Stadsberichten. N e d e r 1 a n d. Telegrafische Berichten. Markt- en Beursberichten. BURGERLIJKE STAND zij die demping in de toekomst ook nuttig en wenschelijk. In ééne sectie was de aandacht gevestigd op den stei ger aan de Kanaalkadedie onpractisch is voor den handel in het algemeen en alleen aan stoombooten gemak geeft. Die sectie stelde voor, door verlaging van enkele gedeelten den steiger zoodanig te veranderen dat ook kleinere schepen daarvan als los- en ladingplaats kunnen gebruik maken en de gemakkelijke overlading van briquet- ten van wagons in schepen weer kan plaats hebben. Burg. en weth. hadden in hun antwoord ontraden om aan dezen steiger die na langdurige overwegingen ge maakt is overeenkomstig het door den Raad genomen besluit, thans reeds veranderingen te maken. Voor het goed verband zou het maken dier veranderingen zeker niet aanbevelenswaardig zijn. Wil men den handel ge rieven, dan komt het hun niet ongeschikt voordat op een paar plaatsen een trap gemaakt wordt. Dit zou voor velen zelfs zeer geriefelijk zijn. De in do sectie gemaakte bedenkingen werden door den heer Canters nader toegelicht en uiteengezet. Ten slotte werd besloteu dat nader overwogen zal worden, op welke wijze aan de bestaande bedenkingen het best kan worden te gemoet gekomen. In ééne sctie werd gewezen op de moeilijkheid van het blusschen van brand, wanneer deze onverhoopt mocht uitbreken in eene straattot markt aangewezen tijdens eene der groote veemarkten. De versperring van den weg is dan zoo grootdat de brandweer geheel vertraagd wordt in hare bewegingen en ongelukken bijna niet kunnen uitblijven. Aan burgemeester en wethouders werd in overweging gegeven, evenals op enkele punten tijdens de kermis ook tijdens bedoelde markten de standpijpen op do waterleiding op de meest bezette plaatsen gereed te doen staan, terwijl aanbevolen wordt de Paardensteeg te doen ophouden voor het verkeer. Bnrg. en weth. hadden geantwoord dathoewel het hier ter sprake gebrachte feit zeker aanleiding tot moeilijkheden zou geven, zoo geloofden zij toch, dat het niet zoo ernstig zou zijn dat de brandweer geheel in hare bewegingen belemmerd zou worden. Dat dit gevaar niet licht geteld wordtblijkt reeds uit den maatregel om op de Gedempte Nieuwesloot, bij voorbeeld, de brand putten zooveel mogelijk vrij te houden. Zij zijn bereid al hetgeen strekken kan om het gevaar te doen vermin deren te verlichten, doch achten het openhouden van de Paardensteegeene geliefde standplaats van vee minder noodig, daar op de Kanaalkade, welke daarmede evenwijdig loopt steeds in het middenpad voldoende ruimte is langs welke de brandspuiten kunnen gaan. De heer Canters zette de bezwaren der sectie nader uiteen. Een bepaald beslnit werd niet genomen. In ééne sectie werd de wensch uitgesproken dat hoewel omtrent de verbouwing van de openbare burger school nog geen bepaald besluit was genomen en dus geen bepaald cijfer daarvoor uitgetrokken kou worden de plannon tot verandering spoedig bjj den Raad mogen inkomen. Burg. en weth. antwoordden, dat reeds in handen der vaste commissie van bijstand in betrekking tot het be heer en onderhoud der plaatselijke werken en eigendom men om bericht en raad gesteld was een plan tot ver betering der kleerenbergplaatsen in de burgerschool. Deze commissie had moer afdoende plannen tot ver betering en vergrooting der school verlangdwelke plannen haar den 23 October waren