21 Hoi. «1. No. 138. Gersle blad. Zes en Negentigste «laargang. 1894. Z 0 N D A G 18 NOVEMBER. VERKIEZING Kamer van Koophandel. GROOTS VEEMARKT Nederland. Stadsberichten. Markt- en Beursberichten. BURGERLIJKE STAND UAMAARNOIE COURANT. Dezo Courant wordt Ulnsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Ar ïa v Fr||s der gewone Advertentie» Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnu mmer BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar herinneren, dat de verkiezing van vier leden voor de kamer van koophandel en fabrieken in vervanging van de heeren J. F. J. H. SCHILLING A. PRINS Azn., S. DE LANGE P.Bz periodiek af tredende en wijlen den heer T. L KOORNbepaald is op HONDElinAU 33 NOVEUHEIt 1891 des morgens van tien tot 's namiddags één uur in het Stadshuis. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 15 Nov. 1894. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. .ONDERWIJZERESSEN die in aanmer king wenscheu te komen roorONDEK WIJZE 11 ES aau deopenliareschool voor meisjes, te ALKMAAR, (hoofd mej. J. H. Pruim) op 1' 650 jaarwedde worden verzocht zich vóór 25 November a.s. aan te melden bij het gemeentebestuur. Bezit der akte voor de Jransche taal is vereischte. Tweede Kamer. De door den heer Cerritsen den 15 ingediende motie, welke gelijktijdig met hoofdstuk IX der Staatsbegrooting voor 1895 Waterstaat zal behandeld worden, luidt als volgt »De Tweede Kamer der Staten-Generaal, van oordeel, dat bet wenschelijk is bij uitvoering van bouwwerken van Rijkswege in gemeenten, waar het gebruikelijk is bijzondere bepalingen omtrent loon en arbeidsduur in de bestekken op te nemen, met dat gebruik rekening te houden, gaat over tot de orde van den dag." Het wetsontwerp tot onteigening van eigendommen, noodig voor de aanleg van een haven met zwaaiplaatsen enz. te 's-Gravenhage werd aangenomen met 46 tegen 22 stemmen. De tegenstanders meenden, dat meer ter rein onteigend werd dan noodig was. De heeren Mackay en Borret bestreden daarom dit wetsontwerp, dat verdedigd werd door den heer Conrad ■en den minister van wateistaat. Het wetsontwerp tct afschaffing der heffing van scheep vaartrechten aau de oado sluizen om op het Zederikkanaal te komen, aau den Arkelschen dam en te Gorin- chem werd aangenomen met 51 tegen 7 stemmen. Bij de bespreking verklaarde de heer van Kerkwijk o.a. de algeheele afschaffing der tollen noodzakelijk te achten. Wijziging der onderwijswet. Den 1-6 is bij de Tweede Kamer ingekomen een wets voorstel van den heer De Savornin Lohman, strekkende om aan de Kroon de bevoegdheid te geven om, indien blijkt dat het schoolbestuur, ondanks de aanbieding van een behoorlijke jaarwedde, niet bij machte geweest is binnen den bestaandeu wettelijken termijn in eene be staande vacature te voorzien, vrijstelling te verleenen van de voorwaarde, dat in de school het wettig aantal onderwijzers aanwezig zij. Daarom wordt voorgesteld een lid in te lasschen in art. 54ói's der onderwijswet. De voorgestelde bepaling doelt derhalve niet alleen op het overgangstijd vak maar is van blij venden aard 1 Den 15 des avonds is te Enschede een blok van drie woningen, bewoond door drie gezinnen, afgebrand. De gemeenteraad van Delft heeft den 16 j 20000 subsidie in eens en gedurende 38 jaar 700 per jaar verleend aan de Westlandsche Stoomtram voor de lijn naar Maassluis. Helder. Tot leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken zijn herkozen de aftredende leden de heeren S. W. Strooker en J. Bethlehemterwijl herstemd moet worden tnsschen d heeren J. S. Groen en Gust. Bnhse. Hoorn. Tot leeraar in de Staats-en handelsweten schappen aan de hoogere burgerschool alhier is benoemd de heer A. van der Stempel Jr., van Amsterdam. Hldwoud. Eene door den heer F. Groot Tz. na gelaten boerenplaats met 14.99 50 bunders weiland werd in het openbaar voor f 28545 verkocht aan den heer T. Pool van Grootebroek. Heemskerk. Den 15 is alhier op heeterdaad een persoon betrapt op het ledigen der bassen in de r. k kerk, op wien men reeds lang vermoeden had. Hij is dnitscher vau geboorte en handelde in naaimachines. Hij haalde het geld uit. de bnssen door middel van een ■net vischlijm bestreken houtje. Spierdijk. Voor de vacante betrekking van hoofd der school hebben zich 32 sollicitanten aangemeld. Crsem. In plaats van den heer A. de Graaf, die de gemeente metterwoon verlaat", werd tot directeur der kaasfabriek «de Prinses" gekozen de heer D. Schermer horn Wz, Heerhugowaard. De heer P. Wonder Az. heeft den 9 zijne benoeming en den 16 zijne installatie van vóór 25 jaar als secretaris van het Ambacht van West- friesland genaamd Qeestmer-ambacht mogen herdenken. Het lOjarig bestaan van het departement der Maat schappij tot nnt van 't algemeen werd den 13 feestelijk herdacht. In de groote zaal van den heer D. Pijper waren nagenoeg 200 dames en heeren van 61/2 tot 's morgens 3 nar bijoen. De heer J. Heenk, thans predikant te Bndel in N. B., was als mede-oprichter en eerste voorzitter de gast van het departement. In eene vorige vergadering was de heer Heenk met eenparige stemmen tot eerelid van het departement benoemd. Na het zingen van een welkomstlied aan den gast werd op plechtige wijze, bij het uitspreken van een keurige rede door den voorzitter, den heer A. C. G. Post, den heer Heenk van dit besluit mede- deeling gedaan. Hij ontving daarna uit handen van den secretaris, den heer H. Tauber, een kunstig bewerkt diploma en sprak op innige en welgemeende wijze zijnen dank voor dit huldeblijk nit. Muzikale en litéraire voor drachten en eenige zangnummers volgden elkander achtereenvolgens op. Gedurende de gansche uitvoe ring beerschte de grootste aandacht. De feestviering mag als volkomen geslaagd beschouwd worden. Er werden hartelijke en waardeerende woorden gesproken. Do feest avond heeft bewezen dat het departement alle reden van bestaan heeft. Onze correspondent betreurde in een vorig nummer het feit, dat er wèl 23 jongelieden te vinden waren voor deelneming aan militaire oefeningen en lang niet een der gelijk cijfer bereid om gebruik te maken van het her- halingsonderwijs. Onze berichtgever schijnt echter min der goed ingelicht. Althans van bevoegde zijde deelt men ons mede: «aan school 1 ontvangen 9, aan school 2 5 en aan school 3 9 leerlingen hei udingsonderwijs." Eg monden. Ten behoeve der instandhouding van den omnibusdienst »de drie Egmonden" is door den ge meenteraad van Egmondbinnen voor het 1894 eene subsidie van f 100 verleend. Voor de nagelaten betrekkingen van hen die op Lom bok zijn gevallen, is te Egmond aan Zee eene collecte gehouden, welke 7,95'/2 heeft opgebrachtten behoeve der ond-strijders van 1830/31 eene, die 2,64'/2 opbracht Kolliorn. Er loopen nu reeds arbeiders, vrouwen en