iSI mk Wk jJP j| 4p IÉ BÉ lil 'Mé.,. Schaakprobleem No. 67. wPÊ mm. m :/Ammy1L mm mm Stadsberichten. Ingezonden stukken. No. 16520 f 2000 No. 18391 f 1000No. 2895 f 400; Nos. 5003, 12175, 15708 f 200; Nos. 1363, 4492, 4805, 8460, 15647, 17406 f 100. le Klasse, 2e lijst, 13 Nov. Ns. 9122 en 17803 f 1000 Nr. 20782 f 400; Ns. 13646 en 20231 f 200; Ns. 2933, 3382, 3924, 9617 en 205 53 f 100. i g h a b c d e Arrondissements-Reclitbank te Alkmaar. B R 0t E R L IJ K E STAND T r 1000. De winterkool ia voor het grootste gedeelte de schoren gebracht. Nog een kleine veertien dagen n de velden zijn kaal. Dan begint weer het baggeren n ploegen en worden de akkers voor het volgende voor jaar in gereedheid gebracht. Schaden. Den 14 December zal de eerste volks voordracht, uitgaande van het Nut, alhier plaats hebben. Tot medewerking op dien avond zal de heer P. Munnik als spreker worden uitgenoodigd, de Rederijkerskamer en de Harmoniekapel om afwisseling in het. programma te brengen. Den 11 had in de »Cérès" de jaarlijksche uitvoering plaats van de jongens- en meisjesklassen van den gym- nastiekleeraar, den hoer Th. Roep. Tot afwisseling speelde de Rederijkerskamer een blijspel, »Schuiven gaan ze," getiteld. Het flink opgekomen publiek had een genot vollen avond. De keuveltjesavondenin het Noorderkwartier altijd nog geëerd, zijn weer voorbij. Over het geheel was de deelneming der kinderen minder dan vorige jaren. Zou ook Sint Maarten het tegen don tijdgeest moeten afleggen Texel. De heer A. P. Staalman, redacteur-uitgever van »Extra Tjjding" te den Helder, die thans met don heer J. J. Kraakman in herstemming komt voor het lidmaatschap dor Tweede Kamer, hield den 9 te den Bnrg en den 10 te Oosterend eene politieke rede, telkens voor een talrijk gehoor. Spreker deed zich kennen als vooruitstrevend liberaal en volbloed democraatdoch steunde op den alonden bijbel. Hij was voor uitbreiding van kiesrecht, ja wilde zelfs een stembiljet uitreiken aan bedeelden. Al een gevangenen dronkaards en zij die zich schuldig maakten aan omkooping moesten van het kiesrecht uitgesloten blijven. Ofschoon algemeene dienst plicht niet noodzakelijk werd geachtwas persoonlijke dienstplicht, zoowel als een betere voeding van den mi litair, een eiscb dos tijds. De kosten van leger en vloot moesten noodzakelijk verminderd worden, opdat de draag kracht des volks niet overschreden worde. Het opium stelsel in onze overzeesche bezittingen werd ten sterkste veroordeeldterwijl de prijzen der door de inlanders geteelde produkten noodzakelijk verhoogd moesten worden opdat de uitzuiging dier inlanders eindelijk eens ophoude. üe Atjeh-krijg kou almede geen genade vinden in de oogen des sprekers. Het middelbaar en hooger onderwijs moest toegankelijk gesteld worden voor het kroost van den minderen stand; ten behoeve van dien zelfden stand moest een pensioen fonds opgericht worden van regecringswege. De geest des tijds eischte instelling van kamers van arbeid, waar de wederzijdsche belangen van werkgevers en werklieden kunnen besproken worden. Ten sterkste werd aange drongen op afschaffing van alle huizen van ontucht en op onderzoek naar hef vaderschap. Ten behoeve van den landbouw was verbetering van het pachtstelsel met erfelijke rechten en de oprichting van rijks-crediet- en hypotheekbanken dringend noodig. Ten behoeve der vis- seherij moesten eindelijk alle belemmerende bepalingen worden opgeheven en de noodigo havenwerkeu worden aangelegd. Op eene desbetreffende vraag van den heer Mossel, voorzitter der afdeeling »Oosterend der Neder- landsche Vereeniging ter bevordering der Vischvangst, vorklaarde de heer Staalman, dat hij bij de regeering, bij aldien hij tot afgevaardigde mocht worden gekozen, ten sterkste zou aandringen op den aanleg eener haven nabij de