Buitenland. Nederland. schiedt voor drie jaar, binnen welken tijd hij geen an dere betrekking zal mogen aanvaarden. Evenwel zal, na verloop van één jaar, de commissio van toezicht hem mogen ontslaan, mits zij hem daarvan drie maanden te voren in kennis stelle. De commissie van voorbereiding heeft bestaan uit, van wege de H. M. v. L., de heeren: D. F. A. Bauduin, P. F. L. Waldeck J. Zijp Kz. en S. de Jongh van wege deze vereeniging dr. K. H. M. van der Zande, W. Teengs en J. L. T. Groneman. De heer Keestra bezit acte B van de Rijks-landbouwschool, heeft te Göttingen en Leipzig gewerkt, zal Zwitserland, Engeland en Frankrijk bezoeken, en in verschillende deelen dezer provincie en van het land zich meerdere practische ervaring verworven waarna de benoeming geschieden zal onder goedkeuring des ministers van bin- nenlandsche zaken. Op voorstel van den heer J. Zijp Kz. worden bij acclamatie overeenkomstig de voordracht des bestuurs, benoemd tot leden der commissie voor rekening en begrooting de heeren H. Stam, C. de Jong en P. Stapeltot leden der commissiedie van wege deze vereeniging het toezicht zal uitoefenen op den zuivelconsulent, de heeren J. L. T. Groneman, dr. K. H. M. van der Zande en W. Teengs. Verder beval hij den leden aan, bij de keuze van eene plaats voor de volgende vergadoring, die op Winkel, en niet, zooals het bestuur voorstelt, op het voor velen onbereikbare Oud karspel te vestigen. Do heer Jb. Boeke stelt Alkmaar voor. Van de overige in de pauze gehouden verkiezingen, is de uitslag, dat tot bestuurslid werd gekozen de heer D. Brands van Hoogcarspel en Oudcarspel als plaats werd aangewezen waar de voorjaarsvergadering zal plaats hebben. Na de pauze kwam het eerst aan de orde een aantal bestuursvoorstellen, betreffende het behartigen van ver schillende voor den landbouw belangrijke zaken. Aller eerst werd ter sprake gebracht de opleiding van hoefsmeden en in verband daarmede een desbetref fend schrijven van de Vereeniging voor de Ambachtschool voor Alkmaar en omstreken, die zich bereid verklaart, onder zekere voorwaarden, een cursus aan hare inrich ting te verbinden. Nog zijn de onderhandelingen in deze hangende; het bestuur wenscht dus diligent verklaard te worden. Wat aangaat het voortzetten van proeven met het inspuiten van rundvee tegen het uitstoeien en kalfverwerpen behoeft, met het oog op hetgeen in den aanvang der vergadering reeds is verhandeld, thans daarover vooralsnog niet verder te worden gesproken. In zake het aanleggen van een proefveld ter op sporing van do middelen die het gaarkok en van erwten kunnen bevorderen, deelt de voorzitter dank baar mede, dat de heer K. A. Kaan Anna Paulowna een terrein heeft beschikbaar gesteld, dat alleszins tot proefneming zich leent. Het door den heer K. Breebaart Jz. ingeleide be stuursvoorstel, om de bevordering van het aaukoopen en verkrijgbaar stellen vooral voor kleinere landbouwers van veredelde zaaigranen en zaden, ook het vol gend jaar voort te zetten, ondanks do ongunstige uitkomsten in het vorig dienstjaar verkregen, had eone opmerking van den heer J. Zijp Kz tengevolge. Doze heer meende de reden van de laatst ondervonden geringe belangstel ling o. a. hieraan te moeten toeschrijven, dat niet, als vroeger geschieddein de onderscheidene gemeenten invloedrijke personen werden gevraagd, om zich in hunnen kring de zaak aan te trekken. Hij acht dit nog steeds een aanbevelenswaardig middel. Aan den heer P. Buis Jz. was hot inleiden van het voorstel tot het voortzetten der proeven met bloem bollencultuur