kinderen, 's avonds bij de huizen rond om eene aalmoes of een stukje brood. Waar moet het van den winter heen? Wel is waar zijn hierbij de vaste lnidjes wier stelregel schijnt te zijn zomers werken, maar 's winters maar zien rond te komen doch er zijn ook menschen hierbijdie zomers bij werk jnist knuneD leven en is het werk ton oinde terstond gebrek hebben, te meer nog dit jaar, bij het mislukken van den aardappeloogst. De ondersteu ning van het burgerlijk armbestuur wordt van jaar tot jaar bezwarendor door dat het regel wordtdat onde arbeiders, niet meer kunnende werken althaas geen werk meer kunnende vinden algeheelen bijstand behoeven. Ongeveer een jaar geleden vermiste een ingezetene een paar laarzen. Thans meende mon de vermiste laarzen door iemand te zien dragen waarop zij door de politie in beslag zijn genomen de gebruiker zal de herkomst hebben te verantwoorden. In do veldeu om deze gemeente is er nog steeds gras in de weiden. Bijna ieders vee loopt nog uit. De kleine boer en de bonwboer heeft het vee op stal; de eerste maait hiervoor aan dijken en wegende laatste voert knolgewassenstroo en suikerbieten. Op stilliggende weiden heeft het gras eene klenr als in Meizelfs de meibloempjes ontbreken er niet aan. Schagcii. Het «Ziekenfonds" alhier mag zich ver heugen in een steeds toenemend aantal loden. Met in begrip van vrouwen ea kinderen, telt het er tegenwoordig ruim 170, waaronder niet gerekend zijn een flink aantal donateurs Tegen 1 Januari 1895 zal op de statuten der vereouiging de koninklijke goedkeuring worden aange vraagd Tot voorzitter is deze week gekozen de heer Th. Roep en in diens plaats tot secret, do heer C. Bnrger. Den 24 zal do heer F. Domela Nienwenhuis eene lezing honden iu het lokaal-Blanw alhier. In langen tijd heeft hier geen bekend spreker van sjciaal-democratische richting eene lezing gehouden. Eene slagerij is voor kinderen eene gevaarlijke speel plaats. Den 16 wilde de 13jarige A. H. zich in de slagerij van den hoer H. alhier met twee vingers optrekken aan een scherp gepunte haakmet het ongelukkig gevolg dat de haak gehool door een der vingers heendrong. De heer H. redde den jongen uit zijne netelige positie. Hot adres, dat door den heor Feisser, van Schagerbrng, in zake het verkrijgen van een middagtrein iu het belang der leerlingen, in het Noorderkwartier, van de alkmaarscho scholen vau middelbaar onderwijs alhier ter teekeniug werd aangeboden telt reeds een 150tal naamteekouingen. St'liermcrliorit. Herkozen voor de gemeente Sehermerhorn tot hoofdingeland van don polder Mijzou dc beer P. Smit Cz. Twee stukken weiland, gelegen in den polder Mjjzen te zamen groot 4.18.80 bunders, werden den 14 verkocht voor f 4300. Aangezien het land vrijwel in het midden van dien polder is gelegen en alleen per schnit is te be reiken, is de prijs nog niet min te noemen. Het Veefonds, alhier, betaalde over het 2e kwartaal '94/95 voor verlies van 3 stuks vee f 237.50. Verzekerd waren op dat tijdstip 533 stuks vee. Op het terrein achter de nienw te bonwen buizen aan de Wilhelminalaan, alhier, had den 16, 's morgens, een trenrig ongeval plaats. Bij het strijken van twee joffers, verbonden door een scheerhout, schoot de eene jnffer vooruit, waardoor de 17jarige timmermansknecht H. K., die op eenigen afstand aan een schaaf bank 9tond te werken, door het scheerhout werd getroffen op het