De QXFINA LA ROCHE van J. J. Louet Feisser, Keuze groot en ilein GEMONTEERD ZILVER, SCHILLING'S HA VERBLOEM, J. BOSSERÏ Hzn., Kantongerecht te Alkmaar. Openbare Verkooping De Notaris B. van der Veen, Eene Boerenplaats, Huismanswoning; Riet-,Wei-, Bouwlanden Water, Eenig voortreffelijk KINDERVOEDSEL is Firma J. SCHOUTEN Co., ApothekersALKMAAR. Horloges, BegulateursPendules, Wekkers, en BarometersG-oud-, Zilver- en Diamantwerken. uit de fabriek vau de heeren VAN K Lu REN. MIENT B 26. Puik beste Winteraardappelen "Winteraardappelen, in (ie gemeente IIARENKARSPEL, voorheen verkrijgbaar bij de IIH. ANSINGH en MESMAN, is thans voorbanden bij de De ondergeteekende bericht zijne geachte clienteledat bij voor de a.s. ST. NIC0LAAS geëtaleerd is met eene fraaie collectie UEd. dv. dienaar onderhoud over 1895, 1896 en 1897, 1°. van de werken der Rijkszeehaven >het Nieuwediep", geraamd op f 24000 per jaar. Laagste inschrijver de heer G. D. van Doorn te Amsterdam voor f 23,600 per jaar; 2°. van de dainen op het eiland Terschelling, ge raamd op f 8850 per jaar. Laagste inschrijver de heer A. C. Zwart te Terschelling, voor 8024 per jaar 3°. van de Rijkszeeweringen op het eiland Texel, geraamd op 1850 per jaar. Laagste inschrijver de heer J. W. Hillenins te Texel voor f 1829 per jaar. Cnstrieum. Tot onderwijzer aan de openbare school alhier is benoemd J. H. van Lint, te Z ij p e. Congres voor vakonderwijs. Het Hoofdbestuur der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid heeft naar aanleiding van een ingesteld onderzoek omtrent den toestand van het vakonderwijs en de vakopleiding in Nederland, besloten tot het uitschrijven van een Congres, op 17 April en 4 Juni 1895, te Amsterdam, waartoe het, behalve de depar tementen, donateurs en leden der Maatschappij zelve, nitnoodigt alle maatschappijen, vereenigingen en personen in den lande, welke belangstellen in dit voor de volks welvaart zoo hoogst gewichtige vraagstuk. De voorbereiding van het Congres is opgedragen aan eene Commissie, bestaande uit de heeren J. P. W. Con rad hoofdinspecteur v. d. waterstaat, lid der 2e K. St. Gen., president der N. M. t. b. v. N., president; dr. D. de Loos, directeur der H. B. S te Leiden, dir. der N. M. t. b. v. N vice-presidentF. W. van Eeden, alge meen secretaris der N. M. t. b. v. N.W. B. G. Mol- kenboer, directeur der Rijks-normaalschool voor teeken onderwijzers E. von Saher, directeur der school voor knutnijverheid der N. M. t. b. v. N.F. W. Westerouen van Meeteren, technoloog, redacteur van »De Nijver heid", secretaris, P. C. Hooftstraat 139, te Amsterdam. De namen dor uitgenoodigde inleiders, de plaats en het uur der eerste bijeenkomst, zoomede de verdere bijzon derheden zullen zoo spoedig mogelijk aan de deelnemers worden medegedeeld. Deelnemer is hij, die zich, onder in zending van f 2.50, als congreslid aanmeldt bij den secretaris. Ieder ingeschreven lid van het Congres ontvangt eene congreskaart, die als kwitantie voor het gestorte bedrag dient en tevens recht geeft op het ontvangen van alle gedrukte stukken, op het Congres betrekking hebbende, als de in leidingen tot de verschillende punten, geleverd door de nitgenoodigde sprekers, de sectievorslagen, het algemeen verslag, enz. Het voorloopig programma luidt als volgt Het congres zal de eerste maal vergaderen op woens dag 17 