Het Onrecht Gewroken Zes en Negentigste Jaargang, 1894. Vil IJl) AO Gevonden Voorwerpen, Buitenland. U i t Breda. FEUILLETON. 2 NOVEMBER. ui. Norman L. Gale. NO. 131. Tweede blad. COURANT. Prijs der gewone Ad vcrlentlën Por regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan do Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. 11 KI A A Doze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs pei maanden voor Alkmaar f 0,SÖ; fi anco door hei goheele rijk 1, De 3 nummers O,Ofl. Afzonderlijke nummers 3 ets. SIGAREN DROGERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediend verzoek met. de bijlagen van P. DE FRENNE alhier om vergunning tot het oprich ten van eene sigarendrogerijin het perceel aan het Vijvertje wijk A, No. 17, en dat op Dinsdag 13 No vember 1894 's middags te twaalf uren ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 30 Oct. 1894. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. gedurende de maand October 1894. Eenige rozenkransen, parapluies en sleutels een bril een armband een bont boezelaar een bril in lederen doos, een grijs manteltje, inh. portemonnaie met 1 centeen knipmesje twee bloedkoralen armbandjes een sigaren koker, een portemonnaie inh. f 0,06 een zilveren kin derarmbandje een gouden ring (G. L. H.), een zakboekje met potlood een kachelsleutel een kaasdek (gemerkt H. H. S.), een gutta-perchaband van een kinderenwagen, een beurs inh een dubbeltje, een fluweelen jongenskraag, een verlakt lederen kinderschoentjeeen katoenen vrou wenjacquet een gezangenboekjeeen zwart kraagje eon stuk touw, een vernikkelde knop, een gouden ring een haarsteker, een wit boezelaar, een doosje inh. f 2,10s, een portemonnaie inh. f 1,een bonte damespelsmuts, een blauwe bastaard-hazewindhond, een zil veren remontoir horloge met ketting en een pakje zwart band. Alkmaar, De Commissaris van Politie voorn., 1 Nov. 1894. F. G. C. J. FUNDTER. BELGIE. De socialistische kamerleden hebben den 30 het parlementair program vastgesteld. Zij zullen de volgende voorstellen indienen algemeene amnestie wet telijke regeling van den arbeidsduurorganisatie eener verzekering van werklieden tegen ziekten, ongelukken en invaliditeitherziening der belastingwetten organisatie van eene landbonwverzekering en arbeidsinspectie. Voorts zullen zij de spoedige in behandeling neming veriaogen van de regeeringsontwerpen op de beroeps-syndicaten en de arbeidscontracten. FRANKRIJK. Kamer. Den 27 is een wetsontwerp aangenomen, waarbij het recht van 2*/2 francs op bnitenlandsche stroop verdubbeld wordt. NOORWEGEN. Aan het Stockholmsche Dagblad wordt uit Christiania gemeld, dat de heer Uil rnann, leider der linkorzijde in het vorige Storthing, in een volksbij eenkomst nabij Laurvig verklaard heeft, dat de radicalen hot volgende eischten lo eigen gezanten 2o afschaffing der nu bestaande gezantschappen 3o benoeming van gezanten voor korten tijd met speciale opdrachten. Do heer Ullmanu voegde er bij, dat hij republikein was en dat men den Koning, wanneer deze de aaustelliug van een eigen minister van buitenlandsohe zaken voor Noor- wogen niet wilde goedkeuren, ook wel|kon missen, RUSLAND. Volgens het officiëel'jbulletin van den 30 des morgens 11 uur was de toestand des Keizers aan- merkolijk achteruitgegaan Het bloedspuwen, dat den 29 des avonds begon, is onder het aanhoudend hoesten in den nacht verergord. Er viel eene, zij het ook beperkte, ontsteking van de linkerlong waar te'momen. De toestand wordt in het bulletin gevaarlijk genoemd. Den 31 had do Keizer slechts weinig eetlust. Nog steeds werden verschijnselen waargenomen van ontsteking der long. De ademhaling was moeielijk en de pols zwak. De lijder was zeer zwak. SPANJE. In den ministerraad van den 30 is na vier uren beraadslaging besloten, dat het geheele kabinet zal aftreden. Sagasta bracht de aanvraag om ontslag van het kabinet aan de Koningin-Regentes. Evenals zulks vau tijd tot tijd plaats heeft in elke inrichting van onderwijswaart ook nu en dan oen onrustige geest rond onder 'de discipelen der Koninklijke Militaire Academie. Gewoonlijk loopt zoo iets uit op het toedienen eener min of meer ernstige straf aan enkele belhamels en voor een heele poos is de rust hersteld. Zoo gaat het hier en overal. Gebeurt zoo iets op eene kostschool, of in een weeshuis, of in een der klassen eener Hoogero Bnrgerschool of van een Gymnasium, dan kraait er geen haan naar. Hoogstens levert zoo'n grapje wat stof voor de brieven der)jongens aan hnnne