it (Bit tarot No. 180. Zes en ZVegentigste if aar gang 1804. WOENSDAG 31 OCTOBER. Buitenland. FEUILLETON. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant» wordt Dlnsd»g-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,SÖ; franco door het geheele rijk j 1, De 3 nummers f O,©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer: 3. Pr||s der gewone Advertentiën: Per regel O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Hedrij fs belasting. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad no. 22), bij deze ter kennis van de inge zetenen der gemeente dat het derde voljaarsch kohier op de bedrijfsbelasting, dienstjaar 1894/5 op 26 October 1894 door den Directeur der directe belas tingen in Noordholland executoir verklaard heden aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voornoemd, 29 October 1894. A MAOLAINE PONT. BELGIË. Den 29 zijn de verkiezingen voor de provinciale raden mede ten uadeele van de liberalen uitgevallen. In de beide Vlaanderen behouden de katho lieken allo zetels en wonnen zij er drie. Te Gent komen zij in herstemming met 14 aftredende liberalen. In de provincie Antwerpen ^behouden zij alle zetels en komen zij in herstemming met 23 aftredende liberalen in de provincie Namen moet herstemming plaats hebben tus- scheu 13 aftredende katholieken en liberalen. In Brabant wonnen de katholieken 11 zetels. In de provincie Luik wonnen de katholieken één zetel en in de stad komen 23 aftredende liberalen in herstemming met 23 socialisten. In Henegouwen hebben de katholieken 8 en de socialisten 15 zetels gewonnen van de liberalen. DUITSUHLAAD. De sociaal-democratische partij dag heeft besloten den eersten Mei 1895 te bestem men tot een f-estdag voor de arbeiders. De aanbeveling om dien dag als een rustdag te beschouwen, geldt alleen voor hen, die den arbeid kunnen laten rusten zonder er nadeel van te ondervinden. Voorts werd besloten, tegen over werkgevers bescherming van de werklieden en volle vrijheid van vereeniging te verlangen. Het bestuur is herkozen. Breslau is aangewezen als plaats voor den partijdag yan 1895 en Berlijn voor de voorloopige bij eenkomst. Omtrent de oorzaken van de aftreding van graaf Caprivi als Rijkskanselier en van graaf Enlenburg als minister president kan het volgende worden medegedeeld. Beiden hadden den 23 reeds hun ontslag gevraagd. In zake de bij den Rijksdag in te dienen wetsvoorstellen ter be strijding van de revolutionaire partijen had het gevoelen van Caprivi de meerderheid verkregende ministers wenschten niet mede te gaan met graaf Enlenburg die ter bestrijding dier partijen veel krasser en scherper maatregelen verlangde. De Keizer is don 25 ontstemd geraakt door de opmer kingen van graaf Enlenburg en familieleden, met wie hij op Liebenberg jaagde, over de artikelen in sommige bladen, o. a. in de Kölnische Zeituug, betreflende de over winning van den Rijkskanselier op den pruisischen minis ter-president. Onder dien indruk liet de Keizer den 26 aan graaf Caprivi ophelderingen vragen. Deze moet toen geant- 44) VAN ËUM LYALL. Vertaald door Gun,lette. TWINTIGSTE HOOFDSTUK. .Noemt gij dit macht in een kind, als men liem spelen laat met de raderen en banden van een groot werktuig en hij vermaak vindt in het snorren en draaientot het handje, onwetend, raakt waar het niet aan komen mag, en het werktuig breekt? Toch, welke machine is zoo groot, zoo onbe grijpelijk, als de werking van den geest bij een krachtig volk welke kinderhand zoo willekeurig als het woord van een zelf zuchtig koning Ruskin. »Court House, Katterham. 12 Januari. Beste Faith. »Ik was bigde te hooren dat mijn brief, waarin ik je mijne verloving mededeelde, behouden overgekomen is. Ik doe tegenwoordig nooit zonder angst een brief op de post, omdat door den oorlog er alle kans is dat brieven verloren raken, en het Parlement nog altijd kibbelt over een nieuwen postmeester. »0, wat zon ik blij wezen als we aan een der hoofd wegen lagen en onze brieven geregeld kregen maar ik mag niet klagenwe zijn er al zooveel beter aan toe dan voor zeven jaar.Bovendien hebben we een ver trouwden bode gevonden, een zekeren Matigheid Turner woord hebben, dat die artikelen niet door hem ingegeven waren, maar dat hij ze moeielijk kou laten bestrijden, omdat hij in hoofdzaak met den inhoud dier artikelen instemde. Caprivi herhaalde daarop zijn drie dagen te voren geweigerd verzoek om ontslag en de Keizer nam het onmiddellijk aan. Tot opvolger van von Caprivi is door den Keizer be noemd graaf von Hohenlohe, stedehouder van Elzas-Lotha- ringen, vroeger minister van Beiereu en als zoodanig de bewerker van de aansluiting der znid-duitsche Staten bij de