OU Woensdag 21 Nov. 1891 Het Onrecht Gewroken No. 137. Zes en Negentigste Jaargang. 1894. VRIJDAG 1(> NOVEMBER. GlÖOTË VEEMARKT Vrijwillige oefeningen in den wapenhandel. Mond- en Klauwzeer. Nationale Militie, Onbestelbare Hrieven, FEUILLETON. Buitenland. Nederland. ALkMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Pr|js der gewone A«l verten tlën: Per regel j 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. ONDERWIJZERESSENdie aanrner- 'king wenschen te komen voorOMDER- II IJXEKKI aan deopenhare school voor meisjes, te ALKMAAR, (hoofd mej. J. H. Peuim) op f 6öO jaarwedde worden verzocht zich vóór 25 November a.s. aan te melden bij het gemeentebestunr. Bezit der akte voor de jransche taal is vereischte. De JONGELIEDENdie aan bovengenoemde oefe ningen weder wenschen deel te nemen worden uitge- noodigd zich VRIJDAG 16 AIOVERHER 1801, des avonds te 7 uren, te bevinden in het gymnastiek lokaal in de Doelenstraat. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR ver zoekt allen die wegens leverantiën ter voor koming van verspreiding der bovengenoemde ziekte, iets van hem te vorderen hebbenhunne rekeningen voorzien van de eenheidsprijzen zoo spoedig mogelijk in te zenden ter gemeente-secretarie uiterlijk vóór Zater dag 24 Nov. a.s. Alkmaar De Burgemeester voornoemd 14 Nov. 1894. A. MACLAINE PONT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Als.ma.ae brengen ter kennis van belanghebbenden dat de Militieraad in dit district zijne eerste ztttlng, bestemd tot het onderzoekeu der redenen van vrijstel ling van lotellngen dezer gemeente, zal houden ten raadhnize der gemeente HOORK, op Dinsdag 13 December e.k., des voormiddags 11 uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. MACLAINE PONT. AlkmaarDe Secretaris, 15 Nov. 1894. NÜHOUT VAN DER VEEN. gedurende de 2e helft van October 1894 Mej. T. Timmerman Ilpendam P. Schnijff, Rotter dam D. de Carpentior Ouderkerk a/d Amstel. Uit O b d a m Pastoor der Parochie Huizen. Warmenhuizen: J. Noordstrand Waarland. I VAN ED1A LYALL. Vertaald door Guillette. 51) Dienzelfden avond, nadat er met woede gevochten was reed Joscelyn, uitgeput naar lichaam en ziel want de slag was verloren en zijn vriend Hampden gewond naar Thame in de hoop zijn geliefden heer te vinden onder de gewonden die men van het slagveld weggedragen had. Op eens viel zijn oog op een eenzamen rnitcr voor hem uitde zon scheen op het stalen harnas en het lange haar hij had den zwaren helm afgezet en scheen nauwelijks in den zadel te kunnen blijven zoo ernstig was zijn wond. In een oogenblik had Joscelyn hem herkend en was hij bij hem. Hampden zuchtte toen hij Joscelyn zag, en stamelde: »De slag?.. Hoe is de afloop Ik heb je van het paard zien vallen en dacht niet anders of ik had je verloren." vVerloren Helaas, de slag is verloren. Lord Essex is te laat geweest Prins Ruprecht keert met een groot aantal gevangenen naar Oxford terng. Ik zelf ben er vrij goed afgekomen ik ben door den val licht gekneusd en een oogenblik bedwelmd geweest, dat is al. Maar n, ik vrees dat n ernstig gewond zijt." »Ja," zeide Hampden. »Mijn wond is doodeljjk maar ik wil naar Thame terugrijden, en als bet kan, voor mijn vaderland sterven, in den kring van mijn gezin Eindeloos scheen die laatste rittoch sprak Hampden nn en dan, al leed hij ondrageljjke pijnen. In het dorp luidden de kerkklokken voor den dienstalle kerkgan gers zagen met somberen blik en innig medegevoel naar de bestoven vermoeide rnitersdie menigeen kende en liefhad. BELG1E. De nieuwe Kamer is den 13 bijeenge komen. De socialistische afgevaardigden hebben zich in een groep naar de Kamer begeven en werden door een paar honderd werklieden die aan den ingang opeenge hoopt stonden, begroet met Men kreet: »leve de socia listen." Er hadden geen ongeregeldheden plaats. In de Kamer en in den Senaat deed de regeering voorlezing van eene betuiging van deelneming naar aanleiding van het over lijden van den Keizer van Rusland naar Petersburg ge- onden. Het socialistische lid van den Senaat Desses- sarts weigerde zich daarmede te vereenigen. De Kamer heeft den 14 den heer De Lantsheore met 88 van de 131 stemmen als voorzitter herkozen. Léon Defnisseanx, candidaat