Nederland. StadsbericJiten. Provinciale Staten van Noordliolland. Tweede Kamer, fcuppletoire begroot log Marine. In de memorie van antwoord omtrent dit wetsontwerp geeft de minister een uitgewerkte opgave van kosten voor den aanbouw van de Reinier Claeszen en de Koningin Wilhelmina. Het eerste schip kost 81000, het tweede ruim f 263000 meer dan de raming. De billijkheid eischt echter in aanmerking te nemen de ongunstige omstan digheid, dat de bonw van beide schepen begonnen werd op de kon. fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amstordam en tengevolge van de iikwidatie dier firma door 's Rijkswerf moest overgenomen worden. Niette min kan de minister niet ontkennen, dat de oorspronke lijke ramingen voor de schepen te laag zjjn geweest. Gaarne geeft hij de toezegging, dat hij, voor zooverre dit hem mogelijk is, voor overschrijding van ramingen zal waken. Voor een voldoenden normaal voorraad voor de magazijnen wordt gezorgd. Onder de in de aanstaande najaars-vergadering van de Provinciale Staten van Noordholland te behandelen stukken komen nog de volgende voor Ged. Staten stellen voor, voor 1894 een subsidie van 500 toe te kennen aan de vennootschap »De Drie Eg- monden", ten behoeve van een omnlbusdienst van Egmond naar Uastrlcum cn Alkmaareen subsidie van j 300 gedurende de jaren 1895, 1896 en 1897, voor den cursus in practisch en theoretisch hoef beslag van de afdeeling Haarlem en omstreken der Hollandscbe Maatschappij van Landbouw"; ook in de ver anderde omstandigheden het eenmaal toegekende rente loos voorschot van f 150,000 in de kosten van aanleg van een stoomtram Soliagen-Wognum opnieuw toe te kennen. Bij kon. besluit van den 24 is, met ingang van 1 Nov., de vi ce-ad mi raai jhr. J. A. Roëll, adjudant in bui tengewonen dienst van H. M. de Koningin, op zijn verzoek op pensioen gesteld, onder dankbetuiging voor de vele goede en gewichtige diensten, door hem den lande bewe zen en bevorderd tot vice-admiraal de schout bij nacht C. E. Uhlenbeck. Bij kon. besluit van den 26 is de heer dr. A. Pier- sonhoogleeraar aan de gomeentelijke Universiteit te Amsterdambenoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 27 met algemeene stemmen aangenomen het voorstel tot het aangaan eener 3pcts. leeuing van f 33,000,000, waarvan f 31,000,000 voor aflossing van schuldtegen hoogere rente aangegaan. De inschrijving wordt opengesteld op den 30 November. Den 27 is te Eindhoven de sigarenfabriek en tabaks- kerverij van de firma Kessels en van Hussen afgebrand. De brand werd te half vijf ontdekt boven de kamer waarin de droogmachine der tabak stond. De brandweer kwam zeer laatzoodat de fabriek bij hare komst reeds in volle vlam stond. De boeken konden ook niet gered worden. De minister van binuenl. zaken heeft beslist afwij zend beschikt op het nader verzoek van den gemeente raad van Weststellingwerf, om het Rijks-subsidie met f 20000 te verhoogen. Te Gouda is tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer van der Sanden, kath., met 454 stemmen her stemd moet worden tusschen de heeren Vangerling, a.r., met 422 en Vorster, lib., met 420 stemmen. In den polder Waard en Groet staan de pas uitgezaaide wintergranen uitmuntend de tarwevelden op een afstand gezien gelijken al geheel groen. Den 28 is te Kwadijk waarschijnlijk tengevolge van hooibroei de boerenplaats van Dirk Groot, landman, afgebrand. De gemeenteraad van Nijmegen heeft besloten de beruchte Rosmarijnsteegwaar onlangs de weesvader uit Scheveningen vermoord werddes nachts aan de Waalzijde aftesluiten. eens aan Jozefs veelkleurigen rok en ook aan de Open baring van Johannes hoe dikwijls wordt daar niet van schitterende kleuren gesproken »Joscelyn heeft mij uit Chichester een verlovingsring gezonden. Het is een gladde, gouden ring, met de letters *Pro Christo et Patria', hij had geen beter motto kunnen kiezen vind ik. »0 hoe verlang ik er naar alles met je te bepraten, Faith 1 Hester is nog zoo jonghad ik Mrs. Ursula niet en Charlotte die altijd graag over Joscelyn praten ik weet niet hoe ik het uithield. Mrs. Arbella schudde bedenkelijk het hoofd toen ik haar ons engagement ver telde zij hoopte dat ik ongetrouwd gebleven zou zijn 1 Soms wordt ik wel eens boos als ik haar met