de troonrede niet zoo ver zon zjjn gegaan ah in de ope ningsrede. Zij is orertuigddat regeling van het kiesrecht hare voornaamste taak blijft en het ongetwijfeld eene staat kundige font zon zijn, indien de afdoening van dit vraag stuk noodeloos werd vertraagd. Van geneigdheid tot zulke vertraging kent zij zich vrij en er bestaat geen enkele aanleiding om haar daarvan te verdenken. Inte gendeel zonder hetzij ten aanzien van den inhoud der in te dienen kieswetvoorstellen, hetzij omtrent het juiste tijdstip hunner aanbieding eenige verdere verklaring af te leggen, bepaalt zij zich tot de mededeeling, dat, voor zooveel van haar afhangt, de Tweede Kamer in de gelegen heid zal zijn die nog in dit zittingjaar te onderzoeken. Zij moet dus bezwaar maken aan een nieuwe kiesrechtrege ling grondwetsherziening te doen voorafgaan. In een uitvoerige uiteenzetting betoogt de minister van financiën, dat hij den toestand der geldmiddelen onbevre digend achtzoolang niet de inkomsten zijn versterkt. Hij verdedigt zijn leeningstelsel voor de geweren en het aannemen van een tijdvak van 15 jaren voor den duur daarvan. Er is nog geen reden om reeds in 1895 een leening te sluiten, maar wilde men er toe overgaan, dan zou, indien 9*/2 mill, voor de nieuwe geweren werd toe gestaan, een bedrag van f 49,420,000 noodig zijn, waar van f 13,120,000 nog beschikbaar uit de leening van 1892, zoodat te voorzien zou zijn in f 35,300,000, welk bedrag evenwel niet ten volle zon behoeven te worden geleend, daar de middelen eerder inkomen dan de uit gaven, waarvoor ze dienen moeten. Met een leening van p.m. twintig millioen was alsdan te volstaan. Ten aanzien van zijne plannen zegt hij zich geenszins te willen bepalen tot wijziging van de regeling der in voerrechten. De bestaande belastingen moeten meer op brengen. De aanslagen in de bedrijfsbelasting gingen dit jaar mot groote moeielijkheden gepaard, vooral ook omdat de meerderheid der aangiften meer belemmering en groot tijdverlies dan baat en nut opleverden. Ofschoon het werk nog niet geheel is afgeloopen, kan worden mede gedeeld, dat als men de aanslagen der naaml. vennoot schappen buiten rekening laat, de aanslagen in de be drijfsbelasting overigens 4 a 5 ton minder zullen bedragen dan in het patentrecht. Maar hiertegenover staat de waarschijnlijkheid, dat de belasting der naaml vennoot schappen niet onaanzienlijk meer zal bedragen dan verleden jaar, terwijl de oninbare posten bij de bedrijfsbelasting veel minder zullen zijn. Tot wegneming van leemten in de fiscale wetgeving zullen voorstellen worden gedaan, ook zullen andere voorstellen tot verhooging der opbrengst van belastingen, tot dek king o. a. van het verlies uit de herziening der pergoneele belasting te ontstaan, niet uitblijven. Vermindering van de grondbelasting der ongebouwde eigendommen acht de regoering niet geraden te overwogen, nu kort geleden omtrent de grondbelasting door de wet gevende macht eene beslissing is genomen. Ofschoon zeer geneigd om alles te doen wat in haar vermogen ligt om een internationale conferentie ter zake van het bimetallisms te doen slagen, vindt zij geen vrij heid thans het initiatief te nemen tot een bijeenroeping. Volkomen verklaarbaar acht zij de algemeene bevreem ding en ergernis over de uitgaaf van 14 ton boven de begrooting van oorlog van 18881893. Eene wijziging der comptabileititswet wordt voorbereid, om zekerheid te geven dat geen uitbetaling kan geschieden zonder dat de Rekenkamer binnen bepaalden korten termijn er kon nis van krijgt en haar te verplichten van onregelmatig heden aan de Staten-Generaal kennis te geven. Ook moeten de wettelijke bepalingen omtrent nooddwang bij uitgaven gewijzigd