Het Onrecht Gewroken No. 134. Zes en ïVegentigste «laargang. V R IJ DAG 9 NOVEMBER. Hollands Noorderkwartier. FEUILLETON. schg comm. Deze Courant wordt Hla^dsg-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door bet, geheele rjjk J 1, De 3 nummers O,(Hi. Afzonderlijke nummers 3 ets. Pr|)tt der gewone Advertentiën: Per regel J O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: De «Witte Engel" te Hoorn was aangewezen om op woensdag den 7 aan de leden van de Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noor derkwartier gastvrijheid te verleenen ter najaarsverga dering die als gewoonlijk druk werd bezocht. Er waren aanwezig 58 leden en 14 gasten. De heer J. L. T. Groneman voorzitter der Veree niging opende de vergadering. Hij herinnerde hoe nog zelden eene vergadering was gehouden onder zulke ongunstige tijdsomstandigheden als thans don landbouw beheersebenmarktprjjzen gedrukt oogsten mislukt malaise op elk gebied Of nu dit alles eene reden tot moedeloosheid zijn moet In geenen deele. Meer dan ooit heeft thans deze Vereeniging reden van bestaan. Alle krachten moeten ingespannen om eene betere toe komst voortebereiden. Jan Pieterszoon Coen's bekende woorden »ende desespereert niet" mogen ook den landbouw thans tot richtsnoer gelden. Spreker deed ten slotte een beroep op aller medewerking, om deze vorgadering weder aan haar doel te doen beantwoorden. De secretarisde heer W. Teengs las daarop de uitvoerige notulen der vorige vergadering voor, voor welker nauwkeurigheid hem een warm applans der aan wezigen hulde bracht. Van de door den Voorzitter gedane mededeelingeu stippen wij do volgende aan o.a. dat het ledental 167 bedroeg, met 2 zoons van leden; dat de opdracht, aan hot bestnnr verstrekt, aan eventueel gegadigde kleine landbouwers het verkrijgen van veredelde zaaigranen en zaden gemakkelijk te maken, tot geen resultaat had geleid; slechts een enkele aanvrager deed zich op en deze werd op bevredigende wijze geholpen; dat in overeenstem ming met bet besluit der vorige vergadering aan de betreffende besturen te Alkmaar, Schagen tm Pnrmereude adressen waren gezonden in zake de Paasehtentoonstellin- gen (een afwijzend antwoord van Schagen was ingekomen en namens Purmerende werd door den heer C. de Goede eveneens een afwijzend besluit tot samenwerking mede gedeeld) dat adressen in zake tuberculose- inspuitingen en landbouwcur sussen door het bestaur verzonden waren (alleen van de gemeente Alkmaar was in gnnstigen zin een antwoord ingekomen, terwijl Aalsmeer mededeelde, dat er reeds een dergelijke cursus in hare gemeente bestond wat Winkel aangaat, deelde de heer D Breebaart mede, dat daar door de zorgen der afdeeling van de H. M. v. L. een cursus was opgerichtdie thans reeds 30 leerlingen telt); dat van alle betreffmde gemeenten antwoord was inge komen op het adres der Vereeniging in zake de tarra op de kaasmarkten (de meesten willen afwachton wat kooper en verkoopor in deze wenseheu te zien gedaan). De vergadering van het Ned. Paardenstamboek heeft ook ditmaal weder na Noorderkwartiers najaars vergadering plaats, zoodat de heer Teengs daarvan nog geen verslag kon uitbrengen. In zake de uitkomsten met inspuitingen tegen het uitstoeien en ka If v e r werpen van koeien, 48) VAN EDNA LYALL. Vertaald door Guillette. In het begin van April vertrok Waller nit Gloucester en werden de gelieven wederom gescheiden Toch was deze tijd niet geheel vreugdeloos voor Clemency. Wel bracht zij menigen nacht slapeloos door, deukend aan Joscelyn, die door de bergpassen van Wales en de bosschen van Herefordshire voor het leger van prins Manrits vluchtte. Doch de dagen mot Faith, die meer en meer aansterkte, waren zeer gelukkig, waut al hadden zij reeds in het