zoo'n be schermende minachting over do mannen hoor spreken alsof ze zelve ver boven hen staat, maar grootvader zegt: het is natuurlijk haar vader was een akelige tvran zij heeft een zeer ongelukkige jeugd gehad. De goede Mrs. Ursula is heel anderswel vindt zij over 't algemeen niet veel goeds aan de- mannen maar zij stemt althans toe dat er uitzonderingen zijn. »Gisteren kregen wij eene visite van de Evelyns van Walton. Mr. John Evelyn was hartelijk en spraakzaam als altijd. Terwijl zijn trroeder met grootvader praatte heb ik met hem in den tuin gewandeld hij vertelde mij van allerlei verbeteringen die hij op het landgoed wil aanbrengen een vijver om in te visschen een nieuwe studeerkamer, enz.; ik vertelde hem van mijn engagement, van mijn onrust over Joscelyn en ofschoon hij zooals je weetniet op de hand van het Parlement is niemand had hartelijker en deelnemendor knnuon zijn. »Hij herinnerde zich Joscelyn den dag van je huwelijk gezien te hebben en heeft mij veel moed ingesproken. >Mr. Evelyn vertelde mij bij die gelegenheid ook een en ander van het standpunt dat hij inneemt. Zijn oom, Sir John Evelyn van Godstone is natuurlijk met hart en ziel het Parlement toegedaan maar Mr. Evelyn is in sommige dingen op de hand van den koning, hoewel hij diens willekeurige handelingen afkeurt. Hij neemt daarom geen deel aan den oorlogleeft stil met zijn broeder op In November houdt de Nederlandsche Vereeniging van Postzegelverzamelaars te Haarlem eene tentoonstel ling van postzegels. De dezer dagen te Arnhem overleden heer mr. Staats Evers heeft f 60000 voor de herstelling der Eusebiuskerk vermaakt. De gemeenteraad heeft den 27 voor het eerst voor 1895 de vroeger toegezegde subsidie voor die herstelling van f 1500 beschikbaar gesteld. Amsterdam. Bij de Amsterdamsche commissie voor het Nationaal Fonds was tot den 26 ingekomen f 67,899,10 Den 27 is het pantserschip de Kortenaer te water gelaten. Den 27des avonds te kwart voor zeven is brand uitgebroken in den kelder van het huis Vijzelstraat 71, waarin de heer A. C. Grosman een schoenwinkel had die zich zoo snel uitbreidde, dat de bewoners onmiddellijk het huis moesten verlaten. Door het schoenwerk kregen de vlammen zulk eene uitbreiding, dat om 7 uur uit alle ramen van het vier verdiepingen hooge huis de vlammen sloegen. De hitte in de Vijzelstraat was zoo groot, dat een kolossale spiegelrnit in het tegenover het brandende perceel gelegen huis groote scheuren kreeg. In een groot deel der stad was de brand zichtbaar ten gevolge waarvan eene aanzienlijke menigte zich in de nabijheid bevond. Met behulp van de Vechtkranen kon men de vlammen bedwingen. Den 27 werd in Concordia eene zeer druk bezochte buitengewone vergadering gebonden van de gewestelijke Vereeniging Noordholland van het Ned. Onderwijzers genootschap, waar de heer mr. H. Ph. de Kanter, lid der 2 Kamer en oud-schoolopziener, inleidde het onderwerp: Pensionoering van weduwen en weezen van onderwijzers. Ten slotte werd op voorstel van den inleider de volgende motie aangenomen »De vergadering enz., van oordeel, dat de toekomst van den onderwijzer in Nederland en diens weduwen en wezen niet behoorlijk is verzekerd spreekt de wensebelijkheid uitom een betere regeling der onderwijzerstractementen, waaraan pensioen-verzeke ring aan weduwen en weezen noodzakelijk moet zijn verbonden". Het gerechtshof alhier heeft den 26 in hooger beroep het bestuur der Onderwijzers-Spaarbank in het gelijk gesteld in het rechtsgeding met een der schuldenaren.— De arr. rechtbank alhior heeft een 18jarig meisje nit Bolsward, dat op 5 September ten hnize harer tante in de Albert Cnypstraat haar pas geboren kind door ver stikking om het leveu brachtschuldig verklaard aan kinderdoodslag en veroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf. De oud-commissaris van politie te Hilversum van Tuinenburg is te Monaco gevat. Op het oogenblik zijner inhechtenisneming trachtte hij zich meteeD revolverschot van het leven te berooven. Hij was zoo zwaar gewond, dat hij niet vervoerd kon worden. Zijne uitlevering was door de fransche regeering toegestaan. Oudorp. De beer H. L. Kniphuizen predikant bij de ned. herv. gemeente alhier, heeft voor het beroep naar Lekkerkerk bedankt. Kolhorn. De