Groote Paardenmarkt, Hei Orelit Gewroken op Woensdag 14 No. 132. Tweede blad. Zes en Negentigste Jaargang. 1894. ZONBAG 4 NOVEMBER. EANTOOR GEMEENTE-ONTVANGER. Groote Veemarkt. te ALKMAAR, en niet 7 November 1894. Nationale Militie. FEUILLETON. PA1UJSCHE BRIEVEN. Buitenland. Dit KANTOOR is van 1 November in het Stadshuis gevestigdingang in de Lange- straat, onder de groote trap. ALkMAAKSCHE COURANT. Dete Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs pel maanden voor Alkmaar f 0,80; fianco door het gcheele rijk 1, De 3 nummers O,«6» Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentiën s Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer van den BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar herinneren dat op Zondag A Nfovember 1894 het drijven urn handel in vee op den openbaren weg eerst mag aanvangen teTWAAliK l'RKN, des middags doch dat het geoorloofd is, het vee van des voormiddags negen uren af aan de lijnen op de markt te plaatsen. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLA1NE PONT. 2 Nov. 1894. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis van belanghebbenden dat de Militieraad in dit district zijne eerste zitting, bestemd tot het onderzoeken der redenen van vrijstel ling van lotellngen dezer gemeente, zal houden ten raadhuize der gemeente HOOKA, op Dinsdag 12 December e.k., des voormiddags 11 uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. MACLAINE PONT. Alkmaar De Secretaris, 3 Nov. 1894. NUHOUT VAN DER VEEN. VAN EDN1 LTALL. Vertaald door Guillette. (46 Het waren voor Clemency de zoetste woorden, die zij in lang .gehoord had. En waarlijk het was alsof de komst der .geliefde oudste zuster Faith nieuwe krachten gaf. Zij begon weer oog te krijgen voor de heldere zijde der dingen en de zusters hadden zooveel te bepraten dat er nauwelijks tijd overbleef om te tobben over de toekomst. Men zorgde dat zij niets hoorde van een ge vecht bij Colord en het verlies door de Parlementstroepen geledenmaar toen in het begin van Maart Lord Herbert met zijn woeste benden uit Wales voor Gloucester ver scheen was het niet mogelijkhaar van het gevaar dat hen bedreigde onkundig te laten. Het gerucht liep dat de royalisten de komst van prins Ruprecht en prins Maurits afwachtten voor zij de stad aanvielen dag aan dag ging in den grootsten angst voorbijdes nachts wisten de bewoners nietwat er voor den morgen ge beuren kon. Clemency was menigmaal ten einde raad. Niet alleen was zij bezorgd voor het land voor hare zustermaar vooral over Joscelyn, van wien zij in drie maanden niet gehoord had. Wel heette het, dat Sir William Waller in Weltshire lag, doch zekerheid had men niet; zij vreesde dat Joscelyn ziek of gewond was, in ieder geval waren er brieven verloren. Op zekeren middag toen zij in de huiskamer voor het raam zat, schrikte zij op het hooren van een vedel. Den speler zag zij nietmaar de stem herkende zijdeze was van den gebocheldedie als altijd zijn honderdsten psalm zong XXX. Parijs October 1894. 25 October. Mijn dagboek. Dit is hot oerste hetwelk ik aanleg, en wel ton dienste der lezers van de Alkmaarsche Courant. Hoelang ik het zal voortzotton ja, dat hangt van omstandigheden af. Ook beloof ik nietnooit eens een dag over te springen en ben zelfs van plan geheele bladzijden weg te laten, zoo ze maar in het minst lang dradig worden. Zoo zon ik heden bijna een nul, een groote 0 op mijn boek schrijven ware het niet dat ik even wil wijzen op eene nieuwe manier van stelen. Zelfs de dieven maken gebrnik van den vooruitgang. Wio toch hadde kunnen denken, dat de telephoon medeplichtig zou worden. Toch is dit geschied. In de wijk St. Georges komt de heer H. bij een groot financier, hij koopt voor 27 duizend franken effecten, doch heeft natuurlijk dio, som niet op zak, waarom per telephoon de garantie van bankier X. wordt gevraagd. Die garantie wordt gegevenen H. vertrekt met de efleeten doch wanneer de financier bij bankier X. komt, weet deze laatste van niets, en blijkt het dat een medeplichtige van H. even van den telephoon gebrnik maakte ten huize van bankier X. 27 October. De conrant »Le