I Nederland. 1' Staatsbegrooting voor 1895. maar rond en vierkant den kerel noemen 't Is in ons oog noch de gouverneur, noch do eerste-officiernoch een of ander burgerleeraar, noch de kapitein, met de mili taire opleiding belast, maar het is de vleeschhonwer. De cadets worden te sterk gevoed om niet eens uit den band te springen nu en dan que (liable Mijne denkbeelden als theoretisch vegotariër zijn bij dit oordeel geheel buiten spel. En wat nu die vrijheid betreft, zoo meen ik, dat juist het omgekeerde waar is van hetgeen de Telegraaf corres pondent beweert in zijn stukje van dinsdag j.l. (morgen- editie). Niet heeft men te letten op de vrijheid, welke de cadet later genieten zal als jong officior, maar op die, welke hij vroeger genoot als gymnasiast of huogere bur ger, als veel geliefd zoontjo van op hun jongen trotsche ouders. En hetgeen zoo nu en dan zich eens voordoet aan de academie en hetgeen, zooals wij reeds zeiden, zoo heel erg, verschrikkelijk erg nog nooit is geweest, is niets anders, dan do botsing van vroegere vrijheidsrechten met de huidige beperking, is niets ergers dan de capriolon van een jong paard, dat men den tengel laat voelen. En de heele kunst is nu maar. om dien teugel al vierend, toch vast te houden. That is the question, die door de penny-a-liner's reods lang tot hun eigen voordeel on genoegen is opgelost. Departement van Justitie. Hoowel sommige leden in de afdeelingnn meenden, dat niets afdoening van het kiesrecht mocht vertragen, dron gen zij niettemin op wijziging van verschillende onder werpen van wetgeving aan, nu eenmaal de regeering die in uitzicht had gesteld. Zoo wees men op de dringende behoeften aan wettelijke regeling der vicarie-goederenop de wenschelijkheid van herziening van sommige titels van het Burgerlijk Wetboek, met name die over de voogdij en vooral die, regelende de rechten der gehuwde vrouw het laatste bepaaldelijk met het oog in geval van een huwelijk van de Koningin. Voorts werd aangedrongen op herziening der bepalingen omtrent de rechtsverhouding tusschen ouders en kinderen, waartegen als bezwaren gelden, dat geene ontzetting uit de ouderlijke macht door den burgerlijken rechter is toe gelaten en het kind door den voogd in alle gevallen aau den langstlevenden echtgenoot, die de voogdij verloren heeft, kan ontnomen worden op wederindiening van hot wets ontwerp tot uitbreiding van het gotnigenbewijs in burger lijke zaken tot regeling van de naamlooze vennootschappen, wegens de groote maatschappelijke en oeconomische be langen daarbij betrokken op wijziging van de bepalingen omtrent de scbeepsverklaringen en de ligdagen. Algemeen werd aangedrongen op maatregelen tegen verijdeling van den publieken verkooper bij executie ter zake van belastingschuld en andere wanbetalingen, omdat dit kwaad den eerbied voor het Staatsgezag ondermijnt en de maatschappelijke orde bedreigt. Verschillende denk beelden, hoe dit misdrijf te keeren, werden geopperd. O.a. de toewijzing der goederen bij afslag, in plaats van bij opbod, en door handhaving van de orde bij verkooping door politie of wel het duitsche stelsel, dat de admini stratie bevoegd maakt het roerend goed van den geëxecu teerde goheel of gedeeltelijk weg te voeren en ouderhands te verkoopen, onder verplichting van latere afrekening. Voorts werden gewenscht bespoediging der berechting van politie-overtredingenhet brengen van de gerechts kosten, ook bij veroordeeliug, ten laste van den Staat, hoewel andere leden zich daarmede niet ingenomen be toonden, en een wijziging, waardoor de kantonrechters niet langer hulpofficieren