worden. Eindelijk zal de minister zijne krachten beproeven aan een wet op de financieele verantwoordelijkheid der ministers. li O M II O h. De hinderlaag. De berichtgever van de sJavabode" verhaalt deze ge beurtenis als volgt »De kapt. van Erpecum met zijn collega van Griet- huijzen en de luit. van Oppen gingen mede met den troep van ongeveer 40 man. Hun werd de uiterste voorzich tigheid bevolen. De gids bracht hen achter de poerie, beeld voor hen die naar rechtvaardigheid, vrijheid en vooruitgang streefden. Tegenover kolonel Goodwin behoefde hij de vreeselijke werkelijkheid niet uit te spreken, deze begreep ze terstond aan de uitdrukking van Joscelvn's gelaat, en ging met hem terug om te zien of hij Sir Robert Pye van dienst kou zijn met de regeling der begrafenis. Ieder braaf man zal zijn heengaan betreuren," sprak hij, terwijl hij met Joscelyn door de straten ging, »ieder zal deelnemen in onze droefheid. Waarlijk, God neemt de besten van ons weg hij had zijn gelijke niet Heeft hij nog iets gezegd »Neen, Sir, ik geloof dat u de laatste is met wien hij gesproken heeft. Heel op het eind heeft Dr. Giles ge tracht hem te doen ontwaken uit den slaap, waarin hij zes uur gelegen had de koning had uit Oxford een bode gezonden om Mr. Hampden zijn lijfarts aan te bieden. Maar, evenals met de troepen te Chalgrove, de hulp kwam te laat." »Hoe heeft de koning dat aanbod gedaan Wat zou dat beduiden zeide Goodwin. »Nog geen vier weken geleden heeft Zijn Majesteit deelgenomen aan een complot dat ten doel had Pym en Hampden des nachts verrader lijk gevangen te nemen. Zou hij misschien, nu dit mis lukt is, zich den machtigsten man van dezen tijd te vriend hebben willen maken Zoo ja, dan bewijst het wel hoe weinig hij het karakter van onzen overleden leidsman kende." »Zou Zijne Majesteit die boodschap niet uit zuivere humauiteit gezonden hebben opperde Joscelyn. Arthur Goodwin zweeg hij, persoonlijk, had weinig reden om te gelooven aan het goede hart van den koning, daar hij een van de twee was, met name door den koning uit gezonderd van de algemeene vergiffenis aan het graalschap Buckingham verleend, doch hij wilde zijn jeugdigen vriend de illusie niet benemen, trouwens zij stonden reeds voor het huis en bevonden zich weldra in tegenwoordigheid van Sir Robert Pye. Er werd besloten de begrafenis den volgenden dag te doen plaats hebbenhet was Zondag, doch in tijd van door een gang, tusschen de muren. Een hoek om, weer zoo'n gang, van nauwelijks 2 M. breedte. Weer een hoek om, weer een nieuw straatje. Maar alles ging goed. Het was wel wat vor, maar in de muren waren geen schiet gaten en men zag, noch hoorde iets. Eindelijk komt men aan een gesloten poortje. De gids wordt opgetild, kijkt boven dat poortje over den muur heen, en zegt, dat er niets is, maar dat hij verkeerd is aangeland. Nu dus weer oen eindje terug weer een poortje en een gangetje, tot men eindelijk op een vierkant pleintje komteen binnenplaatsje. Toen alles hier binnen was, opent zich van de vier zijden plotseling een sterk geweervuur, dat evenwel, o wonder, op het eerste oogenblik niemand trof. »Terug," beveelt van Erpecum, en daar willen die 40 menschen zich in paniek verwijderen door het niet eens een meter breedo poortje, waardoor zij waren binnenge komen. Het schijnt dat de schietgaten aan de binnenzijde door losse klei waren dicht gestreken geweest. Nu, men kwam er uit, terwijl enkelen vielen. Buiten het poortje werden de soldaten getroffen door lanssteken over het mans hooge muurtje heen, dai do gang aan de andere zijde van het poortje begrensde. Uit dezen be narden toestand redde men zich niet, dan met achter lating van een zevental makkers. In een