toegezonden. De kosten dezer door den gemeente architect globaal bere kende plannen loopen tusschen de f 15000 en f 20000 uiteen. Zoodra deze commissie een besluit genomen heeft, zal aan don Raad van een en ander mededeeling geschie den, opdat een besluit genomen worde. Iu de burgeravondschool zal, in overleg met den directeur, in één lokaal met gas-gloeilieht een proef genomen wor den, ter beoordeeling of besparing kan worden verkregen, zonder nadeel voor het onderwijs; van den uitslag zal aan den Raad mededeeling worden gedaan. Nader overleg zal door burg. en weth. plaats hebben over den wensch om hot gras in Middenhout niet te verpachten maar in eigen beheer te maaien. De woning van den commissaris van politie zal aan de telefoon aangesloten worden. 37. Nadat in eene zitting met gesloten deuren een paar rapporten der commissie van financiëu omtrent eenige bezwaarschriften tegen de plaatselijke directe be lasting naar het inkomen dienst 1894 behandeld waren, werd de vergadering gesloten, daar geen der leden iets in het midden had te brengen. voor lid der Tweede Kamer aan den heer J. J. Kraakman, kap.-luit. ter zee titulair. Benningbroek. Den 2 is het herhalingsonder- wijs weder hervat met 14 leerlingen. Ofschoon het mond- en klauwzeer zich hier ook bij enkele veehouders voordoet, kenmerkt het zich niet tot nog toe door een hevigen graad. Purmerend-Alkmaar. Schcrmerhorn. Het leggen der trambaan gaat niet bijzonder snel. Van den weg die 15 November van Purmerend naar Rijp moest gereed zijn zijn slechts eenige honderden ellen rails gelegd. Een kwestie tusschen den aannemer en zandlossers te Rijp wegens het uitbetalen van het loon deed in bet begin dezer week het werk aldaar een paar dagen stilstaan. Met den bouw van het station alhier en der bruggen Rijp-Alkmaar is een begin gemaakt. Den 1 November is aan de openbare school alhier hot herhalingsonderwijs weder begonnen. Het aantal leerlingen bedraagt aanvankelijk 33. Oudkarspel. Tot lid van bestuur van de banne is herbenoemd de heer A. Borst Az., tot secretaris de heer M. Kroon Cz. en tot penningmeester de heer P. Eecen Pz. - Sehagen. Den 2 heeft het comité, dat zich in der tijd heeft gevormd om eene beloouing te verkrijgen voor hen die de justitie op het spoor moesten brengen van den dader van den moord op do beide vrouwen alhier eene vergadering in het lokaal Roggeveen gehouden om eene beslissing iu deze te nemen. Door de leden van het comité werd besloten om de helft van de door hen toe gezegde gelden beschikbaar te stellen als eene belooning voor de onderscheidene politie-agenten die zich in de treurige zaak op zoo flinke wijze van hunne plichton hadden gekweten. Den verderen inschrijvers op de lijsten zal gevraagd worden ook van hunne gelden de helft daarvoor te bestemmen. W armenhuizen. Door 9 veehouders in deze ge meente zijn in de laatste 14 dagen aangiften gedaan van tongblaar onder het rnndvee de ziekte begint zich dus ook iu deze gemeente uit te breiden zij komt tot heden in lichten graad voor. Op het rijkstelephoonkautoor in deze gemeente werden gedurende de maand October j.l. gewisseld 79 telegram men, waarvan 53 aangekomen en 26 verzonden. Helder. Het fregat »Johan Willem Friso", dat den 31 op de punt van de Ilarssens aan den grond was gestoomdis den 1 met het avondgetij door de sleep- booten Hercules en Stad Amsterdam vlot gesleept, nadat eene partij granaten en andere zware goederon