van justitie zouden zijn. Enkelen beploitten wederinvoering der doodstraf en vau lijfstraffen; anderen betwijfelden de afschrikkende kracht van de doodstraf. De vervangende hechtenis wenschte men zooveel mogelijk te beperken of althans do kosten daarvau op de goederen van den veroordeelde te verbalen. Verscheidene leden drongen aan op verhooging van den leeftijd, waarop kinderen strafrechterlijk kunnen vervolgd worden tot 12 of 14 jaren. telde gisteravond hoe de royalisten de gevangenen van Cirencester naar Oxford gesleept hebben. Had u er ook van gehoord »Neen," zoi mrs. Ursula, »wij weten alleen dat Prins Rnprecht Cirencester ingenomen heeft. Wat is er dan gebeurd »Ciroucester is geplunderd, de gevangenen ongeveer twaalf honderd zonder eten of drinken in de kerk opgesloten, velen gewond. Sommigen heeft men kunnen afkoopen, maar hoewel het geld ontvangen was, wilden do officieren, dat zij tot Oxford meegingen »om den zege tocht luister bij te zetten", zooals ze het noemden, en den koning vertoond te wordon Don volgenden morgen werden zo twee aan twee aan elkaar gebondenhalf naakt over de modderige wegen voortgesleurd, geduwd en geslagen alsof het beesten waren. Christopher zegt dat er vele fatsoenlijke lieden onder waren, domiués en ambtenaren, behalvo natuurlijk de officieren en soldaten. In Whitney zijn ze opnieuw in de kerk opgesloten wederom zonder voedselden volgenden dag ging het naar Oxford Daar werden zij in triomf door de straten gevoerd, waar de koning met vele edelen, en de inwoners van de stad met een glimlach hun ellende aanzagen. Onder de slachtoffers was er een. die om ziju innemende schoonheid aller oogeu tot zich trok daar hij niet loopen kou, had men hom op oen ongezadeld paard gezet; zijn wonden gaaptou, het lichaam was mot bloed bevlekt, toch bleef hij recht overeind zitten, tot een vrouw, die dicht bij don koning stond, riep: »het is je verdiende loon, verrador" en hij dood nederviel. Dit tooneel heb ik den geheeleu nacht voor mij gehad, en altijd had de gevangene het gezicht van Joscelyn." »Kom, het is niet waarschijnlijk dat hij te Cirencester was! Had Sir William Waller daar met zijn leger gelegen, men bad do stad niet gekregen," zei mrs. Ursula, »on Bennett had het stellig gehoord als Joscelyn er was." Clemency liet zich door de goedhartige oude dame geruststellen, sloeg de armen om haar hals en riep »0, als al de volgelingen van den koning zoo waron als u Maar hoe is het toch mogelijk dat u de zegepraal In alle afdeelingon werd geklaagd over de opruiende taal in sommige vergaderingen en bladen geuit en over de rustverstoringen waartoe de bedoelde samenkomsten en het venten dier bladen aanleiding geven, waarnit telkens ongeregeldheden voortvloeien tot grooton overlast van de rustige ingezetenen. Groot verschil van gevoelen heerschte over de maatregelen, tegen het aangeduide kwaad te nemen. Aanbevolen werd een wetgeving tegen de misbruiken der absolute vrijheid van drukpers en van die van ver gaderen, door o.a. te bepalen, dat alle dagbladartikelen onderteekend moeten zijn, waarin echter andere leden weinig heil zagen, die hunnerzijds ongaarne de grond wettig gewaarborgde vrijheden wilden prijsgeven. Som- mige'n vestigden de aandacht op het strafbaar stel len niet alleen van opruiing tot een straf baar feit, doch ook oprniing tegen de rechtsorden, zooals b.v. aanzetting tot het niet-betalen van belasting. Van uit breiding van do bevoogdheid dor burgemeesters om het venten van aanstoot gevende blaadjes te verbieden werd wegneming van de aanleiding tot wanordelijkheden ver wacht. Verscheidene