ouderlijk huis innig veel van elkander gehouden, in dozen tijd won haar liefde aan ernst en aan diepte, zooals hot wezen moet bij eenen band, die rein is en krachtig. Een voornaam punt van sympathie was Clemency's toenemende achting en liefde voor haar zwager en Faith's hartelijke belangstelling in het geluk barer zuster. Zij luisterde vol belangstelling naar al wat Clemency haar van Joscelyn vertelde en hoopte dat het huwelijk zoo Spoedig mogelijk zou plaats hebben. «Als de koning de voorstellen van het Parlement aan- ueomt en de beide legers ontbonden zijn dan wie weet!" zei Clomency. «Maar Sir William Waller en kolonel Massey deuken beiden dat hij dit niet doen zal." Hare oogeu stonden vol tranen. »Nn, zekerheid hebben we nog niet", troostte Faith. »pe leden van de commissie ziju nog in Oxford; me dunkt dit is een goed teekeu. Maar o, als er geen eind komt aan den oorlogweet ik niet wat te beginnen alles is zoo dnur geworden den laatsten tijd, eetwaren, kleeren, alles. Ik merk wel dat mama mij een slechte huis houdster viudt; als zij haar huishouden had opgezet jnist waarmede de heeren Billroth en Muijs, veeartsen, zich welwillend hadden belast, deed de Voorzitter, bij af wezigheid van beide hoeren, eenige mededeelingeu aan de hand van een van den heer Billroth ingekomen schrij ven. Tegen het kalfverwerpeu zouden de proeven nog worden voortgezet en o. a. zal de heer B., op kosten der afdeeling Edam de leiding er van daar op zich nemen tegen het nitstoeien hebben de inspuitingen weinig gegeven. De heer Zuurbier bleek, blijkens meergenoemd schrijven, zijn stal met 19 stnks rundvee, ter beschikking te hebben gesteld tot het nemen vau proeven met inspui tingen in zake tuberculose, wat de toejuiching der vergadering opwekte. In don loop zijner inededeeliugen bracht de Voorzitter een woord van hnlde aan de uagedachteuis van den heer G. J. Hengevel d, wiens ter aardebestelling op dezen zelfden dag piaats voud 's Voirzitters waardoerende woorden vonden algomeeno instemming. Om rent het onderzoek naar de mogeljjkheid van het aankoopeu der melk bij kaasfabriekon op volledig ge halte bracht de heerdr.K. H. M. van der Zande verslag nit. Reeds dadelijk vestigde de rapporteur er de aandacht op, hoe van don arbeid in deze bet leeuwendeel was verricht door den heer D. Brander directeur der kaasfabriek te Hoogcarspel Als uitkomst van menigvuldige nauwkeurige waarnemingen en uitvoerige becijferingen meenden beide heeren als eene billijke waardeberekoniog der melk te mogen aanbevelen de methode waarbij die afhankelijk wordt gesteld van het verschillend vetgehalte. Nauwkeuri ger zal het natuurlijk altijd blijv- n, behalve met het vetge halte, ook rekening te honden met de vetvrije droge stoffen; de vele meerdere arbeiddaaraan verbonden, zon echter niet in diezelfde mate door juistere waardebepaling worden op gewogen. Volgens de aanbevolen methode zal men kun nen volstaan met een monster melk van iederen leveran cier eenmaal per maand te laten onderzoeken wanneer het n.l. geconserveerd wordt op eene reods vroeger door den rapporteur aangegeven wijze. Het proefstation stelt zich tegen een voorloopig zeer laag tarief beschikbaar tot het doen der noodige inaandelijksche onderzoekiugen. De heer W. dEENGS bracht verslag nit over hetgeen door het bestnur was verricht in zake de door de ver gadering geautoriseerde proeven betreffende do vraag, of do bloembollencultuur ook voor onze noord- hollandsehe magere gronden eventueel voordeel zon kan nen afwerpen Op zeer bescheiden schaal, met welwil lende medewerking van den heer Waldeck en diens zoon, bij uitnemendheid deskundigen in dit opzicht, worden op drie terreinen proeven genomen. Proeven met hyacin then werden door den