Amsterdamsclie Brieven. Gesteld in handen van de vaste commissie van finan- I 2 (één minder) door den vader verlaten jongens in het ciën om bericht en raad. gesticht de Reiblom in Limburgtegen f 75 per 19. Bezwaarschrift van den heer A. de Vries tegen jongen of f 150. zijnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar 1 meisje in het gesticht te Deurne f 100 gelijk het inkomen, dienst 1894, gedagteekend 30 October 1894. 4 meisjes Oegstgeesta f 70 ieder Aan den verzoeker zal worden medegedeeld, dat dit samen f 280, gelijk: bezwaarschrift niet kan worden behandeld, daar op 16 voor verpleging in het gesticht voor ooglijders te Am- October 1894 reeds de termijn verstreken is binnen sterdam f 100 f 25 meer welken bezwaarschriften ingediend kunnen worden. bijdrage in de verplegingskosten van een doofstommen Zijn in behandeling genomen de volgende voor de jongen in het doofstommen-gesticht te Groningen leden ter lezing gelegen hebbende stukken. f 35 gelijk 20. Verzoek van den beer G. N. Ttz om eervol ont- v0°r ™rPlegiug van zieken in bijzondere gestichten f 183, slag als leeraar in het lijn- en vakteekenen aan de bur- 11°. TüTl ".."Jü4 ^huisalhier f800, f 100 meer; geravondschool alhiermet ingang van 1 Pebr. 1895 of zooveel eerder als door den Raad goedgevonden wordt. De Voorzitter deelt mede, dat burg. en weth het gevoelen der commissie van toezicht op het mid delbaar onderwijs gevraagd hadden omtrent dit verzoek, speciaal om de redenen te vernemen welke aanleiding haddeD gegeven tot het vragen van dit ontslag, daar die redenen in het adres ontbraken. Voor begrafeniskosten wordt f 40 geraamd; voor belas tingen f 55en voor administratiekosten f 500gelijk. De post voor onvoorziene uitgaven wordtom de begrooting in rond cijfer te doen sluitenop f 33,265 uitgetrokken. Om in deze uitgaven te voorzien wordt als subsidie uit de gemeentekas aangevraagd hetzelfde cijfer als voor 1894 werd toegestaan namelijk f 10695 verdeeld als volgtf 4760 voor eigen armen f 3965 voor onder stand aan r. k. armen beneden den ouderdom van 60 jaren te Alkmaar verblijvende aan wie door het Uit het daarop voorgelezen rapport der commissie van toezicht blijkt, dat deze commissie in overweging geeft i nog geene beslissing omtrent dit verzoek te nemen, doch r' k,' a™be8tn« onderstand wordt geweigerd af te wachten den loop, dien het verzoek om ontslag bij 811 19 voor onder8tand aan ned herv armen, aan wie de Ambachtsschool zal nemen, daar de verzoeker ook ont- I onierstand wordt geweigerd door de ned. herv. diakome. slag gevraagd heeft uit zjjue betrekking aan die inrichting De V oorzitter stelt voor, de beslissing van dit verzoek overeenkomstig het voorstel der commissie aan te houden. Na het geven van eenige inlichtingen aan den heer Kraakman, wordt, naar aanleiding van de mededee- ling van den heer Karseboom, dat het bestuur der Am bachtsschool meer dan waarschijnlijk het verzoek van den heer Itz zal inwilligen en er dus geen reden bestaat voor aanhouding eener beschikking, met algemeene stem men het ontslag eervol verleend. Van de vaste commissie van financiën. 21. Rapport op de door regenten van het burger weeshuis voorgedragen berekening van het bedrag der verplegingskosten in dat gesticht voor iederon woes naar de uitkomsten der rekening over 1893, voor de ge vallen bedoeld bij art. 49 50 en 52 der wet tot rege ling van het armbestuur. Het voorstel strekt om dit bedrag op 114,45 te bepalen. Onveranderd vastgesteld. 