leden zochten de oorzaken van de onrust in de te zachte behandeling, die de gevangenen ondervinden. Ten slotte verzocht men den minister, wat hij denkt te moeten doen om de opruiingen en rustver storingen tegen te gaan. Tot wegneming der onveiligheid in sommige steden werd de vorming van een goed korps detectives aanbe volen. Ook het wangedrag van jeugdige personen kwam weer ter sprake Ais middelen tot beteugeling van de baldadigheid der jeugd werden aangeprezen uitbreiding van de macht der onderwijzers, om tegen wangedrag der kinderen buiten school te kunnen opkomen en het straffen met lichamelijke kastijding bij betrapping op heoterdaad. De toenemende bedelarij en landlooperij leidden mede tot het verzoek om maatregelen tegen die plagen. De steun van den minister werd ingeroepen voor het bevorderen der uitzetting van zoodanige vreemde kellnerinuen, die feitelijk van het plegen van ontucht hare kostwinning maken. Enkele leden wonschten met het oog op de af schaffing van het patentrecht, verhooging van het maxi mum van het vergunningsrecht, waartegenover andere leden dan ook strengere maatregelen tegen den clandesti- non verkoop van sterkeu drank noodzakelijk oordeelden. In zake het notariaat werd weder geklaagd over te hooge rekeningen der notarissen en de misbruiken in hunne bemoeiingen, tegen welk kwaad als eenig afdoend middel werd aanbevolen het maken van de notarissen tol staatsambtenaren met een vast tractement. Nog werd in verschillende afdeelingen geklaagd over de vertraging dor burgerlijke procedures, door de lauge termijnen voor getuigenverhooren en pleidooien bepaald. Aangedrongen werd op uitbreiding van het personeel der rechtbank te 's-Graveuhage. Omtrent de nieuwe regeling van de bezoldiging der auditeurs-militair liepen do gevoelens uiteen. Het denkbeeld om tegenover do uitbreiding der maro- chaussées de Rijksvoldwacht in te krimpen, vond krach tige bestrijding. De nadeelige gevolgen van de wet op de jacht en visscherij voor de landbouwende bevolking werden we derom uiteengezet en men vroeg, of de minister bereid is aan hare bezwaren tegemoet te komen. In verschillende afdeelingon werd de wenschelijkheid betoogd van de invoering der strafbladen, liefst met toepassing van het stelsel van lichaamsmeting Ofschoon do ongeschiktheid erkennende van het gebouw van de rechtbank te 's Gravenhage, hadden toch vele leden be zwaar tegen het plan tot stichting van een nieuw gebouw, dat eensdeels bestond in het bedrag der geraamde kosten, anderdeels in de stichting van het gebouw in de Hof straat. Voor de plaatsing van een bruikbaar gebouw vestigde men de aandacht op de Rijksterreinen aan het Bezuidenhout. Bij kon. besluit van den '27 is bencemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau de heer G. W. Daems, griffier bij het kantongerecht te Steen wijk, welke betrek king hij den 30 vijftig jaren bekleedde. Den 29 is te Ter-Neuzen aan het spoorwegstation een arbeider bij het rangeeren van goederentreinen tus- hoopt van een vorst die zich zoo weinig bekommert om de ellenden van zijn volk »Ik heb eorbied voor het koningschap. Als mensch heeft Z. M. zoker zijn gebreken, als ieder ander, ofschoon zelfs gij zult toestemmeu, dat hij ook vele deugden heeft." Hij houdt veel van zijn vrouw en kinderen, dit is natuurlijk, dunkt mij. Ook heet het dat hij godsdienstig is, ik noem het echter geen godsdienst als men zijn woord breekt en de menschen bedriegt. Eu wat uw eer bied voor het koningschap betreft als hij dit ontoerd heeft, dan zal God hem van zijn ambt ontzetten, evenals Hij het Saul gedaan