beer W. als te kostbaar ontraden. Als de uitkomsten dezer onderzoekingen konden leiden tot het beslnitdat inderdaad onze magere gronden op deze wijze een niet te versmaden voordeel zouden kunnen opleveren, zou menigeen zeker met ingenomenheid daarvan kennis nemen. Aan den heer J. L. T. Groneman was uit het be stuur opgedragen de vergadering in te lichten om trent de proeven tegen vlasbrand. Bevredigend toen er een oorlog uitbrak, zou zij mij misschien minder streng beoordeelen «Gelukkig is voor onze stad het ergste weer voorbij", zei Clemency, en je kunt al'hans weer je inkoopen doen. Kijk, daar is Charlotte met je gruwel; zij laat je das noo niet van honger omkomen." «Ik heb goed nieuws", zei Charlotte, met een stralend gezicht binnenkomend. «Er is bericht dat Sir William Waller, sedert hij vau hier vertrokken is, Ross, Newnham, Monmouth en Chepstow genomen heeft. Overal waar hij zich vertoont slaan de royalisten op de vlucht." «Was dat alles?" vroeg Clemency bezorgd. «Werd er niets gezegd van gesneuvelden of gewonden «Neen", zei Charlotte; «er schijnt weinig bloed gestort te zijn Te Chepstow heeft Sir William een schip buit gemaakt de Draak met een rijke lading 1" «Dat is waarlijk goede tijding riep Clemency ver heugd. «Nn zullen die arme soldaten toch eens betaald wordener was voor hen nooit geldJoscelyn zeimen kou hen soms het plunderen niet verbieden nn geld en levensmiddelen zoo schaarsch zijn." «Ik ben benieuwd of prins Maurits met hen mee ge komen is zei Faith. «Hoe graag zon ik weten wat. er op dit oogenblik gebeurt. Misschien baggeren zij door een onbegaand boscb in Wales of is Joscelyn met zijn manschappen op een onderzoekingstocht uit." Clemency glimlachte even, doch voelde zich niet vroolijk gestemd. Zij had waarom wist zij nieteen voorgevoel van gevaar dat Joscelyn bedreigde; hoe ze haar best ook deed dit van zich te zetten het gelakte haar niet. Joscelyn bevond zich intnsschen dichter bij Gloucester dan de zusters vermoedden, want. Waller had niet ver in Wales kunnen doordringen. Daar hij slechts twee duizend man bij zich had, had hij de ingenomen steden niet kunnen bezetten en de ongebaande wegen waren oor zaak dat hij weinig aan zijn artillerio en paardevolk had. Bovendien was het prins Maurits gelakt hem den pas af te snijden tot den terugtocht naar Gloucester, zoodat hij tusschen twee kwaden de kens had, óf hem in deze on gunstige stelling af te wachten, óf zich met geweld een waren die nu juist niet geweest. Eerst later zal kunnen blijken of zorgvuldige reiniging van de gebruikte velden een voorbehoedmiddel zal kunnen zijn tegen dit gevreesde envel. Of op de beteugeling er van de keuze van do voorvrucht van invloed kan zijn ook dit zal eerst later kannen blijken. De voortzetting der proeven dient afgewacht. Ten opzichte van het stremselonderzoek deed de heer dr. K H. M. van der Z.\nde uiterst belangrijke mededeelingen die ongetwijfeld wel evenals de Voor zitter dit van do uitkomsten betreffende de waardebe paling der melk naar gehalte toezegdeop uitvoerige wijze zullen worden gepubliceerd. Wij voor ons volstaan met de mededeeling dat de stremkracht van het fabrikaat van den heer Kerbert bovenaan stond. Daarop volgde dat van den heer Visser. In de derde plaats kwam dat van den heer K. Louw. Andere fabrikaten schijnen niet te zijn onderzocht. Dezelfde heer bracht een allerbelangwekkendst rapport uit over den wedstrijd met hand karna; de heer N. Loder over dien met gierkarren en dien met kunstmeststrooiers, die met niet minder onverdeolde aandacht door de aanwezigen werden aun- gehooed. De heer Jb. Boeke maakte naar aanleiding van laatst genoemd rapport eenige opmerkingen over hot lastige en onaangename voor den werkman van den arbeid