hoofd, zoodat hevige bloeduitstorting op den schedel en verwonding aan bovenlip en onderkin daarvan het gevolg was. De toestand van den patient, die direct per brancard naar het Gasthuis werd overgebracht, is, zoo niet bepaald levensgevaarlijk, toch bedenkelijk. De heer K. Over, te Haarlem, heeft ontslag ge vraagd als penningmeester van het ambacht van West friesland, genaamd tteestmerambacht. Voor de a. s. verkiezing voor leden van de kamer van koophandel, op donderdag, den 22, worden ter herkiezing aanbevolen, èn door de r. k. kies- vereeniging «Vrijheid en Recht" èn door de kiesvereeni- ging «Eensgezindheid" de heeren A. Prins Az., S. de Lange PBz. en J. F. J. H. Schilling. Ter vervulling der plaats, opengevallen door het overlijden van den heer T. L. Kooru, wordt van katholieke zijde voorgedragen de heer H. P. Ibink Meienbrink, van wege «Eensgezind heid' de heer W. Zaadnoordijk. Benoemd tot onderwijzer aan de Christelijke School, aan de Doelenstraat, alhier, de heer H. Heistek, onderwijzer, te Hazerswonde. Te Groningen is geslaagd voor het examen van apothekersbodieudo mej. .Hesman alhier. Tot hoofd der school van het liijksop voedings gesticht alhier is benoemd de heer A. O h 1 e n, plaats vervangend hoofd aan de openbare school te Oosterbeek, gemeente Renkum. ONDERTROUWD. 15 Nov. Hendrik Sweepe, wednr. van Jantje Meijer, en Trijntje Pos Fredrik Rozenhart, te Haarlem, onl. alhier, en Teelje Hogetoorn, alhier. Jacob de Groot, te Sehermerhorn, en Geertje da Jong, alhier. GEBOREN. 16 Nov. Arou, z. van Isaac Englander en Regiua Vlees houwer. Christiaau en Anna Elisabeth, z. en d. van Jan Adriauus Hoekmeijer en Petronella Johanna Pallemans. Anthonins Hendricus Jo hannes, z. van Petrus Anthonius Jacobse en Elisabeth Maria Johanna vau Daalhofl. Elise Caioline Fernanda, d. van Pieter Gz. de Graaf en Dina Machtilda Flens. OVERLEDEN. 15 Nov. Pieter Helder, 76 j. Barend Leeflang, 38 j. ALKMAAR 17 Nov. Aangevoerd 13 paarden f 70 a 200, 1 koeien en os3en f 0 a 180, 40 nucht. kalv. f 8 a 20 115 mag. schapen f 12 a 20,00 lammeren fa 97 magere varkeus f 11,— a 15,—, 265 biggen f 6 a f 8,—, 5 bokken en geiten f 3,— a 8,—, kleine bokjes 0,a 0,ets. Botor per P. ('s middags 12 uur, f 0,55 a 0,625, kippenoieron f 5,50 a 6,— eenden dito 0,per 100. AL KM AAR lb Nov. Kleine kaas f 26,50, Commissie f 25,Middelbare f 26,Aangevoerd 403 stapels, wegende 131607 K.G. Op de graanmarkt werden aangevoerd 3737 mudden. Tarwe f 5.25 a 6,10 rogge f 4.— a 4,25, gerst f 0 a 0,—id. chev. 13,50 a 4,65, haver f 2,a 3,05, paar- denboonen, f 4,50 a 5,30, bruine boonen f 12,—a 15,25, citroeubooueu f 17,a duiven id. f 6,a witte id. f 17,a 18,kanariezaad f 8,75 a 0, rood mosterdzaad f 15,— a geel id. f 4,50 a 7,50 koolzaad f 4,—, karweizaad f 16,af blauw- maaozaad f 8. a 0,erwten: groene f 11,a 18, grauwe f 16,75 a 21,—, vale f 12,— a 17,—. AMSTERDAM 16 Nov. Aardappelen: Friesche zaaiers f 0, a 0,—, Dokkummer jammen f 0,a0,—Zeenw- sche dito f 3,75 a 4,dito blauwe f 2,90 a 3,Flak- keesche jammen f 2,50 a 3,50, dito Cnamp f0, - a 0, Geldersclie blanwe f 2,40 a 3,Pruisische Hamburgers f 3,30 a 3,35, dito roode f 2,10 a 2,25, Westlandsche zand f 0,a 0, Munstersche of zaaiers f 1,75 a 1,80, aanvoer 10 ladingen, handel matig. Petroleum onvorandord. Raapkooken f 42 a 74. Lijnkoeken f 6,a 10.50.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1