verwanten vrienden en kennissen waarin dan ieder hunner zich voorstelt als de held van het stuk, on iedereen zich zei ven le beau róle toebedeelt. Niet zoodra echter heeft er iets plaats in de Ko ninklijke Militaire Academie of rappe schrijvers zetten zich aan den arbeid om het Nederlandsche volk te ver halen van wat daar alzoo geschied is in dat oude kasteel van Breda. In kleuren en geuren valsche kleuren dikwijls geuren van verdacht allooi meestal worden de vree- selijke dingen verhaaldde oorzaken opgespoordde gevolgen berekend. En de respectieve mama's, plus de respectabele papa's worden de dupes van deze schrijfzucht die heel wat vermindoren zou wanneer de uitgevers van couranten besluiten konden om niet langer het honorarium hunner VAN EDNA LVALL. Vertaald door Guillette. 45) EEN EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Zij kon geen ziellooze echo zijn Van 't. woord, dat haar geliefde sprak; llaar fierheid duldt verduistring niet Van 't licht, dat eigen geest ontstak; llaar vurig hart, haar helder oog Ontdekten aan mijn trager zin 't Verborgen pad, dat eens wie weet! Ons voert een hemel in. Het was Februari, de lichten in het studeervertrek waren juist aaugestokou Clemency was haar gewone avondlectuur Voor haar grootvader begonnen, toen zij schrikten van een gestommel in de vestibule alsof er iemand van buiten kwam. Niemand werd verwacht, het was reeds te laat om een der buren van de landgoede ren in den omtrek te verwachten. Clemency voelde haar hart onstuimig kloppen in de hoop, dat het haar vriend zon zijn, doch hierin werd zjj spoedig teleurgesteld; de knecht deed de kamerdeur open en kondigde mr. Bennett aan. Niemand die meer van Joscelyn verschilde dan haar zwager; waar de een vrooljjk, levendig, jongensachtig was, had de ander iets ouwelijks voor zijn leeftijd, iets sombers en ernstigs, nooit scheen hij de wereldsche zaken van zich te kunnen zetten. Thans evenwel zag Bennett er dubbel somber uit, Clemency begreep onmiddelijk dat er iets met Faith gebeurd was. »Kom je met slechte tijding?" vroeg zij met trillende lippen. »Neen, zoo erg is het niet. Wij maken ons enkel ou- gernst over Faith. Zij is hoogst zenauwachtigsedert iemand zoo dom was in haar bijzijn de gruwelen te be schrijven toen de koninklijke troepen Cirencester plunder den. En toen het leger den volgenden dag naar Glouces ter trok en de stad opeischte was zij geheel van streek." «Gloucester!" riep Sir Robert. «Daar weten wij niets van »Ja,' zei Christopher Bennett, «de tweode van deze maand is 't gebeurd. Maar kolonel Massey en de burge meester hebben verklaard, dat zij de stad voor het Par lement bezet hielden en slechts op bevel van een der autoriteiten zouden overgeven. Prins Ruprecht trok toen af naar Cirencester en voor het oogenblik is alles rustig, Zoodra ik Faith alleen durfde laten, ben ik op reis ge gaan naar Londen om een pas voor Mistress Coriton die haar en haar bedienden vrijheid geeft om te reizen, want ik hoop Sir, dat ik mijn schoonzuster mag mee nemen naar Gloucester, waar men vnrig naar haar ver langt. Ik weet niet hoe mijn arm vrouwtje alles door maken zal, en zij roept aauhoudend om Clemency." «We zijn nooit van elkaar geweest," zei Clemency, «ik merkte al uit haar laatsten brief, dat zij heel gedrukt is. O, grootvader, mag ik gaan «Mij dnnkt, het is nu geon tijd voor oen jong meisje om te reizen," zei Sir Robert aarzelend. «Maar ik heb Christopher om mij te beschermen," pleitte Clemency, «en ben niets bang. Charlotte zal zeker goed voor de kiuderon zorgendus als u mij missen kunt «Dat is nu de vraag niet," zei Sir Robert, «ik ben het alleen niet mot mijzolven eens of ik je zoo in gevaar mag doen begeven. Wat de kinderen aangaat, zij zijn hier veilig; mrs. Ursula en mrs. Arbella zullen wel eens komen kijken. Want je zult zien, Charlotto laat je niet alleen gaan." «Daar had ik nog niot aan gedacht. Mag ik er eens met haar ovor spreken medewerkers on correspondenten per regel te betalen. De verleiding wordt te sterk om geen orkaan te ma ken van wat toch eigonljjk slechts een storm in eon inkpot is Wjj zouden curieuse staaltjes kunnen verhalen van al den onzin, die soms door militaire correspondenten van bladen wordt opgedischt in heel deftig uitziende arti kelen, terwijl de militaire fails divers, zelfs van de toon gevende bladen, meermalen hot belachelijke nabij komon. En als men die grappenmakers onder vier oogen vraagt, of zij zich niet schamen het lezend pnbliek te vervelen