15 f iit No. 136. Zes en ÏVegentigste jaargang. 1894. WOENSDAG 14 NOVEMBER. Yoormiddags ÏO uren Buitenland. FEUILLETON. Nederland. moeten ten Stadshnize, de stukken onder teekend worden ter verkrijging van vrij stelling als EENIG ZOON en voor BROE- DERDIENST. AUK1IAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt DlasdAg-, Donderdag- on Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rjjk J 1, De 3 nummers fO,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prj|s der gewone Ad verten tien: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. DEVfiHlSKBN. De vrijhaven van Kopenhagen is den 9, des morgens te 9 uren, voor hot verkeer open gesteld. De voorgenomen plechtige opening door den Koning is achterwege gelaten wegens het overljjden van den Keizer van Rusland. MJITSCHIiAND. Het ontslag van den prnisischen minister van landbouw von Heyden is aangenomen onder toekenning van do orde van den Rooden Adelaar met eikenloof en tot zijn opvolger benoemd de heer von Ham- merstein Loxten 67 jaren oud, eigenaar van 1370 bun ders bosch, wei- en bouwland in Hannover, die hij sedert bijna 30 jaren zelf beheert. El'llELAVD. Den 9, den Lord Maijor's dag, hield de minister-president Rosebery eene redevoering aan het feestmaal in de Guildhall te Londen. Hij zeide, dat we gens den chineesch-japanschen oorlog de staatkundige hemel niet geheel onbewolkt was, maar toch daalde de barometer niet. Engeland is vast besloten een strikte on zijdigheid in acht te nemen het is bereid mede te werken aan alle vredelievende pogingen om een einde te maken aan den oorlog, op voorwaarden die voor Japan eervol en voor China niet noodlottig zijn. Wat de betrekkingen met Rusland betreftdie zijn thans hartelijker dan ooit. Hjj weidde in treffende be woordingen nit over den dood van den keizer en den moord vau Carnot. Hij bracht in herinnering, dat Frank rijk en Engeland in den Krim oorlog zij aan zij hebben gestreden en hoopte, dat beide landen ook voortaan zij aan zij zullen strijden, maar alleen in een vriendschap pelijke n wedijver op het gebied van vrede en handel. Hij drukte den wensch nit, dat de jeugdige opvolger van Alexander III opgewasseu zal zijn tegon de verschrikke lijke verantwoordelijkheid van zulk een zware kroon. Vervolgens een blik in de toekomst slaande, zeide hij dat er drie verschijnselen van niet volkomen geruststel lenden aard bestaan de krijgstoerustingen in Europa verder de pers, aan wie hij den raad gat hare berichten te ziften, alvorens die openbaar te maken, en ten slotte de gewapende ontdekkings-expeditiën. De koloniale uit breiding der andere mogendheden sloeg hij met genoegen gade. Ten slotte verklaarde hij, dat de regeering nooit iets VAN KUNA LVALL. Vertaald door Guillette. 50) Sir Robert Pye glimlachte bij den trek van verwon dering op Joscelyn's gelaat en zeide, zich tot zijn schoon vader keerende »Ik zie al dat kapitein Hey worth, als zoovelen onzer, uw persoon verre verkiezen zonde boven dien van Sir Olivier Cromwell." »Dan overschat hij mij, als zoovelen mijner vrienden," zei Hampden, met die bescheidenheid, die zijn machten invloed zoozeer ten goede kwam. »Maar we hebben je in ons regiment gemist, Hey worth," vervolgde hij. »Ik had veel gegeven als je het beleg van Reading hadt kunnen bijwonen ook later, toen ik te Westminster was, en er een soort oproertje onder de soldaten uitbarstte. De officieren bedenken, helaas, niet altijd hoe noodig het is dat er voeling bestaat tnsschen hen en linn manschap pen, en men ze niet, als vechtmachines behandelen moet. Er is voor die verhouding evenveel tact noodig, als voor een ruiter in den omgang met zijn paard. Over twee dagen ga ik naar Buckinghamshire kun je mij niet vergezellen? Laat ons Zondag op Hampden House doorbrengen, dat wil zeggen als je tegen dien tijd klaar kunt zijn met de zaken." »Ik zal voor Lord Scudamore doen wat ik kan," zeide Sir Robert Pye, »en zoolang kapitein Hey worth's be langen zijn verblijf in Londen noodzakelijk maken, hoop ik dat hij dit huis als het zijne beschouwen zal." Hampden scheen dit aanbod evenzeer plezier te doen als hem tot wien het gericht was. Van het oogenblik hunner kennismaking had Joscelyn eene groote plaats in zal dulden, wat de eer en den voorspoed van Groot-Bri- tannië zou kunnen benadeelen. FRAAKRIJH. Het gerucht loopt, dat de regeering 65,000,000 francs en 15000 manschappen zal vragen voor Madagascar. De meerderheid in de Kamer is stellig gunstig voor deze aanvraag gestemd. Hamer. Den 10 werden aan de regeering door den socialist Lavy inlichtingen gevraagd over het ontslag van Robin, den directeur der weesinrichting te Cempuis. De