No. 128. Zes en XVegentigste «laargang. 181)1. V K IJ 1) A O M. Cohen Stuart. FEUILLETON. Aüisterdamsciie Brieven. 26 OCTOBER. Buitenland. Bret Harte. ALKMAARSCHE COIR A AT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Dnaderdsg- on Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0.8tt5 franco door bet geheele rijk 1, De 3 nnmmerB fO,«6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Met aandoening werd door vele ingezetenen vernomen, dat de heer M. COHEN STUART, procureur bij de arrond. rechtbank alhier, maandagavond te 's-Gravonhagewaar hij in het logement De twee Steden vertoefde, plotseling is overleden vooral door de ouderen van jaren, die hem in den tijd zijner grootste werkzaamheid hebben gadege slagen. Toen onze provincie benoorden het Y nog geener lei spoorweg bezatwas hij het, die een ontwerp schiep voor eene korte verbinding tusschen de provinciën Fries land en Groningen eener- en Noord- en Zuidholland anderzijds, gaande over Alkmaar, en de markten daarvan in verbinding brengende met die van Hoorn Sneek en Leeuwarden. Hij wist daarvoor belangstelling te wekken, een comité van invloedrijke personen ter voorbereiding te vormen belangrijke geldelijke toezeggingen te ver werven, alles ton koste van ongelooflijke inspanning, van onvermoeid reizen en vergaderen, van aanhoudenden strijd met de pon maar nog meer met het woord, dat in rijk dom zijn ijver en geestdrift evenaarde. ALerecrst de val van eon bankiershuis, vervolgens andere beletselen traden de volvoering van net zoo warm verdedigde plan inden weg van Staatswege werden spoorwegen in Noordholland en Friesland, ook met de stoomvaartverbinding Enkhui- zenStavoren aangelegd maar Alkmaar bleet buiten het interprovinciaal verkeer en nog heden ontbreekt door tegenwerking? de zoo noodige schakel Alkmaar Hoorn De heer STUART bracht, in verband met zijne spoorweg plannen, ook andere te berde tot bevordering van den bloei onzer gemeente, door verandering en uitbreiding der marktiurichtingen ook in de verwezenlijking daar van mocht hij niet slagen (de afgraving der vest langs het kanaal tot kade kwam echter tot stand). Hij hield zeker te weinig rekening met kosten en bezwaren, maar verdienstelijk was het gewis, dat hij zijne aandacht zoo zeer aan het algemeen belang wijdde. Geen wonder, dat hij in November 1865 verkozen werd tot lid van den gemeonteraad, waarin hij zitting had tot 1878, toen hij wellicht ontmoedigd door ondervonden teleurstelling, een andere werkkring dacht te vinden als redacteur van het Rotterdamsch Nieuwsblad. Voor zoo gezet bureauwerk bleek de bedrijvige man niet geschikt, en eerlang keerde hij tot zijne rechtspractijk alhier terug De overledene had jaren lang zitting in het bestuur der Liberale Centrale Kiesvereeniging, der remonstrantsche gemeente en der Vereeniging tot viering van den ge denkdag van Alkmaars Ontzet in 1573. In laatstgenoemde Fr\)s «ter «ewone Advertentlën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. betrekking voerde hij nog onlangs met warmte het woord tot onze Koninginnen bij H. D. bezoek aan het monu ment in hot Victoriepark. Geboren den 1 November 1828 te 's-Gravenhage, bewoonde de heer STUART sedert 1856 onze stad, waar hij geruimen tijd, ook door zijn optreden in volksvoorlezingen, in alle kringen bekendheid genoot Het stoffelijk overschot wordt hierheen overgebracht en vrijdag, den 26, na aankomst van den trein te 10.59, alhier verwacht. Het wordt zaterdag, den 27, te 12a uur, ter aarde besteld. Bij den aanvang van de civiele zitting, op dondordag, den 25, der Arrondissements Rechtbank alhier, herdacht de president, de heer mr. T. A. Sannes, den overledene, aan wiens nagedachtenis hij hulde bracht en dien hij kenschetste als een pleitbezorger met een oprecht en openhartig karakteraan wien de herinnering bij do rechtbank lang levendig zou blijven. De deken der advo caten, de heer mr. N. H de Lange, sloot zich hierbij aan en dankte voor de woorden door den president gewijd aan de gedachtenis van een ambtsbroeder, die eene groote gave van scherpzinnigheid bezat en die bij alle verschil van opvatting en beschouwingonderling den goeden geest onder zijne ambtgenooten had weten te bewaren. 