1894. V RIJ DAG 2 NOVEMBER. Gemeenteraad van Alkmaar. No. 131. Eerste blad. Zes en IVegentigste jaargang Vergadering Woensdag 31 Oct. 1894 1400,- LkMA.ARSCHË III IIAM. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,8®j franco door het geheele rjjk j 1, De 3 nummers f O,«6. Afzonderlijke nummers 3 ets. PrUs der gewone Advertentlën: Per regel j M,I5. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. des namiddags 12:t 4 uur. No. 10. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 15 leden. Afwezig, met kennisgeving de heer de Wit wegens uitstedigheid en de heer Preijer wegens ongesteldheid. De vergadering geopend zijnde, 1. stelt de voorzitter voor, over te gaan tot de be lediging van den heer G. T. M. van den Bosch als lid van den Raad. Dit voorstel aaugenomeu zijndewordt de heer van den Bosch door den secretaris binnengeleid waarna hij de voorgeschreven eeden aflegt en zitting neemt na door den voorzitter gelnk te zijn gewenseht met het door de kiezers in hem gestelde vertrouwen. 2. Daarna worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. 3. Deelt de Voorzitter mede data. in hauden der vaste commissie van financiën om bericht en raad gesteld zijn de sedert de vorige vergadering ingekomen bezwaar schriften tegen den aanslag in de plaatselijke directe belasting, dienst 1894, van J. Stavenuiter en G. Balder b. de heer Commissaris der Koningin in deze provincie bij besluit van 29 September n°. 112/i00oo 5o afdeeling, met 1 Januari 1895 tot zetters voor 's Rijks directe belastingen in deze gemeente benoemd heeft de heeren J. de Wit Dz., J. C. Vonk en A. Goede Dz.; c. ter ge meente-secretarie, alleen voor de leden, ter lezing ligt de memorie van toelichting, welke door burg. en weth. in voldoening aan 's Raads opdracht gevoegd is bij de ter goedkeuring ingezonden verordeningen op de heffing en invordering van wik- en weegloonou. Voor kennisgeving aangenomen. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering inge komen stukken. Van Gedeputeerde Staten. 4. Brief ten geleide van de goedgekeurde eerste snppl. gemeente-begrootiug dienst 1894. 5. Brief ten geleide van de goedgekeurde rekening van het beheer der geldmiddelen van de dienstdoende schutterij over 1893. 6. Brief ten geleide vau het goedgekeurde raadsbesluit tot regeling der jaarwedden van de leeraren aan de bur geravondschool voor den cursus 1894/s. 7. Brief ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 12 Juli 1893 n°. 23 tot het bij de gemeente in eigendom en onderhond overnemen van eeue straat, uit komende aan den Kenuemerstraatweg. Ns. 4 tot en met 7 voor kennisgeving aangenomen. Van Burgemeester en Wethouders. 8. Proces-verbaal van de op 29 September gehouden kasopneming bij den gemeente-ontvanger. Voor kennisgeving aangenomen. üemeente-begraafplaats. 9. Mededeeling, dat op het in 1886 in gebruik genomen nieuwe gedeelte der gemeente-begraafplaats in het bij zonder bestemd tot het begraven van protestanten geene graven meer beschikbaar zijn en daar op het oude gedeelte slechts een paar beschikbaar zijnhet dringend noodig is, maatregelen te nemen, om in de behoefte aan graven te voorzien. Vandaar dat, in overleg met de commissie van bijstand op de gemeonte-begrooting voor 1895 daarvoor J 1250,uitgetrokken is. Thans bieden burg. en weth een door eene teekening toegelicht plan van uitbreiding aau. Bij uitvoering van dat plan zal vermoe delijk voor ruim 10 jaren een voldoend aantal grafruimten verkregen worden. Tot toelichting laten zij eene opgave volgen van het aantal grafruimtendat van 1885 tot en met 22 October 1894 aun particulieren werd afgestaan, om daarin uitsluitend te mogen begraven Prot. afgez. gedeelte. R. K. afgez oud. nieuw. gedeelte. 