van be mesting o. a. met slakkenmeel en over het wenschelijke om eventueel latere proeven ook tot de guano uit te strek ken en daarbij de trekkracht vooral nauwkeurig te doen bepalen wat een antwoord van den Voorzitter tenge volge had, bedoelende te herinneren dat met de beperkte geldelijke krachten der Vereeniging bij de beoordeeling van den omvang der gehouden proefnemingen rekening dient gehouden te worden. De Voorzitter reikte daarna de prijzen uit, door verschillende inzenders in de onderscheidene wed- strjjden behaald. Deze namen deelden wij reeds vroeger in ons blad mede. Op belangwekkende wijze wist de beer J. Zijp Kz. zijne indrukken meetedeelen van het verhandelde op het Laudhuishoudknndig Congres te Utrecht. Hoe het stond met de voorbereidende werkzaamheden betreffende de aanstellingin deze provincievan een zuivelcousulent, daarvan deelde de Voorzitter mede dat zelden de Vereeniging zooveel voldoening heelt gehad van eene door haar op touw gezette zaak als van de onderhavige. In alle opzichten zijn n. 1. in deze de wen- schen van Noorderkwartier vervnld. Het Rijk heeft 2000,de Provincie ƒ1000,de Hollandsche Maat schappij van Landbouw 500,jaarlijksche subsidie toegezegd na vele vergaderingen en conferentiön is de commissie van voorbereiding er toe gekomen aan den heer JKoestravan Jelsnm (Friesland) de toezegging te doen, dat hij eeno benoeming zal krijgen tot znivelconsnlent voordo provincie Noordholland, op een salaris van ƒ2000,— terwijl hem ter vergoeding van gemaakte opleidingskosten J 1000,— zal worden uitgekeerd. Zijne benoeming ge- weg te banen door het kwartier van den vijand. Joscelyn, wetend hoe uitstekend zijn chef zijn terrein wist te kiezen, was er reeds op voorbereid te hooren dat deze tot het laatste besloten had. »'t Is onmogelijk," zei Waller, «hen hier slag te leveren, waar iedere akker een vesting en iedere laan een ontoe gankelijke pas is. Veel beter een uitval te wagon dan in deze heuvels to worden ingesloten." Zoo werd er bevel gegeven dat de bagage-wagens de Severn moesten oversteken, bij welke gelegenheid Jos celyn zijn geliefden generaal een belangrijken dienst zou bewijzen. Zonder aan eigen veiligheid te denken, enkel aan zijn rniters, die met allen spoed de rivier moesten doorwaden, liet deze zijn paard te dicht bij den water kant gaan, en tot ontsteltenis zijner manschappon viel het dier er met hem in. Gewapend als hij was, liep hij groot gevaar (e verdrinken, en de toeschouwers waren zoo ontsteld dat zij niets tot hulp deden en als verlamd bloven staan kijken. Alleen Joscelyn had de tegenwoor digheid van geest zich van zijn zware wapenrusting te ontdoen, en zoodra de veldheer bovenkwam, in de rivier te springon om hem te redden. Een luid vreugdegejuich ging uit de manschappen omhoog toen zij, na eenige oogenblikkon van adeiulooze spanning, hun geliefden generaal in veiligheid zagen, en nooit, tot den dag van zijn dood, vergat Waller dat hij aan JoscelyQ het leven te danken had. Op dat oogenblik echter werd er weinig gezegd de tijd «as te kostbaar, en bet gewichtigste werk lag nog voor hen. Zoodra de artillerie de rivier over was, keerden zij naar Ohepstow terug, droogden hun doorweekte kleeren zoo goed zij konden, gebruikten haastig den maaltijd eu begonnen den gevaarlijken tocht. Waller had bevel gegeven dat het hoofdleger zich tegen twee nur in den morgen bij hen zou voegen in de hoop hen in de duisternis to Newnham te ontmoeten. Precies zuoals hij het wilde, bereikte hij met de voorhoede de bestemde plaats op het afgesproken nur. Geen zweem van het leger was te zien zij hielden de paarden in en wachtten, spanden de ooren in om eenig geluid van nade-

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1