Stadsberichten. Provinciale Staten van Noordhollanil. BURGERLIJK tTsTaTd ook nit anderen hoofde eene aanvankelijk voorgenomen uitbreiding van dat gebonw niet aan het doel zon be antwoorden werd naar een ander geschikt gebonw om gezien en gelukte het oen ontwerp samen te stellen waarbij de voormalige directeurswoning der geschutgie terij door raiddel van eene uitbreiding in den tuin op alleszins bevestigende wijze voor het doel geschikt werd OUluunui Door die regeling werd tevens do mogelijkheid geopend om te voldoen aan het reeds in 1891 door H. M. de Koningin-Regentes te kennen gegeven verlangen om het aan den tuin van het Paleis grenzende gebonw in het Noordoinde, bij evontueele ontruiming, voor do Koningin van het Rijk aan te koopen. In verband met oen en ander is eene overeenkomst opgemaakt, waarbij, behou dens de wettelijke bekrachtiginghet gebouw in het Noordeinde aan de Koningin tegen f 19,600 wordt over gedragen. Dit bedrag is gegrond op eene schatting van drie deskundigen, die het gebouw op J 19,000 schatten, waarbij 600 is gevoegd ten gevolge van de uitgevoerde voorziening aan don scheidsmuur in den tuin van het gebouw. Voor f 19600 kan de verbouw van de geschutgieterij plaats hebben zoodat alleen do aanschaffing van meu belen in het nieuwe gebouw voor de krijgsschool eene nieuwe uitgave voor den Staat zal medebrengen. De tot deze zaïk betrekkelijke overeenkomst is aan de goedkeuring der Staten-Generaal onderworpen. Aanvulllngsbegrooting waterstaat. Uit eene nadere toelichting, naar aanleiding van het afdeelingsverslag over eeu aanhangige aauvullingsbogroo- ting voor waterstaat 1893, blijkt o. a., dat over 1892, 1893 en 1894 de kosten der Staatscommissie in zake de droogmaking der Zuiderzee f 16350 hebben bedragen. Voorts dat het terrein onder Jutfaas aanvankelijk bestemd voor den bouw van een nieuw meteorologisch instituutbinnenkort zal worden geveild, te gelijk met eenige overhoekeu van hot Merwedekanaal. Gelijk door zijn voorganger is ook door den tegen- woordigen minister bevestigend beantwoord de vraag, of de voortdurende toekenning van toelagen aan de post ambtenaren voor hunne bemoeiingen in zake de Rijks postspaarbank moot worden bestendigd. Ook overal elders is dat middel tot bevordering van de belangen der spaar bank aangewend. De premie is echter indertijd per inlage verlaagd, omdat het misbruik voorkwam, dat met korte tusscheupoozen kleine bedragen werden ingelegd welke na verloop vau eenigen tijd weder werdeu terugge nomen om dan opnieuw in kleine posten te worden in gelegd. Zitting \au 6 November. In deze door 65 leden bijgewoonde zitting is de in het hoofdkiesdistrict Amsterdam gekozen heer A. Roel- viuk na onderzoek zijner geloofsbrieven tot lid toege laten. De voorzitter bracht een woord van hulde aan wijlen den heer Dijkmans in wiens plaats hij gekozen is. In handen eener commissiebestaande uit do heeren Sillem Maclaine PontZijp Waller, Boreel van Hoge- landen, Kal tlmr. J. C. de Koning, Westenberg en Cor- des, werden gesteld de rapporten van Ged. Staten op eene aanvrage om subsidie ten behoeve van don omni- busdienst »de Drie Egmouden", op de hernieuwde aan vrage om subsidie ton behoeve van het schoolmuseum te Amsterdam op de aanvraag om verhooging van het subsidie ten behoeve der ambachtsschool voor Alkmaar met een nader adres van het bestuur dor school te dezer zakeop eene aanvraag om subsidie ten behoeve van een cursus in hoefbeslag en op oene aanvraag tot wijziging van het tijdvak waarover subsidie is verleend