1885 14 4 6 21 9 4 7 16 15 4 8 20 20 9 14 14 2 90 12 12 1 11 10 2 14 12 3 19 19 4 21 17 162 128 14 Zij verzoeken machtiging de vergrooting op de aan gegeven wijze te doen plaats hebben en merken nog op, dat verhooging van het rechtdat betaald wordt door hen aan wie het uitsluitend recht tot begraven in eene grafruimte afgestaan wordthun onnoodig voorkomt. In vroegere jaren bedroeg dat recht f 12 thans 25 en dat cijfer staat in zeer goede verhouding tot de kosten van aanleg en onderhond der begraafplaats. Ter lezing voor de leden gelegd. 10. Brief, waarbij burgemeester en wethouders voor - stellen in te willigen het verzoek van het Bestuur der afdeeling Alkmaar en Omstreken van den Bond van Xederiandsche onderwijzers, om voorden op te richten cursus tot opleiding 70or de hoofdakte een lokaal in de oerste openb. school voor ouvermogenden beschikbaar te stellen gedurende één uur in den Woens dag namiddag en gedurende deu Zaterdag namiddag on der bepalingdat de vergunning tot het gebruiken van dat lokaal verleend wordt tot wederopzegging toe en de kosten van verwarming en verlichting, berekend op f 7,50, door het bestuur betaald worden. Daar deze cursus den 3 November zal beginnen, stelt de Voorzitter voor, dit voorstel d a d el ij k te behandelen. Daartoe besloten zijndestelt de heer Kraakman voor, de kosten van verwarming en verlichting, nu die zoo onbeteekenend zijn voor rekening der gemeente to nemendaar de gemeente bij het oprichten van dien cursus wel degelijk belang heeft. Met algemeene stemmen wordt besloten die kosten voor rekening dor gemeente te nemen 11. Brief, waarbij ovorgelegd wordt de met den minister vau justitie gevoerde briefwisseling over don afstand van het oude huls van bewaring aan deu Staat der Nederlanden voor hot te vergrootou Rijksopvoe dingsgesticht. Aanvankelijk hebben burg. en weth. voor dit gebouwgroot 8 aren 10 centiaren oen koopprijs van f 9000 gevraagd, welk cijfer in overeenstemming met het gevoelen der vaste commissie van financiën later op f 6000 verminderd is, als gevolg van de door den minis ter aangevoerde beschouwingen. Burg. en weth. stellen den Raad than3 voor, zich tot dien afstand voor f6000 bereid te verklaren. Gesteld in handen eener speciale commissie van vijf leden, waartoe benoemd worden de heeren Boehnans ter Spill, Kraakman, Bruinvis, Karseboom en Stoel. Prostitutie. 12. Adres van de IGederl. Vercenlglng tegen de Prostitutie, waarbij ter kennisneming wordt aan geboden een door haar in Sep* 1894 aan H. M. do Ko ningin-weduwe-Regentes ingediend adres waarbij zij vraagtaan de Staten-Generaal eenige wijzigingen voor te dragen in het wetboek van strafrecht. Zij vestigt vooral de aandacht op de daarin voorgestelde wijziging van art. 250 al. 2welk artikel onder de vigoerende wetgeving alleen strafbaar stelt het opzettelijk te weeg brengen of bevorderen van het plegen van ontucht door minderjarigen mot een derde, terwijl zij, in over eenstemming met de wetgeving in de meeste beschaafde landen, in den tegenwoordigen tijd de strafbaarheid ook tot meerde rj a rigen wenscht uit te breiden en alzoo het houden van een huis van ontucht tot een misdrijf te stempo- len; dat zij vertrouwt, dat deze wijziging de volle sympathie zal wegdragen van den Raad die, door zijn besluit om de huizen van ontucht