Nederland. Provinciale Staten van Noordliolland. DUITSCHLAND. Bij de behandeling van het ver slag den 22 uitgebracht door het hoofdbestuur der sociaal-democratische partij, op den sociaal-democratischen partijdag te Frankfort werden een reeks voorstellon gedaan tot vermindering der jaarwedden van ambtenaren en redacteuren der partijbladen. Het hoogste salaris zou niet meer dan f 1800 mogen zijn. Bebel bestreed het voorstel ten krachtigste. De sociaal democraten trachten voor de werklieden de gunstigste arbeidsvoorwaarden en loonen te bedingen, en wilden nu hunne eigen geestelijke arbeiders niet na,ar behooren be- talen. Werd het voorstel aangenomen, dan zouden vele redacteuren hunne betrekking dadelijk neerleggen daar zij bij de bourgeois-bladen hoogere salarissen zoudon ont vangen. Verscheidene andere sprekers betoogden, dat de sociaal democratische partij een arme partij is, een werklieden partij, die met de penningen der werklieden moest toe komen. Een onderscheid tusschen lichamelijken en geeste lijken arbeid is er niet, werd beweerd. Des namiddags werd de bespreking over de jaarwedden voortgezet waarbij gewezen werd op de weelderige in richting der woonvertrekken in het partij-bureau voor de redactie dor Vorwkrts. De afgevaardigde Legien protesteerde heftig tegen de op hem gemunte woorden van Bebel »Mephisto, ik ken u!' Bebel verklaarde zijne woorden te handhaven met het oog op de verhouding van Legien tot het sociaal-politieke centraalorgaan, waarvan deze medewerker is. Heine (uit Ottensen) stelde voor te besluiten dat het bureau de gewraakte uitdrukking moest afwijzen. Singer merkte op. dat het bureau de gewraakte uit drukking niet had gehoord, anders zou het zijne afkeu ring hebben uitgesproken. Het voorstel-Heine werd verworpen; hetzelfde lot viel te beurt aan alle voorstellen tot vermindering dor jaar wedden. De voorzitter deelde mede dat 222 afgevaardigden ODder wie acht vrouwelijkeaanwezig waren samen vertegenwoordigende 268 kiesdistricten. Alle mandaten werden geldig verklaard. Des namiddags verscheen de beiersche socialist Vollmar Den 22 heeft de Keizerin haren 36 jaardag gevierd Het nieuwe gebouw voor den Rijksdag zal tegen half November in zoover gereed komen dat de Keizer het dan feestelijk kan oponeude Rijksdag zou dan den 22 November zijne werkzaamheden hervatten. BNOIMLAND. Te Birmingham heeft de stadsge neesheer Hill in eene raadsvergadering verklaard, dat aldaar 10000 ter bewoning volstrekt ongeschikte huizen evenwel bewoond werden. «IllEHEiriiOU. Bij eone ontploffing in een kruitmolen nabij Athene zijn zes werklieden omgekomen. RUSLAND. Den 22 des avonds om half zes kwamen grootvorstin Elisabeth Foodorowua en prinses Alis van Hessen op Livadië aan. De troonopvolger wachtte zijne bruid Alix te Alnshta reeds op. Na hare aankomst op Livadië begat de prinses zich onmiddellijk naar den kei zer en de keizerin. Daarna ging zij met de keizerin en de andere leden der keizerlijke familie naar de kapel van het paleis, waar eone godsdienstoefening werd gehouden. De personen vau het gevolg wachtten de prinses aan den ingang der kapel af. De dagbladen maken het antwoord van prinses Alix openbaar op het begroetingstelegram, door de stad Moskou bij hare aankomst in Rusland aan haar gericht. Het luidt: »Diep er door gotroffon, dat Moskou mijner heeft gedacht op het oogenblik dat ik mijn toch reeds lang dierbaar vaderland betrad danken wij, mijne zuster en ik, zeer van harte de oude eerste residentiestad. Wij twijfelen niet aan de innigheid harer gebeden om ge zondheid voor den beminden Keizer. God helpe ons Alix''. Den 23 toonde de Keizer in den loop van den dag nu en dan neiging tot slaap en worden lichte krampachtige verschijnselen opgemerkt De eetlust was beter dan den 22 Van den 24 wordt gemeld, «lat «le Keizer de laatste Sacramenten heeft ontvangen. raar van Wykebam en leerling der school. Joscelyn snelde nu ter hulp de aanvallers werden teruggedreven, en te zamen met kolonel Fiennes hield hij met getrok ken sabel voor de deur der kapel de wacht, vol ergernis over het tooneel van verwoesting om zich heen. Niet zonder groote moeite gelukte het Waller het volk weg te jagen, waarua de soldaten handelbaarder werden. Deze begonnen nudank zij de behoefte aan voedsel en slaap toebereidselen te maken voor den nachten