heeft." »Kind," hernam mrs. Ursula, »je bout nog jong en daardoor hard. Spreek geen opinie uit over iemand wiens daden je niet beoordeolen kunt. Het is geen Kleinigheid dat een vorst, opgevoed aan het verdorven hof van koning Jacobus, een rein, welmeonend hart behoudon heeft. Maar kom, we zullen hierover zwijgen en zorgen dat je wat gebruikt voor je de reis aanvaardt." Toen Clemency een paar uur later met Charlotte en haar zwager het land doorreed en de tranen, bij het afscheid geschreid, gedroogd waren, genoot zij werkelijk van de opwekkende beweging inde frissche Februarilucht. Zevou dagen duurde het eer zij in Gloucestershire waren hier even wol werd het reizen meer bezwaarlijk, en zag men de ellenden van den oorlog. Meermalen reden zij voorbij huizen, door den gevreesden »Rooverprins", zoo als prins Rnprecht genoemd werd, verbranddikwijls kon Clemency des nachts niet slapen doo(, de verschrik kelijke tooneelen welke zij overdag gezien had: uitge teerde weeklagende vrouwen bavelooze, uitgehongerde kinderen mannen, op het gruwzaamst gewond of voor hun leven verminkt Alles in haar kookte van verontwaardiging over den koning die verantwoordelijk was voor zooveel naamlooze ellende. Nu eerst gevoelde zij waarom kolonel Hampden de gruwelen van den oorlog kon brengen over een land dat hij zoo liefhad Niets kon een man als hij tot oen zoo wanhopig middel zijn toevlucht doen nemen dan de hoop Engeland haar vrijheid terug te geven. schen de buffers van twee wagons geraakt. Hij werd zoodanig gegrepen, dat de dood onmiddellijk volgde. De arr. rechtbank te Arnhem heeft den 30 Stel- brink uit Nijmegenbeklaagd van mishandeling met doodelijkeu afloop, gepleegd op den weesvader Konst, tot 18 maanden gevangenisstraf veroordeeld. De Koningin-Regentes heeft aan het bestuur van het geheel-onthoudersgebouw te Groningen 200 ge schonken. De gemeenteraad van Zutfen heeft besloten, met ingang van 1 Januari 1895, den gasprijs terug te brengen van 6 cent op 5'/2 cent per kub. el en tot wederoprich ting eener bank van leening. Amsterdam. Bij de herstemming voor lid der Prov. Staten op den 3 kwamen 3341 van de 23112 kie zers op, tegen 2547 bij de eerste stemming. Gekozen werd de heer A. Roelvink lib., met 1812 stemmen de heer mr. L. H. Povelkath., bekwam 1513 stemmen. Broek op Ijanffedijk. Bedankt voor het beroep naar de gerei, gemeente door A. Varekamp te Tiel. Haarlem. Den 30 zijn drie van de vijf voor de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek geslaagd, n.l. de dames A. H. H. Klokke van Steenwijk, A. J. Kramer en J. R. A. B. over de Linden, alhier. Aan de Leidsche vaart is wederom een cholera-geval voorgekomen. tütgeest. Het fanfare-gezolschap onder leiding van den heer P. Veizeboer Jr., gaf den 30 in »de Ooie vaar" hare eerste uitvoering in dit seizoen voor eene goed bezette zaal. Dat de vereeniging goed is vooruit gegaan, bleek bij deze gelegenheid ten duidelijkste. Op eene aangename wijze werden do verschillende nummers afgewisseld door piano en zang. De bas-solo Gloeiend gesmeed," van dr. Pijzei, werd verdienstelijk gezongen, en van den kwartetzang voldeed inzonderheid De Kleinste" van J. Loser. Het aantal kunstlievende leden is tot 85 gestegen. - De rederijkerskamer >Door oefening vooruitgang" opende hare wintervoorstellingen in het lokaal van den heer Baars met het treurspel Marie Jeanne" en het blijspel »'t Bedrogen drietal". Niettegenstaande tegelijkertijd in »de Ooievaar" de uitvoering van het fanfare-gezelschap plaats had was de opkomst zeer bevredigend. De vereeniging telt onder hare werkende leden enkele zeer