Noord-duitsche. Hij is tevens benoemd tot minister president. De heer von Köller, eerst president der politie, daarna onder-staatssecretarisis minister van binuen- landsche zaken geworden. Het Berl. Tageblatt acht eerst genoemde benoeming betrekkelijk de gunstigste oplossing der crisis. Dezo gematigde liberaal zal, als katholiek, ook aan het Centrum aangenaam zijn. Als lid van den hoogeu adel zullen de agrariërs hem vermoedelijk vol vertrouwen te gemoet komen. F R A N K R IJ K. Hamer. Den 25 werd behandeld het wetsontwerp tot verhoogiug der rechten op rozijnen tot 25 francs ten einde den druivenwijn te beschermen tegen de mede dinging van den uit rozijnen bereiden namaak. Nadat met 330 togen 181 stemmen besloten was tot de be handeling van het eenige artikel over te gaanwerd na verwerping van alle amendementen het ontwerp aau- genomen met 309 tegen 190 stemmen. Den 29 wees bij de bespreking van de regeling der Staatsbegrootingen van 1889, 1890 en 1891 de verslag gever op de overdreven uitgaven van Jules Rocbe des tijds minister van koophandel thans lid der begrotings commissie en van zijn kabineschef. De zitting was zeer rumoerig. Jaurès stelde eene motie voor om de stukken naar de regeering terng te zenden. Deze werd door de regeering en de commissie aanvaard en met 516 stemmen tegen één aangenomen. RUSLAND. Het bulletin van den 26, des avonds om 9 uren lnidde do Keizer had goeden eetlust, doch gevoelde eenige afgematheid. Overigens is in den toestand gcene verandering gekomen. Dat van den 28, des mor gens 10 urende Keizer sliep goed. De eotlnst was voldoende. Overigens is geene verandering te melden. Den 29 at de Keizer weinig en gevoelde zich zwakker: de hoest was erger. Het huwelijk van den grootvorst-troonopvolger is uit gesteld. De temperatuur te Livadia is tegenwoordig zeer zacht. Zij is 20 graden Celsius, zoodat het raam der ziekekamer open kan blijven. Den 28 heeft professor Grube een proef genomen met het aftappen van het watertot onderzoek. Dit liep goed af. De minister van binnenl. zaken Dnrnowo verklaarde in tegenwoordigheid van vele personen dat hij vast besloten was bij het overlijden des Keizers af te treden. die, nit dankbaarheid jegens mijn besten Joscelyn, aan houdend van hem naar mij en van mij naar hem sukkelt. Sedert ik je de laatste maal schreef heb ik Richard Heyworth gezien. Hij logeerde te Bletchingley en was zoo vriendelijk hierheen te wandelen en mij een brief van Joscelyn te brengen. Die brief behelsde treurige tijding Jos was in het kasteel Farnham, als gevangene geluk kig echter is hij weer vrij, dus behoef je je niet ongerust te maken. Richard Heyworth is een knap officierin zijn manier van spreken heeft hij veel van Jos, ook zeer goede manieren maar overigens gelijken zij weinig op elkaar. Hij sprak allerliefst over onze toekomsten be loofde ons zooveel hij kon te helpen o, al was het een eenvoudige boerenjongen geweest, ik zon van hem gehou den hebben omdat hij zooveel van Jos houdt. Zij zijn met elkander als David en Jonathan en trekken het zich vreeselijk aan dat zij in den oorlog tegenover elkaar staan. Hij had oen man met een bochel bij zich Ma tigheid Turner, dien ik zooeven noemdehtm gaf ik een brief meé naar Farnham, en tot mijn groote vrengde kwam de man mot Driekoningen terng met een langen brief van Joscelyn nit Chichester. »Die arme Jos heeft al heel wat ellenden van den oorlog meêgemaakthij is echter beste maatjes met zijn nieuwen commandantSir William Wallerdoor wien we veel interessante bijzonderheden hoorden van het be leg van Winchester. Van Winchester zijn zij naar Chi Chester gemarcheerd, een vermoeiende ruarsch het regende aanhondend negen dagen en nachten lagen zij in het open veld zij kenden het gevoel niet meer droge klee deren aan te hebben. Hij bracht de kerstdagen door in het beleg van Chichester maar den negen en twintigsten gat de stad zicb overde troepen van den koning waren totaal op, ze konden de vermoeienis en ontberingen niet langer dragenen de burgers, voor het grootste deel op de hand van het Parlement, waren boos dat zy aan een beleg werden blootgesteld. Joscelyn schrijft dat de dom van Winchester veel geleden heeftde soldaten hebben de geschilderde ramen tegenover het bisschoppelijk paleis gebroken, de monumenten omvergehaald, de avondmaals De opheffing van het verbod tot beleening van russische fondsen door de duitsche Rijksbank wordt in het Handels- en Nijverheidsblad besproken. Het wijst op de zedelijke beteekenis van dien maatregel van den oppersten be stuurder van het dnitsche volk die juist dit oogenblik bijzonder geschikt heeft geacht om te verklaren dat de duitsche regeering op het krediet