Onbestelbare Brieven, Veiling van vaste goederen. Het was tóch reeds het voornemen, een tweede uitvoe ring te geven tegen een geringeren toegangspiijs. B U R (i E R L LJ K E 8 T A .N 0 Arrondissements-Keclitbank te Alkmaar. 10ft Leger des Hells. Gedurende de weekaanvangende zondagmorgen 28 October, hebben de Heilsoldaten hnnne week van ge bed en zelfverloochening. Alsdan wenden zij pogingen aan tot het bijeenbrengen van geldenwelke besteed worden om het werk voort te zetten. Arbeidende onder de dronkaards, gevallen vrouwen maatschappelijk hul- peloozen enz.", zoo schrijft ons de heer Van der Spek, kapitein van het Leger alhier, Langestraat 31 is het Leger aller stenn waardig. Het Leger wil de menschen redden en om dit te kunnen doen is het bereid tot de diepste diepten af te dalen. Daar echter de stoffelijke middelen zeer beperkt zijn en zij dus afhankelijk zijn van de hulp en sympathie vau het publiek hopen zij dat de ingezetenen dezer stad ruimschoots zullen bijdra gen voor dit doel. Giften zullen in dank ontvangen worden. Ook is hij bereid inlichtingen te verstrekken aan ieder die dit verlangt of giften persoonlijk te komen afhalen. Beleefd worden personen die eene geadresseerde enve loppe ontvangen hebben, verzocht alleen het antwoord te geven aan eene met volmacht voorziene koliektante." Den 27 vergaderde de afdeeling Alkmaar en om streken van de Maatschappij tot bevordering der bouwkunst. Deze afdeeling, die op verzoek van de alhier bestaande timmerlieden-vereeniging »Verbetering door eendracht" het initiatief nam om het loon der timmerlieden met 2 cent per nur te doen verhoogen, is tot op heden zoo ver gevorderd, dat alle bouwkundigen de verplichting op zich hebben genomen de 2 ct. verhooging in hunne bestekken op te nemen, terwijl die verhooging reeds zou ingegaan zijn, indien niet tweemr. timmerlieden, zegge tweetot hiertoe waren blijven weigeren. Het bestuur deelde mede, als nog met die heeren over dit belangrijk vraagstuk te zullen onderhandelen. Vervolgens werd, met op één na algemeene stemmen, ten aanzien van den vakwedstrijd tusschon handwerks lieden uit Alkmaar en omliggende gemeenten het navol gende besluit genomen »De afdeeling Alkmaar en omstreken van de Maatsch. tot bev. der bouwkunst stelt f 25 beschikbaar voor aan koop van materialen ten einde minvermogende werk lieden in de gelegenheid te stellen aan den vakwedstrijd tusschen handwerkslieden uit Alkmaar en omliggende gemeenten deel te nemen." Coöperatieve Vereeniging. Het hechte gebouw, aan het westeinde der Laat, dat tot aan de sloopiug er van, als de bierbrouwerij »'t Por tuin," lange jaren menigen dorstige hoeft helpen laven, is nog niet zoo heel lang verdwenen en reeds is er van het gansche uitgestrekte terrein goen plekje meer onbezet. De laatste opening is aangevuld met het thans bijna voltooide gebouw, door de geestkracht eener arbeiders vereniging in het leven geroepen. Het >help u zelf" in practijk brengende en verbetering hunner positie niet uitsluitend van meer bedeelde kringen afwachtende, had eene kleine schare werklieden reeds eenige jaren geleden eene vereeniging gesticht, die in de voornaamste plaats ten doel hadte bevorderen, dat den leden de eerste levensbehoeften konden worden verstrekt in uitnemende qualiteit en tegen den billijksteu prijs. Niet