Oostkaap op Texel. De liberale kiesvereeniging te den Burg heeft met algemeene stemmen besloten bij de herkiezing voor een lid der Tweede Kamer geen der candidateu aan te be velen doch elk lid vrij te laten in zijne keuze. Met instemming was een schrijven ontvangen met betrekking tot de oprichting van eene centrale kiesvereeniging in het district Helder. Tot afgevaardigde naar eene met dit doel eventuëel te houden vergadering werd gekozen de heer R. Knperus, terwijl de heer F. Keijser als plaats vervangend afgevaardigde werd aangewezen. De heer B. H. Habbema, predikant bij de ned. herv. gemeente te Noordscharwoude heeft voor het op hem uitgebrachte beroep naar Eierland bedankt. Het laatst verschenen nummer van 10 November van de Wereldkroniek, geïllustroerd nieuwsblad voor iedereen, waarvan een abonnement tevens eene verzeke ring tegen de geldelijke gevolgen van ongelukken bij eene soliede Maatschappij met zich brengt, bevat o.a. De strijd op Lombok met portret van den luitenant kolonel A. H. W. Scheuer en andere verhalen betreffende den oorlogP. W. Jansseu directeur van de Deli-Maat- schappij monument voor ons Ned. Indische leger; dood van den keizer van Rusland de nieuwe duitsche rijks kanselier; paardeubeschermers met afbeelding, enz. Ook zijn ad 10 ets. afzonderlijke nummers verkrijgbaar. In het fransche blad »Le Figaro" kwam dezer dagen het volgende voor over onze koningin Na gezegd te hebben, dat de gezondheidstoestand van H. M. niets te wenschen overlaat, vervolgt men Zij is zeker vatbaar en gevoelig voor zaken van droevigen aard, en het bericht van eonig ongeluk vindt in haar kinderlijk gemoed vollen weerklank maar als eenmaal haar verdriet beweend is, en hare treurigheid gekalmeerd, dan wordt zij wederom vroolijk en guitig gelijk een kind dat zij dan ook nog is, past. Zoo deed b.v. de moordaanslag op presideut Carnot, haar vele tranen storten misschien was zij daarom zoo bedroefd, omdat de bijzonderheden vau deze verschrik kelijke misdaad bij haar de gedachten deden rijzen dat later, wanneer zij aan het hoofd van don staat zou zijn, zij wellicht zoude bloot staan aan een even treurig lot? De vroege rijpheid van haar verstand en de gevoelig heid van haar gemoed, vergrooten de vatbaarheid voor dergelijke indrukken. De volgende grap, die men mij verteld heeft, on voor de waarheid waarvoor ik insta, is die denkbaar, vraag ik, bij een kind, dat zonuwlijdend zou zijn, gelijk beweerd werd, of verzwakt door de tering Ligt integendeel in het volgende niet juist het bewijs, dat het beminnelijk koningskind, door geheel Holland op de handen gedragen, zich verheugt in de beste gezondheid De gouvernante van H. M., een engelsche van geboorte, miss Saxton Winter, had als strafwerk opgegeven aan haar koninklijke leerlinge, de teekening mot kleuren van een kaart van Europa omdat de koningin haar les over de tnrksche en chineesche aardrijkskunde 1 waarvan de barbaarsche namen aan haar geheugen ont snapt waren, niet goed had gekend. De koningin zei tot miss Saxton Winter »Goed, ik zal de kaart teekenen, omdat ik gehoorzaam wil zijn, maar U zult zien En inderdaad werd de kaart geteekend en gekleurd met grooten ijver. Edoch hoe groot was de verbazing van de britsche gouvernante, toen zij de kaart in handen kreeg. Engeland nam eene zeer kleine ruimte in, ongeveer evenveel als de Balearische eilanden en bovendien was Albion ver borgen onder een grijze tint, den Londenschen mist Holland daarentegen, uitgebreid over een groot gedeelte der Noordzee, schitterde in kleurenpracht, De gouvernante moest er hartelijk om lachende koningin lachte eveneens over de verbazing harer engel sche leermeesteres en de kaart deed de ronde in het paleis. Vervolgeus werd het vorstelijk strafwerk herzien en verbeterd, en het vasteland van Europa tot zijne ge wone afmetingen teruggebracht. 