der socialisten, kreeg 26 stemmen 18 blanco biljetten werden gevonden. DUITSCHIjAAD. De keizer heeft het ontslag van den minister van justitie von Schilling aangenomen en hem het grootkruis van de orde van den Rooden Adelaar met brillanten verleend. De voorzitter van het Ober- landesgericht Schönstedz is tot minister van justitie benoemd. FRAARIJR. Hamer. Den 12 hield de socialist Prudent-Dervillers een interpellatie over de heerschende werkloosheid en stelde verschillende maatregelen voor om daarin te voor zien met uame een wijziging van het economische re- geeringsstelsel. De minister-president verklaarde zich tegen de voor gestelde maatregelen maar was er sterk vóór om hulp te verleenen door arbeid te verschaffen. Hij keurde de werkstakingen afevenals het vaststellen van een nor malen arbeidsdag en zeide dat het kapitaal zich ver bergt voor de bedreigingen der socialisten. Een motie waarin de verklaring der regeering werd goedgekeurd werd met 380 tegen 69 stemmen aange nomen. Daarna hield de radicaal baton Boissy d'Anglns zijne intorpellatie over Madagascar. De minister van bnitenlandsehe zaken Hanotanx be toogde de noodzakelijkheid eene expeditie van 15001 man te zenden. De minister van oorlog diende een aanvraag voor een krediet van 65,000,000 fr. in. Minister Hanotanx zeide, dat de expeditie niet onmiddel- ljjk zal plaats hebben, want er is tijd noodig om haar voor te bereiden. Wij zijn zeide hij, geheel vrij van verbin tenissen tegenover buitenlandsche mogendheden geen enkele vreemde tnsschenkomst is mogelijk. Wij kunnen zonder vrees over een deel onzer troepen beschikken want de tegenwoordige toestand van Europa is vrede lievend de dood van den Keizer van Rusland verandert niets aan den staatkundigen toestand. De Kamer besloot, den 15 eene commissie te benoemen voor het onderzoek van het wetsontwerp betreffende het aangevraagde krediet. Nadat de kolonel te huis gekomen half bewusteloos in zijn kamer gedragen was, stelden de dokters een on- derzobk in naar zijn wonden. Twee kogels waren in den schouder gedrongen, en hoewel de geneesheeren niet ter stond alle hoop opgaven wist Hampden dat zijn dagen geteld waren. Met ongeloofelijke krachtsinspanning dic teerde hij de volgende dagen een brief aan het Parlement, waarin hij raadde hoe verder te handelen, of sprak hij met zijn kinderen en met zijne vronw, die niet van zijn zijde week. Ook zijne moeder was uit Londen gekomen, met enkele oude vrienden Sir Robert Pye, Arthur Good win en anderen die den trouwen vriend voor het laatst nog eens de hand wilden drukken. Den vierden dag, des avonds, kwam Lady Letitia zelve hem op verzoek van haar echtgenoot vragen den dienst der stervenden bij te wonen en Joscelyn trad met een beklemd hart in de flaaw verlichte ziekenkamer, waar de geestelijke bij het bed stond, en allen die Hampden lief hadden, tegenwoordig waren. De zieke had zijn jongste zoontje, Richard bij zich een gezonde blozende knaap, wienB frissche wangen te meer de doodskleur deden uit komen op het gelaat van den vader, die reeds dien vrede scheen te bezitten waarover hij zoo menigmaal met Jos celyn gesproken had »het ware einde van den strijd." »God zegen je," fluisterde de stervende, toen de plech tigheid afgeloopen was en allen hem voor het laatst de hand drukten. »Wees oen vriend voor mijn kleinen Richard. Ik bid God dat Hij n en Clemency lang spare ter wille van de goede zaak.'' Voor het laatst blikte Joscelyn in de ernstige, trouwe oogeu, nam op een wenk van Mrs. Hampden het snik kende kind bij de hand en verliet de kamer. Toen hij, na den kleine aan de zorg der bedienden te hebben overgegeven, weer beneden kwam, reed iemand in groote haast het slotplein op. »Het is Dr. Giles van Chinnor, een oud vriend van kolonel Hampden," zei Dr. Spnrstow. »Hij komt te laat." Zij gingen den binnenkomende tegemoet, een stevigen, eenvondigen dorpspredikant. »Ik heb een opdracht van den koning," zei deze ter- AOORR'EGEV Er moeten nog vijf verkiezingen plaats hebben in districten die de rechterzijde thans bezet heeft en waarin zij gelooft zich te kunnen hand haven. Dan zou de nitkomst zijndat de linkerzijde 58 de rechterzijde 56 en de gematigde partijdie nn 64 zetels