dadelijk vond het denkbeeld, elders, vooral in het buitenland, met zooveel succes in practijk gebracht, om door oordeelkundige samenvoeging van vele kleine krachten éénen sterken, invloedrijken band te vormen, hier in Alkmaar voldoende sympathie De coöperatieve vereeniging, hot geheim van de kracht van den zwakke, wilde hier aanvankelijk niet flink wortel schieten. Langzaam, zeer langzaam kwam er echter verbetering en de afzet van het brood uit eigen bakkerij, waartoe men zich vooreerst bepaalde, nam toen al grooter en grooter afmetingen aan, zoodat weldra naar een ruimer gelegenheid moest worden omgezien. Toen ook dit ruimere gebouw moest worden ontruimd, omdat do eigenaar er anders over beschikterijpte het plan voor een eigeu gebouw een stout plan waar de middelen nog slechts gering waren. Tochook hier bewees weer wat een ijverige propa ganda en een taai volhouden vermogen. Het ledental breidde zich uitvoor het verkrijgen van kapitaal wist men den steun van meer bedeelden te verwerven en thans is reeds sinds geruimen tijd de bakkerij in het eigen perceel aan de Laat gevestigdhet achtergedeelte van het gebouw dat nu waarschijnlijk in het begin der vol gende week geheel in gebruik zal worden genomen. Reeds spoedig valt de zware gevel van het nieuwe breede huis in het oog.en forsche letters op do bovonlijst verkondigen de bestemming er van. Van de beschikbare ruimte is goed partij getrokken. Achter den ruimen, flinken winkel is nog gelegenheid gevon den een klein kantoortje te verkrijgen voor bestuurs vergaderingen bestemd terwijl verder voor de woning van den bakker eene slaap-, eene zitkamer en een keu kentje zijn aangewezen Een breede gang voert naar een binnenplaatsje. Het bovenhuis uitsluitend door een af zonderlijken opgang te bereiken heeft twee kamers benevens alcoven en keuken en grojten zolder. Geen wonder dat deze luchtige aardige woning reeds is verhuurd. Over het binnenplaatsje betreedt men de bakkerij waarin een kostbare oven is gebouwd van de nieuwste constructie. Daarboven heeft men eerst een zolder voor meel enz., en hooger een voor brandstoffen en derg. Alles ziet er zeer solide en flink uit. De eerste knecht der bakkerij woont in eene hem door de Vereeniging verstrekte vrije woning; de tweede knecht woont bij den bakker in. Het militair assaut, door de onderofficieren en cadetten dor Cadettenschool gegeven ten bate van de nagelaten betrekkingen der in Indie gevallenen tot welks welslagen het Stedelijk Muziekkorps, onder directie van den heer J. M. Otto, zijne belanglooze mede werking verleende, mag in ieder opzicht goed geslaagd heeten. Reeds werd medegedeeld, dat voor een zoo groot aan- tai kaarten op de rondgezonden inteekenlijsten was ge- teekond, dat met het aanbieden daarvan geëindigd moest worden wilde men niet voor de noodzakelijkheid staan, meer kaarten te moeten afgeven dan de zaal plaatsen bevatte. Dienovereenkomstig is ook geschied. Zaterdag den 27, had de eerste uitvoering plaats en zondag daarop de tweede. Beide avonden was de zaal flink bezet, des zaterdags zelfs in die mate, dat de temperatuur velen het genoegen nu en dan wel eens bedierf. De luitenant-kolonel L. de Vlaming had zich op het verzoek der commissie bereid verklaard, het programma yaet een toepasselijk woord te openen. Ouder de zwakke tonen van