42) VAN GOM LYALL. Vertaald door Guillette. NEGENTIENDE HOOFDSTUK. „Zal geen angst mij machtloos maken, Als 't kanon dreunt, springt de bom Als mijn broeder naast mij neervalt, Als de dood waart dreigend om Maar de trom Antwoordt: „Kom, Beter in den dood vereenigd, dan als lafaard leven. Kom 1" De aanval op Winchester begon Dinsdag 12 December, midden op den dagen tot Joscelyn's groote vrengde gaf de stad zich na een beleg van slechts twee unr over. Het kaBteel echter bood weerstand tot den volgenden dag, waarop afgevaardigden uitgezonden werden om met Waller te onderhandelen. Joscelyn met nog een officier zonden zoolang als gijzelaars dionen. Joscelyn had een stille hoop Dick in het kasteel te vinden, en keek, toen hij de prachtige antieke zaal binnenkwam, met een onder zoekenden blik naar een troepje officieren die hom met minachtende blikken opnamen. Zij beschouwden de gijze laars als rebellen wien men geen beleefdheid verschul digd was. Op eens hoorde hij een spottende stem »Aha, ik dacht het welen een officier kwam lang zaam slenterend naar hem toe. vDeze rondkop, heeren is mijn broederdie victorie kraait over de ovorwonnon aanvoerders der goddeloozen." XXII. In de Typografen-werkstaktng bohooren de dagen van het veni, vidi, vici tot het verledene. Onder den drang van het oogenblik hebben do patroons toegegeven maar dat zij zich op den duur niet bij de afgedwongen loonsverhoogiDg zouden neerleggenkon iedereen verwachten. Trouwens de gestelde eischea van loon naar leeftijd en niet naar bekwaamheid leggen geen gezonde basis voor een algemeene lotsverbetering in de typografenwereld. Zij zijn do nekslag voor alle letter zetters op rijperen leeftijd, die nu onverbiddelijk do min dere vlugheid, aan hun jaren eigen, met ontslag moeten bekoopen. Gezellen boven 23 jaren zullen alleen hnu betrekking behoudenwanneer zij overtuigend hebben bewezen, dat zij in hunne dienstverrichting verre boven het gemiddelde staan, doch de plaatsen van de meosten zullen door jongere krachten worden ingenomen. Boven dien heelt de jongste strike de invoering der zetmachine met forsche schreden verhaast; gebr. Binger hebben er thans reeds drie in werking en zij zijn in staat, daarmee goedkooper en vlugger het werk af te leveren dan andere zetterijen, waar nog slechts handenarbeid wordt toegepast. De typografen weten dat zelf het best en in overeen stemming daarmee is hun toon heelwat lager geworden Bij de uitgevers Ellerman, Harms Co. zijn zij aan het werk gebleven op voorwaarden, die zij vóór eenige weken volslagen onaannemelijk hebben verklaard. Wat zullen de gezellen doen op werkplaatsen waar weldra de vier weken zijn afgeloopen die de patroons zich be dongen om te overwegen, of de loonsverhooging duurzaam zou kunnen zijn. Nu in den Haag, Groningen en Utrecht hot neerleggen van den arbeid is geëindigd met een nederlaag der gezellen, zal zonder twjjfel getracht worden, aan hunne wenschen te tornen en zal de patroon be proeven hoever hij daarmee gaan kan. Zoeken zij dan weder hnn heil iu een strike, dan is het zeer de vraag, of de resultaten daarvan weder zoo gunstig zullen zijn als de eerste maal De eeuheid is nit do gelederen ver dwenen. Omstreeks een maand geleden leek alles zoo mooi en werd het straffeloos geduld, dat zij, die naar de werkplaatsen wilden gaan, verhinderd werden. Thans zal dat niet zoo licht weder gebeuren en de onderen van jaren, die gezien hebbenhoe bnnne collega's van gelijken leeftijd op sommigo zetterijen reeds nu zijn afgedankt zullen 't niet tot een tweede werkstaking laten komen. De kurkensnijders bij de firma Lindner op het Singel bij het Spui hadden ook gedachtdat zij hun patroon gemakkelijk tot loonsverhooging konden dwingen door de bijl er bij neer te leggen. Zij hebben zich echter deerlijk misrekend want de groote werkeloosheid heeft ten slotte gezegevierd over solidariteithun plaats is ingonomen door vakgenojten van buiten en nn moeten zij maar zien, hoe zij verder onder dak komen. Wellicht brengt deze afloop de bakkersgezellen nog bijtijds tot bezinning. Ook onder hen broeien werk stakingsplannen maar wij willen voor hen hopen dat het altijd plannen zullen' blijven. Onbekookter strike zon namelijk niet te bedenken zijn Vooreerst is onder hen homogeniteit ver te zoeken, zoodat zij wel schraal heid maar geen gebrek aan brood zullen tot stand kunnen breugeu. Maar bovendien hebben zij nooit aan het vormen van een weerstandskas gedachtbij staking houden derhalve terstond alle bronnen van inkomsten op te vloeien. Honden dan ook de patroons hun vet zet maar enkele dagen vol, dan moeten de gezellen den nek buigen en znllen zij op stnk van zaken verder dan ooit van hnn doel verwijderd zijn. HEI.OflK. Bij de horstemming op den 21 zijn ge kozen te Hoei en Thnin de liberalen, te Charleroi de socialisten te Doornik vier katholieken