in de gemeente Alkmaar te ver bieden getoond heeft in deze aan de zijde der Vereeni- ging te staandat zij hoewel de nuttige werking van dit besluit vooral uit een moreel oogpunt niet geriug achtende toch overtuigd is op gronden in haar adres aan H. M. nader ontwikkelddat alleen na invoering van gouoemde wijziging het beginsel met kracht kan worden toegepast dat aan genoemd verbod in deze ge meente ten grondslag ligtdat zij daarom den Raad verzoekt haar adres aan H. M., hetzij in algemeene be woordingen hetzij in meer beperkten zin te willen ondersteunen. Gesteld in handen van de vaste commissie voor de verordeningen, tegen welker overtreding straf is bedreigd, om bericht en raad. 13. Brief van de commissie voor deu in April 1895 te honden wedstrijd voor handwerkslieden houdende dankbetuiging voor de toegezegde bijdrage in de kosten van dien wedstrijd en van de daaraan verbonden ten toonstelling. Voor kennisgeving aangenomen. Steiger Kanaalkade. 14. Verzoek van den heer Jan Potom die maatre gelen te willen overwegen en doen nemen die noodig zullen blijken om den nienwgebouwden steiger langs de Kanaalkade ook bruikbaar te maken zoowel voor de gemeente-reiniging, als voor de meelfabriek en anderen, om daarna tevens door een blyveude en zichtbare aan kondiging duidelijk te maken dat die steiger niet voor lig- doch meer bijzonder of uitsluitend voor los- en laadplaats is bestemd. Dat die steiger thans niet bruikbaar is voor gemeente reiniging en meelfabriek kan dagelijks blyken uit het feit, dat door beiden die steiger wordt vermeden en bij voor keur de wal voorbij dien st iger wordt gebruikt, wat door het nabijzijnde spoorlyuwissel dikwijls zeer belem merend is voor het wagonverkeer aldaar, terwijl afwezig heid van eenige annonce oorzaak isdat stoombooten o. a. den steiger meestal b#zet vinden met schepen die aldaar noch lossen, noch lade» moeten. De geringe kosten, waarmede deze en andere verbete ringen aan dezen kostbaren steiger zouden kuonen ver kregen worden doen hem de vrijheid nemen des Raads aandacht hierop te verzoeken. De Voorzitter stelt voor, dit verzoek aan te hou den tot de behandeling van het rapport der sectiën omtrent de gemeente-begrooting voor 1895, waarin dit pnnt ook ter sprake gebracht is, om daarop zooveel acht te slaan als de Raad zal vermeenen te behooren. De heer Kraakman zag liever, dat burg. en weth. hierover rapporteerden, daar hij het wel wenschelijk acht dat hieromtrent door de gemeoute-ambteuareu inlichtin gen worden verstrekt, tot h'A vragen waarvan burg. en weth. bevoegd zijn. De Voorzitter stelt daarop voor, het adres te stel len in handen van borg. en weth. om bericht en raad welk voorstel aangenomen wordt. 15. Verzoek vau J. M. Cloeck, wed. E. de Groot alhier, om van haar bij de gemeente om niet in eigendom over te nemen de nieuw aangelegde straat aau de Nieuwlander- singel bij de Niouwlanderbrugwelke straat overeen komstig de voorschriften van burg. en weth. door de eigenaren der aan die straat gelegen perceelen bestraat en gerioleerd is. Zoo do raao dit aanbod aanneemt verzoekt zij plaatsing van een gaslantaarn voor de ver lichting dier straat Gesteld in handen van burg. en weth. om bericht en raad, na verhoor van de vaste commissie van bijstand voor de gemeentewerken en eigendommen. 