Chopin's Marche funèbre herinnerde hij aan hetgeen hot dappere indische leger reeds zoo menigmaal heeft verricht, aan de ramp op Lombok, waarbij velen onzer soldaten, verraderlijk overvallen, eenvoudig werden afgemaakt en hoe dit de aanleiding was geweest, ook in het moederland, om zich het lot der nagelaten betrek kingen van in Indië gesneuvelden meer met de daad aan te trekken. Ook in Alkmaar was daartoe de oproeping niet te vergeefs geweest. Spreker eindigde met een krachtig »Leve het indisch leger," dat luide en langdurig onder de bezoekers weerklank vond. Het goed voorziene programma werd daarop geregeld vervolgd en verschafte den aanwezigen een prettigen opgewekten avond. De dilettant-tooneelspelers ouder de onderofficieren deden hun uitorsie best en inderdaad bleken er onder hen uitnemende krachten te schuilen. Zij konden geen beter succes op hun belangloozen arbeid verlangen menigmaal barstte er, onder de opvoering van de beide aardige blijspelen, een hartelijk gelach in de zaal uit. Ook »Orpheus" wordt door den krijgsman in byzondere mate geëerd. Reeds heeft zich zeker voor een goed doel ouder den invloed van den luit. adj. J. H. van der Hegge Zijnen, een bekend muziekliefhebber, uit de ca detten een gezelschap gevormd dat den naam van dien goddelijken zanger draagt. En het trad thans voor de eerste maal in het openbaar voor het voetlicht. Herhaalde toejuichingen waren het deel dezer stellig nog zeer jeugdige vereeniging. Thalia en Orpheus waren echter slechts meer ter op luistering van het programma in dienst genomen. De hoofdzaak van den avond was gymnastiek en scher men. Op dit punt muntten dan ook de beide uit voeringen zeker niet het minst uit. Het zijn meest flinkekrachtige figuren met ferme spieren en goed geoefende ledematen en het is bekend dat aan dit ondordeel van de soldatenopvoeding zeer bijzondere zorg wordt besteed. Er werd heel wat verscheidenheid gegeven op alle wapens werd het schermen vertoond de werktuigen kregen bij de gymnastiek alle eene beurt, kortom, het programma was op dit punt geheel com pleet, terwijl het met loffelijke vaardigheid en vlugheid werd afgespeeld. Het militaire deel onzer bevolking heeft door deze goed geslaagde uitvoeringen velen aan zich verplicht, to meer nu de opbrengstdie nog niet juist bekend is ongetwijfeld hoogst belangrijk zal zijn. Zondagavond, den 28, had de door de Tlinmer- liedenvereeniglng uitgeschreven vergadering plaats, waarin als spreker optrad de heer H. II. Wolring uit Amsterdam. Nadat door den voorzitter der vereeni ging aan de aanwezigen het welkom was toegeroepen en in korte trekken het doel van deze vergadering was uitoengezetnam de afgevaardigde van den Alg. Ned. Timm.-bond het woord om uit een te zetten welk doel die bond heeft, welke middelen hij gebruikt om tot het doel te geraken en waarom ook de alkmaarsche timmer lieden zich aan dien bond moeten aansluiten. In flinke, degelijke maar inzonderheid in gematigde taal zette spreker het doel volgens hare kon. goedge keurde statuten uiteen en stond uitvoerig stil bij eene ook voor de alkmaarsche timmerlieden belangrijke vraag, namelijk een verbeterde loonstandaard met daaraan naar plaatselijke omstandigheden geregelden normalen arbeids dag, waarbij spreker ook als vaststaande aannam, dat gemeentebesturen in deze kunnen