tot het aanstellen en bezoldigen van een zuivelconsulent. In handen eener commissiebestaande uit de heeren Röell Wnrfbaiu Boissevain van Nierop, Sassen, Slag ter, Hovy Ter Hoflstede en Kraakman, wordt gesteld de voordracht van Ged Staten tota. het aangaan eener geldleening b. het vaststellen eener tweede snpplemen taire begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven dienst 1894 c. het vaststellen van een besluit tot wijziging vau de begrooting der en kei provinciale en huishoudelijke inkomston en uitgaven dienst 1895d. het betaalbaar stellen eener som van f 3000 op den post voor »onvoorzieno uitgaven" van de begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke in komsten en uitgaven dierst 1894. In handen eener commissie, bestaande uit de heeren Ferf, T. H. van Eeghen, dr. P. Bakker, Dijkers, P. Hart- sen, Sligcher, Zwaardemaker, Kaan en 't Hooft, worden gesteldde tweede suppletoire begrooting dienst 1894 voor het krankzinnigengesticht Meerenberg, en de voor dracht van Ged. Staten betreffonde toekenning van pen sioen aan een voormalig los werkman van het krankzin nigengosticht Meeronborg. In handen eener commissie, bestaande uit de heoron Westerwoudt, Heemskerk, Dikkers, Rezelman, Hartkamp N. J. den Tex, Groen van Waarder, Rutgers van Rozen burg en Zur Mtihlen worden gesteld de voordracht van Ged. Staton tot toekenning van een renteloos voorschot voor den aanleg van eeu tramverbindiug Schagen Wog- num omtrent eene aanvraag van den Raad der ge meente Schagen tot aanleg door het Rijk en de provincie van eene kanaal verbinding SchagenStolpen op een adres van het gemeentebestuur van Texel, waarbij de ondersteuning der provincie wordt gevraagd voor den aanleg etuer Rijkshaven nabij Oosterend, met een daartoe betrekkelijk nader adres van belanghebbenden. In handen oenor commissie, bestaande uit de heeren De Leao Laguna, van Waterschoot van dor Gracht, De Boer, Van Hamel, Henny, De Vries en Calkoen, worden gesteld de voordrachten van Ged. Staten, tot wijziging van het Provinciaal Reglement op do wegen en op ecu adres van de Vereenigiug tegen dierenmishandeling afdeeling Haarlem, betreffende het gebruik van honden als trekdieren. In handen eener commissie bestaande uit de heeren Rendorp jhr. G. H. Backer, P. van Eeghen, Hijmaus, Corver van Wessem, van dor Mueleu en Appel, worden gesteld de voordrachten vau Ged. Staten tot het ver- leenen van eeu subsidie a. in de kosten van bebardiug van Rijkswege van den toegangsweg naar den Noord- Spaarndammerpolder en b. voor de verbet ring van den Wijk- en Knikensweg onder Heemskerk. tot 1 jaar. Frey (door de jaar) en Löschke worden Een verzoek om vaststelling van een bijzonder regle ment van bestuur voor den Horstermeer alsmede een adres van het bestuur dor Vereeniging «Vormschool ter opleiding van helpsters tot onderwijzeressen aan christelijke bewaarscholen" te Amsterdam, tot bekoming van een subsidie, zijn aan Ged. Staten verzonden om bericht en raad. Na eenige bespreking is de volgende bijeenkomst be paald op Donderdag a.s., te \21li uur. Den 5, des namiddags omstreeks half zes, is de 70jarige heer C. F. Zeeman, expert voor Zuidholland en Zeeland van de Nederl. Vereeniging van assuradeuren bij het afspringen van het balkon van den wagon, ter wijl de tram nog in gang was, gevallen en met het lin kerbeen onder den achtersten wagen gekomen, dat ver brijzeld en nagenoeg van het lichaam afgesneden werd. Vóórdat tot de afzetting van het been kon worden over gegaan, overleed de heer Zeeman reeds