palingvisschers zijn allen uit zee teruggekeerdde visscherij is voor dit jaar geëindigd en ongekend onvoordeelig geweest. Het wordt nu April 1895, eer men weder aan uitvaren kan denken; tot dien tijd zjjn het steeds uitgaven tot herstelling van netten als anderzints. Verkiezing Helder. Texel. Van de 11 candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in dit district hebben de heeren J. J. Stooker en dr. P. C. F. Frowein, beiden te Den Hel der en H. van Calcar te Zijpe hunne staatkundige denk beelden voor de kiezers uiteengezet in eene vergadering van de liberale kiesvereeniging te Den Burg. Bij de eerste vrjje stemming verkreeg de heer Stooker 8, de heer Frowein 7 en de heer van Calcar 6 stemmen bij de tweede vrjje stemming bekwam de heer Stooker er 9, de heer van Calcar 8 en de heer Frowein 4. Bij her stemming tusschen de hoeren Stooker en van Calcar werden op beiden 10 stemmen uitgebracht, terwijl één der leden zich buiten stemming hield. Het lot besliste daarop, dat de heer Stooker de candidaat der vereeni ging werd. Kidain. De alhier gehouden collecte voor de nage laten betrekkingen op Lombok heeft f 178 opgebracht. Eenlgenburg. Naar wij vernemen is in deze gemeente een jong paard door tongblaar aangetast. Zeer zelden komt deze ziekte bij een paard voor. Haarlem. Den 29 zijn voor de vrije- en orde- oefeniDgen der gymnastiek vier van de zes geëxamineerde dames geslaagd, nl. M. de Jongh, J, Kampman en M. J. M. van de Klashorst alhier en T. Mul van Zaandam. Uangedijk. Dag in dag uit ziet men sinds de laatste veertien dagen de Langedijker bouwers de win- Watton en gaat nu en dan naar Londen. Hij raadde mij aan veel te tuinieren als ik ongerust en neerslachtig ben. »De lucht is medicijn voor je", zei hij; de arbeid zal je moed en veerkracht geven het zien van den lang- zamen groei en de ontwikkeling van wat je zaait en poot zal je leeren dat alleen onkrnid snel opkomt." »Met de eerste de beste gelegenheid zenden wjj je zes urkjes en hemdjes en nog eenig ondergoed dat Monnie droeg toen ze in de wieg lag. Charlotte gaat iederen avond zoodra de kinderen naar bed zijn werken aan een paar snoezige mutsjes voor jou om je kennissen in te ontvangen als ze kandeel komen drinken en de kan deelkoekjes voor den dag gehaald worden. Zul je goed op jezelf passen Faith Ik wou dat je hier was ver van alles af, Mr. Evelyn kon niet begrijpen dat wij slechts achttien mijlen van Londen zijn na den aanval in Augustus hebben we dan ook niets meer van den oorlog gemerkt. »En nu vaarwelzusjelief. Grootvader zendt je zijn hartelijkste groeten. Geloof mij steeds je innig liefhebbende zuster Clemency Coriton." >P. S. Ik vergat nog dat Jos op ietwat beteren voet is met zijn vader, Sir Thomas Heyworth, die, toen zij in zorg waren over Rosamondveel vriendelijker was. Rosamond iB gevaarlijk ziek geweestdoch nu herstel lende. Ik verlang haar te leeren kennen het moet een lief, degelijk schepseltje zijn. Adieu Wordt vervolgd. terkool in de schuren bergen. Te begrijpen is het, da er van werkloosheid in deze streek du geen sprake is er zijn haast handen te kort om de kool maar zoo spoe dig mogelijk binnen te krijgen daar de meeste soorten zeer slecht tegen nachtvorst bestand zijn. Om te zorgen, dat de kool in de bergplaatsen geen last van de vorst heeft, worden de wanden doorgaans tot eene hoogte van p.m. vijf voet met stroo beschoten. De handel is tegen woordig iets vlugger dan voor een paar weken, vooral in utrechtsche koolwaarvoor van f 2 tot f 3 wordt besteed. Gele kool geldt hoogstens f 4witte f 2,50. Uien is nog altijd te goedkoop f 0,85 per mud. Waren genoemde prijzen tweemaal zoo hoogde langedijkers zouden dit jaar brood verdienen, nu wordt weinig meer dan de pacht, gewonnen. Deze week werden bij eene verkooping alhier voor een paar akkers de beste bijna uit het Geestmerambacht f 117 per snees" (!