Het Onrecht Gewroken No. 139. Zes en RIegentigste Jaargang. 1894. WOENSDAG 21 NOVEMBER. VERKIEZING Kamer van Koophandel. Nationale Militie. Vrijwillige oefeningen in den Wapenhandel. Donderdag 22 ZMovember FEUILLETON. Buitenland. Nederland. VLK1IAARSCHE COUR AAIT. Deze Courant wordt Ulasdag-, Uoaderdag- en Jtaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SOfranco door het geheele rjjk 1, De 3 nummers 0,08. Afzonderlijke nummers 3 ets. Pr||g der gewone Advertentlën: Per regel j O,ld. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar herinneren, dat de verkleding van vier leden voor de kamer van koophandel en fabrieken in vervanging van de heeren J. F. J. H SCHILLING 4. PRINS Azn., S. DE LANGE P.Bz periodiek af tredende eu wijlen den heer T. L KOORNbepaald is op UOHUliKDA» ï'i AIOVEÜIBEK 1891, des morgens van tien tot 's namiddags één uur iu het Stadshuis. Burgemeester on Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 15 Nov. 1894. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. Herplaatsing wegens misstelling. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vau Alkmaar brengen ter kennis van belanghebbenden dat de Militieraad in dit district zijne eerste zitting, bestemd tot het onderzoekeu der redenen van vrijstel ling van lotelingen dezer gemeente, zal honden ten madhuize der gemeente HOOKA, op Dinsdag 11 December e.k., des voormiddags 11 uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. MACLAINE PONT. AlkmaarDe Secretaris, 15 Nov. 1894. NUHOUT VAN DER VEEN. BROUHUAkkiDKIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagen van P. KISTEMAKERom vergunning tot het oprichten van eene broodbakkerij in het perceel aan de St. Jacobstraatwijk C Nr. 30, en dat op Maandag 3 December 1894, 's middags te twaalf uren, ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegeu het oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester on Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. Alkmaar, De Secretaris, 19 Nov. 1894. NUHOUT VAN DER VEEN. Deze oefeningen zullen te beginnen mei a.s., des avonds te KllVkH uren, weder gere geld worden HERVAT in liet tiV TlAWTI UK LOHAAL der gemeente aan de ROELEll- ITRAAT. 53) VAN EDM I, V A 1,1,. Vertaald door Guillette. ZES EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. «Ofschoon gescheidentoch schenen zij bijeen te zijnelkander de hand te drukken als over den oceaan heen, elkander te omhelzen als van de uit einden der aarde. Geve de Hemel dat hun inriige vriendschap bestendig blijve Een Winteravondsprookje. Maandag morgen verliet Joscelyn in de vroegte de vriendelijke dorpspastorie en reeds een paar uur later bevond hij zich midden in den strijd. Niot zonder ge vaar gelnkte het hem door een streek welke de vijand bezet hield ODgedeerd zijn weg te maken en zich met Waller's leger te vereenigen dat bij Claverton Down in positie stond om Bath te beschermen tegeu de royalisten, die van Bradford aan de Avon dreigde op te rakken. Het allerliefste dorpje Claverton was treurig veranderd bet fraaie oude kasteel in een garnizoensplaats herschapen, de rivier door een in allerijl gelegde brng overspannen waarvoor een dam ter verdediging was opgeworpen Joscelyn liet op eenigen afstand zijn paard stilstaan toen twee stukken en een detachement geharnaste soldaten over den Avon trokken. Het zien van de oranjesjerpen en de bekende blauwe banier van het Parlement deed hem 1 tenderling aan. Hampden was niet meer, maar de goede i'llAV'HKIJIi. De Kaïnereom missiebenoemd in zake het aangevraagde krediet voor Madagascar heeft met 9 tegeu 2 stemmen besloten dat krediet te steunen. Mayot, die dezer dagen het Crédit Lyonnais te ltoubaix voor 130,000 francs bestalis gevangen genomen. Op zijne verklaring, dat hij het geld begraven had in het bosch Chantilly aan den voet van een boom, werd door een inspectenr van politie een onderzoek "ingesteld en daarbij werd dat bedrag gevonden in eene oude portefenile zoowel in gond geld als in bankpapier. Kantor. Den 17 betoogde een der leden de nood zakelijkheid om de 3 pets. rente te verwisselen tegen een 2'/2 pets. fonds, zonder verhooging van kapitaal. De minister van financiën antwoordde, dat bij de tegen woordige koersen zulks niet mogelijk was. De interpellatie over den zwareu diensttijd van ambte naren eindigde met de aanneming eener motie van ver trouwen in het ministerie. Den 19 