren tijdeus de naderende west-moessonis naar eene veiligor haven gezocht. Doze is gevonden in Laboean Tringeen kustplaatsjezuidelijk van Ampenan. Do weg vandaar naar Ampenan is zes uren gaans lang, doch levert weinig moeielijkheden op. De Soer. Courant geeft het volgende bericht ter be vestiging van de officieole tegenspraak der Java-Courant van het bericht, dat generaal Vetter te laat aan de in het binnenland vertoevende colonnes van Bijlevelt en van Lawick van Pabst bevel zon hebben gegeven met veiligheidsmaatregelen terug te koeren «De colonne Lawick, ik weet het pertinent, is gewaar schuwd vóór den afmarsch uit Ba toe Kilian, dat Tjakra en Mataram in vollen opstand waren en dat hij op Ampenan terugtrekken moest. Dat bericht is den overste gebracht den 26, Maandag, omstreeks den middag, door een Sassakschen jongeling, Mami-Minotan, zoon van Radin Mami Moestindji af komstig van Koepang. De colonne was verdeeld op het oogenblik dat deze boodschapper haar bereikte. En toon Mami den overste vond, hadden de mannekons juist een flinken marsch achter den rug. «Er werd toen slechts eeu uur rust gehouden, en men toog, hereenigd, op marsch naar het Westen. Eerst een peleton der 4e comp. onder 2e luit. Kalffvervolgens de sectie genie onder den len luit. van der Staay (beiden gesneuveld daarna, te Tjakra); daarna de geheele 4e comp. (kapt. Christan)de artillerie ondor le luit. van der Plank, de ambulance (dr. Ujlaki), de trein, en als achter hoede de 2e comp. (kapit. Lindgreen). «Zoo trok men voort, had bij de rivier-overgangen (van Babak en Narmada) een beetje te vechten en kwam Maandag deu 26 omstreeks 3 uur nabij Tjakra daar was de poort versperdmet bamboe dicht gemaakten niet open, gelijk beweerd werd. «Ik weet dit alles positief van een ooggetuigedie het zich klaar herinnert en bovendien óók nog weet, dat de luit.-adjudant Hildering aan den overste in ernstige over weging gegeven heeft om met door, doch om Tjakra Negara lieert te marcheeren, gelijk zeker verstandig ware geweest. Te meer schijnt dit zoodaar niet heel ver bezuiden Tjakra een groote kampong-Sassak gelegen moet zijn waar men steun zou hebben gevondon. Ook klopte dit met den mondelingen last van terugtrekken op Ampenan. Inderdaad is het een raadsel, wat die colonne nog op Tjakra te maken hadwaar alles er reeds zoo verdacht uitzag en de stilte bepaald onheilspellend was. Maar overste van Lawick van Pabst, die geen vrees kende och, ware het beleid maar oven groot geweest wilde niet naar dien wijzon raad luisteren. De voorhoede ont ving last om de poort open te loopen en dit gebeurde maar nauwelijks was de 4e comp. daarbinnenof de heksenketel ontplofte. Al dadelijk vallen Lawick zelf luit. Kalff en een aantal minderen. Van der Staay, de genist, snelt naar de spits, doch deelt dit lot. Luitenant Musch wordt ook al gewond. Maar wat er ook valle flink en vlug slaat de europeesche compagnie-Christan zich tusscheu de vuurbrakonde muren door en zij is betrekkelijk altijd, gered. «Maar de artillerie was, van haar spanning beroofd door den dichten kogelregen, blijven steken die moest mPVIfl'il Ui" zaak zolfs al schijnen zij tegen ons. Ik weet, je trekt je do oneenigheid met uw familie erg aan." «Als er één op mijn hand waszou ik het beter kunnen dragon", hernam Joscelyn. «Als Dick maar met mij was 1" «Wel, laat deze wolk van scheiding je, evenals de duistere nachteen beeld zijn van dat geestelijke gezichtsvermogen. Al is het buiten ons nog zoo donker, wij kunnenzonder lichtin al onze noodenopzien tot God en een helderen lichtenden weg vinden door Christus tot den troon zijner genade. In Zijn licht al leen zien wij licht." «Mijn broeders dienen in het leger van Sir Ralph Hopton", zei Joscelyn; «ze zijn misschien te Winchester." «Zij kunnen onder geen beteren dienen", sprak Sir William met warmte, «een eerlijk, braaf, godvreezend man I Ik ken hem goed en heb hem altijd hoog gesteld. In Duitschland waren wij wapenbroeders en zeer bevriend met elkander. Wat het beleg betreft, ik heb alle hoop dat het niet lang duurt, en de stad, als men geen ont- eerende voorwaarden steltzich spoedig zal overgeven. Toevallig behoort het kasteel mij dat treft. Ik zou niet gaarne willen dat hot fraaie antieke gebouw en de schil derij van koning Arthur met zijn ridders van de Ronde Tafel in de eetzaalbeschadigd werdou." Toen de morgen aanbrak en de vermoeide soldaten te Alresford halt hielden om uit te rusten had Joscelyn zijn nieuwen Commandant loeren kennen en liefhebben. Ofschoon Waller niet het innemende had van Hampden, ook hij was een buitengewoon man. Hij had als vrijwil liger in Duitschland gediend in hot leger der Protestant- sche vorsten tegen den Keizer, en later, als afgevaardigde voor Andover, in het Parlement het vaderland gewichtige diensten bewezen. Zijn gematigdheid, hoewel niet in den smaak vallend van hen die tot de uiterste partijen be hoorden zooals Erfzonde Smithmaakte hem voor Jos celyn bijzonder aantrekkelijkterwijl zich in hem de beste elementen der Puriteinen openbaarden was hij minder bevooroordoeld dan de andere leidersin sommige punten ging hij meé met de Presbyterianen in andere met de partij die reeds de Indopeudenten genoemd werd. De oudervindingin Duitschland opgedaan, kwam Waller goed te stade. Zijn milderuime natuur zijn tact en hoffelijkheid zijn gewoontehen die onder hem dienden tot zijn vrienden te maken wonnen hem veler harten. Joscelyn bevonddat hij altijd vriendelijk en toegevend was doch zoo noodig ook streng wist te zijn. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 5