waren gelost. Het schip is in de haven alhier teruggekeerd om door duikers te worden onderzocht. De redactie van het Dagblad voor Helder en Hollands Noorderkwartier beveelt bij de aanstaande herstemming In het voorloopig verslag van de afdeelingen der Tweede Kamer omtrent de begrooting van waterstaat, handel en nijverheid voor 1895, wordt het volgende aan getroffen Van verschillende zijden werd de aanleg van een Spoorweg Hoorn op Alkmaar ter sprake gebracht. Men wenschte den tegenwoordigen minister te verzoeken, ook zijn steun aan deze zaak te verleenen en de overeenkomst zoo spoedig mogelijk aan de bekrachtiging der Staten-Generaal te onderwerpen, omdat de aanleg dezer lijn in het algemeen belang wen schelijk werd geacht. De voorgenomen opheffing van den ijkkring Hoorn ontmoette bedenking. Wij verwijzen onze lezers naar achterstaande adver tentie, waarbij de Algemeene Commissie totspijs- uttdeeling alhierhaar voornemen aankondigtzich in den loop dezer maand aan do huizen der ingezetenen te vervoegen, tot het opnemen der bijdragen, ten einde haar haren arbeid mogelijk te maken. De sprekende cijfers harer verslagen bewijzen dat zij een hoogst nuttig werk doet. Als zuivere opbrengst van het militair assaut, werd aan het Centraal Comité ter ondersteuning van de nagelaten betrekkingen van in Iudie gevallen krijgers het belangrijk bedrag van f 605,50 overgemaakt De vergadering van leden der vereeniging de Am bachtsschool voor Alkmaar en omstreken, op den 1 gehouden, werd door slechts 18 personen bijgewoond. Na de lezing der notulen der laatst gehouden verga dering werd de begrooting voor 1895/96, sluitende met een ontvang en uitgaaf van 11950,aangeboden waarbij mededeeling wordt gedaan van een uitvoerig schrijven van 11 Mei jlaan den minister van binnen- landsche zaken naar aanleiding van den voortdu- renden bloei der school, diemet driejarigen cursus voor 100 leerlingen ingericht, nu voor de le en 2e klasse reeds 96 leerlingen teltzoodat uitbreiding drin gend noodzakelijk is daar anders met April 1895 bij den aanvang van het 3e jaar, slechts een viertal leer lingen kan worden aangenomen het gemis eener eerste klasse zou niet alleen aan den bloei der school een einde maken, maar baren ondergang ten gevolge hebben. Uitbreiding was dus noodig, doch het aan de school grenzend lokaal dat daartoe wel inrichten was, kon door de gemeente Alkmaar uiet worden afgestaan, daar bij de oprichting der Hoogere Burgerschool alhier haar van wege het rijk de verplichting werd opgelegd, voor een gymnastiekschool een gobouw te verstrekken. Van de gemeente Alkmaar, reeds bezwaard met de stichting der Burgeravond- en Ambachtschool voor een bedrag van f 31000,het jaarlijksch bedrag voor leeraren en leer middelen tot een cijfer van j 7000,kon eene be langrijke uitbreiding niet worden verwacht. Waar nu 31 leerlingen uit den omtrek van het onderwijs genoten en 19 buitengemeenten reeds van hunne belangstelling deden blijken door eene jaarlijksche toezegging van ƒ430, daar kon van do gemeente Alkmaar niet meer worden gevraagd. Het Bestuur achtte zich dan ook verplicht, voor te stellen, het daarheen te leiden dat de gemeente Alkmaar door het rijk van de verplichting omtrent het gymnastiek-lokaal werd ontheven of op an dere wijze daarin werd voorzien. Afgescheiden verder van het lokaal bestaat het voor uitzicht, dat met den aanvang van het 3e studiejaar we der een 50tal aan de