werd wegens de bijzetting van het lijk van den Keizer van Rnsland geene zitting gehouden. TAIjïE. Den 13 is het stadje Tortoli in Launsoi op Sardiniëtellende 2000 inwoners door eene wel gewapende en goed aangevoerde bende roovers aange vallen, die na een geregeld gevecht ingezetenen en gen darmes op de vlucht dreven en naar hartelust aan het plunderen gingen om ten slotte met een rijken buit af te trekken. Twee gendarmes sneuvelden un zeer vele bnrgers werden gekwetst. Den 16 heeft eene aardbeving groote schade veroor zaakt te Reggio in Calabrië. Te Bagnani zijn zes menschen gedood en velen gewond. liet spoorwegverkeer om en bij Genoa is gestremd door overstroomingen tengevolge van hevige stortregens. Het socialistische kamerlid Agnini te Modena is door de rechtbank tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. KlI8L.MiD. De Keizer hoeft den prins van Wales benoemd tot oere-overste van het dragonder-regiment van Kiew. Den 19 des namiddags heeft te Petersburg de b e g r a- fenis van wijlen Alexander III plaats gehad, bijgewoond door de vertegenwoordigers van geheel Rns land en van de meeste Staten van Europa, Amerika en Azië, waaronder drie Koningen en de erfopvolgers van drie groote mogendheden. Voorts waren tegenwoordig de rnssische gezanten in het buitenland, het Peterburgscho corps diplomatiquede gonvernenrs-generaal en de laatste eerewachtgevormd door manschappen van de binnen- en buitenlandsche troepenafdeelingen, aan welks hoofd de Keizer stond. Nadat een zielmis was opgedragen, namen de Keizer en de vorstelijke personen van het lijk afscheid, waarna de kist gesloten, en onder eere-salvo's en gebeden ten grave gedragen en nedergelaten werd. BRAZlliIE. De heer de Moraes heeft bij de aan vaarding van het Presidentschap in een manifest erkend, zaak bleefde zaak welke de patriot hem met stervende lippen had aanbevolen. De oude, jongensachtige hoop en moed keerden in hem terug, en toen hij zijn chef begroette, was het met de gewone vroolijke uitdrukking. Sir William Waller stond aan den oever der rivier naar het vervoer der manschappen en stukken te kijken zoodra hij zijn geliefden luitenant in het oog kreeg, helderde zijn gezicht op. Met een hartelijk welkom zeide hij »ik heb n gemist, en als ik mij niet vergis komt ge juist intijds voor den slag. De vijand tracht, door de vallei van den Avon, Bath te naderen voor hen de gemakkelijkste weg. Wij moeten hunne plannen zien te verijdelen en hen noodzaken de stad van het noorden aan te vallen waar zij ons niet licht uit de heuvelen van Lansdown zullen verjagen. Maar laat ons eerst zorgen iets te eten te krijgen je bent altijd ver geweest in 't fonrageeren. Joscelyn's vriendelijk, aangenaam uiterlijk kwam hem ook hier goed te pas zelfs in streken waar de boeren het Parlement 't meest vijandig waren kreeg hij op een eenvoudige vraag meer dan anderen door bedreigingen en een bevelenden toon. Bovendien was men in Oost Somer setshire op de hand van het Parlementen Claverton werd terstond bereid gevonden Waller en zijn soldaten te voorzien van al wat zij noodig hadden. Waller, even eenvoudig en matig in zijn eischen als Hampden, nam een oogenblik rust onder de schadnw van een hoogen olm, vanwaar hij de bewogingen van zijn adjudant, majoor Dowet, die zich aan den overkant der rivier bevond, kon gadeslaan. Nu en dan richtte hij een vraag tot Jos celyn betreffende de schormutseling bij Chalgrove en de laatste dagen van Hampden, en vertelde van zijn kant wat er gedurende zijn afwezigheid was voorgevallen. 't Is jammer, dat je na hot gevecht bij Chewton Mendip niet bij mij was," zeide hij. »Sir Ralph Hopton wenschte mij afzonderlijk te spreken en schreef dit in een heel vriendelijken brief, dien hij door een broeder van je liet bezorgen." »Horinnert gij n wie het was vroeg Joscelyn verheugd. »Ik heb zijn voornaam niet hooren noemen ik hoorde alleen zeggen «kapitein Hey worth'' en hoopte dat gij het dat hij met vele moeielijkheden zal hebben te kampen doch tevens verklaard, dat hij rekent op den stenn van alle weidenkenden om die te overwinnen. Eerbied voor de vrijheden een streng toezicht op de geldmiddelen bezninigingen en evenwicht op de begrooting worden door hem gewaarborgd. Aan bet slot van dat manifest wordt verklaard dat de rust in het binnenland hersteld is en de betrekkingen met het buitenland van vriend- schappelijken aard