in het ziekenhuis, waarheen hij was overgebracht. Den 6 zijn bij het rangeeren aan het station te Breda twee met suikerbieten geladen wagens, bestemd voor de fabriek te Zevenbergen, door het openstaan der spoorbrug in het water gereden, waardoor in den trei nenloop een vertraging van een unr ontstond. In 1894 zijn in Nederland 653.815.500 steenen gemaakt tegen 795.585.000 in 1893, waarvan aan de Waal 431.263.000, Holl. IJsel 85.753.000, Zeeland 1.065.000 Rijn en Vecht 50.236.500, Brabant-Limburg 18.218.000 (zijnde 316.000 meer dan in 1893), Groningen 28.260.000 en Friesland 39.015.000. Wegens de ver mindering in het aantal gemaakte steenen werden onlangs de steenprijzen verhoogd. Amsterdam. G. van Detb is den 6 door de 4 kamer der rechtbank alhier, overeenkomstig den eisch van het Openbaar Ministerie, bij verstek veroordeeld tot 10 dagen gevangenisstraf wegens beleediging van den heer ds. Gheel Gildemeester te 's-Gravonhage. Het bof heeft den 7 veroordeeld in zake het valsche bankpapier Krausse tot 6 jaren gevangenisstraf (1 jaar meer dan bij do rechtbank), de wed. Toebaerts en Thümm tot 3 jaren (eerstgeuoomde 1 jaar minder), Sinnige, Rempt, van Liemt en Keeze tot 2 jaren (de drie laatsten zes maanden minder) en Arnzt rechtbank veroordeeld tot 21/. vrijgesproken. Haarlem. Den 6 zijn vier van de vijf voor de orde- en vrije oefeningen geëxamineerden geslaagd, nl. de dames E. Vermeer en J. E. Jennij Weijerman alhier, A. M. Fortuin te Schotenen J. C Dijkhoff te Amsterdam, den 7 alle vijf, n.l. de dames W. H. J. M. van Meurs A. M. IJinkelman, J A. G. Langezaal en J. R. Kempen, allen alhier en 1 uit Alkmaar (zie stadsnieuws). Hcnshrock. Den 4 nam de heer ds. E. Botjes afscheid van deze gemeente naar aanleiding van Matth. 22 vers 39, verklarende, dat hij in de ge meente zeer veel vriendschap en toegenegenheid onder vonden bad maar zich niet in staat achtte, zijn ambt langer te vervullen. Dit afscheid werd door eene aan zienlijke schaar met belangstelling aangehoord. Sloom. De gemeenteraad heeft den 6 met 7 tegen 5 stemmen besloten tot afschaffing der presentiegelden van de raadsleden, welke op do ontwerp-gemeente-begroo- ting voor 1895 uitgetrokken waren voor 225. Scliagcrbrug. Door den heer Feiser alhier wor den ernstige pogingen aangewend om van de Holl. IJze ren Spoorwegmaatschappij te verkrijgen dat zij middagtrein laat rijden, die de ouders van kinderen uit gemeenten ten noorden van Alkmaar in de gelegenheid stelt hunne kinderen de hoogere burgerschool of de ambachts school te Alkmaar te laten bezoeken. Lijsten zijn door den heer Feiser ter teekening aan onderscheidene invloed rijke personen aangeboden, corporaties wil hij opwekken zijne pogingen te steunen en persoonlijk zal hij over eenigen tijd zjjne zaak bij de directie der Spoorwegmaatschappij gaan bepleiten. Moge het hem in het belang van zeer velen gelukken, de Maatschappij voor zijn plau te winnen Te Wageningen is tot lid van den Raad gekozen de heer van Dam van Brakel, lib., met 219 van de 387 stemmen herstemming moet geschieden tnsschen de heeren van Weidoren baron Rei gers met 137 en van Lonkhuijzen mot 128 stemmen. De redactie van do Gemeentestem is van oordeel, dat do gemeentebesturen onbevoegd zijn tot heffing eener belasting op rijwielen. De oud-commissaris van politie van Tuinenburg is in het ziekenhuis te Monaco overleden aan de gevolgen van het schot, dat hij zich zeiven toegebracht had. Anna Paulowna. De liberale kiesvoreeniging alhier heeft besloten met algemeene stemmen zich