22. Rapport op de door regenten van het burger weeshuis overgelegde berekening der schadeloosstelling Doordat het saldo van 1893, ten bedrage van f 373,263, in ontvang kou worden gebrachtis voor de hooger geraamde uitgaaf geen hooger subsidie aangevraagd be hoeven te worden. De commissie stelt voor: 1°. den post gasthuisverpleging met f 150 te verminderen, in ver band met de uitgaaf van f 428,35 in 1893 2°. aan het burgerlijk armbestuur ter voorziening in het geraamd tekort tot dekking zijner uitgaven voor 1895 eene subsidie uit de gemeentekas toe te staan van f 10545, 3°. met inbe grip dier subsidie den staat van begrooting goed te keuren en in ontvang en uitgaaf vast te stellen op f 12708,263. Het voorstel der commissie zonder beraapslaging aan genomen 26. Rapport op het verzoek van Th. C. Porlegles alhier om eenige tegemoetkoming van gemeentewege in het nadeel ten gevolge van het hem overkomen on geluk bij gelegenheid van den brand op 27 Juni bij J. Pieters in de Achterstraat. Dit verzoek komt aan de commissie niet onbillijk voor. De gemeenteraad heeft zich eenmaal bereid verklaard, om werklieden, bij de gemeente in dienst bij gevaar opleverende gemeente-werken voor rekening der gemeente tegen invaliditeit en ongelukken te verzekeren en den 23 Maart 1892 beslist, dat de bedoeld bij art. 8 van het reglement voor die instelling, gemeente zelve de verzekering voor hare rekening zou voor 1895. Het voorstel strekt om die schadeloosstelling, nemen. Het blusscben van brand behoort zeer zeker tot evenals voor 1894 te bepalen op 138. di0 werken welke voor de daarmede belaste personen Onvoranderd vastgesteld. gevaar kunnen opleveren en de commissie meent daarom, 23. Rapport op de begrooting van het burgerweeshuis de biUökbeid medebrengt in dit geval eene vergoe- voor 1895, sluitende in ontvang en uitgaaf op 12285.575. din£ te geven- uit eene door brandmeesters van spuit Het houden eener inzameling is onnoodig doordat de ij afg08eveu verklaring blijkt dat do verzoeker toen rekenieg van 1893 met, een batig slot van 1756.403 he*. 0ngeluk bem overkwam werkelijk als lid van het gesloten is en het aantal weezen waarnaar de kosten vrijwillig biandweercorps Burgerplicht behulpzaam was van voeding enz. berekend worden, slechts 26 weezen I blusschen van den brand, terwijl door burg. en bedraagt. Voor belegging van kapitaal wordt boven de gewone aflossing door de gemeente van f 2000 nog J 1000 uit getrokken. De commissie stelt voor, de begrooting on veranderd goed te keuren. Met algemeene stemmen de begrooting goedgekeurd. 24. Rapport op de begrooting der schutterij voor 1895. Deze begrooting is gelijk aan die voor 1894 uitgezonderd twee posten die respectievelijk met f 45 en f 60 verhoogd zijn namelijk kosten van instructie en kosten van het schijfschieten in verband waarmede eene toelage uit de gemeentekas van f 2538 wordt aangevraagd, f 105 meer dan voor 1894 werd toegestaan. Na kennis te hebben genomen van de redeneu dier verhooging kan de commissie zich daarmede wel vereenigen waarom zij voorstelt de begrooting onveranderd goed te keuren in het vertrouwen dat de schuttersraad, die volgens de ingezouden rekening over 1893 blijken gegeven heeft van een zuinig beheer, op dien weg zal voortgaan en op de uitgaven voor dezen tak van dienst zooveel moge lijk zal besparen. Zonder beraadslaging de begrooting onveranderd goed gekeurd. Bcgrootlng burgerlijk armbestuur. 