met al die militair-huishoudelijke praatjes gegoten in bericht8vorm dan hoort men meermalen het antwoord rn'n waarde, zoolang de uitgevers zoo dom zijn zullcen kost op te nemen en er voor betalen, kan het mij niet schelen. En dan zijt ge natuurlijk uitgepraat. De onbekendheid van de meeste redacties met de meest gewone militaire dingen grenst inderdaad aan 't ongelooflijke. Hun overi gens zoo ontwikkeld verstand laat hen dan ook geheel in den steek wanneer iemand hun iets toezendt be treffende militaire aangelegenheden. Wjj zouden het deftige blad kunnen noemen, waarin na eene mededeeling in het vorig nummer dat de sol daten op een militairen marsch een broodje met worst zenden meêkrijgeneen nieuw bericht verscheen waarvan de inhond hierop neerkwam dat geen worst maar kaas op de broodjes was gegeven Die correspondent was een mij bekend officierdie een fijne flesch won tengevolge der door hem voorspelde en door anderen bestreden domheid der redactie Men vergeve ons deze afdwaling van het onderwerp en we keeren terug naar de cadets. Zooals we reeds lieten doorschemeren is er voor de leesvoor enkele jongelui weder eens eene aanlei ding geweest om ongepaste en met eene goede opvatting der krijgstocht strijdige «aardigheden" te verkoopen en de pers heeft de gewone commentaren geleverd. De éen zeide dat een hoofdofficier van de infanterie chef moest wezon en geen artillerist als de heer van Pesch. Een ander beweerde, dat 't hem eigenlijk zat in den eerste-officierals dat oen infanterist was, zie je dan Een darde snuggere bol zocht het bij de leeraren een vierde bij de officieren met de opleiding belast. Een vijfde noemde den naam van een kapitein die «misschien niet volledig den tact heeft, om met jongelui streng, doch met beleid om te gaan." «Die kapitein", zegt onze Telegraaf-correspondent, «heeft het gewichtigste deel der opleiding vrij oppermachtig tot zjjn taak en past dit op misschien minder handige wijze toe." Verder zegt diezelfde meneer de berichtgeverdat «als er éen klacht is bij deskundigen over de opleiding der cadettenhet deze is dat zij veel te veel vrijheid genieten." Wij voor ons hebben ook onze denkbeelden over den persoon die de hoofdschuldige is van al de ongepaste aardighedenwelke levenslustige cadets zich veroorloven, En wij willen, niet langs een omweg, en niet bedektelijk. Na hiertoe verlof gekregen te hebben, ijlde Clemency naar de kinderkamer, waar de kleintjes vroolijk aan het spelon waren, terwijl de getrouwe kindermeid ijverig zat te naaien. Clemency verhaalde alles van mr. Bonnett's komst en de ongesteldheid van Faith. Charlotte Wellssedert Clemency's geboorte in de familie gaf haar naald een oogenblik rust en luisterde aandachtig. Zij was eene vrouw van omstreeks veertig jaar, gekleed in een effen grijs nankin japon, een wit mutsje en witte boezelaar. Wie haar zag werd terstond getroffen door haar ver standig, vriendelijk gelaat, maar alleen zij die haar dage lijks zagen, kenden het edele karakter, wisten hoe tronw zij was in de vervulling harer plichten, altijd dacht aan anderen, nimmer aan zichzelf. Sir Robert had goed ge raden, Charlotte stelde dadelijk voor meê te gaan, en zonder te letten op Clemency's verhaal van de gevaren en moeielijkbeden in deze dagen aan het reizen verbon den, was zij weer druk aan den arbeid. «Ik moet dezen mantel even afmaken, kind, het is geen half uurtje werk, en dan zal ik een en ander in pakken, zoo beknopt mogelijk, want ik weet het, heeren houden niet van bagage. Voor de kinderen heb ik geen zorgKate en Anna zullen er goed op passen, maar me dnnkt, je moest Sir Robert Neal voorstellen de dames van Dower House te logeeren te vragen terwijl je weg bent. Zij konden een oogje houden op het huishouden on Sir Robert had meteen gezelschap Hiertoe werd besloten, en don volgenden morgen, nog voor de dauw was opgetrokken, kwam mrs. Ursula door het natte gras overloopen om afscheid te nemen van Clemency en eenige bijzonderheden aan Charlotte te vragen betreffende de kleine Monnie. Toen Clemency na een onrustigen nacht ontwaakte, was haar vriondeljjk, trouw gelaat het eerste waar haar oog op viel. «Je ziet er vermoeid uit, kindlief," zei mrs. Ursula, hot gloeiende gezichtje kussende en de verwarde haren glad strijkende, «zeker te opgewonden om te slapen «Ja, ik ben blij, dat ik wakker ben," hernam Clemency, «ik heb znlke akelige droomen gehad I Christopher ver- Telefoonnummer 3

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 5