van den rnssischen staat een volkomen vertrouwen heeft. Deze daad is van groot gewichtzij zal in Rusland met de meest oprechte sympathie begroet worden en weldadig werken op de versterking der vriendschappelijke betrekkingen tusschen beide volkeren, welke gegrond zijn op een steeds krachtiger wordend streven van beide zijden naar vreedzame econo mische ontwikkeling. ËAGËLAAD. Aan een lnnch, den 26 aan minister Rosebery aangeboden, zeide deze, dat Engeland niet on zijdig zou kunnen blijven, in dien zin, dat het onverschil lig zon zijn voor den loop van vrede en oorlog in de wereld maar hij hoopte dat de persoonlijke onzijdigheid van Engeland langen tijd gehandhaafd zou blijven. Voorts sprak hij de hoop nitdat met het oog op de voordeelen, welke Engeland's stelling als een Rijk van eilanden op levert de fabrieken te Sheffield nooit zouden gebezigd worden voor het vervaardigen van platen voor een tannel onder» het Kanaal. Den 27 zette diezelfde minister to Bradford jde staatknude der regeering ten opzichte van het Hoogerhuis niteen. Hij zeide, dat hij niets tegen een tweede Kamer had, maar het tegenwoordige Heerenhuishoofdzakelijk nit tories be staande, vormt een nationaal gevaar ja zelfs zou het eene omwenteling verwekken. De regeering zal daarom in de eerstvolgende zitting het Lagerhuis nitnoodigen bij wijze van besluitden nadruk te leggen op de voor rechten van het Lagerhuis tegenover het niot verant woordelijke Hoogerhuisaangezien het Lagerhuis het overwicht behoort te hebben in het stelsel van de beide takken der wetgevende macht. Hij verklaarde dat dit besluit zou bevatten den vereenigden eisch van de re geering en het Lagerhuis naar grondwetsherziening. Ingeval de leden van het Hoogerhuis zich daaraan niet zouden storen, zon de regeering een beroep op het volk doen, gelijk ook in andere landen de beslissing dos volks over dergelijke vraagstukken wordt ingeroepen. JAPANT. Uit Wi-tjioe wordt gemeld, dat het geheele japansche leger, na den overtocht over de Jaloerivier, in noordelijke richting verder gerukt is en het kasteel Kioeren an alle zijden heeft aangevallen, dat met groote dapperheid verdedigd werd door ongeveer 20000 chineezen. De uitslag schijnt te zijn geweestdat de japanneezen eene beslissende overwinning behaald hebben. De chineezen, ten gotale van 160000 vluchtten in de richting van Antoengbij de monding der Jaloe. De japanneezen behaalden grooten bait; o. a. dertig kanonnen, een groote hoeveelheid kogels en kruit en 300 tenten. tafelde banken de preekstoel stuk geslagen zelfs de bijbels en gezangboeken verscheurd, precies woeste, los gelaten schooljongens Ik behoef je niet te zeggen hoe iemand als Joscelyn zich dat alles aantrekt 1 Maar hij schrijft: »beter dat zij hierop aanvallen dan op hnlpelooze vrouwen en kinderen wat menigmaal gebeurtals na een beleg de overwinnaars de stad binnenrukken.'' Wel is het heel jammer van het prachtige orgelSir William Waller, de commandant, die veel van muziek houdt, was verontwaardigd toen hij het hoorde. Maar de looden pijpen konden van nut zijn, meenden zij, dus weg er meé O wanneer zal die afschuwelijke oorlog ten einde zijn Ik word zoo akelig als ik denk welke gevaren jullie misschien te Gloucester bedreigen 1 Was er een toover- rniddelwaardoor ik iederen dag van je hooien kon 1 Toch, dit zou niet goed zijn om ons vertrouwen levendig te honden wij zouden geneigd wezen meer te denken aan dit toovermiddel dan aan Gods zorgende liefde en onze gemeenschap met Hem. Joscelyn is nu op marsch naar Wiltshire. Geve God dat hij niet ziek worde met dit bitter koude weerge lukkig is hij sterk en gehard, en met goeden moed komt men door heel wat moeielijkheden heen. Vandaag hoor den we nit Londen dat de Parlean entstroepen in Ciren cester een aanval van de royalisten hadden doorstaan en deze ten slotte zijn verslagen. Dit is goede tijding; toch bevalt het mij niet dat de strijd zoo in je buurt komt. »Ons Kerstfeest was dit jaar stil en somber. Den heelen dag stortregende het en hoewel er 's avonds een troep zangers kwam en al de pachters op Kerstavond hnn plumpudding kregen toch ontbrak de vroolijkheid, behalve onder de kinderen dieGoddankvergeten knnnen welk een donkere wolk er over het land hangt. Charlotte was big met je boodschap Ze is bezigje blauwen mantel te keeren voor Hester, die nit den haren gegroeid is. Hoe is het toch mogelijk datje schoonmoeder wilde dat je een donkere trouwjapon nemen zou waarom vindt men toch iets wereldsch in lichte kleuren Mij duuktals oen japon eenvoudig gemaakt is wat doet het er toe of de kleur licht of donker is? Herinnor haar

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1