opgedragen. Het viel hem gemak kelijk de vorgaderiug te wiunen voor het denkbeeld, om deze nuttige zaak niet uit het oog te verliezen. Aan den J. Breebaart Kz. werd geantwoord, dat vermoedelijk het reeds vroeger verleende crediet van f 250 toereikend zal zijn ook voor eventueele eerstvolgende proef nemingen. Overigens herinnerde de voorzitter, dat het thans slechts het beginsel gold; in de volgende voorjaars vergadering zullen nadere nauwkeurige plannen worden ingediend. Ook het door den Voorzitter aanvolen voorstelom ten opzichte van den vlasbrand den arbeid uer Vereeniging voort te zetten, ontmoette geeu bezwaar. Het uitloven van belooningen aan onderwijzers, in Hollands Noorderkwartier gevestigd die in 1895 de acte voor landbouwkunde zullen verwerven, werd ingeleid door den hoer C. Kooij Hz. Do wenschelijkheid van hot bevorderen van landbouw onderwijs, ook'in dezen vorm gaarne erkennende, meende echter de heer Zijp Kz., dat het nog practischer zou zijn, in de hand te werken het strevendat, naar goede inlichting, bij het departement van binuenlandsche zaken een gewillig oor vindtom tot de oprichting te Hoorn te geraken van een cursus voor onderwijzers ter ver krijging van de landbouwacte. Het is hem bekend, dat de oprichting van een derge- lijken cursus slechts wacht op blijken van belangstelling van den kant van onderwijzers en hij zou dus willen aanbevelen, dat de Vereeniging zich per circulaire wende tot de onderwijzers in deze provincieopdat zij van hunne instemming kunnen doen blijken. De inlejder meentdat het eene het andere niet, be hoeft uit te sluiten, van welke meening ook de Voor zitter is die namens het bestuur toezegtalle gedane opmerkingen ook die van de heeren Boeke en Bree baart, gaarne te zullen behartigen, waarvan het hoopt te doen blijken bij zijn nadere voorstellen in de vol gende vergadering. Op den heer J. Koopman rustte de taak, de vergade ring te winnen voor het denkbeeld, dat de Vereeniging rende troepen te vernemen. Maar men hoorde niets. Niets dan het ritselen der bladeren, en eenig gerammel aan de luiken van een boerenhuis op een open plek dichtbij hen. De verschrikte boeren deden voorzichtig het raam open en keken in de duisternis uit om te zien wat er ge beurde de houden sloegen aan; de kiuderen schreiden. Sir William steeg van het paard, en liep vol ongeduld op en neer. Hij ried kapitein Heyworlh zijn voorbeeld te volgen, „eenige beweging na het koude bad zal u geeu kwaad doen," zeide hij, »brr, die koude oostenwind dringt door merg en been." (Wordt vervolgd.) ook eens hare aandacht wijde aan het onderzoeken van het gehalte van lijnkoeken van verschillende fabrikanten, waarvan men de uitkomsten wenscht openbaar te maken. Al sluiten zich velen aan bij tot dat doel bestaande vereenigingeD, toch zijn er nog tal van gebruikers, voor wie een deugdelijk onderzoek van deze Vereeniging van veel nut zal zijn. Men wenscht de koeken daarvoor bij particulieren zich te verschaffen, onder de noodige con- tróle en die te doen onderzoeken aan het proefstation. De heer J. Zijp Kz. juiebt het denkbeeld zeer toe meermalen is ook hem gebleken, dat scherpe controle noodig is. Eene vraag van den heer J. Zijp Hz. betreffende het gehalte en de voedingswaarde in verband met de ver teerbaarheid van onderscheidene soorten van lijnzaad lokt eenige belangwekkende opmerkingen van den heer dr. van der Zande uit, waaruit' blijkt, dat door den vrager hier een veld van twijfel betreden is doch dat dit in ieder geval niet van zooveel belang is als de