de rust was voorloopig hersteld. De dom bood een te schoone gelegenheid tot inkwar tiering der troepen om er geen gebruik van te maken, doch de officieren hadden strenge orders te zorgen dat niet wederom zulke ergerlijke tooneelen plaats hadden als toen in het najaar de kathedraal van Worcester met hetzelfde doel voor Essex' troepen gebruikt werd. Toch was het feit, dat men daarvoor een kerk inrichtte, Jos celyn een ergernis. Hij had niet den eerbied van zijn vader voor uiterlijk vertoon hij bekommerde zich weinig om ceremoniën of het gebouw gewijd was of ongewijd, hij gaf er niet om. Doch hij miste daarom niet alle gevoel voor hetgeen passend is en voegzaam hij was gesteld op orde en vormen en het kwetste hem, ja, het deed hem pijn, de soldaten de kerkbanken te zien afbreken om te verbranden, de avondmaalstafel beladen met allerlei eetwaren of rommelniet dat hij het slecht vond, het beleedigde zijn goeden smaak, evenals hij er zich als jon gen aan ergerde wanneer de boeren er hun vette vuile hoeden op zetten. Toen de avond viel, bood hij zich aan tot de officieren te behooren, die in de kerk moesten overnachten, in geval er nieuwe wanordelijkheden mochten ontstaan; kolonel Nathaniel Fiennes zou de schoolgebouwen bewaken. Waller, wien, toen hij Joscelyn goeden nacht zeide, diens bedrukt gezicht in het oog viel, maakte nog even een praatje bij begreep onmiddellijk de reden, ook hij was vol liefde voor het schoone, het verhevene, op elk gebied van kunst. «Gelukkig is de kerk zelf onbeschadigd gebleven," begon hij»we zijn juist bij tijds gokomen om verder vandalisme te beletten. Maar tegen het vernielen der JAPAN. De buitengewone zitting van den Landdag werd den 22 gesloten. Alle regeeringsvoorstellen werden met algemeene stemmen aangenomen. De Landdag keurde een adres aan de regeering goed waarin deze verzocht werd, de wenschen van den Mikado zoodanig uit te voeren dat de overwinning der japanners voltooid de vrede hersteld en de roem dor natie vergroot zou worden Verder werd gevraagd, dat China zwaar gestraft zou wor den, opdat de vrees voor eene nieuwe verbreking van den vrede moge verdwijnen en verklaard werd dat Japan de inmenging eener andere natie niet zou kunnen dulden Deze zou Japan beletten, het einddoel van den oorlog te bereiken. In de aanstaande najaarszitting komen o. a. aan de orde 1°. een voorstel van Ged. Staten, om aan het school museum te Amsterdam uit de prov. fondsen voor de jaren 1895 tot en met 1899, een jaarlijksche subsidie to geven van f 500, mits het Rijk dio jaren f 2000 en de gemeente Amsterdam f 500 per jaar blijven bijdragen 2°. de subsidie voor een zuivelconsulent beschikbaar te stellen voor do jaren 1895 tot en met 1897 omdat die consulent eerst in 1895 zijne functie kan aanvaarden 3°. een voorstel van Ged. Staten voor een 3 pets geldleeninggroot f 741,000 en dat welten einde te con verteeren alle prov. leeningen, behalve die, gesloten in de jaren 1874, 1875, 1885 en 1891, respectievelijk op 1 Januari 1895 nog groot f 6000, f 11000, f 13000 en f 10000daaruit te betalen f 50000 voor buitenge wone werken aan het gesticht Meerenberg en f 150000 als renteloos voorschot voor den aanlog van een stoom tramweg Alkmaar -Purmerend. De gelden opto nemen in zoodanige gedeelten en op tijdstippen als Ged Staten bepalen. Te beginnen met 1896 zal f 3000 'sjaars worden afgelost en, aanvangende in het jaar, volgende op dat, waarin de som van f 150.000 ten behoeve van de stoomtram zal zijn opgenomen, f 7000'sjaars. In verband met dit voorstel dienen Ged. Staten in een suppletoir begrooting, ad f 391,000, voor 1894. Dit bedrag zal nog in dit jaar moeten worden opgonomen Eveneens in ver band met die leening, vragen Ged. Staten nit den post onvoorziene uitgaven voor 1894 te mogen beschikken over een bedrag van f 3000, voor de kosten der leening. Ingediend is een tweede snppletoire begrootiug voor 1894 ten behoeve van het gesticht Meerenberg, groot in ontvangst en uitgaaf f 16,000. Kanaal SchagenStolpen. Ged. Staten van Noordholland hebben advies uitge bracht op het verzoek der gemeente Schagen om voor rekening van rijk en provincie dat kanaal aan te leggen, vrij van sluis-, tol en schotgelden en bevaarbaar voor stoom- en zeilschepen. De gemeente bood '/3 aan in de kosten (f 180,000) dus f 60000. Verschillende