April 1895 en zoo noodig den volgenden dag in algemeene vergadering tot het verkiezen van een bureau en het aanhooren der openingsrede, en daarna in sectiën, tot het behandelen der navolgende punten A. Het lager onderwijs in verband met vak-opleiding en vak-onderwijs. Vraag 1 Beantwoordt het lager onderwijs (de Volks school) aan de eischen eener voorbereiding voor den aan staanden werkkring van leerlingen, die geene andere school meer zullen bezoeken Zoo neen, welke wijzigingen zijn noodig ten aanzien der verschillende leervakken en de wijze waarop zij behandeld worden Vraag 2. Is de invoering van handenarbeid, als op voedingsmiddel, op de lagere school wenschelijk B. Het middelbaar onderwijs.en voortgezet lager onder wijs in verband tot vak-opleiding en vak-onderwijs. Vraag 3. Zijn de burger-avondscholen de meest ge- wenschte instellingen voor do voorbereidende opleiding van den ambachtsmau Zoo ja, welk programma voldoet daarvoor het best Vraag 4. Is het wenschelijk dat op de ambachtsscholen herhalingsonderwijs en voortgezet lager onderwijs gegeven wordt Zoo ja, hoe moet dit onderwijs, onder meer, met het oog op het teekenen, worden ingericht? Vraag 5. Tot hoever moet het voortgezet lager onder wijs en het middelbaar onderwijs voor alle leerlingen gelijk zijn en waar moet het verschillend worden voor afzonderlijke ambachten, vakken en beroepen Vraag 6. Op welke wijze kan het best voorzien worden in het onderwijs voor die beroepen en ambachten, welke thans niet op de ambachtsscholen onderwezen worden a. Voor den tuinbouw. b. Voor bet schoenmaken, kleermaken, enz. enz. C. De opleiding tot gewone- en kunstambachten. Vraag 7. Verdient in het algemeen de opleiding in de werkplaats of die in de ambachtsschool de voorkeur Voor welke ambachten in het bijzonder is het eene of het andere stelsel het mee3t aanbevelenswaardig Is combinatie van beide stelsels mogelijk en wenschelijk Viaag 8. Waar moet de grens getrokken 'worden tus- schen het onderwijs en de opleiding voor het gewone en voor het kunst-ambacht Vraag 9. Welke argumenten pleiten voor en tegen het volgende voorstel »In het algemtea bepale de wet 1°. de verplichte oprichting van beroepsscholen, wier leerplan voor elk afzonderlijk in overeenstemming met locale behoeften worde opgemaakt. 2°. de krachtige financieele medewerking van den Staat op voorwaarden, afhankelijk van Jeerplau en van draag kracht der gemeente 3°. de verdeeling van gemeenten in klassen, naar be volkingsterkte, bijv. in 3: beneden 25000, van 2500 J tot 80000, boven 80000 inwoners. 4°. de overeenkomstige verdeeling van het leerplan in a. beperkt, b. uitgebreid c. volledig. 5°. het onderwijs in de bouwvakken, overal verplich tend; daarnaast locale behoeften te bevredigen. 6°. de verplichting om leerjongens de gelegenheid te geven de school te bezoeken, door zoo mogelijk een uur te bepalen, waarop zij vrij moeten zijn; de bepaling van den duur van den arbeidsdag is niet genoeg. Voor som mige bedrijveu moet echter ruimte van beweging gelaten worden en in het algemeen is dit in hoogo mate wensche lijk, daar het ambachtsonderwijs nog jong is en voor een zelfstandige ontwikkeling veel vrijheid en beweging behoeft. 