quaestie van de vervalschiog, waaraan het bestuur thans zijn aandacht wenscht te wijden. Aan den heer J. Zijp Kz. antwoordt dezelfde spreker, dat z. i. de nauwgezetheid, waarmede het zuiverheidsonderzoek aan de verschil lende stations plaats heeft, inderdaad afdoendon waar borg aanbiedt. Het houden van een wedstrijd met nieuwe en ver beterde ploegen in den loop van 1895 werd ingeleid door den heer K. Breebaart Jz.. Dat bij de steeds voortschrijdende volmaking der werktuigen menig land bouwer met een dergelijken wedstrijd zijn voordeel zou kunnen doen, erkent de vergadering blijkens haar applaus volmondig on machtigt zij dan ook gaarne het bestuur zich met nadere overweging bezig te honden. Alleen wenscht de heer J. Boeke er op te wijzen, dat mun vooral den wedstrijd dient to honden overeenkomstig de strenge eischen van den tegenwoordigen tijd. De Voorzitter merkt op dat het de bedoeling is gedurende den wintor nader te onderzoeken zoowel de wenschelijkheid der opgeworpen plannen als de financiëele uitvoerbaarheid er van. De heer Schenk vestigtmet het oog op den ontwor pen wedstrijd ook de aandacht op den woelder; de heer J. Boeke op de amerikaansche ploeg, die een greppel maakt. Het bevorderen van het aanhouden en beschikbaar stollen van uitstekende springstieren, ingeleid door den heer C. Wijdenes Gbz,, mag door eene Ver eeniging als deze zeker niet uit het oog worden verlo ren vooral in tijdsomstandigheden als de tegenwoor dige nu werkelijk goede exemplaren van fokvee in onze streken betrekkelijk zeldzaam gewordi n zijn. In het uit loven van premiën ziet het daartoe een allergeschiktst middelmaar bet meent, dat bij verdere uitwerking der betreffende plannen het noodig zal trlijken den steun der provincie daarvoor te vragen. De heer J. Zijp Kz. deelt mede, dat ook in de Kamer de overtuiging heerscht, dat in deze richting iets gedaan moet worden. Men had verwachtdat de minister van binuenlandsche zaken alreeds op de ingediende bogroo- ting daarvoor een bedrag zou hebben uitgetrokken, doch in die verwachting is men teleurgesteld. Het Ned. Landbouwcomité had zien daarom tot de Kamer gewend, met sterken aandrang, om alsnog f 10.000 voor dit doel te bestemmen. Van deze Vereeniging zou in verband daarmee, spreker evenzeer een adres willen doen uitgaan. Ook van de provincie meende de heer Zijp in deze steun te mogen verwachten. De heer J. Breebaart Kz. deelt mee, dat aanvankelijk het Ned. Rundvee-Stamboek deze zaak bij den minister had aanhangig gemaakt en na de afwjjzende beschikking, het Laudbouw-Oomité zich tot de Kamer had gewend. Spreker ook wil zich nu en wel liefst zoo spoedig mogelijk, tot de Kamer wenden. De heer Jb. Boeke vestigt de aandacht des bestuurs op de z. i. af keurenswaardige gewoonte in deze provincie tot het houden van padstiereu, naar aanleiding waarvan de heer J. Zijp Kz voor dit onderdeel van de zoo nuttige coöperatie reeds door onze voorvaderen in praetijk ge bracht een lans komt breken. De heer K. A. Kaan had op zich genomen namens het bestuur het aanbevelenswaardige te bepleiten van het instellen van een vergelijkend onderzoek naar het meerdere of mindere melkgebruik bij toepassing van lange wei tegenover andere methoden van kaas bereiding. De kosten daarvan zulleu vermoodelijk 300 ongeveer bedragen. De heer J. Zijp Kz. meent, dat bij deze proef met alleen het oog gevestigd moet blijven op jiet meerdere of mindere melkgebruik, maar wel degelijk ook op dequali- teit, bij de verschillende methode verkregen wordende. De Voorzitter had zich de taak