corporaties in Noordholland steunden dit verzoek, doch toen Ged. Staten vroegen, of zij ook bereid waren de zaak geldelijk te steunen, heeft alleen de gemoente Zijpe f 1000 er voor toegezegd. De minister van waterstaat wilde evenmin de zaak voor rekening van het rijk, gesubsidieerd door pro vincie en gemeente Schageu tot stand brengen. Wel ver klaarde hij zich boreid, om, als door de betrokken be sturen een plan en een begrooting waren opgemaakt en die beide 's ministers goedkeuring konden verwerven en het onderhoud van het kanaal behoorlijk was verzekerd, nader te overwegen in hoeverre er termen zouden bestaan van rijkswege eene bijdrage in de kosten te geven. De eenige overblijvende oplossing was, dat de provincie het kanaal tot stand bracht. Met het opmaken van een plan met begrooting belastten Ged. Staten den hoofdin genieur van den provincialen waterstaat en werd aan B. en W. van Schagen gevraagd, hoe naar hunne meening het onderhoud van het kanaal in de toekomst verzekerd zou zijn. De hoofdingenieur kwam bij een globale schat ting tot de slotsom, dat het kanaal f 388,000 zou moeten kosten, terwijl Schagen had gerekend, dat dit slechts t 180.000 zou wezen. Deze gemeente deelde ook mede, dat zij in geen geval de onderhoudskosten kon dragen en standbeelden kan ik niets doen. Je weet, het Parlement keurt dit goed, en zal misschien eerlang bevel geven alle kruisen en beelden af te breken, omdat het volk er nog altijd voor buigt en dus zondigt tegen het eerste gebod. Hierin mogen wij niet denken aan hetgeen wij zelf willen we moeten als soldaat blindelings gehoor zamen." »Ik ben intusschon dankbaar dat Wykeham's graf voor de schendende hand bewaard is," zei Joscelyn. Allerlei gedachten bestormden hemtoen een geestelijke uit Waller's leger den avondpsalm opgaf en door de hooge gewelven de stemmen der Puriteinsche soldaten klonken »'k Roep, Heer in angst tot U gevloden Ei, haast U tot mijn hulp, en red Het deed hem goed ze gaven hem andere gedachten, die schoone woorden »Mjjn beê, met opgeheven handen, Klimm' voor uw heilig aangezicht, Als reukwerk, voor U toegericht, Als offers die des avonds branden I Zet, Heer! een wacht voor mijne lippen Behoed de deuren van mijn mond Opdat ik mij tot geenen stond Iets onbedachtzaams laat ontglippen. Op u Heer zien mijn schreiend' oogen Op u betrouw ik in 't verdriet Verlaatontbloot mijn ziel toch niet O, Heer! o eeuwig Alvermogen!" Toen volgde er diepe stilte de soldaten waren neder- geknield in het avondgebed. Wordt vervolgd. ook niet hooger kon gaan dan f 60000 als bijdrage in de kosten, zoodat, werd het werk op provinciale kosten uitgevoerd, dit f 327,000 zou vorderen, behalve de kosten van onderhoud. Ged. Staten adviseeren op het verzoek afwijzend te beschikken, welk advies zij zelfs zouden geven, al zoude rijksregeering geneigd zijn de helft in de kosten bij te dragen. Haven te Oosterend. De gemeenteraad van Texel verzocht aan de Staten van Noordholland geldelijken steun van de provincie opdat met een subsidie van f 15000 uit de gemeentekas een rijkshaven aan de Kaap beoosten Oosterend kon worden aangelegd Ook in 1891 was een verzoek daartoe ingekomen, doch toen werd van gemeentewege geen bij drage toegezegd, zoodat, toen de minister had verklaard, dat er van een aanleg van rijkswege niets zou komen daarop door de Staten afwijzend werd beschikt. Na het aanbod om f 15000 bij te dragen, gaven Ged. Staten daarvan kennis aan de regeering en vroegen, of zij nu misschien bereid zou wezen aan het verzoek te voldoen, daarbij kennis gevende dat, zoo tot den aanleg van oen rijkshaven zou worden overgegaan, zij niet on geneigd zouden zijn aan de Staten een bijdrage in de kosten uit de provinciale fondsen te vragen. Het maken van een plan werd toen opgedragen aan den hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat, die berekende, dat dit werk f 175000 zou moeten kosten. De minister gaf daarop te kennen datook met de f 15000 bijdrage der gemeente, van de uitvoenng niets kon komendoch daar hij van de provinciale bijdrage niet repte, werd daarop zijne aandacht gevestigd, waarop het antwoord kwam dat zonder krachtigen steun der provincie van den aauleg geen sprake kan wezen. Wilde de provincie de helft in de kosten van aanleg bijdragen en tevens de helft van de onderhoudskosten voor hare