volgend gangetje stelde van Erpecum den troep weer op. De kapitein van Griethuijzen werd teruggebracht ernstig gewond. Achter een hoek was men veilig, maar even daar buiten tredende -bij de poging om het pas verlaten terrein te kunnen overzien viel do kapitein van Erpecum in het hart getroffen. Zijn dood was plotseling als door den bliksem. Daar lag zijn lijk, even om den hoek, hoe zon men het wegnemen terwijl hot vuur in hot gangetje bleef voortduren. Het waagstuk werd herhaaldelijk beproefd en menig wakker soldaat, ook do lnit. van Oppen, viel als slachtoffer van dit streven. Een sectie infanterie kwam nog te hulpeen andere sectie probeerde den vurenden vijand om te trekken doch het laatste had geen succes. Men verloor zich in het warnet van gange tjes en erfjes. Toen het troepje eindelijk terugkwam, had men vele lijken, ook dat van van Erpecnm, moeten achterlaten." Den volgenden morgen werden kapitein van Erpecum en luit van Oppen begraven. Kolonel de Moulin en pastoor Voogel voerden het woord. Generaal Vetter die tegenwoordig was, kon van aandoening bijna geen woord uitbrengen. Aan boord van het stoomschip Obdam van de Ned. Amerikaansche Stoomvaartschappij is te Nieuw- York de zeeman A. Smit uit de ra op het dek gevallen en bezweken nalatende eene vrouw en 3 kinderen, waar van het oudste ongeveer 14 jaren telt. Te Gouda is tot lid van den Raad gekozen de heer Vingerling auti-rev., met 546 st.: de heer Vorster, lib., bekwam 467 st. Bij kon besluit van den 25 (Staatsblad No. 167) is de lichting der nationale militie voor 1895 bepaald op 11000 man waarvan 600 voor den dienst ter zee. Het aandeel voor de provincie Noordholland is 1944 man. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft den 13 benoemd tot directeur der gemeente-werken den heer W. C. A. Hofkamp, bouwkundige te Nijmegen, met 12 stem men de heer L. van Krimpen civiel-ingenieur alhier bekwam 10 stemmen. De Rijksmiddelen hebben over October opgebracht f 13,633,297 tegen f 13,498,312 in October 1893 en over de eerste tien maanden van dit jaar 96,031,458 tegen f 94,823,559 over gelijk tijdvak van 1893. De raming was J 96,440,511. De successierechten brachten ongeveer f l,0i 0,000 meer op. Den 13 des avonds kwart voor elven, is te Rot terdam op eene 17jarige dienstbode door haren vroegereu vrijer, schoenmaker van beroep en 20 jaren oud een pistoolschot gelost. De kogel kwam in het achterhoofd terecht doch kon spoedig verwijderd worden. De dader maakte zich zelf van kantmet twee kogels had hij zich in den mond getroffen Den 14 is onder Diemen aan de Papelaan de eenige zoon van den tolbaas H. Beukeboom bij het doorlaten van een schip in de vaart gevallen en een uur later levenloos opgehaald. oorlog kon men op dergelijke bijomstandigheden geen acht slaan. De familie was bovendien reeds in den rouw over Mrs. Knightley. Toen alle noodige schikkingen go- maakt waren, werd Joscelyn met een boodschap naar het kasteel Hampden gezonden, zoodat hij het te druk had om aan zijn droefheid toe te geven. De vijf en twintigste Juli was, in tegeustelliug met den vorigeu Zondag, toen zij te Chalgrove vochten ouder een wolkeloozen hemel, drukkend en zoel; er was geen zuchtje in de lucht, maar van tijd tot tijd hoorde men een lang aangehouden rommelen vau den donder, als werd er in de verte ergens een slag geleverd. Joscelyn, wiens nachtrust in de laatste weken telkens zeer kort geweest was, sliep dien morgen lang de zware, beierende kerkklokken maakten hem wakker. Na zich haastig gekleed te hebben, begaf hij zich naar de sterf kamer, om te zien, of hij van dienst kon zijn. Doch alles was reeds in orde. De haastig gemaakte, eenvoudige kist was geslotende blauwe