25. Rapport op de door hot burgerlijk armbe stuur ingediende begrooting voor 1895, sluitende in ontvang en uitgaaf op f 12858 265 f 216.265 hooger dan voor 1894 De post bedeelingen in geld, geraamd op f 7585, f 335 hooger dan voor 1894 is samengesteld als volgt-: eigen armen f 1854,25, f 10,35 meer; bestedelingen, te Alkmaar verpleegd f 468 f 188,50 minderr. k. armen, beneden den onderdom vaD 60 jarenaan wie door het r. k. parochiaal armbestuur onderstand wordt geweigerd f 2995,25, f 106 meerned. herv. armen aan wie door de diaconie der ned. herv. gemeente onderstand wordt geweigerd, f 1749,30 f 68,40 meer dan voor 1894; voor weth. verzekerd is, dat het door den verzoeker bij zijn verzoekschrift gegeven overzicht van hetgeen door hem na dien tijd verricht is met de werkelijkheid overeen stemt. Stelt de commissie daarom voor, aan dezen verzoeker eene vergoeding te geven 'en het bedrag dier vergoeding op f 50 te bepalen in aanmerking nemende den goruimen tijd, dat hij verhinderd is geweest, zijne gewone bezigheden te vorrichten zij wenscht een stap verder te gaan en voor te stellen, burg. en weth. uit te noodigen, te onderzoeken op welke wijze het bij de brand weer werkzame personeel het best tegen ongelukken kan worden verzekerd en den ui* slag van dat onderzoek aan den Raad mede te deelen. Het is dan mogelijk eene regeling te treffen waardoor in die verzekering goed en afdoende wordt voo:zien. Met algemeene stemmen zonder bespreking aangenomen. Van Burgemeester en Wethouders. 27. Verzoek om machtiging tot het laten maken van den bij provinciale verordening voorgeschreven ligger der wegen. Machtiging verleend. 28. Rapport op het verzoek der hooistekers om eene gratificatie voor buitengewone werkzaamheden in den afgeloopen zomerdoor het vele broeien van hooi als gevolg van de natte weersgesteldheid. Burg. en weth. en de commissie van financiën stellen voorevenals in 1884 en 1888 is geschied aan ieder eene gratificatie van 20 te verleenen. Met algemeene stommen aangenomen, nadat de heer Canters opge merkt had, dat, hoewel hij geen overwegend bezwaar tegen dit voorstel had, het naar zijne meening niet goed is, da delijk eene gratificatie aan gemeente ambtenaren te geven voor eenige meerdere werkzaamheden, die op een zeker oogenblik verricht worden. Daartegenover staat dat wel eens minder werkzaamheden verricht worden, zonder dat er dan sprake is van verlaging van bezoldiging. 29. Voorstel om aan den onlangs gemeente-eigendom bracht, te gebruiken uitsluitend tot bergplaats van gezouten vleesch. B. en W. hebben tegen dit voorstel geen bezwaar zij stellen voor, f 50 huurprijs te laten betalen en het gewone onderhoud van den kelder voor rekening van den huurder te laten alsmede de kosten, vallende op eene huurovereenkomst. Met algemeene stemmen aangenomen, nadat de Voor zitter op verzoek van eenige leden uitdrukkelijk ver klaard had dat streng toezicht zou worden gehouden op het nakomen der bepaling, dat deze kelder voor geen ander doel mag worden gebruikt. De bepaling ten aanzien van het onderhoud werd op voorstel van den heer Kraakman in dezeh zin ge wijzigd dat gerinqe en dagelijksche reparatiën van het ge huurde zonden komen voor rekening van den huurder. 31. Voorstel om op nieuw ontheffing te vragen van de verplichting tot het oprichten eener burgertfagschool, daar de termijn, waarvoor die ontheffing verleend is dezer dagen verstreken is. Met algemeene stemmen burg. en weth. gemachtigd die ontheffing te vragen. 