Journal" geeft heden wederevenals iederen Zaterdagzijne advertentiën S, 1,25 de regel. Die prijs is dus een buitenkansje, zoo genaamd spotgoedkoop. Dit kan den lezers een denkbeeld geven hoe duur hier het adverteeron kost. Zoo berekent de kleine courant «Petit Journal, den regel met 10 francs. Het is waar dat eene annonce in Petit Journal eene goede reclame is, want het blad heeft eene dagelijksche oplage van meer dan één millioen exemplaren. Het mag dus gerust bogen op minstens driemaal zooveel lezers. De vermelde goedkoope annonces zijn steeds zeer verkort gesteld en bevatten aanbiedingen en aanvragen voor ar beid, voor privaatlessen, hnur en verkoop van woningen en eigendommen, koopjes, geldaanbiedingen en geld ter leen vragen, huwelijken, kleine briefwisseling enz. enz. Voorzeker leven hier nog vele naïeve menschen, te oor- deelen naar het aantal kaartlegsters eu somnambules alsmadame Emélie, de beroemde kaartlegster, prijs 10 francs madame Rémoud, die de toekomst voorspelt nit koffiedikde dames Mercédes Eléonora Hortense enz. enz., die allen door kaarten, door de lijnen der handen, slapende enz u de jniste toekomst voorspellen. Men vraagt zich af, bij het lezen van zulke advertentiën, of men werkelijk in het sceptische Parijsleeft van het einde der 19e eeuw. 28 October. Heden een bezoek gebracht aan het Con cert Colonne en genoten van de fraaie uitvoering der prachtige muziek. Groot succes voor den violist Sa- rasate in het «Premier Concerto" van Max Bruch, in de «Fantaisie Norvégionne" van Lalo en in de «Airs bohémiens." Overigens een fraai programma, waaronder de 5e symphonie van Beethoven en de Scènes alsaciennes van Massenet. Wij hebben bepaald genoten. «Jnich aardel juicht alom den Heer! Dient God met blijdschap geeft Hem eer 1 Komt Clemency wierp ving haar werk neer en ijlde de kamer uit naar bniten. Matigheid Turnernauwkeurig alle huizen opnemend kreeg haar onmiddellijk in het oog en slofte naar haar toe. «Goeden morgen, Mistress, ik heb lang moeten zoeken eer ik n gevonden heb. Ik Maar Clemency viel hem in de redede goede man moest binnenkomen en in de huiskamer vertellen wat hij te zeggen had. «Ik kom heel van Katterham met een brief voor a", zei hij. «Toen ik hoorde dat gij juist naar Gloucester vertrokken waart, ben ik naar kapiteiD Hey worth terug- geloopendie in Bristol lag. U weetMistresshet complot van de royalisten om de stad over te gevenis uitgelekt en bijtijds verhinderd Sir William Waller is er nn meester. En hier heb ik nog een brief voor n van den kapiteinals ik n niet vinden kon moest kolonel Massey hem lezen zei Mr. Heyworth." Clemency nam vol vreugde den brief aan zond den man naar de kenken om nit te rusten en zich wat te versterken en las het volgende «Mijn liefste Clemency, «Hoezeer spijt het mij dat onze bode n niet thuis ge troffen heeft, maar Sir Robert heeft hem een brief me 'e- gegevenwaarin hij mij van alles op de hoogte bracht en hoewel het mij beangstigt dat ge n midden in het gewoel van den strijd bevindttoch hoop ikdat wij elkaar spoedig weerzien en er weldra van geen gevaar meer sprake zal zijn. «Vertel aan kolonel Massey en den burgemeester, dat wij tot bevrijding oprukken, en ongeveer den 24sten het leger zullen aanvallen. Sir William hoopt dat Gloucester het dien datum doet van de andere zijde. Op die manier zal de vijand ons weinig moeite goven. «Wel vreemd, niet waar, zoo iets aan zijn meisje te schrijven Wij vonden het evenwel het veiligst deze Het concert Lamonreux moet ook een prachtig pro gramma gegeven hebben wij konden daar echter niet tegelijkertijd zijngaarne haddon wij de uitvoering bij- gewoond van de «Jupiter-symphonie van Mozart, «Sapho'' van Goldmark, «Pallas-Athène" van Saint-Saens enz. enz. 29 October. Veel rumoer en leven in de Tweede Kamer. Een zekere heer Favette, chef de cabinet in verschillende miuisteriën heeft voor eenige jaren geleden wat heel roijaal met het geld der belastingplichtigen omgespron gen. Die heer schijnt niet gaarne zijne beenen te ge bruiken, doch neemt wat al te dikwijls een rijtuig. In 21 maanden tijds eene verteering van 21 duizend franks