vlag van het Parlement lag er over uitgespreid, en daarop het zwaard en de helm van den patriot. Een oogeublik bleef Joscelyn met gebogen hoofd in die sombere stille kamer nu eerst kwam hij tot bewustzijn vau het onherstelbare verlies door hun zaak geleden en met tranen in de oogen, niet in staat zijn aandoeningen te bedwingen in deze sombere omgeving, verliet hij het vertrek, en zocht een toevlucht in den fraaien tuin achter het huis. Hier liep hij eenigen tijd heen en weer, worste lend met zijn droefheid. Geen der gewone troostgronden had vat op hem hjj kon enkel denken aan den grooton staatsman, in de kracht van zijn leven weggenomen, aan dien machtigen invloed ten goede, het Parlement voor altijd ontvallen, aan den dapperen leider die zoovelen vurig aan het hoofd van het leger wenschten. Terwijl hij daar treurig ouder de zware vruchtboomen liep, zweeg bet plocbtige klokgebrom, en begonnen de doodsklokken te luiden. Toen wist hij dat hij naar het huis moest terngkeeren, om zijn plaats in te nemen in den langen, treuiigen stoet, die het lijk van John Hampden naar het graf volgen zou. Door zijn dappere groenrokken Te Groningen is den 13 eene vergadering gehoude11 van landbouwvereenigingen ten einde te verkrijgen, dat voortaan aan de Groninger Korenbeurs het graan per gewicht verkocht wordt, besloten met ingang van 1 Ja nuari a.s. aan die Beurs niet anders te verkoopen dan per natunrgewicht. Reeds 212 personen zijn tot deze vereen iging toegetreden en maatregelen worden genomen om in de provincie nog meerjhandteekeningen te verkrijgen. De Prov. Staten van Friesland hebben den 14 be noemd tot ingenieur van den provincialen waterstaat den heer K. Pringle ingenieur bij de verbetering der kanalen in Elzas-Lotharingen te Miihlhnnsen, no. 1 van de voor dracht met 24 van de 43 stemmen. De arr. rechtbank te Arnhem heeft den banket bakker Wesselson uit Velp veroordeeld tot 4 jaren ge vangenisstraf wegens poging tot moord op zijne echt- genoote. Te Arnhem heerschte bij de verkiezing van leden der Kamer van Koophandel en fabrieken groote strijd de kiezers werden in acht rijtuigen opgehaald. Als nieuwe leden werden gekozen de heeren A. G. V. van der Schoo- ren, kassier en F. J. Frowein, groothandelaar in tabak, met 219 en 216 stemmen. De boekhandelaar-uitgever E. G. Cohen verkreeg 146 stemmen. Den 14 is op de reede van Vlissingeu een belgische loodssloep die een loods aan boord van een binnenko mend engelsch stoomschip zou brengen, bij het aanleggen omgeslagen. De loods is meer dood dan levend gered met nog vier anderen van de bemanning, maar de schipper van de loodssloep, de Munnick en vier roeiers zijn ver dronken. Te Winschoten is uit een kermiswagen van zekeren Feije een geldkist gestolen, welke gezegd wordt f 6000 a 1 10000 bevat te hebben. Van dezen diefstal worden de drie knechts verdacht, die inmiddels per spoortrein naar Breda vertrokken waren. De kist is ledig gevonden in de gracht nabij de steenfabriek van de firma E. Post, inde nabijheid waarvan do kermiswagen geplaatst was. Voor ;asvrrhrulkers. De heer George Wilson, gasmeterfabrikant te 's-Graven- hage, hoeft den ijk verkregen voor zijn automatischeu gasmuntmeter. Dit zijn de eerste muntmeters, welke van den nederlanaschen ijk voorzien zijn. De muntmeter is ingericht voor een 21/2-centstuk en kan, wanneer de gas- prijs verandert, onmiddellijk, zonder het verbreken van den ijk of wegnemen van den meter op die prijzen ge regeld worden. De automatische muntmeter is zeer eon- voudig in het gebruik. Men werpt één of meer 21/.2-cents- 8tukken doch niet meer dan tien achter elkaar in het sleufje, trekt een knop op, drukt hem daarna weder neer en de meter is gereed