goede krachten. Do beide stukken werden goed afge speeld, en de toehoorders keerden hoogst voldaan huis waarts. Den 20 November zal de rederijkerskamer »Vondel" hare eerste uitvoering geven. Den 31 des nachts is te Wolvega een leego mato- riëel-trein ontspoord, doordat een paard op de rails lag, dat vermorseld werdnegen wagens geraakten uit do rails en werden grootendeels verbrijzeld de remmer Westra bleef ongedeerd. Benoemd tot onderwijzeres te Snoek mej. J. J. Camphuis te Spanbroek. Bergen. De Raad heeft den 29 tot wethouder en ambtenaar van den burgerlijken stand gekozen den heer Jacs. Oldenburg. Wierlngerwaard. Dezer dagen werd in deze gemeente bij drie landbouwers, de heeren G. Grin, Jn. Smit en P. Kooij mond- en klauwzeer geconstateerdbij den heer Kooij zijn tot heden slechts schapen aangetast. De vergadering der hier gevestigde afdeeling der Hol- landsche Maatschappij van landbouw, den 30 gehouden, werd door slechts 10 leden bijgewoond. Na opening lezing en goedkouring der notulen werd mededeeling gedaan van eenige ingekomen stukken. Tot afgevaardigde naar de najaarsvergadering van Hollands Noorderkwartier werd benoemd de heer A. Sleutel, tot candidaten voor leden van het hoofdbestuur de heeren P. W. baron van Tuijl van Serooskerko te Velzen en J. Renkes Borger te Leiden. Met. het oog op den minder gunstigen toestand der kas werd aan het bestuur overgelaten of de afdee ling de volgende algemeene vergadering al dan niet zal vertegenwoordigd worden. Voor de sluiting werd den afgevaardigden bestuursleden, den heeren Groneman, V. Bakker Jz. en A. K. Kaan dank gezegd voor hetgeen zij gedurende hun lidmaatschap van het bestuur in het be lang der afdeeling hadden gedaan. Do handleiding voor kunstnaaldwerk, school en industriedoor Mathilda Tonuetleerares aan do Hoogere Burgerschool voor meisjes te Leiden, stelt zich ten doel eenige nieuwe versieringen te geven bestaande te vergrooten en daardoor meer te verduidelijken. Het kan gezegd worden in ons land geen mededinger te hebbendaar het het eenige is, van dien aard in het licht verschenen. Het werk hoeft eene vierledige bestemming le voor dames die, met gevoel voor het schoone en met kunst liefde een gedeelte van haren tijd aan do kunsthand werken bestedenhaar zal blijken, bij nader onderzoek, dat het een alleszins nuttig en onmisbaar sieraad zijn zal op haar werktafeltje 2e voor damos die zich voorbereiden tot het examen in fraaie handwerken zij zullen er eene leiddraad in vinden bij hare oefeningen 3e voor teekenaars die er modellen in vinden, welke door vergrooten verkleinen omkeeren en combiueeren oefening te over aanbieden4e voor do industrie waarvoor de motieven stof genoeg aanbieden tot versie ring, enz. Het werk bestaat uit twaalf platen (16 motie von) in artistiek uitgevoerde portefeuille, benevens eene beknopte handleiding. »Kijk," hoorde ze op eens de stem van haar zwagor, »daar is de toren van den dom reeds." Clemency keerde het hoofd om in richting waar Beuuott wees, en haar hart begon van vreugde te kloppen toen zij den zwaren vierkanten toren tegen de lucht zag afstoken, en wist dat zij zich nu dicht bij Faith bevond. Het begon donker te worden toen zij de brug over reden. Clemency was zeer vermoeid toen zij eenige minuten later in een gezellig vertrek bij den haard stond en Faith zich schreiende en lachende om haar hals wierp. »Ben je beter?" was het eeiste wat Clemency vroeg. »Ja, ja 1" fluisterde Faith. »Nu jij gekomen bent is alles goed 1" (Wordt vervolgd). Drukkerij v. Herms. Coster ZoonAlkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 6