7°. de verplichting der school, om zich naar de om standigheden zooveel to schikken, als met het belang vau den leerjongen vereenigbaar is. 8°. de beperking van het theoretisch onderwijs tot een minimum," D. De opleiding voor de fabriek (de groote industrie). Vraag 10. Op welke wijze zijn de bezwaren van de steeds toenemende verdeeling van arbeid in de fabrieks nijverheid, voor den toekomstigen werkman door betere vakopleiding te beperken? E. Tentoonstellingen van werkstukken van leerlingen, wedstrijden voor leerlingen, proeven van bekwaamheid en andere middelen om de belangstelling en den ijver der direct belanghebbenden op te wekken. Vraag 11. Op welke wijze moeten tentoonstellingen en wedstrijden van leerlingen worden ingericht om tevens aan de veredeling van het ambacht ten goede te komen Vraag 12. In hoeverre kan het afleggen van proeven van bekwaamheid strekken tot veredeling van het ambacht? Welke waarde moet in de praktijk aan de daaruit voortvloeiende diploma's en titels worden toegekend F. Vraag 13. Het leerlingwezen de rol van het par ticulier initiatief en van den wetgever. Deze punten zullen behandeld worden in drie seriën en welin de eerste serie (sectie onderwijs) punt A. en B. (vragen 1, 2, 3, 4, 5, 6)in de tweede sectie (sectie: opleiding voor het ambacht) punt C, E en F, (vragen 7, 8, 9, 11, 12) in de derde sectie (sectie: opleiding voor de fabriek) punt D en F, (vraag 10. 12). Voor de tweede maal zal het congres bijeenkomen op dinsdag, 4 Juni 1895, en zoo noodig op den volgenden dag in algemeene veagadering, tot het behandelen der verschillende gestelde vraagpunten in hnn onderling ver band, naar aanleiding der gedrukte inleidingen en der gedrukte sectie-verslagen, en tot het stemmen over de daaruit voortvloeiende conclusiën. Zitting van 16 November. A. B. Jz., K. S. Phz., P. Z. Cz., Egmond aan Zee, strooperjj, ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. J. G. Hz., J. S. Az., Egmond aan Zee, jachtwetover treding, ieder f 1 boete of 1 dag hecht. M. S., Egmondbinnen, als boven, 2maal f 10 boete of 2maal 3 dagen hecht. C; H., Heiloo, overtreding van het reglement op de wegen in Noordholland, f 1 boete of 1 dag hecht. K. N., Amsterdam, overtreding spoorwegwet, f 3 boete of 2 dagen hecht. J. O. en W. v. D., Castricum, dronkenschap en buren gerucht, ieder f 1 boete of 1 dag hecht. D. M. en C. B., Heerhugowaarddronkenschaple herh., le f 3 boete of 2 dagen hecht., 2e 2maal f 3 boete of 2maal 2 dagen hecht. A. W., Bergen, dronkenschap, 4e herh., 14 dagen hecht. N. R., Alkmaar, dronkenschap, f 0,50 boete of 1 dag hecht. te EGMONDBINNENin de herberg van J. Zwart op Dinsdag 20 November 1894 des morgens 11 uur, ten overstaan van den te Alkmaar gevestigden Notaris HEAfDRIK JAN HE LAAUE van Eene MTI8MANSWDNINO met MBT en uitmun tend WEI- en BOT Wl.AND full muntend ge schikt voor bloembollenland) te Tlginond bin nen, groot 3 hektaren 93 aren 90 centiaren. Behoorende aan de Wed. 0. APELDOORN geb. KRAAKMAN en te aanvaarden Land Kersttijd 1894, Huismanswoning 1 Mei 1895. Inlichtingen verstrekken DE LANGE DE MORAAZ, Breedstraat te Alkmaar. Spanbroek. Geboren 2 Oct. Jacobus, z. van Jacob van Duin en Jansje Visser. 6 Johanna Christina Antonia d. van Petrus Hen- drikus van Roozeudaal en Catharijna Boers. 17 Pieter, z. van Arie Dekker en Ariaantje Schouten. 