vereischten van toelating zoude voldoen en het getal leerlingen tot 15C brengen. Die uitbreiding zou echter naar juiste berekening ongeveer eene uitgave van ƒ5000,tengevolge hebben, waarom den minister werd voorgesteld de rijks bijdrage aan de school voor volgende dienstjaren met ƒ2000,te ver- hoogen, terwijl aan de provincie 1000,en aan de gemeente ƒ500, verhooging zou worden gevraagd. De mededeelingon werden met belangstelling aange hoord en de begrooting met algemeene stemmen aange nomen. Bij de verkiezing van twee leden voor het bestuur werd door den heer C. Bosman, op aandrang van den eere-vrorzitter, den heer A. Maclaine Pont, zijne aan vrage tot ontslag ingetrokken en in plaats van den heer N. A. Gonijn, die periodiek moest aftreden en volgens het reglement niet herkiesbaar was, gekozen de heer rar. B. van der Feen, die de benoeming aanvaardde. Na- gehouden rondvraag werd de vergadering gesloten. De voornoemde 19 buitengemeenten schonken de vol gende bijdragen Heiloo f 100 Bergen f 50 Schoorl f 15 Noord- scharwoude f 25; Oudcarspel f 25; Warmenhuizen f25; Broek op Langedijk f 15; Nieuwe Niedorp f 10 Egmond- binnen f 10; Oude Niedorp f 10; Egmond aan Zeef 10; St. Pancras f 10 Zuidscharwoude t 10; Heerhugowaard f 25; Hensbroek f 10; Oudorp f 20; Oterleok f 25; Koedijk f 10 en Zuid-ec Noordschermer f 25, samen f 430. Wedstrijd voor handwerkslieden. Aan de uitnoodigiug van de hoofdcommissie voor den wedstrijd voor werklieden werd den 2 door omtrent 40 personen voldaan. De vergadering was belegd om het uitgegeven programma nader toe te lichten en ge vraagde inlichtingen te verstrekken. Zij werd geleid door den voorzitter, den heer H. J. de Groot. Na de wording van den wedstrijdop initiatief van het departement Alkmaar der Maatschappij tot bevorde ring der nijverheidmet medewerking van de afdeeling Alkmaar der Maatschappij tot bevordering der bouwkunst, te hebben medegedeeldwerd in herinnering gebracht dat de gemeente Alkmaar een lokaal beschikbaar stelde en zoo noodig 300, verschillende besturen van buiten gemeenten bijdragen toezegden en de burgerij door ruime giften van hare instemming blijken gaf. Vooral werd er verder op gewezen, dat het doel van den wedstrijd was, de kracht en de macht van den werk man te doen uitkomen tegenover de groote tentoonstel lingenwaarbij de patroons do voordeelen en de waar deering ontvingen. Omtrent den gebonden wedstrijd werd medegedeeld, dat de aangegeven vakken als de voornaamste worden beschouwd die zich het best daarvoor leenden. De tee- keningen daarvoor, in het lokaal opgehangen, konden in de pauze worden bezichtigd. Wat de algemeene bepalingen betreftdiende dat per sonen die wel eens als baas optreden van mededinging waren uitgeslotendat behalve de aangegeven vakken voor den vrijen wedstrijd ook niet genoemde konden mededingen en voor bekroning in aanmerking komen; dat het buitensluiten van machinaal vervaardigde voor werpen hoofdzakelijk op houtwerk betrekking hadmaar dat b v. schoen- en zadelmakers enz. wel degelijk van eene machine gebruik konden maken. Omtrent de Inzen ding, het afhalen, het verzekeren tegen brandschade en omtrent de jury werden desbetreffende ophelderingen gegeven. Tot opluisteringdus buiten mededingingkunnen door ieder met toestemming van de hoofdcommissie voorwerpen worden ingezonden. In de pauze werden do verschillende teekeningen be zichtigd en daarna de verlangde inlichtingen