en moeten voorgaan. Na het leerlingwezen, zoowel als de instelling van ar beidsraden besproken te hebben, wijdde spreker eenige belangrijke woorden aan een onderdeel van het doel van den Bond en wel verkrijging van eene door den staat gere gelde pensionneeriug der werklieden, die toch ook, evenals alle staatsambtenaren van af de ministers tot den minsten rijks-politiebeambte, recht hebben op een onbezorgden ouden dag en dezen zeker niet het minst verdienen. Om tot dit doel van deu Bond te geraken, moeten de werklieden zich vereenigon, niet alleen plaatselijk maar ook nationaal moeten zij vereenigd zijn. Daarom moeten ook de alkmaarsche timmerlieden zich aan dien Bond aansluiten, om daardoor ook met meer klem hunne wenschen en behoeften te doen kennen en meer kans op welslagen te verkrijgen. Hierna zette spreker, na eenige oogenblikken pauze te hebben gehouden, de middelen uiteen, welke de Bond zal gobruikeu om tot haar doel te geraken en besprak hij inzonderheid de vergaderingen welke veel bijdragen kunnen tot eeu verbetering van den toestand der werk lieden. Hierdoor wordt de broederband nauwer aange haald en leert men elkander kennen en vertrouwon en dit vertrouwen is noodig om tot een goede vakorgani satie te geraken. Vakorganisatie is in do tegenwoordige omstandigheden, nu van den kant der patroons, voorua- molijk door die der timmerlieden te Alkmaar, zoo weinig gedaan wordt om hun toestand te verbeteren, dringend noodig. Doch men moet bij elke vakveroeniging zich dan ook enkel bij belangen van het vak bepalen en elke geloofs- of party-kwestie daarbuiten laten blijven. Na cog eenige middelen als het uitgeven en versprei den van het vakblad, het zenden van adressen aan de bevoegde macht alsmede de vorming van eene weer- standskas besproken te hebbon, eindigde spreker onder een dankbaar applaus van de zeer goed bezochte verga dering zijne uiterst boeiende rede, waarna onder dank zegging de vergadering door den voorzitter werd gesloten. gedurende de le helft van October 1894 Wed. Hees, P. Wiers Amsterdam; C. Bouma, Oude- mersum C. J. van Duijl Rotterdam. Uit Hoogwoud: W. Baars Beemster. Briefkaart: L. Louves Amsterdam. Duitschland (brief) L. Seyraoen Keulen. 29 October. Door den Notaris M. GOUVERNE. 1. Heerenhuis met gemeensch. steeg, Langestraat B 85 Alkmaar, .05.05. Str. P. Messelaar f 8005, Verhoogd door G. Bossert Rz q.q. met 290, 2. Pakhuis, Achterdam C 11, aldaar, 47 c A. Str. H. W. Holsmuller 1230, Verhoogd door A. Vlaar qq. met 180, 3. Bosch, Heeren- en Hollenweg, Heiloo, 25 A. Str. M. Butter 120, Verhoogd door R. Hoen met 40, 4. Bosch, Kerklaan, Heiloo, 0.21.80. Str. Jb. Reik 140, Verhoogd door E. J. Jansen met 10, 5. Weiland, Heiloo, nabij het Die, 4.64.80. Str. P. Hoogeveen 2300, Verhoogd door P. Vos Azn. q.q. met 210, Ns. 3 en 4 gecomb. Str. Jb. Reik 325, Verhoogd door denzelfde met 5, ONDERTROUWD. 26 Oct. Lodewyk Jupijn, alhier, en Trijntje Burges, te Schermerhorn. 27 Martinus Petrus Mulder, te 's-Gravenhage, en Haartje Catharina de Jong, alhier. GETROUWD. 28 Oct Jean Pierro Querelle en Cornelia de Vries. GEBOREN. 28 Oct. Anna Louise, d. van Bernhard Wilhelm Wilbers en Mario Bernhardina Kernkamp. 29 Aldert Engelbertns Vincentius, z. van Adrianus Smorenberg en Albertje Wijker. Maria Jo hanna, d. van Frederik Heyde en Antje Catha rina Koppers. 