op de schouders ge legd de redenen te ontvouwenwaarom het bestuur het wenschelijk zou achten, dat eene commissie worde benoemd, die in 1895 een onderzoek zou instellen Daar de werking van het pachtstelsel in dit gewest, en, zoo mogelijk, de middelen tot verbetering zal aanwijzen. Op uitmuntende wijze schetst hij daarin hoe weinig bij de pachtbepaliug rekening wordt gehouden met den toestand van den landbouwer zoodat vaak eene algeheele wanverhouding tusschen beide bestaat. Een dergelijke toestand moetbij voortduringeen verderfelijken in vloed uitoefenen op het bedrijf. Het weerstandsvermogen van den landman moet ten slotte worden vernietigd. Het bpstuur wenscht daarom met nadruk op dezen na- deeligeu toestand de aandacht te vestigen on in verband daarmede een ernstig onderzoek te doen instellen naar de wijze, waarop de pachtcontracten worden opgemaakt. Het zou daartoe eene niet te groote commissie van prac tische deskundigen wenschen benoemd te zien en zou der vergadering willen voorstellen, in dit bijzonder geval, het te machtigen, de benoeming der leden dier commissie zelf op zich te nemen. De heer Jb. Boeke zou een goed en een slecht con tract eventueel, maar zonder namen, gepubliceerd willen zien. Hij deelt mee, dat in Friesland reeds een derge lijke commissie met succes aan het werk is. Nog deelt de Voorzitter nader meê, dat ook het Genootschap voor landbouw en kruidkunde iu de pro vincie Utrecht in deze richting werkzaam is. De gevraagde machtiging wordt ten slotte eenparig verleend. Breebaart betreffende de iange wei. Uit «en bactereo- Iogiseh onderzoek is spreker gebleken, dat d9 lange wei zijn ontstaan vindt in een bacteriedie wil men haar in stand houden, dient te worden aangekweekt. De voorzitter brengt ten slotte nog een woord van hulde aan de periodiek aftredende bestuursleden 6. Wijdenes Gbz. en J. Koopmanspreekt de gewone dankbetuigingen uit, o.a. ook aan de pers, en neemt, daar ook hij zelf, als voorzitter en ate- bestuurslid, aftreedt, nset een hartelijk woord afscheid van die qualiteit. Hij herinnert met weemoed aan het feit, dat de nieuwbe noemde voorzitter, de heer jhr. mr. F. van Foreest, thans lijdt aan een ernstige ongesteldheid dat deze spoedig moge herstellen is zijn innige wensch. Alvorens de Voorzitter de gelegenheid had, den hamer tot sluiting te doen vallen, wijdt de heer J. Breebaart Kzt een uiterst hartelijk en waardeerend woord aan den af tredenden voorzitter. De vergadering liet niet na, daar mede in te stemmen op voor den heer Groneman hoogst vleiende wijze. HI4LKIË. Drie der te Brussel verkozen kamerleden zijn werklieden twee huDner zullen als letterzetter werkzaam blijven. Minister de Barietdie als kamerlid niet herkozen werd heeft sene hem aangeboden candidatuur voor pro vinciaal Senaatslid in Brabant aangenomen. Den 5 is de tentoonstelling te Antwerpen gesloten. De Handelskamer bood den leden van het Uitvoerend Comité, den ministers, overheden enz, ten getale van 500, een feestmaal aan in de »Harmonie" ENTGEIjAND. De heer John Walter, die bijna een halve eeuw de leiding had van het overal bekende blad de Times was in 1818 geboren en kleinzoon van den oprichter. Hij was gedurende 40 jaren lid van het Lagerhuis. Hij bezat eene zeer schoone verzameling schilderijen. FRA MtiHJk. De president der republiek en de regeerinu zullen zich bij de begrafenis van den keizer van Rusland^doen vertegenwoordigen door een buitengewoon gezantschap, onder leiding van generaal Boisdeflro bij gestaan door admiraal Gervais. De begrootingscomissie