van de aanbeveling van een candidaat voor de Tweede Ka mer te onthouden. Bidder. Bij beschikking van den minister van biuu. zaken is op het verzoek van den heer dr. P. C F. Froweiu alhier, om den burgemeester aan te schrijven hem in staa', te stellen zijne betrekking als lid van den Raad te aanvaardon na hst afleggen van eene belofte, geantwooid, dat met het oog op de toepassing, steeds aan art. 39 der gemeentewet gegeven bepaaldelijk ook bij het kou. besluit van 19 Maart 1884 (Stbl. No. 38) er voor tusschenkomst in deze geene termen zijn Bloom. Den 18 wordt alhier vergadering ge houden van presidenten en directeuren van verschillende harmonie- en fanfare-gezelschappen. Meerhugowaard. In eene den 6 gehouden ver gaderiug der alhier bestaande afdeeling van de Holl Maatschappij van landbouw werd iu begiusel het wensche lijKe uitgesproken tot het aanschaffen en in gebruik stel 1 n binnen de grenzen der gemeente van een stoom dorschmaehino. liet bestnur der afdeeling zal, met meer uitgewerkte plannen voorzien later eene bijeenkomst uitschrijven. Spanbroek. Het herhalingsouderwijs is begon nen met 13 leerlingen. llelloo. De heer G A. Kuiphuisen theol. cand. al hier, is na afgelegd examen te 's-Hertogonbosch tot de evangeliebediening in de ned berv. kerk toegelaten. het Vrije Gymnasium eveneens te Amsterdam, uitgaande van de Vereeniging voor voorbereidend universitair on derwijs. In de Wereldkroniek van zaterdag 10 November, zal, onderden titel «Monument voor ons nederl. ind. leger", een plan worden uiteengezet, door redactie en uitgevers van de Wereldkroniek ontworpen. It. LOH BO 8 Nov. Er wordt aan »D e Telegraaf' gemeld De drie laatste stellingen van den vijand ten noord oosten van Mataram zijn veroverd, zonder vorlies onzer zijds. Een officie el telegram meldt De vijand werd uit Mondjok en Rangkal Tjoelik verdreven zonder verliezen onzerzijds. Onze troepen heb ben stelling genomen nabij den Oosthoek van Tjakra- Negara. Rectificatie. In ons vorig nummer kwamen twee berichtjes voor betreffende de Vrije Universiteit Een welwillend lezer maakt ons zeer teiecht opmerkzaam dat het daarin medegedeelde niet de Vrije Universiteit betreft, maar ülcj. C. Klfrink alhier is don 7 te Haarlem ge slaagd voor de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek. Dinsdag, den 6, 's avonds trad de heer «Ir. Joh. Oyserinek als spreker op in de vergadering van het departement Alkmaar der Maatschappij tot nut in't algemeen. Op niet minder welsprekende wijze, dan in het begin van dit jaar over Rembrandt, gat de heer dr. Dyseriuck thans eene beschrijving van het leven en van de werken n Rafaël. Tal van afbeeldingen vau schilderijen en schetsen lagen tentoongesteld, eene rijke verzameling, die zoowel de eerste schets van het ontluikend genie, ten naive voorstelling van den kindermoord te Betlehem, als het laatste onvoltooid gebleven meesterstuk bevatte. Ook van reproducties van krijtteekeuiugeu en studies is de collectie wel voorzien, zoodat spr. zijn hoorders kon aantoonen, met de bewijzen in de hand, hoe Rafaël tot zelfs in 't laatst van zijn loopbaau, altijd gestreefd heeft naar het hoogere, geworsteld heeft om het betere te bereiken, en telkens door een andere voorstelling eu groepeeriug der figuren getracht heeft een schoonoren vorm te vinden, meer beantwoordend aan het ideaal, dat hem jioor den geest zweefde. Rafaël is vroeg gestorven. «Hij, dien God lief heeft, sterft in den bloei der jaren," aldus begon spreker. Ge boren 23 Maart 1483 te Urbino, de stad aan