347sle STAATSLOTERIJ. lo kl-, le lijst 12 Nov. Van den heer W. J. den Hertog, Amsterdam. Zwart. WA W////wffl. 's/tmy/A fa/w/db '///Mf/y, wit. Wit: K h5. D c3. T c4. T e7. Rel. Pd2. P d3. c5. d6. g4. g6. Zwart: K f6. T e3. P b6. P d4. e2. e5. g3- £7- Wit begint en geeft in 2 zetten mat. Goede oplossingen binnen 8 dagen aan het bureau van dit blad. Oplossing van probleem No. 65. Van den heer W. A. Shinkman, Grand Rapids. R c7 enz. Goede oplossingen ontvangen van C. Kramer, G. van Nienwkuijk en L., Alkmaar S. J. A., Woudsend; J. de V., Spanbroek J. W. Gelker Roelofarendsveen en Schaakclub .Excelsior", 's Hage. Van het eindspel No. 2 zond ons de heer J. de Vries, Spanbroek, nog een oplossing in 7 zetten. Briefwisseling. J. D. T. In probleem no. 65 faalt T c3 op e3 en P c5 op K e3. De heer E. Lasker ligt te Londen ernstig ziek. De laatste berichten melden eenige beterschap. De uitgevers van het weekblad »De Amsterdammer" hebben besloten, in navolging van enkele engelsche dag blad-rubrieken, den auteurs van goed bevonden problemen, voor het recht van eerste publicatie een honorarium uit te keeren. Problemen, welke der moei'e waard blijkeD, verschijnen zoowel in bovengenoemd blad als in engelsche rubrieken. Het oordeel der eng. oplossers zal door de rubriek woordelijk worden overgenomen. Het honorarium zal bij goed bevonden problemen aan het eind van ieder kwartaal worden overgezonden (per postwissel) en bedraagt voor4 zetters f 4, 3 zetters 3 en 2 zetters f 2. De auteurs worden verzocht naam en adres duidelijk en voluit te schrijven. AdresDen heer Rud. J. Loman, Myra Lodge 49 Deronda Road, Herne Hill. Londen S. E. Gedurende de week van gebed en zelfverloochening door het Leger des Heils laatstelijk gehouden, beliep de geldelijke opbrengst een bedrag van f 153,05. Dit cijfer overtreft de bedragen van vorige jaren Do gelden, op deze wijze bijeengezameld in geheel Nederland, wor den in de gewone jaarlijksche rekening openbaar gemaakt. In de week van den 4 tot den 10 November zijn in bet badhuis van het Witte Uruis genomen 47 kuip baden 77 regenbaden le k!. en 85 regenbaden 2e kl., samen 209 baden. Dinsdag, den 27, heeft in het lokaal Harmonie een concert plaats, dat van buitengewonon aard belooft te worden. Het zal onder de leiding staan van onzen stad genoot, den heer Antony Nieuweuhuis, die zich daartoe de medewerking heeft verzekerd van een aantal zangers van goeden naam uit AlkmaarAmsterdam, Hoorn, Schagen, enz. Het is dus wel te verwachten, dat het daaruit te vormen zangkoor zich zal weten te onder scheiden. Als solisten hebben zich bereid verklaard mede- tewerken, uit onze eigen gemeente, mejuffrouw Johanna Dirkzen, en van elders de heereu J. J. Rogmans, Hille, Hagné en anderen, namen, die een avond van groo kunstgenot waarborgen. De begeleiding geschiedt met orgel en piano, uit het magazijn van den heer P. Th. IJpma, alhier. Met de eerstvolgende uitvoering van het Xeder- landsrh Tooiieelop donderdag den 22 zal ten tooneele worden gebracht »Frou Frou", tooneelspel in vijf bedrijven naar het fransch van Meilhac en Halévy door H. P. Boudier. Mevrouw Brondgeest-Bouwmeester heeft er een harer beste rollen in. Onlangs berichtten wij, dat tot directeur der On derlinge Hrandwaarhorgniaafsehappij „Texel," vroeger genaamd »'t Algemeen Belang" was benoemd de heer mr. J. Verdam, advocaat te Alkmaar. Thans deelt men ons mode, dat de overgang van de administratie en het beheer na die benoeming niet voldoende is tot stand gekomen en de heer Verdam die betrekking dus niet verder kon aanvaarden De hoer J. Eelman, te Haarlem, die directeur was, heeft daardoor thans die betrekking behouden. Lage vee- en hooge vleeschprijicii. Mijnheer de redacteur. Het stuk van den heer Gronemau