gegeven. Voor zoover het daarvoor uitgetrokken bedrag toerei kond is, kunnen voorschotten worden verstrekt, doch bij verkoop op de tentoonstelling of bij aankoop voor de verloting worden die weder afgetrokken. Aangiften tot deelname werden gedaan door boekbin ders houtdraaiers kappers kuipers meubelmakers smedensteenhouwers en zadelmakerszij worden nog voortdurend door de commissieleden aangenomen terwijl des zaterdags, van 1 tot 3 uur, gedurende de maand November, in het gebouw der burgeravondschool verlangde inlich tingen zullen worden gegeven. Programma's blijven steeds verkrijgbaar bij do uitgevers van dit blad. ONDERTROUWD. 1 Nov. Jacob Constant en Marijtje Liefting. Egbertus Ibink en Catharina Koopman. Cornells Kager, alhier, en Engeltje Mooij, te Heiloo. GEBOREN. 1 Nov. Minke Geerfrnida, d. van Jacob Jacobus Hoitsma en Fokje van der Heide. 2 Adrianns Johannes, z. van Cornelis Burger en Sara Catharina van Straten. OVERLEDEN. 1 Nov. Jacob Stekelbos, 80 j. en 7 m. 2 Elisabeth Alida Antonia, d. van Hendricus Jo hannes Hermanns van Eist en Maria Catharina Juliana Veel, 13 j. OterleeK. O verleden. 3 Oct. Klaas z. van Klaas Weeshoff en Grietje Poeser, 9 m. 's-Gravenhage3 November 1894. Tweede Hamer. De 1 weede Kamer is bijeengeroepen tegen dinsdag 13 Novemberdes namiddags te 3 uur. ALKMAAR 3 Nov. Aangevoerd 2 paarden f60 a 100, - koeien en ossen f 0— a 0— ,41 nucht. kalv. f6al4, 73 mag. schapen f 10 a 18,—00 lammeren f a 55 magere varkens f 10,— a 15,—, 320 biggen f 5 a f 8,—, 11 bokken en geiten f 3,— a 6,—, kleine bokjes 0,— a 0,ets. Boter per P. ('s middags 12 uur, f 0,55 a 0,623, kippeneieren f 5,00 a 6,— eenden dito 0,per 100. ALKMAAR 2 Nov. Kleine kaas f 27,50, Commissie f 25,—, Middelbare f 26,—. Aangevoerd 391 stapels, wegende 129263 K.G. Op de graanmarkt werden aangevoerd 3893 mudden, larwe f 5.75 a 6,rogge f 4.a 4,60, gerst f 0 a 0, id. chev. f 4,—a 4,70, haver f 2,— a 3,—, paar- denboonen, f 4,75 a 5,10, bruine boonen f 13,50 a 15,50, citroenboonen f 16,50 a 18.—, duiven id. f 5,75 a witte id. f 16,a 18,kanariezaad f 8,75 a 0, rood mosterdzaad f 10,— a 15,50, geel id. f 6,50 a 8,— koolzaad f 2,75, karweizaad f 14,25 af 15.—, blauw- maanzaad f 0,- a 0,—, erwten: groene f 8,— a 17,— grauwe f 17,50 a 20,— vale f 9,— a 12,— AMSTERDAM 2 Nov. Aardappelen: Munstersche of zaaiers f 1,70 a f 1,75 Flakkeescbe jammen f 3,— a 3,50, Geldersche blauwe f2,80 a 2,90, dito Champions f 1,50 a 1,60, Zeeuwsche spuische jammen f 3,75 a 4,dito blauwe f 2,90 a 3,Pruisische hamburgers f 3,30 a 3,40, dito roode f 2,25 a 2,35. Aanvoer 9 ladingen. Handel matig. Petroleum onveranderd. Raapkoeken f 43 a 75. Lijnkoeken f 6,50 a 10 50. LEEUWARDEN 2 Nov. Boter, le soort f 46, Aangevoerd 277 vierde. 67 achtste en 17 zestiende vaten. HOORN, 2 Nov. Aangevoerd 210 schapen f20 a f30. 311 lammeren f 16,— a 20,—, handel vlug. HOORN 1 Nov. Kleine kaas f 27,50, Commissie f 24,50. middelbare f 25,.Aangevoerd 158 stapels, weg. 47585 kg. HOORN 3 Nov. Aangevoerd tarwe f 4.90 a 6,50, Rogge f 0,a 0,-, t erst f 2,25 a 4,—, Haver f2,75 a 3.— witte erwten f 10.- a 12,—, groene dito f 10,50 a 16, grauwe dito f 15,— a 19, vale dito f 12,— a 18,—. Bruine boonen f 12,— a 16,50, Karweizaad f 15.— a 15,50, mosterd f 9,- a 15,—, 18 paarden f 65 a 130, 16 koeien f 120 a 240 22 schapen f 21 a f 29,— 42 Lammeren f 15 a 20,6 kalveren f 10 a 15,—

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 2