minister van onderwijs verdedigde dien maatregel op grond van stukken, die hij voorlas. De verklaringen van den minister werden door de meerderheid met leven dig gejuich begroet. De uiterste linkerzijde daarentegen kwam hiertegen op tn maakte een hevig ramoer. Ten slotte werd met 466 tegen 40 stemmen eene motie aan genomen, waarin het ontslag van Robin werd goedgekeurd. ODiTEiRlJH-HOAttAttlJEl. Het oostenrijk- sche Hnis van afgevaardigden heeft het voorstel betreffende de sterkte van het contingent goedgekeurd. Verworpen werd het voorstel Scheicher, waarbij de regeering uit- genoodigd werd stappen te doen tot eene algemeene ont wapening en de instelling van een scheidsgerecht tnsschen de volkeren. De minister der nationale verdediging zeide, dat de reusachtige wapeningen van Enropa een kwaad zijn, tot bestrijding waarvan Oostenrijk niet de eerste stap kan doen. Verscheidene afgevaardigden vroegen aan de regeering inlichtingen over het in Istrië voorgovallene, nadat men aan de straten naambordjes in twee talen had aangeslagen. RUSIiAND. De eerste regeeringsdaad vau den nieuwen Keizer is geweest het openen eener inteekening door het geheele land om te Moskou voor zijnon vader een ge- denkteeken op te richten op het voetstuk waarvan ge beiteld zal worden: Aan den grooten Vrede-maker. Te Moskon heeft eene botsing plaats gehad tnsschen een uit Zuid-Rusland komenden personentrein, waarin de heer Pobedonoszeffprocureur-generaal der H. Synode, gezeten was, met een goederentrein uit Petersburg. Eén persoon kwam om het leven en vier personen werden gekwetst; de overigen kwamen met don schrik vrij. De schade aan goederen en materiëel is zeer groot. VKRHENIGDH STATEN. De nieuwe Kamer zal na den uitslag der verkiezingen bestaan nit 248 republikeinen, 95 democraten en 13 populisten. Do regeering heeft aan de japansche regeoring doen weten dat president Cleveland zijne medewerking zon verleenen indien Japan zich aansloot bij China's ver zoek om hare bemiddeling. SPANJE. In eene den 11 te Madrid gehouden bijeen komst van de meerderheid der Kamer van afgevaardigden deelde de minister-president mede, dat de rijksontvaogsten de raming overschrijden. Met betrekking tot de Cnba- kwestie zeide hij, dat de regeering hoopte tot eene rege ling te geraken door de uitvoering der hervoi mingsplannen te bespoedigen. zijn hart ingenomen, maar na zijn onlangs geleden ver liezen voelde hij zich meer dan ooit tot hem aange trokken. Niet lang na het begin van den oorlog had hij zijn ondsten zoon John verloren; ook zijn meest geliefde dochter, Elisabeth, was gestorven, een slag, dien hij nim mer te boven kwam. Zoodra Joscolyn den volgenden morgen zijn vaderlijken vriend in het volle licht van den zomerdag zag, trof hem de verandering, die er bij hem had plaats gegrepen. Terwijl zij te zamen naar Gray's Inn Lane wandelden, spraken zij over Hampden's huiselijk leed en den toestand van het land. Hampden stelde de koningin hoofdzakelijk verantwoordelijk voor alle ellenden die in de laatste jaren over het vaderland gekomen waren zij, opgevoed aan het hof van Frankrijk, had den koning van zijn volk vervreemd, en Z. M. was als was iu hare handen het was zijn ongeluk geboren te zijn in een positie, waarvoor hij niet geschikt bleek, en omringd te wezen door per sonen, die de slechtste zijde van zijn karakter hoogmoed en onoprechtheid, tot ontwikkeling brachten. »Ga even mede," zei Hampden, toen zij het hnis van Pym, dien hij spreken moest, bereikt hadden, en in later dagen was Joscelyn dikwijls blijde de hand gedrukt te hebben van dien grooten man, die de boot van het vaderland door zoovele moeielijkheden hoen had gestaard. Hij bleef echter niet lang en begaf zich naar den procureur, om de nalatenschap van Mr. Gainsborough in bezit te nemen, of liever, om een groot deel te doen afschrijven voor het oorlogscomité. Ook teokende hij zijn huwelijkscontract, wat te dier tijde eenigo weken voor het huwelijk ge schiedde. Juist wilde Joscelyn vertrekken, toen de pro cureur verzocht, daar hij naar Sommersetshire ging, waar Sir William Waller lag, een horloge mede te nemen, door Mr. Gainsborough vermaakt aan Mr. Whichcote. »Mr. Barrington heeft het op dit oogenblik," zei de procureur, »hij meende in de gelegenheid te zullen zijn Mr. Whichcote te bezoeken." Joscelyn wilde zich volgaarne met de boodschap belas ten, hij vond het aangenaam zijn voormaligen leermeester terug te zullen zien en ging terstond zijn vriend Barrington Hij sprak ook over de handelsverdragen, De regeering was voornemens, ter wille der buitenlaudsche natiën, een zelfstandig stelsel in te voeren, ten doel hebbende