32. Rapport der vaste commissie van bijstand in be trekking tot het beheer en onderhoud der plaatselijke werken en eigendommen op het verzoek van de heeren J. J. Boogh c.s., om vergunning tot het leggen van rails in de gemeente-straten voor den trainoinnlbus- <1 lenst Spoorweg-station—Steenenbrug v. v. De com missie biedt een ontwerp-beslnit aan, waarbij dat verzoek ingewilligd wordt onder eenige voorwaarden, o. a. dat de vergunning verleend wordt voor 30 achtereenvolgende jaren dat jaarlijks eene recognitie van ƒ2,50 aan de ge meente betaald moet worden; dat alle bestratingen zouden moeten geschieden door werklieden der gemeente, onder toezicht van burg. en weth., tegen den kostendeu prijs. Bij de artikelsgewijze behandeling dezer voorwaarden worden na uitvoerige besprekingen verschillende wijzi gingen aangenomeno.a. wordt op voorstel van den heer Kraak man bepaald, dat de rails gelegd moeten wor den volgens aanwijzing van burg. en weth., met dien verstande dat de rails in de Langestraat niet in het midden worden gelegden op voorstel van de heeren Kraakman, Boelmans ter Spill en Bosman, dat het onder houd van den weg tusschen de rails voor rekening van de gemeente zal blijven na verloop van een jaar nadat de exploitatie aangevangen is. 33. Op voorstel van den V oorzitter wordt daarna besloten, dat de vergadering des avonds te half acht zal worden voortgezet. XXIII. een bestedeling eene som van f 104 f 29 meer dan geworden grond, gelegen langs de noordelijke ringsloot vroeger en uit eene aangevraagde verhoogiug op dezen post met f 414,20 over de verschillende onderdeelen, in volband met de mededeeling, dat in den toestand van het armwezen nog geen verbetering is waar te nemen en de steeds toenemende bevolking het aantal armen van de Cadettenschool, den naam te geven van Metius gracht, ter herinnering aan bet in de geschiedenis van Alkmaar bekende geslacht der Metiusseu. Tot toelichting daarvan wordt medegedeeld, dat Adriaan Antonieszoon, bekend geworden onder den naam van Metius, als ves- voortdurend doet stijgen, zoodat de aanvragen om onder- ting-bouwkundige en burgemeester, vier zonen had, ge stand blijven vermeerderen D' ze ramingen ziin geschied naamdAdriaan, Jacob, Dirk en Antonie. De eerste in overeenstemming met de uitkomsten van de zos eerste hiervan was een groot wis- en sterrekundige de tweede maanden dezes jaars vermeld in de overgelegde staten waarvan het ouderzoek geene aanleiding tot het maken van bedenkingen gaf. De post aankoop van granen on kosten der bakkerij is geraamd op f 1700 of f 100 lager, naar de uitgaaf van 1893, in verband met de giaanprijzen. De berekening isdat 6223 brooden of 565 moer noodig zijn. Voor turf en arbeidsloon is 1 300 of f 50 meer ge raamdnaar de uitkomsten in 1893; voor kleeding en gereedschappen t 145 f 55 moer. was vervaardiger en verbeteraar van optische instromen ten de derde was de schilder van de schilderijen in het Burgerweeshuis en van het stuk in den schoorsteen van het Huis van Achten terwijl eindelijk de vierde den eersten steen gelegd heeft van den Waagtoren. Omdat de Cadettenschool eene inrichting iswaar wiskunde een der hoofdvakken van onderwijs is en ge noemde grond door eene gracht van dat gebouw is ge scheiden, komt deze naam zeer eigenaardig voor. Met 12 tegen 3 stemmen van de heeren Vonk, Jans De po3t verpleging in gestichten is geraamd op f 2500, seu en Coniju die een anderen naam aan dezen weg f 150 minder, verdeeld over de volgende onder-afdeelingen: wilden geven, aangenomen. 3 personen in hot hervormde diakoniehuis f 352 30. 5 weezen of door de ouders verlaten kinderen(één n iuder) in het gesticht ter opvoeding van weezen te Neerbosch tegen f 100 per kind waarvoor vermoede lijk een bedag van f 500 voldoende zal zijn Rapport op het verzoek van Jacob Pels, paarden- slager, alhier om hem tegen f 50 per jaar onderhands te verhuren den voormaligen bierdragerskelder onder het Accijnsgebouw aan de Bierkade ten einde dien kelder na door de gemeente in brnikbareu toestand te zijn ge- De oude heer Jitta die zich tegenwoordig met al die vreemde en jonge gezichten om zich heen niet