31 Jan, z. van Lourens Ondejaus en Grietje Koppes. Overleden: 4 Christina Hoebe, 71 jr. 9 Jan Vlaar, echtgen. vau Trijntje Ruiter, 34 jr. 16 Trijntje, d. van Klaas Nooij en Dina Schrieken, 1 j. 5 m. te Schoorldam zal op ZATERDAG 24 NOVEMBER 1894 bij opbod en gedeeltelijke combinatie en op ZATER DAG 1 DECEMBER d.a v. bij afslag en verdere com binatie telken middag 12 uur in het café Marktzicht aan de Kaasmarkt te ALKMAARin het openbaar verkoopen Eene BOEREAPLAAT8, in de ^gemeente Zuid- en Noordschermerbestaande in Huis Schuren en Werkmanswoning, Tuin, Erf, Hoscli, Wel-, Bouw-, Rietland en Waler sectie G Ns. 14, 15, 15a, 19a, 44, 140, 141, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 157, 158, 159. 162, 163, 166, 169, 170, 171, 172, groot 35 bunders 67 roeden 36 ellen. Belast, opbr.ongeb. 1566.38, geb. f 330,—. Eigendom der heeren W. KLAVERWEIJDEN c.s. Inlichtingen geven de firma MUIJS, WAGENAAR Co., te Alkmaar en genoemde notaris. De Notaris B. van der Veen, te Schoorldam zal op Woensdagen 12 December 1894 bij opbod en 19 dier maand bij afslag, telkens voor middags 10 uur, in de herberg van P. KLOS te Dlrkshorn in het openbaar verkoopen bestaande in sectie B, No. 230, sectie D, Nos. 42, 43, 612,614,613, sectie G, Nos. 22, 23, 45, 47, 48, 54, 57, 58, 334,341, 277, 55, 8, 7, 88, 89, groot 31 bunders 12 roeden 4 ellen. Belastb. opbr. ongeb. f 1527,41. geb. 330,—, verhuurd tot Kerstmis en 1 Mei a.s. voor t 2820.— p. jaar. Eigendom van den heer M. GOVERS. Inlichtingen geven de firma MIJIJS, WAGENAAR Co. te Alkmaar en genoemde Notaris. met KOST en BEDIENING, de uitgevers dezer Courant. Brieven onder lott. Z. bjj verdrijft zuur en verleert gemakkelijk, kan oP eiken leeftijd worden verdragen. Vervangt uitstekend de moedermelk, of vult deze aan. Onmisbaar voor den groei en de ontwikkeling van het kind op verderen leeftijd. Verrassend is de heilzame uitwerking bij lijders aan borstorganen, maag- en Ingewandzwakte voor gezonden een krachtig voedsel, wegens eiwit en vetgehalte aan vleesch gelijk. (Zie analyse van Dr. BAKHUIS ROOZEBOOM te Leiden. Schilling's Haverbloem is het goedkoopst, door de zuivering van alle waardelooze niet verteerbare celstoffen, welke voor 50 °/0 in alle andere havermeel en montsoorten wordt aangetroffen. Verkrijgbaar te Alkmaar bij Ansingh Mesman G. W. van der Veen Fnidsen; J. v. d. Berg, Langestraat; P. Kolles, Waagplein; C. Keg, VerdronkenoordJ. Pastoor, Ondegracht; P. A. Jacobse, Laat; J. Visser, Stationsweg en Joh. Jac. Siezen, Payglop te Egmond aan den HoefC. Dekker; te Bergen: Wed. Prins; te Broek op LangedijkJ. Stins; t e Noord- scharwoude: P. de Wit; te Zuidscharwou.de: J. Greidanus, te Schermerhorn: P. Alblas J. H. Geerke en J. Klerk; te Nieuwe Niedorp: W. Goedmaat;. te Heiloo: W. Schermerhornte Winkel: wed. A. Korff, te LutjewinkelW. Fijnheer; te Heerhugowaard: P. Zijp; te Limmen: Vermeulen; te Koedijk: P. Visser; te St. PancrasA. Kroneubarg; te Oterleek: J. Molenaar; te TJrsem: P. Hille te RustenburgJ. Wortel; te Avenhorn: J. Nienwenbnizen te West graf tdijk C. Vennik te Hensbroek: C. Mns Dzn.; te Oude Niedorp: Sieuwertsen te Dirkshom: P. de Vries; te Obdam: W. Bijvoet; te Spanbroek: C. Affourtitte Oudorpbij K. Bloothoofdte Oudkarspel: J. Semeins. verkrijgbaar bij D. VISSER Meelfabriek en M. F. BEUDEKER Nieuwesloot. tegen de minst mogelijke p:ijzen verkrijgbaar bij Doelenstraat B 29, Alkmaar. II. i'ASTOOR.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 7