aan parijsche fiacres das 1000 francs per maand op één dag 127 francs en den volgenden dag '267 francs. Eene nota van diners en dejeuners in hut restaurant Voisiu bedraagt 16 dnizend francs Die cijfers zijn waar lijk buitensporig hoog, eu het gevolg waseene woelige Kamerzitting. Tegenover zulke heereu, die zooveel houden van een goed leventje, is het aangenaam twee moedige vronwen te stellen, madame Vincent en hare dochter, wonende te Boulogne snr Seine, eene voorstad van Parijs. De stoomboot van Parijs naar Saint-Cloud vaart een roeibootje midden door, do twee opvarenden loopen groot gevaar te verdrinken doch madame Vincent en hare dochter springen te water en de moedige vrouwen hebben de voldoening ieder een der mannen te redden. En het is niet de eerste maal dat moeder en dochter znlk eene menschlievende daad aan hunne naasteu bewijzen, madame Vincent telt reeds zeventig malen hulp en redding, en hare dochter bijna evenveel. 30 October. Hollanders hebben over het algemeen den naam dat zij goed op hnnne portemonnaie passen. De heer van D., een groot hoopman in lakens en storten, onlangs te Parijs aangekomen, schijnt echter dio holland- sche voorzichtigheid te hebben uit het oog verloren, len minste, de heer van D. is 's avonds uitgegaan in vroolijk gezelschap, heeft zich uitstekend vermaakt in café's en restaurants, welke laat in den nacht open blijven, doch was daarbij onvoorzichtig genoeg zijne volle portefeuille in den zak te houden. Deze brieftasch is thans verdwenen en eveneens de 20 duizend francs aan bankbiljetten welke die bevatte. 31 October. Heden het einde der maand, dus bijna November, en het weder nog zoo warm en bij afwisseling regen en warme zonnestralen. Morgen is het hier Zon dag: «La Tonssaint", een der grootste rustdagen van Parijs en geheel Frankrijk. Daarover een volgend maal. J. M. T. AUSTRAIiIË. Tijdens eene reis van Sydney naar Auckland heeft de Wairarapa van de Nienw Zeelandsche Stoomvaartmaatschappij schipbreuk geleden op de kust van het eiland Great-Barrier bij Nieuw Zeelandwaarbij 111 reizigers met, de bemanning, ten getale van 23, ver dronken zijn slechts enkele personen werden gered. Do reizigers, die reeds sliepen toen het vaartuig tijdens een boodschap zoo ongemerkt mogelijk te zenden. We hebben veel heen en weer gemarcheerdsoms met een scher mutseling maar na de inueming van Winchester en Chichester heeft er niets bijzonders plaats gehad. Kolonel Fiennes is tot Gouverneur van Bristol benoemd een groote verbetering bij zijn voorganger vergeleken. «Matigheid bracht mij onlangs een brief van Rosamond, zij is geheel hersteld. Vader is nog niet beter en moet thuis blijven; Dick en Jervis zijn met Sir Ralph Hopton in Devon of Cornwall. En nu liefste geef ik u in ge dachten een kns. Denk veel aan Uw trouwen Joscelyn Heyworth. «Aan Mrs. Clemency Coriton ten huize van Mr. Christopher Bennet, Gloucester." Do tijding dat er hnlp te verwachten was staalde de harten der burgers met nieuwen moed ofschoon zij niet geheel den angst van zich konden zettendat prins Ru precht hen vóór de komst van Sir William overvallen zon. Doch deze flinke generaal wist zijn stekken goed te stekenhij bemeesterde Malmesburydeed alsof hij op Cirencester aanruktewat de royalisten op een afstand hielden keerde in plaats daarvan terug. Intusschen was de bezetting van Gloucester door de welkome verschijning van twee honderd ruiters onder kapitein John Fiennes versterkt. Men deed eenige ma len een uitvalde troepen van Lord Herbert leden aanzienlijke verliezen terwijl de belegerden den troost hadden te weten dat er hulp naderde. Clemency telde do uren tot den 24sten. Het aanhou dende schieten was verschrikkelijk om aan te hooren doch hoe ook beangst over den afloop van den te ver wachten strijdzij nam met vreugde het voorstel van haar zwager aanom van den top van den domtoren het leger vau Sir William Waller te zien aanrukken. Groot was haar blijdschapen voor het oogenblik ver dween alle angsttoen zij na eindeloos klinïfnen in den frisschen Maartmorgen op den toren stond. Het was

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 5