de vaststelling van speciale tarieven. Eene commissie, waarin de vertegenwoordigers van alle partijen zitting zullen nemen, zal met het onderzoek der tarief-kwestie belast worden. De regeering zal naar vaste beginselen te werk gaan, zonder toepassing van difforentieële rechten. CHINA. De keizer, wien de nederlagen der chineozen bij Song Hwan en bij Asan als overwinningen voorge steld waren, was na den verloren slag te Ping Yong zoo vertoornd, dat hij een bekendmaking liet uitvaardigen, waarin hij mededeelde, dat Li Hung Chang zijn plicht als opperbevelhebber verwaarloosd had. Hij was niet in staat geweest om de zaken snel en goed te regelen. Daarom gelastte hij, dat hem ontnomen zouden worden zijn drie-oogige panwenveer en zijn geel rijbuis. Verder word gezegd, dat hij wat krachtiger moest optreden en trachten moest de gedane fonten weder goed te maken. Volgens de engelsche Daily News heeft het duitsche eskader in de chineesche wateren bevel ontvangen zich bij zelywe gebeurtenissen onder de bevelen van den engel- schen admiraal te stellen. JAPAN. Den 11 des morgens is Port Arthur inge nomen zonder dat eenige tegenstand van beteekenis ondervonden werd. Toen de japanners na het bombarde ment tot den algemeenen aanval overgingen legden de cbineezen de wapenen neder en gaven zjj zich over. Men zegtdat de chineesche generaal met zijn staf en de voornaamsten der andere officieren de forten in den nacht van den 6 verlaten hadden en gevlucht waren aan boord van een adviesjacht. Tweede Hamer. Aanvullingshegroating voor Juslitle 1893. Bij het onderzoek dezer begrooting werd niet alleen de uitbreiding van het korps Rijksveldwachters, maar vooral ook het feit betreurd, dat die uitbreiding beeft plaats gehad, zonder dat de Kamer er in is gekend door tijdige aanvulling van de begrooting. Hcrde Kantongerecht te Rotterdam. Het wetsontwerp tot vestiging van een derde kanton gerecht te Rotterdam gaf in de afdeelingen tot beden kingen aanleiding, welke vooral gericht zijn tegen de opheffiug van het kantongerecht van Ridderkerk, welke een gevolg zon worden vau dien maatregel en waardoor de belangen van de plattelandsbevolking, in deze betrokken, ernstig zullen worden geschaad, zonder dat het behoud oen groot geldelijk nadeel voor het Rijk zon wezen. Men beval een gewijzigde indeeling aan, waardoor de gerezen bezwaren zouden kunnen vervallen. Bij deze gelegenheid spraken vele leden de hoop nit, dat de huisvesting der rechterlijke macht to Rotterdam zou worden verbeterd, waarbij het denkbeeld werd ge- opzoeken. Van dezen vernam hij dat de mooie Anna Barrington getrouwd was, en na de gewone vragen naar de wederzijdsche kennissen, kwam hot gesprek weldra op den oorlog. Joscelyn noemde het onvergefelijk, dat een flinke jonge kerel zich er buiten hield, en anderen voor zich liet vechten hij animeerde hem sterk om dienst te nomen. Barrington schudde het hoofd en zei ernstig »Om 's hemels wil, breng me niet in verzoeking om mijn rustig leven op te geven en verdeeldheid te brengen tnsschen mij eu mijn ouders, zooals jij gedaan hebt. Ge loof me, amice, het vaderland is het niet waard. Wat heeft bet ooit voor ons gedaan Neen, ik ben heel weinig vaderlandslievend. Ieder voor zich en God voor allen, dat is mijn motto." Joscelyn dacht bij zichzelf dat dit rustige, gemakke lijke leventje hetzelfde was als dat hetwelk hij een jaar geleden met zooveel tegenzin had opgegeven. Thans even wel gevoelde hij dat het hem onmogelijk zou zijn er toe terug te keeren, en met een: »Kerel, kerel: je weet niet wat je misf," trachtto hij nogmaals zijn vriend over te halen. Den volgenden morgen reed hij met Hampden naar Buckinghamshire. Hampden was in lang niet te hoiB ge weest, en wilde dien eenen Zondag alle staatszaken en zorgen van zich zetten en zich geheel aan zijn gezin geven. Menigmaal in later jaren doorleefde Joscelyn dien dag in do herinnering; de atmosfeer van gezelligheid in de oude eetzaal, de kinderon die zich om hun vader verdrongen de bedienden, die voor het bjjbellezen bin nenkwamen de zachte, heldere stem van den patriot toen hjj las: »Uw hart worde niet ontroerd" voorts het rnstige ontbijt, de prettige gesprekken, niets van de on rust en de haast waarmede in den laatsten tijd de maal tijden gebruikt werden. En later in den morgen de gods dienstoefening in de dorpskerk, waar de nieuwe rector, Mr. Robert Lenthall, do dienst leidde. Zijn tekst was nit de Psalmen: »Wees mij genadig, o God, wees mij gena- »dig, want mijne ziel betrouwt op u, en ik neem mijn >toovlncht onder do schaduw uwer vleugelen, totdat do

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1