16. Verzoek vau Cornelis Bussenmet ingang van 1 October 1.1. eervol ontslagen als nachtwachtwelke betrekking hij sedert 28 November 1865 bekleedde om eonig pensioen of eeDe jaarlijksche gratificatie. Gesteld in hauden van de vaste commissie van finan ciën om bericht en raad. 17. Adres van het bestuur der afdeeling Alkmaar van den Algem. A'ederl. Typografenbond, waarbij het in overweging geeft met het volgende rekening te houden bij do aanstaande aanbesteding van drukwerken 1°. met den bestaanden loonstandaard der werklieden daar bij do laatste aanbesteding van drukwerk op 4 November 1891 daarmede geene rekening is gehouden 2°. te bepalen dat voor het te zetten werk een vaste regel worde gesteld dat voor plat- eu tabehverk het zelfde tarief worde gebezigd daar beide categorieën alhier onafscheidelijk zijn; 3°. bij spoedeischende werkzaam heden, waarbij nachtarbeid of zondagsrust gemoeid is het dubbele tarief wordt berekend. Gesteld in handen van burg. en weth. ter beschikking Huishoud- en Industrieschool. 18. Adres van het bestaur dezer schoolwaar onder richt zal worden gegeven aan vrouwen en meisjes boven 12 jaar in het loeren naaien zoo met de hand als met de machine in het leeren costumes naaien verstellen stoppen breien mazen hakenwolwerken enz.; verder onderricht in de huishouding, het opdoen van de wasch, strijken enz.; daarbij wordt medegedeeld dat het zoo van ingezetenen als enkele elders wonenden veel gelde lijke ondersteuning eu belangstelling ondervonden heeft, blijkende zoowel uit de toezegging van leerlingen als uit geldelyke bijdragen zoo jaarlijksche als giften in eens, waarvan het bedrag nog gestegen is door het houden eener fancy-fair; dat het zich voorstelt met deze school te werken in het belang van Alkmaar en omliggende plaatsen waar geene gelegenheid bestaat tot het opleiden van meisjes in vakken van handenarbeid of nijverheid in of buiten het huisgezin voor hot onderhoud van vrouwen en meisjes geschiktdat het niet twijfeltof de zaak zal uitmuntend slagen lettende op de met de ambachts school opgedane ondervinding; daardoor is het gesterkt in de meening dat eene dergelijke inrichting ook aan vronweu en meisjes ten goede zou komendat het eene nieuwe bron van inkomsten in het leven hoopt te roepen, door het doen vervaardigen van wollen kleedingstukken, die nu allen uit het buitenland worden ingevoerd, waar door er eene huisindustrie zou kunnen ontstaan die de vrouwen en meisjes in de gelegenheid zou stellen zelve iets te verdienenals de man des winters door omstan digheden buiten zijn schuld zouder werk of verdienste is dat het schoolgeld gesteld is op 20 'sjaars, terwjjl minvermogenden kosteloos in de gelegenheid zullen worden gesteldom de lessen bij te wonenen afzonderlijke cursussen zullen worden gehouden in verschillende vakken dat het bestuur beschikken kan over 2318,865 aan giften in eens ter bestrijding der oprichtingskosten dat de jaarlijksche uitgaven geraamd worden op j 5030 als huishuur en belasting f 700. verlichting water en brandstoffen 400. schoonhouden assurantie en drukloonen 140. verbruiksartikelen 640. salaris der directrice 1400. onderwijzeres in het costuum naaien en de nuttige en fraaie hand werken 1000. salaris der onderwijzeres in het koken en nuttige handwerken 750. dat de raming der ontvangsten is jaarlijksche bijdragen f 500, schoolgelden van jaarl. leerlingen 400. afzonderlijke cursussen 500, dat er een tekort is van f 3630, waarin dus voorzien moet worden door subsidiën dat daarvoor beleefd doch dringend verzocht wordt een jaarlijksche subsidie van f 1050terwijl gehoopt wordtdat in het ontbrekende door Rjjks en Provin ciaal subsidie zal worden voorzien.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1