rekening nemen dan zou de minister overwegen in hoeverre er termen waren om voor te stellen van rijks wege een haven te Oosterend aan te leggen. Hij beriep zich er daarbij op, dat van rijkswege voor de haven aan het Oude Schild belangrijke kosten waren gemaakt. Daar ook de provincie pas voor de verbetering van die haven veel bijdroeg en nog voortdureud een deel vau de onderhoudskosten voor hare rekening heeft, kon den Ged. Staten geen vrijheid vinden aan de Staten een voordracht te doen voor een zoo aanzienljjke uitgave voor een twee le haven op dat eiland. Toch gaven zij den minister ton antwoord, dat zij bereid waren aan de Staten eene bijdrage van f 25000 te vragen. Van de regeering is bericht ontvangen dat, uit over- weging dat er na aftrek van de beide toegezegde bijdra gen voor het Rijk een uitgave van f 135000 zou over blijven, behalve do jaarlijksche kosten van onderhoud thans van den aanleg van een haveu te Oosterend niets kan komen. Mochten er later aannemelijker voorstellen worden gedaan, dan was de minister geneigd die nader te onderzoekeu. Gedep. Staten adviseeren derhalve, afwijzend op het adres van den Raad van Texel te beschikken. Op een prijsvraag voor een inodcl-diplonia vanwege de Ned.erland.sche Maatschappij ter bevordering van nijverheid uitgeschreven in 1892zijn ingekomen zes teekeningen die volgens het rapport der jury geen bekroning zijn waardig gekeurd. De algemeene vergadering der Maatschappij, gehouden te Arnhem den 10 Juli 1894, zich vereenigende met deze uitspraak heeft besloten de prijsvraag opnieuw uit te schrijven. Zij looft uit hare tweede gouden medalje voor een model diploma, ter begeleiding van de medaljes ot certificaten die door of van wege do Maatschajipij worden uitgereikt onder de volgende voorwaarden lo. de teekening moet geschikt zijn voor reproductie. De beantwoorders moeten opgeven welke soort van reproductie lichtdruk steen druk enz. zij voor hunne ontwerpen wenschelijk achten 2o. de grootte van hot blad moet zijn tot den buiten rand lengte 53 dm., breedte 44 dm.; de smalste zijden moeten den boven- en benedenrand vormen de breedste zijden de zijranden bovenaan de woorden «Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid en daar onder ruimte genoeg om den verderen tekst te bevatten. Als tweede prijs zal een zilveren medalje worden toegekend. De antwoorden moeten worden ingezonden vóór 1 Juni 1895, en vergezeld ziju van een verzegeld briefje, waai in de naam des inzenders is geschreven en dat op de bui tenzijde dezelfde zinspreuk of hotzelfde kenmerk als het ingezonden antwoord voert. Hij die zich vóór de toewijzing van den prijs op eenige wijze bekend gemaakt heeft, verliest aanspraak op bekroning. Omtrent de verdere bepalingen voor de beantwoording gesteld, wordt verwezen naar het reglement voor het uit schrijven der prijsvragen, waarvan belanghebbenden, des- verlangd inzago kunnen bekomen. De inzendiugeu zullen worden beoordeeld door een jury bestaande uit de heeren jhr. mr. Victor de Stuers, 's-GravenhageA. le ComteDelft en Ed. vou Saher Haarlem. Den 21 is het ijzeren aakschip Maria van de we duwe Hertog in de Ooster-Schelde nabij Bergen-op-Zoom door den storm overvallen en gezonken; de schipper met vrouw en knecht kon zich in de roeiboot redden. Den 21 des avonds is te's-Gravenhage aangekomen de weduwe van den op Lombok gesneuvelden generaal- majoor van Ham met hare kinderen. Zij zal te Delft zich vestigen. Den 22 is te Gouda tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer Herman lib., met 405 stemmende heer van der Sauden, kath., bekwam 402 stemmen. Den 22 zijn te Arnhem voor apothekersbediende geslaagd de dames M. J. ten Bokkel geb. te Edam en A. M. van Amstel, geb. te Wormerveer. Toen de wijkgravers te Blijham den 23 het werk wilden hervatten, gaf de aannemer Bos hun te kennen dat hij het werk niet wenschte voort te zetten. Hij had den 22 het uiterste wat hij besteden kon gezegd en nu zij daarin niet hadden willen treden kon hij hen niet langer gebruiken. De aannemer is van zijne verbintenis met zijn werkgever ontslagen tot tijd en wijle hij in de gelegenheid is goedkooper werkkrachten te verkrijgen. De beste arbeiders konden per dag van f 1,50 tot f 2 verdienen de jongeren van 17 a 18 jaar iets minder.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 2