de Adri- atieche zeeomringd door lachende heuvelenverloor Rafaël op 1 ljarigen leeftijd zijne ouders. Hij kwam onder leiding van Pietro Perugino, het hoofd der Umbriscbe school te Perugia. Hij werkte eerst te Sienna, daarna te Ilorencoen werd in 1508 naar Rome beroepen, waar de pausen Julius II en Leo X hom de fresco-schilderingen van het Va- ticaan opdroegen. Rome en Florence, de bloemenstad aau de Arno, waren brandpunten van wetenschap en kunst in die dagen. Do hernieuwde studie der oud-romeinsche en grieksche beschaving, begunstigd door de rijke kooplieden, te Flo rence onder de regeering der Medici, en te Rome ouder Leo X (door Luther gekenschetst als een beminnelijke persoonlijkheid, suavissimus homo), bracht de renaissance de herleving van de bouw-, beeldhouw- en schilderkunst te weeg, wier edelste en grootste vertegenwoordigers waren Bramante Michel Angelo, Leonard da inci en Rafaël. Vóór hen was de kerkelijke schilderkunst conven tioneel hij ontworstelde zich aan de slavernij der traditie, hij, volkomen meester van den vorm, voerde de gowijde kunst tot eenvoud eu waarheid terug en bracht haar tot ongekende hoogte. Het langst stond spreker stil bij het laatste tijdvak van Rafaëls kortstondig bestaan, den tijd te Rome doorgebracht in onbegrijpelijke werkzaamheid. Tal van meesterstukken schonk hij aau het Vaticaan iu de camera della siguatura stelde hij voor de heerlijk heid, die hier op aarde van den Paus uitgait. Voor de openbare arcades schilderde hij 52 bijbelsche voorstel lingen voorts de heilige Caecilia, tal van madonna's, de kruisdraging 6dz.; bovendien maakte hij oen plan voor de St. Pieterskerk. In één woord, zeide spreker, wij duizelen bij eone beschouwing van hetgeen hij schiep. Kou dit alles wor den gewrocht in één meuscheuleven in eene spanne tijds van nog geen veertig jaren 'i Hij heelt gewoekerd met eiken dag, met elk uur, met elke gave. Op goeden Vrijdag, 6 April 1520, werd Rafaël door een noodlottige koorts weggerukt, gevolg van te veel inspanneuden arbeid. Na deze met zeer veel belangstelling gevolgde rede werd door de aanwezigen dankbaar gebruik gemaakt van de gelegenheid, om de reproducties der schilderijen van nabij te bezien. Spreker gal ten slotte eene vermakelijke opsomming van beeldspraken, aau de dierenwereld ontleend, en werd dankgezegd door don voorzitter, den heer A. J. 1'. Oort. In de den 7 gehouden vergadering der Jiainer vxtii koophandel en fabrieken is ouder meer be sproken de circulaire van de Nederlaudsche Kamer van Koophandel te Londen betredende den aanleg van een telefonische verbinding tusscheu Londen en Amsterdam en is besloten instemming met dat denkbeeld te betuigen. Ook is van gedachten gewisseld over de nadere pogingeu, die in het werk zouden kunnen woiden gesteld, ton einde alsnog tot stand te zien gebracht de bebarding van den weg langs de westzijde vau het Noordhollandsch Kanaal tusschen Akersloot en Alkmaar. De weuschelijkheid van het maken van eeu plankier langs de Kanaalkade in aansluiting aan hot nu bestaande beschoeilugde gedeelte werd door veischeidtnu leden iu het licht gesteld Na uitvoerige gedachten wisseling werd besloten, zich deswege te wenden tot den rand. GETROUWD. Nov. Cornelis van 't Sant en Marretje Helling GEBOREN. Nov. Neeltjo, d. van Cornelis Zutphen eu Oukjo Mantel. Wilhelmina Hendrika Jeaunette, d van Johannes Petrus Wilhelmus Paulen eu Hendrika Slenters. Alida, d. van Henricus Kramer en Maria Catba- rina SchouteD.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 3