in uw jongste num mer, dat ik met veel belangstelling heb golezen heeft mij versterkt in mjjne meeningdat het met veehouder en landbouwer allertreurigst gesteld is. Maar is hetmet het oog hierop, niet erg bevreem dend dat de slagers in Alkmaar de vleeschprijzen zoo buitengewoon hoog houden Bedrieg ik mij nietdat verschillen die prijzen maar zeer weinig met die toen de toestand van den landbouwor zoo rooskleurig heette. Ik meen dan ookdat de slagers in Alkmaar die prijzen te hoog houden althans in »Do Telegraaf" las ik onlangs dat in 's Hertogenbosch de prijs van best rundvleesch is 80 ets. per K.G. m e t en OO ets. zonder beenon waarvoor hier f 1,en f 1,20 wordt bere kend. Ook in andere steden van ons land zijn de prij zen gelijk aan die in den Bosch. Ik weet dan ook een voorbeeld dat iemand in de nabijheid van Alkmaar zijn (prima kwaliteit) rundvleesch per postpakket uit Deventer laat komen dat hem voel voordeeligor uit komt dan wanneer hij in Alkmaar kocht. In de hoop, dat mijn schrijven aanleiding geve dat de slagers in Alkmaar eens tot verlaging hunner vleesch- prijzeti overgaan, teeken ik mij, P. 12 November 1894. Geen Vegetariër. Zitting van 13 Nov. C. B., Egmond a/d Hoef, wederspannigheid, 8dagen gev. W. P., Egmond a/d Hoef, mishandeling, 3 dagen gev. D. P., Egmoud aan den Hoef, beleediging, f 3 boete subs. 2 dagen hecht. J. v. d. M., F. B., huisvr. van J. v. d. M., Broek op Langedijk, beleediging, beiden f 6 boete subs. 4 dagen hecht. Z. R., Helder, in hechtenis, diefstal, l'/j jaar gev. J. K., Bovenkarspel, in hechtenis, diefstal, 2 maal ge pleegd, 1 jaar en 1 maand gev. N. F., Beverwijk, en L'. M., Medemblik, verduistering ieder 4 maanden gev. J. E., Bovenkarspel, in hechtenis, diefstal, 6 weken gev S. B., Bovenkarspel, diefstal, 4 weken gov. I. L. C., Hoorn, huisvredebreuk, 14 dagen gev. F. F., Hoogkarspel, beleediging, nog niet uitgesproken. ONDERTROUWD. 9 Nov. Pieter Steijn, alhier, en Maartje Kuiper, te Oud karspel, onl. alhier. GETROUWD. 11 Nov. Jacob Mol en Guurtje Zuurbier. Johannes Beerends wednr. van Geertruida Wilhelmina Maria van Einpel en Maria Cornelia Francisca Franse. Willem Pannekook en Klasina Scheer- man. Johannes van Dijk en Maria de Moei. Krijn Koster en Geertruida Jacoba Hosbach. Jan van den Tooren en Neeltje Engelsman. GEBOREN. 11 Nov. Cathariua, d. van Nicolaas Balvers en Geertruida Tol. Geertruida, d. van Gerrit Hendrik Brands en Anna Maria Spronkeling. 12 Anna Margaretha, d. van Autonius Johannes Blom en Neeltje Kager. Wilhelm, z. van Jan Hart en Helena Bruinsins. Albertus Gerardus, z. van Carel Lodewijk Pedroli en Dina Maria Zevenhuizen. Maria Elisabeth, d. van Barend Koeman en Johanna ClaBina van Vasen. 13 Petrus Johannes z. v*n Johannes Franciscus Zomer en Grietje Boukje Postbuma. OVERLEDEN. 12 Nov. Agatha Alida Diepen, wed. Petrus van Soest, 74 j. llelloo. Geboren: 10 Oct. Cornelia, d. van Andries Metselaar en Antje Dekker. 16 Johannes, z. van Henderik Joseph Revers en Aafje Stokman. 19 Maria Jacoba, d. van Jan de Graaf en Hillegonda van den Dam. 20 Cornelia Johannes, z. van Anthonius Petrus de Rooij en Catharina Lemmen. Overleden: 12 Oct. Corneliad. van Andries Metselaar en Antje Dekker, bijna 2 dagen. 17 Guurtje, d. van Johannes Zonneveld en Guurtje Dekker, 2 jaar en bijna 5 maanden. Barsingerhorn. Ondertrouwd en Getrouwd: 12 en 28 Oct. Klaas van Zoonen en Marijtje Breed. Getrouwd: 5 Oct. Klaas Roos en Pietertje Wagemaker. Geboren: 7 Oct. Elisabeth, d. van Gerrit van Stipriaan en Elisa beth de Smit. 18 Simon Albertus, z. van Pieter Meiten en Anna Appelman. Overled en: 1 Oct. Leendert Dirks Kunst, echtgeu. van Ad nana Wijnanda van der Graaff, 7U j. 9 Jan Geel, echtgeu. van Antje Liefhebber, 70 j. overl. te Winkel.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 3