in plaats van liberalenwaaronder de ond-minister Bara te Nijvel drie liberalen en een katholiek doch niet de minister president de Bariet. In den nacht van den 22 op don 23 zijn de schepen die te Charleroi aan de kade gemeerd lagen van de ton wen losgerukt en door den sterkeu stroom in de door de zware regens der laatste dagen sterk gezwollen Sambre medegesleept. Dit alles geschiedde in zulk eene duisternis, dat de menigte die op het hulpgeschreeuw toegesneld wasonmogelijk hulp kon bieden. Bij het aanbreken van den dag lagen zeven schepen geheel onder water. Alle opvarenden hadden zich echter, hetzij zwemmende, hetzij door middel van een bootje, kannen redden. De geleden schade wordt op 150,000 begroot. De spreker was Jervis, wien het verlies der stad niet bijzonder treurig scheen te stemmen. »Waar is Dick? Is hem iets overkomen? Is hij ge wond vroeg Joscelyn bezorgd. »Je hadt beter gedaau die vriendelijke bezorgdheid te toonen vóór het beleg," klonk hot minachtend antwoord. Kijk, ik heb hier een mooi versje dat op jon toepasse lijk is." En met een hatelijken lach reikte hij zijn broer een gedrukt pamflet over, getiteld: *De Puritein; zijn wezen en karakter." Joscelyn zag het in en las „Hij wil het oog der menschen tot zich trekken Door schijndeugd, die de schare licht verleidt, Maar achter 't need'rig kleed zal men ontdekken Zijn geestelijken trots, zijn koppigheid. Doch schenk zijn prille jeugd vergiffenis, Het is een echte Rondkop, naar ik gis." Hij sloeg nog even een blik op de volgende bladzijden. Daar hij ook de Pnriteinsche vronwen op schandelijke manier besproken zag, verscheurde hij het en was op het pnnt aan zijne verontwaardiging lucht te geventoen Dick de zaal in rende en hem hartelijk beide handen drukte, met den uitroep »Ik dacht wel je te znllen zien toen ik hoorde dat Sir William Waller het kasteel genomen had ik begreep dat je vrij waart." De broeders zochten een stil hoekje in de zaalom rustig te kunnen praten. In korte woorden vertelde Jos celyn alles wat er op Farnham had plaats gegrepen, van Rosamond's avontuurlijk plan, van dien gedenkwaardigen nacht op het kasteelterwijl hij van zijn kant vernam van Dick's bezoek aan Clemency en diens vooruitzichten onder Sir Ralph Hopton. Al te spoedighelaas werd het tijd voor de royalis tische officieren om het kasteel te verlaten, en de be- vriendo vijanden moesten tot hun leedwezen scheiden de overwinnaar zag er haast nog treurigor nit dan de overwonnene. Den volgenden Donderdag Joscelyn wachtte op be velen van zijn generaal kwam er in allerijl een ruiter aanrijden, met verzoek Sir William Waller over een dringende zaak te spreken. Joscelyn bracht hem in het studeervertrekwaar de generaal aan den arbeid was. De man was gezonden door kolonel Nathaniel Fiennes met het bericht dat toen Sir Aithnr Hazlerig en zijn troepen de kathedraal ingingen, hnn bij gebrek aan wo ningen tot kazerno gegeven het volk mede binnenge drongen was en alles dreigde te vernielendat de sol daten gedemoraliseerd warenen het zoeken naar de kostbaarheden in de kerk tot allerlei woeste tooneelen aanleiding had gegeven. Waller steeg onmiddellijk te paard en reed zoo hard hij lijden kon naar de kathedraal, vergezeld door Josce lyn en nog eenige officieren. Bij hot kerkgebouw geko men, vonden zij alles in de grootst mogelijke verwarring. De soldaten, door blinde razernij gedreven, voornamelijk ook door een woesten zin tot vernielen, welke altijd be vrediging eiBCht waar een stad wordt ingonomen, waren met woede aangevallen op enkele standbeelden der hei ligen die na de hervorming toevallig niet weggenomen waren van alle kanten was het gemeene volk naar bin nen gedrongen in de hoop iets buit te maken. Toen zij evenwel bemerkten dat het zilver van te voren was weg geborgen dat kisten die zij met kostbaarheden gevuld meenden, slechts doodsbeenderen bevatton, namen zij deze er nit en wierpen ze uit louter baldadigheid door de prachtige geschilderde glazen van het koor. Joscelyn dacht terstond met vreezen en beven aan de graftombe van William van Wykeham. Met moeite baande hij zich een weg door de menschenmassa in het schip van de kerk, tot hij bij de bekende kapel kwam, waar een wan hopige stiijd werd gevoerd. Reeds lagen eenige stand beelden aan duizend stukken op den grond doch het beeld van den stichter der bij de kerk behoorende school stond daar nog ongedeerdbeschermd door den Parle- mentsgezinden kolonel Fiennes zelf een vnrig bewonde-

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1