voor hot gebruik. Het telwerk duidt het aantal ingeworpen 21!2-cents-stukken aan tevens voor hoeveel 2cents-stukken aan gas nog overblijft. Het kleiner worden der vlammen waarschuwt den ver bruiker, dat hij weer 2'/i-centstukken moet offeren. Hooge gasrekeningeu worden op deze wijze voorkomen en een ieder heeft het in zijn macht zooveel gas te ver bruiken als hij verkiest. Amsterdam. Willem van Zuijlen heeft den 12, nadat hij alhier in Zenuwachtige Vrouwen gespeeld had, een hevige neusbloeding gekregen. Ziju toestand was van dien aarddat hij niet vervoerd kon worden. Het gerechtshof heeft den 13 H. Kwakman te Volen- dam beklaagd van den visscher Koning aldaar te hebben opgelicht voor 500 voorgevende dit geld te geven aan don pastoor te Edam om aldus te voorkomen dat Ko- ning's moeder en broeder zouden sterven, daar de pastoor er missen voor zou lezenveroordeeld overeenkomstig den eisch van het Openbaar Ministerie tot een gevange nisstraf voor 8 maanden. Het gerechtshof alhier heeft den 14 het vonnis der rechtbank alhier bekrachtigd waarbij A. Reens be schuldigd van belemmering van eenen executorialen ver koop, van rechtsvervolging ontslagen was. Den 13 is een 12jarig meisje dat 's' nachts omstreeks half drie met eenige bruiloftsgasten naai huis keerde door den wind opgenomen en in de Baangracht geslin gerd. Zij werd gered. Omstreeks 5 uren woei een por der in den Amstel en bij de pogingen om hem te redden viel een politie-agent mede te water. Beiden werden gered. Helder. Bij kon. besluit van den 10 is tot notaris gedragen, den weg langs dien hjj in zijn leven zoo menig maal gegaan of gereden was, begaf zich de eenvoudige stoet naar Hampden House. Daar werd de kist door de oude eetzaal naar het eenvoudige studeervertrek gedragen, waar de overledene zoo menig uur in ijverigen arbeid voor zijn land had doorgebracht. Terwijl de soldaten in de groote eetzaal iets gebruikten, namen de vrouwelijke familieleden beurtelings afscheid van den geliefden doode. Joscelyn, door de oude mevrouw Hampden geroepen, vond allen schreiend om de kist bijeen, en toen cok hij zijn aandoeningen niet kon bedwingen, legde Hampden's moeder de hand op zijn arm en zeide, met bijna moeder lijke teederheid, terwijl zij hem op zijde trok tik weef hoeveel u van hem gehouden hebt, en hoe groot zijn liefde voor u was. Ik hoor dat u vandaag nog naar Louden terug moet. Is dit zoo »Ja, mevrouw, mijn verloftijd is bijna om," antwoordde Joscelyn, »daar ik Sir Robert Neal noodzakelijk spreken moet, durf ik mij hier niet langer dau noodig is, ophouden." »Dan zult gij misschien een nacht in Katterham over blijven, en wel zoo goed zijn dit pakje voor Sir Robert mede te nemen. Het is een klein boekje van Plato, dat mijn zoon zeer lief was, en waarin hij dikwijls gelezen heeft. Ook heb ik hier zijn wapenik weet dat de dames tegenwoordig veel werk maken van het verzamelen van zegels, en ben overtuigd dat Clemency gaarne een her innering aan hem hebben zal. En aau u, kapitein Hey- worth, die ons in deze week een zoo groote steun en troost zijt geweest ik zou u gaarne, als gij er althans prijs op stelt, den Bijbel geven dien hij in den oorlog altijd medenam." Het was een klein boekje, verguld op snede, een van die «zakbijbeltjes", welke steeds den lachlust opwekten der Cavaliers, en door vele officieren van het Parlement gebruikt werden. Joscelyn nam het boekje met innigen dank aan in een oogeublik stond hem menig tooneeltje in het kamp voor den goest, als hij dat kleine boekske in de handen van zijn overleden vriend gezien had. Doch hij moest thans afscheid nemen van de dochters des huizes en van de

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 2