/4J bunder) besteed. Deze hooge prijs wordt langzamerhand, nu het den landbouwers niet voor den wind gaat, eene uitzondering. Monnikendam. De gemeente-begrooting voor 1895 is vastgesteld in ontvangsten en uitgaven op f 39062,63=. Tot hoofd der school No. 2 is benoemd de heer Boersma, hoofd der school te Oosterzee (Friesland). Oost/aan. Tot onderwijzer is benoemd C. van Deelen te Huizen. Sehagen. Den 10 November zal de heer Roep met welwillende medewerking der rederijkerskamer, eene openbare les met zijne gymnastiek klassen geven. Uitgeest. De gemeenteraad heeft bij de behan deling der begrooting voor 1895 besloten tot de heffing van 60 opcenten op de personeele belasting tot heden werden 50 opcenten geheven. Zaandam. De gemeenteraad heeft den 25 met 14 tegen 2 stemmen verworpen een voorstel, om den raadsleden presentiegeld toe te kennen. Spanbroek. Mej. J. J. Camphuis onderwijze res is als zoodanig benoemd te Sneek. LOMBOK. Naar aanleiding van eene door den minister van ko loniën aan den gouverneur-generaal van Ned.-Indië ge dane vraag naar den stand der operatiën op Lombok, is door hem hedenochtend van den Landvoogd het vol gende bericht ontvangen »Mataram bijna geheel opgeruimd. Tjakra-Negara wordt beschoten uit de batterij te Pasangan en uit twee nieuwe batterijen aan den Oostrand van Mataram bij Karang Bedil, en bewesten het vroeger bivak van het zevende bataljon. »De brug over de Djangkok is door een bandjir ver nield. De gemeenschap is den volgenden dag hersteld en de brug op ijzeren palen in aanbouw. >Het bivak te Ampenan is deels naar Kapitan ver plaatst. »Het havenhoofd van Ampenan en een Decauville-baan tusschen de posten zijn in uitvoering. »Hei ziektecijfer is gestegen door kwalen van lichten aard." WERELDKRONIEK. Het laatst verschenen nummer van 27 October van de Wereldkroniek, geïllustreerd nieuwsblad voor iedereen, waarvan een abonnement tevens eene verzeke ring tegen de geldelijke gevolgen van ongelukken bij eene soliede Maatschappij met zich brengt, bevat o.a. De strijd op Lombok met portretten van Balische priesters en hoofden met den Adsistent Resident het beleid van dan opperbevelhebber beschrijving van het gevechtsterrein enz. de Czarowitz genezing van diph- theritishet eeuwfeest van den amerikaanschen dollar jubileum van Johan Strauss den Walskoningde oor log tusschen China en Japan pereboom te Vucht enz. Ook zijn ad 10 ets. afzondorlijke nummers verkrijgbaar. Het hoofdbestuur der vereeniging Trouw aan Ko ning en Vaderland" verzoekt ons de volgende oproeping te plaatsen Landgenoten! Wederom komen zooals reeds eenige jaren achtereen, eerlang belangstellende medeburgers uit onzen naam tot u om een gift te vragen voor het doel, dat wij beoogen. Dat doel is u bekend ondersteuning voor behoeftigen, dragers van het Metalen Kruis of de Cltadel- medalje. Let wel: behoeftige d. Niet ieder, die genoemde eereteekenen draagt, wordt door ons ondersteund. Slechts zij, die door hunne omstandigheden bij ernstig onderzoek daaraan dringend behoefte bleken te hebben en dan nog maar in zeer beperkte mate. Wij kunnen nog niet de helft geven van watnaar ons oordeelnoodig hoog noodig is. Er wordt in deze dagen veelzeer veel gevraagd en de tijden zijn dus voor eene inzameling als de onze niet gunstig. Toch vertrouwen wijdat wanneer uit onzen naam u een gave gevraagd wordtgij die niet weigeren zult als gij bedenktdat het ouden van dagen zijn wier lot wij ons aantrekken mannendie voor het meerendeel ten grave neigen die weinige dagen meer te leven hebbon en die wij in hun laatste levensdagen voor broodsgebrek willen bewaren. Er zijn er, die beweren, dat de regeeriDg deze zaak moet ter hand nemen. Laat ons er op mogen wijzen dat de regeeriug niet alleen, maar de volksvertegenwoor diging ook van oordeel zijn, dat de openbare liefdadigheid moet voorgaan en dat, toen zij voorging, ons een rijks subsidie werd toegestaan, een hoogst welkome bijdrage, maar op verre na niet voldoende om in de behoeften der arme oudstrijders te voorzien. Daarom, verblijdt ons met milde gaven, en zoo men onverhoopt niet tot u mocht komen om ze te vragen, wilt ze dan rechtstreeks zenden aan den penningmeester mr. W. Th. Grothe van Schellach, alhier, die elke, ook de kleinste bijdrage, namens ons in dank zal aannemen. Utrecht, 23 Oct. 1894. Het hoofdbestuur voornoemd J. W. Schnba rt, voorzitter. M. Brinkgreve, secretaris. In de week van den 21 tot den 27 zijn in het badhuis vau het Witte Kruis genomen: 46 kuip baden 68 regenbaden le kt. en 77 regenbaden 2e ki., samen 191 baden.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 2