recht meer op zijn gemak gevoelt in de aiusterdamsche raad zaal en daarom in den laatsten tijd meer luistert dan spreekt, heeft in een der laatste zittingen op het Prin senhof een stelling verkondigd die gerust als motto kon worden geplaatst boven de bespreking der jongste begrooungsdebatten in den amsterdamscheu raad. Ik heb zoo merkte hij in den aanvang der discussie op reeds 21/, dozijn begrootingen in dezen raad medegemaakt en nog nooit is er één ter tafel gebracht of er werd van verschillende kanten op bezuiniging aangedrongen. Inmiddels zijn de uitgaven blijven stijgen en zijn de belastingen voortdurend hooger geworden. Wat waren de heeren dit jaar, toen zij de begrooting onder handen namen, met heilige voornemens bezield om hier wat af te nemen en daar een post te verminderen om aldus de belastingbetalende burgerij te hulp te schie ten Maar welk resultaat is daarmee verkregen Woensdagmiddag heeft de Raad de door burg. en weth. voorgestelde eindcijfers met op één na algemeene stem men goedgekeurd en de enkele duizende guldensdie waren bezuinigd heeft hij geplaatst op den post voor onvoorziene uitgaven. Middagen en avonden heeft men elkander voorgepraatdat de tegenwoordige toestand treurig is en op den duur onhoudbaar moet worden doch men is geëindigd met zijn adkaesie te schenken aan hot voorstel van het Dagelijksch Bestuur tot heffing van 80 opcenten op het personeel en van 4'/4 procent ste delijke inkomstenbelasting. En dat, terwijl men heeft gerekend op een hoog bedrag, door de forensenbelasting op te brengen Wordt deze niet goedgekeurd dan is plotseling het evenwicht tusschen de geraamde ontvang sten en uitgaven totaal verbroken en zullen der burgerij nog zwaardore lasten op de schouders gelegd worden. Het zij verre van ons om dat alles den raadsleden tot een grief te maken. Zij zitten eenmaal in hot schuitje en de eischen die een wereldstad met zich meebrengt nopm hen om zonder veel tegenstribbelen mee te varen. De groote slokoppen zijn het onderwijs en de armenzorg, beiden van zoo teederou aard, dat er niet aan te tomen valt. Mr. Pijnappel beproefde dat niettemin, maar veel plezierige oogenblikken heeft hem dat niet bezorgd. Het voorbereidend onderwijs willende behouden, vond hij den tijd van zes jaar om de lagere school te doorloopen veel te lang. De helft was voldoende en daarom wilde hij de schoolkiuderen in een ochtend- en een middagploeg splitsen waardoor minder schoollokalen en minder per soneel gevorderd zouden worden. Ten opzichte van de armverzorgiug drong mr. Pijnappel er op aan dat maatregelen zouden worden genomen om te beletten dat proletariërs naar Amsterdam kwamen om daar onderstand te erlangen. Wat heeft dat raadslid veel moeten hooren over zijne verdediging van het half time-schoolstelselHet is of we een goede honderd jaar terug worden geplaatst en een der wijze regenten van dien tijd hooren spreken zoo merkte een amsterdamsch volksblad aan daaraan vinnige verwijten vastknoopende over dezen aanval op den minderen man. En ook in den Raad zelf zijn bittere terechtwijzingen tot den heer Pijnappel gericht. Waar men voor zulke enorme sommen staat als het onderwijs en de armenzorg met zich sleepen, daar kon ook het streven van mannen als Roelof Kuipers c s. om van hooge posten wat af te pingelen, op het geheel geen overwegenden invloed uitoefenen wat zijn enkele duizenden tegenover verscheidene tonnen Zelfs het denkbeeld des heeren van Nierop, ondersteund door de financieele raadscommissie, om bij dalenden rente standaard de veertig millioen 3^2 pct's schuld in een

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 2