zijn. Tweede Hamer. Indische hegrootlng voor 1895. Bij de algemeene beraadslaging hield de heer Bool be schouwingen omtrent bet beleid der indische geldmiddelen. Hij keurde af, dat als buitengewone uitgaven voor Indië werden beschouwd sommen voor oorlogskosten en spoor wegen. Hij hooptedat de minister alsnog zou terug komen op zijn voornemen om de wijziging der comptabi liteitswet los te maken van de regeling der geldelijke verhouding tnsschen Indië en Nederland. De beer Farncombe Sanders zal zich thans onthouden van een oordeel over de Lombok-expeditie doch daarop terugkomen bij hoofdstuk X. Alleen kenrt hij dadelijk sterk af de openbaarmaking door de Pers van de aan den legercommandant gegeven instructie waarvan de gevolgen niet te overzien zijn. Hij hoopt, dat het moge gelukken den ambtenaar, die deze onbescheiden heid pleegde, te ontdekken en te straffen. Hem komt het overigens vóór, dat men hier, evenals in Atjeh, niet vol doende voorbereid is uitgetrokken, zoo wat terreinkennis als troepenmacht betreft. Met wettelijke regeling van net mijnwezen kan nog gewacht worden. Wel juicht hij toedat de regeering het geven van mijn-concessiën in handen tracht te krij gen, omdat daardoor voorkomen kan worden, dat eigenaars mijn-concessiën uitgeven uitsluitend in het belang hunner benrs en daarbij voorbij zien het belang van land en bevolking. De heer van Vlijmen deelt het gevoelen des mi nisters, dat de toestand der indische geldmiddelen wel niet onrustbarend kan worden genoemdmaar dat hij toch dringt tot voorzichtigheid en beleid. Hij betreurt evenwel, dat het evenwicht tnsschen ontvangsten en uitgaven ver kregen wordt door verhooging van belastingen, welke voor het meerendeel de inlandsche bevolking treft. Vooral tegen de verhoogde landrente heeft hij bezwaaropdat de ontevredenheid der bevolking niet verder opgewekt worde. Z. i. moest door bezuiniging verbetering verkregen worden, nl. door verlaging van tractementen en pensioenen van de hooge indische ambtenarendoor het kadaster op andero wijze in te voeren enz. Versterking van infanterie en artillerie en een flinke reserve in Indië achtte hij eene gebiedende noodzakelijkheid en het in eere houden der inlandsche hoofdendie Nederland dikwerf zulke uitstekende diensten bewezen meer dan wenschelijk. Hulde brengende aen het indische leger en aan deu minister en den gouverneur-generaal voor de waarttoen er op eens iemand van uw leeftijd mijn kamer binnenstapte, misschien iets jonger, met donkerder haar en oogen, een beschaafd welopgevoed jongmensch, die zeer teleurgesteld scheen je niet te vinden." »Dat is Dick geweestriep Joscelyn, wien het aan het hart ging zijn broeder te hebben misgeloopen. »En hebt u dat onderhond met Sir Ralph Hopton gehad Sir «Helaas neen, maar al spijt het mij, den ouden vriend niet ontmoet te hebbon, ik weet, we zonden beiden trouw blijven aan de zaak die wij voorstaan, geen overredingen zonden invloed op ons hebben. Moge God te zijner tijd ons den zegen van den vrede schenken, en ons dien iutus- schen waardig maken, dan zullen vele bevriende vijanden aan elkander teruggegeven worden. Maar a propos, je broeder heeft mij een brief voor je gegeven. Zoodra wij van avond in ons kwartier te Bath terugkomen, zult ge hem hebben. Het is wreed van het lot twee broeders die zoozeer aan elkaar gehecht zijn, aldus to scheiden." Gedurende de schermutseling welke op dit gesprek volgde, gevoelde Joscelyn wederom de bittere waarheid van Waller's laatste woorden, want onder het fluiten der kogels en het kletteren der wapenen was hij aanhoudend vervuld van Dick. Hot bleek dat een detachement, door majoor Dowet uitgezonden om een bosch op weg naar Braudford, waar de royalisten doortrokken, te bezetten, na een gevecht vau een uur geheel verslagen was, zoodat Waller's leger genoodzaakt was Claverton te ontruimen en naar Bath te mg te trekken. De royalisten waagden het echter niet de stad aan te vallen van een zijde waar deze zoo goed bewaakt werd, maar besloten, gelijk Waller voorspeld had Bath van de noordzijde te bestoken en sloegen hun kwartier op te Marsbfield. Eerst dou 4Jon Juli ontving Joscelyn des avonds den brief waarnaar hij zoo verlangde. Deze luidde aldus Beste Joscelyn. «Welk een teleurstelling je hier niet te vinden ik rekende er vast op je eens weer te zien Toch is het

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1