heeft50 zetels verwerft. RAT8I1AAD. De trein met het lijk vau Alexander III is den 13 dos morgens te 10 aren precies aan het Nikolai-station te St. Petersburg aangekomen en bestond nit 10 waggons. Bij de aankomst werd eene korte godsdienstoefening gehouden waarbij de Keizer, de prinB van Wales en de verschillende grootvorsten rondom de kist stonden. Eene muziekkapel hief de hymne »Kol Slavjen Slavjen aan eenigo zangers zongen een treurlied en de grena diers van de lijfgarde roffelden de trommels. Vervolgens werd de kist op den met geel zjjden brokaat versierden lijkwagen gezetdie door de grenadiers in hnnne donkere uniform en mot berenmatsen op werd omringd. De roode uniformen van de lijfgarde, vau de generaals en officieren van alle wapenen vormden een fraai geheel. Om kwart over tienen ging de lijkstoet van het station naar de Kathedraal. Achter de kist liepen de Keizer de prins van Walesde grootvorstende adjudanten en het gevolg. Daarna kwamen de rouwkoetsen met de Keizerin- Weduwe de keizerlijke brnid en de grootvorstinnen, die door de menigte zeer eerbiedig gegroet werden. Vele officieren kregen tranen ia de oogen toen de lijkwagen voorbijreed. De straten waren gevuld met eene onafzien bare menigte die zich zeer ordelijk gedroeg. Het was verboden de ramen te openen, op balkons te gaan staan of op daken te klimmen. De bnitenlandsehe vertegen woordigers der pers zijn door de autoriteiten zeer min zaam behandeld. AEKfiEllVIUDK STATEA. Japan heeft meer uitvoerige bijzonderheden gevraagd betreffende de tnsschen komst in den oosterschen oorlog. De minister van bni- tenl. zaken Gresham heeft een lang antwoord gezonden. Tweede Kamer. Staatshegruotlng 1895. In het antwoord omtrent hoofdstuk I verklaart de regeering met belangstelling bennis te hebben genomen van de gevoerde gedachtenwisseling over de intrekking der kieswet en de daarop gevolgde KamerontbindingDoor de overgelegde stukken voldeed zij in ruime mate aan den wensch tot inzending van alle bescheiden die tot toe lichting der ontbinding kondon strekken. De bedenkingen tegen de samenstelling van het kabinet kwamen niet gegrond voor. Dat tnsschen de openingsrede van 16 Mei en de Troon rede van 18 Sept. gebrek aan overeenstemming zon bestaan, berust, naar hare meening, op een misverstand. Niet rechtmatig ook noemt zij de grief, dat zij ten aanzien van de nadere regeling der gemeentejinanciën in stond. »Zijn Majesteit laat naar Mr. Hampden's gezond heid vragen en biedt hem zijn lijfarts aan." Toen de spreker den hopeloozen toestand van den ljjder hoorde, was hij zeer aangedaan. Hij werd op %jjn verzoek bjj hem toegelaten in de hoop door de boodschap van den koning de levensgeesten weer op te wekken. Doch het was te laat. De bleeke lippen bewogen zichals won hij spreken, Had hij de boodschap gehoord en wilde hij met de hem eigen hoffelijkheid een woord van dank niten? Of bewogen de lippen zich in een dier vurige gebeden tot Godom Engeland te verlossen van hen die hare vrijheden bedreigden Niemand zou het ooit wetenwant eenige seconden daarna viel hij in eene sluimering als een kind dat vermoeid is. John Hampden ging zachtkens in tot een beter leven. VIJF EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Een geest van bitterheid kan de overhand hebben in ons hart, zelfs terwijl wij het luidst woorden van liefde spreken. Plumptee. Overstelpt van droefheid, te zeer geschokt om gere geld te kunnen denken, ging Joscelyn van het sterfbed van zijn vriend en leidsman naar de Hoogstraat, waar het zeer stil was. Hij begaf zich regelrecht naar Arthur Goodwin om hem de droeve tijding te brengen slechts een oogenblik hield hij zich op, toen een smid, hem ziende, zijn hamer op het aambeeld wierp en op hem toesnelde met de vraag: »Hoe zijn de berichten van kolonel Hampden, Sir?" »Alles is gedaan zuchtte Joscelyn. Doch terwijl hij de woorden sprak gevoelde hij dat dit onwaar was alleen reeds de hartstochtelijke uitbarsting van droefheid bij dien eenvondigen man, zeide hem dat Hampden's werk op deze aarde niet gedaan, maar eigenlijk eerst begonnen was, en dat hij, door alle tijden, zon dienen als een bezielend voor-

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1