heeft zich vereenigd met het voorstel van den minister van financiën om het ver vaardigen van cigaretten tot een staatsmonopolie te maken. Alleen wenschte zij eene bepaling te maken, waarbij aan particulieren het recht verzekerd wordt, voor eigen ge bruik cigaretteu te maken of door bedienden te laten maken. Verder heeft zij voorgesteld de successierechten te verhoogen tot 5>/2 pet. van erfenissen boven de f 1.500 000. Kamer. Don 6 werden aan den minister van oorlog door den afgevaardigde Le Hérissé inlichtingen gevraagd over het vervroegd naar huis zenden van een deel der lichtingen 1891 en 1892. Dezen zuinigheids maatregel noemde hij onwettig. De minister antwoordde, dat werkeljjk meer personen in dienst waren dan voor- geschrevin was en de wet hem de bevoegdhoid gat, hot overschot van het eerste dienstjaar naar huis te zenden. Ondanks de pogingen van de uiterste linkerzijde en de socialisten, werd de eenvoudige orde van den dag, door de regee?ing aanvaard, aangenomen. lllIjü iHUK De Sobr^nje heelt met 134 tegen 25 stemmen eene motie van vertrouwen aangenomen in de buitenlandsche staatkunde der regeeringdie noch een duim grondsnoch iets der verkregen rechten zal op offeren. KUSIiAISD. Het stoffelijk overschot van den keizer is den 6 des avonds gekist en nit het kleine paleis naar de kerk van Livadia gedragen door keizer Nicolaas, den grootvorst-troonopvolgerde grootvorstenprinsen en eenige grootwaaidigheidsbekleeders. Achter de kist liepen de keizerin-weduwe de grootvorstinnen prinsessen en hofdames. Door het met fakkels verlichte park ging de hjkstaatsie te midden van een dichte volksmeuigte. Onder het gelui der klokken ging de geestelijkheid den stoet te gemoet. Nadat de kist op de katafalk was geplaatstwerd een mis voor de rnst der ziel opgedragen. Later werd het volk tot de open kist toegelaten. XWITSKRFANI». Don 4 is een volksstemming gehouden over het voorstel, om jaarlijks, aanvangende in 1895, 2 francs per hoofd der bevolking uit c'e Bonds- kas uit te keeren aan de kantonshet daarvoor benoo- digde bedrag zou gevonden worden uit de invoerrechten. Dit voorstel was voortgesproten nit de meeningdat voorkomen moest worden het plan, om uit de Bondskas een zekere bijdrage te verleenen aan kantons die naar het oordeel van het Rijksbestuur niet in staat zijn be hoorlijk te voorzien in de kosten van armenzorg eu ouderwijs. Die stemming was gevraagd door 67.828 burgers. CHINA. Uit Tientsin wordt aan de Times geme'd, dat de vertegenwoordigers der vreemde mogendheden den 3 met het ministerie van buitenlandsche zaken zijn samengekomen Prins Koeng, de hoofdbeheerder van mili taire zaken, verklaarde dat China niet bij machte was de japauneozen terng te werpen en deed een beroep op de tnsscheukomst der mogendheden. China was bereid af stand te doen van zijne sonvereine rechten op Korea en eene oorlogsschatting te betalen. Bij de bespreking van verdere werkzaamheden beant woordt de heer Goedhart eene vraag van den heer D. Tweede Hamer. Aan de Staten-Generaal is voorgesteld bekrachtiging der provinciale heffing voor 4 jaren van de kanaalrecbten op de Gouwe en de beffing van veergelden voor het ge* bmik van de pont aan de Gonweslnis, onder de gemeente Alphen. Verkoop van het gebouw e. a. der Hoogere Krijgsschool. Sedert de duur van den curcus bij de Hoogere Krijgsschool in 1890 op drie jaren werd bepaald is bot voor die inrichting bestemd gebouw in het Noord einde te 's-Gravenhage te bekrompen gewordenen daar

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 2