30 Catharina Cornelia, d. van Hendrikus Jacobus Bieman en Sijtje Lakeman. Grietje Paulina, d. van Floris Gerardus Lambertus Landman, en Niesje Venoma. Johannes Dirk, z. van Jo hannes Schuit en Guurtje ter Heulen. OVERLEDEN. 23 Oct. Meinardus Cohen Stuart, 65 j., overl. te 's-Gra venhage. 28 Neeltje, d. van Klaas Vries en Guurtje Slin- ger, 5 d. Zitting van 30 Oct. W. K. S., huisvr. v. S., Alkmaar, diefstal, 3 maanden gev. A. K., Urk, vernieling, f 3 boete, subs. 2 dagen gev. C. J., Schagen, beleediging, 5 dagen gev. J. C. E., Helder, wederspannigheid, 8 dagen gev. J. B., Egmond aan Zee, veroorzaken van iemands dood door onvoorzichtigheid, vrijgesproken. A. J. P., N. J., K. D. en N. K., Alkmaar, diefstal, allen ontslagen van rechtsvervolging. C. B., Helder, wederspannigheid, 8 dagon gev. D. D., Wieringerwaard, mishandeling, 5 dagen gev. P- P., s. W., P. D., C. D., Avenhorn, vernieling, uitgesteld. pCt. 29 Oct. 30 Oct. AM 8TH II It A 31. Nederland Cert. N. W. Schuld ditodito dito dito dito, Oblig Italië, Inschrijving 1862/81 Oostenrijk, Obl. in pap. fl. 1000 Mei-Nov. dito, dito Febr.-Aug. dito, zilver Jan.-Juli. ditodito April-Oct. Portugal, Obl. Buit. 1853/84 dito, 1888/89 Rusland,1880 gecons.Z R 125-625 13Mei-Nov. dito, 1889 le en 2e ser. 1 Jan. 1 Ap. 1 Juli lOct. dito, 1894, Donetz-Spoorw dito, 1867/69 JE 20-100 Mei-Nov dito, 1889 dito, in goud 1884. 13 Jan. 13 Juli Spanje, Obl. Buit. Perpetuele Turkije, gepriv. Conv.leenyjg dito, Douane Obl dito, Geconverteerde Ser. D Egypte, Obl. leening 1876 Mexico, Obligatiën geconvert. 1890 dito, Subsidiebonds Venezuela, Obligatiën 1881 Nederland, Cult. Maatsch. d. Vorstel. Aand. dito, dito Winst-Aandeelen dito, Koloniale Bank Aandeelcn dito, dito Oblig dito, Ned. Ind. Handelsb. Aand... N. W. Pac Hyp. Pdbr Nederland, N.Centr. Spoorw. Aand. f 250. dito, dito gesternp. Obligatiën f 250.! Nederl.-Zuid-Afr. Spw. 1891 dito Italië Spoorwegleening 1887/89 dito, Zuid-Ital. Spoorweg Obl Polen, Wars.-Weenen Aandeel Rusland, Hypoth. Obligatiën dito, id dito, Baltische Spoorw. Aand dito, Fastowo Spw. Mij., dito dito. Iwang. Dombr. Oblig dito, Moskou-Brest Aand dito, Orel.-Vitebsk. Obl dito, Poti-Tiflis Obl. 1000 dito, Transcaus. Spoorweg Oblig dito, Z.-W. Spoorw. Aand. 1001000... dito, dito, Oblig Amerika, Atchison Topeka Cert, v Aand. dito, Cleveland, Akron Shares dito, Denv. Rio Grande dito dito, Illinois Cert. v. Aand dito, Louisv. en Nashv. Cert. v. Aand!! dito, Miss. Kans. Texas Adn. ex 2e Hvn dito, dito, le Hypj dito, N.-York. Ene West. Sp. Aand!!!! dito Wabash St. L. en Pac. Ct. v. Aand Nederland, Stad Amsterdam f 100 Hongarije, Theiss Loten Oostenrijk, Staatsl. 1854 dito, dito 1860 dito, dito 1864 dito, Stad Weenen 1874 Rusland, Staatsleening 1864 Loten dito dito 1866. Dito Turkije, Spoorwegleening 92# 101# 101 it 102Ar 78 79fir 79# 79## 801 24 fi 33#J 931 94rk 88# 981 7 4# 102A 665 901 95# 25 102| 65# 32 39) J4 12 75# 104) 86 80 23# 96 104) 9 9-ft 47# 52#* 134) 99) 81 64# 72 97# 67# 102) I04it 81' 66# 93 5 4s 19 89# 52# ISA 7 8* 12#t 13# 111# H5a 121 119) 158# 143 153 140# 29^ 92# 101# 101# 79# 79# 80# 24# 34 94# 94# 99 74# 102# 90# 103 32# 39# 75# 105 105 99 it 47 A 52# 135 99#* 80# 64tw 72# 102# 103# 94-ït 4it 10A 52 12# 115# 29#

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 3